wAaLwijkse en LanqstRAAtse couRAnt VERKIEZINGEN IN ITALIË BINNEN- EN BUITENLAND S 3 BELANGRIJKER DAN DIE IN DE V.S. I St. Nicolaas-gesciitnken? Aan STASSAR denken! Najaarsvergadering Waalwijks Belang 1 i "AN-A VRIJDAG 18 NOVEMBER 1960 83e JAARGANG No. 90 De communisten en de socia listen van Nenni hebben maar 'n kleine vooruitgang geboekt bij de verkiezingen voor de Italiaanse provinciale raden. Zij behaalden gezamenlijk met 38,9 procent van het aantal geldige stemmen 3,9 procent méér stemmen dan bij de provinciale verkiezingen in 1956. Thans traden zij echter geschei den op; vier jaar geleden ver schenen ze als een eenheid voor de kiezers. De neo-fascisten ste gen van 4,6 tot 5,9 De regerende christendemocra ten behaalden weliswaar 1,4 pro cent meer stemmen dan in 1956, doch vergeleken met de nationa le verkiezingen van 1958 verloren zij 2,1 procent. In totaal verwier ven zij 40,3 procent van het aan tal stemmen. De linkse groepe ringen benaderen de regerings partij hierdoor tot 1,4 procent. Zij behaalden hun winst ten kos te van de drie kleine centrumpar tijen. De winst van de linker- en rechtervleugel in Italië vindt zijn oorzaak in het feit, dat de rege ringspartijen geen kans zien een einde te maken aan de dikwijls bijzonder ern?tige sociale mis standen die in dit land heersen. Hierdoor ontstaat ontevreden heid, die zich uit bij de verkie zingen door een stemmenverloop naar uiterst links of uiterst rechts. Laatste kans De uitslag van deze Italiaanse verkiezingen is in het westen bij de NAVO-partners met gemengde gevoelens ontvangen. Een ver schuiving naar de extremisten in Italië wordt weinig op prijs ge- zoals de kaarten momenteel in steld. Men kan rustig aannemen dat, Italië liggen, de regeringspartijen 'm de huidige periode die hen ter beschikking staat, als het ware een laatste kans hebben om ri goureus in te grijpen en de le vensomstandigheden voor een groot deel van het Italiaanse volk drastisch te verbeteren. Wanneer deze kans gemist wordt, zullen communisten of fascisten onge twijfeld de macht in handen krij gen en kon de NAVO na de vol gende verkiezingen deze partner wel eens tegen zich krijgen. De communistische invloed in Italië mag trouwens toch niet on derschat worden en wanneer de ze in de toekomst nog zou toene men, betekent dit een ernstige verzwakking van moreel en van kracht van de westerse defensie. Wat gaat Kennedy doen De teleurstellende uitslagen der verkiezingen in Italië, is in vele kranten naar de achtergrond gedrukt door de verkiezing van een triomfantelijke Kennedy tot president van de Verenigde Sta ten. In wezen maakte de uitslag van de presidentsverkiezing in de V.S. voor het vrije westen echter minder uit dan de bedenkelijke cijfers uit Italië. Zowel Kennedy als Nixon zijn mannen, die op de bres voor de vrijheid zullen staan. De verkiezing van Kennedy is al leen belangrijk voor de burgers van de Verenigde Staten. De he ren waren het namelijk in grote lijnen over de buitenlandse poli tiek wel eens en het verschil in hun programma's lag voorname lijk op binnenlands terrein. Tocb mag de vrije wereld met de verkiezing van Kennedy tevre den zijn, want deze jongste presi dent van de Verenigde Staten is ongetwijfeld een man die niets onbeproeft zal laten om de posi tie van de vrije wereld te concoli- tlcren, ja zelfs zal trachten te ver beteren. Hij is bijzonder dyna misch, heeft een frisse geest en hierdoor kan men een „verlichte" aanpak der dingen van hem ver wachten. Bovendien