wAALwijkse en UnqstRAAtse couraiu IJsballet van Maxi en Ernst Baier brengt nieuwe sprankelende, wervelende en kleurrijke show Produktie I960 Krijgt Sprang-Capeile (eindelijk) brandweergarage Voorstel aan de raad tot krediet van I 118.000.— Van 1 t/m 5 augustus in Bossche Vliert 400 m2 ijs Zes taferelen Grote namen -f Uit de Provincie VRIJDAG 29 JULI 1960 82a JA'ARGANG No. 60 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week van het Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 041602621 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Telegram-adreö „Echo' In 1959 heeft de raad van Sprang- Capelle besloten tot de bouw van een brandweergarage annex garage gemeentewerken, consultatiebureau en openbaar badhuis te Sprang. Telkens weer moesten deze plan nen worden opgeschort. Nu eens tengevolge van investeringsbeper kingen, dan weer als gevolg van het achterwege blijven van rijksgoed keuring, een andere keer weer i.v. m. financieringsmoeilijkheden enz. Naar het zich echter laat aanzien, bestaat er thans een goede kans om tot realisering van deze plannen te komen. Enerzijds is dit te danken aan de medewerking van de brand weerinspectie, anderzijds zijn er thans voldoende vaste financie ringsmiddelen beschikbaar. De noodzaak om tot de bouw van het onderhavige complex over te gaan is voldoende bekend. OVERAL VERSPREID Momenteel is het rollend materi aal der gemeente her en der ver spreid. De voornaamste bluseenheid staat opgesteld in een bergplaats aan de Heistraat, de kleinere mo torbrandspuit in een gedeelte van 'n schuur, welke van de heer Kuijsten aan de Tilburgseweg te Sprang wordt gehuurd. Voor slangenmate riaal is geen doeltreffende opberg ruimte. Het rollend materiaal van gemeentewerken heeft een tijdelijk onderdak gevonden in de schuur van mevr. de wed. Verhoeven-Rij ken. Daarom dient niet alleen voor 2 motorbrandspuiten, doch ook voor de gemeentelijke vrachtauto, zand- strooier, sneeuwploeg, ladderwagen, motormaaimachine, motortrekker met aanhangwagen en verplaatsba re muziekkiosk, alsmede voor een eventueel in de toekomst aan te schaffen tankwagen een bergplaats te worden gebouwd. Daarnaast is 'n droogtoren der slangen en het oefe nen van het brandweerpersoneel noodzakelijk. De situatie is thans zo, dat in deze gemeente geen brandslangen kun nen worden gedroogd. Kon voor heen de toren van de Ned. Herv. Kerk te Sprang daarvoor dienst doen, thans, nu onder de toren de hoofdingang naar de kerk is aange bracht, is zulks onmogelijk gewor den. Deswege worden thans de brandslangen gewassen en ge droogd door gemeentewerken Waal wijk, echter alleen wanneer dit de ze dienst uitkomt en geen slangen van de gemeente Waalwijk moeten worden gedroogd. Herhaaldelijk moet slangenmateriaal van Sprang- Capelle nat blijven liggen, hetgeen de goede staat en duurzaamheid sterk reduceert. GEEN BADHUIS Uit dit alles blijkt de dringende noodzaak van de bouw ener brand weergarage annex garage gemeen tewerken. Was aanvankelijk in het oorspronkelijk project tevens een openbaar badhuis begrepen, de ge wijzigde omstandigheden hebben b. en w. hiervan doen afzien. Nu in allerlei oude woningen door de bewoners douches en badkuipen worden aangebracht en de nieuw gebouwde woningen alle worden voorzien van dit sanitair, blijken allerwegen openbare badhuizen een noodlijdend bestaan te hebben en aanzienlijke exploitatie-tekorten op te leveren. Daarom achten b. en w. het een zaak van wijs beleid om niet meer tot