wAAlwijkse en LanqstRAAtse couraïtc BINNEN- EN BUITENLAND DRUNEN Uit 'de Langstraat - *-*■£<'.>■■ MAANDAG 8 AUGUSTUS 1960 82e JAARGANG No. 63 MILJOEN PELGRIMS BIJ SLUITING EUCHARISTISCH CONGRES Het grootste generale appèl uit de bijna tweeduizendjarige geschiedenis der katholieke kerk: een miljoen gelovigen van alle volkeren en naties op de Mün- chener Theresiënwiese verenigd voor de viering der sluitingsmis van het Eucharistische Congres. Gustavo kardinaal Testa, afge zant van paus Joannes celebreer de de Wereld-mis, omstuwd door diakens en dienaren. Op het tien meter hoge altaar-podium zetel den, in een cirkel van fonkelend rood, 25 prinsen der Kerk in hun staatsiemantels. Vooraan in de openluchtkerk het purper, het zilvergrijs en het oosterse zwart van 450 bisschoppen aller riten, ordegeneraals in elke schakering van toga's en abten. Naast de ge- purperden in een apart blok de groten der aarde: de kanseliers Adenauer en Raab, officiële de legaties van vele landen, diplo maten in verblindende unifor men en rijen ministers. In een wijde boog rond het altaar ston den honderd Duitse jongens met op staken geheven bloemruikers. Achter die fleurige ring wapper den, in carré, ontelbare vaandels en vlaggen van katholieke vere nigingen op de vijf continenten. Alle klokken van Münchens kerken bonsden, toen kardinaal Testa met een gevolg van pause lijke ere-gardisten in de open luchtkerk verscheen. Trompetten schalden, een gemengd koor zong een uitbundig „Tu est Petrus". Toen viel er stilte over de Wiese. De tienmaal honderdduizend luisterden gespannen naar de stem van paus Joannes, die via de radio vanuit Castel Gandolfo en persoonlijk boodschap tot de deelnemers van de „statio orbis" richtte. De Heilig Vader hield de congresgangers twee hoofdthe ma's voor: Religieuze eenheid van alle christenen en vrede tus sen de volkeren: „Moge de hemel geven, dat allen, die op Christus' naam roemen, zich wenden tot het ware en volledige geloof van de Heilige Bonifacius, tot de ene en Heilige Kerk. Naar deze een heid moeten wij met brandend verlangen streven". De Paus noemde Liefde, Waarheid en Ge rechtigheid als enige fundamen ten voor een ware vrede tussen de volkeren. KAPEL IN CONCENTRATIE KAMP DACHAU GECONSACREERD Drieduizend jonge mensen heb ben vrijdag een voettocht van München naar het voormalige concentratiekamp Dachau ge- mjaakt, waar een kapel werd in gewijd door de hulpbisschop van München, Johannes Neuhaeusler, een oud-gevangene van 't kamp. De kapel, rond van vorm, om al le godsdiensten, rassen en natio naliteiten te symboliseren, wier aanhangers hier geleden hebben, werd toegewijd aan 't lijden van Christus. Deze voettocht en de inwijding van de Lijdenskcrk vormen het hoogtepunt van de „dag van het kruis" op het Eucharistisch Con gres, de dag waarop de plechtig heden in het teken stonden van de Goede Vrijdag. Op de Theresiënwiese in Mün chen werd een speciale bijeen komst gehouden voor vrouwen, bijgewoon door 150.000 vrouwe lijke pelgrims. Kardinaal Doepf- ner van Berlijn hield een preek, waarin hij onder meer zei, dat de wereld van vandaag, na „een af schuwelijke vervorming van het ideaalbeeld van een vrouw" ver langt naar vrouwen „die in staat zijn grenzeloze liefde te schen ken", naar „heilige vrouwen", naar „moeders met harten vol rijkdom, begrip en bereidheid tot geven". „Gij vrouwen van de kerk", aldus de