wAalwijkse en LAnqstRAAtse couraiu Het republikeinse kanspaard ZWITSAL BINNEN- EN BUITENLAND MOEDER WORDEN... Fotobureau HET ZUIDEN DE STRIJD OM ONZE WELVAART B'J AANKOOP VAN ££N fOTOTOLSTLL Tien vogels in de hand (slot) VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 82e JAARGANG No. 62 Bij de Nixons thuis Richard en Pat strijden om de hoogste Inzet Waar vele republikeinen al geruime tijd bang voor waren, is thans gebeurd: gouverneur Nelson Rockefeller van New York heeft zich definitief teruggetrokken als republikeins kandidaat voor de presidentsverkiezingen in november van dit jaar. Er zat nu niets anders op dan Richard M. Nixon als kandidaat voor het presidentschap uit teroepen. De republikeinen konden niet anders. Zij hebben immers niemand anders die ernstig in aanmer king genomen kan worden. Zelfs de rechter vleugel van de partij zit met Nixon opgescheept, die deze vleugel tenminste nog redt voor het nog ergere alterna tief van Rockefeller. Stond Nixon vroeger bij de conservatieven in een goed blaadje, thans heeft hij door zijn progressieve denkbeel den hun sympathie voor een groot gedeelte verloren. Deze liberale houding houdt niet alleen een ontkenning van vroegere waarhe den in, maar ook een verloochening van de denkbeelden van president Eisenhower. Hoe zeer de conservatieven dit ook betreuren, zij zullen zich bij de feiten moeten neerleggen. Terugkeer naar de politiek van gisteren is niet meer mogelijk. Daarnaast moeten zij zich realiseren dat zij in Nixon een strijder vinden die het durft en kan opnemen tegen de populaire kandidaat van de democratische partij: Kennedy. Wij hebben de Nixons eens opgezocht in hun elfkamerwoning en werden vriendelijk ontvangen in de in matblauwe tint gestoffeerde huiskamer. LOOPJONGEN KREEG HOOFDROL Nixon is het voorbeeld van de Ame rikaanse self-made man, en dit heeft een stempel gedrukt op al zijn po litieke handelingen. Op 9 januari 1913 werd hij in een klein plaatsje in Californië geboren. Zijn vader van een Quaker van Schots-Ierse af komst, die sinaasappels kweekte, een kleine kruidenierszaak dreef, en er een benzinepomp op na hield. Qua kers zijn zeer religieus en vier maal per week moest de kleine Dick met zijn ouders en vier broers en zusjes naar de kerk. Nauwelijks het kruipbroekje ont wassen, moest hij al meehelpen om geld binnen te brengen, zo hoorden we. Later bezocht hij overdag de school en 's avonds bracht bij bestel lingen rond. Ondanks deze moeilijke omstandigheden werd hij in 1934 de tweede van zijn klas en kreeg hij een BABYSET DE LUXE M beurs voor de universiteit van South Carolina. Drie jaar later studeerde hij als jurist af, met lof. Nadat hij was toegelaten tot de balie van Califor nië werd hij als jongste partner op genomen in een advocatenkantoor te Whittier. Binnen een jaar was hij een van de mede-firmanten. In die tijd ontmoette hij de char mante onderwijzeres Patricia Ryan. Beiden speelden een hoofdrol in een toneelstuk dat de amateurtoneelver eniging van hun woonplaats op re pertoire genomen had. Zij trouwden op 21 juli 1940 en kort daarna werd ook Amerika in de oorlog betrokken. Uit dit huwelijk werden twee kinde ren geboren: „Tricia (Patricia), die in 1946 ter wereld kwam, en Julie, geboren in 1948. Vroeg op en veel uit. Pat, slank en energiek met haar 46 jaren, zal nimmer laten blijken dat zij zich thuis meer ontspannen kan dan ergens anders, misschien ook omdat zij er zo weinig gelegenheid voor heeft. Iedere dag begint voor haar om zeven uur; zij is zo matineus opdat zij samen met haar dochters kan ont bijten voordat zij naar de Private Friends School gaan. „Ik probeer 's middags om half vier ook thuis te zijn als ze van school komen, vooral omdat we zo zelden de avonden met hen kunnen doorbrengen. Gemiddeld gaan we vijf dagen van de week uit en krijgen gewoonlijk niet meer dan zes of ze ven uur slaap", vertelde ze met een zucht. „En wat zijn uw hobbies, me vrouw?" „O, ik houd er geen liefhebberijen op na; ik heb weinig tijd om te lezen en ik ben geen liefhebster van kaar ten of televisie-avondjes. Wel doe ik een groot deel van de huishouding zelf, ofschoon