waaLwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Een nieuwe wereld- regeerder Onze toekomst op de Wereldmarkt BINNEN- EN BUITENLAND a W. TIMMERMANS ZONEN Assurantiën op elk gebied Nieuwe parochiekerk op „De Vliedberg" aan Burg. van Houtplein GUITAREN JAilSÊn MAANDAG 7 NOVEMBER I960 83e JAARGANG No. 87 Deze week zal beslist worden door welke president zowel als door welke partij de Verenigde Staten van Noord-Amerika in de eerstvolgende vier jaar zal worden geleid. Zal het Nixon van de republikeinen of Ken nedy van de democratische partij zijn? De kansen schijnen zo ongeveer gelijk te liggen, al menen sommige commentators dat Kennedy's kans iets groter geacht moet worden. Waar het hier de leiding betreft over een van de machtigste zo niet het machtigste rijk ter wereld, is deze verkiezing van meer dan nationaal belang. Overal ter wereld wordt de uitslag met spanning tegemoet ge zien. Niet omdat de verkiezing van de ene of van de andere kandidaat een opmerkelijke verandering in de politieke gedragslijn van de regering der Ver. Staten zou uitmaken, maar meer om de wijze hoe deze politiek zal worden uitgedragen. Meer dan in de meeste andere re publikeinse staten is de president der Verenigde Staten van Noord-Ameri ka namelijk een politieke leider. Hij is het hoofd der regering, dus eigen lijk zowel president als premier. Hij bepaalt de politieke lijn zijner rege ring en vooral ten opzichte van de in ternationale politiek beschikt hij over volmachten, die hem tot een der ge wichtigste mannen ter wereld maken. Wel heeft hij voor het voeren van oor log, het daadwerkelijk deelnemen aan een strijd door Amerikaanse troepen, de goedkeuring nodig van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, maar uiteraard zijn de toestanden dan meestal zo, dat deze goedkeuring niet geweigerd wordt. - o - Nu is er betreffende de buiten landse politiek maar weinig verschil van opvatting tussen republikeinen en democraten. Eerstgenoemden wor den wel meer als de conservatieven van het land gezien, de democraten als liberaler, maar dat verschil spreekt hoogstens ten opzichte van de bin nenlandse politiek. We hebben ook in ons land Kennedy en Nixon enkele malen voor de televisie kunnen zien, waarbij beide kandidaten hun mening zeiden over vragen die hen werden gesteld. Ook daaruit bleek hoe wei- nig verschillend beide in 't algemeen denken over de taak van de Ver. Sta ten ten opzichte van de internationale kwesties. Kennedy heeft op enkele punten, zoals de verdediging van de eilandjes van de kust van Formosa en ten aanzien van het Cubaanse vraag stuk, blijk gegeven van een iets afwij kende mening dan Nixon en de hui dige republikeinse regering aanhan gen, maar men kan het toch ook niet op alle punten volledig met elkaar eens zijn. Kennedy heeft kennelijk gezocht naar punten waarop hij met Nixon en diens republikeinen kon verschillen, om daardoor bepaalde groepen toch voor zich te winnen. Maar over het algemeen kan men zeg gen, dat de buitenlandse politiek der Ver. Staten niet veel verandering zou ondergaan wanneer nu de democra ten het pleit zouden winnen. - o - Het is voor de onbevooroordeelde buitenstaander moeilijk uit te maken of de wat soepeler geachte Kennedy meer succes bij internationale bespre kingen zou boeken dan de wat stug gere Nixon. Het is trouwens een vraag of meer soepelheid tegenover het communistisch blok tot betere re sultaten zou kunnen leiden dan een strak op machtsevenwicht gebouwde politiek. De krachtige figuren in de internationale politiek der vrije we reld houden het over het algemeen meer op dit laatste punt. Op het ogenblik telt het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden een democratische meerderheid bij een re publikeinse regering. Ook dit geeft dus aanleiding te verwachten, dat Kennedy nu iets meer kans zou heb ben dan Nixon. Dat zou het werken voor een nieuwe democratische rege ring