wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt WASPIK DE STRIJD OM ONZE WELVAART Sprang-Capelle Tien vogels in de hand (I) VRIJDAG 29 JULI 1960 82e JAARGANG No. 60 DE KLEINE BOOT OP DE GROTE ZEE Wat geeft een land het recht zich groot te noemen is het de omvang van de bevolking, het arsenaal aan productiefactoren of zijn het de da den, welke daarmee worden ver richt? Zoals gewoonlijk zal de waar heid wel ergens in het midden liggen. Een zakenman, die een land van uit zijn eigen bijzondere gezichtshoek bekijkt en de mogelijkheden van een industriële relatie onderzoekt, zal letten op de aanwezige grondstoffen, de verbindingen en de aard van de bevolking. Zijn beslissing zal een ge middelde zijn en de grootst gemene deler uit die beslissingen, welke dag in dag uit over de gehele wereld ge nomen worden, maakt de naam groot of klein. Dit is een veelvuldig gebruikte en vrijwel altijd opgaande redenatie, maar tegelijk is het niets meer dan de meest eenvoudige vorm waarin het proces kan worden gegoten. Soms moeten andere factoren een rol spe len, welke even zelfstandig als in grijpend is. Hoe anders is het te verklaren dat een kleine natie als Nederland, met een kleine bevolking en een vrijwel volkomen gebrek aan welke grond stof ook, een wereldnaam heeft die het geen plaats bezorgt tussen de heel groten? ,,Een erfenis", zeggen de meest verstokte liefhebbers van ,,die goede oude tijd". Maar het heeft geen zin de prestaties van een eigen generatie dood te zwijgen om wat in de histo rie door een kleine groep vaderlan ders is verricht. Zeker, Nederland werd al groot genoemd in de tijd dat in het huidige Amerika de kolonisten nog wanho pig vochten tegen de Indianen en Rusland niet veel meer was dan een land vol rondtrekkende nomaden. Maar meer dan het gevolg van het optreden van een kleine groep koop lieden was het niet. Nederlandse schepen voeren naar Indië, Scandi navië en het geheimzinnige rijk van Afrika en brachten rijkdom in de ste den en handelshuizen, maar het gros van de bevolking leefde in een schrij nende armoede. In die vervlogen eeuwen was het de Nederlandse handel, die de faam uitdroeg, ontwikkeld en gestuwd door de knappe koppen van de Oost en West-Indische Compagnie en voortgezet door de handelsgeest van de fantasierijke opvolgers tot het ein de van de negentiende eeuw. Niet veel meer dan honderd jaren geleden verklaarde nog Clifford, mi nister van Nationale Nijverheid ,,De handel is de hoofdbron der algemene welvaart en de eigenlijke artikelen of voorwerpen van de handel moeten uit andere landen betrokken worden." „Andere landen". Welk een ver andering met nu! Na tien jaren in dustrialisatie is het niet de handel met vreemde producten die Neder land een grootse naam bezorgt. Na tuurlijk, ook zij is er een onderdeel van, maar het belangrijkste aandeel wordt geleverd door de eigen indu strie. Door de fabrieken, die niet al- leen in de grote centra van het Wes ten, maar ook in Brabant en Drenthe en Overijssel en waar eigenlijk niet verrijzen als de spreekwoordelijke paddestoelen uit de oeroude grond. De naam wordt niet meer gemaakt door een groepje deskundige en niet minder handige kooplieden, maar door de productieve handen van ons gehele volk. Door de man, die in Eindhoven de laatste hand legt aan de van de band komende radio, door de vrouw die in Enschede het (me chanische) weefgetouw controleert en door de volwassen wordende jongen, die in Emmen de draaibank hanteert. Die grote ommekeer naar een ba sis op de eigen industrie werd voor het eerst ingezet nu tien jaar gele den. In 1950 trad de door de toen malige minister van economische za ken, prof. Van den Brink, ingedien de industrialisatie-nota in werking. Daarna zijn vijf andere gevolgd, maar geen werd zo besproken, bevochten en verguisd als die eerste, die