r wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Agrarisch platteland krijgt een nieuw gezicht Waarheen na school? BINNEN- EN BUITENLAND 1 J&UIUI B'J AANKOOP VAN FOTOTOESTEL Miljoenen voor meer levensgeluk Fotobureau HET ZUIDEN Kampeerartikelen Vacantiekleding VRIJDAG 29 JULI 1960 82e JAARGANG No. 60 Kwart eeuw cultuurtechnische werken De streek rond het Zuidhollandse Roelof arends veen was nog niet zo lang geleden een probleemgebied, waar sociale uitkering vooral in de winter opliepen tot ongekende hoog ten. Nu bestaat de bevolking uit wel varende kwekers, die vooruit kunnen kijken naar een rooskleurige toe komst. De enorme veranderingen, die zo'n vooruitgang voor de bewoners betekende, was het gevolg van een door de Cultuurtechnische Dienst uit gevoerde ruilverkaveling. Deze in stelling met een literair afschuwelijke naam, maar met een goed en mense lijk ideaal, viert dezer dagen haar zilveren bestaansfeest. Het was 1 au gustus 1935 toen, door toedoen van Ir. A. Roebroek, directeur-generaal van de landbouw, de CFD werd ge vormd uit een aantal bestaande ad vies-commissies. In de achter ons liggende jaren is het begrip ruilverkaveling uitge groeid van een aanvankelijk simpele landruil en het dempen van wat sloot- met en zonder zon P1GMA-DERM jes tot een groots program van agra rische vooruitgang. Langzaam maar zeker wordt, brok voor brok, wat af geknabbeld van de achterstand, die het platteland heeft opgelopen in de algemene run naar meer welvaart. Ruilverkaveling blijft niet meer beperkt tot het dichter bij de boer derij brengen van de akkers en wei degronden. Ook de boerderij en het is niet overdreven te zeggen ook de mens zelf - wordt veranderd. De woning wordt aangepast aan meer met onze huidige levensnormen in overeenstemming zijnde omstandig heden, de mens wordt gelukkiger en krijgt een ruimer oog voor zijn eigen waardigheid. Dat is 't werk van de Cultuurtech nische Dienst, die in de loop van zijn bestaan van een kleine werkgroep is uitgegroeid tot een eenheid van 750 deskundigen. Voortbouwen aan de welvaart en het welzijn op het platte land. Dat is de noemer waaronder deze werkzaamheden kunnen worden samengevat. Daarom ook is het be lang groot voor niet alleen direct er bij betrokkenen. In deze tijd van al gemene buitenlandse agrarische her vormingen en een naar elkaar toe groeien van Europa is ons gehele volk gebaat bij een goed-functione- rende samenleving op het platteland. De taak is groot, het werk is moei lijk. Nooit mag over één nacht ijs worden gegaan. Vóór ook maar een spa in de grond wordt gestoken moet een zorgvuldig afgeronde planning op tafel komen. Meestal vergt alleen de voorbereiding al jaren. Men heeft Zuurbrand kuilt U blussen in 'n mum van tijd met Rennies. hoofdzaak. De markt is voor oude producten verzadigd. Evenmin is er plaats voor nieuwe. Waar het bij landbouwhervormingen om gaat, is niet het product maar de mens. Bovendien vraagt net als de in dustrie de landbouw om mechanisatie en rationalisatie. Een mechanisatie op een bedrijf dat versnipperd is in klei ne stukjes, welke verspreid van el kaar liggen, is niet alleen moeilijk, maar ook nutteloos. De nieuwe landindelingen maken een betere en vooral regelmatiger ar beidstijd mogelijk. Een eerste sociale winst voor de landbouwer zelf. Maar ook anderen kunnen profiteren. Waar het kan, wordt aandacht besteed aan de recreatieve zijde van de landbouw ontwikkeling. Bij een excursie naar de ruilverka veling rond de Maarseveense plassen - die persexcursies vormden een van