wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt JAPAN EN NEDERLAND C.S. Uit Binnen- en Buitenland KSJÜDaiflP0 B J PRISMA De schandelijke houdng van Japan tegenover Nederland zal genoegzaam bekend zijn. Men weet dat het vloot-smal- deel, bestaande uit het vliegdek- schip „Ivarel Doorman" en de on derzeebootjagers „Utrecht" en „Limburg" dat een reis maakt naar verschillende havens in 't Oosten en Zuid-Amerika en een bezoek brengt aan Nieuw-Guinea, ook een vriendschapsbezoek zou brengen aan Japan, n.l. aan de haven Yokahaina, mede ter her denking van 't feit dat het 350 jaar geleden is, dat Nederland en Japan betrekkingen op verschil lend terrein hebben aangeknoopt. Tokio liet weten dat het dit be zoek op prijs zou stellen en een officiële ontvangst voorbereidde. Niet zodra had men daar in In donesië de lucht van of er werd daar een geweldige agitatie op touw gezet, gesteund door de communistische vakorganisatie en dito studentenvereniging in Japan. De regering in Tokio werd onder zware druk gezet, men zag hierin een vijandelijke daad, men dreigde met economische repre sailles (olie!), men besloot tot t afbreken der diplomatieke be trekkingen als dit bezoek door- ging. Eerst hield Japan zich krach tig, het vlootbezoek ging door; daarna zocht het naar een com promis, om tenslotte onder de druk die Indonesië en de commu nisten uitoefenden, te bezwijken en de Nederlandse regering te verzoeken het vlootbezoek tot an dere tijden uit te stellen. Men begrijpt dat dit besluit bij de Nederlandse regering en het Nederlandse volk, waaraan Ja pan zoveel te danken heeft en waaraan het zoveel goed te ma ken heeft, om de smaad van de oorlog en vooral de ellende en marteling zovele Nederlanders aangedaan, met grote wrevel en verontwaardiging werd verno men. Welk een toestand wordt er op deze wijze in de wereld gescha pen, wanneer een mogenheid als Japan zich door een derde mo genheid en nog wel een van het gehalte als Indonesië, de wet laat voorschrijven in een aangelegen heid die alleen de Japanse rege ring en 't Japanse volk aangaat. Deze regering heeft voor het wereldforum wel een allertreu rigst figuur geslagen, dat zij moeilijk zal kunnen herstellen en haar voor de toekomst sterk aan banden zal leggen. Zij zal bij haar toekomstige beslissingen eerst bij Indonesië e.a. te rade moeten gaan en om goedkeuring dienen te vragen. Terecht is men in Nederland verontwaardigd over een derge lijke serviele houding, maar we ziillen er geen boterham minder om eten en Indonesië zal er niets mee bereiken. Onze minister van buitenland se zaken mr. Luns, heeft het in zijn eerste reactie juist gezegd: De heer Luns wees er op, dat Indonesië bezwaar heeft gemaakt tegen de aanwezigheid van Ne derlandse oorlogsschepen in de buurt van Indonesië. De Indone sische regering had het dus moe ten toejuichen, dat deze schepen naar elders gingen, vooral omdat Nederland had toegezegd dat zij niet meer naar Nieuw-Guinea te rug zouden keren, waar ze nu langer zullen blijven. Toch ging de agitatie tot daartoe door. Mi nister Luns zag daarin het bewijs hoezeer de protestbeweging door Indonesië wordt gehanteerd als afleidingsmanoeuvre, waarbij Ne derland steeds de zondebok is. Minister Luns zag in het ge beurde een treurig symptoom van de toestand in Japan. Een treurig symptoom ook van hoe de internationale betrekkingen afdrijven naar een soort anarchie waar chantage de plaats kan in nemen van behoorlijke diploma tie, en waarbij derde mogendhe den de binnenlandse toestand van een ander land zou kuntlen beïnvloeden, dat de regering van dit land in een dwangpositie komt. Eerst moest de Japanse rege ring een bezoek van president Ei senhower afzeggen, nu