DRUNEN BINNEN- EN BUITENLAND Gemeenteraad Loon op Zand 10 Gouden Plakken AGENDA EN PRE-ADVIEZEN 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 6 thij groeit geheel verkeerd op en ze wordt tenslotte maar naar 'n kostschool gedaan. Dan krijgt ze echter polio. Red rent naar het ziekenhuis en ziet daar zijn doch tertje liggen, bewegingloos in een ijzeren long. Dit betekent dat Red zich terugtrekt uit de mu ziekwereld. Hij gaat met zijn ge zin naar Los Angeles, daar het klimaat daar veel beter is. De tijd gaat voorhij. Dorothy is nu 13 jaar en kan niet zonder hulp lo pen. Ze is verzot op de oude pla ten van haar vader en haar vrien dinnetjes geloven er niets van dat haar vader vroeger een belang rijk figuur was in de muziekwe reld. Dan moedigt Robbie Red aan om naar de muziekwereld te rug te keren. Deze krijgt een kans bij Louis Armstrong. Ook vroegere leden van de hand zijn van de partij. Terwijl moeder Robbie „The five pennies" begint te zingen, loopt Dorothy zonder krukken achter hem aan, wat te vens een happy end is in deze amusementsfilm. Vrijdag en zaterdag 8 uur en zondag 0 en 8.30 uur. Toegang alle leeftijden. ..DE LAATSTE STORMLOOP" Deze film verhaalt de tweede opstand van de Meti-halfbloeden in Canada in het jaar 1855. Een kleine groep dappere Engelse be reden politie moet zich tegen een enorme overmacht teweer stel len. Op zekere dag komt Dusty Rivers (Gary Cooper) een poli tieman iut Texas, naar hen toe, daar hij de moordenaar Jacques Corbeau (George Banvroft) moet arresteren. Ook de Engelsen zoe ken hem, want deze moordenaar heeft twee van hun mannen ver moord. Corbeau, die de opstand tegen de Engelsen organiseert, zoekt steun van het Indianen-op perhoofd Grote Reer. Indien Cor beau met kogels doorzeefde tunieken van de Engelsen mee brengt, zal Grote Reer hem steu nen. Het lukt Corbeau inderdaad een aantal politiemannen door middel van een machinegeweer te doden, doch niet allemaal. O]) een kritiek moment heeft een zekere Ronnie (Robert Preston) die ook bij de bereden politie is, zijn post verlaten, daar Louvette, op wie hij verliefd is, hem heeft wegge lokt, daar zij wist dat hij ten do de was opgeschreven. Men be schouwt hem dus als deserteur. Het lukt Ronnie echter het ma chinegeweer van Corbeau in de rivier te werpen, waarmee een groot gevaar is afgewend. Ron nie wordt echter door een mis verstand gedood. Door Rivers toedoen weet men echter welk 'n heldendaad Ronnie heeft ver richt en hij krijgt dan ook een eervolle begrafenis en een post- huine onderscheiding. Maandag en woensdag 8 uur. Toegang 14 jaar. Zondagsdienst. Vanaf zaterdagmiddag 3 uur tot maandagmorgen 8 uur, uit sluitend voor spoedgevallen. Dienst: Dr. Verhaak. Mooi succes van Tini v. d. Lee Martin v. d. Lee ontsnapte aan de greep van zijn belagers. Onder deze titel beschreef het Nieuws blad van het Zuiden de zege van Tini v. d. Lee, die hij zondag in de Ronde van Alphen behaalde. Wij citeren het Nieuwsblad: „Martin v. d. Lee uit Drunen zag het voor de start van de Ron de van Alphen maar sombe" in Als leider van het Drie Hoefijzers klassement wist hij zich als een vos, die gretige honden achter zich aan heeft zitten. Alle directe belagers zaten klaar om hem van het wiel te fietsen. Zij schenen de macht te hebben, omdat zij sa men de strijdtroep uitmaken van Toon Simons. En het scheen hal verwege de koers ook zo te gaan: in samenspanning tegen v. d. Lee. Maar juist op het hoogte punt van de gevechten sloeg de krachtige Drunenaa.