De Echo van het Zuiden Gemeenteraad Waalwijk NIEUWE WAALWIJKSE STREEKZIEKENHUIS KRIJGT 163 BEDDEN WAALWIJK „gezondheid' PRE-ADVIEZEN Stassar Betere MAANDAG 3 OKTOBER 1960 83e JAARGANG No. 77 Agenda en pre-adviezen BRILLEN BRILLEN Totale stichtingskosten I 7.620.250.- GODSDIENSTLERAAR Dr. MOLLERCOLLEGE FRAAIE TAPTOE VAN B.B.A.-HARMONIE Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op woens dag 5 oktober 1960 om half acht ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, gehouden 1 september 1960. 2. Ingekomen stukken: a. van de Minister van Binnenland se Zaken: Koninklijk goedgekeurde raads besluiten van 30 juni 1960 tot wij ziging der verordeningen op de heffing van precariorechten, van rioolbelasting en van slachthuis rechten, keurlonen, enz. b. van de Gedeputeerde Staten: c. controleverslagen rekenplichti- gen; d. van de Stichting Nationale Com missie tegen het Alcoholisme, Utrecht. Circulaire, houdende aanbeveling gebruikmaking wettelijke moge lijkheden inzake vermindering van het aantal drankwetvergun ningen; e. van de Koninkl. Nederlandsche Voetbalbond, 's-Gravenhage. Schrijven betreffende bijdrage in de kosten van de bouw van een sporthal. 3. Voorstel inzake verlofsrecht. teruggaaf van 4. Benoeming voorzitter en leden der commissie van advies inzake uit voering der woonruimtewet. 5. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van slacht huisrechten, keurlonen, enz. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de bouw van 100 woningwetwoningen in het par tieel uitbreidingsplan Waalwijk Noord. 7. Voorstel tot het nemen van een beginselbesluit inzake verkoop van grond voor de bouw van een r.k. ziekenhuis in het partieel uitbrei dingsplan Besoijen. 8. Voorstel tot waarborging beta ling rente en aflossing van te slui ten geldlenin(gen) voor de bouw en de inrichting van een r.k. zieken huis. 9. Voorstel tot het nemen van een gewijzigd besluit onder intrek king van het besluit van 1 septem ber 1960 inzake waarborging be taling rente en aflossing van een te sluiten geldlening door de Hervorm de Stichting voor Verzorging van Ouden van Dagen te Waalwijk. 10. Voorstel tot het verlenen van een voorschot op de vergoeding in gevolge art. 101 der lager onderwijs wet 1920 ten behoeve van de Burg. Moonenschool. 11. Voorstel tot overdracht van grond op de voet van art. 80, vierde lid, der lager onderwijswet 1920 voor de bouw van een r.k. jongens ulo-school aan de Guido Gezelle- straat. 12. Voorstel tot aankoop van het pand Kloosterweg 1 van J. van Nij- natten, ten behoeve van de uitvoe ring van het partieel uitbreidings plan „Kloosterweg". 13. Voorstel tot aankoop van grond aan de oostzijde van de Sprangse- weg ten behoeve van de aanleg van de Zanddonkweg. 14. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de verbindingsstraat GrotestraatLaageinde t.b.v. de bouw van een kantoor voor de rijks belastingen en voor het gewestelijk arbeidsbureau. 15. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor verbouwing van het perceel Grotestraat 176 tot winkelpand. 16. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de bouw van een magazijn achter het winkelpand van Assendelftstraat 2. 16a. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de bouw van een industriehal ten behoeve van de Vennootschap onder firma „Holland Heating". 17. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van industrieterrein aan de Elzen- weg aan P. M. Bakkers. 18. Voorstel inzake beantwoording der nota van aanmerkingen der ge deputeerde staten op de begroting 1960. 