wAALwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt DE TROONREDE BINNEN- EN BUITENLAMP Dames BUITENLAND Zuiver Uw bloed met Kruschen - BINNENLAND DE VOETBALTOTO EN DE K.V.P.-JONGEREN. handen HAMEA-GELEII VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1960 83e JAARGANG No. 74 De rcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 -2621 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Telegram-adres „Echo" Leden der Staten-Generaal De spanningen in de internationale verhoudingen zijn in het jongste verleden toegenomen. Niet alleen op politiek, maar ook op militair en economisch terrein, wordt in toene mende mate de kracht van de vrije wereld op de proef gesteld. Het verzekeren van de vrede in de wereld, het handhaven van recht en orde, het scheppen van betere sociaal-economische verhoudingen, dit alles vraagt grote krachtsinspan ning, ook van ons land. De huidige internationale situatie dient voor ons een aansporing te meer te zijn om mede te helpen de grote waar den van de vrije wereld te behou den. De Regering ziet in het onlangs tot stand gekomen Benelux-Unie- verdrag een hechte grondslag voor de verdere ontwikkeling van de sa menwerking met België en Luxem burg tot heil van de drie landen. Het Belgische volk zal, daarvan zijn wij allen overtuigd, zijn huidige moeilijkheden dank zij zijn innerlij ke kracht spoedig weten te over winnen. De Regering zal van harte mede werken aan een verdere en versnel de uitvoering van het verdrag in zake de Europese Economische Ge meenschap. Zij wil echter geen mis verstand laten bestaan over haar opvatting, dat bij de Europese inte gratie een reële gemeenschappelijke landbouwpolitiek tot stand zal moe ten komen en dat tijdig een wezen lijke verruiming van de mogelijk heden voor onze agrarische export moet worden bereikt. Voorts zal bij de komende onderhandelingen over de Europese vervoerpolitiek in de Europese Economische Gemeenschap in het bijzonder letten op de grote belangen die ons land heeft bij het verlenen van internationale vervoer diensten. De Regering zal volledige steun verlenen aan voorstellen, die de eenheid van geheel vrij Europa, ook in politiek opzicht, bevorderen. Me de hierom acht zij de onderhande lingen over de hervorming van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking tot 'n nieuw lichaam met een volledig deelge nootschap van de Verenigde Staten en Canada, van belang. Het stelsel der collectieve veilig heid van de Atlantische landen blijft voor de bescherming van de essen tiële waarden van de Westerse we reld een onmisbare waarborg. Al leen als allen bereid zijn in gemeen schappelijk overleg de noodzakelijke maatregelen te nemen, is de doel treffendheid van de militaire en po litieke samenwerking verzekerd. Voor ons aandeel in de defensie zul len grotere financiële bijdragen dan voorheen worden gevraagd. De versnelde ontwikkeling naar staatkundige onafhankelijkheid geeft, vooral waar de tegenstelling tussen Oost en West zo scherp is, aan 't vraagstuk van de economisch en sociaal achtergebleven gebieden een bijzonder dringend karakter. Op dit gebied hebben de Westerse landen, en heeft dus ook Nederland, een belangrijke taak. Deze dient bij voorkeur in zo breed mogelijk inter nationaal verband volbracht te wor den. De internationale verhoudingen mogen zorgelijk zijn, de ontwikke ling in het Koninkrijk en binnen onze landsgrenzen stemt in menig opzicht tot dankbaarheid. De hartelijke betrekkingen tussen de landen van het Koninkrijk zijn bestendigd. In het bijzonder kwam dit tot uiting bij de viering van het eerste lustrum van het Statuut en bij de bezoeken, die delegaties van Suriname en de