wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu BINNEN- EN BUITENLAND WAALWIJK WINKELSTAD Etalagewedstrijd - Waalwijk Winkelstad Gemeenteraad Heusden Verschuiving belastingdruk van rijk naar gemeente? PRISMA en STASSAR Burgemeester A. van Delft op 1 oktober a.s. weer in functie MAANDAG 12 SEPTEMBER 1960 83e JAARGANG No. 72 Meer nog dan vroeger is het voor al in deze tijd, waarin de verkeers verbindingen met de grote steden zo frequent en zo gemakkelijk zijn, goed en ook noodzakelijk dat de midden stand van de kleinere provincie plaatsen door middel van een geza menlijke activiteit acte de présence geeft. Want veel gemakkelijker dan vroeger onderneemt vandaag de dag de bewoner van de kleinere provin cieplaats een uitstapje naar de grote stad, om daar, aangetrokken door de verkoopattracties der grote waren huizen en veelal ook door de veel ruimere keuze, zijn inkopen te doen. Er zijn slechts enkele uren mee ge moeid en voor velen is het bovendien nog een welkom verzetje en plezier tje. Er is vooral in de naoorlogse jaren een toenemende trek naar de grote stad merkbaar geweest voor het doen van inkopen. Deze ontwikkeling heeft de mid denstand van de kleinere provincie plaatsen voor vele en moeilijke pro blemen gesteld. Het dorpswinkeltje van vroeger kan vandaag de dag niet meer bestaan. De middenstander in de zich ontwikkelende provincieplaats moet zich in prijs, collectie en kwali teit kunnen meten met de stadszaak, indien hij tenminste het hoofd boven water wil houden en mogelijkheden wil scheppen voor de uitbouw van zijn zaak. Want ook dit laatste is een belangrijke verkoopvoorwaarde de moderne, riante en lichte winkel ruimte. In 't misschien intieme, maar schemerige dorpswinkeltje stapt nie mand meer binnen. De middenstan der in de kleinere provincieplaats moet een stadszaak hebben met de zelfde prijzen, dezelfde uitgebreide collecties en dezelfde kwaliteiten, en daarnaast moet er nog iets zijn dat het publiek van het voor velen aan trekkelijke uitstapje naar de stad af houdt. Dit laatste is uiteraard niet te rea liseren door één middenstander, want het gaat hier om de aantrekkelijk heid van de totaliteit van midden standszaken, om de prettige moge lijkheden tot winkelen in een modern en veel biedend winkelcentrum. Deze aantrekkelijkheid en deze mogelijkhe den scheppen is de niet onbelangrij ke taak van de plaatselijke midden stand in zijn geheel. WAALWIJK VOORBEELD In deze ontwikkeling is de Waal wijkse middenstand, naar onze me ning, op de goede weg. Het zijn in Waalwijk niet enkele middenstanders die de noodzaak van aanpassing aan de nieuwe omstandigheden hebben verstaan, maar zeer velen. De Waal wijkse middenstand heeft in zijn ge heel in de laatste jaren een aantrek kelijk en grootsteeds gezicht gekre gen. Er zijn niet alleen zeer vele nieuwe en moderne zaken bijgeko men, maar ook vele bestaande zaken hebben door uitbreiding, verbouwing en modernisering een winkelcentrum geschapen, dat zich zowel in uiter lijk als in uitrusting met de stad kan meten. Men mag dan ook zonder overdrijving stellen dat Waalwijk niet alleen een moderne winkelstad maar ook het winkelcentrum van de Lang straat is geworden en deze uitgroei is de niet geringe verdienste van de ge zamenlijke middenstand. Het is dan ook goed dat de Waal wijkse middenstand tijdens de Mid- denstandsbeurs, welke morgen zal worden geopend, in een gezamenlijke prestatie nog weer eens opnieuw het accent wil leggen op deze positie van Waalwijk als Winkelstad en Winkel centrum. Deze