er hulp genoeg is. Ik probeer alles zo vlug mogelijk zelf te doen met de leus: „Zie het en maak het in orde." Drie geheimen van haar verschijning. „Hoe speelt U het klaar om over al zo onvermoeid te verschijnen?" Haar „geheim" is er een, dat iedere verstandige vrouw eigenlijk zou moe ten kennen en toepassen. Ten eerste heeft zij er een gewoon te van gemaakt zich te kleden in vijf tien minuten, want tijd om te treuze len heeft ze eenmaal niet. Haar gar derobe houdt ze prima in orde, zo dat ze iets meteen aan kan trekken. Niets zal worden weggehangen zon der dat alle knopen zijn nagezien, losgetornde naadjes hersteld en alles is gereinigd en indien nodig opge perst. Ten tweede gebruikt zij wei nig make-up, slechts poeder en lip penstift. Ten derde is haar kapsel eenvoudig en gemakkelijk te onder houden. Opmerkelijk is haar levensopvat ting: „Ik heb altijd de meest natuur lijke dingen gedaan; die dingen waar van ik dacht dat ze goed voor me zouden zijn". Bij het begin van haar openbare leven realiseerde zij zich, dat zij als het ware in een glazen huis kwam te leven en iedereen op haar gedragingen zou letten. Zij be sloot niets van alle gebeurtenissen routine te laten worden. „Ik heb be sloten elke dag opnieuw met vreugde te begroeten zoals hij komen zal", zegt zij. In de politiek. In 1942 werd Richard Nixon op geroepen in actieve dienst. Als twee de luitenant vertrok hij naar de Zuid zee. Gedurende dertien maanden was hij als ieder ander aan de gevaren van een zeeoorlog blootgesteld. Toen hij in januari 1946 uit de dienst kwam droeg hij naast zijn distinctie ven als eerste luitenant ook de ver sierselen van verschillende onder scheidingen. In die tijd werd door de republi keinse partij een jongeman gezocht als kandidaat voor het congres. Nixon stelde zich voor en na een eerste ontmoeting met de partijlei ders werd hij benoemd. Enthousiast wierp hij zich in de verkiezingsstrijd. Zijn tegenpartij begreep dat zij te doen had met een man van uitzon derlijke kwaliteiten. „Hij bewees dit door zijn concur rent uit te nodigen tot een woorden duel in San Francisco. Iedereen wil de hierbij zijn, meer nog dan een be langrijke boksmatch trok deze poli tieke tweekamp de aandacht" vertel de Pat. „Zijn tegenstander, de in het vak vergrijsde en zelfverzekerde Jerry Voorhis, stapte op het podium, een bloem in zijn knoopsgat en omringd door zijn naaste medewerkers. Toen hij de arena verliet was de bloem ver lept en de carrière van deze oude po liticus gebroken. Dick had op alle fronten de overwinning behaald. En kele maanden later was hij gekozen." De nieuwbakken politicus maakte zich in Washington vele vrienden, maar nog meer vijanden. Hij was de uitvinder van het woord „Trumanis- me' hetgeen wel duidelijk tot uit drukking brengt hoezeer hij de poli tiek van de toenmalige president als -yfgedaan beschouwde. .v Tweede man. Een dergelijk optreden kon niet onopgemerkt blijven. Toen president Eisenhower aan zijn verkiezingsstrijd begon, viel zijn oog al gauw op deze ambitieuze jongeman. Samen met hem begon hij zijn campagne, die een glorieuze overwinning ten gevolge had. Zonder harde strijd was dit ech ter niet mogelijk. De democraten stelden alles in het werk om vooral Nixon te dwarsbomen. Zij meenden gewonnen te hebben toen zij hoorden, dat Nixon ter bestrijding van de on kosten van particulieren 18.000 dol lar had aangenomen en zulks is in de Verenigde Staten verboden. Het werd een groot schandaal. Nixon zelf nam echter de uitno diging aan van de televisie en ver weerde zich. Terwijl de camera's iedere beweging nauwkeuring regi streerden, zat hij op zijn gemak te vertellen over zijn financiële toe stand, zijn kinderen, de moeilijkheden waarmee ook hij te kampen had. Kortom, hij gaf het Amerikaanse volk inzage in zijn boeken, geen cij fer bleef hen onbekend. Deze mani festatie heeft geen windeieren ge legd. Direct na de uitzending kwa men er telefoontjes binnen. Richard M. Nixon was de man voor het vice- presidentschap. In het volle daglicht. President Eisenhower huldigde in tegenstelling tot zijn voorganger? principe dat Je vice-president üaad-'< werkelijk