IW MINING Terugblik op de wielerwedstrijden in Rome WAALWIJK WINKELSTAD lp DONGENSE LEDER- EN FOURNITURENHANDEL P. A. SCHRAUWERS N.V. 121/2 JAAR Middenstandsbond geeft visie op vestigingsbeleid 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 SEPT. 1960 3 Op 12 juli van dit jaar was het 121/2 jaar geleden dat de Dongen- se Leder- en Fourniturenhandel door de heer P. A. Schrauwers wérd opgericht. In deze periode heeft de heer Schrauwers getoond een bekwaam en vooruitziend za kenman te zijn en hij heeft zijn bedrijf dan ook tot velerlei arti kelen weten uit te bouwen. Aan vankelijk begonnen met de han del in leder, textiel en fournitu ren, ging hij er toch al spoedig toe over om zich uitsluitend op het gebied van de textiel te specialiseren. Het bleek een goede stap te zijn geweest, want de omzet ging met sprongen qiti- hoog en hel duurde niet lang of de grootste textielfabrikanten gingen er belang in stellen om met D.L.F. tot zaken te geraken. Door deze nauwe samenwerking met de textielfabrikanten wist de lieer Schrauwers zich een sterke concurrcntic-positie te verwer ven, waardoor hij in de schoen industrie al spoedig de naam kreeg van „textielkoning". Was de groei in Dongen bedui dend en succesvol, toch waren er nog vele moeilijkheden te over winnen, want bij herhaling bleek dat een aantal schoenfabrikanten direct moest worden geholpen en dat was vanuit Dongen, in ver band met de hoge vervoerskosten bijna niet te verwezenlijken. Daarom werd in 1955 besloten lot de oprichting van een nieuw bedrijf onder de naam Textiel- en Fourniturenhandel P. A. S. te Kaatsheuvel. Dit fraaie bedrijfs pand aan de Jan de Rooijstraat heeft 'n oppervlakte van 100U m2. In de afgelopen 12 Vk jaar is 't bedrijf belangrijk gegroe'id, maar toch was er steeds te weinig op slagruimte. Om aan deze behoef te aan opslagruimte te voldoen, werd in 1959 besloten om de bei de zaken tweemaal zo groot te maken. In Dongen kwam een royale en fraaie uitbreiding tot stand, waardoor de totale be drijf soppervlakte op 3ÜU0 m2 komt. Deze uitbreiding omvat een privékantoor, een tweetal ontvangkamers, een nieuw admi nistratiekantoor, enkele garages, een expeditieruimte en een nieu we opslagruimte. De verbouwing werd uitgevoerd door het aanne mersbedrijf Den Teuling, Kaats heuvel. Het schilderwerk in lich te moderne tinten werd uitge- verd door de fa. Nuijten uit Don gen. In de zaken te Dongen en Kaatsheuvel zijn in totaal 30 per soneelsleden werkzaam. De leve ringen worden verzorgd door een eigen besteldienst. De ingebruikneming van de nieuwe uitbreiding gaat de heer Schrauwers. tegelijk met het l^-jarig bestaan, als directeur der beide N.V.'s vieren op 26 sept. a.s. Om 2 uur zal de officië le opening geschieden, waarna de ZeerEerw. Heer Pastoor de inze gening zal verrichten. Daarna zal er tijdens een receptie gelegen heid zijn de directie en medewer kers geluk te wensen. ..,&^£53SSHE Het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Midden standsbond heeft zich beraden over het advies van de commissie vestigingsregelingen van de Soci aal Économische Raad inzake vestigingsbesluiten voor de klein handels- en ambachtsbedrijven op het gebied van levensmidde lenvoorziening, voor de kleinhan del in tabaksartikelen, voor de kleinhandel in drogisterij-artike len en voor de kleinhandel in parfumerieën, dat is uitgebracht op de ontwerp-vestigingsbeslui- ten van de staatssecretaris van Economische Zaken. Een trotse man Een chique vrouw De gehele conceptie van dit ad vies lijkt het hoofdbestuur van de KNMB meer in overeenstemt- ming met de in midden- en klein bedrijf aanwezige mogelijkheden, dan in het oorspronkelijke ont werp van de staatssecretaris. Het hoofdbestuur kan zich echter niet aan de indruk onttrekken, dat een algemene invoering van deze conceptie op korte termijn zal resulteren in een ondoordacht en onvoldoend bezonnen