ZWITSAL PUROL in huis! NeJÜDAHPÖ wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu HOEDER WORDEN... Mr. Dr. C. N. M. Kortmann opende nationaal schoen- en Eeder-museum te Waalwijk O. Meijer, conservator Sted. Museum, Amsterdam. Een bijzonder woord van dank aan de K.R.O., die zo vriendelijk is de opening van ons museum op de geluidsband vast te leggen, waardoor tienduizenden luiste raars in geheel Nederland de gelegenheid krijgen van deze ge beurtenis kennis te nemen. Uwe medewerking, mijne heren, heeft de betekenis die deze dag voor ons bestuur en ook voor het mu seum heeft, in belangrijke mate beklemtoond. Hartelijk dank ook aan de mannen van de pers, die hier aan wezig zijn en die, naar ik mag verwachten, de betekenis van het museum in belangrijke mate naar buiten zullen uitdragen. De heren Hens en van Dongen, die resp. het schilderwerk en de verlichting hebben verzorgd, on ze hartelijke dank voor de keuri ge afwerking. En hiermede mijnheer de com missaris, geachte aanwezigen» be ëindig ik mijn inleiding en zal ik gaarne aan u, excellentie, de ge legenheid geven het Nationaal Museum te openen. Meespelen Mr. dr. Kortmann, de commis saris der Koningin, schetste in zijn openingstoespraak de bete kenis van het museum als enig in zijn soort in ons land, waar door het terecht de naam „natio naal museum" mag dragen. „In het schoeisel komt zowel 't ach terblijven als de welvaart en de verfijning van de cultuur tot uit drukking", aldus de commissa ris, die dan ook opmerkte dat hij voor deze dag zijn allerbeste schoenen had aangetrokken. „Dit museum gaat weer meespelen in de ontwikkeling van Brabant Het wordt opgenomen in de veel omvattende rolprent, die de ont wikkeling van ons gewest uit beeldt. Moge de zorg en de verfij ning waarmee dit museum is tot stand gebracht en ingericht, er toe bijdragen dat Brabant getild wordt uit de rij der gewesten. Ik vei trouw dat gij met de totstand koming van dit museum de weg zult weten te vinden de collecties verder uit te breiden. Ik meen te mogen zeggen dat de kennelijke jeugd van de directeur daarvoor borg staat." Mr. dr. Kortmann verklaarde verder dat met de formering van dit museum een grote dienst is bewezen, niet al leen aan de streek, maar aan ge heel Brabant. De achter op de fraaie catalogus vermelde zegs- w ijzen die betrekking hebben op de schoen, gaven de comihissaris aanleiding op te merken, dat het schoenmakersambacht wel heel dicht bij dc mensen gestaan moet hebben en hij achtte het dan ook de moeite waard, wanneer door taalkundigen uit de streek eens de verbondenheid tussen taal en ambacht zou worden onderzocht en vastgelegd. Na de officiële opening maak ten de genodigden een rondgang door de fraaie en met zorg inge richte museumruimten, die een boeiend beeld geven van hel schoeisel van vroeger en thans uit vele landen. Het museum mag een rijke aanwinst worden ge noemd in het cultureel bezit van streek, gewest en land. Aan 't slot van dit verslag mo gen wij de heer .1. van Heesbeen, die vanaf het hegin tot op heden de ziel van dit museum geweest is en vooral voor de aankoop van en de vestiging in dit prachtige pand zich zo enorm veel moeite beeft gegeven, hier openlijk een woord van warme hulde en dank brengen. BABYSET DE LUXE A VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 83e JAARGANG No. 78 Biljarten len hechten. Burgemeester, nog maals onze hartelijke dank. In de tweede plaats past hier een bijzonder woord van dank aan onze geachte directeur, de heer Hendriks. Geachte heer Hendriks, gij hebt elf jaar belangeloos voor het