De Echo van het Zuiden VLIJMEN Koop goed bont! WASPIK HEROPENING CHR. LAGERE LANDBOUWSCHOOL WEKKERS Stassar Waalwijk 83e JAARGANG No. 82 Sprang-Capelle ook „goedkoop" boni KORT LANG Pers. Patte a. 395,00 495,00 Nerts P. c. a. 595,00 995,00 Pers. P. c. a. 395,00 595,00 Persianer a. 995,00 1.495,00 Voor het betere bont, de beste zaak Markt 25, 's-Hertogenbosch tel. 34643 Sprang Capelle Stationsstraat 22 Waalwijk Raamsdonksveer VRIJDAG 21 OKTOBER 1960 CULTURELE KRING NIEUWIJK - VLIJMEN KRIJGT ANDERE VORM Het bestuur van de culturele kring Nieuw- kuijk-Vlijmcn is doende met het uitwerken van plannen om deze kring in een andere vorm te laten voortbestaan. Gebleken is na melijk dat voor de culturele avonden zoals die tot nu toe werden gegeven, te weinig belangstelling bestond. Men zoekt nu naar mogelijkheden om meer belangstelling te wekken voor de activiteiten van deze voor de gemeenschap zo waardevolle instelling. De avonden zoals die tot nu toe werden ge geven zullen in elk geval niet terugkeren. HEEMKUNDIG MUSEUM Naar wij vernemen bestaan er bij dc Heemkundekring „Onsenoort" plannen tot oprichting van een heemkundig museum. Wanneer de plannen hieromtrent vaste vorm hebben aangenomen zullen hierover nader mededelingen worden gedaan. KORFBAI De Vlijmensc Korfbalvereniging Never Down speelde voor de hoofdklasse n thuis wedstrijd te Magriet (Oyen) en verloor met 0-1. Dit was voor dc Vlijmense dames een tegenvaller, want Vlijmen, die goed van start is gegaan met twee overwinningen, leed nu tweemaal achtereen een nederlaag en moet met de 3e plaats op de ranglijst genoegen nemen. Never Down A - Never Down B, 6 - 0. Met deze overwinning is Never Down A weer bij de koplopers. VRACHTWAGEN IN DE SLOOT. Tegenover de leerlooierij van Wagenberg- Festen stond een wagen van de fa. van Op- zeeland alhier, met huiden om gelost te worden; daar het wegdek afloopt begon de wagen te schuiven; de chauffeur die het ge vaar aan zag komen, sprong uit de wagen en was juist op tijd weg, daar de wagen in de sloot terecht kwam. Ongelukken deden zich niet voor. VOETBAL: RWB - VLIJM. BOYS. Zondag 23 okt. spelen de Vlijmense Boys een uitwedstrijd tegen RWB Besoijen. Dit wordt voor de Boys een zware opgaaf. RWB heeft haar grote vorm te pakken, ge zien de laatste uitslagen. En de Boys zijn op retour, want tweemaal achtereen werd een nederlaag geleden. Zullen de Boys zich zondag tegen RWB herstellen; wij zijn be nieuwd; een groot aantal supporters zullen de reis naar Besoijen meemaken, om hun favorieten aan te moedigen, wat wel nodig zal zijn. Boys, doet zondag allen uw uiter ste best; een gelijk spel zou een goede prestatie zijn. Vlijmense Boys 2 - Berghem Sport 2 De Vlijmense Boys 2 spelen thuis oen wedstrijd teeen Berghem Sport; een zeer goed elftal, dat in de kopgroep staat van de ranglijst. Vlijmen 2 is nog ongeslagen en boekte 2 grote overwinningen en zal zeker trachten om ongeslagen te blijven. De thuis blijvers die niet naar Besoijen gaan, kun nen op een spannende wedstrijd rekenen. Hclvoirt - Vlijmense Boys 3 Het derde elftal dat in de competitie niet gunstig is gestart zal zeker trachten winst mee naar Vlijmen te brengen, dat in Hel- voirt niet makkelijk zal gaat. Doet allen uw best. Vlijmense Boys 5 - Haarsteeg 4 Deze plaatselijke ontmoeting zal zeker spannend zijn en Vlijmen zal zeker trachten de winstpuntjes thuis te houden, al is het alleen maar voor de eer. BILJARTEN NAO speelde een uitwedstrijd tegen EB BC te Zaltbommel. EBBC - NAO Valkenburg (135)-L de Jong (110) 135-72 de Groot (135)- J de Gouw (90) 100-90 Gloudemans (120)-R de Laat (90) 120-67 v Maaren (110)-H de Gouw (80) 57-80 Hoogste serie EBBC Valkenburg 2; NAO H. de Gouw 22. Uitslag 4 4. NAO 2 speelde een uitwedstrijd tegen DVS 4 te Den Bosch. DVS 4 - NAO 2 Beuwer (75)-W v Vugt (65) 61-65 Smit (70) - A Klerkx (60) 70 - 28 v Leeuwen (55) - J Heesbeen (50) 55 - 38 Kennis (55) - A Dekkers (50) 55- 19 Hoogste serie DVS Smit 14; NAO W. van Vugt 9. Uitslag 6-2 voor DVS. Maandagavond