De Echo van het Zuiden EUROPESE VERNAUWING Stassar DE 3 GETROUWEN Inschrijving schooljeugd deed werkloosheid stijgen Binnen- en Buitenland 2& ix betel vit MAANDAG 8 AUGUSTUS 1960 82e JAARGANG No. 63 De Franse president De Gaulle en de Westduitse kansieler Ade nauer hebben drie dagen met el kaar gesproken en over 't resul taat hebben zij alleen wat alge meenheden losgelaten. Er is voor namelijk gepraat over de Euro pese samenwerking en de grotere rol, die west-Europa in de wereld zou moeten spelen. Maar men kan het rad der geschiedenis moeilijk terugdraaien. De zaak is, dat Europa nauwe lijks nog als werelddeel bestaat. Het oosten er van is ingelijfd bij Azië. het westen is zo smal ge worden, dat het zonder de hulp van Amerika militair en econo misch niet gemakkelijk meer te handhaven valt. We kunnen zeg gen dat west-Europa een kust strook is, die tot de sfeer behoort van de atlantische zeemogendhe den. En nu kan iemand wel me nen. dat dit stukje Europa we reldpolitiek moet maken, doch zonder de V. S. gaat dit eenvou dig niet meer. Twee wereldoorlo gen hebben ons werelddeel ver zwakt en verscheurd. Het heeft zijn Aziatische koloniën verloren. Met Afrika kan het nog een band behouden, doch het kan daar niet meer heersen. Cultureel blijft het min of meer wat Griekenland was in de antieke wereld: een centrum van oude cultuur. Poli tiek moet het zoeken naar over zeese bondgenoten en naar een compromis met Afrika. INTEGRATIE In deze omstandigheden zou den we wensen, dat de Fransen bereid waren om in de eerste plaats militair zich te onder schikken aan de V. S. en Enge land, in die zin, dat deze zorgen voor de kernwapens, de zware raketten en de vloot. Dit zijn de zogenaamde afschrikwekkende en' strategische wapens, die ui terst duur zijn, alleen doeltref fend met atoomkoppen en die veilige bases moeten hebben, of in Engeland en Amerika, of op schepen en duikboten. Wanneer de Fransen pogen, ook „grote mogendheid" te zijn, met een eigen afschrikwekkende atoombewapening, zou dit nog te billijken zijn, als zij dan tevens voor een modern leger konden zorgen op het vasteland. Dit ech ter is niet het geval. Het Franse leger strijdt in Algerije en is ou derwets, omdat het gespeciali seerd is in de kleine oorlogvoe ring, de guerilla met de opstan delingen."Men kan nu wel zeggen dat dit eigenlijk „modern" is. Na een oorlog met atoombommen waarvan men verwacht dat hij binnen drie dagen zal zijn afge lopen zal misschien het woord zijn aan de guerilla-strijdkrach- ten... Maar niemand heeft enige voorstelling van zulk een atoom oorlog. Het moderne leger is in elk geval daarop ingesteld. De Fransen evenwel weigeren op hun grondgebied Amerikaanse vliegtuigen met kernwapens toe te laten, omdat zij zelf daarin dan geen zeggenschap hebben. Ook willen zij geen bases afstaan (zo als de Britten) voor Amerikaan se raketten, die de sovjet-unie zouden kunnen bestoken. En het streven naar Franse „grootheid" belemmert dus een verstandige arbeidsverdeling op militair ge bied en integratie bij de defensie. NIET SUPRANATIONAAL Het argument van De Gaulle is, dat hij geen supra-nationaal gezag erkent. Dat kan wel zijn, maar bij de verdediging moet men nu eenmaal een atlantisch opperbevel aanvaarden van één hoofdkwartier. In de twee wereldoorlogen heb ben de geallieerden dat steeds aangenomen. Dat hoofdwartier (van generaal Norstad) moet de taken verdelen en kunnen reke nen op de medewerking van alle NAVO-leden. Op dit punt hebben de besprekingen tussen De Gaul le en Adenauer niets opgeleverd. De Westduitsers zijn blijkbaar verstandig genoeg, de Amerika nen niet uit te sluiten. 