* bikkelhard loc. Een ontsnappingspoging van een aantal sterke mannen bracht de hele rennersbent in rep en roer. Na vele slopende ronden was de vrede getekend, althans voor alle vermoeide weglopers en jagers, op drie na. Terwijl ieder een even zat uit te puffen van de krachtsinspanning, tastte v. d. Lee in het diepst van zijn reser voir, omdat hij wist dat een krachtsexplosie nu alleen maar succes kon hebben. Van der Lee haakte dan ook begerig in op 'n actie van Vcrwey uit Gouda. Met v. d. Horst uit Klundert als der dritte im Builde en Cooremans, die later afviel,denderde de trein snel weg over het lastige par cours. Het peloton verkeek zich even op deze ontsnapping en toen was het gebeurd. Van der Lee dreef het tempo hoog op. De gro te groep verzoende zich er mee en het was duidelijk: de erepalm, de beker en de zege waren voor de rappe renner uit Drunen. Van der Lee versterkte met het win nen van deze ronde van Alphen zijn plaats aan de kop van het Drie Hoefijzers klassement, maar meer nog wist hij zijn naam als renner weer eens opnieuw te ves tigen." Filmagenda. Zaterdag G aug. 8 uur en zon dag 7 aug. 7 en 8.30 uur: „Hunde wollt ihr ewig lcben", 14 jaar. Zondag 7 aug. 4 en G.15 uur: „De terugkeer van Lenuny Cau tion", 14 jaar. Woensdag 10 aug. 8 u.: „Mou lin Rouge", 18 jaar. Zondag 7 aug. 2 uur jeugdfilm „Rusty en het blinde meisje". Filmjournaal Agenda cn pre-adviezen voor de openbare vergadering van de raad dezer gemeente, hedenavond (vrij dag) te 7 uur in de bodega van het restaurant „De Efteling". Agenda 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken: a. van de minister van binnenl. zaken; b. van gedeputeerde staten; c. van het Centraal Bureau voor Vereficatie en Financiële Ad viezen der Vereniging van Ne derlandse Gemeenten diverse rapporten inzake controle van kassen en boeken; d. van de Regionale Brandweer Midden-Brabant. 3. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van woningen. 4. Voorstel tot verlening van mede werking ex art. 72 der Lager On derwijswet 1920. 5. Voorstel tot wijziging van de le gesverordening. 6. Voorstel tot herziening van het raadsbesluit van 10 mei 1960 tot het verstrekken van een geldle ning aan „Het Wit-Gele Kruis, R.K. Vereniging voor Volksge zondheid en Ziekenverpleging", te Loon op Zand. 7. Voorstel tot vaststelling van de 26e wijziging van de gemeentebe groting 1960. Deze wijziging be treft de aanschaf van uniforme vuilnisemmers. 8. Voorstel tot het doen van grond- transacties. 9. Voorstel tot het vaststellen /van de eerste herziening van de uit breidingsplannen van deze ge meente. 10. Rondvraag. Pre-advies nr. 70/60. Voorstel tot het verlenen van mede werking aan het bestuur der St. Bernardusschool te Kaatsheuvel door het beschikbaarstellen van gel den voor de uitbreiding en verbou wing van die school. De uitbreiding van de school om vat de bouw van een leslokaal, ter wijl aansluitend aan de bestaande gang nieuwe toiletten en een garde robe zullen worden gebouwd. De be staande toiletten zullen worden af gebroken, aangezien zij zowel door de inspecteur als door de Districts- schoolartsendienst als volkomen verouderd en schadelijk voor de ge zondheid van de leerlingen zijn af gekeurd. De uitbreiding van de school met een leslokaal is de eerste fase van een plan, dat voorziet in de bouw van zes lokalen met een gymnastiek zaal op de begane grond en drie lo kalen met de nodige dienstruimten op de verdieping. De uitbreiding is zodanig groots opgezet, dat de school tot in de verre toekomst het te ver wachten toenemende aantal leerlin gen tengevolge van de geleidelij ke realisatie van het uitbreidings plan zal kunnen opnemen. Voorlopig kan evenwel worden volstaan met de bouw van één lo kaal en de verbetering en uitbrei ding van de toiletten. Pre-advies nr. 76/60. Voorstel tot aankoop van 't perceel grond van L. v. Wijlen te Sprang- Capelle. Het thans in gebruik zijnde vuil nisterrein is nagenoeg volgestort en zal