des ondanks een redder zou worden van ons, met een noodlottige snelheid naar een zandbank toedrijvende, schip der economie. (Wordt vervolgd) Sprang Capelle mmm Raamsdonk Raamsdonksveer President Tsjombe van Katan ga heeft voor liet eerst, sinds hij de onafhankelijkheid proclameer de, verzet ontmoet in zijn parle ment. De oppositie verliet de zit ting uit protest tegen de politiek van Tsjombe. Eerst had Mwamba leider van de oppositiepartij, een felle rede tegen hem gehouden, waarin hij de afscheiding veroor deelde en Tsjombe beschuldigde van dictatuur, van twee walletjes te eten en van willekeur bij het laten arresteren van oppositiele den. Het incident vernietigde alle beweringen van Tsjombe en zijn Belgische adviseurs, dat de in woners van Katanga praktisch geheel en al achter hem staan in hun verlangen naar onafhanke lijkheid en het blijven "van de Belgische troepen. Een bewijs voor de nervositeit van de rege ring was, dat het parlementsge bouw tijdens de zitting streng be waakt werd door soldaten, onder Belgisch hevel, met de helmen op en de bajonetten op het geweer. Ook in de vergaderzaal stonden soldaten onder aanvoering van een Belgische officier met het machinepistool voor de borst. Premier Eyskens bereidde de Belgen voor op een versoberings periode, die noodzakelijk is, nu de Kongolese kwestie vast en ze ker een gevoelige weerslag zal hebben in het Belgische staats- huishouden. „Ik verbind het voortbestaan van mijn regering aan het uitvoeren van een nieuw program voor een volledig finan cieel en economisch herstel waar dit nodig is na de gebeurtenissen in Kongo", zo zei hij. De tcho het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 041602621 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Telegram-adres „Echo" DOKTERSDIENST. T - M- De praktijk van dokter H. Winkelman wordt waargenomen op zaterdag en zondag door dokter K. van Tuijn, Rozenstraat 48, Kaatsheuvel, tel 04167-2006. KERKDIENSTEN ZONDAG 31 JULI 1960. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bosch. Geref. Kerk 9.30 en 5 uur Ds. W. B. v. d. Meulen. GESLAAGD. De heer A. Snijders, onderwijzer aan de Chr. School alhier slaagde dezer dagen voor de akte Gymnastiek bij de lichamelijke opvoeding. CHR. PADVINDERSGROEP JAN DE ROOIJ. Een aantal padvinders van de Jan de Rooijgroep vertrokken gisteren voor het jaarlijkse kamp, naar Terschelling. GESLAAGDE TOCHT OUDEN VAN DAGEN. De jaarlijkse tocht voor de Ouden van Dagen, is mede dank zij het uitstekende weer en de medewerking van eenieder, weer bijzonder geslaagd. Om ca. 8 uur vertrok de colonne van 28 luxe auto's vanaf de Bcrnhardstraat, om via de brug bij Heusden naar Zaltbommel te rijden en vervolgens ging het in de rich ting Tiel; in café de Beurs te Tiel werd koffie gedronken, waarna de tocht werd vervolgd naar Arnhem, waar een bezoek gebracht werd aan de Westerbouwing, al waar eenige tijd gezellig werd doorgebracht en ook de warme maaltijd werd aangeboden. Tijdens het diner dankte de voorzitter, de heer van Willigenburg, allen voor de ondervonden medewerking, waardoor het weer mogelijk was de tocht te organiseren. Vanaf de Westerbouwing werd per sa lonboot een tocht gemaakt naar Arnhem, waar het gezelschap weer door de chauf-. feurs werd opgewacht en werd de thuis reis aanvaard. Natuurlijk werd de speel tuin te Grave (hotel De Nachtegaal) nog aangedaan, waar een verversing werd ge bruikt en van de verschillende attracties werd gebruik gemaakt. Te ca. half negen arriveerden de oudjes weer in Sprang, waar Marijke met de drumband aanwezig was om de stoet te begeleiden naar het Molenplein. Hier dankte de voorzitter nog maals allen voor de medewerking in eniger lei vorm en daarna keerden de oudjes per auto huiswaarts, zeer voldaan over de uit stekend geslaagde tocht. Geslaagden van de Bedrijfsschool