stelt Kenne dy zijn eisen voor de veiligheid van het westen wel iets lfoger dan Nixon zou doen en ook hierin iigt een garantie voor de toe komst. Over de gehele linie van de buitenlandse politiek van de V.S. kunnen we geen grote zwenkin gen verwachten, maar wel een ge- inspireerder beleid, vooral ten aanzien van Cuba en de vrije sta ten in Afrika en Azië, die hij beter dan Eisenhower deed wil behoeden voor Russische en Chi nese invloeden. Mogelijk zal hij ook het gevaar voor een afglijden naar rode of zwarte dictatuur in Italië inzien en er iets tegen on dernemen. Die inspiratie is iets, dat de vrije wereld dringend no dig heeft na het prestigeverlies van de laatste jaren, waarvoor nu de republikeinen zijn verant woordelijk gesteld, oin -van de in vloed die communisten c.c. op 't godsdienstig en geestelijk leven in dit land hebben, nog maar niet te spreken IN HET VOORJAAR NATIO NALE CAMPAGNE TEGEN VERVUILING Onder het motto „Opgeruimd staat netjes", het vertrouwd klin kende gezegde dat 1 ireclt |apelleert op 't gevoel voor waarde en net heid, dat een kenmerk van de Verdrijf die ondragelijke Rheumaiiek uit Uw lijf - Begin toch óók 'n Kruschen Knar. Nederlandse volksaard heet te zijn, begint de „Stichting Recrea tie" in het komende voorjaar een nationale campagne tegen de ver vuiling van de grote steden, dor pen, stranden en andere natuur gebieden. Want de goede reputa tie die Nederland in dit opzicht bezit, dreigt verloren te gaan. RUIMTECAPSULE GEBORGEN De Amerikaanse luchtmacht heeft de ruimtecapsule geborgen die maandag werd weggeschoten uit de zaterdag in een baan ge brachte kunstmaan „Ontdekker 17". Het is de derde maal dat de Amerikanen er in geslaagd zijn een voorwerp terug te halen uit de ruimte. BELGIË DREIGT UIT V.N. TE TREDEN 'n Verontwaardigde Belgische mi nister van Buitenl. Zaken Wigny heeft maandag op een persconfe rentie te New York gezegd, dat België wel eens uit de Verenigde Naties zou kunnen treden, indien ambtenaren van het secretariaat de rol van België in Kongo blij ven bekritiseren. „De Belgische regering heeft dit denkbeeld offi cieel geopperd. De toekomst van de Verenigde Naties loopt gevaar indien hun ambtenaren zich niet houden aan de regels, waaraan zij zijn gebonden. BRAND IN BIOSCOOP 152 doden Een felle brand in 'n bioscoop in het noordsyrische dorp Amoe- da heeft zondag 152 personen, de meesten kinderen, het leven ge kost. Twintig andere bezoekers werden gewond. Er was een spe ciale voorstelling vooor school kinderen aan de gang in 't zaaltje toen de film in brand vloog. Het projectie-apparaat was te heet geworden en ontplofte. Het vuur sloeg onmiddellijk over naar het houten dak. Gillend stormden de 500 kin deren naar de enige uitgang. In paniek verdrongen ze elkaar en liepen ze elkaar onder de voet. Plotseling stortte het dak kra kend en vlammend naar bene den. Honderden kinderen werden door brandende balken en puin bedolven. Met veel moeite kon den 160 bezoekertjes worden ge red, al hadden er vele zware brandwonden. OPENINGSVLUCHT BIAK MET DC-8 Op 2 december krijgt ook Biak zijn directe DC-8 verbinding. Op een officiële openingsvlucht zal een aantal exponenten van de Nederl. samenleving onder lei ding van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot en de president-directeur van de KLM, de heer I. A. AIer, de reis meemaken. De deelnemers aan deze vlucht zullen door de Nederlandse regering in de gele genheid worden gesteld zich een beeld te vormen van