is dc hernieuwde lagere landbouwschool te Capelle officieel in ge- bruix genomen. Behalve de ouders van de leerlingen waren bij deze opening aanwezig afgevaardigden van de Noordbrabantso Maatschappij van Landbouw, de Coöp. Landbouw Aankoopvereniging Sprang-Ca- peile en omstreken, de Jonge Boerenstand, de Boerenleenbanken van Sprang en Capel le, de inspecteur van het landbouwonder wijs Ir. Bollen uit Breda en vele anderen, o.ra. het gemeentebestuur van Sprang-Ca- pelle en talrijke leden van de gemeenteraad. De voorzitter van de commissie van toe zicht, burgemeester van Prooijen, opende deze bijeenkomst met het lezen van Psalm 8, waarna hij voorging in gebed. Burgemeester van Prooijen sprak hierna de navolgende openingsrede uit In zijn openingstoespraak heette burge meester van Prooijen eerst alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de in specteur van het Landbouwonderwijs, ir. Bollen, die alle medewerking heeft ver leend om opheffing van de school te voor komen; verder de ouders van de leerlingen, de leden van de gemeenteraad en de voor zitter, de lieer de Waard, en andere be stuursleden van de Noord-Brabantse Maat schappij van Landbouw. Vervolgens schetste burgemeester van Prooijen de geschiedenis van de school. CHRISTELIJK KARAKTER „Reeds in 1937 nam het Bestuur van de Noord-Brabantse Maatschappij van Land bouw het initiatief tot de stichting van de school en in 1939 kwam de mededeling van de zijde der Regering, dat voor 1940 Rijks subsidie voor deze school zou worden ver leend. Aanvankelijk werd de school opge zet als een neutrale school, die toegankelijk zou zijn voor leerlingen van alle gezindten. Toen echter te Raamsdonk een lagere landbouwschool op Rooms-katholieke grondslag werd opgericht en dientengevol ge mocht worden aangenomen, dat de te Sprang-Capelle te vestigen school uitslui tend zou worden bezocht door leerlingen van protestantse huize, bracht dit mede, dat meer aandacht werd besteed aan het ka rakter van deze school. Toen kwam meer naar de voorgrond, dat het karakter van de school moest worden bepaald naar de rich ting van de meerderheid der bevolking in deze streek. In de vergadering van het Hoofdbestuur van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, die begin november 1939 werd gehouden en waarin het ontwerp der stichtingsakte van onze school behandeld werd, bleek de meerder heid in het hoofdbestuur te zijn voor een Christelijke Lagere Landbouwschool te Sprang-Capelle. De Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw heeft toen de „Stichting Chr. Lagere Landbouwschool der Noord-Bra bantse Mij. van Landbouw" in het leven geroepen, waartoe op 18 november 1939 de akte werd getekend en op 20 november 1939 te Geertruidenberg geregistreerd. Dc heer Elsman werd tot hoofd der school be noemd. Op 1 december 1939 vond de ope ning der school plaats in de raadzaal van het gemeentehuis te Sprang-Capelle. De school werd ondergebracht in het oud-gemeentehuis van de voormalige ge meente Capelle, hetwelk de Raad der ge meente Sprang-Capelle gratis daartoe ter beschikking stelde. Toen het oud-gemeentehuis op 2 dec. '44 door een V I werd vernield, moest naar andere huisvesting worden omgezien. Nadat de lessen enige tijd waren gegeven in het woonhuis van de heer Elsman, werd in 1946 het pand Nieuwevaart 1 gekocht, waar de school sedertdien in gevestigd is. KWIJNEND BESTAAN Ongetwijfeld heeft de school al die jaren in een grote behoefte voorzien, maar toch kan men niet zeggen, dat er sprake was van een bloeiende school. Integendeel, moet ge sproken worden van een min of meer kwij nend bestaan", aldus burgemeester van Prooijen. „Dit komt tot uitdrukking in het aantal leerlingen. Dat aantal bedroeg in 1950: 39; 1951: 29; 1952: 31; 1953: 36; 1954: 34; 1955: 41; 1956: 24; 1957: 31; 1958: 28; 1959: 19. Daar zijn verschillende oorzaken voor aan te wijzen. In de eerste plaats is het voe- dingsgebied van de school te klein. Om een landbouwschool in stand te houden moet het rayon