de weinige festiviteiten waaruit het jubileum van de CTD naar buiten bleek - werden wij verrast door de grote rol die hier de (Utrechtse) re creatie speelt. In dit tuinbouwgebied van 550 ha speelt in feite de niet- agrarische zijde van de ruilverkave ling een hoofdrol. Alle bezittingen van het Staatsbosbeheer worden hier samengevoegd tot één natuurreser vaat. Door zandgravingen t.b.v. de Utrechtse woningbouw worden plas sen gevormd, die èen belangrijke re creatieve functie gaan vervullen. Door de aanleg van nieuwe wegen hoopt men 27 km oeverlengte be reikbaar te maken. Dit grote kunst matige strandbad kan per dag tien duizenden bezoekers ontvangen. Voor het nabije Utrecht een ware uitkomst, nu zoveel wordt gepraat en geschre ven over de moeilijkheden rond de recreatie van grote bevolkingsagglo meraties. De stedelingen kunnen hier een pracht mogelijkheid vinden voor een dagje uit tijdens het lange week end, dat door de invoering van de vijfdaagse werkweek meer en meer ingang vindt. Voor de tuinder vormt het werk in dit ruilverkavelingsgebied een op lossing voor een eveneens nijpend probleem. Niet alleen worden de ka vels met enkele hectaren vergroot (23 hectaren kwam vrij door het dempen van onnodige waterwegen), het wa ter, dat het land ter plaatse naar de ondergang voerde, wordt bedwongen en verzameld waar het niet tot last Een grote vooruitgang betekende het opruimen van tientallen particu liere overgangen over een van de drukste spoorwegen. De boer mag beweren dat het toch altijd goed is gegaan, moeder de vrouw kan met een geruster hart de kinderen laten gaan. Die ene keer dat het niet goed ging is nu voorgoed uit het rijk der mogelijkheden verbannen. Het belang van de ruilverkaveling wordt op het ministerie van Land bouw niet onderschat. Dat blijkt uit de budgetten, die de CTD krijgt toe gewezen. Bij de oprichting bedroeg de eerste begroting f 200.000.-. Dit jaar staan ruim 108 miljoen ter beschikking. Van deze gelden komt 100 miljoen van regeringswege, de rest wordt ter beschikking gesteld door provincies, gemeentelijke orga nen en particulieren. Toch is men bij de CTD niet hele maal tevreden over wat op het Bin nenhof wordt gedaan. Het veelbe sproken meerjarenplan voor ruilver kavelingen verkeert nog altijd in ambtelijke nevelen gehulde gangen van het Haagse ministerie. Het zou geen gek jubileumgeschenk zijn als het nu eindelijk tevoorschijn kwam. De agrariër is van oudsher vast houdend. Hij verliest niet graag wat hij heeft en ziet veranderingen met lede ogen komen. Hierdoor heerst in kringen van bij ruilverkavelingen be trokkenen dikwijls verzet tegen de hervormingen die sterk ingaan tegen gevestigde tradities. Verzet in ons land is mogelijk, dit in tegenstelling met bijvoorbeeld Spanje en Italië, waar de ontwikkelingsplannen zon der inmenging van de bevolking wor den uitgevoerd. Het is in onze landsaard begrepen. Maar getuigt het niet van kortzich tigheid wanneer we ons daar niet overheen zetten? Soms ook is het ver zet te billijken, want de ambtelijke mo lens draaien niet altijd op even logi sche wijze. Het zijn zo nu en dan te beluisteren valse noten in de sym phonic van geluk en welzijn. Fouten, welke nooit zo ernstig zijn, dat ze de dirigent niet mogen worden verge ven. AANBESTEDINGEN VOOR I NIEUW-GUINEA Dc Nederlandse Staatscourant van maandag bevat twee officiële advertenties voor aanbestedingen voor projecten op Nieuw-Guinea, die met steun van het ontwikke lingsfonds der Europese Econo mische Gemeenschap zullen wor den uitgevoerd. Wegens