FEUILLETON MODELEUR BAKKERS Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen een zwarte spaniel Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen De open loopstal in de praktijk NET KOSTHUIS MARKT-PRIJZEN Johan van Engelen Kamer met pension Portevisé deuren NET MEISJE Kleine Philips radio FABRIEK- of THUISSTIKSTERS betore drukwerk 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 SEPT. 1960 7 Pluimvee Land- en tuinbouw Wij hebben een schitterende collectie Monsterboeken gaarne ter inzage Grotestraat 205 WAALWIJK HET CAMERA- MYSTERIE 2 kamers met gebruik van keuken Gevraagd door jong echt paar in Waalwijk of directe omgeving. NET MEISJE WERKSTER Soeterboek van de Wouw BLOK VAN HEUST WAALWIJK JONGEMAN zoekt per 1 oktober Prijs f. 50.- FA. M. MOOLENSCHOT EN ZN. Prima C. M. VAN HEUST. Gasthuisstraat 138, Kaatsheuvel Middelgroot Luxe Damesschoenfabriek in midden-Brabant Banketfabriek Heijs-Paymans Sprang-Capelle Voor het naar De heer W. F. K. te Waalwijk. - Diarrhee heeft verschillende oorza ken. Wanneer zij zich openbaart, is het dikwijls een gevolg van verkeer de voeding. Eerstens moet men er voor zorgen, dat de dieren droog en buiten de trek komen te zitten en te lopen- Tweedens oppassen, dat er geen bevuild of te nat voedsel onder hun bereik komt. Meermalen heb ik baat gevonden met ze stijf in melk ge kookte rijst te geven, waaronder een portie houtskoolpoeder. Indien de diarrhee lang aanhoudt, gaat ze wel over tot darmontsteking en dan is genezen hoogst moeilijk. Fokharien. Zodra men keus gemaakt heeft uit de gefokte haantjes, n.l. die exem plaren die men wil aanhouden, hetzij voor komende tentoonstellingen, het zij voor aanstaande fok, ruime men de rest op. Daar hieronder nog heel goede haantjes kunnen voorkomen, kan men hiermede andere houders van het bewuste ras een groot genoe gen doen. Vooral de stedeling moet met zijn voorhanden ruimte woekeren en zorgen, dat zijn overjarige hoen ders, maar meer nog zijn kuikens goede en flinke ruimte kunnen vin den om krachtig te ontwikkelen. Al meer heb ik er op gewezen, dat jon ge dieren niet alleen groeien van het voer, dat ze opnemen, maar wellicht meer nog van hun voldoende bewe ging, die kracht geeft de ontplooiing van de organen en van het gehele lichaam. De jonge haan, die de voorrang heeft als fokhaan aangewezen te worden, moet krachtig zijn, steeds vooraan, zowel bij het eten als bij de vechtpartijtjes. Hij moet beantwoor den aan de eisen van zijn standaard, door en door gezond, geen de minste tegenspoed noch ziekte doorgemaakt hebben. Het beste is de uitverkoren haan van de hennen afgezonderd groot te brengen tot de tijd aange broken is voor het samenstellen van de foktoom, dus in het volgende voorjaar. Door die afzondering ont wikkelt hij beter, komt mooier in de veren. In een nauw en somber hokje of een of ander vunzig hoekje zal natuurlijk dat oogmerk niet bereikt worden, al was de voedering prima. Volop zuiver graanvoer, goed droog, is voor alle hoenders jong en oud on misbaar. De heer W. F. v. d- K. Uw schrij ven zal ik per brief beantwoorden. Verenplukken. Niet minder dan een achttal vra gen bereiken mij, wat moet worden gedaan tegen het ellendige veren- plukken. Reeds eerder schreef ik over dit euvel. ón veel gevallen is het hatelijke verenplukken een gevolg van onvol doende ruimte of overbevolking en ook fouten in de behuizing en meer in het bijzonder van mijt en luis. Te genover deze plaatste plaag kan geen enkel kippenhouder te wantrouwig optreden. Eén ding is zo jammer, n.l. dat de ondeugd aanstekelijk is ,ze doen het elkaar al heel gauw na en ook schijnt de fout wel erfelijk te wezen. Behalve dus goed toe te zien of men soms ook dieren aanschaft uit een verenplukkende stam, is het ook nodig tegen het verenplukken voor zorgsmaatregelen te nemen. De aan vallen zijn allereerst gericht op de veren der donspartij en rondom de staartpennen, later moeten borst- en halsveren het ontgelden en lopen de arme dieren bijna ^panklaar rond. Ziek worden ze er wel niet van en zelfs de leg wordt er niet door gestoord, maar 't geeft een