binnen afzienbare tijd niet meer kunnen worden gebruikt. B. en w. hebben uitgezien naar een ander terrein dat geschikt is om als vuilnisterrein te worden ge bruikt. Daarbij hebben zij het oog laten vallen op enkele percelen met een totale oppervlakte van 8.07.00 ha. en gelegen aan de Paalbaan. Dit terrein is door zijn ligging, grootte en grondslag geschikt om vele jaren als vuilnisstortplaats te worden ge bruikt. Plet is gelukt met de eigenaar L. v. Wijlen te Sprang-Capelle over eenstemming te bereiken over de aankoop van deze percelen door de gemeente tegen een aanvaardbare prijs. 10.000.— GEVONDEN Eerlyke vinder kreeg 100. '1'°<r„n de 38-jarige Leidse bus chauffeur Jaap Korbee van het stadsbusbedrijf ELTAX na een rjt op het Stationsplein te Leiden zijn bus nog eens doorliep, ont dekte hij een achtergelaten tas. Terwijl hij in de tas naar de naam van de eigenaar zocht vond hij daarin tienduizend gulden aan bankbiljetten. Chauffeur Korbee leverde de tas onmiddellijk in op het kan toor van ELTAX. Een uur later kwam daar een zenuwachtig man binnenrennen, die de eigenaar van de tas bleek te zijn. Jaap Korbee, vader van zeven kinde ren, zag zijn eerlijkheid beloond met een gilt van honderd gulden. 16 MILLE GESTOLEN UIT HOTEL Uit hotel Bel Air aan de Rem brand tweg te Noordwijk aan Zee is 's nachts een geldkist met zes tienduizend gulden gestolen. De daders hebben zich vermoedelijk via een balkon en een raam aan de achterkant van het gebouw toegang verschaft tot de slaapka mer van de hotelhouder. In het kistje bevond zich een grote som door gasten in bewaring gegeven geld. DRIE MENSEN VERDRONKEN IN DRAMA OF DE MAAS Een ijzeren roeiboot met drie volwassenen en drie kinderen is dinsdagmiddag op de Maas door de sterke stroom over de sluis- rand bij de stuw te Roermond ge sleurd. Bijna drie meter lager sloeg de boot met zijn in doods angst verkerende inzittenden in 't kolkende water om. Drie van hen de 43-jarige A. Hinzen, zijn 7-jarig zoontje en de 4-jarige M. Salentijn verdronken. Personeel van rijkswaterstaat, dat bij de stuw aan bet werk was, de sluismeester en vissers langs de Maas zagen de ramp aanko men. Een 25-jarige duiker, C. Luyten, riskeerde zijn leven bij een vermetele reddingspoging. Tot tweemaal toe begaf'hij zich gekleed in het schuimende water. Rij zijn eerste poging haalde hij de vierjarige jongen naar boven, die al gestorven was. Met zijn tweede duik redde hij een zeven jarige jongen, die in leven kon worden gehouden. In de roeiboot bevonden zich de 43-jarige A. Plinzen met zijn 7-jarig zoontje, de 28-jarige J. Salentijn met 2 zoontjes van 7 en 4 jaar oud en de 25-jarige M. Houben, die ongehuwd was. Al len zijn afkomstig uit Roermond. Zij waren aan het spelevaren op de Maas. De boot werd geroeid door de 43-jarige A. Plinzen, die evenmin als de overige inzitten den goed roeien kon. ALGEMENE KINDERBIJSLAG AAN KAMER VOORGESTELD De regering heeft besloten het voorstel voor een algemene kin- derbijslagverzekering, zoals het door het vorige kabinet bij de Tweede Kamer is ingediend, na genoeg in zijn geheel te handha ven. Dit blijkt uit de memorie van antwoord, die de ministers Van Rooy (Sociale Zaken) Toxo- peus (Binnenlandse Zaken) en staatssecretaris Van den Berge (Financiën) thans bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Het kabinet-De Quay stelt aan de Tweede Kamer voor: 1. Er komt een kinderbijslag- voorziening, die de hele bevol king omvat. 