Nederlandse Antil len -mede op uw uitnodiging dit jaar aan Nederland hebben ge bracht. De aard van deze betrek kingen brengt mede, dat steeds be reidheid bestaat tot overleg over het Statuut. De verdere economische ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse Antillen stelt aan deze landen hoge eisen. De Nederlandse Regering heeft reeds bereidheid ge toond aan die ontwikkeling weder om bij te dragen; gij zult in dit zit tingsjaar de gelegenheid hebben u uit te spreken over desbetreffende ontwerpen van wet. Nederlands-Nieuw-Guinea zal het komende jaar een belangrijke nieu we fase in zijn ontwikkeling naar zelfbeschikking ingaan. Zodra im mers de Nieuw-Guinea Raad, die in grote meerderheid uit vertegen woordigers van de inheemse bevol king zal bestaan, tot stand zal zijn gekomen, zullen bestuur en wetge ving slechts met zijn medewerking mogelijk zijn. Deze medewerking geldt eveneens voor 't overleg over de wijze waarop het zelfbeschik kingsrecht doeltreffend kan worden verwezenlijkt. In de organen van de Verenigde Naties en in de Zuid-Pa- cific Commissie, evenals bij het sa menwerken met Australië, zal de Regering de verwezenlijking van haar doelstellingen met betrek king tot Nederlands-Nieuw-Guinea krachtig blijven nastreven. In de achter ons liggende periode heeft de economische toestand van ons land zich gunstig ontwikkeld. De produktie en de werkgelegen heid zijn in snel tempo toegenomen en bevinden zich thans op een ho ger peil dan ooit tevoren; ook de be talingsbalans vertoont op dit ogen blik een bevredigend beeld. De ge stegen welvaart is ten goede geko men aan brede lagen van ons volk: bij een nagenoeg gelijkblijvend prijspeil kon een aanzienlijke ver betering tot stand worden gebracht in de lonen, andere arbeidsvoor waarden en sociale uitkeringen. Daarbij laten ook de investeringen zo belangrijk voor de toekomsti ge werkgelegenheid en welvaart een verdere toeneming zien. Dat de ze ontwikkeling tot dusverre zon der noemenswaardige prijsstijgin gen kon plaatsvinden is in het bij zonder te danken aan de medewer king die de Regering bij het loon- en prijsbeleid van werkgevers en werknemers heeft ondervonden. In het economische leven treden intussen spanningen op. Het behoud van de bereikte welvaartsverbete ringen en het scheppen van de voor waarden tot verdere groei zullen van overheid en bedrijfsleven dan ook grote waakzaamheid vragen. Mochten investeringen, verbruik en overheidsuitgaven de voor het eco nomisch evenwicht gestelde gren zen overschrijden, dan zouden de bereikte resultaten worden aange tast. Reeds eerder in dit jaar wer den maatregelen getroffen tot ver mindering der investeringsfalicitei- ten. Daarvan wordt evenals van een voorgenomen beperking van de koop op afbetaling in de komen de periode een matigende invloed op de conjuncturele ontwikkeling verwacht. Het gevoerde beleid van gediffe rentieerde loonvorming heeft aan de verwachtingen beantwoord. Van de grondslagen van dit beleid zal de Regering dan ook niet afwijken. Daarbij blijft de mogelijkheid open voor ondernemingsgewijze activitei ten, die ten doel hebben de bezits vorming te bevorderen door middel van winstdeling en gepremiëerde spaarregelingen. De Sociaal-Economische Raad zal de vraag worden voorgelegd of het wenselijk is bij de loonvorming, naast de maatstaf van de produkti- viteit, ook andere maatstaven in aanmerking te nemen. Aan die Raad zal voorts binnenkort worden voor gelegd een voorontwerp van wet op de loonvorming, regelende de be voegdheden terzake van overheid en georganiseerd bedrijfsleven. De Rijksbegroting voor 1961 weer spiegelt het streven van de Rege ring, de overheidsuitgaven