kardinaal, „kunt uw diepe vrouwelijke verlangens stillen in de liefde van Christus en gij moet daarin de gaven van uw vrouw-zijn tot perfectie bren gen". WEER TWEE DUITSE OOR LOGSMISDADIGERS OP VRIJE VOETEN Van de zes Duitse oorlogsmis dadigers, die nog in een Neder landse gevangenis zitten, zullen binnenkort de laatste twee voor waardelijk in vrijheid worden ge steld. Het zijn de ex-SD-ers Hoff man, die in Rotterdam heeft huis gehouden, en Stöver, ondercom mandant van het kamp Amers foort. Vier Duitsers blijven dan nog over: Lages, Kotalla, Fischer en aus der Fünten. Zij waren ter dood veroordeeld, maar kregen gratie, zodat hun straf werd orrfr- gezet in levenslang. Sinds oktober van het vorig jaar zijn vijf Duitse oortogsmis- dadigers voorwaardelijk in vrij heid gesteld en over de grens ge zet. In totaal zitten nu nog onge veer dertig Nederlandse ex-nazi's in Nederlandse gevangenissen. Bij tijd en wijle wordt er een voorwaardelijk in vrijheid ge steld als twee-derde van de straf tijd is uitgezeten. CHAOS IN KONGO VANDAAG VOOR VEILIGHEIDSRAAD De Veiligheidsraad van de Uno komt vanmiddag om 4 uur in New York bijeen om een oplos sing te zoeken voor de vraag, hoe Uno-troepen naar Katanga te sturen zonder tussenbeide te ko men in het geschil tussen pre mier Tsjombe en premier Loe- moemba. Tijdens het weekeinde is dit probleem nog verwarder geworden door een bericht uit Elisabethstad, waarin wordt be weerd, dat Katanga, Roeanda- Oeroendi en Tanganjika al be sloten hebben samen een staten bond te vormen. President Nkroema van Ghana heeft Loemoemba beloofd troe pen te zullen sturen om de „Bel gische eenheden uit Katanga te verjagen", als de Veiligheidsraad van de Uno geen doeltreffende oplossing brengt. Deze toezeg ging van militaire hulp lijkt meer dan zij in werkelijkheid is, want vrijwel alle troepen, waarover Ghana beschikt, zijn al in Kon go. Er is in Ghana nog 'n kleine gepantserde divisie over. Sekou Touré, de premier van Guinee, heeft Loemoemba 2000 soldaten aangeboden om de Belgen „on middellijk uit Katanga te verja gen. 't Guinese leger is uitgerust met Tsjechische wapens. In de Kongolese provincie Ka- sia heeft Joseph Ngaloela, een der leiders van de Baloeba-partij aangekondigd, dat hij naar New York gaat om de Veiligheidsraad te verzoeken steun te verlenen aan zijn partij de Nationale Kon golese Beweging, een oppositie partij. De Baloeba's vormen een meerderheid in Kasai, maar zijn in de oppositie gedrongen door een samenspel van politieke con currenten, die het bij Loemoem ba houden. Ngaloela heeft gezegd de hulp van Belgische troepen te zullen inroepen, als de Uno hem geen hulp verleent De Baloeba's in Kasai willen zich evenals Ka- tanga van de Kongolese eenheids staat afscheiden. Het partijbe stuur van de Abako, de partij van president Kasavoeboe, heeft gisteren in Leopoldstad verga derd en een motie van wantrou wen tegen de regering-Loemoem- ba aangenomen. Kasavoeboe leid de deze vergadering van zijn par tijbestuur. Het bestuur van de Abako heeft in een telegram de Veiligheidsraad verzocht in te stemmen met de opheffing van de Kongolese eenheidsstaat en daarvoor in de plaats de vorming van een federatie aan te bevelen. De partij van Kasavoeboe komt hiermee al een heel eind tege moet aan de verlangens van Tsjombe en Katanga. CASTRO NAAST OPNIEUW AMERIKAANS BEZIT De Cubaanse regering van Fi del