de bouw van een openbaar bad huis over te gaan. In de behoefte aan een consulta tiebureau is voorzien door het nieuwe wijkgebouw van de plaatse lijke vereniging „Het Groene Kruis" CONCENTRATIE Daarom ware de nieuwe brand weergarage annex garage gemeen tewerken o.i. te bouwen aan de nieuw aan te leggen straat vanaf het Raadhuisplein naar de Zuidhol- landsedijk. Het door de gemeente-architect ontworpen plan voorziet in de bouw van een brandweergarage met een droogtoren, ruimte voor slangen berging en magazijn, alsmede een ruime garage voor het rollend ma teriaal der gemeente en andere hulpwerktuigen, waarvan thans een deel is opgeslagen in een van de kelders van het raadhuis. In het ge bouw zal een centrale verwarming met het-lucht-systeem worden aan gebracht, welke bij een buiten tem peratuur van 10° celsius, binnen een temperatuur van 5° celsius ga randeert. De Districtsinspecteur van het Brandweerwezen te Breda heeft be richt, dat ook naar zijn mening de bouw van een brandweergarage in deze gemeente noodzakelijk moet worden geacht en dat hij zich met het bovengenoemde plan volledig kan verenigen. Wat de financiële zijde van het project betreft moge het volgende dienen. De begroting der stichtings- kosten luidt als volgt: 1. Brandweergarage 49.500. 2. Garage gemeentewerken 30.250.— 3. Droogtoren 19.000. 4. Centrale verwarming 9.000. 5. Straatwerk, etc. 8.500. 6. Afrastering, plantsoen, e.d. 1.750.— 118.000.— Bovendien menen b. en w., dat concentratie van het brandweerma- terieel op één punt de voorkeur bo ven één brandweergarage te Sprang en één te Capelle verdient en wel uit hoofde van: a. besparing van kosten, mede met het oog op de verwarming van de garage t.b.v. de brandspuiten in 't winterseizoen; b. gemakkelijker bereikbaarheid van alle delen der gemeente; c. betere mogelijkheid om snel uit te rukken, daar 't kan voorkomen dat hetzij in Sprang, hetzij in Ca pelle op het moment van uitrukken geen chauffeur of brandweerman aanwezig is, waardoor andere motorspuit moet komen. Wanneer beide spuiten in het centrum zijn gestationeerd zijn vrijwel altijd brandweerlieden hetzij van Sprang, hetzij van Capelle, hetzij van Vrij- hoeve-Capelle beschikbaar; d. de practische eis, dat ingeval van combinatie van de brandweergara ge met de garage voor gemeente werken de laatstgenoemde berging centraal moet zijn gelegen. Deze combinatie is uit een oogpunt van kostenbesparing op gemeenschap pelijke voorzieningen noodzakelijk. In zijn vergadering van heden avond zal de raad van Sprang-Ca- pelle beslissen op het voorstel van b. en w. om voor de bouw van een brandweergarage annex garage ge meentewerken een krediet van 118.000.beschikbaar te stellen. PRAE-ADVIES Voorstel tot het regelen van de ver huring van de gemeentelijke muziekkiosken. Nu tengevolge van de goedkeu ring van het door de raad gevoteer de krediet voor een verplaatsbare muziekkiosk, tot aanschaffing daar van is overgegaan, en reeds enkele malen daarvan gebruik is gemaakt concoursen te Capelle en Sprang en Jan Hendrik de Rooij mars doet zich de noodzaak gevoelen de verhuur hiervan definitief te rege len. Daartoe heeft de burgemeester 'n bespreking gehad met de voorzitters van de plaatselijke muziek- en zangverenigingen, teneinde de me ning van het verenigingsleven m.b. t. deze aangelegenheid te peilen. Uit deze bespreking is naar voren gekomen, dat in het algemeen het verenigingsleven zeker niet afwij zend tegenover een vergoeding voor het gebruik