zeker ook gemakkelijker maken dan voor een nieuwe republikeinse. Maar hoofdzaak is en blijft de per soon van de president, zijn inzichten in de verschillende wereldomvattende problemen en zijn onderhandelings geschiktheid. Die capaciteiten zullen van groot belang blijken voor een toekomstige situatie in de wereld. Daarom wordt de uitslag ook overal met zo grote spanning tegemoet ge zien. H. v. W. EMIGREREN NAAR CANADA WORDT RISKANT Tienduizenden Nederlanders zijn na de oorlog naar Canada geëmi greerd teneinde aldaar een nieuwe toekomst op te bouwen. De meesten zijn hierin ook wel geslaagd. Ener zijds door hun eigen durf, werklust en aanpassingsvermogen, anderzijds door de gunstige werkgelegenheid, die dit land de immigranten te bie den had. De laatste jaren is het aantal emi granten naar Canada echter aanzien lijk afgenomen en naar het zich laat aanzien zal deze dalende tendens zich de komende jaren voortzetten. Alle regeringssubsidies ten spijtDe gunstige Nederlandse arbeidsmarkt remt emigratie af. Het is ook maar vreemd dat landgenoten naar den vreemde trekken, terwijl wij de gaten in onze personeelsmuur met ijverige Italianen trachten te dichten. Maar ook de toestand in Canada maakt zelfs dit land minder attractief voor emigranten dan enkele jaren terug 't geval was. De komende winter wordt in Ca nada ernstige werkloosheid venvacht. Er is zelfs al voorspeld dat het aan tal werklozen tot meer dan een mil joen zal stijgen, ook al moeten we er bij vertellen dat deze prognose af komstig is van de politieke tegen standers van de Canadese regering. Wellicht is de prognose voor de ko mende winter dus wat al te somber gesteld. Maar de oppositie zou dit punt uiteraard niet aangrijpen, wan neer daartoe geen enkele reden be stond. Dat de situatie op de Canadese ar beidsmarkt verslechterd is, is trou wens te afgelopen zomer wel geble ken. Er waren toen ongeveer 325.000 werklozen, het hoogste cijfer van na de oorlog. Vooral in de bouwnijver heid schijnt de vraag naar werkkrach ten sterk verminderd te zijn. Maar nog altijd trekken veel emigranten naar Canada. Dit jaar ligt hun aantal zo om en nabij de 115.000. Dit aantal, hoe indrukwekkend ook, is.toch heel wat kleiner dan het jaarlijkse gemid delde van 150.000 voor de afgelo pen tien jaar. Gezien de ontwikkeling op de arbeidsmarkt, wordt het emi greren naar Canada trouwens een zeer riskante onderneming. HANDEL TUSSEN NEDERLAND EN INDIA. India, de Aziatische kolos die in 1947 het Engelse vaderhuis is ont vloden, worstelt nog altijd met ern stige economische problemen. De ex port van dit land heeft de laatste ja ren nauwelijks enige expansie laten zien. Voor verschillende produkten, in het bizonder de voedingsmiddelen, zijn exportrestricties van kracht, om dat de honger nog altijd staatsvijand no. 1 is. De invoer van India wordt voor een belangrijk gedeelte beheerst door het feit dat het land een tekort heeft aan voedingsgranen (rijst en tarwe), staal en textielgrondstoffen (katoen, wol). De importbehoefte aan deze produkten heeft vaak een dus danige omvang, dat voor kapitaal goederen en essentiële verbruiksgoe- deren slechts een beperkte en voor niet - essentiële verbruiksgoederen nauwelijks een importmogelijkheid overblijft. Toch moeten wij niet vergeten, dat de dunne, zeer kapitaalkrachtige bo venlaag van de bevolking zich gesta dig uitbreidt. Daarom zal een grotere vraag van duurdere verbruiksgoede ren te verwachten zijn. Deze elite heeft een bizondere voorkeur voor luxe-artikelen. Verwacht kan worden dat deze verhoogde koopkracht voor een niet onbelangrijk gedeelte zal worden besteed voor de aankoop van artikelen als scooters, automobielen, radiotoestellen, koelkasten, sieraden, en cosmetica. Ook het Nederlandse bedrijfsleven moet met deze verschui ving in de Indiase behoeften rekening houden. Kansen voor onze export. Tot nog toe is de handel van Ne derland met India van