Castro heeft opnieuw een aantal Amerikaanse bezittingen in het land genationaliseerd, dit maal ter waarde van ongeveer twee en een half miljard gulden. Driekwart van de Amerikaanse bezittingen op het eiland zijn nu genaast. Onder de nu genaaste eigendommen zijn olieraffina derijen, electiciteits- en telefoon maatschappijen en suikerplanta ges. Fidel Castro, die voor 't eerst sedere twaalf dagen in het open baar verscheen, maakte zelf de nationalisatie bekend in een re devoering voor ongeveer 50.000 hysterisch schreeuwende Cuba nen. JARIGE PRINSES ONTVING VELE GELUKWENSEN Het postkantoor van Soestdijk heeft het weer bijzonder druk ge had om alle gelukwensen, die er voor de jarige prinses Irene uit alle delen van het land en ook van ver over de grenzen zijn bin nengekomen, te verwerken. Niet alleen waren er de schriftelijke bewijzen van belangstelling, want ook voor de hekken van het ko ninklijk paleis hadden enkele honderden mensen zich opgesteld om een glimp van de jarige op te vangen. Uiteraard was daar een depu tatie van het garde-regiment fu seliers „Prinses Irene", die haar petekind op haar 21e verjaardag kwam verrassen niet twee witge lakte tafellampen met een ovale satijnen kap, gedecoreerd met goud. Zij vormen 't „slohcadeau' van de serie, die het regiment in de afgelopen 21 jaar reeds heeft geschonken. Zij zullen in het ver volg hun bezoeken aan het paleis op de vijfde augustus staken. Van de federatie „Goud en zil ver" ontving de prinses, die een lila toilet droeg, een kostbare ring, waarvan 't onderwerp door de prinses zelf is gekozen. De montuur van de ring is van wit- goud met platina-zetting. In het centrum bevindt zich een bloed rode Cevlon-robijn, geflankeerd door briljanten van aflopende grootte. Ook in de zijkanten zijn briljanten gezet. Vanuit het cen trum lopen straalsgewijs iuterst fijn gezaagde witgouden spijltjes, hetgeen de ring een fragiel aan zien geeft. In de loop van de avond heeft zij via de radio en de televisie het Nederlandse volk bedankt voor de vele blijken van belangstel ling. „Het is mede hierdoor een heerlijke, onvergetelijke dag voor mij geworden", aldus de prinses. KVP, VVD EN CHU JEDER 1 ZETEL MEER IN SENAAT De KVP, VVD en CHU hebben bij het centraal stembureau gun stig geloot. De KVP krijgt 20 ze tels in de Eerste Kamer, 1 meer dan tot nu toe. Zij heeft nu dus meer dan een derde van de zetels. Dat is nog nooit voorgekomen. De liberalen krijgen er eveneens een zetel bij en komen op 8. De CHU is ontsnapt aan het risico, dat de unie met één afgevaardig de minder genoegen zou moeten nemen. Dc Staatkundig Gereformeerde Partij heeft aan het kortste eind getrokken. Zij verliest haar eni ge zetel in de senaat, want haar candidaat ingenieur Fokker loot te ongunstig. Eén voor één wer den op het stembureau de opge vouwen briefjes met namen van vier kandidaten uit een bus ge nomen. Het briefje met de naam van de heer Fokker bleef liggen, want de buit was verdeeld. SPOORWEGEN DOEN NIET MEE AAN WALLETJES-FILM De Nederlandse Spoorwegen ver lenen geen medewerking aan de Italiaanse film, die regisseur Lu ciano Emmer over de Amster damse walletje aan 't maken is. In het scenario van de film, die waarschijnlijk „Het meisje achter het venster" gaat heten, is een scène opgenomen die zich zou moeten afspelen op het Cen traal Station in Amsterdam waar een Belgische stoomtrein met een