van de gemeentelijke kiosk staat; veeleer werd begrip ge toond voor de noodzaak terzake eni ge vergoeding te betalen, zij het dan dat men gaarne onderscheid ge maakt zag tussen het gebruik voor verplichte concerten ter bekoming van het gemeentelijke subsidie en 't gebruik van de kiosk t.b.v. plaat selijke festiviteiten. Dit onderscheid menen b. en. w. te moeten billijken. Enerzijds heeft de gemeente de muziekverenigin gen verplicht tot concerteren en achten b. en w. uit dien hoofde een verzacht tarief op zijn plaats, an derzijds zijn b. en w. van mening, dat ingeval van festiviteiten, waar toe het publiek toegang heeft tegen betaling, de betaling door de orga niserende vereniging, van een ver goeding op basis van kosten, ver antwoord is. De verplaatsbare kiosk heeft rond 10.000.gekost. De jaarlijkse kosten zijn: a. 20-jarige annuïteit van f 10.000.- a 4*6% (perc.^ente-omslag: 4,3886) is: 768,76 b. onderhoud 56,24 825.— Aan Gedeputeerde Staten is be richt dat als inkomsten, waarin niet begrepen zijn de kosten van mon tage en demontage, wordt geraamd 200.per jaar, zodat een jaarlijks nadelig saldo ad 625.ten laste van de gewone dienst komt, dat als bijdrage aan het verenigingsleven ter plaatse moet worden gezien. Ge deputeerde Staten hebben zich daarmee verenigd. Bovendien moet de kiosk voor en na gebruik worden gedemonteerd. Dit vergt 2x 6 man uren, terwijl de directe en indirecte loonkosten van de werklieden zijn te stellen op 2,50 per manuur, zo dat de kosten van montage en de montage komen op f 30.Dit be drag moet nog worden vermeerderd met de kosten van transport ad 2 x 5.zodat de kosten bij gebruik van de verplaatsbare kiosk telkens 40.bedragen. In de verhuur wordt onderscheid gemaakt tussen: I. inwoners en ter plaatse gevestig de verenigingen en instellingen, die de verplaatsbare kiosk binnen de gemeente gebruiken- II. a. inwoners en plaatselijke ver enigingen of instellingen, die de ki osk buiten de gemeente bezigen; b. niet-inwoners en niet ter plaatse gevestigde verenigingen en instellingen, die van de kiosk hetzij binnen hetzij buiten de gemeente gebruik maken. Voor de sub II genoemde geval len menen b. en w., dat een hoger tarief zeker gerechtvaardigd is, om dat voor verhuur aan de sub I ge noemde huurders het element van subsidie een factor mag vormen. In het sub I genoemde geval me nen b. en w. bovendien een gediffe rentieerd tarief te moeten vaststel len al naar gelang de kiosk wordt gebruikt voor voorstellen of verma kelijkheden, waarbij het publiek zonder of tegen betaling toegang heeft. Heeft het publiek toegang zonder betaling, dan menen b. en w. dat wegens huur van de kiosk voor een concert of uitvoering, te geven door een plaatselijke muziek- of zang vereniging, gelet op de noodlijdende financiële positie dier verenigingen, niet meer gevraagd kan worden dan 20.per dag. Anders wordt het geven van b.v. een avond-concert onmogelijk. Geven 2 verenigingen zo'n avond-concert, dan ware de huurprijs te stellen op 30.- te ver meerderen met 7.50 voor elke vol gende vereniging, die aan het con cert deelneemt. Wordt het concert gegeven ter voldoening aan de ge meentelijke subsidie voorwaarden, dan ware het tarief met 50 pet. te reduceren. Anders zou men o.i. met de ene hand terugnemen wat men met de andere hand heeft gegeven, geven. Voor andere vermakelijkheden dan concerten of uitvoeringen, waarbij geen entrée wordt geheven, ware het tarief te stellen op 50. 