achter te doen blijven bij de structurele toe neming van het nationale inkomen. Daarnaast kan worden verwacht, dat deze begroting, ook in conjunc tureel opzicht bij zal dragen tot be houd van een evenwichtige econo mische ontwikkeling van ons land. Ook op fiscaal gebied blijft de Re gering naar verbeteringen streven. Dit moge blijken zowel uit het com plex van de aanhangige wetsvoor stellen, die een vernieuwing van de structuur van de belastingen naar het inkomen, de winst en het ver mogen inhouden als uit de heden u aan te bieden wetsontwerpen, die, naast het bestendigen van enige tij delijke belastingverhogingen, in het bijzonder beogen een verlaging van de inkomstenbelasting en de loon belasting. De Regering acht zulk 'n verlaging, die een verlichting van de zware belastingdruk voor brede lagen van de bevolking betekent, geboden. Zij is' van plan deze op 1 juli 1961 te doen ingaan, tenzij «a/M verdere verscherping van de con junctuur uitstel noodzakelijk maakt. Voorts zullen voorstellen worden gedaan tot verruiming van het ge meentelijke belastinggebied. De Regering is zich de moeilijk heden bewust van hen, die onder de nog heersende woningnood lij den. De woningbouw behoudt daar om hoge prioriteit. De wijze, waarop de nieuwe premie- en subsidierege ling voor de woningbouw is ontvan gen, geeft de Regering aanleiding op de ingeslagen weg voort te gaan. Zij zal de subsidies in de eerste plaats ten goede doen komen aan de bouw van volkswoningen. Dat de bouw van woningen thans in toene mende mate zonder subsidie moge lijk blijkt, beschouwt zij als een aanwijzing, dat het gevoerde beleid het gewenste effect heeft. Een ontwerp van wet op de sub sidiëring van de kerkenbouw zal binnenkort worden ingediend. De toekomst van onze steeds toe nemende bevolking stelt overheid en maatschappelijk leven nog voor tal van andere grote taken. Het scheppen van voldoende werkgele genheid en de vorming en ontwik keling van de jeugd blijven tot de kernpunten van het beleid van de Regering behoren. Voor industriali satie, voor structuurverbeteringen in de landbouw, voor verbeteringen van land- en waterwegen en havens en voor de bij deze ontwikkeling be horende culturele en maatschappe lijke begeleiding zullen opnieuw aanzienlijke bedragen moeten wor den bestemd. Daarenboven zal de Regering voor een gelijkmatiger spreiding van werkgelegenheid en welvaart over ons gehele land, het regionale ontwikkelingsbeleid op economisch, technisch en maatschap pelijk terrein in de komende jaren krachtig blijven bevorderen. Voor de toekomst van onze sa menleving is de vorming van de jeugd uit alle lagen van ons volk van beslissende betekenis. Alle sec toren van het maatschappelijk leven hebben behoefte aan goed opgeleide mensen die in staat zijn eigen ver antwoordelijkheid te dragen en die eerbied hebben voor de persoon en het belang van de ander. Het gehele beleid van de Regering blijft daar om gericht op een maatschappelijke en bestuurlijke orde die de mens in staat stelt zich zo goed mogelijk te ontplooien. In dit verband gaat de regering voort met het treffen van maatregelen ter uitbreiding en ver betering van het onderwijs in al zijn geledingen; zeer bijzondere aandacht geeft zij daarbij aan het hoger on derwijs en aan de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderzoek. De Regering beseft, dat met dit alles gedurende een reeks van jaren grote bedragen zullen zijn gemoeid. Zij is van oordeel dat deze ten volle verantwoord zijn, niet alleen ter wille van de toekomst van ons volk als geheel, maar ook ter wille van het geluk van een ieder. Moge God ons allen in onze ar beid wijsheid en kracht schenken en moge gij, vertegenwoordigers des volks, in de komende zittingsperio de tot zegen van het Koninkrijk en voorzover dat in ons vermogen ligt tot zegen van de wereld, werkzaam zijn. Met deze bede verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Generaal voor geopend. 