'Het lijkt niet verstandig, de Duitse legers uit te rusten met polaris-raket- ten, die de sovjet-unie kunnen bedreigen. Gezien de grote angst voor de Duitsers in oost-Europa zou zulks de spanningen zeer ver hogen en het oorlogsgevaar doen toenemen. In de sovjetwereld vreest men nu eenmaal, dat de Westduitsers zulke aanvallende wapens voor eigen nationale doeleinden zouden gebruiken, na melijk om oost-Duitsland te ver overen. Dat lijkt ongerijmd, want hoe zouden de Westduitsers een oorlog kunnen voeren tegen de sovjet-wereld? Maar de angst be staat. En die raketten kunnen veiliger in Engeland en Frank rijk zijn gestationeerd om af te schrikken. Adenauer, die over 't algemeen de situatie wel begrijpt, zou goed doen zijn minister van defensie te remmen en de heer Strauss wat aan banden te leggen. Hij praat te veel over kernwapens in west-Duitsland. Doch hoe het zij, de Westduitse kansieler denkt veel meer atlantisch dan de Gaul le. Hij zal wel begrijpen dat de stem van west-Europa alleen zwaar kan wegen binnen de NA VO, als west-Europa daaraan trouw is. Men praat veel over Eu ropese invloed, doch daarbij kan men Engeland (dat nauw is ver bonden met Amerika) niet uit sluiten. Dat schijnt intussen bij de besprekingen in Parijs wel be grepen te zijn. AFRIKA heeft zich nu bij Hammarskjöld (die zich in Kongo bevond) en in New York beklaagd, dat de Kon golese troepen zijn ontwapend, doch dat de Belgen er blijven. Wat konden de V. X. anders dan België verzoeken een beetje haast te maken met het terugtrekken van zijn troepen? Intussen is dit eigenlijk slechts een kwestie van tiid en van beleid: de Belgische troepen zullen gaan, als de Bel gen worden beschermd door de troepen der Ver. Naties. RUSSISCHE DREIGEMENTEN Het is natuurlijk een hard ge lag, dat de Belgen zoveel moei lijkheden ondervinden in Kongo. Dit is nu onafhankelijk, en het wil geen Belgische troepen meer, hoewel het zelf de orde niet heeft kunnen handhaven. Over mis handelingen, doden en aanran den van Belgische mannen en vrouwen heeft de Belgische rege ring gegevens gepubliceerd. Iedereen is overtuigd, dat de Belgische troepen slechts de le vens van landgenoten bescherm den. Maar naarmate de eenheden der Ver. Naties de taak van de Belgen overnemen, moeten zij heengaan, zo besloot de Veilig heidsraad. De Kongolese regering Indien Hammarskjöld aan dringt op meer haast, dan is het om de Russen een voorwendsel te ontnemen in te grijpen in Kon go. Ivroesjef heeft daarmee op nieuw gedreigd. En Hammars kjöld moet proberen een interna tionaal conflict en een wereld oorlog te voorkomen. De Ame rikanen steunen hem daarin: zij willen zelf geen troepen sturen naar Kongo, maar zeker vermij den dat de Russen er komen. Dus: alleen de V.N. Tijdens een receptie in Leopoldstad heeft Hammarskjöld onverwacht een beschuldigende rede moeten aan horen van de Kongolese minister Gizenga. Hij zette deze politicus beleefd op z'n nummer. Maar hij moet de situatie blijven beheer sen. De kwestie Katanga maakt het gehele Kongo-vraagstuk nog moeilijker en gevaarlijker. Ivroesjef heeft zich ook al be moeid met Algerije. In Lyon is een Algerijnse moslim terechtge steld (in Algerije zijn trouwens vier anderen geëxecuteerd) en daarvoor is een gratiebeweging op touw gezet door bekende kun stenaars. Zij hebben Eisenhower, Ivroesjef, Nehroe e.a. verzocht bij de Ga'ulle aan te dringen