FREDERIKS' WONING-INRICHTING KAATSHEUVEL Hoofdstraat 50 - Tel. 2554 WASPIK Je toonaangevende grootste speciaalzaak van Stalen Slaapkamers in de Langstraat Complete Slaapkamers Opkl aP bedd en Divan bedden Stapelbedd en enz. Lederwarenfabrielc „Het Zuiden" opent fabriekshal te Waspik-Boven CENTRAAL BRABANT: ACHTERBLIJVEND LANDSDEEL? 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 14 Haarsteeg "7*5 Sprang Capelle vraagt personeel voor de snijderij en finish-afdeling tevens een prima thuisstikster Raamsdonk Raamsdonksveer Over bovenstaand probleem gaan de werkgroepen en afdelingsbesturen van de K.V.P. in de Statenkring Til burg zich grondig beraden. Het ligt n.I. in de bedoeling van de Kring Til burg een werkgroepdag te organise ren, als start van dit werkseizoen, welke tot doel zal hebben de belang rijke plaats, welke de werkgroepen in het Partijbestel innemen, te accentue ren en bovendien de politieke vraag stukken, welke in de Kring spelen, in een breder verband aan de orde te stellen en de werkgroepen daadwer kelijk in de meningsvorming hierom trent te betrekken. De werkgroep Kaatsheuvel komt hiertoe vrijdag 7 oktober in hotel Eu- phonia bijeen, waarbij als inleider zal optreden mr. P. Kuypers uit Tilburg. Deze bijeenkomst, welke om 9 uur aanvangt, is voor iedereen toeganke lijk. Als onderwerp voor deze opzet is gekozen ,,de werkgelegenheid in Midden-Brabant". Volgens deskundigen kan het ge bied van Centraal Noordbrabant wor den gekarakteriseerd als een streek waar reeds sinds tientallen jaren be langrijke industriële activiteiten zijn geconcentreerd, ofschoon ook in het verleden de agrarische sector een be langrijk element in de structuur van dit gebied vertegenwoordigde. Met de voornamelijk uit de huis nijverheid voortgekomen bedrijfstak ken der schoen- en lederindustrie en de textiel-industrie, ontwikkelde er zich in deze streek industriële acti viteiten, welke oorzaak werden, dat hier thans een hoge graad van indu strialisatie wordt aangetroffen. De ontwikkeling van deze voor Midden-Brabant te noemen basis-in dustrieën droeg er zorg voor, dat niet alleen een sterke verschuiving van de structuur van agrarisch naar industri eel viel waar te nemen, doch evenzeer konden deze bedrijven het vooral in dit gebied van de provincie Noord brabant aanwezige sterke bevolkings accres steeds voldoende werkgelegen heid bieden. Sterker nog, tot aan de dertiger ja ren was de situatie zo, dat ook van buiten Centraal-Brab. mensen moes ten worden aangetrokken om aan de vraag naar arbeidskrachten te kunnen voldoen. Is de sociale-economische ontwik keling van Midden-Brabant tot aan de grote wereld-crisis er een geweest, welke geheel paste bij de allure en groeimogelijkheden van dit gebied, de besturing van de ontwikkelingen sinds de tweede wereldoorlog leert echter, dat in deze na-oorlogse phase Midden-Brabant kennelijk is achter gebleven. Indien men het migratie-verkeer van een streek ten dele mag beschou wen als een barometer van haar so ciaal-economische vooruitgang, dan leren de cijfers van Midden-Brabant, dat in de tijd, waarin Noordbrabant als geheel bezien haar bestaansbron- nen vergrootte, het juist Centraal Brabant was dat hierin geen deel heeft gehad. In de na-oorlogse perio de trokken per saldo n.I. niet minder dan ca. 7000 personen weg uit dit gebied. Wijst dit vertrek reeds op een ver traging in de ontwikkeling der be staansvormen, in de cijfers omtrent het aantal industriële arbeidsplaatsen op een tweetal na-oorlogse data vindt dit zijn weerspiegeling. De bestude ring van deze cijfers laat n,l. zien, dat van een bijzonder trage vooruitgang van de industriële