Italiaanse mijnwerker aankomt. SCHOLEN DICHT MEER WERKLOZEN Het aantal werkloze mannen steeg in juli met ongeveer 3000 en kwam op 34539. Daarvan wa ren er 4721 500 minder dan de vorige maand werkzaam op de aanvullende werken. De stijging is een gevolg van het feit, dat er voor vele jongeren een einde aan de schooltijd kwam en dat ze nu 'n plaatsje moeten zien te vinden in het arbeidsproces. De werk loosheid onder oudere mannen daalde verder in juli. De vraag naar mannelijke ar beidskrachten nam eveneens toe met 7400, waarvan 5800 jeugdi gen. Daardoor werd ook de span ning op de arbeidsmarkt groter. In de bouwnijverheid is met na me in het westen en in delen van Gelderland, Noord-Brabant en Limburg deze spanning gestegen. De toenemende trek van bouw vakarbeiders uit de grensprovin cies naar Duitsland is er mede de schuld van. Ook in de metaalin dustrie waar evenals in de bouw de meeste jeugdigen zich aanboden neemt 't tekort aan arbeidskrachten voortdurend toe. Er zijn al symptomen merkbaar, dat ook onder metaalarbeiders de trek naar industrie in de Duitse grensgebieden toeneemt. DRIE GROTE BROUWERIJEN GAAN SAMENWERKEN Drie grote en bekende Neder landse bierbrouwerijen hebben in verband met de ontwikkeling van de Euromarkt besloten zich aan een te sluiten. Het zijn de Oranje boom in Rotterdam, de Zuid Hol landse Bierbrouwerij in Den Haag en de Phoenix in Amers foort. In principe is al besloten, dat de Oranjeboom alle aandelen van de ZHB zal overnemen. De samenwerking met de Phoenix is voorlopig minder vergaand, maar het ziet er naar uit, dat ook deze brouwerij in de toekomst in het Oranjeboom-concern zal worden opgenomen. IN 1959 RUIM 45.000 DODEN DOOR VERKEERS ONGELUKKEN De verkeersonveiligheid in Eu ropa blijft toenemen. In de lan den aan deze kant van het IJze ren Gordijn (met uitzondering van Spanje en Portugal) zijn vo rig jaar ruim 45.000 mensen bij verkeersongelukken om 't leven gekomen, bijna 4000 meer dan het jaar er voor en ruim 10.000 meer dan in 1953. Blijkens cijfers die zijn verza meld door het bureau van de Verenigde Naties in Genève staat Nederland met 1691 slachtoffers op de zesde plaats, België komt met 906 doden op de 10e plaats. Bovenaan staat West-Duitsland met 12.288 doden in 1959, daarna volgen Frankrijk (8409), Italië (7232), Engeland (6520), Oosten rijk (2041), Nederland (1691), Zwitserland (1114), Zuid-Slavië (995), Zweden (927), België met 906, Denemarken (764), Portugal (594), Ierland (306), Noorwegen (305), Luxemburg (73). Uit de statistieken blijkt voorts dat de maanden juli en augustus de gevaarlijkste zijn., De ongeval- lencijfers zijn het laagst in janu ari en februari; ze lopen geleide lijk op tot de piek in juli en au gustus en zij nemen daarna weer af naarmate de winter nadert. Zaterdag is, voor het geheel van een week. gezien, de gevaarlijkste dag voor het verkeer. De gevaar lijkste uren liggen in de namid dag tussen vijf en zes. Over het geheel genomen is het aantal doden bij botsingen slechts iets groter dan dat als ge volg van het aanrijden van voet gangers, doch het aantal gewon den bij botsingen is tweemaal zo groot als in het andere geval. Haarsteeg Bij het afscheid der Eerw. Zusters Een stukje historie uit het" rijk verleden Geslaagd Onze dorpsgenoot M. v. Huiten Lzn. slaagde te Eindhoven voor het diploma hulpmonteur Electro tech niek. Mooi succes Bij de op de