2. Kinderbijslag zal worden ge geven vanaf het derde kind, maai de thans bestaande kinderbijslag voor loontrekkenden zal gedeel telijk blijven bestaan. Deze groep van de bevolking zal kinderbij slag blijven ontvangen voor hét eerste en tweede kind. 3. Deze nieuwe volksverzeke ring zal zo nauw mogelijk wor den aangesloten bij de algemene ouderdomswet en de algemene weduwen- en wezenwet: de uit voering wordt in handen gelegd van de Sociale Verzekeringsbank met medewerking van de Raden van Arbeid; de premieheffing en premie-inning gebeurt door de belastingsdienst. 4. Iedereen, die loon of inko men geniet van 15 tot G5 jaar moet premie betalen. Deze pre mie zal waarschijnlijk 2 percent van het inkomen bedragen en sa men met de AOW- en AWW-pre- mie geheven worden met als maximum-inkomensgrens: 7.450 gulden per jaar. De algemene kinderbijslag zal pas bij het derde kind ingaan, zo heeft de regering besloten. Haar voornaamste motief is de hoogte van de premie geweest. Bij een algemene voorziening vanaf bet eerste kind zou de premie onge veer 5,3 percent moeten zijn; van af het derde kind slechts 2 per cent. Nu en in de toekomst zul len door het bedrijfsleven en dus ook door de zelfstandigen, die personeel in dienst hebben, ver schillende andere lasten moeten worden opgebracht. De premie voor de AOW en de AWW be draagt thans 6,75 percent. Waar schijnlijk al in 1962 zal deze pre mie met 1 percent verhoogd moe ten worden (7.75 percent). UNO-LEGER NAAR KATANGA De troepen van de Verenigde Naties zullen morgen Katanga binnen trekken ter vervanging van de Belgische troepen die daar nog zijn, zo heeft de secretaris generaal van de UNO, Hammars- kjöld, dinsdagavond verklaard in Leopoldstad. Deze beslissing, die viel na langdurige onderhande lingen met de Kongolese regering en de regering in Brussel, bete kent dat de Verenigde Naties Ka- tanga niet erkennen als onafhan kelijke staat en dat Leopoldstad een belangrijk politiek succes be haald beeft. Tot nu toe had Ham- marskjöld steeds geweigerd zich te bemoeien met de status van Katanga. Hij beschouwde dit, evenals België als een binnen landse aangelegenheid. De delegatie van Katanga, die dinsdag in Parijs aankwam heeft verzekerd dat er gevochten zal worden, als UNO-troepen deze provincie binnen komen. Wel zouden UNO-waarncmers ont vangen worden om de bedoelin gen van aKtanga te horen. Pre mier Tsjombe is ook bereid een volksstemming te laten houden. LAAGTERECORD VAN SCHATKIST. Het saldo van de schatkist is blij kens de weekstaat van de Neder landse bank per 1 augustus op een zó laag peil gekomen als dit jaar nog niet werd bereikt. Tot dusver was het laagste niveau op 2 mei f 286 miljoen, ditmaal is 't saldo f 205 miljoen, een verlies van eveneens f 205 miljoen. Het saldo werd dus gehalveerd. Dit is een gevolg van betalingen uit hoofde van vervallen schatkist papier en rente ad f 270 miljoen. Inmiddels is een nieuwe tender aan gekondigd per 4 aug. en deze zal, naar men verwacht, de schatkist f 100 a f 150 miljoen opleveren. Ook uit andere bronnen zullen nieuwe mid delen in augustus naar de schatkist vloeien, o.a. uit inkomstenbelasting, die zeker circa f 150 miljoen zal opbrengen en uit niet-kohier-belas- tingen. Als tegenhanger van de schat kist is het saldo van de banken fors omhoog gegaan en wel met f 144 miljoen; met een saldo van f 699 miljoen staan de banken nu flink bo ven hun gemiddelde. De geldmarkt is inmiddels al ruim geworden, maar de banken treden voorzichtig op aan gezien zij nog niet weten hoe hoog hun saldo zal worden. Men denkt echter wel dat de verruiming zich zodanig ontwikkelt dat „call money" nog deze week verlaagd zal kunnen worden. Het is thans 134 percent. De biljettencirculatie is op een nieuw hoogtepunt gekomen en be draagt nu f 4747 miljoen. Het vori ge hoogtepunt was f 4687 miljoen. De uitzetting van deze ultimo was dus f 140 miljoen, maar er was nog f 207 miljoen van de vorige ultimo blijven hangen. De goudvoorraad bleef onveran derd, maar deviezen zijn