20 september 1960. KONGO. De toestand in Kongo wordt steeds verwarder, maar dat is zeker dat Kroetsjef en de zijnen een ernstige nederlaag hebben geleden in de Ver. Naties, waar hij een scherpe motie van afkeuring liet indienen tegenover de secretaris-generaal Hammersjoeld en het optreden der Ver. Natie-troe pen in Kongo. Men weet dat de Russische afge vaardigde in de Veiligheidsraad zijn veto over een Amerikaanse nota had uitgesproken en nu deed zich in de algemene spoedvergadering der Ver enigde Naties het onverwachte feit voor dat een groep Afrikaans-Aziati sche landen een motie indiende waar bij het werk der Ver. Naties in Kon go werd goedgekeurd en ook van en verdrijf xo de oorzaak van Uw Rheumatische Pijn! Kruschen maakt U al gauw een heel ander mens, vrij van stramheid en pijn en weer tot alles in staat. Dat doen Kruschen's vijf mi nerale zouten, die de bloedzuiverende orga nen aanzetten tot jeugdig-krachtige werking en zo de pijnverwekkende onzuiverheden uitdrijven langs natuurlijke weg. Hammersjoeld, dus juist 't tegen overgestelde als wat Rusland wilde. De debatten waren nog druk aan de gang, toen uit Kongo weer een be richt kwam dat Loemoemba bereid was tot een akkoord en dat hij ver zoend is met Kasavoeboe en wil spre ken over een federatieve staat! Tot zover 't nieuws op 't ogenblik dat wij dit schrijven. De Algemene Vergadering van de V. N. heeft dinsdagochtend vroeg met zeventig tegen nul stemmen bij elf onthoudingen de Afrikaans-Aziatische ontwerp resolutie inzake Kongo aanvaard. De landen die zich van stemming onthielden, waren de Sovjet- Unie, Oekraïne, Wit-Rusland, Bulgarije, Roemenië, Polen, Hon garije, Tsjecho-Slowakije, Alba nië, Frankrijk en Zuid-Afrika. De resolutie onderschreef de be sluiten, die de Veiligheidsraad heeft genomen om aan de nood toestand in Kongo het hoofd te bieden. gerengroep te Eindhoven, nogal dui delijk gezegd. „Het is voor mij onbegrijpelijk hoe een senator(V.V.D. mr. van Riel) er toe kan komen een persoonlijke vete te gebruiken om - tegen inzichten van eigen partijgenoten in - het ka binet een steek in de rug toe te bren gen". Dit zei hij o.m. op vragen die op die vergadering werden gesteld om trent de verwerping der toto-wet in de Eerste Kamer, en hij voegde er aan toe „Onbegrijpelijk ook omdat de To to-wet een moeizaam verworven com promis was, waarmee zelf de eerste belanghebbenden gelukkig waren. Be lachelijk bovendien, omdat men hier in Nederland de continuëteit van een KROETSJEF IN AMERIKA. Kroetsjef is met zijn schip in Ame rika aangekomen en is door de Ame rikaanse regering straal genegeerd. Dank zij de geweldige afzetting der terreinen en de geweldige regen bracht hij 't er nogal goed af wat de demonstraties betreft; die beperkten zich thans alleen maar tot gejoel en 't geroep van moordenaar enz., ter wijl bootjes rondvoeren met minder vleiende leuzen voor de Russische en Hongaarse minister-president. Castro heeft zich tot nu toe heel rustig gehouden. SOCIALISTEN IN ZWEDEN WONNEN VIJF ZETELS. De sociaal-democraten hebben de overwinning behaald in de Zweedse parlementsverkiezingen. Zij behaal den een winst van vijf zetels. De grote verliezers waren de con servatieven, die 9 zetels moesten af staan. De communisten en liberalen wonnen ieder 1 zetel, de centrumpar tij ging 3 zetels vooruit. De uitslagen waren sociaal-de mocraten 116 zetels, conservatieven 36, centrumpartij 