wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Gebonden afbetaling BINNEN- EN BUITENLAND Gemeenteraad Sprang-Capelle W. TIMMERMANS ZONEN Assurantiën op eik gebied AMBTSWONING BURGEMEESTER OPNIEUW IN DISCUSSIE Lasf van Uw ogen DE LOON- EN PRIJS POLITIEK MAANDAG 3 OKTOBER 1960 83e JAARGANG No. 77 Regering wenst uitstel van besteding (Van onze economische medewerker). Bij beschikking van de staatssecretaris van Econ. Zaken zijn de af betalingsovereenkomsten meer aan banden gelegd. Het is niet ver wonderlijk dat deze maatregel praktisch een gevolg is van de troon rede en miljoenennota. In de laatste vooral kunnen we duidelijk lezen, waarom de regering het nodig acht deze remmen aan te leggen. De tijd waarin afbetalingsmagazij nen werden gezien als paleizen waar in arme drommels hun woekerrente gingen betalen, ligt gelukkig achter ons. Koop en verkoop op afbetaling zijn normale verschijnselen in onze maatschappij geworden en in alle kringen van de maatschappij wordt aan deze vorm van economisch ver keer deelgenomen. Is de hypotheek op een huis eigenlijk ook geen afbeta ling? Ook dan delgen we later de schuld, die we eerst op ons namen. Het bouwkassysteem is eveneens een vorm van afbetaling. Het merkwaardige is, dat we de afbetaling sociaal minder aanvaard baar vinden, naarmate het daarmee verkregen goed sneller verbruikt is, Utx/t hei tefote de Oesïe zaaJk omdat het daaraan verbonden gevaar groot is, dat de slijtage sneller ver loopt dan de afbetaling. Voorts wordt er voor dat risico van de verbruiker een zodanige premie gevraagd in de vorm van een hoge rente, dat de ver bruiker per saldo veel meer voor het goed betaalt dan degene die contant betaalt. Er wordt derhalve door de verko per min of meer een wissel getrok ken op het onvoldoende economisch inzicht van de klant. De uitwassen van de afbetaling zijn daarom terecht be streden. Maar wanneer de nadelen door wettelijk toezicht zoveel mogelijk zijn opgeheven, waarom zou de koop op afbetaling dan niet zonder meer worden toegelaten? Vooruit of achteruit? Het kan niet worden ontkend, dat de afbetaling ook een economisch nuttige functie heeft. Er zijn veel mensen die niet uit zichzelf kunnen sparen. Zij kunnen het alleen onder dwang of zij verstaan niet de kunst het tijdelijk gespaarde geld goed te beheren. Bij koop op afbetaling spaart de ko per achteraf. Bij contante betaling wordt vooruit gespaard. Die nood zaak tot sparen wordt groter naar mate er meer duurzame gebruiksar tikelen met een hoge kostprijs aan de markt komen. En dat aantal neemt steeds toe. De laatste decennia zijn er de stofzuigers gekomen, de radio toestellen, de auto's, de bromfietsen, de televisietoestellen, de ijskasten, de fornuizen enz. Iemand die geen kans ziet zelf standig plm. f 1000.- voor een te levisietoestel te sparen, zal er wel toe komen als hij zich contractueel ge bonden voelt elke week of maand een bepaald bedrag terzijde te leggen dat dan ook nog bij hem wordt opge haald. Zo komt hij er ook toe een auto te kopen of een nieuwe haard. Zonder de afbetaling zou hij zijn le ven lang alleen maar blijven verlan gen. Hij zou zijn geld elke week of maand aan allerlei kleine uitgaven vermorsen en zijn welvaart zou dus minder toenemen dan mèt de afbe taling. Niet afschaffen! Om deze reden zou het ook on verstandig zijn de hele afbetaling af te schaffen. Het voor deze doelen bestemde geld zou immers toch ge consumeerd worden maar vermoede lijk aan goederen, die nog minder het karakter van kapitaalgoed dragen. Daarom is afbetaling ook een onmis baar systeem in onze moderne samen leving De fabricage van radiotoe stellen, televisie-ontvangers enz., zou nooit de hoogte van thans bereikt hebben. Bovendien danken vele