WAALWIJK MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN BOEDDHA FEUILLETON V KONING BOUDEWIJN VAN BELGIË VERLOOFD Doeverense was 1000-ste bezoeker van middenstandsbeurs Wilt U 4 cent per kg. ontvangen voor Uw OUD PAPIER? 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 SEPT. 1960 2 Waarop het Belgische volk al zo lang had gehoopt, is thans werkelijkheid geworden. Koning Boudewijn is verloofd en zal nog dit jaar in 't huwelijk treden. Nadat minister-president Eys- kens voor radio en televisie het grote nieuws had bekend ge maakt, heeft Koning Boudewijn van België vrijdagavond de re geerders van zijn land voorge steld aan zijn verloofde, de 32- jarige Spaanse gravin Dona Fa- biola de Mora y Aragon. Brussel was enkele uren na het hekend worden van een der best bewaar de geheimen van de laatste jaren getooid met een zee van vlaggen. De koning had 't bericht reeds eerder* willen bekend maken, maar de gebeurtenissen in Kon go hebben hem daarvan weer houden. Koning Boudewijn heeft door zijn verloving met Dona Fabio- la de vurigste wens van zijn volk vervuld. Sinds de dood van ko ningin Astrid in 1935 heeft het Belgische volk geen koningin meer gehad. Koning Boudewijn, die op 7 september zijn 30e ver jaardag heeft gevierd, besteeg in 1950 de Belgische troon, na de dramatische troonsafstand van zijn vader, Leopold III. Tijdens zijn tienjarige regering heeft hij verscheidene grote moeilijkheden op te lossen gekregen, waarbij 't koninklijke huis ten nauwsteJie- trokken was. De jeugd van ko ning Boudewijn werd door tragi sche gebeurtenissen gekenmerkt. Op drie en een half jarige leef tijd werd zijn grootvader koning Albert gedood op een klimtocht in de Belgische Ardennen. Een jaar later kwam zijn moeder, ko ningin Astrid, een prinses van 't Zweedse koningshuis, bij een auto-ongeluk bij het Zwitserse plaatsje Kussnach om het leven. Vier jaar later begon de twee de wereldoorlog. Na 18 dagen gaf het Belgische leger zich over. De Belgische regering week uit naar Londen, koning Leopold bleef bij zijn troepen en Boudewijn bij z'n vader, praktisch een gevangene in het paleis te Laeken. In 1941 huwde koning Leopold Lilian Baels, die bij haar huwe lijk de titel kreeg van prinses De Relhy. In juni 1944 werd de hele ko ninklijke familie in een auto van de Duitse generale staf gezet en naar Duitsland overgebracht, naar een oud kasteel aan de oe ver van de Elbe waar zij 9 maan den lang gevangen werden ge houden. Bij de opmars van de. ge- al lieerde legers werden ze allen overgebracht naar Oostenrijk, waar zij op 8 mei 1945 door liet zevende Amerikaanse leger wer den bevrijd. De Belgische regering benoem de na zijn terugkeer uit Londen de oom van Boudewijn, prins Ka rei, tot prins-regent. Op 12 maart 1950 koos 58 procent van de Bel gische bevolking voor de terug~ keer van koning Leopold, maar toen hij op 22 juli samen niet Boudewijn naar België terug keerde, braken er overal in Bel gië hevige onlusten uit tussen aanhangers en tegenstanders van koning Leopold. Naar aanleiding van deze ge beurtenissen besloot koning Leo pold afstand te doen'van-de troon ten behoeve van zijn zoon. Maar koning Boudewijn heeft de belediging zijn vader aange daan, nooit kunnen vergeten. Dit a.s. huwelijk zal de banden tussen vorstenhuis en volk in België zeker sterk verstevigen, men verlangt naar een koningin. De verloofde van de koning is van hoge Spaanse adel en stamt uit liet geslacht van het konings huis van Aragon. KROESTSJEF EN CASTRO IN AMERIKA. De New-Yorkse politie en de man nen van de Amerikaanse veiligheids diensten