1 w^ens IÉ S&H-prigzeii 3'5 Gemeenteraad Drunen MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN BOEMA FEUILLETON DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 OKTOBER 1960 44 1.30 90c 4 stuk, 95° Oprichting van een lagere technische school voor Drunen en omstreken Jaarstukken van het kampeercentrum „De Klinkaert" Definitieve vaststelling van de grondprijzen in uitbreidingsplan Braken-West en Elshout V. 10). De juiste weg was gauw bepaald en ze liepen nu stevig door in de richting van Krabbelbos. „Zou den de Kille en Heinrich nu wer kelijk denken, dat ik dood was?" vroeg Mac Muzzle zich af en het was werkelijk niet zo gek, dat hij zich die vraag stelde. De Kille en Heinrich hadden namelijk net op dat moment de stad bereikt en verdwenen nu in een morsig steegje. „Es was een sjeune ploef!" grijnsde Heinrich. „Hij heeft mit zain houten koppie nu vleugelsjents an en zweeft wie ain engelsjen." „Stiekem laten zweven", gromde de Kille. „De knal kwam precies op tijd. Er zal wel niet veel meer van die snui ter over zijn." Intussen was 't er buiten op de weg niet gezelli ger op geworden. De lucht be trok, het werd hoe langer hoe donkerder en weldra viel het wa ter bij bakken uit de hemel. Het zag er niet naar uit, dat 't gauw droog zou worden en Mac Muz zle gromde: „Hè, kwam die lam me bus nou maar!" „Komt er geen bus, dan komt er andere redding", glimlachte Pie Yah Ma. „Nadert daar niet een luxe rol- auto? Deze verheven vanzelfwa- gen zal onze nietige lichamen meevoeren, denk ik." De auto kwam naderbij en de twee vrien den staken hun hand op of ze mochten liften... HET CAMERA- MYSTERIE Door PERCY KING (Nadruk verboden) 13). Zij wachtte zijn antwoord niet en ging terstond door: „Had Settle iets bijzonders?" „Ik zei het al hij dacht dat iemand over het eiland rond sloop. Zijn de anderen allemaal binnen?" „Oom Anthony zocht vrij gauw zijn werkkamer op. Hij nam de film mee om haar te onderzoe ken en wilde niet gestoord wor den. Helen en Isadora verveelden zich, omdat ze na 't gebeurde de radio niet durfden aanzetten; ze zijn al naar bed. Mark hield me gezelschap, maar ik wou hem niet mee hebben. Misschien vindt u het dwaas, maar de ge dachte laat me niet los, dat Settle u iets belangrijks had te zeggen." Opnieuw stapte ze van dit cha piter af. „Lawrence, Melchior en Soper zaten een poosje op 't ter ras te roken. Daarna gingen ze nog uit." Henderson floot door de tan den. „Met hun drieën?" „Na elkaar. Ik hoorde een van hen zeggen dat hij ging kijken waar u wel kon uithangen." „Melchior, geloof ik. Ik heb er niet zo precies op gelet. Waar bent u al die tijd geweest?" „Ik zal u in vertrouwen ne men", zei Henderson, na zich even te hebben bedacht, „maar voorlopig rnoogt u met niemand er over spreken. Settle en ik de den een ontdekking, waarbij de ingelaste film in 't niet verzinkt. Jerome is teruggekomen." Eleanor zag hem strak aan. „U en Settle hebben gedroomd. Jerome is dood." „Hij leeft, zoals u en ik." Henderson vertelde het meisje de verschijning van 't jacht voor de haven en hoe ze Jerome had den gevonden, doch verzweeg haar het doel van diens komst. ,,'t Was 19 juli op het eiland. Herinnert u zich nog alles van die dag?" „Ik denk het wel." „Zag u „Arabella" uitvaren?" „Zeker." „Slechts met Archie en Jerome aan boord?" i „Anders niemand. Het was Ar chie's plan, alléén te gaan, maar Jerome zanikte zó, dat hij ten slotte zijn zin kreeg." Eleanor trad op Henderson toe en legde een hand op zijn arm. „Hemel! We behoeven ons niet langer af te vragen, wie de twee de man op de film is!" „Jerome?" „Natuurlijk." De advocaat schudde 't hoofd. „Had hij het dan gewaagd naar 't eiland terug