wAAlwijkse en lanqstRMtse couRant BINNEN- EN BUITENLAND HeestedÜ 1 gezondheid I Elk jaar geven wij miljoenen uit voor aan onderontwikkelde volkeren hulp 83e JAARGANG No. 78 Er is de laatste jaren veel over gepraat en geschreven, dat de Nederlander nu via zijn belas tinggelden (dus via de regering), mee moest doen aan de hulp, die aan onderontwikkelde volkeren wordt gegeven. Die kwestie werd nog meer dringend, toen een algemene en particuliere organisatie, de NO VIB, een grote actie in het leven riep, om arme en hongerige men sengroepen te helpen. Allen wis ten' wel, dat het een katholieke plicht is zijn naaste te helpen, ook zijn naaste in verre landen. Maar de moeilijkheid is of we dit uit eigen middelen moeten doen óf langs de missies, óf via parti culiere organisaties (al of niet confessioneel) óf via de regering. Welnu, de regering hoeft als kanaal geenszins uitgesloten te worden, ook al zijn we voorstan ders van alle mogelijke hulp via particuliere organisaties. En het blij wil bieden, reeds goed op gang is ijkt, dat de hulp, die Nederland gekomen. Wij ontvingen zo juist van het ministerie van Buiten landse Zaken gegevens over wat er in 1959 voor onderontwikkel de gebieden gebeurd is. Dat is niet weinig. Dit mag blijken uit het feit, dat Nederland in 1959 meegewerkt heeft aan de twee hulpverleningsplannen van de Verenigde Naties en in de rang orde van bijdragende landen de 5de, resp. de 2de plaats bezette op de wereldranglijst. Dit geldt dus voor het Uitge breide Programma van Techni sche Hulp. Die hulp is in 1949 in het leven geroepen, maar heef'i nu reeds zo'n omvang genomen dat er geld te kort is. Er moest dus een nieuw beroep op vele landen, ook op ons land worden gedaan. Daartoe is in 1959 inge steld het Speciale Fonds van de Ver. Naties. Voor dit Fonds geeft Nederland nog eens extra jaar lijks 10 miljoen en is daardoor no. 2 op de ranglijst der gulle gevers. Maar dat is niet alles wat ons land doet, er is meer. Voor som mige landen doen wij op eigen houtje iets bijzonders. In dat ge val spreken wij van bilaterale programma's. Zo heeft Neder land in 1959 aan Libië de instal latie geschonken voor een fa briek voor de verwerking van da dels tot stroop. Voorlopig zal dit (proef)bedrijf nog werken onder leiding van een Nederlandse des kundige. Ook in India heeft Nederland een dergelijk project onder han den. n.l. de schenking van de ap paratuur voor een opleidingscen trum voor de verwerking van ka davers van runderen, huidenver werking en lederindustrie. Dè Nederlandse specialiteit is altijd nog geweest het aanleggen van polders. Vandaar dat er plannen in uitvoering resp. in voorbereiding zijn voor de aan leg van proefnolders in India en Griekenland. De kosten van deze vier hulpverleningsprogramma's bedragen bijna 9 miljoen gulden. Er is nog een vierde manier van helpen, het z.g. deskundigen programma van de Ver. Naties. Hieraan doet Nederland mee met anderen, door vakmensen tijdelijk uitlenen aan landen, die deze vakmensen nog niet heb ben. Zo werken nu 186 Nederlan ders overal ter wereld óf als raadgever óf als bedrijfsleider. En tenslotte is er nog de hulp aan studenten die via de Ver. Na- lies een studiebeurs hebben ont vangen en gelegenheid hebben in Nederland hun kennis te verrij ken. Het zijn er 346. Dit wordt o.a. mogelijk gemaakt door het Instituut voor Sociale Studies te 's-Gravenhage, dat cursussen organiseert in sociale weten schappen, maatschappelijke over heidszorg, overheidsadministra tie en economische planning. Ook het Bouwcentrum te Rotter dam, het Internationaal Oplei dingsinstituut voor Luchtkarte- ring te Delft en het Internatio naal Agrarisch .Centrum te Y\'a- geningen verzorgen soortgelijke opleidingen. HBS-A zal het mondelinge exa men gebracht worden op 2 uur met evenwel de mogelijkheid tot vrijstelling voor wiskunde, na tuurkunde, mechanica en schei kunde tot een maximum van één uur en twintig minuten. Voor gymnasium-A komt het examen van twaalf uur schrifte lijk en drie uur en tien minuten mondeling op twaalf