der school pl.m. 600 boerenbe drijven omvatten; hier zijn het er maar ruim 400. In de tweede plaats was er de moeilijk heid, dat kinderen, die 6 klassen der lagere school doorlopen hadden, maar dus nog tot hun 14e jaar leerplichtig waren, die leer plicht niet konden vervullen op de land bouwschool. Dan gingen die leerlingen naar de ulo-school, naar de lagere technische school of zij bleven in het 7e en 8e leerjaar van de lagere school. Maar daarna kwamen zij dan niet meer naar de landbouwschool. In de derde plaats was er wel de geneigd heid bij de ouders, die de jongens goed konden gebruiken, om hen dan maar thuis te houden, of bezochten de jongens nog wel de landbouwschool, om hen bij enige druk te in het bedrijf de school te doen verzui men. Dat dit het onderwijs niet ten goede kwam behoeft geen commentaar. Tenslotte was er te weinig contact tusöen school en bedrijf, de school was niet het agrarisch brandpunt, dat stimulerend werk te op de landbouwende bevolking; daar door was er te weinig belangstelling voor het landbouwonderwijs, een tekort aan in zicht, dat theoretische geschooldheid de basis vormt voor een goede bedrijfsvoering ook voor de boer. Dit alles resulteerde in een gemis aanI vertrouwen in en onverschilligheid voor de school". En burgemeester van Prooijen vervolgde „Zo zou deze school te gronde zijn ge gaan. Want inmiddels was er van rege ringszijde een nieuw programma opgesteld voor het landbouwonderwijs, hetgeen te vens betekende een sanering en hervorming van het landbouwonderwijs. Het nieuwe landbouwonderwijs sluit nu aan op het 6e leerjaar van de lagere school. De leerplicht kan nu ook op dé landbouw school worden vervuld. De landbouwschool is thans een 4-kIassige school. In de eerste twee leerjaren wordt 5 dagen per week school gegeven, in het derde leerjaar vier dagen en in het vierde leerjaar drie dagen per week. Het leerprogramma is herzien cn gemoderniseerd en bevat naast de vakken van het algemeen vormend onderwijs en het specifieke landbouwonderwijs, ook hand vaardigheid en vakvaardigheid. Maar dat betekende ook een concentratie van het landbouwonderwijs in grotere scho len, die beter toegerust, die nieuwe leer programma zouden toepassen en een ophet- fine van allerlei kleihe schooltjes. En zo kwam het bericht, dat ook onze school per 1 september 1960 wegens te wei nig leerlingen zou worden opgeheven. Ge durende het cursusjaar van 1 sept. 1959 - 1 sept. 1960 mochten reeds geen nieuwe leer lingen worden aangenomen. WAKKER GESCHUD En toen was Leiden in last; toen werden we allen wakker geschud uit onze apati3chc houding t.o.v. de landbouwschool; toen wer den we geconfronteerd met hetgeen met deze landbouwschool verloren zou gaan. Toen werd een comité van actie gevormd, handtekeningen verzameld van ouders, die hun kinderen naar de school zouden sturen, het bestuur van de Noord-Brabantse Mij. van Landbouw ging werken voor het be houd van de school, de Inspecteur van het Landbouwonderwijs werd ingeschakeld m het gemeentebestuur werd er voor gespan nen. Toen werden we ons bewust van hot grote belang van een goede theoretische scholing van de boeren. We gingen inzien, dat een landbouwbedrijf en zeker het ge mengde bedrijf, hoge eisen stelt aan oe technische en economische kennis van de boeren. Practische ervaring - hoe waar devol ook - is dan ook niet voldoende om 'n goede boer te kunnen zijn. Zonder een goe de theoretische scholing is het niet moge lijk de resultaten van de zich snel ontwik kelende landbouwwetenschap te volgen en kritisch te beoordelen op de waarde voor het eigen bedrijf. Dit alles ging in ons leven en maakte ons warm om te strijden voor het behoud van onze school. ONVOLDOENDE Want laten wc het vanavond eens eerlijk onder elkaar zeggen Er wordt in Sprang- Capelle in onvoldoende mate gebruik ge maakt van de mogelijkheden, die de hui dige landbouwwetenschap biedt. Hoewel de zwakke punten in de bedrijfs voering voor een zeer belangrijk deel sa menhangen met de ongunstige productie omstandigheden - ik doel hier op de wa terstaatkundige toestand in de buitenpol ders, dc afstand van kavels tot boerderijen enz. - de indeling en verdeling der werk zaamheden, het productieplan en de be drijfsvoering kunnen aanmerkelijk worden verbeterd, zonder dat nog wijziging wordt gebracht in de aard van deze productie omstandigheden. En daarom hebben het L.E.I. en de Nd.