M SpaJvt wocns -prijzen Gemeenteraad Vlijmen GRONDVERKOOP VOOR DE BOUW VAN 59 WONINGEN Stassar MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN BOEDDHA 45° 17 650 Opdrachten voor lederinstituut T. N. O. namen belangrijk toe Betere Iffi M% DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 17 OKTOBER 1960 Alc 7 nieuwe straatnamen in De Vliedberg Raamsdonk Raamsdonksveer BRILLEN BRILLEN HET CAMERA- MYSTERIE ALLEEN GELDIG WOENSDAG 19 OKT. GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. Dit laarsje Is gemaakt van plastifix uit één «tuk. Sterker dan rub ber. Dé voering Is heerlijk warm. In de kleuren wit, beige en rood. Maten 32-35 5.50 28-31 4.75 24-27 4.25 375 Zeer voordelige aan bieding: nylon meisjessweaters met lange mouwen en rits sluiting In de rug. In geel, bleu, koren, cognac, rose, licht- en donkergroen. Maten 2 t/m 14 Jaar. 14 Jaar 7.95 495 2 Jaar U geniet straks nog meer van de bloemen die U zelf hebt op gekweekt. WIJ hebben een speciale aanbieding bloembollenvazen, van kristalhelder glas. Per stuk Zuiver wollen heren- pullover met Y-hals en tricot band In de rug. In diverse fraaie unl en multi- 4 />90 kleuren I \J leder poppenmoeder- tje is In haar schik met deze leuke pop.geheel afwasbaaren beslist on breekbaar. U kunt kie zen uit2 modellen: met beweegbare handjes of metslaapogen. Alleen morgen Mm Waterdichte bood schappentas met veel bergruimte. Met rits sluiting en goed be- bevestigde gladlederen hengsels. In moderne ruitdessins. Alleen morgen ^50 spotgoedkoop TP Dubbel geruwde laken- flanel, In' een extra zware kwaliteit, behaaglijk warm. 170 cm. breed, per meter 1.95. 150 cm. breed, 4 75 per meter I Flanellen dames- overhemdblouse met lange mouw. Dus Jdeaal yoor kille dagen. In een leuk rultdessin. Kan in of op de rok gedragen worden. Maten 38 t/m 48 O Hen bijzondere aanbie ding In voltraan ge looid zeemleder. Snel en streeploos dro gend. Nog nooit kocht U een hele- huid yoor D Chroom of doublé dameshorloge met 10 steens uurwerk.- Moderne reliëfwijzer plaat. Eén jaar schriftelijke 4 *790 garantie ZeerTnooI« kwaliteit MELTON. Versterkt met nylon. Voorpantalons, rokken, kamerjassen etc. In ruiten en klein streepdessln^140 cm. breed, P* 95 per meter Astrakan Jongens- en herenhand. schoenen, in bruin en grijs. Met lederen blnnenhand. Warm gevoerd. Junioren en Herenmaten 6.25 C Jongensmaten 5.60 3 e™ Leuke moderne Desso vloerklecdjes met franje, In een fris streepdessin. 50x100 cm. Appelmoes Yan de nieuwe oogst. Prachtig blank. Bijzonder fijn Yan smaak. Gïöte pot HrA 5 potten 2.- 'Zaanse taai-taal. Hen traktatie voor de kinderen, bovendien heerlijk bij een kop koffie. !J^C 250 gram 5 Mm EO Gemengd wollen, deken, van zeer mooie kwaiiccit. !n leuke moderne dessins. Prima geschikt Yoor de Jon gens-of meisjeskamer, 2 persoons, 170x220.19.50 1 persoons, 4 £50 150x220 iD DEN BOSCH - TILBURG f HELMOND De hoofdschotel van de agenda van de Vlijmense gemeenteraad be stond vrijdagavond uit grondaanko pen en -verkopen. Van de Erven J. de Bont te Nieuwkuik werd een perceel van 90 m2 aangekocht in een ten name van de gemeente staand perceel. Aangekocht werden verder de pan den Wolput 54 en 56 voor de totale prijs van 7000.—. Deze aankoop geschiedde in verband met de ge plande plaatselijke sanering. Voor lopig zullen deze panden echter nog niet worden afgebroken om daar mee weer enkele gezinnen te hel pen. Met betrekking tot de aankoop van een 3-tal percelen grond van A. Th. v. Kuijk merkte de voorzit ter op, dat met de eigenaar aan vankelijk overeenstemming was be- Ireikt en dat 't voorlopige verkoop contract ook door hem was gete kend. 