deze ge meenschapssteun moeten de aan bestedingen op voet van gelijk heid open staan voor alle onder danen en rechtspersonen uit de zes EEG-landen en met de EEG geassocieerde overzeese gebieden. Het betreft hier twee projec ten die samenhangen met de bouw van een landbouwproefsta tion te iManokwari op Nieuw Guinea. Het ene project met een geraamde waarde van 450.000 gulden, betreft levering en aan leg van een hoofdwaterleiding, de bouw van een pompstation en 'n waterreservoir voor 't proefsta tion. Het tweede ter waarde van 325.000 gulden, betreft de leve ring en plaatsing van een hoog spanningsleiding met transfor mator en transformatorhuisje en een laagspanningsnet voor het proefstation. Ket bureau voor beroepskeuze kan de juiste richtlijnen geven. „Het is een droevig verschijnsel, dat veel jongelui die de school verlaten, nog geen flauw idee hebben van het beroep dat zij zullen kiezen. Er wordt tegenwoordig wel meer dan vroeger aan beroeps voorlichting gedaan, maar in wezen is het toch nog te weinig. Wanneer wij ons realiseren dat er ruwweg zo'n 5.000 verschil lende beroepen zijn, dan is het duidelijk, dat bij de voorlichting er slechts een beperkt aantal aan bod kunnen komen. Het is echt wel begrijpelijk en verstandig, dat ouders hun kinderen voor een onderzoek sturen naar een bureau voor beroepskeuze, want daar staan wetenschappelijk geschoolde vakmensen klaar om de jonge man of het meisje te testen en zij kunnen in hun rapport belang rijke richtlijnen geven, waardoor de succesvolle keuze van een beroep voor de jonge mens aanmerkelijk eenvoudiger wordt ge maakt." Wij zitten tegenover de heer H. v. d. Vlist, van de Nederlandsche Stichting voor Psychotechniek te Utrecht, een van de belangrijk ste instellingen in Nederland op dit gebied, die zich reeds meer dan 35 jaar bezig houdt met onder andere de beroepskeuze. Bij de ze stichting heeft men al heel wat ervaring opgedaan op dit punt en de heer Van der Vlist weet hierover veel te vertellen. berekend, dat de gemiddelde behan- delingstijd van een gebied zo n vijf tien jaren in beslag neemt. Vijf voor de voorbereiding, vijf voor de uitvoe ring en nog eens vijf voor de nazorg. Daarom kan ook niet overal direct worden ingegrepen. Tot nu toe zijn 130.000 ha grond door ruilverkaveling ingrijpend ver beterd. Men werkt aan 240.000 ha en voor 1.200.000 ha is ruilverka veling aangevraagd. Het zijn nieu we streken die worden geschapen, waar niets meer herinnert aan de slechte toestanden van voorheen. Het is een misverstand te beweren dat ruilverkaveling er alleen op ge richt zijn de bestaande productie te verhogen. In het ene gebied kan dit bijzaak zijn, in het andere helemaal niet aan de orde komen. Het is nooit Alléén bij Schapenmarkt 26 DEN BOSCH TSJOMBE BIEDT RIJK KATANGA VOOR VORMING STATENBOND Tsjombe, premier van Katan ga, heeft zijn campagne tegen de centrale Kongolese regering in Leopoldstad hervat met een op roep tot andere provincies van Kongo om zich van Loemoemba af te keren. Hij bood de rijkdom men van Katanga aan om de „Verenigde Staten van Kongo" te financieren. „Kongo glijdt on der Loemoemba af naar 't com munisme", verklaarde hij. „Wij willen een beweging leiden tot hereniging met federale op bouw". Tsjombe is voorstander van een groep soevereine staten onder een centrale regering, met beperkte volmachten. Hij hoopt dat andere onafhankelijke Afri kaanse staten buiten Kongo zich bij de federatie zullen aansluiten. De opperbevelhebber van dc UNO-troepen in Kongo, generaal von Horn heeft indirect