in de politiek moest worden ingeschakeld?" „Ja, de president heeft mij belang rijke opdrachten verleend. Goodwill reizen, die veel hebben bijgedragen tot wederzijds begrip. Mijn daden werden vaak goedgekeurd, maar bij na even vaak werden zij als misstap pen gezien." Hoe het ook zij, deze vice-presi dent is waarlijk de tweede man van de Amerikaanse politiek geworden en trad samen met zijn chef voortdu rend in het daglicht. Dat Nixon ambitieus is, merkten we zelfs hier, temidden van de vele reissouvenirs, de rijen boeken en de stereofonische gramofoonplaten. Toch verzekerde onze gastheer met klem, dat hij de grote macht waar over hij beschikt, nimmer tot eigen voordeel heeft aangewend. „Geduren de mijn ambtsperiode heb ik ernstig gestreefd naar een volledige uitvoe- Ook U kunt verlost worden van die Rheumatisclie Pijnen met Kruschen Salts. ring van het plan van Eisenhower, zelfs indien dit niet strookte met de opvattingen van de republikeinse partij." Toch getuigt het van handigheid, 'at hij vele tegen hem gerichte be swaren uit de weg heeft kunnen rui nen. Het is moeilijk te zeggen in hoe- /erre de verkiezingen van Nixon tot oresident een winstpunt voor het westen zal betekenen. Zeker zullen er veranderingen in de politiek optre- uen. Veranderingen welks gevolgen nog in het duister der toekomst ge huld liggen. Zijn strijd tegen John Tveimedy zal hard zijn, maar samen met zijn tweede man, de ervaren po liticus Cabot Lodge, maakt hij zeker een goede kans om de hoogste inzet te winnen. (Nadruk verboden). GEMEENTEN MOGEN MEER BELASTING GAAN HEFFEN. De ministers Zijlstra (Financiën) en Toxopeus (Binnenlandse Zaken) zijn tot de conclusie gekomen, dat het ge meentelijk belastinggebied met 150 a 175 miljoen gulden per jaar moet worden uitgebreid. Dit betekent, dat de burger mogelijk iets meer belas ting voor de eigen gemeente moet gaan opbrengen. Een en ander is na melijk afhankelijk van de wijze waar op de gemeentebesturen van de nieu we mogelijkheid gebruik zullen ma ken. Daarnaast krijgen de gemeenten een extra-aandeel van 50 miljoen gulden uit de schatkist. De ministers zullen er voor zorgen, KRACHTIGER MOTOR VOOR VOLKSWAGEN. Vanaf vandaag rollen in de Volks wagenfabrieken Volkswagens van de band die zowel wat het uiterlijk als het innerlijk betreft kleine verande ringen en verbeteringen hebben on dergaan. Het meest belangrijke van de verbeteringen is het grotere ver mogen van de pittige vier cylinder- viertaktmotor. Deze is namelijk op gevoerd tot 34 pk bij 3600 omwen telingen per minuut. Dit betekent dat de Volkswagen nu 'n maximumsnelheid kan halen van 115 kilometer per uur en meer kracht heeft. Thans heeft de VW een 30 pk motor, waarmee een snelheid Alléén bij Schapenmarkt 26 DEN BOSCH dat een voorstel hiertoe bij de Twee de Kamer wordt ingediend. In het nog onder het vorige kabi net ingediende wetsontwerp zijn en kele wijzigingen aangebracht. De nieuwe wet zal per 1 januari 1960 in werking treden in plaats van 1 januari 1959. Het aandeel van het gemeente fonds in de opbrengst van de daartoe aangewezen rijksbelastingen zal ver hoogd worden tot 12,4 percent (aan vankelijk werd voorgesteld 12,3 per cent). De regering is bereid de financiën van de gemeenten, die daarvoor in aanmerking komen, te helpen sane ren, voordat de nieuwe wet in wer king treedt. Maar dan moeten ook de gemeenten zelf ernstig naar sanering streven. Ze moeten dat ,zo nodig" doen door de nog bestaande moge lijkheden op het gebied van de ge meentelijke belastingen te benutten. van 110 km kan worden gehaald. Een tweede verbetering aan de motor is onder meer de nieuwe carburateur, die er toe moet bijdragen dat het ge middelde benzineverbruik daalt. De vier-versnellingsbak is nu geheel ge synchroniseerd, de kofferruimte is vergroot door een gewijzigde con structie van de benzinetank, terwijl nu ook knipperlichten zijn aange bracht. „VOLSTREKTE RUST" VOOR CASTRO. Fidel Castro, die vorige week ge opereerd is, maar wiens ziekte nog steeds niet onthuld is, heeft voorlo pig zowel lichamelijk als geestelijk „volstrekte rust" nodig. Dit deelde een der behandelende dokters