's-Morgens had de heer van Kuijk echter bericht dat hij toch maar van verkoop afzag. De voor zitter was van mening, dat de heer van Kuijk evenwel aan het contract gebonden was, want, zo vroeg hij zich af, waar blijft anders de waar de van een voorlopig contract Op een vraag waarom de heer v. Kuijk van verkoop had afgezien, ant woordde de voorzitter, dat hij dit niet in openbare vergadering kon mededelen, maar hierop in besloten vergadering wel te willen terugko men. Het voorstel van een der le den om een commissie van onder zoek in te stellen had geen succes, want het voorstel van b w werd bij stemming met 10 tegen 3 stem men aangenomen. Hoe snel de verdere uitbouw van De Vliedberg zich voltrekt mocht weer blijken uit de voorstellen tot verkoop van gronden in dit uitbrei dingsplan t.b.v. in totaal 58 wonin gen, namelijk: een complex perce len ten noorden van de Nassaulaan aan de N.V. Vlissingse Aanne mingsmaatschappij t.b.v. de bouw van 16 woningen; percelen aan P. H. Guelen Zn. te Wychen voor de bouw van 34 z.g. Pé-Gé-wonin- gen (houtrijke woningen die als ge prefabriceerde woningen kunnen Worden beschouwd), verder grond aan de stichting Hypotheekfonds te Eindhoven voor de bouw van 8 wo ningen. Verder werd grond ver kocht ten noorden van de Oranje- laan aan A. Th. v. Kuijk t.b.v. de bouw van een woning. Aan de drie genoemde maatschappijen werd in totaal 14.136 m2 verkocht voor de totaalprijs van 109.581,65. Verder werd aan C. v. d. Dungen grond verkocht aan de westzijde van de jhr. de la Courtstraat t.b.v. de bouw van een woning annex autoboxen en. een benzinestation. De raad ging verder akkoord met de naamgeving aan een 7-tal nieuw aan te leggen straten in De Vliedberg. Deze stra ten zullen namen van Brabantse schilders krijgen. Met vreugde hechtte de raad zijn goedkeuring aan het voorstel tot het beschikbaarstellen van een kre diet van de reconstructie c.q. ver breding van de verbindingsweg Haarsteeg-Bokhoven. De Haarsteeg- se raadsleden brachten het gemeen tebestuur dank voor dit voorstel alsmede voor het feit dat deze weg steeds zo uitstekend is onderhou den. Zij verzochten het gemeente bestuur stappen te willen onderne men om te komen tot een busver binding Haarsteeg-Bokhoven. De voorzitter zegde hiervoor gaarne zijn medewerking toe. De commissie van advies inge volge de Woonruimtewet 1947 werd in haar geheel herkozen, te weten: Mevr. Mosterdmans-Peijnenborgh en de heren A. v. d. Hout, M. J. Pulles, C. Eekels en J. v. Helvoirt. De voorzitter bracht de commissie dank voor het vele en vaak moei lijke werk dat zij ook in het afge lopen jaar weer heeft verricht. Na sluiting bleef de raad nog in besloten vergadering bijeen. BENOEMD Tot onderwijzer aan de H. Hart- school te Tilburg werd benoemd de heer R. Vissers, alhier. Jaarvergadering Boerinnenbond In hotel Nieuwenhuizen hielden de leden van de r.k. Boerinnenbond hun jaarvergadering. De beide periodiek-aftredende be stuursleden, mevr. Kuysters-van Strien en mej. T. Kuysters werden herkozen. Besloten werd op een nog nader te bepalen datum een praatavond en (een demonstratie- les te organiseren. Voor de jonge ren zal een cursus woninginricht- ting worden gegeven. De weleerw. heer v. d. Veecke, hield tenslotte 'n boeiende lezing over het onderwerp „De kerk in het gezin". Ledenvergadering harmonie In hotel C. Nieuwenhuizen werd door de harmonie St. Bavo een al gemene ledenvergadering belegd. De agenda vermeldde de bespre king van de reeds eerder geplande instuif. Besloten werd, deze in te genstelling tot de oorspronkelijke plannen, te houden op zaterdag 5 november. Voor deze instuif zullen worden uitgenodigd de leden van de harmonie St. Bavo en de leden van het uniformenfonds met hun dames. Jeugdtoneel In het kader van het programma 1960-1961 van de Culturele Kring Raamsdonksveer werd in de zaal Huis ten Deyl voor de leerlingen van de v.g.l.o., ulo-school en nijver heidsscholen uit onze plaats en om geving door toneelgroep „Studio" een voorstelling gegeven van het blijspel „Spel van liefde en toeval" van Marivaux. Het bijzonder gees tige 6tuk, zowel als het uitermate geraffineerde spel