be drijven, zoals bijvoorbeeld de post orderbedrijven, hun bestaan aan dit systeem. Toch beperkt de regering de afbe taling in een tijd van gunstige con junctuur, omdat zij verwacht dat het verbruik erdoor zal worden afge remd. En hierboven beweerden wij dat dit verbruik toch door gaat? Inder daad, maar wanneer de overheid de kopers dwingt om een hogere eerste aanbetaling te doen, dan moeten zij toch eerst een zekere aanloop nemen om bepaalde goederen in bezit te krij gen. In dit geval stellen zij de aankoop en consumptie van het goed toch nog een tijd lang uit en daar is het de re gering nu om te doen. Het verbruik moet even verder worden opgeschort in het belang van 's lands economi sche toestand. Bij het aanleggen van remmen gaat het er om de percenta ges van aanbetaling juist zo te stel len dat het publiek toch de lust tot koop op afbetaling houdt. Zegen en vloek. Vanzelfsprekend heeft de regering besloten, dat op de meer luxueuze ar tikelen een hogere aanbetaling nodig is dan op de andere. Zo moet er voortaan voor een auto al 35 con tant worden betaald, voor een brom fiets tenminste 25 voor een koel kast 20 en voor kleding bijvoor beeld 15 Hieruit blijkt tevens nog een socia le functie van de afbetaling. Iemand kan plotseling behoefte krijgen aan een artikel, zonder dat het geld direct voorhanden is. Bijvoorbeeld wanneer een man een tijd geen werk heeft ge had, praktisch al zijn kleding heeft versleten en dan plotseling een goede baan als vertegenwoordiger kan krij gen, waarbij hij keurig gekleed moet gaan. Hij koopt nu een costuum op afbetaling en is door zijn goede baan in staat om in korte tijd af te betalen. Zonder goede kleding kan hij zijn werk niet verrichten! Anderzijds is de afbetaling voor velen een vloek geworden, omdat men - aangetrokken door de geringe ter mijnbetalingen - zijn aankopen bo ven de betaalkracht opschroeft. Het sociaal schadelijke zal altijd blijven dat mensen, die economisch 't zwak ste staan, de hoogste prijzen betalen. Het is de taak van de overheid de be langen van alle deelhebbenden aan 't afbetalingsproces zodanig met elkaar in evenwicht te brengen, dat er voor de gemeenschap de grootste vrucht van te verwachten is. Daarvoor dienen ook de jongste beperkingen op het af- betalingsbedrijf, die in tijden van re cessie spoedig kunnen worden omge zet in maatregelen die de afzet sti muleren. Moge die tijd intussen nog ver zijn. WAALWIJ K Woensdagavond heeft staatssecre taris Roolvink voor de televisie van zijn inzicht in de loon- en prijs-poli- tiek, dat zeker ook de zienswijze der regering zal weergeven, doen blij ken. Hij concludeerde als volgt Niet als in 1956. Eerder op de avond had staatsse cretaris Roolvink, nu voor de t.v., op nieuw ernstig tegen wat hij noemde een nieuwe loongolf gewaarschuwd. Wanneer deze golf onverhoopt komt, aldus de heer Roolvink, dan zal men in Nederland een herhaling krijgen van de periode 1956. Bij een derge lijke situatie zal naar zijn mening ook het prijspeil niet stabiel kunnen blij ven. Hij legde er de nadruk op, dat de centrale doelstelling van het rege ringsbeleid is, dat de loonsverhogin gen ook reële loonsverhogingen zijn, die niet gepaard gaan met prijsstij gingen. De heer Roolvink becijferde voorts, dat in het afgelopen jaar een welstandsverbetering van ongeveer 9 procent tot stand is gebracht. De pen sioenen van de ouden van dagen, die gekoppeld zijn aan de stijgende lonen, ^ondergingen voor de gehuwden een verbetering van 13 procent en voor de ongehuwden van 17 procent. Na drukkelijk verklaarde de heer Rool vink dat van een loonstop geen sprake is en dat bij aflopende CAO's uiter aard loonsverhogingen ter sprake zul len komen. Nog vóór 1 januari a.s. expireren