gaan met gemengde gevoe lens de UNO-Assemblée tegemoet zij zullen dag en nacht in touw moe ten zijn om Kroestsjef, Castro, Kadar, Tito en Nasser* alsmede enkele min dere maar even weinig populaire go den te beschermen. Vanaf maandag morgen zal de gehele stedelijke poli tie - 25.000 man sterk - gemobi- Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND liseerd zijn voor speciale diensten. Al le vrije dagen vervallen, alle verloven zijn ingetrokken en de normale werk week van 42 uur wordt op 60 uur ge bracht met de mogelijkheid er nog 10 extra-uren bij te drukken. Leden van de veiligheidsdiensten zijn al dagen lang in de weer en zul len tijdens de duur van de Assemblée van de vroege ochtend tot - de late nacht dienst hebben. De New-Yorkse politie heeft ook speciale veiligheidsmaatregelen ge nomen op het vliegveld Idlewild voor de aankomst van de Cubaanse pre mier Fidel Castro. Hij werd zondag middag verwacht. De bedoeling was dat hij en zijn gevolg met een speci aal vliegtuig van de Cubaanse lucht vaartmaatschappij komen, maar wel licht is dit plan gewijzigd. Een Ame rikaanse rechter heeft namelijk een Amerikaanse firma die geld tegoed heeft van Cuba gemachtigd beslag te laten leggen op een Cubaans ver keersvliegtuig dat vrijdag op Idle- wil aankwam. Volgens de - advocaat van de firma strekt het beslag zich uit over alle eigendommen van de Cu baanse luchtvaartmaatschappij in Amerika en tot alle toestellen van het bedrijf die Amerika aandoen. Ook Castro's vliegtuig zou er dus onder kunnen vallen. De Cubaanse delegatie heeft moei lijkheden met het vinden van onder dak. Via de UNO waren appartemen ten besproken in het deftige hotel „Elysee". Maar toen de directie ver nam dat Castro ook tot de gasten zou behoren, annuleerde zij de reserve ring. Andere hotels lieten weten volgeboekt te zijn. LOEMOEMBA VLUCHT VOOR OVERWINNAAR MOBOETOE. Loemoemba is ontsnapt uit de villa in Leopoldstad waarin hij onder be scherming van Guinese militairen zat opgesloten. Zijn beschermers hebben hem waarschijnlijk naar een nieuwe schuilplaats gebracht uit vrees, dat de soldaten van Moboetoe hem zouden arresteren. Moboetoe heeft thans de macht in Leopoldstad vast in handen- Hij gaf bevel, de ambassades van de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije in Leopoldstad te sluiten. Dit bevel werd aan de diplomaten overgebracht in Vergelijk U kiest de en CO-OP! een brief die was ondertekend door Kasavoeboe en premier Ileo. Er wer den vrijdagmiddag al druk documen ten verbrand op de binnenplaatsen van de ambassades en de meeste be ambten vertrokken voor de avond viel. s Morgens hadden soldaten van Moboetoe de gehele persoonlijke staf van Loemoemba weggevoerd. Met jeeps en vrachtwagens kwamen mili tairen aan rijden bij de ambtswonin gen van de oud-premier. Ze omsin gelden die en een paar minuten later kwam de gehele staf met de handen omhoog naar buiten. De mannen wer den in vrachtauto's geladen en naar een hangar op het vliegveld gebracht, die als arrestantenlokaal dienst doet. Loemoemba zelf werd ongemoeid ge laten, al gingen er onmiddellijk weer hardnekkige geruchten in de stad, dat ook hij was gearresteerd. KIJKERS EN LUISTERAARS. Op 1 september j.l. bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 718.229 tegen 704.112 op 1 augus tus van dit jaar. Op 1 september j.l. bedroeg het aantal geregistreerde ra dio-ontvangtoestellen 2.647.369 te gen 2.648.939. op 1 augustus- De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd dat, nu op grond van de Luis tergeldbeschikking 1960 niet alle ra diotoestellen