j.l. zaterdag te Til burg gehouden keuring van de Kon. Ned. Politiehonden-vereniging, be haalden enkele leden van de Politie hondenvereniging „De Verdediger een mooi succes. J. de Letter be haalde met zijn hond Leo het cer tificaat met lof en het hoogste aan tal punten, n.l. 309; de heer H. Ver- reyt behaalde met zijn hond Lex ook het certificaat met lof en 309 punten. Film-agenda Woensdag 10 augustus: 8 uur: Moulin Rouge, 18 jaar, Hoge Braken. Rennersnieuws Tini v. d. Lee werd zondag in de ronde van Den Hout nr. 3 na een felle strijd. Van der Lee, die steeds in de voorste gelederen streed, be haalde verschillende premies. Met deze derde plaats werd v. d. Lee nr. 2 in het Drie Hoefijzers-klassement. A.s. zaterdag neemt v. d. Lee deel aan de ronde van Ubbergen en op 15 augustus aan de ronde van Oos terhout. Bond van Oud-strijders afd. Drunen-Elshout Op vrijdag 5 augustus werd in de zaal van de Gez. Elshout een onder linge schietwedstrijd gehouden. De uitslagen zijn als volgt: Korps A L. v. Huiten 69—63; Ketels 64—64; N. v. d. Wiel 64—63; Stareveld 63— 56. Korps B L. v. Oosterhout 6660; A. G. Aarts 61—56; J. v. d. Wiel 56—55; J. van Dommelen 54L. Brok 53 Chr. Veltman 40 Korps C Hommel 60—57; H. v. Haren 54— - Th. de Roden 5351; J. A. Vissers 5341; j. v. Heivoort 52—39; Da- men 47 Dames Mej. R. v. Oosterhout 65—58; mevr. v. Huiten 5753. Vlijmen - -T' A v;\n ir m r-r Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 s per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Telegram-adres„Echo" GESLAAGD. Op het gehouden examen te 's-Bosch slaagden voor het Middenstandsexamen de dames van Haastert, A. Heijmans en A. Verbunt en de heren M. Burghout, H. Lie- bregts, H. Prinsen en B. Pulles. KERMIS TE VLIJMEN. De Kermis te Vlijmen zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 19 aug, zondag 20, maandag 21 en dinsdag 22 aug. Zowel voor de jeugd met de grote attracties die er komen, als in de café's wordt gezorgd voor extra muziek, om de kermisstemming te verhogen. WIELERCLUB DE ZWALUW. De uitslag van de 9e rit van de Zomer avondcompetitie is als volgt: Amateurs: 1 M. v. d. Lee, 2 L. Toeback, 3 J. v. d. Griendt. Adspiranten: 1 L. de Lang, 2 Pulles. Nieuwelingen: 1 J. van Heeswijk, 2 W. Hairwassers, 3 W. v. Heijst, 4 W. v. Heel, 5 H. v. Heijst, 6 de Haas, 7 Beenen, 8 v. d. Water, 9 Smulders, 10 v. d. Wiel, 11 Leliart. Nog één rit en de zomercompetitie is weer ten einde. - De Vlijmense renner B. v. d. Ven heeft zich in de laatste twee wedstrijden bijzonder onderscheiden; in Chaam werd hij 16e, zondag in Heivoort 12e; steeds was hij de man die strijd gaf, wat door het publiek meermalen met applaus werd beloond. II. Het eerste overzicht uit het verleden van de Zusters, geplaatst in het nummer van vrijdag j.l., eindigden wij bij het zilveren vestigingsfeest, dat op de laatste zondag van mei 1933 luiterrijk werd gevierd. De Haarsteegse bevolking stak haar genegen-, heid jegens deze religieuzen niet onder stoelen of banken, maar bracht hun spon taan en waardig die hulde, waarop zij recht hadden. Er waren zoals in het archief staat opgetekend, heel wat Oversten van andere tehuizen en andere zusters naar hier geko men om dit feest mede te vieren. Opgetekend staat verder dat de bewo ners van 't klooster feestelijk hadden ver sierd en ook de parochiekerk waar om 10 uur een plechtige H. Mis zou worden op gedragen