waalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt BINNEN- EN BUITENLAND DRUNEN VLIJMEN a Uit tie Langstraat Gapelle bejubelde deelnemers van „Er op Uit" aan slot van de vierdaagse. Kampeerartikelen Vacantiekleding MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 82e JAARGANG No. 61 KLM GAAT VLIEGEN OP GHANA Na drie jaar onderhandelen is zaterdag in Den Haag een lucht vaartverdrag gesloten tussen Ne derland en de Westafrikaanse staat Ghana. Voor dit doel zijn donderdag in Nederland aange komen de gevolmachtigde am bassadeur van Ghana, E. Aijeh Gumi, en drie landgenoten, die eveneens deel uitmaken van de Ghanese luchtvaartdelegatie. ACTIE VOOR VLUCHTELIN GEN BRACHT 8 MILJOEN OP In totaal is in Nederland voor de wereldvluchtelingenactie '59- '60 een bedrag van ruim 8 mil joen bijeengebracht. Dat is onge veer het dubbele van de geschatte opbrengst. Hieronder zijn begrepen de re- geringsbijdrage van 2 miljoen gulden, alsmede de acties „Redt een kind", de jeugdactie „Doe Open" en „De nationale bevrij- dingsmanifestatie 1960". Uit de nationale inzameling zullen onder meer de volgende projecten gefinancierd worden: In West-Duitsland: Sluiting van de kampen Friedrichsfeld en Ohmstede, waaronder begrepen wordt 't houwen van woningen; de bouw van 30 woningen voor ouden van dagen en invaliden uit de kampen te Lübeck en plaat sing van 20 Poolse ouden van da gen uit het kamp „Lintorf" bij Düsseldorf in een Pools tehuis aldaar. In Griekenland: Installatie van een bloedbank in één van de zie kenhuizen te Athene, uitbreiding van een Russisch tehuis voor ou den van dagen te Athene, vakop leiding aan duizend Syrische vluchtelingen in Griekenland en uitbreiding van het kinderher stellingsoord voor Armeense vluchtelingen. In Italië: Het verschaffen van de mogelijkheid tot juridische bijstand aan de vluchtelingen. In het Midden-Oosten: Revali datie van blinden en doofstomme kinderen en naaicursussen voor vluchtelingen in centra in Jorda nië, Gaza, Syrië en Libanon. In Oostenrijk: De stichting van een kinderdagverblijf te Spittal. In AlgerijeTen behoeve van de stichting „Het Algerijnse kind". Tenslotte is er geld beschik baar gesteld voor de vluchtelin genhulp zowel in Hongkong als binnen onze grenzen. Da Drunense athletiek- kampioenschappen. Zondag werden in Drunen de jaarlijkse wedstrijden gehouden voor da Drunense athletiekkam- pioenschappen. De strijd was dit jaar bijzonder fel en de belang stelling ondanks het slechte weer groot. P. Koks werd met 2296 pt. kampioen van Drunen, direct ge volgd door J. v. Drunen met 2129 pt. In liet algemeen klassement was verder A. v. Dal no. 3 met 2103 pt.: no. 4 was D. van Huiten met 1853 pt.; no. 5 J. v. Bokho ven met 1848 pt. en no 6 werd H. Knippels met 1807 pt. De wed strijden werden gehouden onder auspiciën van SHJ. De uitslagen zijn verder: 100 m.: 1 K. v. Oijen 12,2; 2 K. van Horen 12,3; 3 J. v. Drunen 12,3; 4 A. Vissers 12,4; 5 P. Koks 12.5. Hoogspringen: 1 D. v. Huiten 1,55; 2 A. v. Dal; 3 J. v. Drunen; 4 H. Knippels; 5 P. Koks, allen 1,50. 1500 m.: 1 A. v. Dal 4,34; 2 J. v. Bokhoven 4,382; 3 J. van Delft 4,49; 4 B. v. Loon 4,54; 5 H. van Tilburg 5,07. Vèrsoringen: 1 P. Koks 5,68; 2 A. v. Dal 5,45; 3 A Knippels 5,25; 4 J. Smits 5,20; 5 L. de Kol? 4,95. 400 m.: 1 P. Koks 59.—; 2 .J. v. Drunen 59,1; 3 A. v. Dal 59,4; 4 A. Knippels 59,8; 5 K. v. Horen I,02. Discus: - A. Vissers 30,6; 2 D. v. Huiten 25,85- 3 J. van Drunen 22,25; 4 Tl. v. Loon 21,75; 5 W. Moonen 20,80. 800 in.: 1 A. v. Dal 2,17; 2 J. v. Bokhoven 2,19; 3 H. v. Bokhoven 2.23. Kogelstoten: 1 A. Vissers 10,40; 2 J. v. Drunen 8,97; 3 D. v. Hui ten 8,91- 4 P. Koks 8,66; 5 B. van Loon 8,22. Speerwerpen: 1 J. van Drunen 32,20; 2 K. v. Oijen 28,80; 3 A. Vissers 24,70: 4 A. v. Bokhoven 21,45; 5 W. Moonen 20,85. 