wederom toegevloeid zodat goud en deviezen samen bijna f 22 miljoen hoger lig gen op f 5523 miljoen. FATALE TRAMBOTSING IN WENEN. Zeventien doden en 104 gewonden. Bij een botsing tussen twee trams in Wenen zijn dinsdag 17 mensen om het leven gekomen en 104 gewond. Van dertig gewonden is de toe stand ernstig. Volgens de politie was het het ergste verkeersongeval dat zich ooit in Wenen heeft voorgedaan. Doordat de remmen van een tram weigerden, reed het voertuig met vol le snelheid op een andere in. De twee trams werden volkomen vernield. Te midden van de wrakstukken lagen afgereten armen en benen, j Ook een juist passerende perso nenauto werd door de tram geraakt. Reddingsploegen van politie en brandweer richtten op straat verband- posten in om de gewonden de eerste hulp te bieden. Volgens ooggetuigen zouden de remmen van de bewuste tram onder weg ook reeds hebben geweigerd. Een der passagiers zou daarom de tram hebben verlaten, hetgeen hem 't le ven heeft gered. Toen de tram de plaats waar zich even later de ramp zou afspelen, na derde, was de snelheid door de enigs zins hellende straat zo groot gewor den, dat het voertuig uit de rails liep en zich in de voorste wagen van een tram boorde, die op de naastgelegen rails bij een halte stilstond. FELLE BRAND IN TILBURGSE LEERFABRIEK. Een brand, die bijzonder ernstige gevolgen had kunnen hebben, heeft dinsdagavond kort na 10 uur gewoed in een hal van de leerfabriek „De Molen" aan de Nieuwstraat te Til burg.' Een lid van de bedrijfsdirectie was met drie vaklieden bezig met het lassen van een stoomleiding aan een nieuwe prentmachine, waarmee men in de leerfabricage bepaalde figuur tjes in het materaal drukt. Een ver weg springende vonk belandde in een spuitkast, waarin met cellulosekleur- 6toffen gewerkt wordt. Onmiddellijk ontstond hierin een felle brand. De aanwezigen hebben nog getracht met blusapparaten het vuur te lijf te gaan, maar toen een felle steekvlam door de dakbedekking naar boven schoot, moest men zich onverwijld in veilig heid stellen. Over de schade kan gezegd wor den, dat deze zeer groot is; kostbare voorraden leer verbrandden en kre gen zo'n hoge temperatuur, dat ze voor de verwerking waardeloos zijn geworden. Vele machines liepen be langrijke schade op en zijn wellicht onheistelbaar. De droogkamers en de spuitkamers brandden geheel uit. De nieuwe prentmachine werd gelukkig niet ernstig beschadigd. Het dak liep enige schade op en verscheidene met metaaldraad gewapende ruiten spron gen. Hoe groot de schadepost is, kon nog niet worden vastgesteld. Zelfs al zou Nederland tijdens de Olympische Spelen tien gou den plakken behalen, dan nog wast zo'n uitzonderlijke zege niet weg, dat er in ons land een enor me achterstand bestaat op 't ge bied van de sport. Wij vinden het wel leuk als onze sportjongens en -meisjes ergens een internati onaal kampioenschap behalen. Dat streelt ons nationaal chauvi nisme een beetje, maar we zijn weer veel te nuchter om aan sportverdwazing te doen. We worden er niet wild van en we huilen heus niet als onze olympi sche afgevaardigden zonder me dailles zouden thuiskomen. Dit laatste is immers veel waar schijnlijker. Onze middelmatigheid op de meeste gebieden van de sport is zeker mede te wijten aan deze geestesgesteldheid van ons volk. In brede kringen wordt de sport, ja, de lichamelijke oefening in 't algemeen, nog gezien als een ont spanning, maar niet als 'n nood zakelijke ontwikkeling voor ons lichaam en nog minder voor on ze geest. En dat concluderen we ondanks alle sportverenigingen, die ons land rijk is, ondanks de prestaties die Nederlandse sport lieden soms in internationaal ver band weten te behalen. o Wat er op sportgebied toch nog wordt