was in feestdos. Voorafgegaan door een stoet bruidjes, ging het onder ver sierde boogjes door naar de kerk ter bij woning van de H. Mis, waaronder feest- predicatie van de Z.E. heer Pastoor v. d. Noort. Na dc middag was er een feestlof en om 5 uur serenade van harmonie en zangkoren en aanbieding van een feest- cadeau. Op 1 aug. was er intiem weer feest, want toen herdacht Zr. Josephine haar zilveren kloosterfeest. Op 6 jan. werd in het klooster de priesterwijding gevierd van Johannes van Engelen, dit omdat de moeder van de wijdeling haar intrek in 't klooster had genomen. Daags daarna was er rouw, want toen overleed na een lang durig maar geduldig gedragen lijden Zr. Amelberga. In mei d.a.v. moest de zo zeer geziene wijkverpleegster Zr. Jacobia wegens slech te gezondheid ontslag nemen en in haar plaats werd benoemd Zr. Cherubina. Ook in deze jaren hadden er nog al wat verplaatsingen plaats, maar het zou te ver voeren om die allemaal weer te geven. Door uitbreiding van school en klooster nam het aantal leerlingen steeds toe en kon den ook meer ouden van dagen hun intrek in 't klooster nemen om van een rustige oude dag te genieten. Wegens drukke werkzaamheden werd het aantal zusters gebracht op negen en werden er ook en kele werkmeisjes in dienst genomen. In aug. 1938 kwam er een nieuwe Overste, Moeder Josephia werd overgeplaatst naar Maria-Heide en werd alhier opgevolgd door Moeder Philomina; deze laatste zou ook de wijkverpleging voor het Wit-Gele Kruis waarnemen, wegens vertrek van Zr. Cherubina. Tevens staat opgetekend dat op 10 1940 de oorlog uitbrak, dat er voor het klooster door Nederlandse soldaten op vliegtuigen werd geschoten, maar dat alles gelukkig goed afliep. Er werd een bidstonde ingesteld, dit om te verkrijgen dat Haar steeg van de vreselijke gevolgen van de oorlogshandelingen gevrijwaard zou blijven. Op 12 nov. huwde de onderwijzeres mej. Riet van Vorst, die met haar moeder in het klooster woonde, en vertrok naar Den Bosch; in haar plaats werd als onderwij zeres benoemd Zr. Martina. Op 31 dec. bestond het convent uit 10 zusters en vier inwonenden. Vanwege de kolenschaarste werd in de wintermaanden van 1942 zes weken geen school gedaan, maar om het verzuim in te halen werd de Paasvacantie ingekort. Op 31 dec. 1942 was het con vent uitgegroeid tot 10 zusters en 6 inwo nenden. Begin 1943 leed het klooster een gevoelig verlies, na een kortstondige ziekte overleed plotseling Zr. Mechtildis, die als kok van het klooster aller achting genoot, vanwege haar bekwaamheid in het berei den van gerechten. Op 4 okt. 1943 kwam Mgr. Mutsaerts alhier de kinderen het H. Vormsel toedienen en bezocht toen tot groot genoegen van de zusters het klooster. Op 31 dec. 1943 bestond 't convent uit 10 zusters en 7 inwonenden. Wegens gebrek aan brandstof is ook in deze winter het onderwijs gestremd geweest. Opgetekend staat verder dat 1944 voor Haarsteeg een droevig jaar is geweest; op 17 juni stortte een brandend vliegtuig, ge laden met bommen, op een der wijken neer; 8 dorpsgenoten verloren het leven, de kliniek van het klooster werd als nood ziekenhuis ingericht en de acht gedeeltelijk verminkte lijken werden er naar overge bracht. Ook werd in het klooster een bu reau van de Ned. Volksdienst ingesteld en daar konden de getroffenen distributiebon nen en kleding komen halen. Vanwege de gevaarlijke nachten werd do