3000 m.: 1 J. van Bokhoven 10,17; 2 A. v. Dal 10,28.4; 3 B. v. Loon 11,3- 4 H. van Bokhoven II,17; 5 H. v. Tilburg 11,27. Rennersnieuws. In de ronde van Alphen werd Tini v. d. Lee zondag no. 1. Met deze overwinning heeft v. d. Lee tevens zijn positie als eerste in 't klassement van de Drie Hoef ijzers Bieren versterkt. OP KAMP De examens zijn achter de rug en de tijd voor vakantie is aangebro ken. De jeugdbeweging in Drunen gaat in de eerste helft van de va kantie op kamp; de Verkenners en Welpen gaan van 1 aug. tot 6 aug. naar Teteringen, waar een prima kamp wacht. Het Gilde Jong Neder land gaat van 6 tot 13 augustus naar Esbeek bij Hilvarenbeek, waar het kamp wordt opgeslagen op 'n land goed van de Nederlandse Meide Mij. Rakkers, Kerels en Poorters met lei ders, in totaal ruim 120 man, ver wachten dit jaar weer een goed kamp. Als aalmoezenier gaat dit jaar pater Spee weer mee. Op woensdag is de bezoekdag voor de ouders vast gesteld. Hiervoor rijd op woensdag middag vanuit Drunen een extra bus (vertrek 1 uur). Men kan zich hiervoor bij de leiders nog opgeven. De Gidsen en Kabouters gaan dit jaar niet op kamp, maar gaan naar de speciale jeugdvoorstelling van de Passiespelen in Tegelen. Deze jeugd voorstelling vindt plaats op 6 aug. Agenda. Woensdag 3 augustus. 8 uur „lm westen nicht neus" 14 jaar, Hoge Braken. 7 uur trainen volleybalclub. 8 u. clubavond Nooit Gedacht, in café v. d. Geld. 8 uur clubavond DVP in café Klerks. 8 uur clubavond Prins Bern- hard in Hotel Royal. 8 uur clubavond (XX) in café Elshout. Vrijdag 5 augustus. 8 uur schietavond BOS in zaal Elshout. Elshout *rm rjLajt, e Haarsteeg EN MARKT WAALWIJK U kunt niet speculeren van het ZuiÖen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 041602621 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Telegram-adre6 „Echo' RIKI VAN DRUNEN ZONG VOOR DE RADIO Riki v. Drunen uit Drunen maak te zaterdag haar debuut voor de ra dio als zangeres in de Wig-Wam- uitzending van de K.R.O. Riki, 14 jaar, leerlinge van de derde klas Mulo, die graag en veel zingt, was daarvoor zaterdag met haar vader naar Hilversum getogen en 's mid dags zat zowat heel Drunen aan de radio om getuige van Riki's succes te zijn. Direct na haar optreden kreeg zij van de omroepster nog 'n extra vermelding voor haar goed en correct optreden. Riki zong Looking High- High en My Bonny is over the ocean. Wij wensen Riki na haar eerste optreden voor de radio in haar verdere loopbaan als zangeres nog gaarne veel succes toe. GESLAAGD Voor het te Tilburg gehouden exa men Nederlandse Handelscorrespon dentie slaagde mej. Thea v. Oyen. Onze dorpsgenote Diny Wagenma kers slaagde dezer dagen voor het Middenstandsdiploma algem. Han delskennis. Zij genoot haar oplei ding aan de Handelsavondschool te Waalwijk. Aan de H.T.S. te Tilburg slaagde onze dorpsgenoot P. v. Delft voor de afd. Werktuigtextielbouwkunde. Voor het praktijkdiploma typiste van de Nederl. Bond St. Genesius, slaagden te Den Bosch Ria v. Dru nen, Toos Heeffer en Maria Kamp uit Drunen. Zij werden opgeleid door de eerw. Zusters alhier. Voor het middenstandsdiploma al gemene handelskennis slaagden Bep de Munnik uit Drunen en Sjaan van Spijk uit Nieuwkuijk, Fransje Ver meer uit Elshout en Ad v. Bink uit Elshout. Zij genoten hun opleiding bij de Drunense middenstandscursus alhier. VACANTIE. In navolging van vele andere plaatsen zal men ook in Elshout proberen tijdens de vavantie de jeugd nuttig en aangenaam bezig te houden. De Weleerw. heer kape laan heeft zich