35, liberalen 39, communisten 6. De sociaal-democratische premier Tage Erlandèr, heeft een bezoek ge bracht aan koning Gustaaf VI Adolf en deze formeel medegedeeld, dat de uitslag van de verkiezingen betekent, dat zijn kabinet aan de regering zal blijven. Dat de verwerping van de voetbal toto in de Eerste Kamer door P.v.d.A. en V V.D. over 't geheel geen goede pers heeft, zal wel bekend zijn. Ook hebben wij in een vorig num mer het oordeel van een der Senato ren aangehaald. Nauw daarbij aan sluitend denkt er het kamerlid de heer G. Kleisterlee van de K.V.P. over en heeft dat zondag op de ver gadering van de gespreksleiders van de Kring 's-Hertogenbosch der Jon- MARKT 17 'i-HERTOGENBOSCH kabinet in gevaar brengt voor een be- nulligheid, vergeleken bij de enorme politieke problemen die momenteel de gehele wereld bezig houden." Op een van deze wereldproblemen ging onze jongste parlementariër, zo juist uit Berlijn teruggekeerd, uitvoe rig in- Na voor de KVP-jongeren een verhelderend inzicht te hebben gege ven op het ontstaan van de kwestie- Berlijn, vertelde hij van zijn persoon lijke bevindingen in de controversen tussen de oostelijke en westelijke sec tor. De beschouwingen van de heei Kleisterlee vormden een afronding van deze werkbijeenkomst, waarin het programma 1960-'61 werd vastge steld- ANDER KABINET NODIG, ZEGT P.v.d.A.-BESTUUR. „Het partijbestuur acht het voort durende ongelukkige optreden van het kabinet-De Quay een ernstig ge vaar voor het regeringsgezag en uit eindelijk voor de democratie. Het is van mening, dat de rege ringspartijen de plicht hebben aan het Nederlandse volk een kabinet te pre senteren, dat zijn taak naar behoren vervult", aldus een communiqué van het partijbestuur van de P.v.d.A. over zijn vergadering van donderdag 15 september j.l- Het partijbestuur, aldus het com muniqué, beraadslaagde over de po litieke situatie in ons land, die is ont staan na de affaire met de Karei Doorman, de uitlatingen van de mi nister-president inzake Nieuw-Gui nea en de verwerping van het wets ontwerp betreffende de voetbal-toto door de Eerste Kamer, waarvan ze zelf de grootste schuld dragen. KLAARHEID IN DE PLANTA- AANGELEGENHEID. De Tweede Kamerleden De Ruiter (CHU) en Van Meel (KVP) hebben de regering schriftelijke vragen ge steld over de „Planta"-affaire. Zij wensen dat het Ned. volk klaarheid krijgt in 't verloop dezer ernstige zaak. BIERVERBRUIK GROTER DAN IN TOPJAAR 1959 Ondanks de slechte zomer - voor al vergeleken met de vorige - is tot dusver dit jaar in Nederland nog meer bier gedronken dan in 1959. De binnenlandse omzet van de Neder landse bierbrouwerijen beliep in de MAMEA.f rvw of schraal UECI? maanden januari tot en met augustus 1857 duizend hectoliter, tegen 1783 duizend in dezelfde periode van vo rig jaar. Dat betekent een stijging met vier percent tot een nieuwe top, zo heeft het Centraal Brouwerij Kantoor berekend. STERFGEVAL BIJ VECHT PARTIJ TE DEN BOSCH. De Bossche kermis heeft toen zij bijna teneinde was nog een tragisch ongeval opgeleverd, dat aan de 38- jarige Bosschenaar W. v. d. Akker het leven heeft gekost. Deze had in een café in het Tolbrugkwartier on enigheid gekregen met zekere T, het geen op een vechtpartij dreigde uit te lopen. De eigenaar van het café heeft daarop de opgewonden klanten bui ten de deur gezet, waarop zij op straat handgemeen werden. Daarbij kreeg v. d. Akker van T. een klap te gen het hoofd. Hij viel tegen de grond en is zonder nog tot bewustzijn te zijn gekomen, een uur later gestorven- Het is echter niet waarschijnlijk, dat de klap,die hem tegen het hoofd is toegebracht, de rechtstreekse oorzaak van zijn overlijden genoemd