meer behoeven te wor den aangegeven, het aantal geregis treerde ontvangers niet langer over eenstemt met het aantal in gebruik zijnde toestellen. Er waren op 1 september 481.325 aansluitingen op het draadomroepnet tegen 483.016 op 1 augustus j.l. Het was donderdagavond de 15- jarige Lenie Boll, leerlinge van de Waalwijkse huishoudschool en af komstig uit Doeveren, die als 1000- ste betalende bezoeker die de hallen van de Waalwijkse Middenstands- beurs binnenstapte. En ofschoon Lenie daar zelf niets aan kon doen, was het toch een gelukwens en vooral een klein geschenk waard. Uit handen van mevrouw Berlé ont ving zij namens de fa. Storm uit Amsterdam, die deze beurs heeft georganiseerd, een fototoestel in foedraal. Donderdagavond was het tevens de avond van de typewedstrijd, waaraan door dertien dames en een moedige heer werd deelgenomen. Ofschoon we nergens het tienvin ger-systeem in praktijk hebben ge zien, waren 't toch allemaal cracks op het toetsenbord, die aan 250 aan slagen per minuut kwamen. Deze wedstrijd was georganiseerd door de fa. van Dinther. ROYALE WINNAARS De aangekondigde „Grote Mode show" van vrijdagavond was in zo verre wat teleurstellend, dat ze een wel wat té bescheiden beeld gaf van de herfstmode 1960 en van hetgeen de Waalwijkse firma's op dit terrein hebben te bieden. Door vier vrou welijke en twee mannelijke manne quins werden fraaie en modieuze modellen getoond uit de collecties van de fa. Cunen (dames- en heren kleding), de fa. v. Loon-Schrauwers (dameskleding), de fa. v. Leent- Vermeer (herenkleding), de firma v. d. Hout (jumpers en pullovers), de fa. v. Dijk (blouses, vesten en rokken), fa. De Magneet (kleding voor de jongere dochter), de firma Stokwielder (bont). De firma A. Meijs bracht op deze show 'n fraaie collectie tassen en paraplu's. Gister middag werd deze show herhaald. Het tweede deel van de avond werd gevuld met een quizprogram ma, dat werd geleid door radio-om- roeper Jan Boots, geassisteerd door zijn onafscheidelijke Mieke. Ener zijds stonden op het podium opge steld de meest spitse geesten der standhouders en anderzijds een ge duchte portie „brains" uit het pu bliek, waarbij de r.k. Instuif sterk was vertegenwoordigd. Elke ploeg bestond uit 1 dame en 5 heren. Het werd 'n geest-aan-geest race, waar bij de standhouders al direct een kleine voorsprong namen dankzij 't voortreffelijke werk van de heer de Visser, die zowaar wist dat 'n knor haan niet in de vogelwereld, maar in het rijk der vissen gezocht moet worden. Aan de andere zijde wist men echter weer dat ijsberen aan de noordpool en pinguins alleen aan de zuidpool voorkomen. Aan beide zijden werden natuurlijk enkele lis tige strikvraagjes van Jan Boots ge mist, zodat de strijd tot het einde toe open bleef. Na drie rondes kon Mieke echter mededelen dat de standhouders met 15% tegen 14% hadden gewonnen. Zij toonden zich bijzonder royale winnaars, want zij stonden de leuke door standhouders geschonken prij/en af aan het team der bezoekers, welke geste met een bijzonder hartelijk applaus werd beloond. ROTTERDAMS TONEEL SPEELDE „EEN HETE ZOMERAVOND" Voor een uitverkocht huis heeft j.l. donderdag het Rotterdams Toneel het Waalwijkse Kunstkringseizoen ge opend met de opvoering van „Een hete zomeravond" van Ted Willis in de vertaling van Ab Visser. Op in dringende en zeer treffende wijze wordt in dit toneelspel het rassen vraagstuk behandeld, waarbij het pro bleem niet tot zijn simpelste vorm de verhouding blank-zwart van mens tot mens - wordt herleid, maar wordt gezien tegen de achtergrond van de blanke