te keren? We moe ten aannemen, dat er drie man nen zijn geweest. Miss Mason. Degene, die Archie vermoordde, kan onmogelijk tegelijkertijd de film hebben gemaakt." „Een derde? Wie dan?" „Als ik dat wist te zeggen, was het drama opgehelderd. Trou wens, dit is 'n kwestie van uren. Zodra Jerome zijn roes heeft uit geslapen, zal hij de toedracht moeten vertellen. Hoe was de verstandhouding tussen hem en Archie?" „Ik geloof dat Archie nogal met hem op had, in elk geval méér dan met Melchior of Law rence. Vooral de laatste tijd." Eleanor aarzelde even. „U hebt misschien óók een verandering in hem opgemerkt. Het dateert van een klein jaar terug. Hij deed dikwijls erg down; je kon zien dat hem iets hinderde. Maar Ar chie had met zijn vader het ge sloten karakter gemeen. Een an der maakte hij niet licht van zijn zorgen deelgenoot." ,,'t Is me opgevallen" knikte Henderson. „Neem me niet kwa lijk dat ik een tere snaar aanroer Miss Mason, ik meen, dat de ver andering in Archie is begonnen, nadat u 't engagement verbrak." „O, daar is geen sprake van!" riep het meisje uit. „Heeft hij u dat gezegd?" „Niet met zoveel woorden, maar ik meende 't er uit te kun nen opmaken." „Dan hebt u hem verkeerd be grepen of hij vertelde u de waar heid niet. Op een avond vroeg Archie me zijn vrijheid terug. Hij beweerde nog altijd evenveel om me te geven, maar er had zich iets voorgedaan, waardoor van 'n huwelijk tussen ons voorlopig niets kon komen. Het zou ver scheidene jaren duren eer de hin derpalen uit de weg waren ge ruimd, en zó lang wilde hij me niet binden. Archie weigerde een nadere uitleg. Wel, Mr. Hender son, ik heb nooit om zijn liefde gebedeld. Hij gaf ze mij vrijwillig en hij kon ze wat mij betreft te rugnemen, nu hij er spijt over voelde. Dat zei ik hem." 't Meis je schokschouderde. „Achteraf betwijfel ik of ook bij mij de lief de wel erg diep heeft gezeten. Anders had ik het niet mogelijk geacht, dat Archie en ik na het gebeurde goede vrienden waren gebleven." „Archibald is altijd onstand vastig in zijn affecties geweest. Als student had hij de bijnaam „dat wat je niet hebt". Bezat hij eenmaal waar hij zijn zinnen op had gezet, dan was de bekoring er gauw af. In dit opzicht leek hij een kind, dat telkens om nieuw speelgoed dwingt, maar het na een paar dagen niet meer aan kijkt. Archie's besluit moet in tussen voor de oude heer een te leurstelling zijn geweest. Die had u graag met zijn zoon getrouwd gezien." „Ja, en toch nam hij het niet tragisch op. In zijn hart is hij 'n echte koppelaar. Nu weer heeft hij Mark Peckham voor me be stemd." Eleanor lachte zachtjes; toen maakte haar arm een bewe ging waarmede zij te kennen wil de geven, dat zij een streep onder dit chapiter had gezet. „We dwaalden af. Wanneer niet Jerome de moordenaar is, dan moet het een ander zijn, die belang heeft bij Archie's dood. In dat geval behoeven we niet ver te zoeken, dunkt me." „Bedoelt u Melchior? Of Law rence?" „Wie anders? Archie stond tussen hen en een dikke erfenis. Op oom Anthony's einde konden ze nog wel wachten een man van zeventig heeft niet veel meer in te brengen. Ze zijn nu zelfs dichter bij hun doel dan ze mis schien denken. Oom Anthony komt nooit over Archie's dood heen. Dikwijls heb ik het gevoel, dat hij niet de minste waarde meer aan het leven hecht. Law rence en Melchior ik heb ze altijd als jakhalzen beschouwd. Als u ze kende, zoals ik ze ken, zou u weten dat ze iets in hun schild voeren. Niet voor niets hebben ze een onguur type als Soper hier gebracht". In één adem voegde Eleanor er aan toe „Ik vind hem een griezel. Van avond waagde hij het mij te zeg gen dat nog nooit een meisje zo'n indruk op hem heeft gemaakt als ik". (Wordt vervolgd) O KT. ALLEEN GELDIG WOENSDAG GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. Solide kinderschoe nen, ideaal van pas vorm. Geheel met leder gevoerd en voor zien van uitstekende dubbele pororubber- zolen. In de kleuren bruin, beige en zwart. 