Middenstandsbeurs zal o.i. aantonen, dat de Waalwijkse mid denstand de eigentijdse problemen niet alleen heeft aangepakt, maar ook op overtuigende wijze heeft opgelost. De slagzin „Koop elders niet wat de eigen stad u biedt", doet ten aanzien van Waalwijk de realiteit geen geweld aan, want met deze beurs wil de Waalwijkse middenstand bewijzen dat zij ook inderdaad evenveel te bie den heeft als de grote stad. Gaarne hopen wij dat de bezoe kers van deze beurs hiervan over tuigd zullen raken en dat de Waal wijkse middenstand daarvan de vruch ten zal mogen plukken, temeer waar hier naast het zakelijke ook het at- tractieve element niet is vergeten. Tal van publikaties zijn er in het jongste verleden gewijd aan de nood zaak de inkomstenbelasting te ver lagen. Het zou ons erg tegenvallen indien men op de derde dinsdag van september niet aan deze algemeen levende wens zou tegemoet komen. Vanzelfsprekend weet niemand in welke mate een lastenverlichting uit het bekende koffertje zal komen. Wanneer minister Zijlstra voortgaat met zijn hand op de thans redelijk gevulde schatkist te houden, dan zou hij daarmee de aanhangers van de re geringspartijen zeer teleurstellen. Daarom zal er ook terwille van de politiek een concessie moeten worden gedaan. Uit economisch oogpunt bezien is een belastingverlaging in een gunsti ge conjunctuur minder gewenst. De koopkracht van consumenten wordt er immers door versterkt en dus 't ge vaar van overbesteding vergroot, dat de regering zal zoeken naar middelen om de koopkrachtverruiming door verlaging der inkomstenbelasting langs andere wegen weer ongedaan te maken. Een der voor de hand liggen de middelen is de een of andere spaardwang, die de bezitsvorming moet bevorderen. Ook dit zou, poli tiek gezien, bepaalde groepen in ons volk niet onwelgevallig zijn. De moei lijkheid is echter dat belastingverla ging altijd het meest ten goede moet komen aan genieters van hogere in komens, omdat die relatief aan de zwaarste druk onderworpen zijn. De ze economisch sterkere groepen zijn echter ook al deelnemers aan het spaarproces en een gedwongen spaar systeem zal voor hen niet anders be tekenen dan een verschuiving van be- sparingsvorm. Dit middel is dus niet bijster effectief. Nu vormt de reorganisatie van de gemeentefinqnciën een bekend finan cieel probleem. Noodkreten uit ver gaderingen van burgemeesters en wethouders en gemeenteraden vinden regelmatig via de dagbladen hun weg naar het grote publiek. Er wordt dan ook al sinds jaar en dag gedokterd aan plannen om de financiële toe stand der gemeenten te verbeteren. Dat kan langs de weg van uitgaven beperking en inkomstenverhoging. Niemand zal ontkennen dat er in veel gemeentebesturen teveel met geld werd en wordt gesmeten. Vooral op het terrein der subsidies kan nog veel onkruid worden gewied. Maar ander zijds staat het ook als een paal boven water dat de uitgaven van vele ge meenten met de dag stijgen. Tegen over deze vermeerderde lasten staan nauwelijks of onvoldoende gestegen inkomsten, zodat de schulden van vele gemeentelijke huishoudingen op onverantwoorde wijze stijgen. Wij vrezen daarom dat de minister van binnenlandse zaken er bij zijn ambtgenoot van financiën op aan ge drongen heeft meer ruimte te schep pen om het terrein van de gemeente lijke belastingen te vergroten. Daar mee snijdt hij dan geen nieuw pro bleem aan. Gebeurt dit dan verwacht men ook een beter functioneren van onze democratie. In de gemeente leeft immers de democratie het sterkst. Nu zou de regering de gelegenheid kun