van LANDIS GYR N.V., WAALWIJK, cursusjaar 1959/'60 (duur cursus 1 jaar). V.l.n.r.: Roswitha Roelofs, Reni Heyman, Annie Hamers, Truus Rijken, Emma Vermaas, Toos Leijtens, Corrie Pel- ders, Mej. Nieuwenhuizen (leidster), Corrie v. d. Koppel, Frieda Paulides, Annie v. Oosterhout en Willy Verduyn. Voorts slaagde nog Nelly Hensen. (Adv.) deze streek weinig hoopvol uit, want dan zullen de, boeren in Sprang-Capelle achter blijven bij die in andere streken. Wil men mee kunnen, dan zal men veel meer ge bruik moeten maken van hetgeen de weten schap op landbouwgebied heeft bereikt en dat kan alleen als men vaktechnisch goed onderlegd is. De burgemeester sprak de wens uit, dat deze school mag blijven in het belang van de boerenstand. Aangezien op de landbouwschool m.i.v. 1 sept. a.s. het landbouwonderwijs zal worden gegeven volgens het nieuwe program, wer den naast het hoofd twee vakleerkrachten benoemd, nl. de heer Spuijbroek voor het vak handvaardigheid en de heer Noore voor het vak lichamelijke oefening. Aanmelding van nieuwe leerlingen dient ten spoedigste te geschieden bij het hoofd der school, de heer B. J. Elsman, Nieuwe- vaart 1, alhier. GESLAAGD. Voor het Middenstandsdiploma slaagde te 's-Hertogenbosch onze dorpsgenoot B. van der Leij. NIEUWS VAN DE CHR. LAGERE LANDBOUWSCHOOL SPR.-CAPELLE. Nu, zoals bekend mag worden veronder steld, de Chr. lagere landbouwschool in stand blijft, heeft de N.-Br. Mij van Land bouw de volgende heren tot leden van het plaatselijk schoolbestuur benoemd: Burgemeester M. van Prooijen, voorzitter; J. Waverijn, notaris, Sprang-Capelle; J. v. d. Heide, Dir. Coöp. Zuivelfabriek Sprang- Capelle; A. Timmermans Sprang-Capelle; J. H. v. d. Schans Sprang-Capelle; A. C. Kielen 's-Gravenmoer; A. Zwart Kaatsheu vel; G. Knaap Jr. Raamsdonk. Als secre taris zal optreden de heer A. Korteweg, secr. van de N.-Br. Mij van Landbouw, Stationslaan 4, Zevenbergen. Op donderdag 21 juli 1.1. is dit bestuur als zodanig geïnstalleerd door de heer de Waard, de voorzitter van de N.-Br. Mij v. Landbouw, die het gemeentebestuur van Sprang-Capelle en in het bijzonder burge-. meester van Prooijen, dank bracht voor de I wijze waarop deze voor het behoud van de school heeft gestreden. De heer de Waard bracht daarbij het grote belang van deze school voor de protestantse boeren naar voren en sprak de verwachting uit, dat de boerenstand dit zou inzien en zijn steun aan deze school zou geven. De voorzitter van het plaatselijk schoolbestuur, burge meester van Prooijen, dankte de heer de Waard voor diens woorden, waarbij spr. er op wees, dat thans de daad aan de boeren is om hun zoons naar de landbouwschool te sturen. Als dit niet gebeurt dan ziet de toekomst er voor de agrarische sector in DIAMANTEN JUBILEUM VAN BROEDER WILLALDUS ZIJLMANS. In het St. Servatius-klooster der Broe ders van Liefde te Venray is op grootse wijze het 60-jarig kloosterfeest gevierd van br. Willaldus Zijlmans, geboortig uit Was pik. ,,'t Is ene hele tijd", zegt de jubilaris met een lichtelijk Vlaams accent in zijn uit spraak en in gedachte maakt hij sprongen terug in het verleden. Nog voor de eeuw wende maakte hij zijn noviciaat in het moe derhuis van de congregatie van de Broe ders van Liefde te Gent en in 1900 legde hij daar zijn gelofte af. Vrijwel zijn gehele leven heeft br. Willaldus doorgebracht in de verpleging van geestelijk gestoorden. De eerste tientallen jaren van deze eeuw lag zijn arbeids-terrein in Antwerpen (vandaar zijn vlaams accent). Vervolgens werd hij overgeplaatst naar Noordwijkerhout en de laatste vijfentwintig jaar was hij werkzaam als verpleger en koster in de psychiatrische inrichting St. Servatius te Venray. Geheel zijn leven is het spectaculaire hem vreemd geweest, maar het was groots door de eenvoudige goedheid en vanzelfsprekend