mu seum geijverd. En hoe? Ik mag wel zeggen dat gij uw gehele vrije tijd aan de opbouw van het mu seum hebt besteed. Gij hebt stad en land en ver daar buiten als het ware afgegraasd, en met kennis van zaken, om beetje bij beetje het kon niet anders voor niet te veel geld deze uit gebreide collecties schoenen en kunstlederwerken bijeen te ga ren. Heer Hendriks, ik mag wel zeggen dat wij zonder uw mede werking vandaag niet in de gele genheid zouden zijn geweest dit prachtige museum te openen. Met onze innige dank spreek ik de hoop uit dat u nog zeer vele jaren ons bestuur met uw toewij ding en uw kennis van zaken zult willen bijstaan. Aan de installatie-commissie, de heren Bergmans, Dirks en Hendriks past hier een hijzonder woord van dank. U heeft uw taak wel met bijzondere toewijding vervuld en een zeer smaakvolle expositie tot stand gebracht. Wij henben veel van u gevraagd en u heeft vooral de laatste tijd veel van uw tijd aan onze opdracht moeten besteden. Gaarne hopen wij dat u in de lof die de bezoe kers van het museum zeer zeker voor uw werk zullen hebben, een maatstaf zult willen zien voor onze waardering en onze dank baarheid. Dank zijn wij verschuldigd aan de directeur van het Rijksmu seum te Amsterdam, de directeur van het Gemeentemuseum te Den Haag die ons enige belangrijke specimina schoenen in bruik leen hebben willen afstaan. Dank aan vele firma's in en buiten Waalwijk voor hun schen kingen aan liet Museum, waarbij ik vooral zou willen noemen dc Koninklijke Delftsche Leerlooie rij en Drijfriemenfabriek v.h. Alex Adam te Delft en de Bally Schoenfabrieken in Schönewert. Vele Waalwijkse inwoners heb ben ons jaarlijks met hun bijdia- ge gesteund. Daarvoor hartelijke dank. Hartelijke dank levens aan de vele firma's uit de branche, die ons in de loop van het jaar met zen bijdrage hebben gesteund en vooral aan enkele grolere be drijven. die het ons met hun roy ale gift hebben mogelijk gemaakt het museum in zijn tegenwoor dige vorm gestalte te geven. En u zult dadelijk zien, mijne heren, dat deze gestaltegeving nogal eni ge uitgaven heelt vereist. Ik moge deze firma's gaarne met name noemen, nl.. alphabe- tisch: Lederfabriek De Amslel alhier. Amsterdams Huidenclub, Am- stcrlam. N.V. Argolanda Handel Mij. te Rotterdam. Nederlandse Schoenenunie Bloch Stibbe alhier. Van Gent Co. alhier. N.V. Heijbroek Co., A'dam. N.V. Inhnma, Rotterdam. N.V. Kaufman's Handel Mij. te Rotterdam. Lederfabriek Oisterwijk, Ois- tcrwijk. Moenus Nederland NV., Den Bosch. Pfaff Nederland N.V. 's-Bosch. Robinson Schoenfabrieken te Nijmegen. Looistof fen industrie TANIX, Dongen. C. van Wagenberg-Festen te VI i i men. „Dit museum mag terecht een nationaal museum worden ge noemd, omdat het enig in zijn soort is. Ik zie het als een blijk van samenwerking tussen de gemeente en het particulier ini tiatief, in de industriële sector zowel als in z(jn gezamenlijk heid." Aldus de commissaris der Koningin in onze provincie, mr. dr. C. N. M. Kortmann, tijdens de officiële opening van het Nationaal Museum voor de Schoen- en Lederindustrie, wel ke dinsdag j.l. in tegenwoordigheid van vele genodigden plaats had in het kader van het in gebruik nemen van de nieuwe huisvesting van het museum in het fraaie en royale pand Grotestraat 148. Bron van inspiratie en documentatie Deze openingsplechtigheid werd ingeleid door de voorzitter van het bestuur van het museum, de heer J. W. van Heesbeen, die al lereerst alle aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de commissaris der Koningin, mr. dr. Kortmann, die hij dank bracht