van de medewerking van het onderwijzend personeel en een groep van vaste helpers weten te verzekeren en de plannen nader uitgewerkt. Zondag 14 aug. zal men een vlieger wedstrijd houden. Alleen eigen gemaakte vliegers komen voor prijzen in aanmerking. Dinsdag 16 aug. houdt men een oriën- tatierit. Woensdag 17 aug. een verkeers- wedstrijd. Vrijdag 19 aug. een viswed strijd en zondag 21 aug. een groots opge zette sportmiddag, waarbij vooral behen digheid een grote rol zal spelen. Ook de ouders en andere belangstellenden zullen zich die middag gezellig kunnen vermaken. Gezien de belangstelling van de jeugd zul len de gemaakte plannen zeker slagen. BEDEVAART. De jaarlijkse bedevaart naar Kevelaar zal gehouden worden op 15 en 16 aug. a.s. Deelnemers kunnen zich nog opgeven bij de broedermeester C. Klijn. GESLAAGD. Op het te Den Bosch gehouden examen voor het Middenstandsdiploma slaagde de heer L. M. Kuijpers. Voor verwarmingsmonteur slaagde dhr. L. Kivits. EIND-DIPLOMA L.T.S. Op het te Den Bosch gehouden examen slaagden voor de verschillende vakken de volgende leerlingen: Metaalbewerkers: C. van Lamoen. Autoherstellen: P. v. d. Sanden. Timmeren: H. v. d. Pol. Koper, lood en zink bewerken: W. van Bladel, C. Herman, A. van Kuijk. Metselen: W. v. d. Sande, J. Teeuwen. Schilderen: H. de Gouw. Geslaagden aan de R.K. Huishoud- en industrieschool te Waalwijk: Schoenstikken diploma A: Irna van Engelen; diploma be- drijfsvormingscursus: Trude Ekels, Corry Herman, Tony Schreurs. WEDVLUCHT DAX. Vrijdagmiddag 1 uur werden de duiven voor nationaal Dax in vrijheid gesteld; de eerste duif werd geklokt door C. Diepstra ten 17.30; 2e L. de Laat; 3e R. v. Esdonk, in de BCC den Bosch 4,e 6e en 7e gemelde; eerste duif BCC 13,21,20 te Rosmalen; de duiven kwamen niet vlot. Zondag draaide J v d Heuvel de 4e Vlijmen6e duif om 1 uur. Zaterdag werden totaal nationaal 400 duiven gemeld. St. Chrislain, jonge duiven. De jonge duiven werden te St. Chrislain zondag om 9.15 gelost, het zag er donker uit: regen en nog eens regen; toch kwamen de duiven vlotter af dan andere zondagen. Eerste duif P. Wijkmans 11.36.02; einde 11.50.50. Uitslag volgend nummer. r^Jirusr .'2 KRUISBOOGSPORT. Op de banen van het Kruisbooggezel schap Willem Teil werd het 4e bondscon- cours gehouden van de Langstraatse Kruis- AUTO SLIPTE. Zaterdagavond kwam een luxe bestel wagen van de richting Den Bosch juist in de gevaarlijke bocht tegenover de prot. kerk te slippen door de gladheid van het wegdek en kwam tegen een hek terecht. De wagen werd flink beschadigd, de inzittenden brach ten het er goed af. Het wordt tijd dat hier met borden „slipgevaar" voor het slippen wordt gewaarschuwd, want het was weer een onbekende chauffeur. ZIEKENTRIDUUM GESLAAGD. Voor de eerste maal werd te Vlijmen een ziekentriduum gehouden, dat in alle opzich ten is geslaagd. Onder de ruim 50 deelne mers waren ook zieken uit Haarsteeg ver-, tegenwoordigd. De geestelijke leider Pater Passionist Radboud heeft woensdag, don derdag en vrijdag veel bijgedragen dat dit eerste triduum een groot succes werd. In de hal van de R.K. Meisjesschool, die als kapel was ingericht, werden de geeste- l:jke oefeningen gehouden. De eerste dag werd de H. Mis opgedragen door Pastoor Heesakkers, de tweede dag door Pater Rad boud en de derde dag door Pastoor Scrra- rens uit Haarsteeg. Vrijdagmiddag werd in de parochiekerk een plechtig sluitingslof met processie gehouden. Maria-predikatie door Pater Radboud. Onder leiding van directeur Kooiker werden door een dameskoor de ge zangen uitgevoerd. Iedere zieke ontving een kruisje, gemaakt door de jeugdzorg, en een beeltenis van Maria van