het vloot bezoek van het bevriende Neder land. Wat een figuur en hier ziet men weer hoe ook een groot land klein kan zijn en hoe de wereld meer en meer wordt ontwricht, getuige deze blamage voor Japan en de toestanden o.m. in Kongo en op Cuba Nadat wij het bovenstaande hadden geschreven, kwam een verklaring van de minister van buitenlandse zaken van Japan, waarin hij mededeelde dat Japan „altijd bevreesd was geweest voor dit bezoek". We zouden zeg gen, dat hij dan een flinkere hou ding zou hebben aangenomen door het bezoek flinkweg van de hand te wijzen met het oog op Indonesië en de binnenlandse toestanden. Dat deze toestem ming werd verleend op aandrin gen van Nederland, is nogal na- ief. Anderzijds had o.i. onze re gering heter gedaan 't bezoek zelf af te gelasten, toen de Japanse regering weigerde het smaldeel met saluutschoten te ontvangen, een officiëele ontvangst afzegde, dus elk decorum uit angst voor Indonesië, aan dit vlagvertoon, zoals gebruikelijk is, werd ont houden. Intussen komt Nieuw-Guinea weer meer op het tapijt. Ameri kaanse journalisten hebben ge publiceerd dat zij in Den Haag op een cocktail-party een gesprek hebben behad met de minister president prof. de Quay, die hen zou hebben medegedeeld, dat Ne derland overweegt om aan de Ver. Naties voor te stellen om Nieuw-Guinea onder supervisie van de Uno te internationalise ren. Prof. de Quay heeft dit be richt prompt tegengesproken. Soekarno heeft aangekondigd dat hij zelf naar de algemene ver gadering van de Verenigde Naties gaat in New York evenals Kroet- sjef en de presidenten van het communistisch blok. Er zal dan wel wat te doen gijn over China, Nieuw-Guinea, Kon go en Algerië. Over dit laatste heeft president De Gaulle reeds gezegd, dat hij geen enkele in menging aanvaardt, dit op zijn persconferentie, waar hij weinig goede woorden over had voor de er^uigde Naties, hel Europees parlement en een nieuwe constel latie in Europa bepleitte! LOEMOEMBA AFGEZET DOOR KASAVOEBOE President Kasavoeboe van Kon go heeft Loemoemba en al zijn ministers afgezet en de voorzitter van de senaat, Ilco' tot nieuwe premier benoemd. Kasavoeboe heeft gezegd „persoonlijk het op perbevel O]) zich te nemen van 't nationale leger". Hij verklaarde de UNO te hebben „belast met 't handhaven van de orde en veilig heid in het land". Door zijn be noeming tot opperbevelhebber van het leger is ook generaal Loendoella uit zijn functie ont slagen. Tot nu toe was Kasavoe boe slechts opperbevelhebber in naam. Hij heeft de opperbevel hebber van de UNO in Kongo, generaal von Horn verzocht troe pen te sturen om zijn residentie te bewaken. De Kongolese presi- dent maakte zijn staatsgreep he kend over radio-Lèopoldstad. Als voornaamste motief voor het af zetten van Loemoemba en zijn regering gaf hij„Loemoemba is destijds door de Belgen benoemd tot premier en hij leidt nu het land naar een broederoorlog." Loemoemba kwam later voor de zelfde radio om te verkondigen, dat hij president Kasavoeboe als staatshoofd had afgezet en dat diens verklaringen van nul en ge- ner waarde waren. Kasavoeboe is het nooit eens geweest met Loemoemba en diens eenheidsstaat. Hij is altijd voorstander geweest van een sta tenbond van autonome gebieden. De nieuwe premier, Ilco, is lid van de partij van Ivalonji, de Kongolese Nationale Beweging. Hij heeft de laatste weken her haaldelijk maatregelen van Loe moemba afgekeurd, onder andere het afkondigen van de staat van beleg, wat volgens Ilco een on wettige daad was. Het afzetten van Loemoemba komt juist op 't ogenblik, dat de troepen van diens centrale regering in wilde gevechten zijn gewikkeld met de aanhangers van Kalonji en van Ileo in de mijnstaat Kasai. Vanuit