gebruikelijke retraite in eigen huis gehou den, dit om ieder gevaar te vermijden. Ondanks de ernst van de tijd werd toch nog binnenshuis het zilveren professiefeest van Zr. Innocenza gevierd, zij het dan op heel bescheiden wijze. Na de grote va- cantie zou de school weer beginnen, maar na enkele dagen werd de school gesloten wegens voortdurend luchtgevaar. Op 17 sept. kwamen 1100 vliegtuigen voorbij, meestal op weg naar Arnhem en Nijme gen; melding werd gemaakt van het be schieten van vliegtuigen en beschietingen vanuit de lucht. Langzamerhand kwamen steeds meer evacuee's en het klooster zette haar poorten wijd open om hen te ontvan gen en huisvesting te verlenen. Ook kwa men Duitse soldaten ruimte vorderen om een noodhospitaal in te richten, maar later ging het niet door. Vermeldenswaard is nog dat juist in die gevaarlijke dagen een zus ter in het ziekenhuis in 's-Bosch lag voor het ondergaan van een operatie; ze zou graag terugkeren, maar vervoer was er niet meer. Met een primitief aanhangwagentje werd de zuster toch nog door enkele kra nige mannen in 's-Bosch gehaald en naar hier overgebracht.. Na eerst inkwartiering te hebben gehad van drie Duitse soldaten, kwam in de laat ste dagen van okt. 1944 het regiment Jung- wist dat evenwel enkele dagen later weer vertrok. Nauwkeurig staat het verloop van dc da gen aan de bevrijding voorafgaande opge tekend, maar het convent kreeg een zware slag toen twee van haar inwoners, n.l. Jan en Antonia van Loon door een granaat do delijk werden getroffen. Met grote vreugde werd in de vroege ochtend van 5 nov. ver nomen dat Haarsteeg was bevrijd; het rood- wit-blauw wapperde weer aan de mast en men kon opnieuw beginnen. Van de fami lies die hun intrek in het klooster hadden genomen werd de fam. van Zon verblijd met de geboorte van een kind. Gesproken wordt ook nog over de som-, bere maanden tot aan april 1945, maar gelukkig liep alles nogal goed af. Toen op 5 mei 1945 bekend werd gemaakt dat Duitsland de onvoorwaardelijke capitulatie voorwaarden had getekend, was er overal grote vreugde en in het klooster werd een H. Mis opgedragen uit dankbaarheid, om dat wij allen er zo goed af waren gekomen. Met nieuwe moed werd begonnen, de les lokalen werden weer opgeknapt en 28 mei weer in gebruik genomen. Op 15 oktober vertrok Pastoor van de Noort en werd opgevolgd door Pastoor Serrarens. De wijkverpleging moest uit han den worden gegeven en de lekenvcrpleeg- ster mej. Aarts nam die taak over. Óp 31 dec. 1945 bestond het convent uit 9 zusters en 9 inwonenden. Toen de wederopbouw weer wat vlotter ging en er weer materiaal beschikbaar was, kreeg ook het klooster een goede beurt en werd danig van de geleden schade opge knapt. Uit de eerste daaropvolgende jaren valt weinig te vermelden, alleen dan dat op 1 sept. 1950 mej. Kolmans uit Elshout har telijk werd gehuldigd vanwege het feit dat zij een kwart eeuw aan de school was ver bonden; wij hebben echter over het hoofd gezien te vermelden wanneer zij als zoda nig was aangesteld. 