er 24 arbeidsovereenkom sten. Hij noemde de huidige situatie op de arbeidsmarkt gelijk aan die van 1956, toen er 115.000 openstaande plaatsen waren. Medio 1960 waren dit er 108.000. De financiële positie van nu is, aldus de heer Roolvink, echter aanzienlijk beter dan in 1956. Wij hebben thans een gezonde beta lingsbalans, terwijl ook de stand op de kapitaalmarkt gunstig mag wor den genoemd. Terzelfder tijd vergaderde de Vak- raad Metaalindustrie, die des nachts om 2 uur een communiqué uitgaf, dat een heel ander aanzien gaf. Daar kwam men tot overeenstem ming over de volgende punten 1. Goed te keuren dat de in de CAO in de metaalindustrie opgeno men loonschalen met ingang van 1 ja nuari 1961 worden verhoogd met drie procent en met ingang van 1 juli 1961 worden gebracht op acht procent bo ven het huidige peil; 2. de schalen der maximum ge middelde lonen per 1 januari 1961 te verhogen met vier procent en per 1 juli 1961 te brengen op acht procent boven het huidige peil; 3. goed te keuren dat deze lonen zullen gelden t.m. 31 december 1961, in verband waarmee de bij het afslui ten der CAO overeengekomen moge lijkheid om per 1 juli 1961 de lonen te herzien komt te vervallen; 4. de mogelijkheid te openen dat de ondernemingen in de metaalindu strie naast de eventueel bestaande uit keringen in verband met de winst een extra-uitkering zullen mogen doen in 1960 van anderhalf procent van het jaarloon en in 1961 eveneens van an derhalf procent van het jaarloon, eventueel in enkele termijnen uit te keren. Hoe deze zaken te rijmen zijn zal voor de regering en andere instanties een zware puzzle zijn, waar de rege ring prijsstijging absoluut wil voor komen en hoe zal dit mogelijk zijn als bovenstaand voorbeeld nagevolgd wordt. MINISTER VRAAGT 250 MIL JOEN MÉÉR VOOR ONDERWIJS Zoals te verwachten viel, vertoont de onderwijsbegroting voor 't dienst jaar 1961 in vergelijking tot die voor 1960 weder een belangrijke stijging, zo schrijft minister Cals in zijn be groting van O. K. en W. voor 1961. Tegenover het eindcijfer voor de ge hele dienst voor 1960 van f 1.421.035.000, voor het komende jaar een totaal bedrag van f 1.669,088.000, een stijging derhal ve van f 248.053.000. TOTO-VERGUNNING WORDT AANGEVRAAGD De Nederlandse Sportfederatie en het Comité Sportprijsvragen hebben vrijdagavond na drie uur vergaderen besloten toch maar een toto-vergunning bij minister Beerman (Justitie)) aan te vra gen. Daarmee is het voorlopige voortbestaan van 'n gekortwiek te voetbalpool verzekerd. Met uitzondering van zondag 9 okto ber, want het is technisch onmo gelijk nog voor die datum de nieuwe pool op gang te brengen. MACMILLAN HOUDT UITSTE KENDE REDE IN NEW-YORK. Kroestsjef brult. In een volgens Westelijke en „neu trale" gedelegeerden bijzonder con structieve en krachtige rede - die meermalen werd onderbroken door vuistgeroffel en woedende kreten van Kroetsjef - heeft de Britse premier MacMillan donderdag voor de Alge mene Vergadering zijn visie gegeven op de wereldproblemen en de even tuele oplossing daarvan. „Wij moe ten ons bevrijden van het verleden en in de toekomst kijken. Met geduld moeten wij eerlijk pogen overeenstem ming te bereiken. De huidige zitting van de Assemblée zou een keerpunt kunnen worden op de weg naar een betere wereld, waaraan ik - omdat ik nu eenmaal optimist ben - niet twijfel", aldus de Britse premier, die niet naliet zijn Russische ambtgenoot krachtig van repliek te dienen. Voor zijn opmerkingen over ont wapening, kolonialisme, Duitsland, Hammarskjold en de volkerenorgani satie kreeg MacMillan een overdon derend applaus - zoals dat tijdens deze Assemblée nog niet werd ge hoord - voor zijn aanvallen op het Oostelijk blok een op zijn zachtst ge