Elisabethstad heeft Ka lonji de mededeling verspreid dat de centrale troepen onbeschrijfe lijke wreedheden begaan in Ka sai. De wegen waarlangs zij op marcheren, zouden bezaaid lig gen met honderden dode Baloc- ba's: mannen, vrouwen en kin deren. SCHIETPARTIJ BIJ BETOGING TEGEN LOEMOEMBA Een betoging ten gunste van president Kasavoeboe van Kongo en tegen premier Loemoemba is in Leopoldstad door troepen van de centrale regering met geweld uiteengejaagd. Er zijn minstens twee doden gevallen. De Kongo lese Kamer en Senaat kwamen woensdag in gemeenschappelijke zitting bijeen om op verzoek van Loemoemba een uitspraak te doen in zijn twist met presi dent Kasavoeboe. Loemoemba wenst een motie van vertrouwen in zijn beleid te zien aangeno men. Hij heeft Kasavoeboe be schuldigd van hoogverraad. Sinds Kasavoeboe en Loemoemba el kaar maandag als president en als premier hebben afgezet, heeft de UNO haar gezag in Kongo straffer doen gelden. Zij heeft ra- dio-Leopoldstad gesloten, zodat de zender niet kan worden ge bruikt om door opruiende toe spraken de onrust in het land te WÈL*mm Onze „hof"- horJoger! vergroten. De UNO heeft boven dien alle vliegvelden in Kongo onder haar beheer genomen. De ze maatregel is gericht tegen de Russische vliegtuigen, die de troepen van Loemoemba helpen bij de strijd in Kasai. Geen Rus sisch vliegtuig zal nog kunnen landen of opstijgen zonder toe stemming van de UNO-troepen, die in volle wapenrusting en ge- vechtsklaar de vliegvelden bewa ken. 1 NO secretaris-generaal Hammarskjöld heeft nog geen speciale maatregelen getroffen om de nieuwe chaos in Kongo 't hoofd te bieden. Hij staat in New York voortdurend in verbinding met het UNO-hoofdkwartier in Leopoldstad en wordt van mi nuut tot minuut op de hoogte ge houden. TWEE OVERLOPERS BE SCHULDIGEN WASHINGTON VAN SPIONAGE Voortbordurend op het sedert 't incident met het Ü-2 vliegtuig bij de Russische propaganda po pulaire thema „Amerika voert een agressieve spionage-politiek" heeft Moskou thans twee overge lopen Amerikanen gepresenteerd die beweren op de hoogte te zijn van de Amerikaanse spionage-ac- tiviteiten. De twee mannen ,tot voor enkele maanden werkzaam als codisten bij de Amerikaanse veiligheidsdienst, doken dinsdag plotseling op bij een persconfe rentie in Moskou. Zij verklaarden naar Rusland te zijn gegaan als protest „tegen de Amerikaanse politiek, die een nieuwe wereld oorlog kan doen ontbranden" en van het Kremlin verlof te hebben gekregen het Russische staats burgerschap aan te nemen. De mannen deden een aantal door Washington reeds tegengespro ken „onthullingen" over Ameri kaanse spionagc-werkzaamheden die ongetwijfeld uitgebuit zullen worden door het Kremlin. Is deze nieuwe affaire een vervolg op de zaak-Powers, zij wordt ook ge zien als aanloop tot de climax in deze propagandaslag, waarvoor Kroesjef zelf later deze maand tijdens zijn rede voor de UNO on getwijfeld zal zorgen. „PLANTA-ZIEKTE" LOOPT TERUG Unilever overweegt schade vergoeding De directie van Van den Bergh en Jurgens' N.V. (Unilever) heeft een communiqué verstrekt waar in zij zegt, dat het haar wens is, om, ongeacht de vraag van juri dische aansprakelijkheid, aan hen, die door de aan „Planta" toegeschreven huidaandoening zijn getroïfen, schade te vergoe den. Overleg over een praktisch uitvoerbare regeling hiervoor is nog gaande. Hierover zullen zo spoedig mogelijk naar ver wacht mag worden binnen enke le dagen nadere mededelingen worden gedaan. Vermoedelijk zal ook een commissie worden be noemd die bij eventuele moeilijk heden rond deze schaderegeling van advies moet dienen. Hierin zullen zitting nemen een verte genwoordiger van het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid, het