uur schrif telijk en een uur en veertig mi nuten mondeling. Voor gymnasium-B van zestien uur schriftelijk en drie uur en drie kwartier mondeling op twee en twintig en een half uur schrif telijk en twee uur mondeling Waarom Stram en Stijl door 't leven? Verdrijf Uw Rheum&tlsche Pijnen! met Krnsohen Salts. (met de mogelijkheid van vrij stelling voor het mondeling exa men in wiskunde, natuurkunde en scheikunde tot een maximum van een uur en twintig minuten). Verkorting van de duur der mondelinge examens is het enige doel der regeling. Een principiële wijziging der examens houdt zij niet in. LOONSVERBETERING VOOR 138 MILJOEN De regering heeft een wetsont werp ingediend tot wijziging van de begroting van binnenlandse zaken voor dit jaar. De wijziging houdt in, dat een bedrag van 138.200.000 gulden wordt uitge trokken voor de kosten van loon- en salarismaatregelen voor het overheidspersoneel. BUITENLAND SOVJET-PREMIER WEER TE GENOVER HAMMARSKJöLD Kroesjef wekt op zijn minst de schijn het voornemen te hebben tijdens zijn verblijf in New York de Verenigde Naties te doen in eenstorten. In een uiterst veront rustende rede heeft hij gisteren gedreigd dat de communistische landen zelf hun boontjes zullen gaan doppen als Hammarskjöld niet aftreedt en men de leiding van de Verenigde Naties in han den weigert te leggen van een commissie van drie. De Sovjet-premier, van wie men aanneemt dat hij nog enkele DIPLOMAAT SMOKKELDE 50 KILO HEROINE Mauricio Rosal, ambassadeur van Guatemala in België, en nog drie mannen zijn maandag in New York gearresteerd op be schuldiging van een poging 0111 50 kilo heroine de V. S. binnen te smokkelen. Een Amerikaanse ambtenaar zei, dat het hier gaat om de grootste partij verdovende middelen, die ooit door de Ame rikaanse autoriteiten in beslag is genomen. De vier mannen zijn tegen een borgtocht van in totaal 1 miljoen dollar vrijgelaten. De partij he roine zou ongeveer 4 miljoen dol lar waard zijn op de zwarte markt. De mannen werden in weken in New York zal blijven, I Manhattan gearresteerd, had voor de bijeenkomst van Van Amerikaanse zijde is ver maandag spreektijd gevraagd 0111 der meegedeeld, dat Rosal niet aandag spreektijd gevraagd „de andere sprekers te kunnen beantwoorden". Daarmee ver schafte hij zich een vrijbrief voor het aanroeren van elk gewenst onderwerp. Hammarskjöld heeft maandag avond Kroesjef geantwoord dat hij zal aanblijven tot zijn ambts termijn is verstreken. Dat is tot het voorjaar van 1963, tenzij de meerderheid zijn ontslag wenst. Hammarskjöld verklaarde dat hij niet het recht heeft om af te treden, omdat hij verantwoorde lijkheid verschuldigd is aan al die landenleden, waarvoor de or ganisatie van beslissende beteke nis is, „een verantwoordelijkheid die alle andere overwegingen op zij zet". Een donderend applaus be groette zijn verklaring, terwijl de Russische premier met zijn vuis ten op tafel sloeg, een verstarde lach op zijn gezicht. Het applaus, dat meer dan 90 seconden duurde, was de langste ovatie die ooit een spreker in de assemblée is gebracht. „Ik zal op mijn post blijven", verklaarde Hammarskjöld en op nieuw werd enthousiast handen geklapt. de BINNENLAND GEEN TUSSENTIJDSE LOONSVERHOGING Tussentijdse herzieningen van collectieve arbeidsovereenkom sten zijn onder de huidige econo mische ofstandigheden en de voor 1961 te verwachten ontwik keling niet verenigbaar met de centrale doelstellingen van het regeringsbeleid. Dit heeft de re gering meegedeeld aan de Stich ting van de Arbeid, 't toporgaan van het Nederlandse bedrijfsle ven. i/oot hei tetebe font de teste zaak KOELHUISBOTER 40 CENT GOEDKOPER? De botercommissie van het Produktschap voor Zuivel advi seert 0111 omstreeks half oktober koelhuisboter beschikbaar te stellen, die 40 cent per kilo lager in priis zou moeten zijn dan de verse boter. De prijs van de verse boter dient echter, aldus de com missie, ongewijzigd te blijven. STIJGING PRODUKTIE BOVEN VERWACHTING „De stijging van de produktie en de uitvoer was in de achter ons liggende periode