nen aangrijpen om de heffing van de rijksbelastingen voor een klein deel te vervangen door gemeentebelastingen. Er is reeds in het verleden gediscus sieerd over de wijze waarop dat zou kunnen gebeuren. Nieuw soort belasting Wij weten allen dat de bestaande grondbelasting reeds aan de gemeen ten ten goede komt. Daarnaast be staat de personele belasting, die meestal wordt gezien als een verleng stuk van de inkomstenbelasting. Voorts kan er een baatbelasting worden geheven, die de meeste ge meenten niet kennen. Er mag een ver zekeringsbelasting en een heffing op bouwterreinen worden gevraagd, die Blijkens publicatie zal van 13 t.m. 18 september a.s. de grote iniddenstandstentoonstelling op het Vredesplein alhier worden gehouden. Voorafgaande aan dit evenement is reeds op 6 september een etalagewedstrijd begonnen, welke de ten toonstelling zal inleiden. In ons blad van maandag 5 sep tember hebben wij reeds een uiteenzetting gegeven hierover, doch wij willen gaarne nog enige bijzonderheden vermel den, daar er enige deelnemers aan zijn toegevoegd. Voor het publiek is aan deze wedstrijd een aantrekkelijke prijsvraag verbonden, die kans geeft op waardevolle prijzen in de vorm van waardebonnen. In een etalage van iedere deelnemende winkelier, lier- kenbaar aan een raambiljet, is een letter geplaatst. Door sa menvoeging van al deze 34 letters verkrijgt men een slag zin. Om de deelnemers de helpende hand te bieden, zijn en kele van deze letters genummerd, b.v. 1 is 1ste letter, 5 is 5de letter, lü is 10de letter. De gevonden slagzin moet uiterlijk vrijdag 17 sept. a.s. in het bezit zijn van het secretariaat van het actie-comité van de r.k. Middenstandsvereniging, Am- brosiusweg 7, Waalwijk. De uitslag van deze prijsvraag zal op zondag 18 sept. a.s. om 21.00 uur op de tentoonstelling worden bekend gemaakt. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie el ders in dit nummer. De deelnemende winkeliers aan de etalagewedstrijd zijn Fa. H. Dekkers Fa. v.h. Bergmans-Smits Fa. G. Hens en Zn. Antoon Verhulst J. Hoender vangers E. Schoemans M. van Hooff Fa. Cunen Fa. Cunen Fa. J. Zeergers en Zn. Maison v. d. Sanden Fa. H. Speet Fa. J. Veraa en Zn. D. Gennissen-Bank Fa. Pulles-Heesbeen C. A. G. Broos H. van Mil-v. Sprang D. van Oss-van Buren v. Leent en Vermeer Jos v. d. Ven N.V. K.E.M.I. G. v. Mosseyeld A. G. Meijs Fa. Orie-Dumoulin-A. M. J. G. J. Sars-Raaijmakers Jan van Dongen H. P. v. d. Geld Fa. de Ronde „De Bieb" De Vocht's Speciaalzaak Fa. van Dijk Fides" Shoes-sport H. Stassar De Magneet Stationsstraat 77 Markt 1 Grotestraat 355 Grotestraat 228 Groteslraat 155 Victoriestraat 37 Antoniusstraat 47 Stationsstraat 7 Stationsstraat 2 Grotestraat 7072 Stationsstraat 26 Markt 3 Stationsstraat 1313A15 Past. Kuijpersstraat 26 Grotestraat 235 Grotestraat 37 Grotestraat 234 Stationsstraat 63 Loeffstraat 5 Grotestraat 178 Grotestraat 183 Grotestraat 9 Grotestraat 142 Pullens, Grotestraat 191 Stationsstraat 40 Stationsstraat 65 Antoniusplein 73 Stationsstraat 9 Markt 11 Wilhelminastraat 17a Stationsstraat 22 Markt 2 Stationsstraat 88 Grotestraat 313 beide ook minder bekend zijn. Spre ken wij over de straatbelasting, dan komen wij op bekender terrein. Vol gens deskundigen (de bekende com missie-Oud) zou er aan deze moge lijkheden nog een zgn. woonplaats belasting kunnen worden toegevoegd. De vrees lijkt ons in ieder geval niet ongegrond dat ons via de troonrede een nieuwe gemeentelijke belasting wordt gepresenteerd, die dan als te genhanger van de verlichting in in