Altijddurende bijstand. Na het Lof dankte Pastoor Heesakkers op de eerste plaats de autobezitters voor de medewerking bij het vervoer en verder al len die hebben medegewerkt tot het slagen van dit eerste triduum, dat zeker herha ling zal krijgen. boogbond. Het weer was niet gunstig, maar toch werden er hoge punten geschoten op personeel en extra aanbieding. Personeel A: 1 A v d Dungen 25 pt. na kampen; 2 J v d Hout 25; 3 P v Engelen 24; 4 A J v Engelen 24; 5 W v Engelen 24. Personeel B: 1 A W v Engelen 23 pt.; 2 H v d Pol 22; 3 Marselissen 22; 4 J v En-, gelen 22. Extra aanbieding A: 1 Rozenjacht 55 pt., 2 Willem Teil 54, 3 Spruit wordt een Boom 53; extra aanbieding B: 1 Rozenjacht 2 47 pt., 2 Spruit wordt een Boom 2 45, 3 Na arbeid vermaak 36 pt. JAARVERGADERING TONEELVER. VOLHARDING. In café H. Boom v. d. Wiel werd de 21e jaarvergadering van de R.K. Toneelver- Volharding gehouden. Bij de opening wenste de voorzitter dhr. H. Oosterwaal allen een hartelijk welkom toe en dankte alle leden voor het vele werk dat was verricht bij de viering van het 20-jarig bestaan door het opvoeren van 3 toneelstukken. Hierna werd een nieuw reglement door de voorzitter voorgelezen, dat werd goedgekeurd. Een voorstel het inleggeld van f 5 op f 2.50 te brengen werd aangenomen. Hierna volgde bestuursverkiezing; aftredend waren de he ren J. Oosterwaal, mevr. J. Bok-v Vugt, ter wijl de heer A. v. d. Wiel wegens studie moest bedanken. Nieuwe candidaten waren de heren C. Samuëls en H. v. d. Broek. Herkozen werden mevr. J. Bok v. Vugt, als nieuwe bestuursleden werden gekozen C. Samuëls en H. v. d. Broek. Hierna werd 'n nieuwt kascommissie gekozen: R. Bok en M. Stok. Hierna volgde verslag penning meester; er was een flink batig saldo. Hierna sprak de voorzitter een dank woord voor zijn zuinig beleid en sprak de wens uit dat de nieuwe bestuursleden pret tig zullen samenwerken voor de groei en bloei van Volharding. Tevens spoorde hij de leden aan om vooral nu nog eens extra hun best te doen met de donateurs-actie. Hierna 6loot hij deze gezellige vergade ring. SLUITING NEDERLAAGTOURNOOI. Zondagmiddag werd alhier de beslis singswedstrijd gespeeld tussen RKDVC uit Drunen en OVH uit 's-Bosch. Deze wed strijd was noodzakelijk geworden, omdat beide elftallen in het door de v.v. Haar steeg georganiseerd nederlaagtournooi in punten gelijk waren geëindigd. Er bestond voor dit treffen nog een flinke belangstel ling en het publiek kreeg wel geen hoog staande wedstrijd te zien, maar hij was het aankijken toch ten volle waard. De grotere routine van de RKDVC-er9 gaf tenslotte toch de doorslag en deze won nen met 2-1. Na afloop verzamelden allen zich in het clublokaal, waar de prijsuitrei king plaats had. De voorzitter van Haar steeg de heer M. van Bokhoven feliciteerde allereerst de RKDVC-ers met het behaalde resultaat en dankte hun voor hun deelna me en de betoonde sportiviteit. Omdat de winnaar de kleur van de le prijs, n.l. elf nieuwe shirts, mag bepalen, werd die door de voorzitter symbolisch overhandigd. In gelijke woorden richtte de voorzitter zich hierna tot de OVH-ers, die het als elftal uit de onderafdeling presteerde om het tot "een beslissingswedstrijd te brengen. Haarstcegs voorzitter zeide dat OVH qua spel minstens in de 4e klasse thuis hoort en sprak de hoop uit dat ze het in het komen de seizoen tot het kampioenschap zouden weten te brengen, om dan het volgend sei zoen tegen Haarsteeg in competitiever band uit te kunnen komen. Onder luid applaus overhandigde Haar- steegs voorzitter aan de captain van OVH de 2e prijs, n.l. een prachtige nieuwe wed strijdbal. De 3e prijs, zijnde een prachtige lauwertak werd gewonnen door Nieuw kuijk, welke prijs dezer dagen zal worden toegezonden. Ook de overige deelnemende clubs werd dank gebracht voor hun deelname en de be toonde sportiviteit, die er belangrijk toe heeft bijgedragen dat dit tournooi zo uit-. 