zegd onbeschaafde reactie van Kroet sjef en diens trawanten; nog nooit in de VN-historie is het voorgekomen, dat een gedelegeerde - laat staan het hoofd van een regering - een ambt genoot op een dergelijke grove wijze in de rede heeft gevallen. EYSKENS KRIJGT VERTROUWEN 'n Recept van uw oogarts en DE BRIL van VAN MAAREN U ziet dan weer uitstekend!!! BRILLENSPECIALIST VAN MAAREN DEN BOSCH - TILBURG - BREDA nea en „de Nederlandseimperia listen en kolonialisten" gewijd. De president verzocht niet om de kwestie nogmaals op de agenda van de Assemblée op te nemen. Maar hij waarschuwde het we reldforum: „Ik zeg u in alle ernst dat de situatie in West-Irian een gevaarlijke situatie is, een explo sieve situatie. Zij is oorzaak van spanning en vormt een bedrei ging voor de wereldvrede." Wat net internationale gedeelte van zijn toespraak betrof, schaarde Soekarno zich vrijwel geheel ach ter de voorstellen die Ivroesjef heeft gedaan: reorganisatie van de UNO, toelating Rood-China en overplaatsing van 't UNO hoofd kwartier. NIGERIA VRIJ Zaterdagnacht om 12 uur werd het door Engeland bestuurde Ni geria in West-Afrika onafhanke lijk. Het is de Afrikaanse staat met verreweg de talrijkste bevol king (ruim 35 miljoen). Prinses Alexandra, een nicht van konin gin Elisabeth, heeft in Lagos, waar het groot feest is, premier Balewa de onafhankelijkheids oorkonde overhandigd. Na een tweedaags debat heeft de Belgische kamer van volksvertegen woordigers donderdagavond met 114 tegen 85 stemmen en 2 onthoudingen haar vertrouwen uitgesproken in het de vorige maand gewijzigde kabinet- Eyskens. Tegen stemden alle leden van de socialistische oppositie, de 2 communistische kamerleden en een lid van elk der twee regeringspartijen, de CVP en de liberale partij. Tijdens het debat, waarin de socia listische woordvoerders scherpe kri tiek op prof. Eyskens persoonlijk en op het aangekondigde regeringspro gramma oefenden, betoogde de Bel gische premier dat „sedert de bevrij ding er geen regering in België is ge weest, die in twee jaar tijd zo'n sen sationeel programma heeft weten uit te voeren." BONN STAAKT HANDEL MET OOST-DUITSL AND De crisis om Berlijn bereikte vrijdag een nieuw hoogtepunt. De Westduitse bondsrepubliek besloot de handelsovereenkomst met Oost-Duitsland tegen 1 janu ari 1961 op te zeggen. Dit besluit viel in een kabinetsvergadering waaraan de voorzitters deelna men van alle in het parlement vertegenwoordigde partijen. SOEKARNO IN UNO President Soekarno van Indo nesië heeft vrijdag de UNO-As- semblée toegesproken en een deel van zijn twee uur durende rede aan Nederlands Nieuw-Gui- iUrtrtiii/Au o uniuuüiv ijou oüc jnnnurtiiu nu. I l De Lcho YAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 041602621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167-2002. Telegram-adres „Echo" 'MARKT25 'ï-HERTOGENBOSCH Vughteratr. 25 Markt 32 Nwe. Glnnekenstr. 23 Burgemeester van Prooijen van Sprang- Capelle mocht er donderdagavond in de ge meenteraadsvergadering terecht zijn teleur stelling over uitdrukken dat de verbouwing van zijn ambtswoning telkens weer opnieuw een punt van discussie vormt. Deze opmer king moest de voorzitter kennelijk van het hart nadat de heer Dekkers het voorstel tot onderhandse aanbesteding van de ver bouwing der ambtswoning - waarmee naar raming een bedrag van f 60.000. - zal zijn gemoeid - scherp had aangevallen en daarbij zelfs de persoon van de burgemees ter in het geding had gebracht. De heer Dekkers zei zich verbaasd te tonen over dit voorstel, dat zijn goedkeuring dan ook niet kon wegdragen. Spr. wees er op dat de verbouwing eerst f 6000. -la ter f 14.000. - en nu ineens f 60.000. - zal moeten bedragen, terwijl de bouw van een geheel