beleid bij tal van ondernemingen, waar bij de conceptie van de commis sie gevaar loopt niet of zeef on voldoende te worden gerealiseerd en het gevaar niet denkbeeldig is dat daardoor het niveau van be drijfsuitoefening dat door de ves tigingswet 1937 werd verhoogd, wordt bedreigd. Deze conceptie immers zal tot gevolg hebben een min of meer radicale verandering van 't bran chepatroon, dat tot nu toe, mede onder invloed van de vestigings wet kleinbedrijf 1937 en zijn uit voering is gevolgd. Rij deze prak tijk was het gebruikelijk dat te vens de vakopleiding aangepast was aan de krachtens de vesti gingswet bestaande tendenzen. Het hoofdbestuur is van me ning, dat aanpassing van de vak opleiding aan de wensen van de commissie van de Sociaal Econo mische Raad en het dientenge volge vertrouwd raken met de materie door betrokkenen eerst zal dienen plaats te vinden in de vrije sfeer in het overleg van de betrokken organisaties en dat daarna de vestigingsbesluiten dienen te worden afgekondigd. Hierbij wordt bovendien gehono reerd de bij de genoemde wet ge volgde praktijk, die initiatieven ten deze legde in handen van de vrije organisaties en in het alge meen uitging van de wenselijk heid van het bestaan van een adaequate vakopleiding als voor waarde voor de totstandkoming van een vestigingsbesluit. De KNMB heeft deze opvatting ter kennis gebracht van de staatsse cretaris. Zuivel Het bestuur van het produkt- schap voor Zuivel sprak over de voorstellen, die de commissie ad viezen vestigingsregelingen van de SER aan de staatssecretaris van Economische Zaken heeft ge daan met betrekking tot de vesti gingsregeling voor de detailhan del in melk. Op voorstel van de heer van Waes (F.N.Z.) werd be sloten, aan de betrokken ministe ries te berichten, dat naar 't oor deel van het produktschap, ver pakte gepasteuriseerde consump- tiemielk en consumptiemelkpro- dukten niet in het „kernassorti ment" van de melkhandel hoeven te worden ondergebracht; het produktschap kan dus goed vin den dat ook andere dan melkde- taillisten deze produkten verko pen. Het produktschap zal er bij de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid op aandringen, dat het voorschrift, dat melk tij dens het vervoer naar de verbrui ker tegen daglicht moet worden beschermd, reeds op 1 januari 1961 van kracht wordt. GEEN BELASTING OP BIJDRA GEN IN SPAARREGELINGEN. Staatssecretaris Schmelzer (Bezits vorming) en zijn collegae van Finan ciën en Sociale Zaken, stellen voor de bijdragen van werkgevers aan premie- spaarrregelingen en winstdelings- spaarregelingen, gericht op de vor ming van duurzaam bezit bij werkne mers, vrij te stellen van loon- en in komstenbelasting en van de premie heffing voor sociale verzekeringen. De vrijstelling heeft betrekking op een maximum van 390 gulden aan bij dragen. Het gewijzigde wetsontwerp, dat de drie staatssecretarissen hebben ingediend, komt in plaats van het voorstel, dat in 1956 door de toen malige minister De Bruijn is inge diend en dat de vrijstelling - ook tot een maximum van 390 gulden - beperkte tot bouwspaarfondsen. BUS IN RAVIJN 31 DODEN. Donderdagavond is bij het dorpje Satsa, aan de route Samsun-Trab- zon, aan de Zwarte Zee, een autobus met 47 inzittenden in een ravijn ge stort. De bus vloog in brand en 31 verkoolde lijken zijn uit de resten geborgen; 16 personen hebben ern stige verwondingen opgelopen. TOCH NIEUWE REGERING VOOR KONGO. President Kasavoeboe van Kongo en „premier" Ileo gaan onverstoor baar verder met de vorming van een nieuwe regering, alsof Loemoemba niet meer bestaat als regeringsleider, ook al heeft hij in Kamer en Senaat een meerderheid gevonden vóór zijn beleid. In pamfletten, die Kasavoeboe heeft laten verspreiden, verklaart de president, dat hij de uitspraak van het parlement niet erkent; ten eerste, om- Geachte redactie, Met veel genoegen en meestal met volkomen