- Brabantse Mij. van Landbouw eenstemmig Sprang-Capelle aangewezen voor de tenuit voerlegging van een agrarisch streekverbe- teringsplan. Daarom wil het gemeentebestuur alles doen om het bestaansniveau van deze in hoofdzaak nog agrarische gemeente op te heffen. Daarom heeft de gemeenteraad f 25.000 gevoteerd voor het instellen van een sociologisch onderzoek cn het vervaar digen van een rapport door het L.E.I. en het E.T.I. van Noord-Brabant, dat de grondslag moet vormen voor het streekver- beteringsplan. Daarom zijn ruilverkavelingsobjecten in uitvoering en wordt de waterstaatkundige toestand steeds verbeterd. Zo zijn we op weg naar een hoger wel vaartspeil voor de boeren. Geld noch moei te wordt gespaard. Maar dat alles zou toch voor niets zijn als er niet is een betere geschooldheid om de vruchten van al die moeite en energie te kunnen binnen halen. En waar zouden onze kinderen dit onderwijs moeten genie ten als we niet onze school ter plaatse zou den hebben? Dat heeft ook Zijne Excellentie de Mi nister van Landbouw en Visserij willen in zien cn daarom heeft Zijne Excellentie deze school, ook als minderheidsschool, in stand willen houden. Daarbij heeft tevens mee gespeeld, dat anders de kinderen van onze Protestantse boerenbevolking een R.K.- school zouden moeten bezoeken of een Pro testantse school, welke te ver van onze ge meente is gelegen. Ten departemente heeft men er begrip voor gehad, dat onze boeren voor hun kinderen onderwijs verlangen 1 overeenkomstig hun eigen religieuze op vattingen en beginselen. Daarom betuigen wij van deze plaats onze hartelijke dank aan Zijne Excellentie de Minister van Landbouw en Visserij voor zijn besluit de school voorlopig in stand te houden. De school zal n.l. gedurende een proef tijd van 4 jaar, dus tot uiterlijk 1 sept. 1964, worden gesubsidieerd en daarna zal de sub- woord verkrijgende, dankte de burgemees ter voor zijn werk in het belang van de 6chool. Als wij bedenken met welk een groot enthousiasme U in den Haag hebt gepleit voor het behoud van deze school, dan kun nen wij U daar niet dankbaar genoeg voor zijn. Wij hebben daar destijds te licht over gedacht. Maar Uw burgemeester heeft in het behoud van deze school het grootste aandeel gehad. Ik wil dit in deze bijeen komst nog eens uitdrukkelijk naar voren brengen. Weest U allen daar dankbaar voor. De heer de Waard merkte voorts op hoe noodzakelijk het is, dat de ouders hun kin deren landbouwonderwijs laten volgen, want volgens hem was de grote vooruitgang die de Ned. landbouw heeft geboekt het resultaat van goed onderwijs en een goede voorlichting. Hier is thans, aldus spr. een pracht school verrezen. Spr. bracht ook zijn dank uit aan de raad der gemeente Sprang- Capelle, voor alles wat deze had gedaan voor deze school. De ouders van de leer lingen wil ik dit nog op het hart binden, vergeet niet wat Uw burgemeester heeft bereikt in den Haag. Laat U thans waar maken, wat destijds met de heer Minister van Landbouw en Visserij is afgesproken, nl. dat het in het belang is van de land bouwende bevolking van Sprang-Capelle en omstreken, dat deze school behouden blijft. Dank bracht spr. nog aan de heren Knaap en Maijers wat zij destijds voor het landbouwonderwijs hadden gedaan. Ten slotte zei spr. dat het ook voor het hoofd der school, dc heer Elsman, een bijzondere dag is. De school is geheel vernieuwd. Er zijn vele vernieuwingen aangebracht. Ook zal les gegeven worden in het vak hand vaardigheid. Dit alles zal de heer Elsman tot dankbaarheid stemmen. De inspecteur van het Landbouwonder wijs, de heer Ir. Bollen uit Breda, rekende het