op gra tie. Alleen Ivroesjef heeft by de Gaulle stappen gedaan. Vergeefs. Doch zijn inmenging wordt meer en meer gevaarlijk voor de vrede. De Algerijnse rebellen voelen er zich door gesterkt: zij hebben bij een terroristische aanval op Franse badgasten in Algerije elf mensen gedood. Als we de situatie overzien, is deze verre van geruststellend, en de atlantische solidariteit schijnt meer nodig dan ooit. Ook inzake de strijd om Afrika. De negers daar weten maar al te goed, dat de blanken verdeeld zijn. Het kost veel hen aan het westen te binden. Dat de Belgen daarvoor 'n prys moeten betalen is wreed. Doch alleen gezamenlijk atlan tisch optreden kan redden, wat te redden valt. raai Gomuspula en zes andere hooggeplaatste officieren zijn ge arresteerd. Minister Ozdilek gaat als gene raal met pensioen, maar behoudt de portefeuille van defensie. Ten tijde van de opstand was hij mi litair gouverneur van Istanbul. Generaal Gursel, de leider van de staatsgreep, benoemde hem tot minister van oorlog. Ozdilek is lid van het comité voor nationale eenheid. RAKETVLIEGTUIG HAALDE 3440 KM. Het Amerikaanse experimen tele raketvliegtuig X-15, dat wordt voorbereid op een vlucht naar de rand van de stratosfeer, heeft donderdag een snelheid be reikt van 3.440 kilometer, de grootste snelheid die ooit door 'n bemand toestel is behaald. Het toestel werd gevlogen door Joe Walker (39),) een testpiloot in dienst van het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart. Het vorige record werd met 3.340 km. op 1 sept. 1956 gevestigd in een X-2 toestel door kapitein-vlieger Milburn G. Apt, die echter enkele minuten later om 't leven kwam toen hij de macht over het toe stel verloor en verongelukte. Het record voor conventionele straal vliegtuigen bedraagt 2.440 km. De X-15 werd met een inoeder- GEW. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK in BOUWBEDRIJF SPRAK MET DE POUS De besprekingen, die de minis ters De Pous (Economische Za ken) en Van Aartsen (Bouwnij verheid) op het ministerie van Economische Zaken hebben ge voerd met vertegenwoordigers van de Raad van Bestuur Bouw bedrijf, zijn niet onkunstig cerlo- pen. In een officieel communiqué, dat partijen gezamenlijk hebben opgesteld, wordt meegedeeld, dat men onder ogen heeft gezien of in de toekomst de prijzenbcschik- king bouwbedrijf ingetrokken zou' kunnen worden. Kan dat in derdaad, dan zal moeten worden nagegaan op welke manier dit moet. Maar de doelstellingen van het prijsbeleid van de regering in het algemeen en van die waar voor deze prijzenbeschikking was uitgevaardigd in het bijzonder, moeten hierbij gehandhaafd wor den. Conclusies kunnen nog niet ge trokken worden. Geen der partij en wenst zich verder over het be sprokene uit te laten. Op 27 aug. zal een nieuw onderhoud plaats vinden. In aansluiting op het gesprek met de Raad van Bestuur Bouw bedrijf hebben beide bewindslie den een onderhoud gehad met het bestuur van de Ned. Chr. Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond, welke organisatie sinds de bouw- staking in het begin van dit jaar geen deel meer uitmaakt van de raad. Ook met de christelijke bond zullen op 27 aug. nieuwe besprekingen plaats vinden. 