werkgelegenheid gesproken moet worden. Tegenover een groei-percentage van het aantal arbeidsplaatsen in de industriële be drijven in de provincie Noordbrabant van 19 vergrootte Midden-Bra bant haar industriële arbeidsplaatsen slechts met 9 Een andere aanwijzing omtrent de afnemende betekenis van Midden- Brabant als werkgelegenheid kan ge vonden worden in de cijfers omtrent het forensisme. Tussen 1947 en 1956 n.I. verminderde het inkomende pen delsaldo met ca.1300 personen. Het tot nu vermelde beknopt samenvat tend kan gesteld worden, dat het ge bied van Midden-Brabant na de twee de wereldoorlog le een belangrijk vertrekoverschot registreerde, 2e een afnemend inkomend pendelsaldo te zien gaf, 3e de belangrijkste bestaans- bronnen in dit gebied, met name de industriële bedrijvigheid een vrij tra ge vooruitgang vertoonden, 4e zijn betekenis als werkgelegenheid sterk ziet afnemen (zeker relatief). Een merkwaardige bijzonderheid bij deze voor Midden-Brabant vrij ne gatieve ontwikkelingen wordt ge vormd door het zeer lage peil van werkeloosheid dat in dit gebied wordt aangetroffen. Voor deze gunstige ar beidssituatie zijn er twee verklarin gen te geven. Voor eerst is daar het feit, dat een belangrijk gedeelte van het beroeps bevolkingsaccres middels een sterk toegenomen migratieverkeer is afge vloeid naar elders. Vervolgens zijn arbeidsplaatsen, welke voorheen door Belgische arbeidskrachten werden be zet, geleidelijk ingenomen door Mid den-Brabanders. Op de derde plaats is tengevolge van een toenemend pen delverkeer op centra, gelegen buiten 't gebied van Midden-Brabant, werk gelegenheid buiten de streek ontstaan. Migratie, pendel en vervanging van Belgische arbeidskrachten door Mid den-Brabanders heeft tot nu toe wer keloosheid op enige schaal kunnen voorkomen. Ten vierde is bekend, dat de bedrijven in de textiel-industrie hun werknemers zo lang mogelijk vast houden. Vraagt men zich af, welke de belangrijkste oorzaken zijn voor deze minder gunstige sociaal- economische ontwikkeling van Mid den-Brabant, dan is hieraan vooral de eenzijdigheid van het Midden-Bra bantse industriële apparaat debet. Ter nadere verklaring hiervan zij opgemerkt, dat de schoen- en leder nijverheid en de textielnijverheid, bei den consumptiegoederen-industrieën die wat hun afzet betreft sterk gebon den zijn aan de binnenlandse markt, voor ca. 66 in het totale industri ële apparaat zijn vertegenwoordigd. Het zijn juist deze bedrijfstakken, waarin een uitzet in de werkgelegen heid van vrijwel ondergeschikte bete kenis is geweest en naar men alge meen aanneemt ook in de toekomst van weinig betekenis zal zijn. De constante werkgelegenheid van deze sterk in het structuurbeeld van Midden-Brabant passende bedrijfs takken, gevoegd bij het vrijwel ach terwege blijven van anders gerichte nieuwe industriële activiteiten, heb ben Midden-Brabant gebracht in de situatie waarin zij thans verkeert, n.I. een gebied dat haar betekenis in het inter-regionale ziet verminderen. Wanneer in een gebied de belang rijkste bestaansbronnen, met name de industriële bedrijvigheid, onvoldoen de groei te zien geven (althans in het licht van de bevolkingsgroei), dan be tekent dit „functie-verlies" in groter verband. Als begeleidend verschijnsel kan deze ontwikkeling verder door werken in de andere sectoren van het economisch leven, met als gevolg aan tasting van andere bestaansbronnen, het maatschappelijk en culturele le ven enz. Dat maatregelen, vooral in het vlak van een sterke industrialisatie- politiek, gericht op het tot ontwik keling brengen van anders gerichte industriële initiatieven dan schoenen, leder of