mee, maar ook hij maakte geen nadere ge gevens bekend over de aard van de kwaal waarvoor de premier behandeld DE PILAREN VAN HET HUIS Een nauwkeurige geschiedeconoom heeft eens geconcludeerd, dat in de economie verscheidene historische fasen zijn aan te wijzen. In het begin, toen de mens nog rondliep in de be schermende huid van het dier, ver schilde ook zijn mentaliteit niet veel van het viervoetige gezelschap. De enige behoeften, die hij moest en wilde bevredigen waren die van zich zelf en hij was bereid om daarvoor desnoods het voedsel letterlijk voor de mond van zijn medemens weg te kapen. De enigen, die, zij het met de nodige tegenzin van de gever, nog mee konden delen waren de naaste familieleden. Nauwgezet en oor spronkelijk als immer noemde de econoom dit een Familieverhouding. Later verruimde zich de blik van de mens en gunde hij ook wat aan de hem omgevende groep, wat in de practijk neerkwam op het dorp of, zo U wilt stad... Maar dan ook geen meter verder, want de geschiedenis verhaalt ontelbare oorlogen tussen steden onderling met als enige aan wijsbare oorzaak een hysterische broodnijd. De econoom verzon de originele naam van Groep- of Stad huishouding. Sinds enkele, bijzonder weinige eeuwen is de mensheid zo ver, dat zij er een landelijke huishouding op na kan houden. Maar ook daar schijnt een einde aan te komen. Alle tekenen wijzen er op, dat wij in een over gangsperiode verkeren, welke haar besluit zal vinden in een gezamenlijke economie van verschillende staten- groepen. Uiteraard verloopt zo'n ont wikkeling niet snel, doordat altijd een gestage tegenstroom werkzaam is, maar de vooruitzichten op een Euro- markt en een broederlijke E.E.G. in clusief E.V.A. zijn lang niet slecht. Bovendien kennen wij al enige tijd een goed functionerende Benelux- Unie. Menselijk en daarom begrijpelijk is 't, dat ieder land voor zich koorts achtig probeert vóór die eenwording zijn eigen huis zo stevig en zo ruim mogelijk te maken, zodat de latere vertrekken een niet te klein gedeelte van de grote flat zullen uitmaken. Nog geen honderd jaar geleden kon een bekende Duitse persoonlijk heid naar waarheid beweren, dat in Nederland alles een kwart-eeuw la ter scheen te gebeuren. Maar voor het eerst in de geschiedenis is ons land ditmaal haantje de voorste ge weest. Een feit waarvoor we ons be slist op de borst mogen kloppen en dat ons beslist geen windeieren zal leggen. Een tiental jaren zijn wij al hart stochtelijk aan het industrialiseren en al loopt niet alles op de wijze zoals we het eigenlijk wel zouden willen - de laatste tijd kampt men met een aantal lastige sociale problemen - in een tweetal voorafgaande artikelen kon het geheel toch een reden tot juichen zijn. Het wordt nu tijd eens de verschillende steunpilaren van ons landelijke en gelukkig nog knus se huisje te bekijken. Daarmee be doelen we de provincies, want het is niet meer zo, dat alleen de grote han delssteden en koopmansgildes profi teren van een welvaart. Het is ook niet meer zo, dat zij alleen tot het totstandkomen daarvan bijdragen. Wij hebben met recht een algemene welvaart, omdat wij allen daarin de len, maar er dan ook voor werken. Het meest heeft de industrialisa tie zich geopenbaard in het Zuiden, in Brabant en Limburg. Misschien door de rijkdom aan initiatief en werklust bij de bevolking, maar niet in het minst door de aanwezigheid van de mijnen. Nog in 1923 werkten in de mijnbedrijven zo'n 2800 arbei ders, maar in 1958 waren het er al 63.000. De oorzaak was een sterke uitbreiding van de chemische sector. Deze spectaculaire ontwikkeling zal in de toekomst door een verdere me chanisering minder gunstig verlopen. Hoe men desondanks in de komende jaren telkens ongeveer 4400 nieuwe arbeidskrachten moet bergen is in onderzoek. Van de economisch-fi- nanciële resultaten verwacht men bij zonder veel, vooral van de productie van synthetische vezels. In Brabant, van oudsher een voor uitstrevend gedeelte van ons land, heeft van het begin af aan vooral hel platteland gedeeld in de industrie toeneming. Men beredeneerde hier, dat het niet wenselijk was, gezien de bestuurlijke en