zich tot een eer tegenwoordig te mogen zijn bij deze feestelijke heropening dezer Junghans Kianzle Mauthe landbouwschool. Uw burgemeester en de heer dc Waard hebben reeds veel gezegd over het behoud dezer school. Ik wil daar om niet in herhaling vallen. Spr. ging daar om uitvoerig in op de ontwikkeling van het landbouwonderwijs. Hij legde er daarbij de nadruk op, dat straks van de boer nog meer inzicht cn kennis gevraagd zal worden om zich te kunnen aanpassen aan de verander de omstandigheden. Omdat het aantal boe ren in Nederland terugloopt en nog verder zal teruglopen, zal het straks vooral aanko men op de kwaliteit van de boer en zijn bedrijf. Dc heer Bollen schetste tenslotte het nieuwe leerplan, dat de a.s. boeren een veelzijdige, practische vorming geeft. Tijdens de pauze werd gelegenheid ge boden de school te bezichtigen. Het bleek dat men thans over enkele prachtige loka len beschikt. Dit alles zal zich nog uitbrei den wanneer over enkele maanden de huis houdschool haar nieuwe gebouw betrekt. In het lokaal, alwaar het vak handvaardigheid V. V. V. V. Een dorpshuis is immers dringend nood zakelijk voor het verenigingsleven, voor de jeugd, voor vergaderingen en lezingen, voor uitvoeringen en feestelijkheden, voor cur sussen en officiële gebeurtenissen. In de gemeente Sprang-Capelle ontbreekt dit re presentatief cultureel centrum, hetwelk door geen enkele gemeenschap kan worden ge mist. Thans staan de plannen op het punt gerealiseerd te worden. De „Stichting Dorpshuis Sprang-Capelle" is opgericht bij akte van 21 april 1960, verleden ten over staan van Notaris J. Waverijn, alhier. Voor dc bouw zijn natuurlijk vele gelden nodig. Doch een aantal instanties, o.a. het ministerie van Maatschappelijk Werk, dc provincie Noord-Brabant, de Raad der ge meente Sprang-Capelle, hebben reeds de toezegging gedaan een belangrijk financieel subsidie te zullen verlenen. Echter is één voorwaarde gesteld, n.l. deze, dat uit de particuliere sector ter plaatse een bedrag van f 20.000 f 25.000 wordt bijeenge bracht. De gemeenschap van Sprang-Ca pclle moet aantonen, dat zij ook zelf ccri offer wil brengen. Het stichtingsbestuur wil trachten deze gelden op diverse wijzen bij een te krijgen, bijv. door middel van het houden ener bazar, waarvoor reeds een ba- zarcomité is opgericht, het houden van een loterij, verkoop van „steentjes" enz. enz. Eén der wegen, die het comité denkt te be wandelen is ook het houden van een huis- aan-huis-collccte. Deze collecte zal gehou den worden in de week van 31 okt. tot en met 5 nov. a.s. Wij mogen deze collecte wel ten zeerste aanbevelen. Laten de Spr.- Capellenaren nu eens tonen, dat men er op gesteld is, dat het doel van het stichtings bestuur wordt verwezenlijkt. Ook zij die worden aangezocht om als collectanten op te treden mogen wij wel vragen, steunt dit ini tiatief. Straks zal men er de vruchten van plukken. Naar wij nader nog vernomen hebben, zit ook het comité hetwelk de bazar zal voorbereiden niet stil. Dit comité heelt reeds een vergadering gehouden, waarin men in grote trekken de organisatie van de bazar heeft vastgesteld. Omtrent alle plan nen zullen wij nog nader terugkomen in dit blad. UITVOERING KUNST NA ARBEID. Het fanfarekorps Kunst na Arbeid al hier hoopt de jaarlijkse uitvoering te hou den op 9 en 10 november a.s. in de zaal van mevr. Cové-v. d. Haart, aan de Nieuwe vaart. De bekende toneelgroep De Spicghel uit 's-Bosch hoopt wederom haar mede werking te verlenen met de opvoering van het toneelstuk „Sloep zonder visser", toneel spel in 3 bedrijven van Alejandro Sasona. De muziek- en toneelliefhebbers staat we derom een zeer aantrekkelijk programma te wachten. Men reservere daarom een dezer avonden, om deze uitvoering bij te wonen. NUTSBIBLIOTHEEK Het blijkt dat nog niet algemeen bekend is dat dc nutsbibliotheek wederom geopend is. Des zaterdagsmiddags tussen 4.30 en 5.30 uur kan men wederom boeken afhalen aan dc bibliotheek, gevestigd in de z.g. Ou de school te Capelle. NUTS-AVOND