mag worden. De door dr. Zeldenrust verrichte sectie heeft namelijk uitgewezen, dat zijn schedel verschillende barsten vertoon de. De voorlopige conclusie van dr. Zeldenrust was dan ook, dat hier een puur medische oorzaak gezocht moet worden. T. was op last van de offi cier van justitie in hechtenis geno men. Deze heeft na kennis genomen te hebben van de voorlopige conclu sie, zijn invrijheidstelling bevolen. PROF. HEERE OVER WERK LUST BIJ STUDENTEN AAN DE TILBURGSE HOGESCHOOL. Hy noemt Middelbare school dwangbuis voor 12- tot 18-jarigen. Bij de opening van het studie jaar van de Katholieke Economi sche Hogeschool heelt maandag prof. dr. W. R. Heere, de aftre dende rector magnificus, in een rede een beschouwing gewijd aan werklust en verantwoordelijk heidsgevoel bij de studenten. Op merkelijk in dit betoog is een lichte beschuldiging aan 't adres van „de samenleving"; professor Heere spreekt onder meer van de overbelasting die studerende jon ge mensen van 12 tot 18 jaar op de schouders gelegd wordt. „De indruk van de Senaat is, dat er dit jaar reden is de werk lust te prijzen. Bij het toenemen van het aantal studenten wordt het moeilijker voor de weinige docenten om 't persoonlijk con tact intensief te onderhouden. Er wordt daardoor meer gevraagd van het verantwoordelijkheids gevoel van de student persoon lijk. Toch is 't niet zó dat alleen de besten binnen een redelijke tijd examen aflegden en evenmin zij, die alleen miaar tijd hadden voor college lopen en thuis stu deren. Wellicht is 't nog meer de kwestie van dagindeling, werk- rooster en studietucht. Hier ra ken wij aan het probleem, waar over ook dit jaar weer op verga deringen en in de tijdschriften en couranten herhaald gesproken is: de vrijheid van de student. Hoe wordt dit alles idealis tisch gedacht en hoe veel komt er in de praktijk van te recht? Een kleine groep bevoorrech ten krijgt 5 a 6 jaar de gelegen heid zich zelf te ontplooien tot harmonische persoonlijkheid. Er is tijd voor een veelzijdige cultu rele vorming, tijd voor overpein zing en discussie, voor leiding geven en schrijven. En daarneven is er de tijd om colleges te vol- gen, excursies mee te maken, ac- tief werkzaam te zijn bij werk colleges, scripties te verzorgen en tentamina voor te bereiden. Daar wij in Tilburg minder werkstudenten hebben dan el ders is er een redelijk aantal stu denten dat deze bevoorrechte po sitie weet te waarderen. Zij we ten ook dat de samenleving te genover deze gave een verplich ting stelt: er mag geen tijd ver morst worden. Het begrip „vrij heid" moge niet altijd hetzelfde inhouden, er is toch steeds vrij heid die gebonden is, daar ze an ders uitloopt op losbandigheid. De samenleving mag terecht ei sen, dat de student een juist be grip heeft van vrijheid. Maar gaat de samenleving vrij uit, als ze klaagt over tijd ver spillen, gemis aan ijver, mini mumlijders in cultureel opzicht? Deze zelfde samenleving heeft eerst de twaalf- tot achttienjari gen in het dwangbuis gestoken van een overladen lesrooster, aangevuld met zeer veel huis werk, proefwerk, composities en wat al niet meer. Is er wel eens gedurende een jaar nagegaan op verschillende instellingen, hoe vele uren per week door jonge mensen in de eerste groei naar volwassenheid, achter de boeken wordt doorgebracht? Deze jonge mensen hebben nog geen vakor ganisatie, die pleit voor 45 uren week, voor 5 dagen-week. Is het eindexamen achter de rug, dan komen velen terecht in de praktijk des levens, gebonden aan kantooruren of anderszins, maar ook beschermd door de ve le sociale bepalingen omtrent werktijd, overwerk en vacantie.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1