textiel, noodzakelijk zijn is duidelijk. Om de aanwas der manne lijke beroepsbevolking van circa 1500 per jaar een inkomen te laten ver werven binnen de streek, zal slechts kunnen geschieden middels een doel gerichte industrialisatie. Als belangrijkste maatregelen, wel ke kunnen bijdragen tot de economi sche structuele vestiging van Centraal Brabant in bovenvermelde zin, kunnen onder meer worden genoemd en over wogen le. Verbetering van de verkeers- geografische ontsluiting door aanleg van de op het Rijkswegenplan voor komende weg: Tilburg - Waalwijk Gorinchem; verdere uitvoering van het havenplan Waalwijk tot de Bergse Maas en de mogelijkheid van raccordements-spoor op de industrie terreinen in dit complex; vergroting van de bevaarbaarheidscapaciteit van het Wilhelminakanaal in aansluiting op de verbeteringen aan de Zuid- Willemsvaart en rekening houdend met de plannen voor een kanaal Ar- cen-Ruhrort. 2e. De aanleg van industrieter rein in Tilburg met gunstige aan- en afvoermogelijkheden langsde vaar weg, de laadweg en de spoorweg. 3e. De creatie van een U.T.S. in Tilburg en verdere uitbouw van de H.T.S. en alle andere noodzakelijke onderwijsmogelijkhedenBevordering van een goedgerichte beroepskeuze enz. 4e. Ontwikkeling van goedge richte publiciteit met betrekking tot de concrete mogelijkheden op econo misch gebied. 5e. Verdere uitbouw van de voor zieningen en subsidiëring in Tilburg en Waalwijk od het terrein van gods- dienstig-zedelijk en culturele vor ming, ontspanning, recreatie en di verse vormen van maatschappelijk verkeer (de bond van kerk- en ge meenschapshuizen). Bureau Jan Tuerlings Dr. v. Beurdenstraat 8 KAATSHEUVEL Volle aandacht voor de nodige ac comodatie op het terrein van de volks gezondheid, bouw nieuwe ziekenhuis, zwembad, wijkkruisgebouwen (speci aal in de nieuwe stadswijken) en sub sidiëring van particuliere organen, zich bezig houdend met de geestelijke volksgezondheid. 6e. Zorgvuldige bestudering van de ontwikkelingsmogelijkheden van woonfunctie in de plattelandsgemeen ten van Midden-Brabant, rekening houdend met de aanzienlijke vergro ting van de in Waalwijk en Tilburg te vervullen Staf- en Kaderfuncties. maai vait daar in de handen van een eer loos echtpaar, dat het meisje tracht te ex ploiteren als publieke vrouw. Hieruit wordt zij echter gered door een Amerikaanse ne gersoldaat. Tenslottcontmoet ze toch weer Foster McLain en zij bekennen elkaar hun liefde, waarna er voor Erika een nieuwe tijd gaat aanbreken. Zondag om 6.15 en 8.30 uur. Toegang 18 jaar. '„DE KINDERMOORDENAAR" Kuim 27 jaar oud is de film „M van meester-rcgisscur Fritz Lang, maar zij blijkt ook vandaag nog niets van haar grote kracht en suggestie te hebben ingeboet. We mogen zeggen dat „M" in de geschiedenis van de cincgrafie het prototype is geworden vap de „Kriminalfilm". De titelrol in deze film wordt op formidabele wijze gespeeld door Peter Lorre. In de voornaamste rollen tre den verder op Gustav Gründgens, Otto Wernicke, Theo Lingen en Paul Kemp. Het verhaal speelt zich af in Berlijn. De stad zoekt zijn kindermoordenaar. Met alle macht en alle middelen, want deze man be tekent een constante bedreiging voor tallo ze hinderen. De politie speurt overal, houdt razzia's in de onderwereld. Maar de onder wereld houdt niet van razzia's, omdat deze het „werk" belemmeren. En daarom be sluit de onderwereld om alle beschikbare krachten te mobiliseren, waarbij alle bede-. laars van Berlijn worden ingeschakeld. En dit apparaat blijkt ook sterker dan dat van de politie. Maar wanneer de moordenaar gepakt wordt, blijkt juist deze wereld geen begrip te tonen voor de pathologische