32-36 6.45 28-31 5.65 24-27 4.95 95 22-233.95 20-21 A Poolvaste Tinneroy en Gentleroy jongens pantalons, in groen, grijs en marine. Met ritssluiting en ceintuur rondom, zonder om slagen. Een prachtige schoolbroek voor jon gens van 4-16 jaar. 16 jaar 15.25 Q75 4 jaar kleine stijging per maat Uni zwanendons flanel. Sterke wasech te kwaliteit. Donzige binnenzijde, dus heer lijk warm. In de laatste nieuwe najaarstlnten. 80 cm. br., p. m. 1.10 70 cm. breed Qftc per mtr. O Nog eenmaal onze suc cesaanbieding: auto matische drukball- point, in meerdere leuke kleuren. Om kilometers lang te schrijven. Biauw, rood, groen of zwartschrij- vend. 4 3 voor I Dameshemdjes en slipjes, van 'n mooie kwaliteit fantasie tricot. Hemd met schouderbandjes en fijn kantje, mtn. 4 60 40 - 42 - 44 I Slips, maten 40 - 42 - Natuur Jaegerwol. Kies deze wol, de ideale dracht Yoor de komende koude dagen, o.a. voor warme on- derkleding, kindervest jes, sokjes etc. Per knot van 4 45 100 gram I Nu fantastisch voorde lig! Een sterk warmte- reflecterende straal- kachel, gemonteerd op stevige voet met beschermd 750 watt element. Groot straal- bereik ^'5 Bijpassende snoer 2 m. 1.50 3 m. 1.95 Vlotte en elegante da mesregenmantel, in een modern structuur wafeldessin. U kunt kiezen uit grijs-wit, beige-wit en bleu-wit. Ook in uni poplin chan geant kwaliteit in bor deaux en grijs. Losse bindceintuur. Geheel zijde gevoerd. 4^75 Maten 32-44 Xv Porseleinen kop en schotel, met het klas sieke Saksisch blauw decor. Handig en goed van model. Geschikt voor koffie /Qc en thee O S Zuiver wollen herenshawls, met handgeknoopte franje. In frisse streepdessins en diverse kleuren combinaties Mousse-nylon dameshandschoenen, met wollen gebreide voering, In een extra zware kwaliteit. In 5 mode- 60 tinten. Ook in zwart en wit A Witte moltondeken. Sterke kwaliteit. Nu zéér voordelig. In 3 verschillende maten. 150/200 4.10 125/180 3.10 4 65 90/130 cm. I Grote partij oogjes- en hydrofiele luiers, prima kwaliteit. AQC Nu 7Ö Goed absorberend. Moriaantjes. Een knappend vers choco lade koekje, met suiker 49c bestrooid. 250 gram Zilveruitjes. Nieuwe oogst. Lekker knappende uitjes. 4 05 Per grote pot I Nu de avonden weer langer worden of op een regenachtige mid dag kunnen Uw kinde ren zich urenlang amu seren met een leuke legpuzzle. U kunt kiezen uit 4 verschil lende puzzles, leder 245 stukjes, (voor urenlang ptizzelen). DEN BOSCH TILBURG 7 HELMOND In een geanimeerde vergadering heeft de raad van Drunen, onder voorzitterschap van Burgemeester Mr. Stieger, vrijdagavond de twintig punten tellende agenda doorgewerkt. Punt voor punt werd uitvoerig doorgespro ken, alvorens de raad zijn goedkeuring aan de voorstellen gaf en bij het voorstel tot verkoop van de wielen met bijliggende grond langs de Elshoutse dijk aan Staats bosbeheer, ging de raad zelfs niet accoord. Het belangrijkste, zij het dan een prin cipebesluit, was wel de oprichting en in standhouding van een lagere technische school voor metaal- en bouwnijverheid en de schoenindustrie. De huidige gemeentelijke vakschool voor schoenmakers zal ook in de ze school opgaan. Tot voor kort is een Stich ting Lagere Technische School voor Drunen en omstreken in het leven geroepen, waarin zitting hebben de heren J. Vissers. C. van RicI, Dr. Ed. Lips en de heer Rijke uit Heusden. Nog een besluit dat algemeen mag wor den