stedebouwkundige be zwaren, de grote bestaande centra nog meer te belasten door de vesti ging van een groot aantal industrie arbeiders. De groei van Brabants in dustriële nijverheid, berekend naar personeelssterkte, is bewonderens waardig. Na tien jaren industrialisa tie heeft deze provincie op de rang lijst Noord-Holland voorbijgestreefd en staat nu met een totaal van 194 duizend op de tweede plaats achter Zuid-Holland. Het gehele Zuiden van ons land heeft, om nog even mei cijfers te blijven spelen, 311.000 ar beiders in de industrie werkzaam. In het gehele land werken er ruim een miljoen. De toeneming in het Zuiden over de laatste tien jaren bedroeg 58.000, bijna de helft van de totale toename (117.000). Het Westen van ons land, met na me Zuid-Holland, heeft eveneens een krachtige expansie te zien gege ven, vooral in het gebied rond de Nieuwe Waterweg, Noord en Mer- wede. Overigens, in de toekomst ver wacht men een nog steviger uitbrei ding door de creatie van de Euro poort. Voorbeelden van een, gezien de algemene lijn misschien merk waardige industrialisatie zijn de nieu we olieraffinaderij van Esso en de fabriek van het internationale Dupont de Nemours concern. Dit zijn kapi taal-intensieve bedrijven, waarin naar verhouding weinig arbeids krachten werkzaam zijn. Zuid-Hol land was dan ook de enige provincie waar de industriële uitbreiding ge remd werd door een tekort aan ar beidskrachten. Het Oosten en het Noorden van het land, waaronder vallen Gelder land, Overijssel, Drenthe, Friesland en Groningen, hebben een bijzonder gevariëerd industrialisatiebeeld ge geven. Overijssel steekt hierbij het meest gunstig af. Niet alleen nam de personeelsbezetting toe tot 101.226, men bereikte ook een grotere varia tie van bedrijfstakken, zodat de tex tielindustrie niet meer zo overheer send is. De overige provincies, waarop van oudsher een agrarische stempel is ge drukt, hebben met bijzonder veel moeilijkheden te kampen gehad. In Groningen, waar een belangrijke in dustrietak - strocarton en aardap pelmeel - nauw reageert op de landbouw, is niettemin een bevre digende ontwikkeling gaande. In de laatste tien jaren hebben zich 60 nieuwe bedrijven gevestigd, waaron der de grote sodafabriek in Delfzijl en een belangrijke Philips-afdeling in Stadskanaal. In Friesland zowel als in Drenthe is industrialisatie een le vensbelang. In beide provincies moe ten de nieuwe bedrijven niet alleen de nieuwe bevolkingsaanwas opvan gen maar ook de afvloeiing van per soneel uit de landbouw. Daarnaast wil men, zoals in Groningen, de in dustriële nijverheid minder afhanke lijk maken van de agrarische. Teleur stellend hierbij voor Friesland is het feit dat het, als enige landstreek, er nog niet in is geslaagd een buiten landse industrie aan te trekken. Wat in het Noorden van het land bijzonder gemist wordt is een goede verbinding met andere industriege bieden en vooral het Westen van het land. Het zal een van de belangrijk ste taken van de toekomst worden om o.a. op verkeersgebied een gelijk matige verdeling van industrialisatie mogelijkheden te scheppen. is. Officieel is Castro nog steeds in behandeling voor longontsteking maar in het gehele land gaan andere geruchten. Volgens sommigen lijdt de pre mier aan een ongeneeslijke ziekte, maar wil men dit niet bekend maken om eerst de kwestie van de opvolging te kunnen regelen. Volgens anderen is er een aanslag op hem gepleegd, waarbij hij ernstig gewond zou zijn. Maar niemand weet het juiste en de aard van de ziekte geldt thans als het grootste geheim van het land. De tcho het Zuióen Uitgever Wpdwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 -2621 Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een Telegram-adres „Echo': 'J moet een kuur doen, de Kruschen Kuur, cdere dag 's morgens de beroemde kleine •losis. Beroemd - ja - over de hele wereld, om zijn wondere aansporende werking op •1c bloedzuiverende organen. Die worden met Kruschen tot hernieuwde jeugdige wer ing gebracht en drijven zo de onzuiverhe den uit, die nu die ondragelijk snerpende pijnen verwekken.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1