ministerie van Jus titie en Van den Bergh en Jur gens. 17-JARIGE STAL GELDKISTJE MET 1255 GULDEN De politie in Rotterdam heeft een 17-jarige jongen aangehou den, die een geldkistje met 1255 gulden zou hebben gestolen. De jongen had, zo bleek nadien, enige tiul geleden een bezoek ge bracht aan het huis van zijn Lage Zwaluwe, die alleen dienst deed, is door een van de mannen neergeslagen. De ander greep daarna de geldtas, welke in het station lag en daarna is het twee tal er met een auto vandoor ge gaan in de richting Breda. De buit bedroeg 170 gulden. Om 12 uur 's nachts was de be heerder van het station, de lieer Visser uit Moerdijk met 3000 gul den, omzet van één dag, welke hoog was door de drukte in ver hand met het bloemencorso in Zundcrt, naar huis gegaan. De 17-jarige bediende bleef alleen achter om de nachtdienst te doen. Nieuw program Huire „De Pinksterbloem" in teken van oecumenie grootmoeder, die een kostganger heeft. Grootmoeder noch de kost ganger, die door de 17-jarige oom werd genoemd, waren thuis. De knaap wilde een briefje achterla ten en op zoek naar potlood en papier trof hij in de kast van „oom" het geldkistje aan. Hij nam het mee naar huis, maakte het open met een beitel en stak 't 'geld bij zich. Het kistje gooide hij in de Maashaven. Toen de benadeelde een dag na de ontdekking van de diefstal op bezoek was bij de ouders van het knaapje, werd de jongen zo bang voor ontdekking, dat hij het geld hij had er nog niets van ge bruikt door de WC wegspoel de. Dank zij de medewerking van de gemeentelijke reinigingsdienst werd nog een bedrag van 325. teruggevonden. MAN VERMOORD DOOR TOE DOEN VAN ZIJN ZOON In het kerkdorp Braamt (ge meente Bergh) is in de nacht van zaterdag op zondag de 62-jarige Theodorus Hunting door 'n dolk steek om het leven gekomen. Blijkens de politie-verhoren v.erd de heer Hunting reeds enige jaren door zijn zoon J. W. Hun ting geplaagd. Zaterdagavond had deze zoon met twee vrienden S. G. K. en J. B. R. afgesproken om met een bromfiets met afge schroefde knalpij]) voorbij het ouderlijk huis te rijden om daar door zijn vader te irriteren. Op een gegeven moment sprong de vader naar buiten om de lawaai makers te verjagen. Hij wierp hen met klinkers na. .1. B. li. sprong van de bromfiets, vloog op hem toe en bracht hem met 'n dolk een steek toe, waaraan het slachtoffer nagenoeg meteen be zweek. OVERLEG PRIJSBESCHIKKING BOUWBEDRIJF MISLUKT Hel overleg tussen regering en bouwbedrijf over intrekking van de prijzenbeschikking bouwbe- drijt I960 is mislukt. In een ten departemente van Economische Zaken gehouden bijeenkomst zijn de ministers van Economische Zaken en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid enerzijds, een afvaardiging van de raad van be stuur bouwbedrijf onder leiding van zijn waarnemend voorzitter, de heer J. P. A. Nelissen ander zijds, niet tot overeenstemming kunnen komen. Van regeringskant toonde men zich in deze besprekingen bereid de beschikking in te trekken, als de aannemers de garantie wilden geven dat zij verhogingen van lo nen en andere arbeidsvoorwaar den, ingegaan op 1 maart of later niet zouden doorberekenen in de prijzen van bouwwerken, die op die datum onder handen waren. De delegatie van de raad van be stuur bouwbedrijf kon deze ga rantie niet geven. Door het uitvaardigen van de prijzenbeschikking bouwbedrijf 60 is op 21 maart j.l. een einde gemaakt aan de bouwstaking. De beschikking verbood het doorbe rekenen in de prijzen der op 1 maart aan de gang zijnde werken van op of na die datum goedge keurde verhogingen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. De nieuwe CAO. inzet van de sta king, kon daardoor