A.s. maandagavond 24 okt. wordt de eer ste nutsavond van dit winterseizoen gehou den. In de zaal van mevr. Cové-v. d. Haart aan de Niewevaart zal voor het Dept. De Langstraat optreden de bekende cineast Si mon de Waard, met het onderwerp: De Ho ge Tatra. De heer dc Waard vertelt zijn indrukken van een reis naar dit imposante bergmas6ief in het hart van Europa, ge ïllustreerd met kleurendia's en kleurenfilm. Niemand verzuime deze avond bij te wo- sidiëring worden gecontinueerd, indien de klasse-bezetting minstens 8 leerlingen per klas bedraagt." Aan het slot van zijn toespraak bracht burgemeester van Prooijen dank aan ir. Bollen voor diens krachtige steun en mede werking, aan de leden van het actiecomité voor het vele werk dat zij hebben verricht, aan de Noord-Brabantse Mij. van Land bouw, die voor het behoud van de school op de bres heeft gestaan en aan de gemeen teraad, die direct bereid was om spoed eisend het benodigde krediet beschikbaar te stellen. Tenslotte richtte de burgemeester zich met de volgende woorden tot het hoofd der school, de heer Elsman Het zal ook voor U een grote voldoe ning zijn, dat de school in stand blijft en nieuwe groeimogelijkheden heeft gekregen. Ik weet, dat U dit met grote blijdschap vervuld, omdat U vergroeid zijt met deze school en U in deze school intermediair ziet om dc belangen van onze boerenbe volking, welke U op verschillende posten voorstaat, te behartigen. Aan de andere kant legt dit op U ook een grote verantwoordelijkheid, omdat het menselijkerwijze gesproken voor een groot deel van U afhangt, hoe deze school zich zal ontwikkelen, en of deze school de bron zal worden van waaruit aan onze agrari sche bevolking de technische kennis zal toe vloeien; of deze 6chool het krachtveld zal worden, vanwaar met energie gelaren von ken de boeren zullen aansteken tot een be tere bedrijfsvoering, tot een betere werk indeling, kortom tot hogere welvaart. Daar voor is nodig veel tact bij leerlingen en ouders, veel contact met de bedrijven, het aanleggen van proefvelden, het houden van excursies enz. Gaarne spreek ik hier uit, dat de com missie van toezicht het vertrouwen heeft, dat U niet alleen daarnaar zult streven en- dat doel zult trachten te bereiken, maar ook dat U met Gods hulp hierin zult slagen. Wij als commissie van toezicht spreken niet alleen dat vertrouwen uit, maar zeg gen U daarbij onze steun toe. De voorzitter van de Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw, de heer W. G. de Waard uit Werkendam, hierna het Ook voor U Mevrouw, hebben wij het luist wordt onderwezen, staan een zestal prach tige werktafels met het allernieuwste ge reedschap. Tenslotte werden een tweetal interessante filmpjes gedraaid over het onderwijs in handvaardigheid. Het Hoofd der school, de heer Elsman, sloot deze bijeenkomst met dankgebed. RECTIFICATIE. Naar aanleiding van de gehouden aanbe steding ten gemeentehuize van Sprang-Ca pelle in ons vorig nummer, moeten wij rec tificeren dat door de heer P. Spierings te Sprang-Capelle niet is ingeschreven voor een bedrag van f 48.983.00, maar voor een bedrag van f 43.983.00. DOKTERSDIENST Zaterdag en zondag wordt de praktijk van dokter H. Winkelman alhier, waarge nomen door dokter K. van Tuyn, Rozenstr. 48, Kaatsheuvel, tel. 04167-2006. KERKDIENSTEN ZONDAG 23 OKTOBER 1960 Ned. Herv. Kerk 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk 9.30 en 3 uur Dienst des Woords. UITVOERING A TEMPO De Mandolineclub A Tempo hoopt op za terdagen 26 nov. en 3 dec. a.s. haar jaar lijkse winteruitvoeringen voor donateurs en belangstellenden te geven, waarvoor men reeds een door de heer P. Borsten geschre ven revue in studie heeft. STICHTING DORPSHUIS Het gemis van een dorpshuis heeft zich in de gemeente Sprang-Capelle reeds jaren doen voelen. En dit gemis aan een goed dorpshuis heeft daarom enkele ingezetenen er toe gebracht, nadat daartoe reeds in '55 plannen waren ondernomen door de afd. Sprang-Capelle van de bond van Nederl. Plattelandsvrouwen, om