zijde van het geval. Een film die wij warm kunnen aanbeve len. Woensdagavond 8 uur. Toegang 18 jaar. OPENING NIEUWE ZAAK. Verblijdend is het dat er middenstanders zijn die hun tijd begrijpen en zich daaraan aanpassen. Durf is er wel enigszins voor no dig en temeer is dit het geval, als een kleine plaats maar onder rookafstand ligt van een grote stad. Het publiek is gauw geneigd om dan maar zijn inkopen in de stad te doen, zul s tot schade van de eigen ondernemers, De kleine winkels die in het verleden in de dorpen waren te vinden, verdwijnen meer en meer en maken plaats voor royale win kelpanden, die dan ook ruimer zijn gesor teerd. Tot zulk een prijzenswaardig initiatief is ook alhier rijwielhandelaar J. Koks overge gaan. Door de groei van zijn zaak werd de ruimte veel te klein en moest naar een an der pand worden uitgezien; toen dan aan de Mr. Prinsenstraat een bestaand winkelhuis vrij kwam, heeft hij niet geaarzeld het aan te kopen, met het doel zijn zaak daarheen te verplaatsen. Het geheel werd grondig verbouwd en er is nu een winkelpand ver rezen dat weer een belangrijke aanwinst voor Haarsteeg kan worden genoemd. Op vrijdag 7 okt. zal deze nieuwe zaak geopend worden. Er is een ruime collectie artikelen op het gebied van rijwielen, brom fietsen en alle elcctr. apparaten enz. voorra dig. BILJARTEN Voor de competitie van de KNBB speel de in de afgelopen week het le viertal van DES een uitwedstrijd tegen Hart van Bra bant in 's-Bosch. Ze had een slechte start en verloor met 5-3. De uitslag was als volgt: Hart van Brabant-DES; Sj Bergmans (120 cadre)-C v d Loo 300 cadre 56 - 300 C Doomerik (135 libre) J v Bokhoven (170 libre) 135-164 J Schaap (85)-A Treuren (150) 85- 54 A Strijbosch (80) - P v d Loo (135) 80- 135 Het 2e viertal speelde eveneens uit en wel tegen Excelsior in Boxtel en won met 5-3. De uitslag hiervan was Excelsior - DES II H v d Weijden (90) - A de Groot (85) 33-85 P Meulendijk (85) - M v Bijnen (70) 74 - 70 A v Berkel (75) - A v Bladel (65) 75 - 65 J Ophci (70) - W v Bokhoven (65) 70 - 54 DOKTERSDIENST Zaterdag en zondag wordt de praktijk van dokter K. van Tuyn te Kaatsheuvel waar genomen door dokter H. Winkelman, Kerk straat 99, alhier, tel. 04167 -2350. KERKDIENSTEN ZONDAG 9 OKTOBER 1960. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bos. Gcref. Kerk 9.30 en 3 uur Ds. W. B. v. d. Meulen. ATAK GOED OP DREEF. De Waspikse volleybalclub Atak heeft 't nieuwe seizoen op spectaculaire wijze inge zet. In haar eerste ontmoeting voor de le klas van district Tilburg der NeVoBo ver sloeg \ta'; het gerenommeerde zestal van Olympia met 2-0. Het was een bijzonder boeiende en uiterst snelle wedstrijd waarin Atak in de eerste set aanvankelijk weinig vat kreeg op de keiharde smashes van Olym pia. Naarmate de strijd vorderde wist Atak vanuit een verdedigend spel meer en meer in het offensief te gaan om zo de zege te beha'en. Atak 2 verloor met 2-0 van Tor nado 4. - ratr V.V. WASPIK UITGESCHAKELD. De voetbalvereniging Waspik is door een 4-1 nederlaag, opgelopen tegen Dussense Boys, voor verdere deelname aan de beker competitie uitgeschakeld. Het programma voor a.s. zondag vermeldt voor Waöpik de volgende wedstrijden: Audacia 1-Waspik 1; Desk 4-Waspik 2. White Boys is zondag vrij van competi tiewedstrijden. KORFBAL Zondag 9 oktober a.s. speelt het tweede team van de korfbalclub Amicitia een com petitiewedstrijd in Terheijden tegen een vereniging aldaar. Amicitia 1 heeft zondag vrijaf. De uitwedstrijden die Amicitia 1 vo rige week tegen Tuldania speelde leverden alle twee een gelijk spel op, n.I. 0 - 0 en 1 - 1Het resultaat van de wedstrijd tus sen