met terug werkende kracht per 1 maart in gaan. POMPBEDIENDE BIJ MOER DIJK OVERVALLEN, BUIT 170 GULDEN In de nacht van zondag op maandag om ongeveer half twee hebben twee mannen, die tot nu toe nog voortvluchtig zijn, een overval gepleegd op het benzine station van de heer A. Huibregts, even voorbij de Moerdijkbrug op Brabants gebied. De 17-jarige pompbediende G. van Geel uit De samenkomsten in Huize „De Pinksterbloem" te Geertrui- denberg hebben zich tot op he den in een grote belangstelling mogen verheugen. Leidingge vende figuren uit verschillen de milieu's, katholieke en niet- katholieke, uit de Langstraat en omgeving, hebben zich hier reeds vele malen beraden over verschil lende vraagstukken en waarden, die zeer velen in deze tijd bezig houden. Bevoegde inleiders zijn steeds behulpzaam geweest hij 't verschaffen van een dieper in zicht en het leiden der cursussen. Op maandag 26 sept. a.s. zal een begin worden gemaakt met het zevende seizoen. Evenals de vorige jaren heeft men een zeke re opzet willen volgen bij de sa menstelling van het program. De steeds groeiende en verblijdende belangstelling voor het oecume nische vraagstuk vraagt juist om de snelle ontwikkeling een zuiver inzicht in het niet zo een voudige oecumenische probleem en een veilige gids op weg naar het oecumene. Men heeft dan ook gemeend er goed aan te doen het program voor het nieuwe seizoen te plaatsen in het teken van de oecumenie. De nieuwe cyclus van zeven samenkomsten zal op 26 sept. a.s. om 7.30 uur worden geopend door ds N. van den Akker, die een inleiding zal houden over „Re formatie en Contra-Reformatie bezien met de ogen van nu". Ds. van den Akker, die geen onbe kende ivoor de Pinksterbloem, mag gezien zijn grote ervaring in deze ongetwijfeld op een be langstellend gehoor rekenen. De volgende avonden zijn vast gesteld op: 25 oktober, 7.30 uur: Pater dr. Zeno o.m.cap.: „Kardinaal New man, een gids voor onze tijd op de weg naar de oecumenie". 28 november, 7.30 uur: „Pater Kreijkamp o.p., hoofdredakteur van „De Bazuin": „Hoe denken wij katholieken, dat andersden kenden over ons denken?" 19 december, 7.30 uur: Pater Lu cas Brinkhof o.f.im: „De litur gie als een weg naar de oecume nie, in haar bijbels- en gemeen schapskarakter". 23 januari, 7.30 uur: prof. dr. J. H. Walgrave o.p., hoogleraar te Leuven: „De H. Augustinus en de Kerkvaders als verwekkers van een nieuw kerk- en geloofs besef". 19 februari, 3 uur: Naar keuze van de bezoekers. 20 maart, 7.30 uur: Naar keuze van de bezoekers. De onderwerpen en de inlei ders voor de twee laatste samen komsten kunnen door de bezoe kers zelf worden bepaald. Wel zal het noodzakelijk zijn dat voor iKcrstmis 't thema en de inleider bekend is en dat men bij de keu ze hiervan rekening houdt met de aard der bijeenkomsten. De onkosten voor deelname bedra gen ook nu weer 2.per keer en per persoon of 3.per echt paar, of 12.per persoon voor net gehele seizoen en 18.per echtpaar. Toen kort na de oorlog de Lang- straatse spoorwegverbinding met enig feestelijk en officieel vertoon op nieuw in gebruik werd genomen, was men algemeen de verwachting toege daan dat er goede tijden gingen aan breken voor het personenvervoer in de Langstraat. De vreugde is echter maar van heel korte duur geweest, want al spoedig besloten de Neder landse Spoorwegen tot opheffing van de Langstraatse treinverbinding om dat deze niet rendabel zou zijn. Hier bij mag echter ernstige twijfel wor den uitgesproken ten aanzien van de vraag of de N.S. wel ooit voorne mens zijn geweest deze treinverbin ding rendabel te maken. De dienstre geling was namelijk zodanig dat de bewoners van de Langstraat maar heel weinig nut en plezier aan deze