19. Voorstel tot vaststelling van 't maximumbedrag, tot hetwelk kas geld kan worden opgenomen in de maanden oktober en november '60. 20. Wijziging begroting. Commissie van Advies Woonruimtewet De commissie van advies inzake uitvoering van de woonruimtewet 1947, waarvan de leden ingevolge art. 8, eerste lid, der genoemde wet jaarlijks moeten worden beno.emd, treedt in deze gemeente jaarlijks op 30 september in haar geheel af. De op grond van het vorenstaan de afgetreden commissie was als volgt samengesteld: G. A. Duyvelaar, voorzitter; M. Faro, J. A. M. Kees, F. Kemperman en C. A. v. Mosselveld, leden. Bo'iw van 100 woningwet woningen in het uitbreidingsplan Waalwijk - Noord (4e tranche Continubouw). Met het gereedkomen van het complex van 100 woningen van het bouwjaar 1960, behorende tot het continubouw-project Brabant II, zul len in het partiële uitbreidingsplan Baardwijk in totaal 308 woningwet woningen zijn gebouwd. Zoals be kend, laat dit partiële uitbreidings plan geen ruimte om ook de reste rende 200 woningen, behorende tot dit continubouw-project, aldaar te verwezenlijken. De bouw van de 4e en 5e tranche in de jaren 1961 en 1962 zal daarom plaats vinden in 't partiële uitbreidingsplan Waalwijk- Noord. Voor het bouwrijpmaken van de in dit plan begrepen gron den, zijn door de raad reeds de no dige kredieten gevoteerd, terwijl voor de aanleg van hoofd- en dienst leidingen, de bouw en de inrichting van een onderstation ten behoeve van de elektriciteitsvoorziening, be nevens de aanleg van een straatver- lichtingsnet bij besluit van 25 febr. 1960 kredieten beschikbaar zijn ge steld. Momenteel zijn de voorbereidin gen voor de realisering van de 4e fase betrekking hebbende op het jaar 1961 zover gevorderd, dat b. en w. de raad voorstellen kunnen aanbieden tot het beschikbaarstel len van kredieten voor de bouw van wederom 100 woningwetwoningen, zulks op basis van het raadsbesluit dd. 2 augustus 1957 tot onderhandse aanbesteding van ca. 500 woningen aan de N.V. Internationale Bouw- compagnie v.h. Fa. H. v. Heeswijk te Best. Deze 4e fase omvat de bouw van 9 garages in de onderbouw van de in het plan betrokken flatwonin gen. De 100 woningen zijn geprojec teerd aan de Tempelierstraat (24 stuks) en aan de Noordstraat (76 stuks) ten noorden van de Winter dijk te Besoijen en zijn verdeeld als volgt: 6 woningen type C (eengezinswo ningen met een inhoud van 315 a 323 m3); 16 woningen type K (galerijwo ningen met een inhoud,van 272 a 293 m3); 78 flatwoningen (inhoud varië rend van 247 tot 303 m3). De grondkosten van deze wonin gen, zoals deze in de exploitatie zul len worden verdisconteerd, zijn in overeenstemming met de voor het uitbreidingsplan WaalwijkNoord opgestelde en aan gedeputeerde sta ten medegedeelde exploitatie-opzet, aangevende voor flatbouw 21. per m- en voor laagbouw f 15.— per m2. De exploitatie zal geschieden met steun uit 's-Rijks kas op de voet van de „Beschikking bijdragen wo- Beide diensten zijn in deze ge meente zeer onvoldoende gehuisvest en het stemt tot voldoening dat de rijksgebouwendienst uiteindelijk heeft besloten om het huisvestings probleem ineens afdoende op te los sen door de stichting van een aan de eisen van de tijd aangepast mo dern gebouw, hetwelk ongetwijfeld een aanwinst zal zijn voor de ge meente. Het gevraagde terrein heeft een oppervlakte van pl.m. 3050 m2. Bouw van een magazijn achter het pand van Assendelftstraat 24 Door de huurder van het pand v. Assendelftstraat 24 t.w. de heer J. P. van der Mei is verzocht om van gemeenteweg achter dit perceel een magazijn te bouwen en aan hem in huur te verstrekken. Zoals bekend is, oefent