voor de bereidwilligheid het museum te willen openen, burgemeester Teijssen van Waal wijk en de verdere leden van het gemeentebestuur, de directeur van Gemeentewerken, de heer Kobben, en verder de vele andere genodigden, onder wie wij de burgemeesters van Sprang-Ca- pelle, de heer M. van Prooijen en Vlijmen, mr. Hoefnagel, opmerk ten, vertegenwoordigers van de Federatie van Schoen-, Leder- en Lederwaren fabrikanten, Waal wij ks Belang, en vele andere vooraanstaande personen uit hel bedrijfsleven. Na zijn welkomstwoord sprak de heer van Heesbeen de volgen de rede uit: „Toen, in oktober 1948, het be stuur van de in dat jaar gehou den tentoonstelling „Waalwijk 1948" de beschikking kreeg over een batig saldo van ruim elfdui zend gulden, werd besloten daar van vijfduizend gulden ter be schikking te stellen van het ge meentebestuur voor voorberei- dingskosten van eventueel latei- te houden tentoonstellingen. Vijfduizend gulden werden uit gekeerd aan verschillende chari tatieve instellingen in Waalwijk en de overige dertienhonderd gul den werden bestemd voor het in het leven roepen van een stich ting met het doel de inrichting te verzorgen van een oudheidkun dig museum voor de Schoen- en Lederindustrie. Wij deden dit laatste uit ver schillende overwegingen en wel in de eerste plaats uit piëteit voor onze Langstraatse voorou ders, die niet alleen deze streek hebben gemaakt tot de bakermat van de Nederlandse schoenindus trie, maar die tevens, in zeer moeilijke omstandigheden en met zeer primitieve middelen, op het gebied van schoenen kunst werken wisten tot stand te bren gen, die door alle eeuwen bewon dering zullen blijven afdwingen. Het zou mij te ver voeren de omstandigheden te schetsen, waaronder de schoenmaker van tegen de eeuwwisseling leefde en werkte. Doch ook al was 't leven zwaar, de moeilijkheden werden vergelen, bij het overgrote deel door een innig gezinsleven, door een ander deel, Iaat het ons eer lijk zeggen, in de kroeg. Maar de liefde voor het vak en voor de kunst in het vak en een spranke lende levenshumor bleven de bo ventoon voeren. En wanneer wij thans dit mooie museum openen, dan doet het mij leed dat juist datgene wat ons destijds het meest voor ogen heeft gestaan: een woon-werkka- mer, ontbreekt. Een woon-werk- kamer, waar het leven van een schoenmakersgezin met al zijn lief en leed, van de wieg tot aan het graf, zich afspeelde. Wegens gebrek aan middelen hebben wij thans deze woon- werkkamer, waarvan de gehele inrichting aanwezig is. niet kun nen reconstrueren. Wij hopen echter binnen niet al te lange tijd in staat te worden gesteld, dit vooral voor het nageslacht zo be langrijk deel van onze opzet te kunnen verwezenlijken. Ons tweede doel was aan leek en vakman een beeld te geven van de betekenis van het schoei sel voor de mens, door alle ecu wen heen en bij alle volkeren. De schoen spreekt een taal die door iedereen verslaan wordt. Hij spreekt u van klimaat en levens omstandigheden waaronder zij leefden, wier voeten hij be schermde of sierde. Hij vertelt u van schrijnende armoede en van onmetelijke rijkdom van zin voor praclische werkelijkheid, van zin voor kunst, van weelde of wuft heid. Voor de vakman van van daag en van morgen wil het mu seum zijn een bron van inspira tie en documentatie. Wij zijn er ons van bewust dat onze doelstellingen nog niet zijn bereikt; nog verre vandaar. Maar wanneer wij terugblikken naar elf jaar geleden, dan menen wij te mogen zeggen dat er toch heel veel is bereikt. Vooral als wij daarbij bedenken dat hoege naamd alles wat hier in dit