walgelijk aanzien. Ook is overbevolking soms de aan- leidende oorzaak. Een goed voorbe hoedmiddel schijnt een ruime hand met groenvoer, ook onderharken van het groenvoer. Anderen menen dat het toevoegen van een scheut lever traan of desnoods raapolie het veren plukken voorkomt, een mening waar ik ten volle mee accoord ga. Een op lossing van aluin in hete azijn kan ook gebruikt worden om de veren mee te bestrijken, waardoor ze soms van eikaars veren afblijven. Kippenvriend- Een verstandig advies! De oogst is grotendeels binnenge haald en de akkers liggen weer klaar om de noodzakelijke stoppelbewerkin gen (ploegen, eggen, cultivateren) te ondergaan. Aan de bemesting van de grond wordt hierbij echter nog veel te weinig aandacht geschonken. Hieraan denkt men vaak pas als de winter voorbij is. Er zijn echter verschillende rede nen aan te voeren die pleiten voor herfstbemesting. Wat reeds in de herfst aan bemesting kan en moet worden gedaan, dient ook werkelijk te worden uitgevoerd. Een tijdig toe gepaste bemesting geeft uiteindelijk het beste financiële eindresultaat. In de eerste plaats dient de aan wezige stalmest te worden uitgere den en op doelmatige wijze op de akkers verdeeld en ondergebracht. Stalmest bevordert de struktuur en stimuleert het bacteriënleven van de grond. Vervolgens vraagt een slakken - meelbemesting thans reeds sterk de aandacht en daarnaast in vele geval len de bemesting met kalizouten, die met het slakkenmeel kunnen worden gemengd en in één gang uitgestrooid (werkt arbeidsbesparend!). Men heeft nu veelal meer gelegen heid om de basisbemesting met fos- forzuur en kali toe te passen dan in de reeds zo drukbezette voorjaars maanden. Bovendien is deze bemesting nu economischer, daar de prijzen van de meststoffen nu lager liggen dan in het voorjaar. Bij de invoering van de open loop stal heeft men bij nieuwbouw of uit breiding van een rundveestal de keu ze uit de Hollandse of Friese stal of een open loopstal. Een agrariër uit Giethoorn heeft onlangs een open loopstal gebouwd. We willen hier enkele van zijn erva ringen weergeven. Hij had in 1959 een akkerbouwbedrijf van 23 ha ge pacht met de bedoeling er een zuiver graslandbedrijf van te maken.. Hij kwam temeer tot dit besluit, omdat het niet zo eenvoudig bleek om een gewone stal in het hoofdgebouw te maken. Uit de gemaakte begrotingen bleek dat een open loopstal heel wat goedkoper gebouwd kan worden. De achter de boerderij staande open kapschuur bleek geschikt voor dit doel. Door verlenging van de kop kon een verbinding met de boerderij gemaakt worden. Daar de westzijde van de stal open kon blijven, behoef de deze kapschuur slechts aan twee kanten worden dichtgemaakt. De oude stallen in het hoofdgebouw wer den verwijderd. De aldus vrijgekomen ruimte werd gebruikt om een door- loopmelkstal te bouwen en tevens een verzamelplaats voor de koeien. Bij het machinaal melken wordt de melk rechtstreeks naar een grote fles, de z.g. container, geleid die eenvou dig in de melkbus wordt geleegd. Ook s zomers worden de koeien in deze doorloop melkstal gemolken. Dit geeft grote tijdbesparingen. Volgens schatting is voor ongeveer 30 melk koeien, f 10.000.- tot f 15.000.- aan investeringen bespaard in verge lijking met gewone stallingen. Resultaten. Het stro-verbruik bedroeg in de afgelopen winter 4 kg per dier per dag. Weliswaar zijn de koeien door de zachte winter overdag zeer veel in het land geweest. Er waren maar 9 echte staldagen. Het voer wordt bin nen verstrekt. Het bestond uit hooi, aangevuld met pulp en krachtvoer. Kuilvoer was in de droge zomer niet gewonnen. Normaal zal het kuilvoer buiten op de betonplaat worden ver strekt. Bij het toedienen van het krachtvoer konden de dieren op een voudige wijze worden vastgezet. Aangezien de dieren veel buiten waren, kon aanmerkelijk worden be spaard op voederkosten. Met een open loopstal kan men immers de die ren bij goed weer gemakkelijk en met zeer weinig arbeid in de wei laten. Het melken gaat vlug en is minder vermoeiend dan bijn andere metho den. De capaciteit is*20 koeien per uur. Namelken is