toegejuicht, was het geven van een ver goeding voor de verbetering van het gymna stieklokaal voor onderwijsdoeleinden. Bij de definitieve vaststelling van de grondprijzen in het uitbreidingsplan-West kwamen volgens het calculatieschcma prij zen uit de bus van 10.40 voor Braken-West en 7.50 voor Elshout; uit de na-calculatie van Braken-Oost kwam f 9.50 uit de bus. Het gehele rapport over de calculatie-opzet ontlokte Ir. v. Lammeren de opmerking dat de cijfers verrassend goed klopten. De Klinkaert had over 1959 een nadelig saldo van f 7834,-, wat laag was tegen over 1956, 1957 en 1958, met resp. f 27.308, - f 16.535, - en f 20.064. - Al was dit dan laag, Ir. v. Lammeren vroeg toch om zo mogelijk de tarieven eens te herzien. Het kamp had de gemeente in 4 jaar toch al de sordige som van f 71,731, - gekost. Probeer ze maar eens terug te ver dienen. Verder vond de raad het ook onge wenst dat personen van tweeërlei kunne, tenzij ze familie van elkaar zijn, zomaar naast elkaar gaan zitten in duin en hei, en dat auto's voor andere doeleinden gebruikt worden als waarvoor ze in feite bestemd zijn. Onderwijs. Na de goedkeuring der notulen en ken nisneming van de ingekomen stukken stelde de raad een crediet, groot f 5010,80 be schikbaar voor aanschaffing van verwar- mings-apparatuur in de meisjes- en kleuter school te Elshout. De heer Rijpert gaf hier bij het advies goede oliekachels te kopen. Vastgesteld werd ook de vergoeding inge-. volge de I.o. wet voor bijzondere lagere scholen over 1959. Voor 1959 werd de vergoeding per leer ling vastgesteld als volgt: f 37.50 per leerling voor de jongens school te Drunen en meisjesscholen te Dru nen en Elshout; f 32,50 per leerling voor de jongensschool te Elshout (z.g. bruikleenschool). Ir. v. Lammeren stelde dat de uitkerin gen, gezien de uitkeringen van 10 jaar ge leden, nog erg laag zijn en vroeg of dit niet moest worden herzien. De voorzitter merkte op dat de cijfers over 1959 natuurlijk vaststaande cijfers zijn, waaraan weinig veranderd behoeft te wor den, maar dat voor 1960 reeds een hoger bedrag was aangevraagd, waaruit mocht blijken dat de suggestie van de heer van Lammeren juist is. Lagere Technische School voor Drunen en Omstreken. Aan de orde was ook het voorstel a. dat de oprichting van een lagere tech nische school van Drunen en omstreken door de raad wordt nodig geoordeeld; b. tot overdracht van de gemeentelijke vakschool voor schoenmakers aan de Stich ting „Lagere Technische School voor Dru nen en Omstreken. Hierover zegt het pre-advies Door het Bestuur van de onlangs gevorm de Stichting „Lagere Technische School voor Drunen en omstreken" werd een ver zoek ingediend inzake het verlenen van de nodige medewerking voor de oprichting van een lagere technische school in onze ge meente. In dit schrijven van voornoemde stichting zijn de voornaamste argumenten voor de noodzaak van een technische school volledig weergegeven en b. en w. zijn dan ook van mening, dat de totstandkoming van een dergelijke school voor de gemeente van het allergrootste belang is te achten. Ook het streekbelang wordt hiermede ten zeerste ge diend. Het tweede verzoek van de stichting be-, treft het onderbrengen van de Gemeentelijke Vakschool voor Schoenmakers in de nieuwe school. Voor een volledige centralisatie van de opleidingen is het inderdaad aan te bevelen, dat alle vakrichtingen onder één bestuur worden samengevoegd. Zoals in het schrijven van de stichting is weergegeven, biedt dit tevens het voordeel, dat de exploitatie van het geheel beter, een voudiger en doelmatiger kan worden ver zorgd. Bij een eenzijdige opleiding, zoals de hui dige Vakschool voor Schoenmakers, wordt