betrokkene in het naast gelegen winkelpand een levensmid- delen- annex groenten- en fruitbe- drijf uit. In verband met de uitbrei ding, die dit bedrijf heeft ondergaan, is de huidige opslagruimte te klein geworden, zodat de bouw van een nieuw magazijn voor hem noodza kelijk is. De bouwkosten van dit magazijn zullen op basis van een rendabele exploitatie worden verdisconteerd in een huurverhoging van voorlopig 36.per maand. Betrokkene heeft zich schriftelijk bereid verklaard deze huurverhoging te accepteren. BOUW VAN EEN INDUSTRIEHAL t.b.v. de Vennootschop onder firma Holland Heating. Door de vennootschap onder firma Hol land Heating, gevestigd te Raamsdonksveer, is aan de gemeente verzocht een industriehal te bouwen en deze na voltooiing aan haar in huurkoop af te staan. Als bouwterrein isdoor dit bedrijf geko zen een perceel grond, gelegen aan de Zand donkweg in het industrieterrein ten zuiden van de Elzenweg te Besoijen, onmiddellijk grenzende aan het aldaar aanwezige bedrijf van de N.V. Condor Import-Export. Het productieprogramma van het te stichten bedrijf bestaat uit de vervaardiging van luchtverwarmingsinstallaties en afzuig- ventilatoren, welke in licentie worden gefa briceerd. De arbeidsbezetting zal bij de aan vang 40 personen bedragen, hetgeen uit een oogpunt van werkgelegenheid voor onze in dustriële gemeente met een jaarlijks toene mende vraag naar arbeidsplaatsen t.b.v. de jonge beroepsbevolking, van groot belang moet worden geacht. Daarenboven betreft het hier de vestiging van een metaalverwer kende industrie, welke als zodanig meer schakering brengt in het bestaande indus triële patroon onzer gemeente. De vestiging van een dergelijk bedrijf valt daarom voor onze gemeente zeker toe te juichen. De stichtingskosten, inclusief grondkosten worden geraamd op f 345.625. - Uitgifte in erfpacht van industrieterrein aan P. M. Bakkers De heer P. M. Bakkers, Burgem. Smeelelaan 43 alhier, heeft een ver zoek ingediend om hem voor de bouw van een industriehal met kan toorruimte een industrieterrein ten zuiden van de Elzenweg in erfpacht uit te geven. Omdat het door hem gevraagde terrein nog niet geheel eigendom is van de gemeente, kan voorlopig slechts een gedeelte, ter oppervlakte van ongeveer 2324 m2, in erfpacht worden gegeven. Dit gedeelte is echter voorlopig groot genoeg voor de realisering van de bouwplannen. In de akte van erfpacht zal de voor waarde worden opgenomen dat be trokkene, zodra het resterende ge deelte, groot ongeveer 1820 m2, ei gendom is van de gemeente, ook dit gedeelte in erfpacht zal aanvaarden. Ter verkrijging van een verant woorde verkaveling van de indus trieterreinen is dit natuurlijk nood zakelijk. De erfpachtscanon dient te wor den berekend naar de voor die ter reinen geldende prijs van 6.25 per m2 en een rentevoet van 5%. De ca non bedraagt dus 5% van 14.525.- 726.25. schuilt in de verhoging van de slachtrechten, die met ingang van dit weekeinde op 14 cent per kilogram zijn gekomen. Het oude slachtrecht was J 22.50 per dier. Deze wijziging loopt de slagers natuurlijk danig in de papieren. Moest voor een beest van 300 kg. voorheen dus 22.50 worden be taald, thans bedragen daarvoor de slachtrechten 42.Dit is echt wel een verschil om opge wonden over te raken en de sla gers zijn dan opk niet van plan om het er bij te laten zitten. .J4et gaat ons er niet om terug te val len op het oude tarief, maar we willen een milder tarief", zo ver klaarde ons de voorzitter van de Waal wij kse Slagersvereniging de heer A. van Roessel. „Door het nieuwe tarief zijn we ten opzich te van de randgemeenten