gepresteerd in ons land, is namelijk vrijwel uitsluitend te danken aan de liefhebberij en de wilskracht van enigen. Die pres taties zijn geen gevolg van onze algemene lichamelijke opvoeding, want daarmede is het in Neder land maar slecht gesteld. Licha melijke oefening is weliswaar een verplicht leervak op de lagere en middelbare scholen, maar dan slechts voor één of twee uur per week en dat zijn dan nog meest „uren" van 40 a 50 minuten. Ziet men naar landen als b.v. Zweden, Duitsland, Engeland, Amerika enz., dan wordt daar op de scholen veel meer tijd besteed aan gymnastiek en vooral aan sport dan bij ons. En dat is niet omdat men daar luchthartiger denkt over de geestelijke en we tenschappelijke ontwikkeling van het jonge geslacht, maar omdat wetenschappelijk is vastgesteld, dat dit voor een juiste ontwikke ling van het jonge lichaam nodig !s, dat cht de gezondheid op late re 1 ecl tijd zeer ten goede komt en dat in een goed ontwikkeld li chaam ook een goede geest kan heersen. Er is in Nederland een enorm gebrek aan gymnastiekzalen en aan sportvelden. Dat was voorde oorlog reeds het geval, toen ook lang met iedere school over een eigen gymnastiekzaal beschikte, maar na 1945 is dat euvel nog groter geworden, omdat men die lichamelijke opvoeding toch niet gelijkwaardig stelde met de we tenschappelijke. Er zijn in ons land veel meer scholen zónder dan mèt een gymzaal en het ver schil daartussen groeit nog dage lijks, als gevolg van de Haagse iinancieringspolitiek. Het tekort is in lü jaar niet in te lialen. o Als er bezuinigd moet worden, dan stelt men in Nederland licha melijke opvoeding, sport en spel als een sluitpost en dan blijft daar voorlopig nog minder voor over dan reeds het geval was. De verenigingen die aan veldsporten doen, groeien als kool, maar in vele gevallen moeten ze de in schrijving van jeugdleden soms stopzetten, omdat de oefengelc- genheid ontbreekt. De overheid zorgt niet tijdig voor voldoende snortvelden. In ons waterrijke land kan nog lang niet de helft van de bevol king zwemmen. Het schoolzwem men is in vele plaatsen een farce geworden, omdat er onvoldoende zwembaden zijn om ér genoeg tijd aan te kunnen besteden. Op de school kunnen de kinderen het zwemmen beslist niet leren en 't wordt dus aan de ouders overge laten of hun kinderen de zwem kunst door particuliere lessen machtig zullen worden of niet. Dat is een fout in de leerplicht, die zeker in een land zo vol met sloten en vaarten als een ernstig gevaar gezien kan worden. Er kan niet genoeg op worden aangedrongen, om de lichamelij ke opvoeding van de jonge Ne derlanders toch meer aandacht te geven dan tot nu toe het geval is geweest. Speciaal de keuringen voor de dienstplicht wijzen uit hoe slecht het met onze lichame lijke ontwikkeling wel is gesteld. „HUNDE, WOLLT IHR EWIG LEBEN" U- 4 Aangrijpend en beklemmend is deze in drukwekkende film van Frank Wisbar, waarin 't grootste militaire drama van deze eeuw en het meest helse inferno uit de laatste wereldoorlog op huiveringwekkend realistische wijze gestalte heeft gekregen de slag om Stalingrad. Voor het Derde Rijk betekende de 6lag om Stalingrad het begin van het einde. Tengevolge van Hit ler's krankzinnige militaire grootheidswaan werden bij Stalingrad ruim 140.000 Duit se soldaten vernietigd. Van het 240.000 man tellende 6e leger onder generaal Pau- lus werden er slechts 96.000 krijgsgevangen gemaakt; de rest sneuvelde, dank zij het misdadige veldheersgenie van de Führer en de cadaverdiscipline van de onbekwame Paulus. Deze fiim brengt de vreselijke oor- logshel rond Stalingrad op onvoorstelbaar beklemmende wijze in beeld. De waanzin van Hitier wordt het best getypeerd door zijn antwoord op het bericht dat het 6e