de huidige en voorgenomen ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea. Behalve bovengenoemden zul len aan deze vlucht deelnemen L. Brunt, secretaris van de Kon. Ncd. Voetbalbond, Anthony van Kampen, auteur; mevrouw G. H. Iveyser-Hardick, voorzitster van de Ned. Vereniging .v Huisvrou wen; G. A. Knepflé, alg. hoofdre dacteur van het A.N.P.; C. J. van Katholieke Arbeidersbeweging Mastrigt, voorzitter van 't chris telijk nationaal vakverbond; A. J.van Meerten, medewerker N.V. Filmfabriek Polygoon; J. A. Mid delhuis, voorzitter van de Ned. Sem Presser, medewerker geïllus treerde pers; mevr. M. Racke, medewerkster Libelle; drs. D. Roemers, voorzitter van het Ned. Verbond van Vakverenigingen; mr. F. J. F. M. van Thiel, algem. voorzitter van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging; E. J. TI. Volkmaars, hoofdcommissaris van de Nederlande padvinders. NEDERLAND—INDONESIË Rechtstreekse radio- en kabel verbindingen opgeheven Met ingang van donderdag 1.1. zijn de rechtstreekse radio-, tele graaf- en telefoonverbindingen met Indonesië op verzoek van de Indonesische regering opgeheven. Telefoongesprekken zullen met ingang van Hie datum worden af gewikkeld over de radio-verbin ding Bern-Bandoeng. Voor tele grammen zijn verschillende an dere wegen beschikbaar. EINDEXAMENS 1961 VOLGENS OUDE REGELINGEN Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft het volgende bekend gemaakt: Aangezien er wijziging is geko men in de omstandigheden, die aanleiding hebben gegeven tot de herziening van de eindexamen- regelingen voor de gymnasia tn hogere burgerscholen, is staats secretaris G. C. Stubenrouch van O. K. en W. bereid te bevorderen dat in 1961 de eindexamens kun nen worden afgenomen volgens de regelingen die voor 1960 heb ben gegolden. STRAALJAGER IN ZEE GE STORT; PILOOT OMGEKOMEN Dinsdagmorgen even over half elf is een F 84 Thunderstreak straaljager van de vliegbasis Vol- kel in zee gestort op een mijl ten noorden van Den Oever. Het vliegtuig vloog in een for matie van twee. De piloot van de begeleidende straaljager heeft niet kunnen waarnemen wat er met de piloot van het veronge lukte vliegtuig gebeurd is. De piloot is uit zee gehaald, maar was reeds omgekomen. Het slachtoffer is de 25-jarige sergeant-vlieger P. E. J. Vrolijk, wonende te Uden. Hij was ge huwd en had geen kinderen. 110 DODEN BIJ TREINRAMP Radio Vrij Europa heeft bericht dat bij een treinramp in Tsjecho- slowakije maandag 110 mensen om het leven zijn gekomen en 106 werden gewond. Radio Praag heeft in het nieuwsbulletin van dinsdagmiddag een officiële me dedeling van de Tsjechoslowaak- se regering omgeroepen. In het communiqué van Radio Praag werden geen bijzonderhe den meegedeeld. Het ongeluk had plaats bij Pardubice in Bohemen. Er waren twee passagierstreinen bij betrokken. Een onderzoek was in volle gang. maar volgens een voorlopige lezing werd de ramp veroorzaakt door „een fla grante overtreding van de ele mentaire regels in het spoorweg verkeer." GEMEENTELIJKE BELASTING: UITBREIDING AL IN 1961 De ministers Toxopeus (bin nenlandse zaken) en Zijlstra (fi nanciën) willen de door hen voorgestane uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied met 150 tot 175 miljoen per jaar reeds met ingang van 1961 reali seren. Omtrent de wijze waarop deze uitbreiding zal dienen te ge schieden kunnen echter nog geen nadere mededelingen worden ge daan. KIJKERS EN LUISTERAARS Omstreeks het eind van deze maand zal in Nederland van