steeds de moeilijkheid ondervonden, dat niet voldoende leerlingen kunnen worden aange trokken om van een volledig bezette school te kunnen spreken. Met deze moeilijkheid heeft onze vakschool reed6 meerdere jaren te kampen, en alleen het feit, dat deze school van oudsher in Drunen is gevestigd geweest, is voor het Ministerie van Onderwijs aan leiding geweest toch een rijkssubsidie toe te kennen. Bij meerdere vakopleidingen zijn de mo gelijkheden voor opname van nieuwe leer lingen veel ruimer. Ook het feit, dat de ex ploitatie en het beheer geheel in handen zal komen van personen, die terzake volledig deskundig zijn, biedt op zich vele voorde len, welke het onderwijs zeker ten goede zullen komen. Uit de overdracht van de gemeentelijke vakschool vloeit verder de consequentie voort, dat door Uw Raad binnen afzienbare tijd een besluit zal moeten worden genomen tot liquidatie van de school en tot ontslag aan het huidige personeel. Ten aanzien van het personeel voor de nieuwe school blijkt bedoeld bestuur bereid de leraren van de vakschool aan de nieuwe school te verbinden indien het leerplan dit mogelijk maakt. De gebouwen van de Vakschool zullen niet aan de Stichting worden overgedragen, aangezien het voornemen bestaat een geheel nieuwe school te bouwen. Waar deze school zal worden gebouwd is nog niet met zeker heid bekend, doch het plan bestaat wel dit te doen op een nog nader te zoeken perceel in Elshout, dit met het oog op de leerlingen uit het Land van Heusden en Altena. Met de Inspecteur van het N.O. werd terzake reeds vooraf contact opgenomen en hij was bereid zijn volledige medewerking te verlenen. De heer Ploegmakers juichte de oprich ting van een dergelijke school van harte toe, een mening die door de gehele raad werd gedeeld. De heer Ten Voorde was het echter niet eens met de status van het huidige perso neel van de gemeentelijke vakschool. Bij het overgaan van de genoemde school naar de nieuwe stichting is er voor dit personeel geen enkele garantie. Over dit punt ontspon zich een levendige discussie, waarbij de heer I.ommers zich aansloot bij de bezwaren van de heer Ten Voorde, die stelde dat bij de overdracht straks deze mensen een zekere garantie moesten hebben. De heer v. Lam meren stelde echter dat dit, hoewel zeker belangrijk, in feite een bijkomstigheid was, waar het over ging was, dat de raad een principebesluit nam aangaande de stichting van een lagere technische school, met daar in opgenomen de vakopleiding voor schoen makers. Straks zou voor deze school een directeur moeten worden aangezocht, die dan weer de nodige leerkrachten zal moe ten aantrekken; of dit voor het schoenma- kersonderwijs de huidige leerkrachten zul len zijn van de gemeentelijke vakschool in Drunen, is een zaak die het nieuwe bestuur en directeur aangaan. De heer Ten Voorde kon het hiermede niet eens zijn en stelde nogmaals dat deze mensen een zekere ga rantie moesten krijgen. De voorzitter merkte op dat dit alles thans nog niet aan de orde was, waar het om ging, was het principebesluit. Over de status van het personeel van de huidige ge meentelijke vakschool zal straks zeker nog wel gesproken kunnen en moeten worden. De raad nam het voorstel aan. Nieuwe Politie-verordening. De wijziging van de algemene politiever ordening inzake het wel of niet naast el kaar mogen gaan zitten van personen van tweeërlei kunne, ging vlot onder de hamer door. Het was ook niets nieuws onder de zon, want, aldus de voorzitter, een derge lijke verordening bestaat reeds op vele plaatsen. Bij wandelingen of fietstochten langs Hei dijk, Kanaal, in bos-, heide- en duingebied, gebeurt het meermalen dat men aanstoot neemt