235 GENERAALS MET PENSIOEN Dc Turkse minister van defen sie, generaal Fahri Ozdilek, heeft op een persconferentie, waar uit sluitend Turkse journalisten toe gelaten werden, medegedeeld, dat 235 generaals op eigen verzoek met pensioen gaan. Tot hen be horen de chef-staf van het leger, generaal Gommspula en 't hoofd van de inlichtingendienst van het leger, admiraal Sargut. In Anka ra* circuleren geruchten dat gene- los, stuwde piloot Walker zijn toestel tot een hoogte van 23oüü meter, waarbij het 't nieuwe snel heidsrecord vestigde. Tenslotte maakte 't toestel met de gekort wiekte vleugels een lange glij vlucht naar de in de woestijn ge legen vliegbasis, waar het tien minuien later landde. KROESJEF NAAR UNO- ZITTING Alles wijst er op dat Kroesjef september naar New York gaat om de algemene vergadering van de UNO bij te wonen. De sov jet-premier had reeds ingestemd met een officieel bezoek aan Cu ba, voordat de assemblee bijeen komt. Nu heeft hij Mexico laten weten dat hij op 16 september zelf de Russische delegatie wil leiden die de 150ste verjaardag van de Mexicaanse onafhanke lijkheid komt bijwonen. Zijn aan kondiging is in Mexico zonder enthousiasme ontvangen en in Amerika wordt verklaard dat de Amerikaanse autoriteiten geen notitie van z'n aanwezigheid zul len nemen, als hij naar dc l M) komt en hem zeker niet zullen uitnodigen Washington tc bezoe ken. VROUWEN ACHTER 'T STUUR BRAAFSTE WEGGEBRUIKERS Tussen 1951 en 1958 is het aan tal veroordelingen en schuldig verklaringen wegens verkeers- misdrijvcn van jaar tot jaar ge stegen Alleen 1953 was een „uit zonderlijk" jaar. Er worden nog steeds 'n „kleine" 8000 verkeers- misdrijven per jaar begaan. l)it alles blijkt uit de zojuist versche nen publicatie van het CBS ovei de „toepassing van dc wegenver keerswet". Overigens past hier een ere-sa- luut voor de Nederlandse vrouw, die in steeds toenemende mate 't (auto-)-stuur in handen neemt. Slechts één op de 100 verkeers- misdrijven staat op haar reke ning. Zij heeft echter een zwak: als er eenmaal een ongeluk door haar toedoen is gebeurd, is ze al te gauw geneigd er van door te gaan. Een reactie van schrik l Het aantal veroordelingen van weggebruikers, die zich schuldig hadden gemaakt aan dood of aan zwaar lichamelijk letsel, is in 1958 weer gestegen na een sterke daling in de jaren tussen 19o4 en 1957.'Het hardnekkige euvel, dat mensen na een ongeval doorrij den, heeft zich in versterkte ma te voortgezet. Hetzelfde geldt voor het rijden na intrekking van het rijbewijs, en het „joy-rijden waaraan vooral jeugdige heden zich schuldig maken. Het aantal jongeren, dat zich op dc verkeersweg te buiten gaat, neemt verhoudingsgewijs toe ter wijl de ouderen juist gehoorza mer worden. Vooral de jongeren die strafrechterlijk gesproken Vraagcijfer passeerde de 1000 Zoals over het gehele land heeft ook in 't district Waalwijk de van de scholen vrijkomende jeugd, die zich op het Gew. Ar beidsbureau heeft laten inschrij ven, het werkloosheidscijfer iets doen stijgen. Daartegenover staat weer dat de werkloosheid onder de ouderen weer iets is terugge lopen, zodat er al met al van een groot verschil met de voorgaande maanden geen sprake is. Door genoemde ontwikkeling is het werkloosheidscijfer in het gewest Waalwijk van 123 per ein de juni gestegen tot 159 per ein de juli. De grootste stijging viel waar te nemen in de metaalsec tor, n.l. van 1 op 20; schoenen en leder steeg van 7 naar 9 en de bouwnijverheid daalde van 20 naar 18. Het totaalcijfer van 159 is samengesteld uit de volgende rayoncijfers: Waalwijk 72, Alm- kerk 48 en Dongen 39. Ondanks deze stijging bleef het gewest Waalwijk toch het meest gunstige beeld bieden in de_ pro vinciale werkloosheid, n.l. 7 pro mille (per einde juni 5 pro mil le). Het deelt deze eerste plaats met de gewesten