treinverbinding beleefden. Er reden enkele treintjes per dag de Lang straat op en neer, maar hiermee kon toch lang niet voldoende in de ver voersbehoefte worden voorzien. Men heeft toen, om de opheffing te recht vaardigen, een enquête ingesteld, maar vooraf was het al duidelijk dat de spoorwegverbinding ten dode was opgeschreven en dat men cóute que cóute de BBA, waarin de provincie de nodige aandelen heeft, een mono poliepositie wilde verschaffen. Er is later door diverse instellingen in de Langstraat, zoals de Kamer van Koophandel en de Vereniging Waal- wijks Belang, nog wel getracht om de spoorlijn weer tot leven te bren gen, maar alle verzoeken daartoe werden zonder meer van de hand ge wezen. Momenteel is het zo dat de BBA het personenvervoer in de Langstraat stevig in handen heeft. Het busver voer heeft dit op het vervoer per trein voor dat men dichter bij de plaats van bestemming kan komen, temeer omdat de stations der N.S. in diverse Langstraatse gemeenten op enige afstand van de bebouwde kom liggen. Bovendien heeft het busver voer het voordeel dat de diensten fre quenter zijn, zodat men dus meer en snellere reismogelijkheden heeft. Daar tegenover staat echter dat het busvervoer allesbehalve comfortabel en qua capaciteit beslist onvoldoende is. In de volgepakte en dus benauwde en kwalijk riekende BBA-bussen is het reizen over de abominabel slechte Langstraatweg allesbehalve een pret je en met het toenemende reizigers verkeer in de Langstraat groeit dan ook de behoefte aan het veel comfor tabeler en prettiger reizen per trein met zijn rookcoupé's en de mogelijk heid om rustig een krant of een boek te lezen. Er is in de laatste jaren, maar vooral de laatste tijd veel en ernstig geklaagd over het busvervoer in de Langstraat, dat niet meer in staat is het reizigersvervoer op behoorlijke wijze op te vangen. Als men ziet hoe op de spitsuren - en dat zijn behalve de werkdagen ook de zaterdagmidda gen - de BBA-bussen volgepropt wordent dan kan men nauwelijks nog van menselijk vervoer spreken. De inleg van enkele gelede-bussen heeft daarin nauwelijks 'enige verbetering gebracht. Een ongeval met een BBA- bus tijdens de spitsuren betekent zon der twijfel een catastrofe. Hoe wei nig oog overigens de Rijksverkeers inspectie heeft voor de veiligheid van het reizende publiek, blijkt wel uit het onlangs opgestelde rapport, waar in zonder blikken of blozen werd be weerd dat het reizigersvervoer in de Langstraat goed te noemen was. Ik vraag me af in welke bus de rijks controleurs gezeten hebben, waar schijnlijk in een van de bussen die zo dikwijls leeg op en neer rijden, ter wijl de dienstbussen op meer dan er gerlijke ivijze volgepropt worden. Ik meen dan ook wel te mogen stellen dat verreweg het grootste deel van het reizende publiek in de Lang straat bij een goede treindienstrege ling de spoorwegverbinding zou ver kiezen boven de bus, ook al zou dit een extra wandelingetje vergen. Ten aanzien van het spoorivegennet in ons land mogen we voor wat Brabant betreft gerust spreken van een stief moederlijke behandeling. En de Langstraat is in onze provincie lang VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960 83e JAARGANG No. 71 De tcho vad het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement r 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 -2621 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Telegram-adre6 „Echo" Permitteer u het comfort van een eigen horloger. Zijn advies aan u en uw huisgenoten is een ere zaak voor hem... de vak man (hij wil u immers niet alleen graag als klant win nen, maar ook behouden). het goede Anker-horloge yiL

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 13