elke vier huishoudingen er één over een televisietoestel beschikken. Op 1 november j.l. bedroeg het aantal aangegeven tv-toestcllen 760.115 tegen 737.522 op 1 okto ber van dit jaar (t.m. 14 novem ber: 771.182), in totaal werden in de eerste tien maanden van I960 ruim 175.000 tv-ontvangers gere gistreerd, d.w.z. bijna elf procent incer dan in het corresponderen de tijdvak van 1959. Hel aantal geregistreerde radio toestellen daalde in de afgelopen maand van 2.649.208 tot 2.647.577. Dit houdt verband met het feit, dat op grond van de Luistergeld- beschikking 1960 niet alle radio toestellen meer behoeven te wor den aangegeven, waardoor het aantal geregistreerde ontvangers thans niet meer overeenstemt met het aantal in gebruik zijnde toestellen. Er waren op 1 nov. 480.087 aansluitingen op de draadomroep tegen 480.750 op 1 oktober j.l. AUTO BOTST OP LOSGESLA GEN AANHANGWAGEN Chauffeur gedood. Een ernstig verkeersongeval op de rijksweg Meppel-Smikfc-Assen heeft het leven gekost aan de on geveer 20-jarige heer De Jong uit Smilde. Drie anderen zijn in zeer ernstige toestand in het diaco- nessenhuis te Meppol opgenomen. Het ongeluk gebeurde, toen na- hij Uffelte de aanhanger van een vrachtauto uit Kerkendam tegen een boom slingerde en daarna dwars over de weg schoot. Een uit de richting Meppel naderende personenauto reed pardoes op de aanhanger. Van de zes inzitten den werd de heer de Jong op slag gedood Drie anderen werden le vensgevaarlijk gewond. Ook de chauffeur van de vrachtwagen en diens bijzitter liepen verwondin gen op. De aanhanger is gedeel telijk in de Smildevaart terecht gekomen. Van een bestelwagen, die achter op de personenauto reed, werd de bestuurder licht gewond. Het verkeer was enige uren gestremd. BOUW VAN METRO IN ROT TERDAM BEGONNEN Project vergt zes tot zeven jaar Op Weena vlak naast het Cen- traaS Slation is de damplank voor de Rotterdamse metro de grond in gegaan. Een gedurfd plan, dat het centrum van de Maasstad on dergronds met de zuidoever zal verbinden, is hiermee op weg naar zijn verwezenlijking. Mr. A. H. C. Gieben, secretaris-generaal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, stond aan het hei- touw. Men hoopt het hele werk in 6 tot 7 jaar klaar te hebben. SPANNING IN ALGIERS In Algiers en omgeving zijn j.l. baandag veel politieversterkin- gen aangekomen. Volgens onbevestigde berich ten worden 20 km ten oosten van de stad ook nog verscheidene dui zenden militairen in gereedheid gehouden. In de stad is het ogenschijnlijk kalm maar het gonst van geruch ten over acties tot verzet tegen 't beweerde plan van De Gaulle om een bestuursorgaan voor Algerije in het leven te roepen. STADSDIENST B.B.A. TER SPRAKE De belangstelling voor de na jaarsvergadering van Waalwijks Belang, welke maandagavond in Hotel Verwiel werd gehouden, was weer beneden alle peil. Er waren 5 bestuursleden en 4 leden ter vergadering aanwezig plus de pers. Nadat de secretaris, de heer A. Tielen, voorlezing had gedaan van de notulen der vorige verga- de /!T>g, gaf de penningmeester de LJ. B. Weijers, een financieel overzicht van de periode 15 mei '5&15 mei '60. Dit overzicht wees een batig saldo aan van 82.17. Door de leden van de kascommissie, de heren van Oss en van Mil, werden boeken en be scheiden in orde bevonden. De voorzitter, de heer J. Tim mermans, wees er op dat de ver eniging met de schaarse geldmid delen waarover zij beschikt, heeft gedaan wat zij kon doen. Hij sprak daarbij de wens uit dat de