maatschappij die een samengaan van blank en zwart niet tolereert. De oprechte maar soms wat onbe houwen vakbondsleider Jacko Pal mer - een overtuigende rol van Pim Dikkers - zet zich geheel in voor de gelijkberechtiging van de negers, wanneer een van de West-Indische havenarbeiders in Londen op het punt staat om als voorman aangesteld te worden. Ras en huidskleur spelen bij hem geen rol, alleen de bekwaamheid telt en hij is dan ook vastbesloten om de aanstelling door te drijven, tegen Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND! de zin van de ontevreden blanke vak bondsleden in. Maar wanneer zijn eigen dochter Kathie - een gevoeli ge vertolking van Trees v- d. Donck - zegt dat ze met deWest-Indiër Sonny Lincoln - een fijn en warm gespeelde gastrol van Donald Jones - wil gaan trouwen, komt voor Pal mer 't rassenprobleem geheel anders te liggen. Hij tracht wel zijn principe te handhaven, maar onder de druk van zijn vrouw Nell - een sterke vertolking van Enny Meunier - die maar al te goed weet welk een mise rabel bestaan de blanke vrouwen in Londen hebben die met negers zijn getrouwd, krijgt ook Palmer een an dere kijk op de zaak, een visie, waar mee hij weliswaar zichzelf bedriegt, maar die nochtans de realiteit is. De vader en de moeder willen beiden het geluk van hun dochter, maar weten dat dit geluk voor haar niet te vin den zal zijn in een huwelijk met een neger, nog niet. Maar die nieuwe we reld, waarvan Lincoln zegt „Maak hem snel, Palmer, maak 'm verdomd snel!", zal komen. Na een wat aarzelende inzet van het eerste bedrijf gaf het Rotterdams Toneel onder regie van Ton Lutz van dit spel een gevoelige opvoering, die het zo actuele probleem van de ras sendiscriminatie op aangrijpende wij- Vergelijk U kiest de en CO-OP ze voor het voetlicht bracht. Naast de reeds genoemde rollen moeten we nog vermelden het zeer gave spel van Wim Grelinger als opa Palmer. Onno Mo lenkamp speelde de rol van Frank Stephens, een vriend van Jacko Pal mer en Petra Verbeek speelde de rol van de blanke met een neger ge trouwde vrouw, die daardoor is uit gestoten, op sobere overtuigende wij ze. Het goede decor schiep op het te Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND! kleine toneel wel wat benauwde si tuaties, maar met veel passen en me ten ging het dan toch. Het aandachtige publiek beloonde deze voortreffelijke opvoering met een langdurig en warm applaus. TAPTOE B.B.A.-HARMONIE De muzikale rondgang en de taptoe welke de B.B.A.-harmonie j.l. vrijdag had zullen geven is uitgesteld tot vrijdag 30 sept. a.s. Dit uitstel vond zijn oorzaak in het feit dat op zaterdag j l. de Taptoe Waalwijk was gepland. Twee taptoe's achter elkaar zou wat teveel van het goede zijn geweest. SCHAKEN. De Schaakclub Waalwijk, ont waakt uit haar zomerslaapje, begon j.l. woensdag in hotel Moonen haar interne competitie. De leden willen n.l. aan de Vereniging, die in 1961 25 jaar bestaat, het mooist denkbare cadeau geven promotie naar de eer ste klasse N.Br.S.B. Kenners van het mooie spel, maar ook zij, die het willen leren, zijn als steeds van harte welkom en kunnen bij spoedige aanmelding als lid nog aan de competitie deelnemen. MASSALE ZANGAVOND IN DE GROTE KERK AAN DE HAVEN. Zoals reeds eerder in dit blad ver meld, wordt er zaterdag 24 sept. a.s. een zangavond gegeven in de Ned. Herv. Kerk aan de haven te Waal wijk. Aan deze avond werken mede de volgende koren: Ned- Herv. Kerk koor Baardwijk-Drunen, Chr. Gem. Koor De Lofstem uit Hardinxveld, Geref. Kerkkoor uit Giesendam en het Ned. Herv. Kerkkoor Soli Deo Gloria uit