bescheiden omvang geweest en heeft ze een nog al wisselvallig verloop gehad. Een belangrijk gedeelte van de Neder landse export naar India bestond uit meststoffen. Nu ingevolge het derde vijfjarenplan nog meer meststoffen dan voorheen zullen worden geïm porteerd, kan het Nederlandse be drijfsleven hiervan ook stellig profijt trekken. Voorts exporteert Nederland veel getrokken staal naar India. In 1959 werd voor een bedrag van f 12,2 miljoen aan ijzer en staal naar India geëxporteerd. Aangezien de Indiase staalindustrie zich steeds meer uitbreidt, zal de staalimport echter gestadig verminderen en zal India voor onze staalproducenten als afzetgebied minder gaan betekenen. Ook garens, in hoofdzaak rayon garens, worden door de Nederlandse industrie naar India geëxporteerd. Nederland ondervindt hier echter een scherpe concurrentie van de West- duitse textiel-industrie. De export van elektrotechnische produkten uit Nederland naar India bedroeg in 1959 ruim f 8 Vè miljoen. Voorts leverde Nederland het vorig jaar een baggermolen (f 5 miljoen) en enkele schepen aan India en deze leveringen verhoogden natuurlijk het totaalcijfer van onze export naar dit land aanzienlijk. Ook de voedings middelenbranche is betrokken bij het Nederlandse exportpakket naar In dia. Vooral wat deze produkten be treft liggen er in India meer moge lijkheden voor onze industrie dan tot dusverre benut zijn. Natuurlijk im porteert ons land ook verschillende Indiase produkten. De kokosgarens vormen de voornaamste invoerpost. Daarnaast moeten genoemd worden jute-produkten, grondnoten, ruwe ka- toen en tabak. Ook de thee-invoer is zeer belangrijk. Het vorig jaar beliep de thee-import uit India een waarde van bijna f 4 miljoen. De tabaksin- voer uit India zal waarschijnlijk in belangrijkheid toenemen. Onder de agrarische produkten, die Nederland uit India importeert, verdienen voor al de koffie en specerijen vermelding. (Nadruk verboden). zal duren, voor de justitie heb ben te verantwoorden. Doch van deze twintig ontbreken er ver- scheidenen op het appèl. Een van de hoofdaanvoerders van de muiterij, de caféhouder Joseph Ortiz, de enige die in de akte van beschuldiging van ruim 2UÜ pagina's verantwoordelijk ge steld wordt voor de schietpartij van 24 januari en de dood van 14 gendarmes, is nog steeds voort vluchtig. Hij bevindt zich op Ma jorca en schijnt voornemens te zijn zich deze week naar Madrid te begeven, waar ook generaal Salan is aangekomen. Voort vluchtig is ook Robert Martel, de leider van de „Volksbeweging van de 13e mei", een van de grote Franse kolonisten in de Mitidja bij Algiers. Voorts hebben enke len van de naaste medewerkers van Joseph Ortiz zich door de vlucht aan de greep van de justi tie kunnen onttrekken. WAALWIJ K BINNENLAND AANTAL WERKLOZEN LICHT TOEGENOMEN IN OKTOBER De geregistreerde mannelijke arbeidsreserve is in oktober ge stegen van 27.097 tot 27.847. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 5.235 tot 4.756. Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijk personeel daalde van 66.473 tot 63.371 en dat voor vrouwen van 37.668 tot 36.555. Verdeeld naar de provincies was de situatie eind oktober als volgt (tussen haakjes de cijfers per eind september)Groningen t/vaï. Aeé M&ie font de fosti ?*uJb 2.471 (2.307), Friesland 2.344 (2.314), Drenthe 2.697 (2.434), Overijssel 2.128 (2.015), Gelder land 2.435 (2.297), Utrecht 1.177 (1.174), Noord-Holland 3.799 (3.714), Z.-Holland 5.093 (4.871), Zeeland 928 (959), Nrd.