vielen bij de ruim 650 jeugdige kijkers zeer in de smaak. Na afloop viel speelsters en spelers dan ook een warm ap plaus ten deel. WIELERSEIZOEN GESLOTEN Tini van der Lee prijswinnaar Aan het eind van een zwaar wielerseizoen, dat zowel van de renners als van de organisatoren bijzonder veel inspanning vergde is het goed feestvieren. Dit is een stelregel, die men aan de „top" van de Drie Hoefijzersbrouwerij reeds jaren gebruikt en... waar maakt. Ieder jaar zetten ze daar in die intieme cantine in Breda een feestje op touw waarvoor tal van bekende renners, ploeglei ders, officials en leden van de pers worden uitgenodigd. Het is steeds weer een gezellige bijeen komst, die tegen middernacht is uitgegroeid tot en genoeglijk vriendenfeest. Woensdag, en gezien de wed strijdkalender was dat de juiste dag, was het weer zover. Onder supervisie van de beer M. Smits v. Waesberghe zijn tal van sport- jongens van de vroege middag tot de late avond gezellig bijeen geweest om er te kouten over het afgelopen seizoen, de plannen voor de toekomst en ook om ge tuige te zijn van de prijsuitrei king van de Drie Hoelijzerscom petitie. Want bet feest had dit jaar 'n bijzonder cachet. 1900 was name lijk het eerste jaar van de wieier- competitie, die de sportminnende directie van de brouwerij in sa menwerking met een landelijk sportblad op poten heeft gezet. We mogen gerust zeggen, dat bet een succesvolle competitie is ge- weest, die de wielersport in het algemeen en die in Brabant in 't bijzonder allen maar ten goede is gekomen. Vijftien wedstrijden werden er voor uitgekozen, vijf tien courses, waarin de renners zich met meer dan gewone inzet hebben gegeven, i De eindwinnaar werd de Dru- nense coureur Tini van der Lee. In de slotfase passeerde hij de dour een blessure gehinderde Piet van Hees om met een totaal van 250 punten te eindigen. Na een inleidend woord van de heer Smits v. Waesberghe mocht hij uit handen van Kick Geude- ker hiervoor een enorme bokaal en waardebonnen ter waarde van 750.ontvangen. Geudeker deed dit met 'n korte speech, waarin hij onder meer zei: „Het is niet zozeer de over winning, die je op je concurren ten hebt behaald, welke ik be wonder, maar meer die op jezelf. Je mentale zege dus. Ik heb groot respect voor je prestatie. Brab. Nbld. De omvang van het opgedragen werk aan het Lederinstituut T.N. O. is in 1959, vergeleken met 1958, belangrijk toegenomen. In 1958 was echter een belangrijke terugslag ondervonden: in 1959 is dit werk ongeveer op het peil van 1957 teruggekomen. Aldus het jaarverslag van het Lederin stituut T.N.O. te Waalwijk. Ver wacht wordt dat men ook in de beide eerste kwartalen van 1960 geen gebrek aan opdrachten, zal hebben. In dit jaaroverzicht wordt ver der als zeer belangrijg feit ver meld het gereed komen van de uitbreiding van het instituut. Het instituut beschikt daar door nu in totaal over een mooie ruimte, waarin het mogelijk is goed werk voor de leder- en de schoenindustrie te verrichten tot een omvang, die voor deze indus trieën van werkelijk nut kan zijn. In het verdere gedeelte van het jaar werd in dit nieuwe gebouw zeer veel werk besteed aan de in richting, die thans reeds ver is gevorderd. Deze nieuwe inrichting heeft voor verreweg het grootste ge deelte betrekking op het voor de schoenindustrie te verrichten werk, want het eerste doel van de uitbreiding was immers het zich in de laatste tijd sterk uit breidende werk voor de schoen industrie te kunnen opvangen. In samenhang daarmede werd te vens getracht de staflvan de afde ling, welke ten bate van de schoenindustrie werkt, uit te breiden. Daarin is men echter nog slechts gedeeltelijk geslaagd, want wel kon een jonge schoen technicus worden aangetrokken, maar het instituut heeft nog niet de beschikking kunnen krijgen over een kracht, die niet alleen door zijn grote ervaring leiding aan het advieswerk voor de