Eethen. Als solisten wer- LAAGEINDE 14 6). Mac Muzzle hoorde buiten de vo gels zingen en zag de zon schij nen, maar hier binnen zat hij weerloos met een zekere dood voor ogen. „Een mooi einde van mijn avonturen", gromde hij. „Was ik maar in die autobus blijven zitten. Kwam er maar ie mand langs. Of gebeurde er maar een wonder, waardoor die bom niet ontplofte. Als ik dan later de Kille en Heinrich nog eens te gen kwam, dan zou ik ze. Waar- atje, ik zou ze! Als ik dan met ze klaar was, dan hadden ze geen heen meer heel en geen tand meer in hun mond. Ik..." Ang stig keek Mac op de naargeestig tikkende wekker, die onverbid- dellijk voortliep naar half negen. I)e lont was nu bijna opgebrand. „Nog één minuut", dacht Mac en het angstzweet brak hem uit. Toen gebeurde plotseling 't won der. Een hand schoot naar bin nen door het raam en slingerde de hom ver weg. Onmiddellijk volgde buiten een hevige ont ploffing en een deel van de wand mèt de deur vloog krakend naar binnen. Toen de rook was opge trokken, zag Mac een kleine en vriendelijk lachende Chinees voor zich staan, die zei: „Groot machtige blanke vergeve onbe langrijk Chinaman ongewone wijze van binnentreden..." HET CAMERA- MYSTERIE Door PERCY KING (Nadruk verboden) 8). Henderson tuurde zo ingespan nen, dat zijn ogen er pijn van de den. Hij wist dat thans het kri tieke moment aanbrak. Nog even en hij zou 't gezicht van de on barmhartige moordenaar onder scheiden. Zijn hoop bleek ijdel de film flakkerde uit. De nacht merrie was voorbij. En toen verschenen Melchior's kinderen, de hond opjagend om daarna zelf door Woyko te wor den achtervolgd. Henderson kon 't niet aanzien een potsierlijke klucht na een gruwelijk drama. Hij bedacht zich geen ogenblik en knipte 't licht aan. Gezichten sprongen uit 't duister te voor schijn, alsof eensklaps een album werd opengeslagen, bleke, van ontroering vertrokken gezichten. Eleanor had Henderson's bedoe ling begrepen; zij zette de motor stop. Aller ogen waren op An thony Moncrieff gevestigd. Hij leunde zwaar op de tafel met de projector, staarde in oneindige verten. De advocaat vroeg zich af wat hij daar zou zien. „Ik begrijp niet, waar dit van daan is gekomen", fluisterde de oude heer ontsteld. „Jullie zijn er getuige van geweest. Hij wilde zich redden en het werd hem be let. Maar dan was 't..." Hij hui verde en sprak het woord niet uit dat hem op de lippen lag. Henderson ging naar Anthony en legde hem een hand op de schouder. Daarmee werd de be klemming verbroken. Toen ston den ook de anderen op en dron gen zich om de projector heen. „De een of ander heeft een on waardige streek uitgehaald, Mr. Moncriefl", zei Henderson, meer uit een goed bedoelde begeerte, de oude man nog niet direct het ergste te doen aannemen dan wel dat hij zelf aan een streek, hoe onwaardig ook, geloofde. Hij ver wisselde de spoelen en bracht de motor op gang. Het werd 'n gro teske vertoning, nu de handeling zich van achter naar voor af speelde. Waar de opnamen van de kinderen met de hond aanvin gen, liet hij de motor weer afzet ten en bekeek de film vlakbij. Melchior stond naast hem. „Je kunt zien, waar de scène werd ingelast. Allesbehalve vakkundig gedaan. Bij het afscheuren is een stukje emulsielaag meegenomen" Henderson knikte zwijgend. Hij liet de film verder draaien. De lugubere tonelen herhaalden zich, dubbel luguber in hun ach terwaartse beweging. Weer zagen zij de moordenaar naar alle zij den het water afturen of iemand getuige kon zijn geweest van het misdrijf. Weer verscheen het in doodsangst vertrokken gezicht van Archibald