instemming lees ik Hannibal's Dagboek. Met zijn betoog in een vorig nummer over de historische betekenis van de Kloosterwerf kan ik, en zeker velen met mij, 't niet eens zijn. Want wat was er van de oude Kloosterwerf over, ongeveer niets dan een paar totaal uitgewoonde, versleten, geheel onderkomen huisjes, die op inzakken stonden en waarin het Museum tot zijn schade enige jaren huisvesting vond, en het huis v. d. Br. een klein overblijfseltje van 't kloos ter van Nassau. De eersten moes ten of geheel opnieuw opgebouwd en gerestaureerd worden, anders stond het restje klooster alleen te figureren. Neen, wanneer niet de gehele noordelijke en oostelijke zijde reeds lang was gesloopt, en de Kloosterwerf van stonde af aan in zijn oude staat was gehand haafd en ook onderhouden, dan kon men spreken van een histo risch, sfeervol plekje Waalwijk, maar daarvan was nu geen spra ke meer en het zou dwaas zijn daaraan een modern complex een nieuw een fris aanzien van het centrum op te offeren. Neen Hannibal, de burgemees ter had in de laatste raadsverga dering volkomen gelijk, toen hij stelde, dal het stukje historie van Waalwijk dat hiermee verloren zal gaan, van relatieve waarde is. Hij had het sterker kunnen zeg gen, wat er over bleef, was voor de historie van Waalwijk van geen waarde meer. Waalweker dat het parlement het recht niet heeft ijn ontslag aan Loemoemba ongedaan te maken, en ten tweede, omdat een groot aantal kamerleden en senatoren niet aan debat of stemming hebben deelgenomen, onder andere de afge vaardigden van Kivoe, Kasai en Ka- anga. Ileo, die door Loemoemba tot opvolger van Loemoemba is benoemd, blijkt op rondreis door Kongo te zijn om ministers te zoeken voor „zijn" kabinet. Hij is het laatst gezien rei zend in een UNO-vliegtuig in Boeka- voe aan de grens van het mandaatge- )ied Roeanda-Oeroendi. WESTEN AKKOORD OVER SANCTIES TEGEN OOSTDUITSE PLAGERIJ. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk bereikten vrijdag na koorts achtig overleg een akkoord over straf maatregelen tegen de sovjet-satelliet Oost-Duitsland, die de westerse drie heeft getart met een nieuwe afsluiting van de rode sector der vier-mogend- hedenstad Berlijn. De diplomatieke activiteit was ontketend door vice- kanselier Ludwig Erhard en burge meester Brandt, die vanuit Berlijn een dramatisch beroep deden op de Atlantische hoofdsteden. Terwijl zij over hun sanctietermijn overlegden, zonden de westerse drie alvast scherpe antwoord-nota's op Russi sche protesten tegen de oprichting van een Westduitse radio-zender in West-Berlijn. (Volkskr.) BELGIË BEZUINIGT OP NATO-BIJDRAGE. Met 190 miljoen gulden zal België zijn militaire uitgaven besnoeien. Dit bedrag behoort tot de bezuinigingen die premier Eyskens heeft aangekon digd in zijn nationale herstelprogram ma, dat de Belgische verliezen in Kongo moet opvangen. De regering heeft vrijdagmiddag het bedrag van deze militaire bezuinigingen vastge steld. Het is nog niet precies bekend welke legeruitgaven verminderen. In hoofdzaak gaat het echter om een be snoeiing van Belgiës bijdrage in de NATO-verdediging. De Nederlandse wielrenners mo gen dan niet met medailles uit Rome zijn teruggekeerd, helemaal ontevre den over hun prestaties mogen we toch ook niet zijn. Wij zullen in het kort de verschillende onderdelen on der de loupe nemen. Ploegentijdrit over 100 km. De eerste ronde werd door onze vier landgenoten in een zeer matige tijd afgelegd en onze ploeg stond toen op de zestiende plaats. In de tweede ronde werd reeds beslagge- legd op de achtste plaats en in de laatste ronde rukte het viertal op naar de vierde plaats. Zij kwamen slechts 34 seconden te kort om Rusland van de derde plaats af te houden. Deze prestatie van Jan Hugens, René Lotz, Lex van Kreuningen en Ab Sluis krijgt des te meer relief, als men be denkt dat wielernaties als Frankrijk en België resp. 1 min. 21 sec. en 8 min. 30 sec. op de Nederlanders achter lagen. Naar onze opvatting heeft deze wedstrijd eigenlijk geen enkele reden van bestaan, omdat ze niet meer strookt met de gewoonten van de tegenwoordige wielerpro- gramma's. ii Word opgewekt wakker! 