wel bij zonder ongunstig komen te zit ten." Men heeft inr, v. d. Heuvel uit 's-Bosch als rechtskundig advi seur in de arm genomen, die in de gemeenteraadsvergadering van a.s. woensdag namens de Waal- wijkse Slagersvereniging een re quest zal indienen en het stand punt van de slagers uiteen zal zetten. De hoogste slachtrechten die elders in Nederland worden be taald, bedragen 8 ct. per kg.! In zijn vergadering van aanstaan de woensdag zal de Waalwijkse ge meenteraad het voorstel in behan deling nemen tot waarborging van betaling van rente en aflossing van door de Deken van Riel-Stichting te sluiten geldlening (en) voor de bouw en de inrichting van 'n nieuw r.k. ziekenhuis. Zoals bekend is, bestaan er in Waalwijk reeds geruime tijd plan nen om te komen tot de bouw van een nieuw r.k. ziekenhuis. Het huidige St. Nicolaaszieken- huis voldoet sinds lang niet meer aan redelijke eisen, welke aan een goed geoutilleerd ziekenhuis mogen en moeten worden gesteld. Als voornaamste gronden zijn hiervoor aan te wijzen; 1. het bestaande ziekenhuis is zeer slecht gelegen in de nabijheid van het kerkhof en de gasfabriek en bovendien sterk ingebouwd; 2. de accomodatie laat veel te wen sen over; 3. het gebouw is niet voor uitbrei ding vatbaar, zodat niet kan wor den voldaan aan de steeds toe nemende vraag voor opname van patiënten. Dit laatste vindt vooral zijn oorzaak in het feit, dat het bestaande zieken huis zich in de loop der jaren steeds meer heeft ontwikkeld tot 'n streek ziekenhuis. De behoefte aan uitbreiding blijkt duidelijk uit het aantal verpleegda- - .«„n,,-. j gen. Dit aantal bedroeg in 1955 nog ningwetbouw 1950 terwijl voor de slechts 19 666 terwijl dit aantal in financiering van de stichtingskosten 1959 gesteeen tot 35.158. rijks voorschotten zullen worden aangevraagd. VERKOOP BOUWTERREIN. Het bestuur van de Deken van Rielstich- ting heeft de gemeente verzocht te willen mededelen, of zij bereid is om het terrein ten zuiden van de Kasteellaan in principe te bestemmen voor de bouw van het nieuwe r.k. streekziekenhuis. Het is begrijpelijk, dat het bestuur met deze bereidverklaring ge diend zal zijn, omdat zij daarna eerst aan de plannen een vastere vorm kan doen geven. Zoals bekend, heeft het betreffende ter rein de bestemming „Openbaar of bijzon der gebouw". De bouw van een ziekenhuis op dat terrein is dus geheel in overeenstem ming met de in het uitbreidingsplan daar aan gegeven bestemming. B. en W. zijn er van overtuigd, dat ook de raad op het standpunt staat, dat de ge meente aan de bouw van het ziekenhuis, het welk zowel voor deze gemeente als voor de omgeving van zo uitzonderlijk groot belang is, zoveel mogelijk haar medewerking zal jnoeten verlenen. Zowel de architect van het ziekenhuis als de stedebouwkundige zijn van mening, dat het terrein aan de Kasteellaan voor dit doel zeer geschikt is, zowel qua ligging als qua grootte. Vanzelfsprekend zal het gebouw zo danig worden gesitueerd en zal het een zo danig architectonisch aanzien verkrijgen, dat het uit stedebouwkundig oogpunt volkomen past in de fraaie omgeving. De koopsom zal worden bepaald aan de hand van de betreffende exploitatieopzet. OVERDRACHT VAN GROND Het bestuur van de St. Michaël-ulo-school, alhier, wendt zich tot de raad met het ver zoek, aan dat bestuur in eigendom te willen overdragen de grond, gelegen ten zuiden van de Guido Gezellestraat en benodigd voor de voorgenomen uitbreiding van deze school. Het betreffende terrein heeft een op pervlakte van 2400 m2. Aankoop grond t.b.v. de aanleg van de Zanddonkweg Voor de aanleg van de Zanddonk weg, de weg