bijzonder sterk" zo wordt in de zevende induslria- lisatienota van de minister van Economische Zaken opgemerkt. „De industriële produktie lag in 1959 reeds biina 10 pet. boven 't niveau van T957. Tegelijkertijd was de industriële uitvoer met meer dan 20 pet. en de produktie per werknemer in de industrie als geheel gezien met ruini 10 pet. toegenomen. Het ligt in de verwachting dat de produktiestij- ging van 21 pet., die in de zesde industrialisatienota voor de ge hele periode '57-'62 was aangeno men, reeds in dit jaar zal worden bereikt". Tevens wordt in de nota ge meld dat in de afgelopen 2V2 jaar 5.9 miljard in de industrie ge ïnvesteerd werd. Dit betekent een jaargemiddelde van ruim 2.350 miljoen, dat circa 7 pet. hoger ligt dan het bedrag van 2.200 miljoen, dat in de zesde nota ge middeld per jaar voor de periode '57-'62 minimaal noodzakelijk ge acht werd. K\t/ De totale werkgelegenheid is in het bijzonder in het dienstenver keer toegenomen. De personeels sterkte in de industrie daarente gen was in 1959 iets lager dan in 1957. De oorzaak hiervan kan in de eerste plaats daarin liggen dat het herstel der werkgelegenheid bij opgaande conjunctuur blij kens de ervaring dikwijls achter dat van de produktie aanhinkt. Het aantal buitenlandse vesti gingen is sterk toegenomen. Er 1 zijn na 1945 (tot en met 30 juni J90(L in Nederland 200 dochter maatschappijen van buitenland se ondernemingen gevestigd. Sinds midden 1957 was de toe neming 89. Van die 89 bedrijven waren 52 Amerikaanse, 11 Brit se, 8 Belgische, 6 Zweedse, 5 Westduilse en 7 andere. Het aantal deelnemingen van buitenlandse ondernemingen in Nederlandse bedrijven is in de laatste drie jaar veel minder sterk gestegen, n.l. met slechts 13 van 111 tot 124. TARIEVEN SCHELDEVEREN VERLAAGD De minister van Verkeer en Waterstaat heeft, na overleg met het provinciaal bestuur van Zee land, besloten, goed te keuren, dat de tarieven voor de veren over de Westerschelde met in gang van een nader in overleg met het provinciaal bestuur van Zeeland te bepalen datum, wor den verlaagd. Voor voetgangers zal het gel dende tarief worden verlaagd van 0.40 tot 0.30 voor een en kele vaart. Voor rijwielen en bromfietsen incl. berijder zal het geldende ta rief worden verlaagd van 0.60 tot 0.40 voor een enkele vaart. De tarieven voor de tienvaarten- boekjes zijn overeenkomstig ge wijzigd. Voor inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen zal een identiteitsbe wijs worden verkrijgbaar gesteld (tegen de prijs van 2.50 per jaar met fiets of bromfiets 5.per jaar) op vertoon waar van vrijstelling van het betalen van veergelden zal worden ver leend. MONDELING EINDEXAMEN V.H.M.O. WORDT BEKORT De mondelinge eindexamens HBS en gymnasium zullen kor ter gaan duren. Drie koninklijke besluiten waarin dit wordt gere geld, zijn in het staatsblad ge plaatst. Voor de candidaten van de VADER VAN 11 KINDEREN GRUWELIJK VERMOORD In de nacht van zaterdag op zondag werd aan de Arnhemse politie medegedeeld, dat in een stadswijk pen man lag, die ern stig zou zijn mishandeld. Bij on derzoek werd een man aange troffen, die aan het hoofd bleek te zijn verminkt en inmiddels overleden bleek te zijn. De over ledene was de 57-jarige stuka door L. H. uit Rhenen. Kort daarna is door de politie aangehouden de 20-jarige schil der R. G. te Rheden. Hij verklaar de met H. moeilijkheden te heb ben gekregen en hem toen tegen het hoofd te hebben geschopt. Hij meende toen, dat de man reeds was overleden. Korte tijd daarna is hij teruggekeerd om te kijken of het slachtoffer geld bij zich had. Aangezien hij bij zijn terugkeer niet de zekerheid had dat de man was overleden, heeft hij zijn luguber werk voortgezet. De verslagene was vader van 'elf kinderen. BOTER (7000 KG) GESTOLEN UIT KOELHUIS DONGEN In de afgelopen week is uit het koelhuis van de N.V. E.B.K.O. aan de Bolkensteeg in Dongen rond 7000 kilo roomboter ver dwenen. De ontvreemde boter was verpakt in vaten van 50 kilo. Er zijn geen sporen van braak gevonden. De rijkspolitie van Dongen