Tilburg en Cuijk. Voor de drie rayons van ons gewest was het pro millage- cijfer als volgt: Waalwijk 7, Alm- kerk 7 en Dongen 0. Het hoogste cijfer over de afgelopen maand hadden de gewesten Breda, 'Hel mond en Oosterhout met 18 p.m. Het provinciale cijfer bedroeg 12 p.m. en het landelijk 13 p.m. Het vraagcijfer gaf een flinke stijging te zien, n.l. van 931 per einde juni naar 1101 per einde ju li, zodat we dus toch nog wel mo gen spreken van spanningen op (ie arbeidsmarkt. Van dit gewes telijke vraagcijfer van 1101 no teerde de schoen- en lederindus trie er 614 (521 in juni), metaal 215 (185 in juni) en de bouwnij verheid 74 (56 in juni). In de drie rayons van het gewest lagen de voornaamste vraagcijfers als volgt: Waalwijk: schoenen en le der 430, metaal 144 en bouwnij verheid 29; Alm kerk: metaal 33 en bouwnijverheid 29; Dongen: schoenen en leder 184, metaal 38 en bouwnijverheid 16. Het aantal verkort gewerkte uren liep in de maand juni ook belangrijk terug. Bedroeg in de maand mei de werktijdverkor ting in 't gewest voor de schoen industrie nog 24.255 manuren, in juni daalde dit tot 13.759 man uren. In het rayon Waalwijk wa ren deze cijfers resp. 20.144 en 7798 manuren. Ten aanzien van de lederindustrie daalde de werk tijdverkorting in 't rayon Waal wijk van 6326 manuren in mei tot 2984 in juni. Voor de komende maanden worden geen grote veranderingen in de ontwikkeling van de werk gelegenheid verwacht. nog onder de jaren zijn, mis dragen zich in toenemende mate. Het zogenaamde „joy-rijden" schijnt op de jeugd een steeds sterker wordende bekoring uit te oefenen. Niet minder dan 96 van de 100 veroordelingen wegens de ze misdraging werden geveld over mensen die nog geen 30 jaar waren; in 59 van de 100 gevallen was de delinquent zelfs jonger dan 18 jaar. Tussen 1951 en 1958 hebben de rechters de intrekking van 't rij bewijs steeds veelvuldiger gehan teerd als strafmaatregel, name lijk respectievelijk 450, 887, 831, 904, 1058, 1426, 1594 en 1815 keer. BRUID GEDOOD OP EERSTE DAG HUWELIJKSREIS Een jong echtpaar met 'n klei ne personenauto op de huwelijks reis, is donderdagmorgen op dc rijksweg onder Echt in botsing gekomen met een zware truck met oplegger. De 21-jarige echt genote, mevrouw B. van der Wei den, werd uit het autootje geslin gerd en op slag gedood. Haai man werd zwaar aan het hoofd gewond. Hij kon niettemin in dc loop van de dag van het zieken huis in Sittard naar het zieken huis in Apeldoorn worden ge bracht, waar het paar woensdag was getrouwd. 5 DAGEN WERKEN BIJ 'T SPOOR Waarschijnlijk zal het spoor wegpersoneel met ingang van 1 ianuari een 5-daagse werkweek krijgen. De voorbereidende be sprekingen, die over de werktijd verkorting in de personeelsraad zijn gevoerd, hebben een gunstig verloop gehad. De economische en bedrijfs organisatorische mogelijkheden voor een 5-daagse werkweek schijnen aanwezig. Het resultaat van de studie, die de personeels raad aan dit probleem heeft ge wijd, moet nog worden voorge legd aan de directie van de spoor wegen en de vakbonden. 