6tekend is geslaagd. De captain van RKDVC dankte het be stuur van Haarsteeg voor de ontvangen uit nodiging waaraan gaarne gevolg werd ge geven. Hij vond het een prettig tournooi en namens zijn medespelers dankte de aan voerder de OVH-ers voor de sportiviteit die tijdens deze bcslissingsmatch werd be tracht. De voorzitter van OVH was onge twijfeld de tolk van al de aanwezige spe lers, toen hij eveneens Haarsteegs bestuur dank bracht voor de uitnodiging om aan dit tournooi deel te nemen en zijn erkentelijk heid uitsprak voor de fraaie prijs. Namens de spelers dankte hij vervolgens de spe lers van RKDVC voor de faire wedstrijd, wenste de spelers geluk met de behaalde le prijs en hoopte op een tot weerzien in 's-Bosch. Over de wedstrijd het volgende Het was even over half drie toen scheidsrechter v. Hooft de beide aanvoer ders bijeen riep voor de toss, die door RK DVC werd gewonnen. Aanvankelijk zag 't er naar uit, dat RKDVC gemakkelijk zou gaan zegevieren, want in eerste instantie had ze veruit het beste van het spel, maar In de voorhoede klopte het niet erg best en zodoende gingen de meeste kansen door toedoen van de Bossche defensie verloren. Maar na het eerste offensief rustig te heb ben opgevangen, diende OVH van repliek en toen dreigde er aan de overzijde meer malen gevaar. Éénmaal werd het zelfs erg kritiek, toen doelman Schapendonk in het nauw kwam, maar tot zijn grote opluch-. ting ging de bal uit een scrimmage net naast. Het Bossche doel ontkwam eenmaal eveneens aan doorboring, toen linksbinnen v. d. Velden een van zijn bekende kogels loste, maar de bal vloog langs de verkeer de kant van de paal. Op vrij gemakkelijke wijze kwam OVH vlak voor de rust aan de leiding. Een hoge voorzet werd door doel man Schapendonk verkeerd beoordeeld, hij kon de bal niet onder controle krijgen, liet hem vallen en tot zijn eigen verbazing en teleurstelling van de RKDVC-aanhang plaatste de OVH-midvoor die daar juist stond opgesteld hem in het net, 0-1. Na de hervatting was het dezelfde spe- spelcr, die de voorsprong wist te vergroten, maar dit doelpunt werd wegens buitenspel geannuleerd. Maar het vuur werd naar mate de tijd verstreek, bij de Bosschenaren geblust en dat was voor RKDVC een aan leiding om er nog een schepje op te doen. Het klopte plotseling over alle linies en toen kwam het klasseverschil wel enigszins tot uiting; wel wist de Bossche doelman menig schot te onderscheppen, maar hij kon toch niet verhinderen dat rechtsbinnen Grietjes hem met een keihard en zuiver gericht schot kansloos sloeg, 1 - 1 Even veerde OVH nog op en eenparig trachtte men om het getij te doen keren, maar het was tevergeefs, de Drunense ach terhoede stond geen doorbraak meer toe, maar zette daarentegen met lange trappen de eigen voorhoede aan het werk. Uit een van deze passes was het tenslotte midvoor de Munnik, die met een tweede treffer de overwinning veilig stelde, 0-2. Deze stand bleef tot het einde gehand haafd en werd RKDVC winnaar van dit zeer geslaagd tournooi. »VVVNf\NVWVWV>AAAAA^VVV> Kunst na Arbeid en Sirena haalden met muziek de deelnemers in. De vierdaagse is wederom geëindigd en j.l. vrijdagavond heeft men in Capelle de deelnemers en deelneemsters aan de Nij meegse Vierdaagse met schallende muziek ingehaald. Te ongeveer 8 uur hadden zich enkele honderden inwoners van Sprang- Capelle zich verzameld rondom de gedemp te binnenhaven te Capelle, alwaar