nieuwe ambtswoning zoals in de laatste besloten vergadering is gebleken f 107.000, - zou moeten gaan kosten. Met deze verbouwing voor f 60.000. - leeft de gemeente boven haar stand, aldus spr., die zich afvroeg waar in de gemeente een wo ning van een dergelijke prijs te vinden is. De heer Dekkers greep terug naar de ver gadering van 10 juni j.l., toen het voorstel ter tafel kwam tot verbouwing van de ambts woning tot een bedrag van f 13,750. - Uit de raad zijn toen stemmen opgegaan, die zich uitspraken voor de bouw van een ge heel nieuwe ambtswoning. Wethouder Tim mermans deelde toen echter mee, dat het de bescheidenheid van de burgemeester zelf was geweest die had geleid tot het voorstel van een verbouwing tot een bedrag van f 13.750. -De heer Dekkers herinnerde ook aan de woorden welke toen door de voorzitter zijn gesproken, namelijk dat hij niet in een dure villa van f 60.000. - f 70.000, - zou willen wonen zolang de wo ningnood in de gemeente nog zo ernstig is. Ik heb deze woorden toen zeer op prijs ge-, steld, aldus spr., die de voorzitter op de man af vroeg of hij met zijn gezin gelukkig zou kunnen wonen in een villa van f 60.000 nu de woningnood in Sprang-Capelle groter is dan ooit tevoren. De heer Dekkers be sloot zijn betoog met te verklaren, dat hij een dergelijk hoge uitgave voor de gemeen te niet verantwoord achtte. De heer Kuijsten bestreed de woorden van de heer Dekkers. Hij wees er op dat het niet de burgemeester is geweest, die op een duurdere verbouwing heeft aangedron gen, maar de raad zelf en terecht attendeer de deze spr. er op dat de verbouwing van de ambtswoning van de burgemeester aan de woningnood niets aan of af doet. Wethouder Waverijn onderstreepte nog eens dat het onderhavige voorstel door b. w. is gedaan op suggesties uit de raad en niet op verlangen van de burgemeester. Hij achtte het misplaatst dat deze kwestie door de heer Dekkers in het persoonlijke vlak was getrokken. De heer Ros verklaarde zich geheel ak koord met het voorstel. Hij achtte het nor maal dat de woning van de hoogste gezags drager in de gemeente zich onderscheidt van de andere woningen. Ook de heren de Bie, de Graaf en Genuit schaarden zich achter het voorstel, waarbij de heer Genuit het zei te betreuren dat de heer Dekkers niet de moeite had genomen de ambtswoning eens wat nader te bekijken. Ik heb dat wel ge daan, aldus spr., en ik kan u verzekeren dat de keuken en slaapkamers bij mij thuis be ter en groter zijn dan in de oude ambts woning. De heer de Raat schaarde zich achter de heer Dekkers en kon niet accepteren dat voor de verbouwing van een oud huis f 60.000. - wordt uitgegeven. Hij toonde zich een voorstander van de bouw van een nieuwe ambtswoning, waarbij hij wees op de bouw van de nieuwe pastorie van de Ned. Herv. Gemeente in Waalwijk Centrum en de bouw van de woning van de gemeente secretaris, waarvan de bouwsom, naar hij zei, resp. f 55.000.- en f 61.000.- be droeg. In zijn antwoord bracht de voorzitter dank aan de sprekers, die de achtergronden van dit voorstel op de juiste wijze hadden be licht. Hij betreurde het dat de heer Dekkers had gemeend op deze wijze te moeten rea-. geren. Als de heer Dekkers de laatste be sloten vergadering over deze kwestie had bijgewoond, aldus de voorzitter, dan zou hij waarschijnlijk beter de sfeer aangevoeld hebben waarin de besprekingen zijn ge voerd. „Ik verklaar alsnog nadrukkelijk dat ik met een bescheidener verbouwing ook volkomen tevreden zou zijn geweest", aldus burgemeester van Prooijen, die er verder op wees dat er nog is omgezien naar een an der geschikt punt voor de bouw van een nieuwe ambtswoning. Gebleken is echter dat de plaats waar de huidige ambtswoning staat wel het meest geschikte