300000 NEDERLANDERS SINDS 1945 UIT INDONESIË TERUG Sinds 1945 zijn ongeveer 300000 Nederlanders uit Indonesië in ons land teruggekeerd. Ongeveer 50000 van hen zijn inmiddels naar dc Verenigde Staten en Bra zilië geëmigreerd. Van de reste rende kwartmiljoen mensen is ruim 95 pet. in het arbeidsproces ingeschakeld. Dit heeft een ver tegenwoordiger van het ministe rie van Maatschappelijk Werk WAALWIJK l meegedeeld bij de aankomst van het regeringsschip „Zuiderkruis" dat met 743 passagiers, waaron der 409 spijtoptanten, in de ha ven van Amsterdam is gearri veerd. Van deze groep repatrian ten zijn 525 mensen nog nooit eerder in Nederland geweest. Ruim 600 personen zullen in 65 contractpensions verdeeld over het oosten, noorden en zuiden van ons land worden onderge bracht. Vijftien bejaarden krij gen een onderdak in een van de twintig regeringsbejaardentehui zen voor Indische Nederlanders. Ter verwelkoming waren on der meer aanwezig minister-pre sident prof. dr. J. dc Quay en de Kamerleden mej. mr. J. Broecke- Hoekstra, mevr. 1). Heeroma- Meilink, mr. C. Berkhouwer, ïr. C. van Dis en dr. J. Meulink. Prof. de Quay onderhield zich geruime tijd met het team maat schappelijke werkers en geeste lijke verzorgers, dat de repatri anten heeft begeleid en met een aantal gezinnen. Hij had de in druk gekregen, dat de „kwaliteit" van deze groep repatrianten (de tweede in dit jaar) bepaald niet minder gunstig is dan de vorige. Dc minister-president deelde mee, dat dc regering voornemens is het selectie-apparaat sneller te laten fungeren, zodat dc Neder landers en spijtoptanten, die nog in Indonesië zijn, zo spoedig mo gelijk naar Nederland kunnen 'worden overgebracht. Volgens globale schattingen zouden nog 14000 Nederlanders en spijtop tanten op vervoer wachten. Feuilleton van ,DE ECHO VAN HET ZUIDEN' door HENRIC VAN NORCH 30). Hein begaf zich naar de boerin en ging naast haar staan. „Grete, wat zeg je?" De forse, bitse, bazige boerin keek naar hem op. De Schrale zag tranen in haar ogen blinken. Ze legde haar hand op de zijne en zei alleen langzaam: „Hein!" De Buik kwam die avond laat thuis, hij was slecht te spreken. „Hein, nog eenmaal zo'n behan deling als met die oude kerk meester en ik zeg de dienst op", tierde hij. „Om iemand voor idi oot te laten verklaren!" Hein barstte in lachen uit. „Had dan je muil open gedaan, ezelsveulen. Maar je bleef zitten of je niet tot tien kon tellen." De dikke bleef mopperen. „Nu wat anders, Buikje. De boerin wil trakteren. Wat zeg je daarvan?" De Buik keek vragend naar Grete. Deze knikte en ze scheen in een vrolijke stemming te zijn. „Echt waar, Buikje. Je vriend wordt nu de baas op de boerderij. En daar willen we op drinken." „Hm, dat verwondert me niet", zei de kleine man. „Maar hoe zal het nu met mij gaan?" „Jij blijft hier als vriend, zo lang je dat verkiest." XIV. BOER Toen Schulte Andries hoorde, dat de lange, magere knecht met zijn buurvrouw zou gaan trou wen, barstte hij haast van erger nis. Dat moest beslist voorko men worden. Was dat mens dan helemaal gek? Was ze zo om een kerel verlegen? Om zich aan zo'n slampamper te verslingeren! Het felle kereltje pijnigde zijn her sens, hoe hij dit schandaal zou kunnen voorkomen. Want een schandaal was het voor de fat soenlijke boeren in het dorp. En een gevaar voor de buurt zou het worden, als die beide vagebonden hier bleven wonen. Niemand wist waar ze vandaan waren gekomen maar hij, Schulte Andries, be greep heel goed, dat ze als boe ven uit hun eigen omgeving wa ren gevlucht. Schulte Andries begreep, dat nu voor hem de tijd was geko men om met Grete te spreken. Hij schold zichzelf voor laffeling. Had hij maar direct gesproken, dan waren deze gevaarlijke kerels hier niet teruggekomen. Ja, mis schien waren ze dan wel door de mand gevallen en hadden ze hun gerechte straf ondergaan. Buurman Andries zag op een morgen de beide boosdoeners met paard en wagen het erf verlaten. Fluks liep hij het heem van