men wachtte op de aankomst van de leden van Er op Uit, die hadden deelgenomen aan de Vierdaagse te Nijmegen. Reeds 's morgens waren een zevental bussen met supporters gegaan naar Nijmegen om aldaar de binnen komst van de deelnemers(sters) mede te maken. Doch ook talrijke inwoners van Sprang-Capelle lieten zich niet onbetuigd en toen om ongeveer 9.45 uur de leden van Er op Uit te Capelle arriveerden, stonden daar de voorzitter van Er op Uit, de mu ziekvereniging Kunst na Arbeid, om de deelnemers hartelijk welkom te heten na deze zeer geslaagde vierdaagse. Er op Uit had met ruim 50 leden deelgenomen en al len hadden - op een uitzondering wegens ziekte - de tocht volbracht. Hieruit blijkt wel, dat de vooraf gehouden trainingsmar-. sen zeer juist waren geweest. Sprang-Capelle heeft meegeleefd in de afgelopen vier dagen. Eenieder sprak er zijn bewondering over uit, dat de vereni ging met zulk een groot aantal leden de moed had om deel te nemen aan deze zwa re monstertocht. Het is immers geen sene- cure om per dag zo'n 55 of 40 km te lo pen. Doch de leden van Er op Uit hebben het gepresteerd en het was dan ook te be grijpen, dat burgemeester van Prooijen dit zeer op prijs stelde. Immers de naam van Sprang-Capelle heeft hierdoor een goede klank gekregen in den lande. Toen allen waren gearriveerd stelde men zich aan de v.m. binnenhaven op en onder de tonen van vrolijke marsmuziek van Kunst na Arbeid, werd allereerst een rond je gemaakt langs de gedempte binnenhaven. Het laat zich begrijpen, dat vele belangstel- lenden de leden van Er op Uit met bloemen verwelkomden. Ook namens de vereniging Kunst na Arbeid werden bloemen aange boden aan mevr. de Vos. Vervolgens ging men op mars naar het gemeentehuis, al waar burgemeester van Prooijen de deel nemers opwachtte. Halverwege de Heistr. werd de stoet overgenomen door de muziek vereniging Sirena, die de leden van Er op Uit begeleidde naar het gemeentehuis. Door bijzondere omstandigheden kon men vanaf het Bruggetje geen muziek laten horen, zo dat men als het ware met stille trom te ongeveer 11 uur aan het gemeentehuis aankwam. En aldaar stond burgemeester v. Prooijen gereed om de deelnemers en deel-, neemsters van de vierdaagse te ontvangen. Toen allen zich hadden opgesteld voor 't gemeentehuis, sprak burgemeester van Prooijen de leden van Er op Uit als volgt toe De 44e vierdaagse zit er weer op. De kranten brachten het bericht, dat welgeteld 11598 jongeren en ouderen blijmoedig op stap zijn gegaan voor het volbrengen van deze monstermars, voor deze krachtproef in de wandelsport. En met gerechtvaardig de trots hebben de inwoners van Sprang- Capelle voor zichzelf geconstateerd: door lopen onze meisjes en jongens, ook Sprang- Capelle is daarbij vertegenwoordigd. En wat hebben we ons afgevraagd of jullie moe zouden zijn. En als het bewolkt was, dan zeiden we: gelukkig, want ook zonder een brandende zon kost zo'n wandeling menig zweetdroppeltje. En toen het de derde dag regende toen hebben we gedacht, wat zul len ze nat worden. Maar wat we nimmer gedacht hebben, dat is „zouden ze uitval lers hebben", want we weten veel te goed, hoe getraind de leden van Er op Uit zijn. Zo is het daar in Nijmegen een feest ge weest, van zingende en fluitende mensen, die lachend en vrolijk hun voeten en spieren het werk hebben laten doen. En we kunnen ons indenken, dat jullie na zo'n dag wande len 's avonds vermoeid maar toch voldaan naar bed gingen. En dan bracht de slaap TELEFOON 04160-2817 weer nieuwe krachten, waardoor de moe heid uit de spieren trok en jullie, becield met nieuw enthousiasme de nieuwe dag weer blij begroeten, "om opnieuw de km in de