welke zal lopen vanaf de Sprangseweg langs de zuidzijde van het industrieterrein, moet nog 'n stukje grond worden aangekocht van de diaconie van de hervormde gemeente van Besoijen. Dit stukje grond, hetwelk een op pervlakte heeft van ongeveer 1750 m'-', is gelegen langs de Sprangseweg. Met de diaconie is over de aan koop overeenstemming bereikt. Verkoop bouwterrein t.b.v. de bouw van een belastingkantoor en het gewestelijk arbeidsbureau De rijksgebouwendienst, directie Noord-Brabant en Limburg, heeft een verzoek ingediend om aan de Staat te verkopen een bouwterrein, gelegen ten noorden van de door braak GrotestraatLaageinde. Het is de bedoeling om op dit ter rein een gebouw te stichten voor de huisvesting van de belastingdienst en het rijksarbeidsbureau. 1959 was gestegen tot 35.158. Een en ander is voor de Minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid aanleiding geweest om het be stuur van de „Deken van Rielstich- ting", die het huidige ziekenhuis be heert, reeds op 28 november 1958 in principe toestemming te verlenen tot het bouwen van een nieuw zie kenhuis. Het bestuur van genoemde stich ting is toen onmiddellijk begonnen met de uitwerking van de reeds be staande globale plannen, welke voorbereiding thans zover is gevor derd, dat het schetsplan van 't nieuw te bouwen streekziekenhuis voor Waalwijk en omgeving op 16 sept. j.l. ter goedkeuring is toegezonden aan het Ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid. Het bestuur van de „Deken van Rielstichting" is voornemens 't nieu we r.k. streekziekenhuis te bouwen in het uitbreidingsplan Besoijen, op het terrein, hetwelk wordt begrensd door Burg. Verwielstraat, Kasteel laan, van Assendelftstraat, Witten- horstlaan en de Burg. v. d. Ham- menstraat. 163 BEDDEN De beddencapaciteit van het ge projecteerde nieuwe ziekenhuis be draagt 163 (thans 110), terwijl in dit plan rekening is gehouden met een in de toekomst mogelijke uit breiding van 311 bedden. Gegevens voor de te verwachten beddenbehoefte werden verstrekt door het Dr. Veegerinstituut te Nij megen in een sociografisch-medisch rapport. Uit genoemd rapport zal blijken, dat te verwachten valt dat uitbrei ding van de beddencapaciteit zeer spoedig zal dienen plaats te vinden. Het geprojecteerde behandelhuis, waarin zijn onder te brengen de röntgenkamers, de operatiekamers, de verloskamers, enz., is nu reeds opgezet voor een beddencapaciteit van 311 bedden, daar een evenredi ge vergroting van het behandelhuis bij de latere uitbreiding van 't bed denhuis zal stuiten op vele practi- sche bezwaren en consequenties. Het gehele complex van het te bouwen ziekenhuis bestaat uit 3 te onderscheiden bouwmassa's, n.l. een beddenhuis, een behandelhuis en 'n verpleegstersflat. Het ziekenhuis zelf bevat het ge noemde beddenhuis en in de as, loodrecht hierop, het behandelhuis, beide in hoogbouw uitgevoerd. Tussen deze 2 hoogbouwen in is een kern geprojecteerd voor 't ver ticale verkeer en transport. 'Het beddenhuis is opgebouwd uit 5 bouwlagen met verpleegeenheden voor interne, chirurgische en gynae cologische patiënten, een afdeling voor kinderen en een verpleegeen- heid voor diverse specialismen. In een grote laagbouw zullen wor den ondergebracht de directie, ad ministratie, laboratoria, poliklieken, keukens, klooster voor de religieuse verpleegsters en rectoraat. Uitgaande van een investering van 150.per m3, in welk bedrag zijn begrepen alle kosten, met uit zondering van de inventaris en de aanloopkosten, doch inclusief grond-, bouw- en vergunningskosten, we gen- en tuinaanleg, installaties (ver warming, sanitair en elektriciteit), akoestische voorzieningen, air-con ditioning, liften, keukeninstallaties, linoleum en ren te-verlies tijdens de bouw, en rekenend met een gebou wen-inhoud van gemiddeld 267.39 kubieke meter per bed-capaciteit, komen de totale stichtingskosten per bed op 40.000.ofwel bij een beddencapaciteit van 163, in totaal op 6.520.000.