1000 Meter tijdrit. De Hagenaar Piet van der Touw had hier de pech, dat hij als eerste over de baan moest.. Wij hebben in ons leven al heel wat wedstrijden te gen het horloge gezien, maar steeds opnieuw bleek, dat de man, die als eerste vertrok, dienst deed als spring plank. Uiteindelijk bereikte van der Touw nog de eervolle vierde plaats, achter de meervoudige wereldkam pioen Santé Gaiardoni, de Duitser Dieter Gieseler en de voor ons no bele onbekende Rostislav Vargash- kid. Lange tijd heeft het er zelfs naar uitgezien dat van der Touw voor brons in aanmerking zou komen. Sprint. Aal de Graaf en Pietvan der Touw konden in de sprint geen enkele maal de illusie wekken dat ze binnen afzienbare tijd Jan Derksen van re pliek zullen kunnen dienen. Beide kwamen ze door een omweg in de achtste finale, maar daarmede was het met onze beide vertegenwoordi gers op dit onderdeel definitief afge lopen. Tandam. Dit nummer dat alleen op de Olympische Spelen nog vertoond wordt, was voor Nederland haast op een fatale wijze geëindigd. Gerritsen en Paul maakten een smak van je welste, maar alles liep gelukkig nog goed af. Voor organisatoren die baanprogramma's brengen, zou het toch wel aantrekkelijk kunnen ziju, om ook na afloop van de Olympische Spelen de tandems op te baan te la ten verschijnen. Tegenstanders voor het duo Gerritsen - Paul zijn er ge noeg. Wij denken b.v. aan de Am sterdammers Schep - Kappel, die dit seizoen meerderem alen winnaar wa ren in Amsterdam. Daanachtervolging. Henk Nijdam, Piet van der Lans, Joop Oudkerk en Theo Nikkessen zijn uitgeschakeld op een wijze die zijn weerga niet vind in de annalen van de wielersport. Uitgeschakeld te worden met een verschil van één- honderste seconde. Wij hebben er geen idee van hoe dit in tijd uit te drukken valt; zelfs een knipoog neemt reeds heel wat meer tijd in beslag. De Besoijensestraat is niet de meest riante straat van Waalwijk. Het is een straat uit de oude dorpskern en uit een tijd waarin groen en beplanting nog maar heel schaars voorkwamen in de stedebouwkunde; een straat waar geen glimlachje af kan en waar de woningen op niet bepaald prettige wijze getuigen van de opvattingen welke men een goede veertig jaar ge leden ten aanzien van de bouw van eenvoudige volkswoningen had. Maar al valt er met deze Besoijen sestraat in het Waalwijkse stadsbeeld dan geen eer te behalen, we moeten toch wel trachten om deze straat zo netjes mogelijk te houden, niet alleen tot plezier en vreugde van de mensen die daar wonent maar ook omdat de ze straat in de zuidelijke entrée van Waalwijk ligt. Helaas is het momen teel zo, dat de binnenkomst in Waal wijk via de Besoijensestraat weinig blij en hartverheffend is. Zodra men Waalwijk binnenkomt valt het oog in de Besoyensestraat al direct op de af rasteringen waarmee de voortuintjes van de woningen aan weerszijden van de straat van het trottoir zijn geschei den. Vroeger zijn dit met gaas be spannen ijzeren hekken geweest, mo menteel lijkt het meer op oud roest, waar het gaas vrijwel geheel is ver dwenen, zodat de buizen geen functie meer hebben en het straatbeeld alleen maar een heel armoedige aanblik ge ven. De houten hekken, die iets ver der naar voren de afscheiding tussen voortuintjes en trottoir vormen, zijn er al niet veel beter aan toe en het is al bijna niet meer te zien welke kleur ze oorspronkelijk gehad hebben. Opruiming en vervanging van deze armoedige bedoening lijkt me wel no dig, op de eerste plaats ten gerieve van de bewoners van de betrokken woningen en bovendien ook om de entrée in Waalwijk tenminste een beter gezicht te geven. Ook zou het merendeel