overbodig. De gezondheidstoestand van de dieren is goed geweest. Het afkalven is vlot verlopen. Slepende melkziekte is niet voorgekomen, terwijl dit op andere bedrijven met hetzelfde vee bestand een vrij regelmatig optreden de ziekte in de winterperiode is. Door PERCY KING (Nadruk verboden) 9). Hij glimlachte en de glim lach deed een ogenblik de bezorg de uitdrukking van zijn gelaat wijken. Doch niet zodra herinner de hij zich het doel, waarvoor hij was gekomen, of zijn gezicht stond weer ernstig. „Zou ik u even kunnen spre ken?" fluisterde hij. Henderson knikte en wendde zich tot zijn gastheer, ,,'t Is Ro bert", zei hij. Toen stapte hij de openstaande deuren uit, duwde ze van buiten dicht en ging naar Settle, die uit de lichtkring was getreden. „Wel" vroeg hij. „Een rare geschiedenis, Mr. Derreck! Ik ben niet bang uitge vallen, maar van bovennatuurlij ke dingen heb ik niet terug." „Vertel 't me, Robert. Op elk slot past een sleutel. We zullen samen een verklaring voor je ra re geschiedenis zien te vinden." „Een dik uur geleden kwam een boot naar de haven, Mr. Der reck, en bleef er dwars voor lig gen. Omdat ze geen licht voer, vertrouwde ik 't zaakje niet. Er willen wel eens onbevoegden op 't eiland komen en daar is Mr. Anthony niet van gediend. Ik hield me koest en dacht: meteen hoor ik ze wel naar de wal roei en. Maar er kwam niemand. Om zekerheid te hebben, liet ik het zoeklicht werken en richtte het pal op de boot. Niks hoor! Geen teken van leven. Ik zette de han den aan de mond en riep :ahoy! Het gaf ook al niet. Ik roeide er heen en toen ik vlakbij was, riep ik weer. Ik had het even goed kunnen laten. Wel, een motor boot gaat niet uit zichzelf aan 't varen. Dus klauterde ik aan boord." „En werd er nog gauwer weer afgekieperd!" lachte Henderson. Sette schudde het hoofd. „Zo als ik zei, met bovennatuurlijke dingen laat ik me liever niet in. Het bleef stil op de boot. Toch moest er iemand aan boord zijn. Iemand die reden had zich van de domme te houden. Het werd me te machtig en ik roeide terug. Het zaakje is niet in orde, Mr. Derreck. Ik wil wel wéér er naar toe, maar niet in mijn eentje." Henderson keek de oude baas vorsend aan. „Mijn kop er af, als je me alles hebt verteld, Robert! Je houdt iets achterbaks! Wat ontdekte je?" „Ga mee, Mr. Derreck. Maar u moet het eerst aan boord." De advocaat haalde de schou ders op en volgde Settle naar de haven. De naam deed meer ver wachten dan men te zien kreeg. Eigenlijk was het maar een in ham, die Anthony had laten gra ven om de barkas, waarmee hij dagelijks naar Glasgow ging, als hij op het eiland vertoefde, altijd bij de hand te hebben. Het ha ventje was bovendien diep ge noeg om de „Arabella" bij slecht weer binnen te doen lopen; daar bij verleende dan het zoeklicht, op een stellage gemonteerd, goe de diensten. Toen zij dichtbij waren geko men, meende Henderson vaag de omtrekken te onderscheiden van iets dat een boot kon zijn. De avond was echter nevelig en hij kende de bedrieglijkheid van wa ter bij die weersgesteldheid. Het ene dogenblik dacht hij inder daad een silhouet te zien, 't vol gend moment leek alles weer in vormeloosheid overgegaan. „Deed jij 't licht uit, Robert?" „Ja, toen ik van de boot terug was. Ik vond het beter, niemand wat te laten merken voor ik u had gesproken." „Draai het dan weer aan maat, en richt hel op de boot." Settle gehoorzaamde. Het licht deed Henderson onwillekeurig denken aan een grote witte vin ger die waarschuwend wees naar iets dat niet in de haak was. Hij zag nu duidelijk een jacht dwars voor het haventje, zoals Settle had gezegd. Indien iemand zich aan boord bevond, bezat hij een uitgesproken voorliefde voor het donker. Henderson vroeg zich af of hij met het geheimzinnige jacht van de film te doen zou hebben. Het deinde zacht op de trage, lusteloze golfslag. Robert gaf de advocaat een te ken om in de jol te stappen. Ter wijl zij door de lichtkegel voe ren, was geen ander geluid waar neembaar dan het geplas van de riemen. De oude baas bracht de roeiboot langszij het jacht. Hen derson hees zich aan boord en bleef bij