omgeving van Nijmegen, van het natuurschoon en zijn jullie toegejuicht en toegeklapt door de inwoners van Nijmegen, door de mensen uit de Betuwe en het Land van Maas en Waal. Maar nu, jongens en meisjes, is het weer achter de rug. De leden van Er op Uit hebben de krachtproef succesvol volbracht; daarmede feliciteer ik jullie namens het gemeentebestuur en namens de inwoners van Sprang-Capelle van harte, om de pres tatie die jullie hebben geleverd. Want vier dagen lang wandelen valt niet mee, maar vier dagen achtereen zoveel kilometers wan delen, daarvoor moet men geoefend zijn. Dan eerst is men in staat al wandelend de stramheid van de vorige dag uit de benen te wandelen. Maar jullie hebben er dan schijnbaar nog niet genoeg van, want dan komen jullie bovendien nog eens van Ca pelle naar het gemeentehuis wandelen. Daar neem ik mijn petje voor af. Maar het gaat niet alleen om de presta-. tie in de sport. Sport leidt zo licht tot sportverdwazing, wanneer men iemand gaat verafgoden omdat hij bijv. een tiende sec. 6neller heeft gelopen of gezwommen dan een ander. Dan schiet de sport zijn doel voorbij. Want in de sport gaat het niet om de enkeling, die tot die topprestatie in staat is, maar het werkelijke doel is zoveel mogelijk mensen daarbij te betrekken. En dat kan bij de wandelsport. We kunnen al lemaal meedoen. Daarbij gaat het niet om een kampioenschap of om een geldprijs, maar alleen om het uitlopen van de mars, waarvoor we als hoogste beloning het Vier- daagse-Kruis ontvangen. Maar dat is dan ook een heel hoge onderscheiding Want dat is het symbool van het werkelijke doel van de sport, nl. Mens sana in corporis sana of een gezonde geest in een gezond lichaam. Als we de sport beoefenen, dan werkt dit mee tot het doel: versterking van de volks gezondheid en versterking van de geest kracht. Dan leert de sport ons nederlagen te incasseren om later te triompheren. En dat is nu juist wat we in het werkelijke leven nodig hebben. Energie en volharding om in het leven te 6lagcn, incasseringsvermogen om niet direct bij de pakken te gaan neer zitten. Bovendien leidt de sport tot ver broedering. Want daar in Nijmegen heb ben jullie gelopen met vertegenwoordigers van vele naties uit alle vijf de werelddelen. De krant heeft ons dit bericht. Levensblije mensen, jongens en meisjes, vrouwen en mannen, militairen en burgers. En hoewel jullie elkaar niet kenden, waren jullie vrien den, direct bereid elkander bij te staan. Deze vierdaagse is gestart onder het de vies „Vrijheid", dat majoor Brennesse heeft gegeven. Ik hoop, dat jullie daar onder het lopen ook aan gedacht hebben. Ik zal daar nu niet verder op ingaan, maar bedenk, dat vrijheid niet is losbandigheid, maar juist gebondenheid en dat de grens daar ligt waar de vrijheid van de een die van de ander gaat schaden. als het er om gaat een horloge te kopen. Volg uitsluitend het koop advies van de vakman... uw eigen horloger! Dan zit u „safe als de bank"! het goede Anker-horloge Kijk, al die waarden liggen opgesloten, in het gemeenschappelijk beoefenen van de sport. En daarom verheugt het gemeente bestuur er zich over, dat hier in Sprang- Capelle een wandelclub is, die bij jullie, al wandelende en zonder dat je dat zelf eigenlijk merkt, die eigenschappen, die ik zoeven heb genoemd, tracht aan te kweken. En daarom, mijnheer de voorzitter van Er op Uit, ga zo voort. Ik wens U en de leden veel succes. Evenveel succes als de jongens en meisjes, die aan de vierdaagse hebben deelgenomen. Op jullie zijn we trots, op jullie doorzettingsvermogen en op jullie succes. Daarom, dames en heren, een

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5