-Brabant 3.353 (3.181) en Limburg 1.680 (1.567). NIEUW OVERLEG POLITIE- SALARISSEN OP 9 NOVEMBER Het hernieuwde overleg tussen de minister van Binnenlandse Zaken en de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is op woensdag 9 november bepaald. In verband met het overvolle programma van de minister is deze niet in staat op kortere termijn 't over leg te voeren. BUITENLAND 4000 DODEN IN PAKISTAN Volgens de eerste semi-offici- ele schatting heeft de cycloon, gevolgd door een vloedgolf, die maandag Oost-Pakistan trof 4000 mensenlevens geëist. De materi ele schade in de kuststreken en op de voor de kust gelegen eilan den kon nog niet worden over zien. In totaal hebben bij deze ramp en een soortgelijke drie we ken geleden, minstens tiendui zend Pakistani 't leven verloren. BELGIË IN DE V.N. Brussel is woedend op de UNO en al zijn werken. De stortvloed van UNO-beschuldigingen tegen België's Kongolese politiek heeft in de Belgische hooldstad heftige opwinding veroorzaakt. Scherp heeft de Belgische regering reeds twee nota's van UNO-secretaris- generaal Hammarskjöld afgewe zen, waarin deze zich verzette te gen de terugkeer naar Kongo van een groeiend aantal Belgen. Nog feller is de Belgische reactie ge weest op de beschuldigingen, die Hammarskjölds adjuncten An drew Cordier en Ralph Bunch lanceerden. AMERIKA'S 28STE KUNST MAAN IN BAAN Op een hoogte tussen 350 en 1600 km. raast sinds donderdag morgen een nieuwe Amerikaanse satelliet om de aarde: de ruim 40 kilo wegende „Explorer 8". Evenals de zeven vroeger gelan ceerde Explorers heeft ook deze kunstmaan een zuiver weten schappelijke opdracht: gegevens verzamelen en melden over de ionosfeer, een dikke laag elek trisch geladen deeltjes aan de rand van de ruimte. HET PROCES OVER DE OPSTAND IN ALGIERS In het van de kelders tot 't dak door 200 politieagenten bewaak te Paleis van Justitie in Parijs, is voor de militaire rechtbank het grote „proces der barricaden" begonnen tegen de aanstichters van de bloedige muiterij van Al giers op 24 januari dit jaar. Een twintigtal personen, die voor het grootste deel beschuldigd worden van het plegen van een aanslag op de veiligheid van de staat, zal zich gedurende dit proces, dat naar men verwacht tot Kerstmis Provinciaal nieuws RUILVERKAVELING IN DE LANGSTRAAT E. O. Donderdagmiddag had in „De Gouden Leeuw" te Heusden de voorlichting plaats inzake de ruilverkaveling voor belangheb benden uil Doeveren, Ileesbcen, Herpt en Heusden, door de inge nieur bij de cultuur-technische dienst, de heer J. Pfeiffer. Deze deelde o.m. mede dat het ruilverkavclingsblok Heusden Vlijmen (groot 8871 ha.) in 8 a 9 delen wordt verdeeld. Getracht zal worden de verkavelingswerk zaamheden in elk van die delen binnen één jaar te voltooien, zo dat de hele ruilverkaveling in de oostelijke Langstraat en het bo venland van Heusden binnen 8 a 9 jaar haar beslag zal hebben. In tegenstelling met andere ruilver- kavelingsblokken zoals in het Land van Heusden en Altena waar eerst alle wegen en waterlo pen worden aangelegd eer wordt overgegaan tot de verkaveling van percelen, zal in het verkave- lingsblok HeusdenVlijmen elk van de delen zo volledig mogelijk worden afgewerkt. Het eerste deel waar eind dit jaar, begin volgend jaar met de werkzaam heden zal worden gestart ligt tussen de Bergse Maas, het Dron- gclens Kanaal, het dorp Elshout en de provinciale weg Heusden ElshoutDrunen. De ontwatering wordt voorlo pig geregeld door het Waalwijks stoomgemaal, waarop de hoofd watergang uit zal komen. In 1962 zal een nieuw gemaal bij Doeve ren de bemaling overnemen. Voor 1961 wordt al een belangrij ke daling van het waterpeil ver wacht, wanneer hier tenminste tijdig^l^jiodige^oestemi^ MARKT WAALWIJK voor worden verleend. Voor de eerste fase van het ruilverkavelingsobjcct is een he- drag van f 3.500.000.beschik baar; het gehele project zal 30.000.000.kosten. De tweede fase, waaraan in 1962 begonnen zal worden bevat de gronden tus sen Herpt en Helikhuizen. Tussen de Provincie en de plaatselijke commissie belast met de uitvoering van de ruilverka veling in het blok Hcusden-Vl ij- men, is overeenstemming bereikt over de voorlopige ingebruikna me van een strook grond nabij de Nieuwkuijkse overweg door de Provinciale Waterstaat. Op deze strook grond wordt 'n viaduct gebouwd in de nieuwe