aan de houding van jongelui, die zich langs de wegen of paden neervlijen. Dik wijls zijn het jongelui van beiderlei kunne, die door hun onwelvoeglijke houding en ge drag aanstoot geven aan de voorbijgangers. Thans is de situatie zó, dat vele ouders met hun kinderen, speciaal om voormelde rede nen, het zuidelijk gebied liever mijden, dan hun kinderen met een en ander te confron teren. In vele gemeenten is in bovenvermeld euvel voorzien en is een verbodsbepaling in de plaatselijke politieverordening opgeno men. Een soortgelijke verbodsbepaling zou in de verordening opgenomen moeten wor den met betrekking tot het gebruik van auto's voor bovenstaande doeleinden. De heer Fortuijn vroeg of het niet nodig was om op de plaatsen waar de verbodsbe-; paling van kracht was, borden te plaatsen. De voorzitter merkte op dat dit, gelet op de algemene bekendheid wat wel en niet toe laatbaar is, zeker niet nodig is. Geen vérkoop van wielen. Het voorstel om de wielen aan de Els houtse dijk en de Iwjbehorende gronden te verkopen aan Staatsbosbeheer, keurde de raad niet goed. Gezien het feit dat er ook particuliere gegadigden waren en ook, daar, gezien de algemene bepalingen voor de eige naar van de wielen, de belangen van de ge meente veilig waren, stemde de raad niet toe en zegde de voorzitter toe met een nieuw voorstel te zullen komen. De heren Brok en van Herpt bepleitten de verkoop aan particulieren, waarbij de raad zich aan sloot. Gymnastieklokaal wordt verbeterd. De verbetering van het huidige gymna stieklokaal was een punt dat ook vlot de goedkeuring kreeg van de raad, na kennis genomen te hebben van de financiële kon- sekwentie6 en rekening houdende ook met het feit dat de gemeente straks ook nog gel den beschikbaar zal moeten stellen voor aan koop van werktuigen. Uit het pre-advies nog het volgende De gemeente beschikt sedert maart van dit jaar niet meer over een gymnastieklo kaal voor de schoolgaande jeugd. In die maand werd nl. het bestaande gymnastiek lokaal eigendom van het R.K. Kerkbestuur te Drunen, door de Inspecteur van de Volks gezondheid voor onderwijsdoeleinden, afge keurd. Het gebouw bevindt zich in een zo danig vervallen 6taat, dat ook de gymna stiekvereniging er geen gebruik meer van kan maken. Op initiatief van de gymnastiekvereniging S.H.J. is er een plan opgesteld om het be staande gebouw grondig te restaureren en te verbeteren. Zij heeft het gymnastieklo kaal gehuurd van het Kerkbestuur voor een termijn van 15 jaren. Ook kan de vereniging de voor de restauratie van het gebouw be nodigde financieringsmiddelen verkrijgen. De verbouwingskostcn worden geraamd op f 20.000.-. De totale lasten gedurende de eerste 10 jaren worden geraamd op f 6.861.- per jaar. Uiteraard kunnen dergelijke en elk jaar terugkerende lasten door een gymnastiek vereniging niet alleen worden gedragen. Zij kan en wil dit dan ook alleen doen indien het lokaal verhuurd kan worden aan de scholen. Het lokaal zal gebruikt kunnen worden gedurende 40 weken 50 lesuren. De kos ten per lesuur bedragen dan f 3.40. De lagere scholen zulen 36 lesuren per week of 1440 lesupren per jaar van het lokaal gebruik maken. Wil het voor de gymnastiekvereniging fi- nanciëel aanvaardbaar zijn, zal zij per jaar, wegens het gebruik van het lokaal door de leerlingen der lagere scholen, een bijdrage moeten ontvangen van 1440 x f 3.40 is f 4.896.-. Na 10 jaren zullen de kapitaalslasten ver vallen en zou volstaan kunnen worden met een lesuurvergoeding van f2.-. B. en W. achten de gevraagde vergoe ding, welke de gemeente voor de scholen zal 4M.V-- 'V UJlL :L i'. is l; r. i „Wie?"

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2