duidelijk gemaakt dat hij zijn soldaten niet met geweld Katanga zal laten bin nendringen. „De UNO-troepen zijn niet hier om tegen iemand te vechten", heeft hij gezegd. DE TITUS BRANDSMA-KAPEL Plechtigheid te Nijmegen. Zondagmiddag heeft mgr. Con stant fr. Kramer OFM, voorma lig bisschop van Luanfa (China) een familielid van de tijdens de oorlog in een Duits concentratie kamp omgekomen pater Titus Brandsma, een te diens ere ge stichte gedachteniskapel inge wijd op het voorplein van de Car- melieter kerk aan de Doddendaal te Nijmegen. De inwijding volgde op een plechtige Hoogmis, die werd op gedragen door mgr. Kramer, ge assisteerd door de deken van Delft, H. J. Kuiper en pastoor J. J. Aalbers uit Arnhem, beiden destijds medegevangenen van pa ter Titus Brandsma. Bij de plechtigheid wareii on der meer aanwezig de minister president, prof. dr. J. E. de Quay en zijn echtgenote, de commissa ris der koningin 11. Gelderland, mr. H. Bloemers, de voorzitter van de KVP-fractic in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Rom- me, de generaal van de Orde der Carmelieten dr. Kylian Healy uit Amerika, diens assistent in Ne derland dr. J. v. Melsen O Carm. en de 80-jarige zuster van Titus Brandsma, de Franciscanes Bar bara Brandsma. Ook waren ex- politieke gevangenen uit Neder land en Duitsland aanwezig. De kapel wordt tevens gebruikt als tentoonstellingsruimte voor herinneringen aan pater Brands ma. In de hoeksteen is aarde uit zijn grafkuil ingemetseld. ELEKTRIFICATIE VAN BIESBOSCH De Provinciale Noordbrabant se Elektriciteitsmaatschappij (de P.N.E.M.) heeft besloten tot de elektrificatie van de Biesbosch. De kosten van elektrificatie van dit onrendabele gebied van 5.400 hectare, waarin 170 percelen moeten worden aangesloten wor den geraamd op 1.150.000.—, hetgeen neerkomt op circa ƒ6700 per aansluiting. De PNEM neemt van het totaal bedrag 672.000 voor haar re kening, de gemeenten Werken dam met 81, Dussen met 30 en Made met 9 percelen, zullen res pectievelijk 308.000, 125.000 en 4.500 bijdragen. Op 16 juli is een graafmachine begonnen de sleuven door '1 land te trekken. De eerste kilometers kabel zijn reeds in de grend ge gaan en op 1 juli 1961 noopt men de stroom voor de Biesbosch in te schakelen. AMERIKA BESCHULDIGT SOVJETS Vliegtuig boven vrfje zee neergehaald. Het Amerikaanse verkennings vliegtuig, de RB-47, die op 1 juli is neergeschoten, is door de Rus sen gedwongen van koers te ver anderen, om het 't Sovjetgebied binnen te lokken. De RB-47 maakte daardoor wel een omweg, maar kwam niet dichter dan 48 km. ten noorden van het schier eiland Kanin bij de Sovjetgrens. Daar werd het neergehaald. De Amerikanen hebben heel de tocht kunnen volgen via hun we tenschappelijke instrumenten. Dit heeft Cabot Lodge, perma nent afgevaardigde van de Vere nigde Staten, maandag verklaard in de Veiligheidsraad die de Rus sische klacht in verband met dit incident behandelde. De Sovjet-Unie verwierp ech ter het-Amerikaanse voorstel om een onpartijdig onderzoek te la ten instellen. Ivoesnetsof kondig de aan, dat hij hierover een veto zou uitspreken. IN 1961 OPLEIDING TOT TANDARTS IN NIJMEGEN? De Raad der Sint Radboud- stichting en de Curatoren van de r.k. Universiteit maken bekend, dat zij alle maatregelen treffen, die nodig zijn om het onderwijs in de tandheelkunde bij de uni versiteit te Nijmegen in septem ber 1961 een aanvang te doen ne men. Men mag daarom verwach ten, dat de poorten van de Nij meegse universiteit op de ge noemde datum voor de toekom stige tandartsen