Moncrieff die zich tevergeefs aan de boot trachtte vast te klemmen. Totdat 't punt van aanvang was bereikt: Archie aan de reling, over het water tu rend, de ander van de stuurhut naderend. Nogmaals werd de in gelaste film minutieus onder zocht; ze ontdekten echter niets wat hen wijzer maakte. „Wie kan dat ding gemaakt hebben vroeg Soper lichtelijk verward. „Hij heeft zijn naam er niet bij gezet", antwoordde Melchior met een droog, sarcastisch lachje. „De bedoeling is anders duidelijk. Die het deed, wilde het bewijs leveren dat Archie niet verdronk, maar werd vermoord." Anthony zat wezenloos op een stoel bij de projector. „We draaien de film nog eens" besliste Henderson. „Mogelijk zal ons iets opvallen dat we daar straks over 't hoofd zagen." Voor de derde maal liep de film. Voor de derde maal sloegen zij het drama gaande, dat door de snelle herhalingen veel van het schokkende had verloren. Toen aan het slot de boot op hen toe leek te komen, riep Eleanor: „Zet stop gauw!" Onmiddellijk voldeed Hender son er aan. Het meisje wees met een vin ger naar 't beeld. „Het is de „Arabella" niet", verklaarde zij positief. „Ik twij felde er direct al aan, nu heb ik zekerheid. Ze is aanmerkelijk kleiner. We hebben meer gelet op wat zich aan boord afspeelde dan op de boot zelf. Als je goed kijkt, merk je een barst in 't glas van de stuurhut. Eerst dacht ik aan een fout in de film. Een don kere streep loopt diagonaal over de voorruit. Op de „Arabella" is geen barst te vinden. Ik was er bij toen 't jacht werd opgelegd". Soper schokschouderde. „Alsof iemand zich zoiets onbeduidends als een harst in glas nog herin nert na bijna een maand!" Eleanor keek hem ontstemd aan. Haar antwoord was voor de anderen bestemd. Ik herinner me alles. Met Settle ben ik op de „Arabella" geweest, direct nadat ze naar het botenhuis gebracht was. We hoopten iets te ontdek ken, waaruit zou blijken hoe het ongeluk had kunnen gebeuren. Vanmiddag nog heb ik met Mr. Henderson het jacht bekeken. Er was géén barst in het glas van de stuurhut, net zo min als vroeger" „Iets anders", zei Dcrreck. „Hebt u op de kust gelet? Ner gens een huis, zelfs geen boom. Zover ik de Clyde Baai ken, weet ik geen plek die er op lijkt." „Ik vermoed dat ze het goor der Kanaal zijn uitgevaren", ant woordde Eleanor. „De foto's doen denken aan de Ierse kust." „Waar 't drama zich heeft af gespeeld, verandert niets aan het feit zelf", meende Soper. „De twee mannen op de film..." Hij brak af, toen korte, scher pe tikken op glas werden verno men. Allen keken naar de terras deuren. Vaag tekende zich het silhouet van een man af. Een huivering doorvoer hen en niemand had kunnen zeggen waarom. IV. Derreck Henderson was er het eerst. Hij opende een van de deu ren zo ver, dat hij het hoofd er door kon steken, en keek wie de bezoeker was. Zijn gezicht klaar de op, toen hij Robert Settle her kende. Settle, de vertrouwde ge dienstige van Anthony Moncrieff. 's Zomers fungeerde hij op het eiland als manusje van alles, of schoon ieder heel goed wist dat hij feitelijk kon doen en laten wat hij wilde; in de winter nam hij op de bank een functie waar, welke niemand van 't personeel, zelfs Lawrence niet, duidelijk was. Een groot probleem bleef voor ieder de vertrouwelijke om gang tussen Anthony Moncrieff, anders de ongenaakbaarheid in persoon, en deze man. „O, Mr. Derreck!" Ook de ou de baas toonde zich in zijn sas de advocaat te zien. Heel wat keren was hij met hem in de baai wezen vissen. (Wordt vervolgd) IkMd* I dan naar ||F AW

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2