verbindingsweg door de Lang straat. De huidige weg door de kom van Vlijmen zal in noorde lijke richting worden verlegd en zal dan onderdeel uitmaken van een nieuwe verbinding lussen Vlijmen en Haarsteeg. Het uitwerken van details van het in de ruilverkaveling „Heus- den-Vi"men" gelegen deel van de Langstraatwcg tussen Vlijmen en de Baardwijkse Overlaat is in be werking. De aarden baan kan worden aanbesteed zodra over de benodigde groijden en panden be schikt kan worden, maar dat zal nog wel enkele jaartjes aanlopen. De volgende voorlichtingsmid dagen zullen gehouden worden op dinsdag 8 november om 2 uur in café C Klerks te Elshout voor grondbezitters van Elshout. op woensdag 9 november om 2 uur in de Hoge Braken te Drunen voor de grondeigenaars uit Dru nen en Waalwijk. tot bouwpastoor worden ver wacht, hetgeen weer een belang rijke stap m de richting van een eigen parochie zal betekenen. Bijzonder urgent op De Vlied berg is ook de bouw van een kleuterschool en een lagere school. Van de kleuterschool is de ontwerptekening goedgekeurd en men hoopt op een spoedige goedkeuring van bestek en kos tenraming door het ministerie van O. K. en W. Voorlopig zullen dus de kleuters nog gebruik moe ten maken van de kleuterscholen in Vlijmen en Nieuwkuijk, die door deze grote toeloop overbezet zijn. De nieuwe kleuterschool is ontworpen door architect 14. M. van de Vrede uit Den Bosch. De school krijgt twee ruime klassen, Snel gaat de uitbreiding van VI ij men's nieuwe woonwijk „De Vliedberg", zo snel, dat de op dracht aan kapelaan J. Kamp om de mogelijkheden te onderzoeken tot de stichting van een recto raat, reeds is gewijzigd in een on derzoek naar de mogelijkheden tot de oprichting van een geheel op zichzelf staande parochie. Ka pelaan Kamp heeft eerder in dit jaar deze opdracht van de bis schop van 's-Hertogenbosch ont vangen en werd daartoe verbon den aan de parochie van de 14. Joannes Geboorte te Nieuwkuijk, waaronder „De Vliedberg" nu nog ressorteert. De Vliedberg gaat dus een zelf standig kerkdorp worden en de eerste stap daartoe is j.l. zondag gezet, toen voor de eerste maal in zaal „De Vliedberg" twee H.H. Missen werden opgedragen voor de circa 1500 parochianen. Dit zal zo blijven totdat de nieuwe parochiekerk, welke zal verrijzen aan de oostzijde van het Burg. van Houtplein, gereed zal zijn. Men moet zich in zaal „De Vlied- berg" uiteraard behelpen, maar hier staat toch weer tegenover dat op deze wijze de groei van da gemeenschapsgedachte van de ei gen parochie wordt bevorderd. Na de H.H. Missen moet de zaal weer worden ontruimd en moe ten de paramenten teruggebracht worden naar Abdij „Marièn- kroon". Ook moet elke zondag tijdens de offerande het aantal communicanten geteld worden. Voor de doordeweekse H. Missen en de overige kerkdiensten zullen de Vliedbergcrs voorlopig nog aangewezen zijn op de parochie kerk van de H. Joannes Geboorte te Nieuwkuijk. Nu De Vliedberg zo voortva rend groeit, kan elk ogenblik de benoeming van kapelaan Kamp II. 37.50 PIAllO ÉnmUZIEKHArtDtl een personeelskamer en een gro te hal. Achter het schoolgebouw komt een royale verharde speel plaats met een zandbak en een speelweide met vijver. Het ont- wrp is zodanig dat de aanbouw van een derde lokaal mogelijk zal zijn. Wat de lagere school betreft is bij de inspecteur van het lager onderwijs aangedrongen op een spoedbehandehng. Van de zijde van de gemeente wordt t.a.v. de totstandkoming der lagere school alle medewerking verleend. De ulo-school is inmiddels bij na gereed gekomen. De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 -2621 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8 - TeL 04167 - 2002. Telegram-adrea ..Echo" MARKT 25 's-HERJOGEN BOSCH VOET MET SCHOENEN EN PANTOFFELS Momenteel 's-zondags twee H. H. Missen in zaal „De Vliedberg Grote sortering 57^; HOOESTfEmytGi4 diobosch

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1