40.montage en demontage plus 10.huur) voor de eerste dag, te vermeerderen met 3.50 voor elke volgende dag. Anders wordt het wanneer plaatselijke verenigingen of instellingen voorstellingen of vermakelijkheden organiseren, en waarbij het publiek slechts tegen betaling toegang heeft. Dan kan de huurprijs ook hoger gesteld worden. Voor een muziek- of zangconcours, te organiseren door een plaatselijke muziek- of zangvereniging ware het tarief, gelet op de financiële posi tie dier verenigingen, wat lager te stellen. B. en W. hebben niet alleen re kening gehouden met verhuur van de verplaatsbare kiosk maar ook van een vaste kiosk. Dit laatste ziet op de toekomst en betreft de vaste muziektent op de gedempte binnenhaven te Capelle. De stichting van deze muziektent is in het verleden tot stand gekomen door uitgifte van renteloze schuld brieven van 100.Men weet thans niet met zekerheid wie hou ders van deze schuldbrieven zijn. 1 Doch 'n ingestelde commissie heeft zich tot taak gesteld deze op te spo ren en, indien nodig en mogelijk, de schuldbrieven in te lossen. Men zou voornemens zijn daarna de ge meente te verzoeken de muziektent in eigendom te aanvaarden, waarna de gemeente dan ook voor het be heer en onderhoud zal moeten zorg dragen. Indien dit aldus zal geschieden, dient o.i. de vaste muziektent tegen dezelfde tarieven en voorwaarden te worden verhuurd als de ver plaatsbare muziekkiosk. Hier mag o.i. geen discriminatie plaats vin den. De zang- of muziekverenigin gen te Capelle, die aldaar gebruik maken van de vaste muziektent t. b.v. een concert, dienen hetzelfde te betalen als de overeenkomstige ver enigingen te Sprang, wanneer al daar een concert op de verplaatsba re kiosk wordt gegeven. MGR. DR. G. LEMMENS TEN GRAVE GEDRAGEN Dinsdag j.l. heeft te Roermond de begratenis plaats gehad van mgr. dr. G. Leinmens. Uit alle de len van Limburg waren priesters, religieuzen en leken naar Roer mond gekomen om hun „vader- bisschop" de laatste eer te bewij zen. Het was een indrukwekkende stoet, die het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats bege leidde. In de honderden vlaggen en banieren was het gehele orga nisatieleven van Limburg verte genwoordigd. Het voltallige Ne derlandse episcopaat was aanwe zig, alsmede de emeritus-bis- scnoppen mgr. W. Mutsaerts en mgr. dr. J. P. Huibers en een aantal missie-bisschoppen. On der de talrijke wereldlijke autori teiten bevonden zich staatsraad prof. dr. L. Beel, minister Ch. de Rooy van Sociale Zaken, de com missaris der Koningin in Lim burg, dr. F. Houben, de burge meesters P. Hoeppener en Spui- sers van Roermond en Schim- mert, de geboorteplaats van mgr. Leinmens en mej. J. Geldens na mens prinses Wilhelmina. Ver der waren er afgevaardigden van „Productie 1960" is een veel te prozaïsche naam voor het kleur rijke en sprankelende ijsfeest, waarmee het Eisballet (Maxi und Ernst Baier dit jaar reeds triomfen hebben gevierd in Amster dam, Rotterdam en Utrecht. Want zo poëtisch, romantisch en fonkelend van licht en kleur is dit wervelende schaatsfestijn, dat men daarbij noch aan productie noch aan 1960 denkt. Zes taferelen heeft dit nieuwe programma van het IJsballet Maxi en Ernst Baier, waarin door volmaakte schaabskunst zowel de mioderne felle ritmen (rock 'n roll en cha-cha-cha) tot leven komen als de onvergankelijke Weense wals („Ein Walzer- traum"). In deze zes taferelen gaan het ballet en de show op boeiende en verantwoorde wijze hand in hand en maken het geheel tot een