schoenindustrie kan geven, miaar bovendien door zich daar volle dig aan te wijcfen, de steeds stij gende omvang van dit werk kan opvangen. Een belangrijk criterium voor de gang van zaken in een insti tuut vormt steeds de omvang van het „werk in opdracht". Deze kan in totaal voor het jaar 1959 wel bevredigend genoemd worden. Aanvankelijk duurde de in 1958 ondervonden terugslag in 't aan tal opdrachten nog voort, het geen in overeenstemming was met de gang van zaken in de in dustrie, die in het begin van het jaar evenmin goed kon worden genoemd. Het tweede kwartaal gaf een duidelijke verbetering te zien en gedurende 't derde kwar taal, dat in andere jaren in ver band met vakantie gewoonlijk 'n vermindering van inkomsten uit 14). Diezelfde nacht gebeurde er nog veel meer. Zoals je weet, waren de Kille en Heinrich te Krabbel- bos in een morsig steegje ver dwenen. Daar zaten ze nu in een klein kroegje en wachtten op de dingen die komen zouden. En het eerste ding dat kwam, was een treurig schooiertje met een droe vige hangsnor. Hij stommelde de gelagkamer binnen, speurde eens rond en overhandigde de Kille toen een briefje. Deze las het en zei: „Ik moet even weg, Hein rich. Blijf jij hier wachten tot ik terug kom." De Kille verliet het kroegje en begaf zich op weg naar het opgegeven adres. Hij had het snel gevonden en net toen hij wilde bellen ging de deur al vanzelf open en werd hij in 'n pikdonkere gang getrokken. Een koude stem siste hem in zijn oor: „Twaalf treden omhoog..." „In orde", gromde de Kille en stommelend begaf hij zich naar boven. Toen werd hij een koude kamer binnengeduwd, waar hij op een kistje moest gaan zitten, pal in het licht van een sterke schijnwerper. De Kille zag heel vaag de omtrekken van een man achter de lamp. „Geef me je been Kille", zei deze man. „Ja baas" zei de Kille en hij greep in zijn zak. Maar hoe hij ook zocht, hij kon het nergens meer vinden. „Waar blijft mijn been, Kille?" vroeg de stem weer... Door PERCY KING (Nadruk verboden) 17). „Ik zal hem vertellen wat er gebeurd is", fluisterde Hender son. „Hij moet beslissen hoe er moet worden opgetreden." Het meisje knikte en opende de buitendeur. Zonder kloppen stapten zij de bibliotheek in. Anthony hief het hoofd op. Hij keek critisch naar Henderson's verfomfaaid voorkomen en raad pleegde zijn horloge. „Ik had een stille hoop dat ik op de film iets zou ontdekken, als ik haar met een sterk ver grootglas onderzocht. Het is me niet gelukt. De tweede figuur is te wazig om haar te herkennen". Henderson bewonderde toch de geestkracht van de oude man. Nog gebogen onder de slag, die hem z'n enig kind ontnam, moest hem, juist op zijn zeventigste verjaardag, het vreselijke worden onthuld, dat die zoon als slacht offer van een sluipmoordenaar was gevallen. Toch zag niemand het Anthony aan, hoe zwaar dit nieuwe leed hem had getroffen ook niet, nu hij het uit zich zelf aanroerde en hij in gedach ten het stille, grimmige drama moest zien voltrekken. „Het mysterie is veel ingewik kelder geworden" zei Henderson. „Ik ben iets vreselijks op 't spoor gekomen." „Je behoeft me niet zo voor zichtig voor te bereiden Derreck. De zwaarste stoot die het leven me kon toebrengen, heb ik al op gevangen." „Welnu, ik heb een moord ont dekt en een poging tot moord. Jerome is teruggekomen!" Het viel Henderson op, hoe snel hij de woorden uitstootte „teruggekomen naar 't eiland om er te worden vermoord. En het lag eveneens in de bedoeling van de misdadiger, Settle van kant te maken." „Zo", zei Anthony langzaam. „Jerome is dus niet verdronken. Maar het verrast me te horen dat hij werd vermoord, bijna een maand later. Ook Settle was dus haast het kind van de rekening geworden, zeg je. Vertel alles". Henderson liep naar de deur en rukte haar open er was niemand op de gang. Voor alle zekerheid sloot hij de ramen. Toen vertelde hij, wat hij had meegemaakt van 't