Tuldania en Amicitia 2 was ook een gelijk spel, n.I. 0-0. rinnenbond is er 's avonds om half 8 een bijeenkomst in de zaal van café De Statie. Maria Emich, bekend van het KRO-pro- gramma „Moeders wil is wet" zal tijdens deze bijeenkomst een lezing houden met als onderwerp: „Moederplicht en moedertakt tegenover klein en groot". OPTREDEN VAN RYTHMIEKCLUBJE „DE VOGELTJES". Het Waspikse rythmiekclubje „De Vo-, geitjes" heeft onder leiding van zuster M. Corline een kinderzangspel ingestudeerd, waarmee het zaterdag en zondag a.s. zal optreden. Het stuk is getiteld: „De bruiloft van de kabouterkoning". Hierin zullen on geveer 90 kinderen in leeftijd variërend van 4 t.m. 13 jaar op het toneel verschijnen. De speeldata en tijden zijn als volgt (toe-, gang gratis): zaterdag8 okt.3 uur, speciaal voor Ouden van Dagen, zieken en hulpbe hoevenden; zaterdagavond om half 8 uit voering voor ouders; zondag 9 okt. 3 uur, uitvoering voor verdere belangstellenden bo ven 14 jaar. Op woensdag 12 okt. zaler 's middags voor de schooljeugd gelegenheid zijn van de „Bruiloft der kabouterkoning" kennis te nemen. HENRI BELLETABLE. De toneelvereniging Henri Belletable heeft een toneelspel van Dimitri Frenkel Frank in studie genomen, getiteld Odysseus in Iependaal. Dit werk dat een bezetting vraagt van 3 dames en 7 heren wordt ge speeld op 10 en 11 december. WASPIKSE BILJARTBOND. De biljartwedstrijden welke deze week in SCHOENFABRIEK GEBR. VAN LIER Arn. Verschurenstraat 18, WASPIK KERKDIENSTEN. De kerkdiensten in de Ned. Herv. Kerk zijn voor zondag 9 oktober a.s. als volgt: 9.30 en 14.30 uur Ds. Vcrploeg. MOEDERDAG. De Waspikse RKBB-vereniging houdt op dinsdag 11 oktober a.s. een zgn. Moeder dag. 's Morgens om 7 uur en om half 8 worden er ter opening van deze dag 2 H. Missen opgedragen resp. in de Éartholo- meuskerk en in de Theresiakerk. Voor de gehuwden en de oudere leden van de boe- de competitie der Waspikse Biljartbond wer den gespeeld, hadden de volgende resulta ten: Altijd Raak 2 - Altijd Raak 1 8-2; Vriendenkring 2 - Vriendenkring 1 5-5; HGL 1-HGL 2 7-3; WK 1-VVK 2 6-4; Nooit Gedacht 1 - Nooit Gedacht 2 9-1; Fotsere 1 - Fotsers 2 4-6; Uitkijk 1 - Uitkijk 2 2-8; Fotsers 2 - Fotsers 1 6-4. Uitslagen in de onderlinge biljartcomp. A. v. d. Mosselaar - P. Buijks 0-2; P. I.ambooy-K. Luijten0-2; M. Verschure- H. IJpelaar 0-2; B. van Erp-Fr. Oerle- mans 2-0; P. Verschure-Adr. Zijlmans 2-0. NUTS-BIBLIOTHEEK GEOPEND. Met ingang van morgen zal de Nuts-bi- bliotheek weer elke zaterdag van 16.30- 17.30 uur geopend zijn. SCHAAKCLUB DE VRIJE PION. De uitslagen van de j.l. maandagavond gespeelde wedstrijden der schaakclub alhier zijn als volgt: P. Nieuwenhuizen - W. Kieboom 1-0; J. van Tilborgh-C. Quirijns 0-1; M. j Minaard-J. Muis 0-1; P. Sterrenburg- J. Benschop 0-1; Dr. C. H. K. Winter- werp-Ir. P. Kwaasteniet Vz-Yi\ J.Dek- kers - H. L. Stein Yi - Yi\ R. Stein - J. Ro- senbrand 1-0; H. Weistra-A. Elsman 0 - 1C. Rcmpt - S. Y. Oerlemans 0 - 1C. E. Nieuwcnhuizen-H. Weistra (inhaalpartij) 0-1. De jeugd en met name de heer R. Stein wist een bres te slaan in de hechte fundamenten van schaakkennis van enige routiniers. A.s. maandagavond worden de wedstrijden voortgezet. Aan de Arnoldus Verschurenstraat te Waspik-Boven yond maandagmiddag j.l. een voor Waspik bijzonder plezierig ceremonieel plaats. De direktie van de Lederwarenfabr. Het Zuiden te Waalwijk n.I., nam hier haar nieuwe fabriekshal op feestelijke wijze in gebruik. Het was een gelukkige burgemees ter Van Erp die de officiële opening van het fraaie en moderne atelier verrichtte, dat naar een ontwerp van de heer Th. v. d. Ho ven (hoofd technische