had maandag de zaak nog Volop in onderzoek. „Ik zal op mijn post blijven", herhaalde hij, „zolang mijn ambtstermijn duurt, als dienaar van de organisatie in het belang van al die andere naties, zolang als zij dat van mij wensen". „In dit verband sprak de ver tegenwoordiger van de Sovjet- Unie van moed. Het is zeer ge makkelijk af te treden, het is niet zo gemakkelijk om aan te blij ven. Het is zeer gemakkelijk te buigen voor de wens van 'n grote mogendheid. Het is een andere kwestie om verzet te bieden." „Zoals alle leden van deze ver gadering weten, heb ik dat bij ve le gelegenheden en in vele richtin gen gedaan. Indien het de wens is van die naties die in de orga nisatie hun beste bescherming in de huidige wereld zien, zal ik het opnieuw doen." Hammarskjöld hield op met spreken voor een derde ovatie van de meeste afgevaardigden. Opnieuw beukte Kroesjef met de vuisten op tafel, maar nu met 'n brede grijns op zijn gezicht. Zelfs de delegatie uit Ghana, die de neiging vertoonde zich aan de zijde der Sovjets te scharen, nam deel aan het applaus, even als die van India, Mexico en en kele Latijns-Amerikaanse landen. Hammarskjöld kreeg daverend laus van ae zaal en steun van Nehroe en koning Hoessein van Jordanië. meegedeeld, geaccrediteerd is in de V.S. en „daarom geen aanspraak maken kan op diplomatieke onschend baarheid." JONGE DUITSER PLEEGDE 91 ZWARE MISDRIJVEN Onder enorme belangstelling maar na de opening moest het publiek de zaal verlaten is in Freiburg het proces begonnen te gen de ergste zedenmisdadiger van het na-oorlogse Duitsland, de 23-jarige Heinrich Pommcren- ke. Pommerenke, een vluchteling uit Oost-Duitsland, begon op 15- jarige leeftijd aan een reeks weerzinwekkende misdaden. In de akte van beschuldiging, die 137 bladzijden beslaat, zijn maar 27 van de zwaarste misdrijven, waaronder vier moorden en tien pogingen tot moord op vrouwen en meisjes, opgenomen. Bij het vooronderzoek heeft de blonde arbeider echter nog 64 andere misdaden bekend, die niet ten laste werden gelegd omdat zij ge pleegd werden voor zijn 21e jaar en onder het jeugdstrafrecht val len. Provinciaal nieuws EEN UNIEKE HULDIGING VAN DE SCHEIDENDE BOSSCHE BURGEMEESTER mr H. LOEFF Oj) overweldigende wijze hebben autoriteiten en burgerij zijn bur gemeester gehuldigd, nu hij bij 't bereiken van zijn 65ste verjaar dag zijn functie neerlegt. En te recht is deze huldiging hartelijk en groots geweest, zo groots als misschien nooit een afscheid van een magistraat is genomen. En teredht.Burgemeester Loeff heeft voor Den Bosch enorm veel ge daan op elk terrein, zowel op in dustrieel als cultureel gebied. Hij heeft van Den Bosch naast een winkel- een industriecentrum ge maakt van geweldige betekenis. Hij heeft de stad uitgebouwd naar alle zijden. Bedroeg de be bouwde oppervlakte voor de oor log 450 ha., thans is dit niet minder dan 900 ha en zo zouden we door kunnen gaan om te be wijzen dat deze overweldigende hulde meer dan verdiend is. Zoals bekend begon mr. H. Loeff zijn loopbaan als burge meester in Drunen, waar zijn va der, mr. Jos. Loeff, notaris was en plotseling overleed. Daarna kwam hij als eerste burger in Vught, 0111 tenslotte zijn energie ke krachten te wijden aan de hoofdstad der provincie. De afscheidsdag begon meteen stille H. Mis in de St. Jan, die door vele ingezetenen zaterdag werd bijgewoond. 's Middags hebben bijna twee duizend Bosschenaren de recep tie bezocht die gedurende 3 uren een stroom van komende en gaande mensen in het stadhuis beeft gebracht en waar de burge meester overladen is met dik wijls kostbare geschenken. Daar werd hem het geschenk van de gehele burgerij aangeboden, een monument van Mari Andries- sen, voorstellend St. Jan de Evan gelist met de arend, dat 'n plaats op een der pleinen in de binnen stad zal krijgen. De gezamenlijke industrieën boden hem bij mon de van de heer Jos. Cleerdin een reis om de wereld aan en Het Brabants Orkest offreerde hem als eerste de ere-penning die bij het tienjarig bestaan van het or kest is ingesteld. Om half