leger was vernietigd: „Het is slechts één leger. Stel een nieuw leger op!" Deze Duitse film, welke cultnureel werd gekeurd, is een aangrijpend „neen" tegen iedere gedachte aan oorlog en geweld. De gehele film is een eminente prestatie van regie, camerawerk en spel. Zaterdag 8 uur en zondag 8.30 uur. Toegang 14 jaar. „DE TERUGKEER VAN LEMMY CAUTION" Grijnzende, drinkende, vechtende en hartenverovercnde Eddie Constantino baant zich als Lemmy Caution opnieuw een weg door de poel der misdaad. Hij wordt daar bij op een niet over het hoofd te ziene wijze voor de voeten gelopen door een aan tal joffers die aan üiterlijk schoon niets te-, kort komen en dit ook weten. Tussen de whisky en de vuistgevechten door aan vaardt hij de dartele meiskes overigens gaarne, om zich daarna geestelijk en licha melijk gesterkt opnieuw te wijden aan het probleem waarvoor hij naar Rome is ge stuurd: het door gangsters gestolen pro cédé van een Italiaanse professor om echte diamanten te vervaardigen. Bovendien heb ben de schurken "een vriend van Lemmy ontvoerd en dat zit onze koene held duch tig dwars. Enfin, Eddie-Lemmy houdt natuurlijk stevig huis onder de boosheid en regisseur Pierre Chevalier heeft er een spannend en pittig filmverhaaltjc van gemaakt, met sfeervolle opnamen in het oude Rome. Als u de namen van de opwindende meisjes wilt weten: Maria Freu, Luisa Rivelli en Yorick Royan. Zondag om 4 en 6.15 uur. „MOULIN ROUGE" Moulin Rouge is een woord van beto verende klank gebleven sinds de glorieuze dagen van Montmartre een begrip voor een wereld van kleur en lichtheid, waarin het leven vrolijk schitterde, een wereld waarin de herinneringen blijven leven aan La Goulue en haar partner Valentin Lc Dessossé, aan de Algerijnse Aicha en aan Toulouse-Lautrec. Henri-Raymond comte de Toulouse-Lau trec werd in 1864 geboren uit een oud adellijk geslacht en alles wees er op dat hij zou worden wat zijn vader en vele van zijn voorvaderen waren officier, jager en rijke pleziermakcr in grote stijl. Een on geluk geeft echter een definitieve wending aan zijn levenop dertienjarige leeftijd breekt hij een been. De breuk geneest slecht. Een jaar later breekt hij het an dere been. En terwijl zijn bovenlichaam zich normaal ontwikkelt, staken de benen hun groei en wordt hij een zonderlinge dwerg die wij kennen van portretten. Als dit ongeluk hem niet had getroffen, zouden zijn talenten misschien voorgoed zijn ingeslapen. Maar nu stuwen verdriet en te leurstelling hem voort. Hij wordt een be zeten kunstenaar, die volledig breekt met het verleden en zich vestigt temidden van de armsten van Parijs. Dieven, bedelaars en lichte vrouwen zijn zijn gezellen. De tuimelende en gistende wereld van Mont martre met zijn Moulin Rouge wordt zijn leven. Naar het gelijknamige boek van Pierre la Mure heeft regisseur John Huston een voortreffelijke en pakkende film gemaakt, waarin de sfeer van die dagen op over tuigende wijze tot leven komt. José Ferrer brengt een prachtige Toulouse-Lautrec op het witte doek en Zsa Zsa Gabor zien wc als de beroemde Jane Avril; verder Colette Marchand, de beroemde danseres uit Ro land Pctit's „Ballet de Paris", Muriel Smith als Aicha en Weiter Crisham als haar part ner Valentin lc Dessossé. Zij die deze film nog niet zagen kunnen wc een bezoek aan de Hoge Braken aan bevelen. Woensdag 8 uur. Toegang 18 jaar. „RUSTY EN HET BLINDE MEISJE" De jeugd kan zich zondagmiddag verma ken met het pakkende verhaal van de hond Rusty die een blind meisje het zelfvertrou wen en nieuwe - levensmoed schenkt. Het verhaal wordt in het Nederlands ver teld, dus geen opschriften lezen, alleen maar kijken en luisteren Zondagmiddag 2 uur.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 6