van de woningen best een verfje kunnen gebruiken, waar mee het straatbeeld dan al weer wat fleuriger zou worden. Ik ben ervan overtuigd dat de Besoijense Woning bouwvereniging de zaak wel zou wil len aanpakken, wanneer het Rijk maar met de daarvoor nodige subsidie over de brug kwam. Maar omdat de Haag se molens nog langzamer malen dan de hemelse, vrees ik dat we voorlo pig nog wel met dit gedoe zullen blijven zitten. Weinig enthousiast ook zijn de mensen die achteraan aan de west zijde van de Besoijensestraat wonen over een gemeentelijke manipulatie. Achter deze woningen liep vroeger namelijk een sloot, die nuttige en on misbare diensten bewees met betrek king tot de afwatering. Bij de reali sering van Tuindorp-Besoijen heeft men deze sloot echter gedemptmet het gevolg dat bij fikse regenval de hele boel daar blank staat. En dat is dan nog niet het einde van de misère, want de sanitaire voor zieningen in deze veertig jaar oude woningen zijn zodanig, dat door de smalle afvoerpijpen de closetten om de haverklap verstopt zitten. Ook van die narigheid zou men dolgraag af willen. En als u dan nog bedenkt dat het vandaag maandag is, dan weet u dat de Besoijensestraat-mensen weer een hele volle week met allerlei woning misère 'en -verlangens voor de boeg hebben. Sterkte daarginds en blijf steeds vol vertrouwen; 't zal wel recht kom. De wegrace over 195 km. Dit onderdeel van de wielerwed strijden heeft bij ons nuchtere Ne derlanders steeds de meeste belang stelling genoten, omdat wij niet zoals de Italianen, warm kunnen lopen voor alle soorten baanwedstrijden. Er is heel wat kritiek geleverd op de wat vermetele uitlooppogingen door onze vertegenwoordigers in het begin on dernomen, maar begrijpelijk is dit toe h wel. Wetende dat zijin een mas sale eindsprint geen schijn van kans hadden, hebben Lex van Kreuningen en Jan Hugens, beide fondrenners bij uitstek, de zwaarste manier van doen gekozen. Dat zij in het beslissende stadium tekort schoten is jammer. Wij zijn er van overtuigd dat zij met heel wat meer genoegen zulen terug denken aan de strijd in Rome, dan aan hun wan-prestaties in Leipzig. De grote figuur van de wielerwed strijden was ontegenzeggelijk de Ita liaan Santé Gaiardioni. Een wieler week, die als enigste vlek had, het tragische heengaan van de jonge Deen Jensen. Land- en tuinbouw Inzaai van grasland. Herfstinzaai van grasland is heel goed mogelijk, vooral nu de meeste gronden vrij vochtig zijn. Mocht U dit van plan zijn, let dan goed op de volgende punten. Zorg voor een zeer fijn zaaibed op een goed aangedruk te ondergrond. Het zaad mag niet dieper dan 2 cm vallen. Het rollen na het zaaien kan niet te zwaar en te vaak gebeuren. De bemestingstoestand van Uw grond moet in orde zijn. Voldoende fosfaat en kali bevor deren een goede aanslag en winter - vastheid, terwijl ook een kalkbemes- ting voor het zaaien op zijn plaats kan zijn, als Uw grond aan de zure kant is. Kies Uw mengsel met zorg. Een vergissing nu laat zich moeilijk her stellen. Voelt U voor een mengsel, waarbij U meer klaver in Uw grasland houdt (dit staat de laatste jaren zeer in de belangstelling), laat U dan grondig voorlichten. Te koop: Wit WANDELWAGENTJE Grijze KINDERWAGEN BOX VLOERKLEED STEP Adres te bevragen aan het bureau van dit blad. Zoek de 34 rode letters bij de deelnemende winkeliers en maak er de slagzin van. een japon van MARKT 17 DEN BOSCH TEL. 37073 Daar heeft uw eigen horloger voor gezorgd toen u zich op hem verliet bij de i aankoop van een allround betrouwbare wekker. Daar is hij dan ook vak man voor. het wereldmerk! I Zorg dat de oplossing uiterlijk 17 september in het bezit is (in gesloten enveloppe) bij het adres, Ambrosiusweg 4 Er zijn 5 prijzen aan waardebonnen tot een totale waarde van I 1 50.- DE DEELNEMERSLIJST VAN WINKELIERS VINDT U ELDERS IN DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 3