zullen opengaan. RÓKE KRUIS-EENHEID NAAR KONGO Een bloedtransfusie-eenheid van het Nederlandsche Roode Kruis vertrok woensdag per vliegtuig uit Brussel naar Kongo. De een heid staat onder leiding van dr. F. Peetoom van het Centraal La boratorium van de Bloedtransfu siedienst van het Rode Kruis. Een bacterioloog-seroloog, een verpleegster, een analist en een technische assistent gaan met hem mee. NET TE JONG. Van het grootste belang is het, dat de jongelui die beproefd zullen wor den niet te jong zijn. Zij die jonger zijn dan twaalf jaar worden zelfs door de stichting niet geaccepteerd. Als redelijke leeftijd voor een onder zoek ziet onze gastheer 16 jaar en ouder al naar gelang de ontwikkeling van de persoon. „Vroeger, voor 1918, toen de maatschappelijke toestanden geheel anders waren dan nu en aanmerkelijk meer jongelui op 12- of 13-jarige leeftijd zo van de school naar fabriek, atelier of dergelijke gingen, kon men eigenlijk niet spreken van puberteit. De kinderen werden zo plotseling in het volle leven geplaatst, ontgroend en... ze waren kleine oude mannetjes en vrouwtjes, voor het grootste deel doordrongen van de maatschappelij ke en levensproblemen. Een geleide lijke ontwikkeling via de puberteit, zoals vele jongelui die nu kennen en die meer mogelijkheden biedt voor de geestelijke ontwikkeling was er toen voor velen niet. Hierdoor kon men in die tijd dergelijke jongelui ook vroe ger testen. Door de„Sturm und Drang periode" die velen nu doormaken is het verstandiger met een onderzoek te wachten, omdat men dikwijls nog niet kan zeggen hoe de persoonlijk heid zich zal ontwikkelen. Vandaar dat men bij de stichting de jongelui liever op iets oudere leeftijd ziet ko men, bijvoorbeeld wanneer ze in de laatste klasse van een middelbare school zitten. Wacht niet te lang. Veel jongelui en hun ouders wach ten echter anderzijds weer te lang. Na de examens maken velen zich nog geen zorg. „Eerst vakantie!" is de leus. Na enige tijd gaat men echter verder denken. „Wat moet er nu ge beuren?" En dan komt men er toe om een bureau te consulteren. Maar dan is er dikwijls geen plaats meer voor een onderzoek, want de bureaus zijn inmiddels volgeboekt. In september of oktober moet ieder ech ter weten waar hij aan toe is en dan komen de moeilijkheden. Waarom wachten veel mensen zo lang? Men kan jongemensen toch reeds laten onderzoeken wanneer ze in het laatste jaar zijn van de school. Waarom tot het laatste nippertje ge wacht? Vanaf november tot en met april hebben de onderzoekbureaus het niet zo druk, dan kan er gemak kelijk consult gegeven worden en is men bovendien in staat om voldoende aandacht aan de proefpersoon te ge ven en uitgebreid overleg te plegen met de onderzoekers over de resulta ten. aanleg heeft om die te leren, neen, door een uitgebreid onderzoek ook in andere delen van de menselijke psy che wordt onderzocht of de betrok ken persoon ook sociaal in dit beroep zal passen. Zo kan iemand, die bijvoorbeeld EN Er is heel wat veranderd. Bij een groot deel van het publiek is nog maar weinig bekend over de moderne methoden van onderzoek die tegenwoordig worden toegepast. Bij vele leken hangen nog begrippen van zo'n vijfentwintig jaar geleden. Voor al na de laatste wereldoorlog is er veel veranderd en heeft men bij het onderzoek ook meer de sociologie be trokken. Het gaat er niet alleen om of iemand intelligent is, maar ook of hij of zij die intelligentie gebruikt. Daarnaast is men ook tot de conclu sie gekomen, dat iemand eerst goed in een bepaald beroep