te trachten de stichting van een dorpshuis te verwezenlij ken. Aan het hoofd van het stichtingsbestuur staat de edelachtbare heer van Prooijen, burgemeester van Sprang-Capelle. Anatomisch- wetenschappelijk verantwoord: voor een beter figuur en In het belang van Uw gezondheid. Met regelbaar vetersysteem. FLAMEA GEÏNSTALLEERD. Te Waspik-Boven vond in de gildehal van het Servatius jongensgilde een voor de ze tak van het Waspikse jeugdwerk grootse plechtigheid plaats. Hier waren de rakkers, de leidsters, de aalmoezeniers Pater Rector Servatius en nog enige genodigden er ge- ruigen van hoe de districtscommissaresse mej. v. d. Heijden, de Flamea van het Ser- vatiusgilde, mej. Betsy Rekkers installeer de. Tevoren was er in de rectoraatskerk een Avondmis opgedragen. De rakkers ga ven de installatieplechtigheid een keurige omlijsting in de vorm van een toneelstukje en enkele declamatie-voordrachtjes en lied jes. Een quiz, gespeeld door rakkers en ge nodigden zorgde voor een prettige stem ming. TUIN- EN ERFWEDSTRIJD Mevr. R. Wagemakers-Nouwens uit de Rector Gelissenstraat te Waspik-Boven be haalde een fraaie tweede prijs bij een door de R.K. Boerinnenbond van Kring 's-Bosch georganiseerde Tuin- en erfwedstrijd. Deze wedstrijd strekte zich uit over een geheel zomerseizoen. VERKEERSONGELUK Bij een verkeersongeluk in Dordrecht heeft het 6-jarig dochtertje van de familie Treffers uit Waspik-Boven een beenbreuk opgelopen. Het kind dat met haar moeder een familiebezoek aflegde werd door een wielrijder aangereden. Na in een zieken huis behandeld te zijn kon het kind naar huis worden vervoerd. VOETBAL: WASPIK - RIEL 1 - 1 Waspik speelde zondag de eerste thuis wedstrijd op het gerestaureerde sportveld bij het gemeentelijk gymnastieklokaal. Deze her-ingebruikname van het terrein, dat dus tot nu toe buitenspel lag om dc herstelde grasmat de nodige rust te gunnen, was voor supporters een boeiend evenement. De wed strijd Waspik - Riel nl. is een pittig en aan trekkelijk schouwspel geworden. Weliswaar niet met een maximum aan hoogtepunten, maar bij vlagen beslist fleurig voetbal met een grote dosis spanning. De 1 -1 uitslag gaf de krachtsverhouding aardig weer. Was het misschien enigszins tegen de verhouding in dat Riel voor rust de leiding nam toen de overigens goed spelende Waspik-verdedi ging aan Riel een presentje gaf, hier staat tegenover dat de gelijkmaker die Willy Vervoort kort voor het einde scoorde ook min of meer een buitenkansje was. Zijn in gezonden schot, dat een aardig opgebouwde aanval moest afronden was nl. beslist houd baar voor de keeper van Riel. Voor het overige bleven aan beide zijden enkele goede scoringskansen onbenut en waren de aanvalslinies meestentijds niet opgewassen tegen de verdedigingen. Overige uitslagen: DVC 2-Waspik 2 4-1; Waspik 3-Raamsdonk 2 3-3; Be Ready 3 - Waspik 4 1-1. WHITE BOYS - OISTERWIJK 3-4. De 5 doelpunten die het aanvalskwintet van White Boys zondag jl. in haar thuis wedstrijd tegen Oisterwijk scoorde waren niet voldoende om de overwinning in Was pik-Boven te houden. Twee treffers moesten nl. door de scheidsrechter wegens buitenspel worden afgekeurd. Tegenover de resterende 3 goals stelde Oisterwijk 4 gave treffers, waarmee zij de wedstrijd op haar naam bracht. Al in de eerste periode van de wed strijd liet Oisterwijk omtrent haar adspira- tics weinig te raden over. Met aardig sa menspel wisten de bezoekers enkele malen tot het doelgebied van White Boys door te dringen en twee van deze aanvallen werden op de juiste wijze afgerond, 0-2. Evert de Koster wist hierop echter al gauw het juiste antwoord (1-2) en toen Han van Etten de stand weer op gelijke voet bracht, leek het of White Boys het initiatief blijvend aan haar kant zou houden. Nog voor rust echter nam Oisterwijk weer een voorsprong om deze in de tweede helft weer tot 2 doelpunten verschil op te voeren. Huub Kuijten kon daarna de neder laag nog wel tot 3-4 reduceren, maar ver der liet Oisterwijk het niet komen. BILJARTEN