en centraal gelegen punt is. Tenslotte onderstreepte de voorzitter nog eens nadrukkelijk, dat het on derhavige voorstel op zakelijke overwegin gen is gedaan op suggesties uit de raad. Hierna werd het voorstel in stemming gebracht, waarbij 10 raadsleden zich achter het voorstel schaarden en 3 leden (Dekkers, de Raat en van Peer) zich tegen verklaar den. De tegenstemmers konden zich uiter aard ook niet verenigen met de uit dit voorstel voortvloeiende begrotingswijziging. OVERIGE PUNTEN De overige agendapunten gingen snel onder de hamer door. Bij de aanvang van de vergadering richtte de voorzitter een woord van welkom tot de heer Ros, die eni ge tijd wegens ziekte afwezig was geweest. De heer Ros dankte de burgemeester, de wethouders en de raadsleden voor het har telijke medeleven dat hij tijdens zijn ziekte van hen had mogen ondervinden. De heer Vos dankte burgemeester, wet houders en raadsleden nog voor het prach tige persoonlijke geschenk (een zilveren si garenkist) dat hij ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als raadslid had mogen ontvangen. Aan de heer van Willigenburg werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als technisch ambtenaar A, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd, met dankbetuiging voor de vele door hem aan de gemeente bewezen diensten. In zijn plaats werd benoemd de heer C. A. P. Kramer, tekenaar 1ste klasse in dienst der gemeente. De raad hechtte zijn goedkeuring aan een voorstel tot overschakeling van week- naar maandlonen t.a.v. de ambtenaren bedoeld in bijlage B van de „Rangen-, en Bezoldigings verordening 1955". Met deze nieuwe rege ling hebben de gemeentewerklieden zich al len akkoord verklaard, aldus de voorzitter. Goedkeuring verkreeg ook een kleine wij ziging van de statuten van de „Stichting Dorpshuis Sprang-Capelle". Aan de r.k. Lagere Landbouwschool te Vlijmen werd 'n subsidie toegekend van f 40. - voor twee leerlingen uit de gemeente die deze school bezoeken. Op desbetreffende vragen ant woordde de voorzitter dat dit subsidie niet meer zal worden verstrekt wanneer de Chr. Lagere Landbouwschool in Sprang-Capelle op volle toeren draait, tenzij ouders op gods dienstige gronden bezwaren hebben tegen het bezoeken van deze school door hun kin deren. Aan de Ver. voor Chr. u.l.o. voor Sprang- Capelle en omgeving werd in eigendom overgedragen de grond gelegen ten westen van de Irenestraat, tussen de Marijkestraat en de Zuidhollandsedijk, t.b.v. de stichting van een schoolgebouw. Een deel van dit ter rein zal voorhands nog eigendom van de ge meente blijven, omdat het nog een open vraag is of de stichting van het daar te bou wen gymnastieklokaal niet beter en vooral sneller van gemeentewege zal kunnen ge schieden in verband met de moeilijkheden welke er bestaan i.v.m. de afgifte van rijks goedkeuringen voor dergelijke projecten. Besloten werd verder tot verkoop van een perceel bouwgrond van 616 m2, gelegen op de hoek van de Burgemeester Vermeulen-, straat en de Heistraat, aan Th. A. Mole- graaf t.b.v. de bouw van een winkelwoon huis. De woningcommissie werd in haar geheel herbenoemd, te weten mevr. S. G. Quirijns- Janson, mevr. E. Winkelman-Mulder en de heren C. D. Kooter, A. P. de Raat en Jac. Vos. Vot de voorzitter, de heer Vos, richtte burgemeester van Prooijen woorden van dank voor het vele en moeilijke en vaak ook ondankbare werk dat in het afgelopen jaar weer door de commissie is verricht. De heer Vos dankte de raad voor het opnieuw in de commissie gestelde vertrouwen. Ten slotte besloot de raad om aan het plein tegenover het raadhuis, de naam „Raadhuisplein" toe te kennen, een naam die officieus reeds bestond.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1