past, wanneer hij of zij er zich geheel in kan aan passen. Het gaat er dus niet meer alleen om, of iemand er de vaktechnische capaciteiten voor heeft, of althans heel geschikt zou zijn voor machine bankwerker, althans wat zijn aanleg voor handvaardigheid betreft, een af schuw hebben van vuil, stof of der gelijke. Hierdoor kan hij zich moei lijk of in het geheel niet aanpassen cn zal hij nooit een honderd procent kracht worden die bevrediging vindt in zijn werk. Wordt diezelfde per soon in een andere omgeving ge plaatst, waar hij wel kan aarden, dan voelt hij zich daar thuis en zal tevre den kunnen zijn en daardoor een be tere werkkracht. Specialistische wetenschap. De onderzoekingen die door het team worden verricht zo'n team bestaat minimaal uit drie personen worden in een rapport vastgelegd. Maar voordat het zover is, komen de proefleiders bijeen in vergadering en deponeren daar de resultaten van hun onderzoek aangevuld met eventuele mondelinge verklaringen. Aan de hand van die resultaten wordt het to taal omvattende rapport opgesteld. Het is duidelijk, dat de onderzoe kers wetenschappelijke specialisten moeten zijn. Zij komen bijvoorbeeld als psycholoog in dienst van de stich ting, maar dan hebben ze nog drie tot vijf jaar in de praktijk nodig om zover te komen, dat zij dit bizonder verantwoordelijk werk zelfstandig kunnen verrichten. Ten eerste moe ten zij leren te werken volgens de methode die de stichting bij het on derzoek volgt. Zelf moeten zij zich psychologisch hierbij aanpassen. Zij moeten hun eigen zwakke punten en fouten leren kennen en corrigeren, want dit zou anders een funeste in vloed hebben op de resultaten van het onderzoek. En klopt het dan? Indien het even mogelijk is volgt men bij de stichting graag de verdere ontwikkeling. Hier kan men later conclusies uit trekken aangaande het toegepaste onderzoek. Men kan dan controleren of men juist geoordeeld heeft of dat er fouten werden ge maakt en door wie. De gerenommeerde bureaus voor beroepskeuze in ons land voeren hun opdracht met de grootste nauwkeu righeid uit, dikwijls aan de hand van jarenlange ervaringen. Zij kunnen zeer belangrijke richtlijnen geven voor de verdere ontwikkeling of be roepskeuze van de onderzochten en dit is van bijzondere waarde voor de mens en de maatschappij. De rcho vad het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m Contract-advertenties speciaal tarief Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 2002. Telegram-adres „Echo' En zonder dat iemand er weet van heeft. Want Rennies neemt U onopvallend in. Wa ter of zo komt er niet aan te pas. Terwijl U ze gewoon laat smelten op de tong en ge U verbaast omdat ze nog lekker zijn ook, voelt U de brand al doven. Loop niet de kans meer de vreugde van 'n goed maal te verstoren. Hou steevast een paar Ren nies bij de hand. En verbaas U iedere keer over het wondere weldadige resultaat. Uw Apotheker en Drogist verkopen Rennies. En veel! Geen wonder... is. NEDERLANDSE SOLDAAT VERONGELUKT BIJ LA COURTINE Zondagmiddag is omstreeks 3 uur de 20-jarige dienstplichtig soldaat J. J. Monkel uit Bloemendaal ver ongelukt. Hij reed met drie andere inzittenden in een jeep bij Messeix in de buurt van La Courtine in Frankrijk, waar zijn onderdeel is gelegerd. In een haarspeldbocht raakte de jeep van de weg af en viel in een tien meter diep ravijn. Hier bij kwam M. om het leven. De drie andere inzittenden werden slechts licht gewond. WAALWIJK MaRkT J TELEFOON 04'60-281 7

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1