komstenbelasting zou moeten gelden. Boerenbedrog Een versterking van de posities der gemeenten zou velen niet on sympathiek zijn. Toch bestaan er te gen nog meer vormen van belasting heffing ernstige bezwaren. Een be lastingverlichting in de ene hoek met een toezegging van verhoging elders is niet anders dan financieel boeren bedrog. Afgezien daarvan zou hier door een nieuwe administratieve rompslomp in het leven worden ge roepen, die schatten gaat kosten en die helemaal niet past in de alge meen levende wens naar vereenvou diging van het fiscale systeem. De genoemde grond- en personele be lasting zijn reeds volkomen uit de tijd en worden alleen nog geheven omdat de gemeenten de opbrengst niet kunen missen. Wil de overheid de gemeenten afzonderlijk inkomsten verschaffen dan kan de bestaande rijksinkomstenbelasting beter aange vuld worden met een gemeentelijke inkomstenbelasting, waarbij al die soorten en al die papieren kunnen verdwijnen, zodat ook nog aanzien lijke administratieve besparingen wor- worden verkregen. Laten wij in een moderne tijd, die op snelheid en ef ficiency is afgestemd, toch ophou den met vast te houden aan al die du re heffingswegen uit het verleden en eenvoud betrachten. Het spaart tijd en geld. drs. HERMES. DE LANDBOUW IN ONZE STREKEN EN DE NATTE ZOMER „De situatie voor de landbouw is in midden-Brabant en de Lang straat tengevolge van de voortdu rende regenval zonder meer triest te noemen". Aldus de heer Smale van het rijkslandbouwcon- sulentschap in Tilburg. In het Land van Heusden en Altena en de Brabantse Biesbosch is de si tuatie al niet rooskleuriger. Men moet zelfs zeggen, dat in deze ge bieden de landbouw zware klap pen krijgt te incasseren. Infor maties onder een aantal boeren in de Biesbosch en het Land van Heusden en Altenna bevestigen dat in deze gebieden nog honder den hectaren graan, tarwe, haver en gerst op de akkers staan, blootgesteld aan verrotting en bederf. „Het mag dan waar zijn", aldus vertelde de heer Smale, „dat een groot deel van de oogst in mid den-Brabant binnen is, feit is dat er nog vele percelen haver, tarwe en gerst buiten staan. De haver is vrij ernstig geschoten, evenals de gerst. Het is iets beter ten aan zien van de tarwe, maar ook daar zijn de verwachtingen niet groot meer van. In de Langstraat heeft men nogal met combines kunnen werken, zodat daar de toestand iets beter is, maar ook hier kan men nog tal van percelen aan treffen, waarop de oogst verre gend neerligt, vol schot. Ik meen, dat het in genoemde gebieden de kleinere boeren zijn, die 't groot ste deel van de oogst binnen heb ben. De grotere boeren hebben vaak op combines en werkkrach ten moeten wachten met de tries te gevolgen van dien. Een ander gevolg van de wateroverlast in bepaalde gebieden met hoofdza kelijk grasland is, dat er wel vol doende gras is, maar het vee lust het niet. Omdat het niet gemaaid kan worden, kan het ook niet in gekuild worden. Opmerkelijk is dat de melkopbrengst tengevolge van het „watergras" belangrijk minder is. Wat de bieten betreft kan worden gezegd dat die nog een vrij goede indruk bieden. De vraag is echter of de regen ein delijk zal verminderen en of het zal gaan drogen. Is dat niet het geval, dan zullen de boeren nau welijks aan de bictenoogst kun nen beginnen omdat de percelen doorweekt zijn. Het is een nieu we zorg voor de boeren". Hoe groot de schade in onze streken, provincie of gehele land is, valt op 't ogenblik niet te schatten, maar overal worden hulpkrachten gevraagd om de oogst zo spoedig mogelijk, vooral op de droge dagen, mee binnen te halen RUSSEN DREIGEN MET NIEUWE SANCTIES TEGEN W.