overrompelend festijn voor de toeschouwer. waarin de moderne dansritmen aan bod komen. Tweede tafereel: In de haven kroeg; een dramatisch verhaal dat zich afspeelt in de duistere en rumoerige drukte van een ha venkroeg. De hartstocht en de ja- louzie laaien hier hoog op en ten slotte maakt een revolverschot een einde aan het leven van een onschuldige bezoekster. Derde tafereel Hongaarse Rhapsodie; op de meeslepende muziek van Liszt, Kalman en Dvorczak verplaatst dit tafereel de toeschouwer naar de poesta, waar bij een dorpsfeest twee jon ge meisjes de aandacht van een charmante officier trachten te trekken. De temperamentvolle Juliska heeft aanvankelijk het meeste succes, maar ten slotte is het toch de schuchtere Mariska, die de gelukkige bruid wordt. Vierde tafereel: Les Patineurs; een romantisch en bekoorlijk winterbeeld uit de goede oude tijd op de muziek van Mcijerbeer en Olfenbach. Vfjfde tafereel: Wild Koerdi- stan; een woeste en opzwepende scène op muziek van Borodin. Rijk met buit beladen keren sol daten van een rooftocht terug. l)e kampvrouwen storten zich op de meegebrachte schatten en kij ken met jaloerse blikken naar de buitgemaakte mooie slavinnen. In wilde dansen wordt de over winning gevierd. Zesde tafereel: „Ein Walzer- traum"; een machtige en feeërie ke finaie met de onsterfelijke Weense wals als middelpunt. Voor de derde maal in zijn be staan doet het IJsballet Maxi en Ernst Baier Brabants hoofdstad Den Bosch aan en wel van 1 t.m. 5 aug. a.s. Het zal zijn enorme tent (2500 zitplaatsen) opslaan in De Vliert. Ook in 1956 en in 1958 bracht dit gezelschap een bezoek aan Den Bosch en mocht zich ook toen verheugen in een mas sale belangstelling. Inmiddels is dit IJsballet ge groeid. Het gezelschap telt mo menteel in totaal 120 personen, waarvan er 70 in het ballet op treden. Men beschikt over 82 wa gens en het vervoer vergt telken male een extra-trein. De groei van het gezelschap bracht ook de uitbouw van de tent met zich mee. De tent, waarin de voorstel lingen thans worden gegeven, heeft 2500 zitplaatsen en een ijs vloer van 400 m2, die door kost bare machines constant op een dikte van 6 a 8 cm. moet worden gehouden, hetgeen hartje zomer nogal iets wil zeggen. Het programma waarmee het IJsballet optreedt, vormt het sluitstuk van de Europese toer- nee. Hierna gaat men de grote en kostbare sprong wagen naar Zuid-Amerika, waar op 5 jan. 1961 de eerste voorstelling zal worden gegeven in Buenos Aires. Het nieuwe program, dat het IJsballet onder het licht van 60 schijnwerpers op de ijsvloer brengt, bestaat uit 6 taferelen, die aaneengespeeld worden door virtuose intermezzi. Eerste tafereel: „Some like it flet grootste schaatstalent dat Europa kan opbrengen, is in dit IJsballet bijeengebracht. Prima Ballerina is de meervoudig kam pioene van Duitsland Rosl Pet- tinger. Daarnaast ziet men nog de volgende sterren: Hedy Palin- kas, kampioene van Hongarije, Ute Grünert, meervoudig kampi oene van Berlijn, Steve en Topsy, kampioen paarrijden van Zwe den, die een adembenemende acrobatiek op het ijs demonstre ren, Judith Bumbachcr, kampi oene van Zwitserland, Günter Tyroler, jeugdkampioen van Duitsland, Lothard Weidcmann, internationaal ijsjongleur, Lo- thar Müller, kampioen van Eu ropa, die tevens balletmeester is, Sönke Jensen, kampioen van De nemarken, Istvan Szenes, kampi oen van Hongarije, Marianne Althammer en Karl-Heinz Kra mer, acrobatisch ijsdanspaar en verder de twee kostelijke Engelse