heid waarmee hij heel zijn leven heeft in gezet voor deze zeer zware afdeling van verpleging. Wel spectaculair was dan ook het feest dat voor hem en zijn mede-.jubila- ris br. Plechelmus, geboortig uit Breughel, gevierd werd. Niet alleen de kloosterge meenschap en de familie, maar ook de me dische staf, de lekenverplegers en de pa tiënten vierden het feest mee. De jubilaris stond wel wat vreemd te kijken van „al die drukte", maar hij schik te er zich in omdat het er wel bij hoorde. Sinds enkele jaren heeft broeder Wil laldus de verpleging vaarwel gezegd en ge niet hij rustig van zijn oude dag. In de hoek van zijn kamer staat een houten beeld je dat hem levensecht weergeeft. Een kunst zinnig patiënt heeft hem op deze manier zijn dankbaarheid willen tonen. Als wij het bekijken lacht de jubilaris wat verlegen, om dat hij toch niets bijzonders deed, maar dit weerhoudt ons niet om met de patiënten en zijn huisgenoten vol bewondering te zijn voor zijn werk. BRONZENTEST. Van de Waspikse dansclub Wadaclu na men 8 dansparen deel aan een examen ter verkrijging van de bronzen medaille van de vereniging der Ned. Dansleraren St. Philip- po. Deze test werd afgenomen te Ooster hout aan de dansschool Jeroen Need al-, daar. Van de zestien vertegenwoordigers van Wadaclu voldeden er dertien aan de gestelde eisen t.w.: de dames C. van Strien, A. v. Dongen (lof), C. de Hond, N. Schel- lekens, J. de Groot (lof), T. de Hond en D. Ti miners, en de heren P. Kamp, C. de Hond (lof), L. Kuijsters, J. Kuijsters, C. Kastel en J. van Gulik. De heer W. Ripzaad uit Waspik die als danspartners buiten mededinging de test af legde behaalde het pracdicaat Grootste lof. U.L.O. Te 's-Herogenbosch slaagden voor het examen ULO A de dames R. Montens en C. van Strien. TECHNISCHE SCHOOL. Voor het eindexamen Lager Technisch Onderwijs slaagden uit Waspik de heren: M. van Dongen (mach. bankwerken); P. de Graauw, J. Kuijsters, W. Rekkers, C. Roos, A. Smits, A. v. d. Broek en A. Smits (tim meren), P. Smits en A. Buijks 2e prijs (met selen), J. Akkerman, P. Rekkers (schoen maken) en F. Heijmans (electro-techniek). De beste leerling uit Waspik, P. de Graauw, kreeg van het gemeentebestuur van Waspik een boekwerk aangeboden. BENOEMD. Tot onderwijzeres aan de r.k. lagere meisjesschool te Waspik is met ingang van 1 september a.s. benoemd mej. T. Broeders uit Raamsdonksveer. SCHOOLREISJE. De leerlingen der hoogste klassen maak ten onder leiding van het ondenvijzend per soneel het jaarlijkse schoolreisje. De reis ging dit jaar naar Rotterdam, Den Haag en Scheveningen. Volgens reisschema maakten de jongens te Rotterdam o.m. een wande ling door de Maastunnel en een boottocht door de Rotterdamse havens met de Peter Calland, waarna zij verder nog een bezoek brachten aan het dierenpark Blijdorp. In Den Haag bewonderden de knapen het panorama Mesdag en namen zij op hun wandeling langs de regeringsgebouwen een kijkje in de ridderzaal. In Scheveningen wa ren het strand en de boulevard de grote attracties. E.H.B.O. VAN WASPIKSE B.B. IN DE PRIJZEN. Twee EHBO-plocgen van de Waspikse B.B. namen deel aan de EHBO-wedstrij- den te Goirle. De Waspikse vertegenwoor diging onderscheidde zich dermate dat haar door de wedstrijdleiding een tweede en een vierde prijs werd toegekend, met resp. 162 en 106 punten. OEFENING B.B. Op maandag 1 augustus zal er voor de leden van de Mobiele Reddingsploeg weer een oefening worden gehouden. Plaats van samenkomst café Montens, 't Vaartje 2 al hier. Aanvang half 8. ACTIE VOOR DE MISSIE. „Geef met gulle hand voor het Missie land!" Onder deze leuze zijn een vijftal jeugdige knapen in Waspik op eigen initia tief druk aan het ijveren voor de missie van de Waspikse missionaris J. Schiks. Maakten wij enige tijd geleden melding van een prachtig financieel resultaat dat de jongens met een jeugdfancy-fair boekten, dezer dagen brachten Harrie en Jos van Iersel, Raymond de Glas, Jan de Hond en Tom van der Rijken f 50. - bij elkaar met enkele filmpjes die voor een paar dubbel tjes voor de kinderen toegankelijk was. Hiervoor hadden de eerw. zusters de lo kalen van de kleuterschool beschikbaar ge steld. KERKDIENSTEN. De kerkdiensten der Ned. Herv. Kerk zijn voor zondag 31 juli a.s. als volgt: 9.30 en 14.30 uur candidaat Bezemer uit Waalwijk. 