dienst der gemeente Waspik) door de fa. Kleijngeld uit Waalwijk werd verwezenlijkt. Verruiming werkgelegenheid. „Als ik na ga op welke wijze het woordje „geluk" niet in de betekenis van toeval, maar in de zin van vreugde en blijdschap, hier vandaag gestalte krijgt, dan constateer ik dat twee mensen hier bijzonder gelukkig zijn de burgemeester van Waspik en de heer v. d. Ven" aldus burgemeester Van Erp in zijn openingstoespraak waarin hij uit voerig de moeilijkheden met betrekking tot de werkgelegenheid in Waspik onder ogen zag. Het is, zo vervolgde spreker, voor onze gemeente daarom zo'n gelukkige dag, om dat met de ingebruikname van deze nieu we fabriek weer een stap is gezet in de richting van de hoognodige industrialisatie van Waspik. Van oorsprong een agrarisch dorp is de werkgelegenheid in Waspik niet groot. Vandaar dat bij een wijziging van de werkgelegenheid in de omgeving steeds meer mensen naar elders trokken, en een grote pendel ontstond. Tcch het voor het werk en het leven van de mensen van groot belang dat hij niet te ver var. zijn gezin zijn dagelijks brood kan verdienen. Een pendel binnen een straal van 10 tot 15 km is nog wel verantwoord, maar grotere afstanden tussen werk- en woongemcentc brengen tal van sociale moeilijkheden met zich mee. Menselijke verhouding. Zich richtend tot de ondernemers sprak burgemeester van Erp er zijn grote voldoe ning over uit dat de menselijke kant niet uit het oog verloren is. De Waspikse arbei- deris in doorsnee nog niet industrie-minded in de economische betekenis van het woord. Hij verloochent zijn afkomst uit de agra rische sector niet en dat bepaalt zijn waar de. Het is gelukkig nog een persoonlijkheid met positieve eigenschappen. „De menselij ke betrekkingen geachte direktie, zijn U dierbaar en Waspik kan zich daarmee ge lukkig prijzen". Ik hoop daarom dat het personeel de vestiging in Waspik zal weten te waarderen. Hij drukte de werknemers nog op het hart hun plicht te doen. „Plicht is net iets meer dan wat de C.A.O. voor schrijft." Tot slot sprak de burgemeester de wens uit dat de „heilige eendracht" 6teeds in het bedrijf zou heersen, waarna hij na mens het gemeentebestuur mevr. Van de Ven een boeket anjers aanbood. De heer P. v. d. Ven sprak namens de firmanten een dankwoord waarin hij onder meer zei 5de goede verstandhouding tussen het gemeentebestuur en de direktie van Het Zuiden op prijs te, stellen. Groei van het bedrijf. De Lcderwarenfabriek „Het Zuiden" heeft in de 12 jaren van haar bestaan een snelle groei doorgemaakt. In 1948 op be scheiden wijze in Waaldijk van start ge gaan, bleek het na h.rhaalde uitbreiding in Waalwijk noodzakelijk elders een nevenbe- drijf te stichten. De administratie en de ver koopafdeling van Het Zuiden blijven in Waalwijk gevestigd. Het bedrijf in Waspik is gestart met 20 werknemers. Dit aantal hoopt men binnen enkele jaren te verdub belen.Het productieproces omvat o.m. por- temonnaies, portefeuilles, aktetassen, schrijf mappen en sigarettenkokers. Van al deze bijzonder fraaie producten namen de vele genodigden met belangstelling kennis, toen zij na de officiële opening de goed geoutil leerde fabriekshal werden rondgeleid. Tij dens de receptie boden vele vrienden en za kenrelaties hun gelukwensen aan. 