ijskomieken Duncan Whaley en Bill Stewart. Deze sterren worden geflankeerd door een corps de ballet dat bestaat uit 28 dames en 14 heren. Het voortreffelijke orkest bestaat uit 16 man en staat onder leiding van Hans Hu- ber. De choreografie is van Giin- ther Lorenz, de kostuums zijn van Maxi Baier en de decors van Ernst Baier. Het IJsballet Maxi en Ernst Baier komt maandagmorgen in Den Bosch aan en om 10 uur be ginnen de machines met het „leggen" van de ijsvloer. Degenen die hiervan getuige willen zijn, zijn welkom. „We verwachten in Den Bosch ook nu weer een grote belang stelling", zo zei ons de perschef van het IJsballet, de heer Jac. Kersten. „In 1956 was Den Bosch de plaats waar we het grootste succes boekten en toen speelden we ook in augustus." Er is tijdens de Bossche voor stellingen écn matinee en wel a.s. woensdag om 2 uur. De directie heeft daarbij vooral aan de be jaarden gedacht. Zij kunnen dan van de duurste plaatsen gebruik maken voor de lage prijs van 1.25. Verder is er elke avond voorstelling van 810.45 uur, zo dat men dus nog gelegenheid heeft de bus naar z'n woonplaats te haien. In het laatste tafereel „Ein Walzertraum" geeft het IJsballet van Maxi en Ernst Baier een apotheose vol gratie en charme, geïnspireerd op de onsterfelijke Weense wals. de Malthezer Ridders en de Rid ders van het H. Graf en afge vaardigden van de West-Duitse brandweren, waarvan mgr. Lein mens erelid was. De pontificale H. Mis van Re quiem werd gecelebreerd door kardinaal Alfrink. Na de H. Mis las mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond, het geestelijk tes tament van mgr. Leinmens voor, waarin deze de gelovigen aan spoort steeds trouw te blijven aan hun devotie tot de H. Maagd. De absoute na de H. Mis werd verricht door kardinaal Alfrink. Daarna begeleidde de grote stoet het stoffelijk overschot naar de bisschopskapel op de begraaf plaats In 't Zand, waar het werd bijgezet. Hier werd de absoute verricht door mgr. Moors. HUURCOMPENSATIE 1960 Van de zijde der vereniging van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden wordt ons gevraagd er de aandacht op te vestigen dat de huurcompensatie van april 1960 geldend is voor alle werknemers van 23 jaar en ouder, die minder dan 12.000.verdienen en voor jongeren dan 23 jaar voor zover zij kostwinner zijn. Het misverstand blijkt vooral te bestaan uit de interpretatie van artikel 2 der beschikking over de collectieve arbeidsover eenkomst. Ook werknemers die nog niet onder een c.a.o. vallen, hebben recht op deze uitkering. Ook werkgevers die niet aan een c.a.o. gebonden zijn zijn ver plicht om vanaf 1 april j.l. deze nuurcompcnsatie uit te betalen. Op het districtskantoor, Lan ge Schijfstraat 55 te Tilburg, tel. K 4200-24934 worden gaarne in- farmaties verstrekt. RADIO-UITZENDINGEN VAN HET BRABANTS ORKEST Hedenavond zal om 18.20 uur de Regionale Omroep Zuid uit zenden de opnamen, die op 11 ju ni in de Raadszaal te Boxmeer werden gemaakt van het Bra bants Kamerorkest en het Box meers Vocaal Ensemble. Uitgezonden worden de Canta te van Mozart en Laudale Pueri van Pergolesi. Op dinsdag 2 augustus a.s. zal van 20.30-21.40 uur door de KRO worden uitgezonden de Symfonie nr. 4 in Es gr. t. van A. Bruckner, opgenomeifop 19 maart j.l. Op dinsdag 9 augustus a.s. zal van 22.40-23.05 uur, eveneens door de KRO worden uitgezon den de suite ..L'oiseau de feu" van I. Strawinsky, opgenomen op 13 mei j.l.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5