Uitslagen gespeelde wedstrijden in de competitie der Waspikse Biljartbond.: HGL 1 - WK 16-4; Fotsers 2 - Nooit Gedacht 2 6-4; Altijd Raak 2 - Fotsers 1 4-6; Vriendenkring 1 - Uitkijk 2 3 7; Nooit Gedacht 1 - Altijd Raak 18-2; Uit kijk 1 - HGL 2 5-5; WK 2 - Vrienden- king 2 8-2. Onderlinge competitie Vriendenkring P Buijks - Fr Oerlcmans 0-2; M Ver- schure - B van Erp 1-1; C Luijten - H IJ- pclaar 0-2; T Lambooij - P Verechure 1-0; A v d Mosselaar - A Zijlmans 0 - 1 W Ocrlemans-G Akkermans 0-1. KORFBAL Het was zondag voor de Waspikse Korf balclub Amicitia niet bepaald een glorie dag. Het 2e twaalftal verloor in Tilburg de ontmoeting tegen Topsy 2 met 2-0. De hoofdschotel van deze korfbalmiddag (Topsy 1 - Amicitia 1) bracht nog meer teleurstel ling. Wel scoorden de Waspikse dames twee punten maar de Topsy-vertegenwoordiging deponeerde de bal 7 x in de korf; 7- 2dus. ARENA CIRCUS Zaterdag 22 cn zondag 23 okt. a.s. zal op het marktterrein te Waspik het Arena circus van dhr. H. v. d. Vegt uit Amsterdam optreden met acrobaten, jongleurs, cowboys in moderne spelen, gedresseerde Shetland pony's, onbereidbare ezel, een aantal acro baten voor de trapeze enz. BAL WADACLU De Waspikse dansclub Wadaclu geeft zondag 23 okt. een dansavond in de zaal van café De Statie. Dc baten uit de entree's zijn voor de verenigingskas van Wadaclu. NATIONALE JUDO Zaterdag 22 okt. a.s. zal onze Waspikse Judoclub met een jeugdteam deelnemen aan de Nationale Judo-wedstrijden welke te R'vcer in zaal Limaja worden georganiseerd Waspik zal het opnemen tegen de vertegen woordigers uit Arnhem. Voorrts zullen op deze wedstrijden uitkomen: Amhem, Den Haag, Utrecht, Oosterhout, Raamsdonksveer en Waspik. KORFBAL De Waspikse Korfbalvereniging Amicitia krijgt zondag het Tilburgse DVS op bezoek. Amicitia speelt om 12 uur tegen DVS 1, terwijl Amicitia 2 om half 3 tussen dc lij nen komt en wel tegen DVS 2. VOLLEYBAL Na de rustperiode van 2 weken moet de Waspikse Volleybalvereniging Atak zater dag 22 oktober in Tilburg aantreden voor enkele lastige competitiewedstrijden. Atak 1 speelt in de le klas tegen Favo- rita; Atak 2 komt in de 3e klas uit tegen Wavoc. KERKDIENSTEN De kerkdiensten in de Ned. Herv. Kerk zijn voor zondag 23 okt. a.s. als volgt: 930 uur en 14,30 uur Ds. Verploeg. VOETBAL Het voctbalprogramma voor zondag 23 oktober ziet er voor wat de twee Waspikse clubs betreft als volgt uit Broekhoven - Waspik; Jong Brabant - White Boys; Waspik 2 - Baardwijk 3. ALG. LEDENVERGADERING K.O.B. In Huis ten Deyl hield de afd. St. G'berg van de onderwijzers een algemene ledenver gadering. De heer L. Weterings opende als vice-voorzitter deze vergadering bij ont stentenis van voorz. Otten. Speciaal heette hij de nieuwe leden welkom en feliciteerde dc pas geslaagden van de leerkring III. De geestelijk adviseur sprak over recollectie- dagen voor de persoonlijke zelfheiliging cn deed een voorstel tot oprichting van zg. Ec- clesiagroepen. Dan werd het woord ver leend aan de spreker voor deze avond, de heer Jongenelen uit Utrecht, welke een le zing hield over het onderwerp: Van prente- boek tot schilderij". Op een zeer prettige en interessante wijze vertelde hij over het leren zien en waarderen van beeldende kunst. Vroeger waren de schilderijen een hulpmiddel voor de predikant bij het gees telijk volksonderricht. Men bracht op deze wijze de mens in contact met God. P. Breu ghel bracht de mens in contact met de aar de. Jan Steen en de 17e eeuwse schilders vertoonden vooral de gedragingen van de mens en dit in harmonie van kleur en vor men. De rijkdom der 17e eeuw werd hier in vooral weerspiegeld. Vincent van Gogh vertoonde het zwaarmoedige van de 19e eeuw. De expressionisten de werkelijkheid of het nu karaktervol of karakterloos is.. Al met al was het een zeer leerzame avond, die zeer in de smaak viel van de talrijke aanwezigen. Verscheidene plaatjes van meesterlijke kunst verlichten deze keu rige voordracht.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 13