's-.Mor- gens werd in de rectoraatskerk te Waspik- Boven een H. Mis uit dankbaarheid opge dragen en zegende Pater rector Servatius de lokaliteiten van het nieuwe fabrieksgebouw in. In het gemeenschapshuis te Waspik-Bo ven kreeg het personeel nog een koffietafel aangeboden. TWEE AANRIJDINGEN. In de bocht Raadhuisstr. -'t Vaartje on-' dervond het verkeer enige stagnatie toen; daar een vrachtwagen (trekker met opleg ger) en een bestelauto met elkaar in botsing kwamen. De bestelwagen uit de Raadhuis straat stond langs de weg geduldig te wach ten tot eerder genoemd gevaarte vanaf 't Vaartje zijn draai zou hebben genomeh, maar liet daarbij blijkbaar niet voldoende ruimte. Het massief ijzeren spatbord van de truck beschadigde daarbij de bestelwa gen in de flank; niet spectaculair met groot geweld, maar wel resoluut en aanzienlijk. Een meer ernstige aanrijding vond plaats op de onbewaakte overweg in de Spoorstr. De bestuurder van een personenauto (een nieuwe Citroën) verloor hier de macht over het stuur toen hij, komende vanuit Waspik- Boven wilde afremmen toen hij een vracht wagen bemerkte uit de monding van de Stationslaan. Door het gladde wegdek slip te de auto en schoof met nog aanzienlijke snelheid tegen de inmiddels tot stilstand gekomen vrachtwagen. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor, maar de scha de aan de Citroën was groot. DE SLOOT IN. Toen de heer W. op de nieuwe weg met zijn vrachtwagen met gasflessen een fietsen de jongeman wilde passeren, die uiterst links van de weg reed, schoot deze onver wacht naar het midden van de straat. W. die een aanrijding wilde voorkomen, be landde tijdens de manoeuvre die hij hierbij moest maken, met zijn wagen in de sloot. De politie maakte proces verbaal op. BENOEMD Tot godsdienstleraar aan de r.k. lagere landbouwschool te Raamsdonk is benoemd kapelaan van Hooff te R'veer. BROMMER UIT DE BOCHT. Wegens een springende band verloor de heer v. S. uit R'veer in de Schansstraat de macht over zijn brommer. Dhr. v. S. vloog uit de bocht recht omhoog tegen de smederij van dhr. T. Wonder boven wonder kwam S. er zonder kleerscheuren af. Aan de brom mer was een lichte schade. GUNNING Het Technisch Adviesbureau der Ver. v. Ned. Gemeenten heeft namens Burg. en Weth. van Raamsdonk de navolgende wer ken opgedragen 1. Aan de fa. A. M. van Oosterhout- Mol te Breda, het bouwen van een riool gemaal te R'veer; 2. Aan de N.V. Installatiebouw te Am sterdam, het vervaardigen, leveren, monte ren en onderhouden van de mechanische en electrische installatie van het rioolgemaal; 3. Aan de fa. J. C. Dikkes te R'veer het leggen van een persleiding van beton- buizen vanaf het rioolgemaal naar de ri vier de Donge. KULTURELE KRING. Het afgelopen seizoen bracht ons op vijf avonden veel toneelvreugde De ruime en prettige accomodatie van Huis ten Deijl droeg in hoge mate hiertoe bij. Op zondag 9 okt. a.s. zal de Kulturele Kring weer star ten en wel met „Martine", een toneelspel in 5 bedrijven van Jean Jac. Bernard. Het stuk zal opgevoerd worden door stichting speelgroep Studio. Op maandag 10 oktober is er een school voorstelling, die speciaal ingevoerd is voor de leerlingen van de Uloscholen en nijver heidsschool te R'veer en omgeving. Opge voerd zal worden „Spel van liefde en toe val", door de toneelgroep „Studio". BENOEMD. In de vacature optstaan door het vertrek van de heer Emit is benoemd de heer H. J. Hearter. KERKDIENSTEN. De kerkdiensten voor de Ned. Herv. Kerk zijn op 9 oktober 9.30 uur Ds. P. Kolijn te Raamsdonk-dorp; 2.30 uurDs. P. Kolijn te Raamsdonksveer. COLLECTE KINDERBESCHERMING De collecte die gehouden werd ten bate van de sektie Kinderbescherming bracht f 127.20 op. Voor advertenties en abonne menten blijft ons adres te KAATSHEUVEL Dr. v. Beurdemtr. 8, Tel. 2002 KAATSHEUVEL Ook voor alle andere bladen worden advertentie* tegen de geldende tarieven opgenomen. Klachten over bezorging en aanmelden nieuwe abonne's aan on* bureau

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2