1951 was een belangrijk jaar, want toen werd de school belangrijk uitgebreid en kwam er zelfs dc le klas van de jongens school in. In 1952 werd een droevig ongeluk mee gemaakt. Cato Docussen die in het klooster woonachtig was werd op straat door een auto aangereden en zodanig gewond dat zij ter plaatse overleed. In datzelfde jaar werd de nieuwe kleding ingevoerd die aller waar dering wegdroeg. Op 31 dec. bestond het convent uit 9 zusters en 8 inwonenden. Op 1 febr. 1953 toen de grote water snood over ons land kwam werd weer ruimte gevraagd, een schoollokaal werd in gericht en verwarmd en in het hol van de nacht arriveerde een bus met 40 getroffe nen die hartelijk werden ontvangen. Op 4 juni werd het zilveren professiefeest ge vierd van Zr. Sergia, haar familie was over gekomen en allen waren zeer voldaan. Op 31 dcc. 1953 bestond het convent uit 10 zusters en 7 inwonenden. In 1954 kwam mgr. Mutsaerts alhier weer het H. Vormsel toedienen en bezocht tot grote vreugde van allen het klooster. In dit jaar overleden drie inwonenden, nl. mej. Vugts en de heer en mevrouw v. d. Wee. Wegens uitbreiding van de bewaar school werden twee Haarsteegse onderwij zeressen aangesteld nl. mej. Anncmie v. d. Pol en mej. van Oosterhout, en als kleuter leidster mej. José v. d. Plas. 1955 was een zeer gunstig jaar, over plaatsingen hadden er bijna niet plaats en één inwonende nl. mej. Groen verwisselde het tijdelijke met het eeuwige. Per 1 jan. werd aan de school benoemd mevr. v. Riel-v. Gennip, die echter in het zelfde jaar weer vertrok. Op zondag 15 jan. had de inzegening van een nieuwe Kruis weg in de kapel plaats hetwelk met enige plechtigheid geschiedde. Opgetekend staat ook dat op 22 sept. H.M. Koningin Julia-, na ons dorp passeerde. In Heusden had H.M. enkele uren te voren het nieuwe raad huis officieel geopend, de auto reed opval lend langzaam tussen de rijen schoolkinde ren door, die zich langs de weg hadden op gesteld. Op 17 febr. zijn de zusters het ju beljaar van het klooster ingegaan en in ver band daarmee werd het gebouw grondig opgeknapt. Op 13 aug. kwam er een ont stellend bericht nl. dat de Algemeen Over ste van de Congregatie plotseling was over leden. Op 14 sept. mochten enkele zusters de Abtswijding bijwonen van Dom Johan nes van Engelen. Tot grote vreugde van al len bezocht mgr. Bekkers, die als bisschop coadjutor in de kerk het nieuwe altaar plechtig kwam consacreren, een bezoek aan het klooster. 1958 was een bijzonder jaar, toen werd nl. met groot feestvertoon waaraan de gan se bevolking deelnam het 50-jarig bestaan gevierd. Een feest dat nog lang in de her innering van de zusters zal blijven voortle ven. De Haarsteegse bevolking liet zich van haar beste zijde zien en alleen waren zeer tevreden. Niemand zal toen echter verwacht hebben dat in 1960 het klooster zou worden opgeheven en het archief besluit kort en krachtig met de volgende woorden: En toen op 18 febr. 1960 kwam het ont stellend bericht dat het St. Gertrudis-ge- sticht te Haarsteeg met ingang van 1 sept. voorgoed zal worden opgeheven. Grote ver slagenheid bij de Z.E. Heer Pastoor Ser-, rarens. Verslagenheid bij de Haarsteegse inwoners. Gekerm onder de pensiongasten. Zusters diep bedroefd, maar tevreden. SPORTDAG JUNIOREN VLIJM. BOYS. Zondag 14 aug. zal door de Vlijmense Boys een sportdag worden gehouden waar aan de junioren van de Vlijmense Boys kun nen deelnemen. Het programma bevat hard lopen, hoog- en verspringen, doelen enz. P.V. DE ZWALUW. Daar het hele jaar door met de duiven grote verliezen werden genoteerd, zowel bij de oude als jonge duiven, is zondag vanuit Noyon Frankrijk wel de grootste ramp- vlucht geworden; liefhebbers die van de 9

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1