de reling staan. De stuurhut was open, de ka juitdeur gesloten. Hij luisterde scherp, doch vernam niets dan nu en dan het ondefinieerbaar kraken van een schommelende boot of het stoten van de jol langszij. „Hallo aan boord!" riep hij zo natuurlijk mogelijk. „Daar schiet u niets mee op", zei Settle achter hem. „Hier, Mr. Derreck, ga eens een kijkje ne men in de kajuit." Henderson pakte de electri- sche zaklantaarn aan, die Settle hem toereikte. „Wat voor de drommel is er dan beneden?" vroeg hij wrevelig. „We zullen samen gaan." De advocaat stond op het punt uit te vallen: „Denk je soms dat ik bang ben?" Maar hij zei niets en beet zich op de lippen. In wer kelijkheid was hij bang en hij schreef dit toe aan Settle's ge- Brieven onder no. 1720 aan het bureau van dit blad. Dubbel belegd en eenmaal be taald woensdag prima kaas 22 extra volvet 25 belegen prima 28 boerenham 40 paardenvlees 25 duurste 35 kwaliteit saucis of varkensworst 25 hampunt 20 al les 100gram bijna 1 kg. haché- vlees 1,90 prima spek 40 ct. 500 gram alleen DE KAASKEIZER GEVRAAGD: voor halve dagen voormiddag of voor 2 dagen in de week Pr. Irenestraat 19, Kaatsheuvel Voor 3 maanden zoeken wij voor een onzer werknemers een Koopt aan woensdag van 14 tot 18 uur Contant afgehaald in winkel verse roomboter 75 ct. per pakje, mar garine 7 pakjes voor fl. 2,- vol vette kaas, eieren, koekjes, cho colade, suikerwerken, jam, appel, moes, pruimen, leverpastei, soep- ballen, worst. Mgr. Zwijsenstraat. hoek Andreas Zijlmansstraat. 100 meter ten oosten van het marktplein. heimdoenerij. Direct schudde hij het beklemmend gevoel van zich af, en een ingeving volgend, stap te hij naar de stuurhut. Het was er een ontzettende janboel. Van alles en nog wat lag achteloos neergesmeten: een rol dik he- modderd touw, een 'stuk of wat soldaat gemaakte flessen whis ky, lege groenteblikjes, een berg papier. Henderson bekeek de voorruit. Hij ontdekte geen barst en had deze ook niet verwacht. Rij het aan hoord stappen was 't hem duidelijk geworden, dat de ze boot in geen geval dezelfde kon zijn als die waarop zich het drama had afgespeeld. De afme tingen waren aanzienlijk kleiner. Een oud kavalje, dat de sloper al lang onderhanden moest hehhen genomen. Hij keerde terug. De boot schommelde onder z'n gewicht. In de kajuit begon iets te rollen, tot het met een hons ophield. Een geluid, dat hem on der andere omstandigheden zou zijn ontgaan. Nu had in zijn ver beelding de bons als een dave rende slag geklonken. Met een verwensing wendde rij zich tot Settle. „In de kajuit, zei je, niet Robert? Vooruit dan!" Henderson opende de deur en liet het licht van zijn lantaarn in de ruimte schijnen. Een smalle trap voerde naar de kajuit, waar een normaal gebouwd mens am per rechtop kon staan. Z'n reuk orgaan werd geprikkeld door een onaangenaam scherpe geur whisky. Een onvoldoend gekurk te fles, waarin nog een restant van de drank, was tegen de poot van een stoel gerold. Brieven onder nr. 1723 bureau van dit blad. Wij hebben BADEDAS klein verpakking vanaf 0.95 Drogisterij van Amelsvoort aan de Markt - Kaatsheuvel Telefoon 2286 TE KOOP: een paar Grotestr. 22 8 Drunen GEVRAAGD: voor halve dagen v.m. MEVR. WESTERBURGER Parallelweg 41 WAALWIJK WEGGELOPEN terug te bezorgen aan de 2 de Zeine 9a WAALWIJK TE KOOP: Brieven onder no. 1721 aan het bureau van dit blad, Wij hebben ROXASECT (larvendoder) tegen tapijtkever en motlarven a 6.95 per spuitbus. Drogisterij van Amelsvoort aan de Markt - Kaatsheuvel Telefoon 2286 Flinke werklieden en kinderen moeten geen dun gemeden heb ben, kaai en vleesreclame DE KAASKEIZER Het personeel van Roestenbergstraat 71, Kaatsheuvel Heeft zaterdag j.l. genoten van een fantastisch verzorgde reis en heerlijk diner en brengt daarvoor langs deze weg aan de directie hartelijk dank. Kaatsheuvel 19-9-60 GEVRAAGD (Wordt vervolgd) VRAAGT met moderne ideeën en fantasie Brieven onder nr. 1722 aan het bureau van dit blad. VRAAGT en JONGENS om in het vak te worden opgeleid. Prettige werkkring. Reiskosten worden vergoed.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 7