ogenblik af, dat Settle hem kwam roepen, tot hij Jerome's lijk onder de werkbank in 't botenhuis had ge legd. Aan het eind gekomen, gaf hij Anthony de doorweekte enve loppe. „Jij bent advocaat, Derreck", zei de oude heer, nadat hij het gekrabbel had ontcijferd. „Ik be doel, dat je een scherpere kijk op mensen en hun drijfveren hebt dan een ander. Een ogenblik!" viel hij zichzelf in de rede, „ik ben een egoist, om uitsluitend aan mijn eigen aangelegenheden te denken! Je staat letterlijk te rillen." Anthony ging naar het buffet, schonk een glas whisky in en bracht 't Henderson. Hier, neem een hartige dronk. Het langdu rig verblijf in het water kon je een geduchte verkoudheid bezor gen, al is 't zomer!" Derreck nam in een fauteuil plaats. De whisky verwarmde hem weldadig, dreef de rillingen uit zijn bloed. Bij gebrek aan een sigaret stak hij een van Antho ny's lange sigaren op en staarde even de opkringelende rook na. „We weten nu wel heel wat, Mr. Moncrieff en toch op de ke per beschouwd weinig, waar we houvast aan hebben", zei hij na een pauze. „Archie en Jerome vertrokken 19 juli met de „Ara bella". De volgende dag werd het jacht aangetroffen en geen van beiden aan boord. We moeten gissen hoe het drama in elkaar heeft gezeten. Ik heb een veron derstelling, die me niet onaanne melijk lijkt, hoewel de feiten die vierkant ondersteboven kunnen gooien." Anthony las het gekrabbel nogmaals. „Naar mijn mening heeft Jero me iemand die bedreiging toege stuurd en er afschrift van ge houden. Hij was getuige van de moord, fotografeerde hoe het ge beurde, liet er een film van ma ken en zag kans haar tussen mijn collectie in te lassen. De manier waarop hij dit gedaan kreeg, blijft een raadsel. Het eiland is nooit zonder bewaking. Settle..." „Settle is een mens en heeft op zijn tijd even goed behoefte aan slaap als wie ook." „De hond zou hem wakker ge maakt hebben." „Niet noodzakelijk. Woyke kende Jerome." De oude man zag Henderson strak aan. „Jerome wist wie de moord pleegde. Dit niet alleen. Hij wist ook dat de dader op 14 augustus op het eiland zou zijn. Daarom laste hij de episode in een ultimatum aan zijn adres." Henderson knikte. „Ik stel me voor dat het aldus in zijn werk is gegaan. Buiten de Clyde Baai werd de „Arabella" gepraaid. Door iemand die Archie goed kende. Waarschijnlijk had Jero me al weer stevig gepimpeldAr chie schaamde zich om de ander in zulk gezelschap te brengen en stapte vol vertrouwen op 't jacht van de kennis over. Dit moest trouwens de bedoeling zijn ge weest van degene, die de „Ara bella" praaide. Zo voorkwam hij 'n spoor achter te laten, dat hem wel eens noodlottig kon wor den." „Hm." De oude heer scheen met de lezing maar matig inge nomen. En vervolgens?" „De misdadiger verrichtte zijn werk, voer weg en liet de „Ara bella" aan haar lot over. Hij voelde zich safe niemand was getuige van 't drama geweest." „Waarom vermoordde hij Ar chie?" „Vindt u hebzucht'niet 'n aan nemelijk motief?" „Hebzucht?" Anthony zat even met gesloten ogen. „Ga verder", zei hij toen kortaf. „Jerome was niet zó beschon ken of hij merkte 't praaien van de „Arabella". Hij moet de man op 't andere jacht eveneens ge kend hebben. Geen moment zal 't in hem zijn opgekomen dat Ar chie's leven gevaar liep. Wat ge beurde, overrompelde hem. Zelfs al had hij willen helpen, dan was hij er niet toe in de gelegenheid geweest. Maar hij fotografeerde het drama, om zo de schuld van de moordenaar vast te leggen." „Hij fotografeerde het drama ja, van 't begin af. Wijst dit er niet op, dat hij wist wat ging ge beuren? Wanneer jouw lezing juist was, Derreck, zouden we slechts een heel klein gedeelte van 't drama te zien hebben ge kregen." Henderson sloeg zich voor het voorhoofd. „Wat een ezel, dat ik daaraan niet dacht. Dat komt omdat ik vanavond zoveel te ver werken kreeg." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2