-BERLIJN. De Sovjet-Unie overweegt drasti sche maatregelen met betrekking tot Duitsland te nemen, indien het Wes ten de ontwapeningsvoorstellen, die Kroetsjef in de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties zal pone ren, zal verwerpen. Dit meldt de „New York Times" in een bericht afkomstig uit Wenen. De uitlating wordt toegeschreven aan iemand die zeer goed op de hoogte zou zijn met de Russische buitenlandse politiek. „Kroetsjefs reis naar de Verenig de Naties is de laatste kans voor het Westen om een crisis van de eerste orde inzake Berlijn en Duitsland te voorkomen. Wanneer de Westelijke mogendheden Kroetsjefs voorstellen zouden verwerpen zou de Russische regering een totale blokkade van Ber lijn afkondigen, die waarschijnlijk veel effectiever zou zijn dan die van 1948- 1949, die door het Westen met een luchtbrug werd ondervan gen", aldus de New York Times, die er aan toevoegde dat de grens tussen Oost- en West-Duitsland dan wel licht zal worden gesloten en dat de Sovjet-Unie een afzonderlijk vredes verdrag met Oost-Duitsland zal slui ten. DE MILJOENSTE OP SCHIPHOL Afgelopen dinsdag is de miljoen ste passagier van het jaar de toe gangspoorten van de luchthaven Schiphol gepasseerd. De luchthaven directie, die dit donderdagochtend bekend maakte, heeft het feit verder onopgemerkt laten gaan. Het totaal van een miljoen passa giers werd twee maanden eerder be reikt dan in 1959. Per dag reizen op het ogenblik ge middeld 5600 passagiers van, naar en via Schiphol. Een record werd ge vestigd op 3 sept. j.L, toen in totaal 6110 aankomende, vertrekkende en doorreizende passagiers werden ge teld. CERT IN A HORLOGES WAALWIJK i/v&l het tetebe font de teste zaak De directie van Schiphol acht de verwachting gerechtvaardig, dat het totaal aantal passagiers dat via Schip hol zal reizen dit jaar minstens 1.350.000 zal bedragen. NOG INWISSELING VOOROORLOGSE MUNTEN Met de intrekking van het zil veren dubbeltje is de laatste vooroorlogse munt uit de Neder landse pasmuntcirculatie ver dwenen. Van alle oude munten, die sinds de totstandkoming van de muntwet 1948 buiten omloop werden gesteld, is tot dusverre 68'naar 's rijks munt terug gevloeid, aldus deelt het ministe- die van financiën mede. Nu de sanering van het Neder landse muntwezen geheel is vol tooid, zal van 12 sept. tot en met 19 nov. 1960 voor dé laatste maal de gelegenheid worden openge steld tot inwisseling van alle se dert 1948 buiten omloop gestelde munten, te weten: y2 ct. (brons), 1 ct. (brons en zink)), 2% cent (brons en zink), 5 ct. (cupronik- kel en zink), 10 ct. (zilver en zink), y2 gld., 1 gld. en 2x/2 gld. DE WARWINKEL IN KONGO Na een bevreemdende verto ning in de Kongolese Senaat, waar een aanvankelijk fel vijan dige stemming tegen Loemoemba omsloeg in een en al vriendelijke welwillendheid, toen de premier zelf met een paar soldaten in de vergaderzaal was verschenen, is de politieke toestand in Leopold- stad onoverzichtelijker dan ooit. Aan het einde van een bewogen parlmentaire dag, die met grote onzekerheid voor Loemoemba was begonnen, voelde de premier zich legen de avond weer zo sterk dat hij zijn vertrouwde toon kon aanslaan. Hij dreigde weer de te rugtrekking van de UNÓ-troepen uit Kongo te eisen en vroeg om een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad. In de strijd om de hoogste macht schijnt Loe moemba thans op president Ka- savocboe de bovenhand te heb ben. „Kasavoeboe