Gre te op. Hij vond haar in het ach terhuis, waar Baron waakzaam bij haar lag. De dog begon waar schuwend te brommen bij de na dering van de Schulte. De boerin suste hem met een: „Stil maar, Baron, het is onze goede buur man." Grete bood de Schulte wel een beetje verwonderd een stoel aan. „Het is lang geleden, dat je hier voor de laatste keer waart, Andries." „Je weet wel waarom, Grete." „Hoe zou ik dat weten, An dries?" zei de boerin zoetsappig. Nijdig antwoordde de dorps- rechter: „Als je meent, dat je het niet begrijpt, dan wil ik het je zeggen. Omdat ik niet in aanra king wil komen met de beide ke rels, die je in je huis genomen hebt." „En waarom ik hier nu ben? Om je voor de laatste maal te waarschuwen. Is het waar, Grete, dat je weer gaat trouwen en wel met die lange knecht van je?" „Gaat dat jou wat aan, An dries? Ben ik mijn eigen baas niet?" „Jawel, jawel, maar ik kom je waarschuwen." „Dat zei je zo even ook al", zei de boerin. „Ik ben je erg dank baar voor je zorgen, buurman! „Weet je wat voor kerels je in je huis hebt?" „Flinke werkers." „Ja, voor even." De Schulte wond zich op. „Het zijn dieven, Grete." Nu werd de boerin echt kwaad. „Dat zul je waar maken." De Schulte deed nu 't verhaal van de inbraak, die op hem was gepleegd en hij eindigde met: „En dat kunnen alleen die beide man nen gedaan hebben." „Waarom heb je ze dan niet dadelijk laten gevangen nemen, buurman?" vroeg de boerin met iets spottends in haar stem. „Omdat ze dreigden mij van kant te zullen maken, als ik de diefstal ooit bekend zou maken." Grete was spinnijdig op haar vrekkige buurman, maar tevens had ze er veel plezier in, dat het manneke zo heerlijk van zijn schatten was beroofd. Quasi medelijdend informeer de ze, wat de deugnieten zo al hadden meegenomen. Buurman gaf nu zuchtend een opsomming van het geld en de kostbaarheden, die de onverlaten hem hadden ontstolen. Maar tot zijn grenzeloze verontwaardiging barstte de boerin in lachen uit, toen hij geëindigd had. „Andries", zei ze, „ik vind het zeer vermakelijk. Oude vrek, wat hadden ze je lelijk te pakken. Dat geld van je kon niet meer nut doen dan daar bij jou in de kist. Maar ik zal het aan Hein vertel len, dat je hem van deze guiten streek beschuldigt, hoor." De Schulte stond geheel ver bouwereerd. Dat dit helse wijl nog dorst te lachen om die schur kenstreek En het ergste was dat ze zijn verhaal aan die beide struikrovers zou vertellen. Hij zou zijn léven dan niet meer ze ker zijn. „Grete", smeekte hij, „zeg in vredesnaam niets aan Hein en z'n maat. Beloof me dat, buur vrouw!" De boerin keek hem met een minachtende blik aan. „Beloven doe ik je niets. Ik zal er eens over nadenken." Diep terneergeslagen begaf de Schulte zich weer naar zijn wo ning. Hij wist niet wie hij meer moest haten, die beide bandieten of zijn buurvrouw. 'Het gerucht, dat Grete weer ging trouwen en wel met haar knecht, de Schrale Hein, ging als een lopend vuurtje door 't dorp. De meeste boeren mochten de lange knecht van Grete wel en gunden hem de boerderij wel, maar ze betwijfelden of hij met. deze boerin een gelukkig leven zou krijgen. De familieleden van Grete waren echter slecht te spre ken, toen ze van haar aanstaande huwelijk hoorden. Ze leefden al jaren met haar in onmin, maar ze hoopten toch altijd op 'n brok van de erfenis, als 't Grete mocht behagen van dit aardse tranendal te scheiden. (Wordt vervolgd) 2*1 jetei.». Leverancier alle ziekenfondsen „O

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5