ge bouw aanwezig is, door persoon lijk initiatief en door particulie re bijdragen is bijeengebracht. En dan kan het niet anders of bij een gelegenheid als deze gaan onze gedachten naar hen, die ons in al die jaren op zo bijzondere wijze hebben gesteund. In de eerste plaats naar u, mijnheer de burgemeester ,dic ons pogen van den beginne af met zoveel belangstelling heeft gevolgd en op zo vele wijzen heeft helpen bevorderen. In de elf jaren van ons bestaan hebben wij steeds en in elk opzicht op uw volle medewerking mogen re kenen en het is vooral aan uw volhardende toewijding voor on ze zaak te danken dat wij dit mooie pand in eigendom hebben kunnen verwerven. Ook het ge meentebestuur en de directeur van Gemeentewerken danken wij voor dc royale medewerking die zij hebben willen geven aan uw initiatieven en vanzelfsprekend deelt ook het provinciaal bestuur in onze dankbaarheid voor de goedkeuring die dit hooggeacht college aan de medewerking van het gemeentebestuur heeft wil- voorzitter van het gewest Brabant - Zeeland' de heer A. C. Uijtendaal, de kampioens medaille. Met gerechtvaardigde trots kon hij-dat ook doen, want na een onafgebraken strijd van 10 uur had DES zich duidelijk het sterkst getoond en was het kampioenschap terecht gekomen bij 't team dat er qua spel ook het meeste recht op had. Maar het was niet alleen de kopman van DES die trots kon gaan op het behalen van de titel, ook de andere drie deelnemers n.l. A. Treuren, P. v. d. Loo en invaller A. de Groot, die Jo van Bokhoven verving, had- Dit U de titel ven het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een den zonder uitzondering er veel toe bijge dragen dat het kampioenschap hun deel werd. Het kampioenschap werd betwist lussen acht viertallen, die in liet seizoen '59 - '60 het kampioenschap van het district hadden behaald en dat waren naast DES al hier nog: Nooit Volleerd uit Waalwijk; Dc Dreef Kaatsheuvel; De Harmonie 'lilburg; WMS Breda; Kameraadschap Leende; Steeds Beter Roosendaal en TS Zevenber gen. DES was toch wel dc favoiiet in de zaal vooral; de gebr. v. d. Loo hebben in Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. biljartkringen toch wel een zekere naam verworven. A. Treuren en Jo van Bokhoven eveneens, maar omdat laatstgenoemde we gens omstandigheden niet aanwezig kon zijn werd diens plaats ingenomen door A. de Groot. Deze speler heeft zondag alle ver-, wachtingen overtroffen en slaagde er in twee partijen te winnen en één gelijk te spelen, zodat hij ruim zijn aandeel in dit grandioos succes levcrle. Het zou te ver voeren om alles gedetail leerd te beschrijven en als plaatselijk cor respondent bepalen wij ons tot het geven van een visie over het spel van de Haar- steegse deelnemers. DES kreeg als eerste tegenstander Kameraadschap uit Leende en het was invaller A. de Groot, die als eerste aan moest treden. Met alle kracht die in hem was vergaarde hij de ene carambole na de andere en wist tenslotte verdienstelijk gelijk te spelen. A. Treuren. P. v. d. Loo en C. v. d. Loo speelden zeer sterk en wonnen hun partij op overtuigende wijze. Vooral Haarsteegs kopman toonde z'n grote klas se, want na een vrij aarzelend begin slaagde hij er in om een serie van 211 car. uit zijn keu te laten vloeien; DES won deze ontmoe ting met 7 1. Het werd overigens op de andere biljarts nog een felle strijd om in de volgende ronde te komen en toen te circa 4,30 uur de balans werd opgemaakt, bleek dat zich behalve DES nog hadden weten te plaatsen De Dreef Kaatsheuvel; WMS Breda en DTS uit Zevenbergen. De strijd in deze