zes hegon een stoet de Markt op te marcheren, die be stond uil ruim drieduizend Bos schenaren en een zestigtal wa gens en die een prachtig beeld gaf van wat er in het 's-Herto- enbosch van 1960 leeft en werkt, el kens opnieuw hielden groe pen en wagens van die stoet even li hun geschenk aan de 59 „Sanitize d"® MARKT WAALWIJK om daar familie stil voor het stadhuis Loeff te overhandigen. Meer intiem was de huldiging tiidens de plechtige raadszitting, waar als hoogtepunt mgr. Bek kers aan de burgemeester zijn benoeming tot commandeur in de orde van de heilige Gregorius de Grote meedeelde en hem de daarbij behorende versierselen omhing. Tevoren had loco-bur gemeester wethouder N. Schuur- mans hem de gouden ere-medail- le der stad overhandigd, waarvan de toekenning tevens de benoe ming tot ere-burger der stad in houdt. Wethouder Schuurmans bood ook namens het gemeente bestuur het door de Bossche kun stenaar Wim van der Plas ge schilderde portret van mr. Loeff aan, dat een plaats in het stad huis zal krijgen. Namens de raadsleden heeft mr. dr. N. van den Heuvel een bandrecorder van het nieuwste type aangebo den. Ook de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortinann, heeft de aftredende burgemeester gehuldigd. Burgemeester Loeff hield een uitvoerige afscheidsrede, waarin hij ook zijn visie op de toekomst van de stad gaf. De belangrijkste facetten daarvan waren 'n nauwe samenwerking met de omliggen de gemeenten en een uitbreiding van de Bossche haven-accomoda- lie in de richting van de Maas. DE KINDERPOSTZEGELS Vreeze heeft namens het Neder lands Comité voor Kinderpostze gels aan mr H. Hoüben 'n chèquc van 4000 gulden overhandigd als bijdrage voor 't Wit-Gele Kruis werk in Breda. Voor het eerst werd afgezien van het zakelijke versturen van cheques aan de diverse Kruisver enigingen in Nederland. Voor Noord-Brabant heeft men met enige plechtigheid de cheques overhandigd in het nieuwe wijk- gebouw van het W.-G. Kruis in het Brabantpark. Mr. J. de Vree ze, hier in zijn functie van secre taris-generaal van het Wit-Gele Kruis, speelde, zoals hij het uit drukte, voor St. Nicolaas en gaf zo maar 95.000 gulden links en rechts wef. Alvorens hij hiertoe over ging, stipte hij even het be lang aan van de N.C.K., die gel den bijeen brengt voor de zorg van het in nood verkerende kind. In 1959 werd een bedrag van meer dan twee en een kwart mil joen voor dit werk bijeen ge bracht. Het comité verdeelt dit bedrag over de instellingen, die zowel de gezondheidszorg van het kind be oefenen als de justitiële kinder bescherming. Het N.C.K. is in de ze uniek, omdat zij zonder te spe culeren op de goklust van het publiek als particulier initiatief, toch maar zulke bedragen op brengt. Bij dit werk speelt vooral de schooljeugd, die een enorme hoeveelheid werk verzet, een be langrijke rol. Mr. De Vreeze bedankte de le den van het uitvoerend orgaan van de stichting voor het kind, de heren Cassee en Baller. Na de ze korte inleiding namen de ver tegenwoordigers van de Kruis verenigingen uit o.a. Fijnaart, VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 0.5e jaawiai>u ixo. 10 De tcho vah het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 041602621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167-2002. Telegram-adrc6 „Echo" U kunt alleen maar zelf ondervinden, wat Kruschen voor U kan doen. Daarom moet ge liever vandaag dan morgen met de bloed zuiverende Kruschen kuur beginnen. De aansporende werking van Kruschen's vijf minerale zouten op de bloedzuiverende or-, ganen, doet 't bloed krachtiger stromen, on zuiverheden worden uitgedreven langs na tuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. in IMUMTK'-ÏWIIM MARKT 25 VHERTOGENBOSCH NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Model 1554 In zwart en diverse spor Meuren moten 27 t/m 43 v.a. 15.90 Nieuwe Robinsons. modern Italiaans ideale pasvorm soepel buigzaam licht gewicht 6 maanden garan tie op de rubber- zool JONGENSSCHOENEN

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5