—. Zoals uit het vorenstaande blijkt, is voor de bouw van het onderwer- pelijke streekziekenhuis een bedrag benodigd van ruim 6,5 millioen gul den. Daarnaast is te investeren voor aanschaffing van inventaris 896.500 en is uit te geven wegens voorbe- reidings- en aanloopkosten 203.750. In totaal zal 't investeringsbedrag derhalve belopen 6.520.000. ƒ896.500.b ƒ203.750.— 7.620.250.—. Het bestuur van de „Deken van Rielstichting" is voornemens de voor de bouw en inrichting beno digde gelden aan te trekken via on derhandse leningen op de kapitaal markt. Het is genoemd bestuur echter ge bleken, dat de in aanmerking ko mende geldgevers slechts dan be reid zijn onderhandse geldleningen aan de Stichting te verstrekken, in dien de tijdige betaling van renten en aflossingen door de gemeente wordt gegarandeerd. Het bestuur van de „Deken van Rielstichting" richt zich in verband hiermede bij schrijven van 16 sep tember 1960 tot de raad met 't ver zoek de gemeente Waalwijk garant te willen stellen voor de tijdige be taling van renten en aflossingen van de door de Stichting aan te ga- ne onderhandse geldleningen voor de bouw en de inrichting van een nieuw r.k. streekziekenhuis tot een totaalbedrag van 7.620.250. B. en w. zijn van oordeel, dat de bouw van een modern geoutilleerd ziekenhuis als het onderhavige, waarmede vele belangen van plaats en streek ten sterkste worden ge diend, zeer is toe te juichen. Uit de globale exploitatiebegro ting zal tevens blijken dat bij een gemiddeld te berekenen verpleeg- prijs van 20.08 per dag een slui tende exploitatie verkregen wordt. Deze exploitatiebegroting is ge baseerd op salarissen en prijzen per 1 augustus 1960. Uitgegaan is van 163 bedden, die voor 90% zijn be zet, terwijl 't aantal verpleegdagen wordt gesteld op 53.545. B. en w. stellen voor de gemeen te Waalwijk garant te stellen voor de tijdige betaling van renten en af lossingen van door het bestuur van de „Deken van Rielstichting" aan te gane geldleningen voor de bouw en inrichting van een nieuw r.k. streekziekenhuis, tot een bedrag van 7.620.250.—. >1// ïf: NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Z. H. Exc. Mgr. Bekkers, bis schop van 's-Bosch, heeft be noemd tot godsdienstleraar aan het Dr. Mollercollege de Wel- Eerw. Pater J. van Doorn m.s.f. te Kaatsheuvel. KAV STICHTTE TONEELCLUB Door de afd. Waalwijk van de K.A.V. is een toneelclub opge richt, welke op dinsdag 4 okt. a.s. in het Besoijense patronaatsge bouw voor het eerst voor het voetlicht zal komen met 't stuk „De Kloof" van~ Arie v. d. Lugt. De regie is in handen van de heer J. Hesselberth. INSTUIF-TONEELGROEP Door de toneelvereniging „Vi- Vi" van de r.k. Instuif Waalwijk is in studie genomen de thriller „Moordenaar op huwelijksreis" van Arnold Ridley en Anthony Armstrong. Het ligt in de bedoe ling dit stuk op 21 jan. 1961 in het Gemeenschapshuis voor het voetlicht te brengen. NIEUWE SLACHTHUISTARIE VEN TE ZWARE BELASTING VOOR WAALWIJKSE SLAGERS Het leven van de Waalwijkse slagers is er niet gemakkelijker op geworden. Zaterdag j.l. name lijk zijn de nieuwe slachthuista rieven ingegaan, welke door de Waalwijkse gemeenteraad eerder in dit jaar zijn vastgesteld. De slagers zijn zonder meer ont stemd en in een bewogen verga dering hebben zij j.l. woensdag zonder omwegen van deze ont stemming blijk gegeven en er zijn zelfs boze woorden gevallen, die wezen in de richting van: de deur dicht en niets meer verko pen. De oozraak van de ontevreden heid der Waalwijkse slagers Op uitnodiging van Waal wij ks Belang was vrijdagavond de B.B.A.