is nog presi dent", heeft hij gezegd, „maar hij heeft geen gezag meer". Met bei de handen boven zijn hoofd zwaaiend verliet Loemoemba de Senaat, nadat die met 41 tegen 2 stemmen een mjotie van vertrou wen in zijn beleid had aangeno men. Aan de stemming namen echter 29 senatoren niet deel. Zij hadden uit protest tegen Loe moemba de zaal vóór de stem ming verlaten. Woensdag heeft de Kamer* met 60 tegen 19 stem men vóór Loemoemba gestemd. De positie van Ileo, de senaats voorzitter, die door Kasavoeboe was aangesteld om een nieuwe regering te vormen, is daarmeo helemaal een vraagteken gewor den. De verblijfplaats van Ileo is nog steeds niet bekend. VADER GESTORVEN VAN EMOTIE VOOR TELEVISIE Poul Andersen, rechtsachter in de Deense Olympische voetbal ploeg, speele zaterdag in de fina le tegen Joegoslavië, ondanks het feit dat zijn vader gestorven is door emotie, toen hij dinsdag avond op de televisie z'n zoon te gen Hongarije zag spelen. De va der van Andersen had reeds lang een zwak hart en de dokter had hem gewaarschuwd zich zo kalm mogelijk te houden. Hij wilde echter beslist dinsdag op de tele visie naar de halve finale kijken. Tijdens die wedstrijd zakte hij op zijn stoel ineen. Hij werd naar 'n ziekenhuis gebracht, doch bleek bij aankomst overleden. De zoon blijft te Rome de fina- de meespelen en vertrekt dan voor de negrafenis. De Tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 041602621 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Telegram-adres „Echo' KC-'r -n -. Deelnemer Etalagewedstrijd MARKT 25 's-HERTOGENBOSCH De Raad der gemeente Heusden kwam woensdagavond 7 september 1960 in open bare vergadering bijeen. Met kennisgeving waren afwezig de heren G. Schipper en W. M. Janssen. Nadat de voorzitter, de edelachtb. heer A. Verschuur, loco-burgemeester, de ver gadering met gebed had geopend, deelde hij tot zijn zeer groot genoegen mede dat Burgemeester Van Delft het goed maakt en op 1 oktober a.s. weer in functie zal tre den. De voorzitter sprak de hoop uit dat de Burgemeester op die datum gezond en wel zijn werkzaamheden zal kunnen her vatten. De heer van Herpt, als oudste der raads leden, sloot zich bij de woorden van de voorzitter aan. Bij de vaststelling van de notulen van de vorige vergadering bleek dat daar een on juistheid in was opgenomen. Het was de heer van Vugt die daar een opmerking over maakte. Het betrof de notering van de na men van de stemopnemers, hierbij stond de naam van de heer Janssen abusievelijk ver meld, dit had moeten zijn de heer v. Vugt. Verder was er in een artikel de aanteke ning „onder voorbehoudniet opgenomen, dit zag de heer van Vugt nog gaarne toe gevoegd. Punt 3. Bij de ingekomen stukken wa ren diverse goedkeuring van Ged. Staten over reeds eerder genomen raadsbesluiten, een kennisgeving van verhindering van de heer G. Schipper en een schriftelijk verzoek van de heer W. M. Janssen om eervol ont slag als lid van de raad i.v.m. zijn vesti ging in een andere gemeente. Punt 4. Besloten werd, op voorstel van B. en W., tot het aangaan van een vaste geldlening bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, groot f 98.000. - Punt 5. Het voorstel van B. en W. tot het garanderen van de hoofdsom en rente van geldleningen onder verband van eerste hypotheek ingevolge het besluit bevorde ring eigen woningbezit, werd door de Raad aangenomen. Het betreft hier twee geldle ningen, een van f 10.000 en een van f 11.000 Punt 6. Besloten werd conform het

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1