tweede ronde om tot in de finale door te dringen werd nog feller en DES moest het op twee biljarts tegelijk opnemen tegen DTS uit Zevenbergen. Op de andere twee biljarts ging de strijd dan tussen Dc Dreef en WMS. Het verliep voor DES gunstig, want zowel A. de Groot als P. v. d. Loo wonnen hun partij, zodat de vooruitzichten gunstig waren. Hierna traden A. Treuren en C. v. d. Loo aan; eerstgenoemde verloor, maar laatstgenoemde liet geen steek vallen en won weer op overtuigende wijze; eind stand 6-2. Op de andere twee biljarts won WMS van De Dreef en ging de finale tus sen DES en WMS. Te ca. 8 uur werd op alle vier biljarten tegelijk begonnen en het was nu maar de vraag wie de titel zou gaan behalen. De Haarsteegse deelnemers toonden toen pas hun grote klasse en met grote vastberaden heid werd er gespeeld. Het succes was nu nog groter, want alle vier de spelers wonnen hun partij, zodat het 8-0 werd het het kampioenschap op wel zeer overtuigende wijze was behaald. De eindstond van deze finale strijd la ten wij hier volgen DES-WMS C. v. d. Loo (400) - Snijders (210) 400-147 A. Treuren (230)- Laurijssen (190) 230- 81 P. v. d. Loo (210)-Talboom (150) 210-149 A. de Groot (115) - Wouterson (130) 115-110 C. v. d. Loo presteerde het om in deze laatste partij weer een serie van 210 car. te maken. Groot was de vreugde bij de spe lers van DES en zij hadden bewezen ook inderdaad door eendracht sterk te zijn. Van alle kanten werden de DES spelers gecom plimenteerd met het behaalde kampioen schap. Het was de voorzitter van het ge west, de heer A. C. Uijtendaal, die DES namens het gewest hartelijk feliciteerde met het behaalde kampioenschap. Hij zeide o.m. dat er maar één viertal was dat de hele dag domineerde, hij roemde verder het spel van kopman C. v. d. Loo en liet duidelijk uitko men dat er ook door de andere DES-spe- lers subliem was gespeeld. Onder luid ap plaus overhandigde hierna de gewestelijke voorzitter aan kopman v. d. Loo de fraaie kampioensmedaille. De voorzitter van het Bossche district, waaronder DES ressorteert, de heer Vor- 6tenbosch, was bijzonder tevreden over het feit dat het kampioenschap in zijn dictrict terecht was gekomen. Hij noemde DES de bloem van het Bossche district en prees de spelers dat zij zoveel hadden weten te pres teren. Tot slot laten wij hier de eindstand vol gen 1 DES Haarsteeg en tevens Brab. kam pioen; 2 WMS Breda; 3 De Dreef Kaats heuvel;; 4 DTS Zevenbergen; 5 De Har monie Tilburg; 6 Steeds Beter Roosendaal; 7 Kameraadschap Leende; 8 Nooit Volleerd Waalwijk. De tcho van het Zuióen •Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk -• Tel. 04160 -2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Telegram-adres „Eche" Blijk van samenwerking tussen gemeente en particulierinitiatief D.E.S. TE HAARSTEEG BEHAALDE HET KAMPIOENSCHAP BILJARTEN VAN 'T GEWEST BRABANT-ZEELAND Unieke prestaties van de Haarsteegse deelnemers. Met een brede glimlach op zijn gelaat ont ving zondagavond j.l. in hotel-café-restau- rant Modern in Breda, de kopman van de biljartclub DES te Haarsteeg, de bekende biljarter Cees v. d. Loo, mede namens de andere teamgenoten uit handen van de De directeur de heer A. Hendriks, die grote verdiensten heeft voor dit museum. Het exterieur van het Nationaal Museum voor de Schoen- en Lederindustrie. Dc directeur de heer Hendriks geeft aan de Commissaris der Koningin bijeen der vi trines deskundige uitleg over het geëxposeerde schoeisel. Op de achtergrond de voorzitter, de heer J. van Heesbeen.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 9