7 1.311 GESLAAGD. Aan de Streek-VGLO voor Meisjes alhier slaagden voor het eindexamen de dames Doorlien Boom, Bep Broekmans, Liza Da- men, Dymphie Gijsman, Nellie van Hoo- ren, Lia de Hond, Willy Halters, Annie Jansen, Dina Kamp, Betsie Langermans, Gerry Langermans, Joke Rekkers, Betsie Luijsterburg, Els Schoenmakers, Ria Smits, Tonny Smits, Petra Timmers en Elly Ver schuren. Voor het examen costumière slaagden aan de Mode-vakschool alhier de dames: Annie Langermans, Riet Rekkers, Josien Roovers, Anny v. d. Vleuten en Tiny Smits. Voor het examen lingerie-naaien slaagden aan de VGLO-school alhier de dames: Door lien Boom, Bep Broekmans, Liza Damen, Dymphie Gijsman, Nellie van Hooren, Lia de Hond, Willy Halters, Annie Jansen, Dina Kamp, Betsie Langermans, Gerrie Langermans, Joke Rekkers, El6 Schoen makers, Ria Smits, Ans Snels, Diny Scha pers, Tonny Smits, Petra Timmers en Elly Verschuren. OUDSTE INWONER 90 JAAR. De heer J. van Iersel, die de oudste in woner is van Raamsdonk en in pension is in het St. Adrianusgesticht mocht woensdag 27 juli zijn 90ste verjaardag vieren. GEZEL-METSELAAR. Op het te 's-Hertogenbosch gehouden examen voor gezel-metselaar slaagde de heer G. de Boer alhier. HOOFDAKTE B. Te Breda slaagde voor hoofdakte B mej. N. Langerwerf alhier. NEDERLAAGTOURNOOI. Door de v.v. Raamsdonk wordt momen teel een groots opgezet nederlaagtournooi gehouden, waarvoor de volgende vereni gingen hebben ingeschreven: White Bos Waspik; Veerse Boys 2 en 3; Madese Boys; Right Oh, Dussense Boys en Good Luck. Afgelopen zondag speelde Raamsdonk 2 tegen Dussense Boys 2. Nadat de rust was ingegaan met 0 - 1wisten de jongens van Raamsdonk na de rust het heft in han den te nemen. De Boys lieten zich echter niet onbetuigd. De eindstand werd 3-3. De eerste elftallen bevochten eveneens oen 3-3 gelijk spel. Voor rust gingen de partijen goed tegen elkdar op, waarbij Dus sense Boys de leiding wist te nemen. Na de thee trok Raamsdonk flink van leer. P. v. d. Berg wist de stand op gelijke voet te brengen, terwijl door een doelpunt van F. Rekkers de stand op 2 - 1 werd gebracht. Nadat Dussen de stand op 2 2 had weten le brengen, scoorde deze zelfde speler op nieuw, 3-2. In de laatste minuut wisten de Boys echter nog een gelijk spel te for ceren. VAKANTIEPROGRAMMA. Het comité Raamsdonksveerse Jeugdaktie heeft in verband met de naderende augus- tus-maand voor een aantrekkelijk vakantie- programma gezorgd, waaraan de gehele jeugd zal kunnen deelnemen. Op vrijdag 5 aug. wordt 's morgens om 9 uur op het industrieterrein de Irene-sportdag gehou den, die uit een z.g. vijfkamp bestaat. Deel genomen kan worden in vier jeugdgroepen en aan de eerste drie van iedere groep zal een diploma worden uitgereikt, terwijl daarnaast de winnaar van iedere groep nog in aanmerking komt voor een medaille. Op woensdag 17 aug. worden, wederom op het industrieterrein, kinderspelen gehou den, waaraan jongens en meisjes van de 3e en 4e klas van de lagere school kunnen deelnemen.. Voor jongens en meisjes van de eerste en tweede klas der lagere school wordt op woensdag 24 aug. een uitstapje naar Surae in Dorst gemaakt. Per bus wordt 's mor gens om half 10 vertrokken van het Hecre- plein en om 5 uur 's avonds is men weer terug. VERZET IN KATANGA TEGEN TSJOMBE

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 17