-harmonie uit Breda in Waalwijk op bezoek. Gestoken in fraaie uniformen begon het om vangrijke korps te ca. half negen aan een muzikale rondwandeling bij café De Lindeboom in de St. Antoniusparochie, het sierlijke vaandel en de fraaie schellebo- men met zich meerdragend. Na de muzikale rondwandeling werd op het Raadhuisplein een fraai verzorgde taptoe gegeven, welke onder leiding stond van di recteur Vermceren. Helaas kwam de regen het genoegen enigszins verstoren en misschien lag daar in ook de oorzaak dal 't publiek niet zo talrijk was. Een fraai lichteffect werd bereikt door het ontsteken van magnesiuinfak- kels tijdens het spelen van het Wilhelmus. Dit bezoek van de B.B.A.-har monie was mede te danken aan het initiatief van de heer Ver- hoeks, chef van het Waalwijkse B.B.A.-kantoor. LEZING WILLEM VAN ORANJE COLLEGE In het kader van het culturele programma hield de heer K. Ju- nius-Ingerman vrijdagmiddag 'n boeiende causerie over het leven en werken van de Europeanen in de binnenlanden van de Kongo. Op 1U okt. a.s. zal de bekende voordrachtskunstenares Hélène Oosthoek voor de leerlingen van het college optreden. NATIONAAL MUSEUM VOOR SCHOEN- EN LEDERINDUS TRIE MORGEN OPEN Morgen zal het Nationaal Mu seum voor de Schoen- en Leder industrie officieel door de Com missaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, mr. dr. C. N. M. Kortmann, worden geo pend. Het grote herenhuis Grotestr. 148, de voormalige woning van de familie Witlox, is door een in grijpende verbouwing omgeto verd in een prachtige museum ruimte, die een nationaal mu seum waardig is en waarin de waardevolle collecties schoeisel op werkelijk ideale wijze tot hun recht komen. Al jarenlang was de oude mu seumruimte aan dc Kloosterwerf ontoereikend. Het weliswaar his torische gebouwtje had zoveel te korten dat het niet langer ver antwoord was om daarin het museum te huisvesten. De ruim te was veel te klein om al het in teressante en kostbare schoeisel te exposeren. Een groot deel van de collecties bleef dan ook ingepakt thuis liggen bij direc teur A. Hendriks. Bovendien was de vochtigheid in het oude mu seum zo groot, dat daardoor het materiaal, dat door de heer Hen driks met zoveel zorg en kunde was bijeengebracht, werd aange tast. Ook was het museum niet ingericht op bezoekers. Men kon met vijf man tegelijk naar bin nen, de rest moest buiten blijven wachten totdat de heer Simons, de trouwe concierge, zijn rond leiding beëindigd had. De nieuwe huisvesting van ons nationale museum zal er onge twijfeld ook toe bijdragen dat meer mensen dan voorheen ook uit eigen plaats en omgeving een bezoek aan dit museum zullen brengen, een bezoek dat in alle opzichten de moeite waard is omdat men er kan kennis maken met de cultuur en de techniek uit vroeger tijden en uit bijna alle landen van de wereld. De officiële opening zal mor gen worden bijgewoond door het college van burgemeester en wet houders, door afgevaardigden van de Federatie van Schoen-, Leder- en Lederwaren fabrikan ten, door de burgemeesters van de Langstraatse gemeenten en uiteraard door het voltallige be stuur van het museum. In ons volgend nummer komen wij in een uitvoerige reportage op deze openingsplechtigheid te rug.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5