middelen door een aanmelding van veel nieuwe leden zou mogen vermeerderen. In het kort gaf de heer Timmermans een overzicht van de activiteiten van Waal wijks Belang in het afgelopen zo merseizoen. De vereniging heeft hete de présence gegeven bij de huldiging van diverse kampioe nen, bij de huldiging van St Cris- pijn en de Jeugddrumband en bij de opening van het Nationaal Museum voor de Schoen- en Le derindustrie; verder heeft W. B. de eeuwfeestviering van de Lie- dertafcl „Oefening en Vermaak" luister bijgezet door de aanbie ding van een concert door de Waal wij kse muziekgezelschap pen op het Raadhuisplein op 28 mei en door de aanbieding van een groot slolvuurwerk op 29 mei; bijzonder geslaagd was ook het concert in het stadspark op 16 juli en dit is zeker voor her haling vatbaar, aldus de heer Timmermans. Het Zomerfeest, met als hoogtepunt de motor voetbalwedstrijd, heeft Veel be langstelling getrokken en mag ze ker geslaagd worden genoemd. Dankbaar memoreerde de voor zitter het bezoek van de B.B.A.- harmonie op 16 sept., waarbij een muzikale rondwandeling en een taptoe werd gepresenteerd. Over de accomodatie in Waalwijk was het gezelschap zeer tevreden en daarom zag de voorzitter goede mogelijkheden voor herhaling van een optreden door de B.B.A.- harmonie. Ten slotte memoreer de de voorzitter de Taptoe Waal wijk, die op 17 sept. werd gehou den en die toch elk jaar aan be tekenis wint. Algemene folder Met betrekking tot de folder, welke door Waalwijks Belang zou worden uitgegeven, deelde de voorzitter mee, dat de voor deze folder uitgeschreven fotowed strijd niet het verwachte resul taat had gehad. Er zijn ongeveer 25 inzendingen binnengekomen, maar hieruit heeft het bestuur geen keus kunnen maken. Waal wijks Belang zal dit jaar dan ook geen eigen folder meer uitgeven, maar deelnemen aan de algemene folder van het Streek-V.V.V. Bra bants Centrum, die begin januari 1961 zal verschijnen. Deze folder zal 10 pagina's omvatten, waar van er 5 zullen zijn gewijd aan 't gehele rayon en 5 meer bijzonder aan de bij de Streek-V.V.V. aan gesloten verenigingen. De oplage zal 10.000 exemplaren bedragen. Verder deelde de voorzitter mede, dat de plattegrond van Waalwijk in voorbereiding is op de ge meentelijke tekenkamers. Het hierin opgenomen stadsstraten- plan zal daarop zijn bijgewerkt tot en met 1 jan. 1961. De kaart zal in jan. 1961 uitkomen. De heer van Oss bracht de tap toes op het Raadhuisplein ter sprake. Door de ligging van het plein kunnen deze door te weinig mensen worden gevolgd en het verdient daarom wellicht aanbe veling naar een geschiktere plaats uit te zien. Het bestuur van W. B. kent de moeilijkheden op dit punt volkomen, aldus de voorzitter, maar het is niet ge makkelijk om hiervoor een op lossing te vinden. Het Vredes- plein is voor taptoes niet ge schikt en het aanschaffen van tribunes zou te hoge kosten met- zich brengen. Het bestuur blijft echter zoeken naar een goede op lossing. In aansluiting hierbij drong de voorzitter er bij de le den op aan tot het.doen van sug gesties met betrekking tot bet organiseren van evenementen en attracties. Samenwerking met middenstand De heer van Mil wees er op dat te Tilburg een stichting in het le ven is geroepen, welke wordt ge vormd door het grootwinkelbe drijf. de middenstand en V.V.V. en die zich ten doel heeft gesteld om Tilburg een grotere aantrek kingskracht te geven als winkel centrum. Hierbij zouden eebter middelen worden gebruikt zo als busreizen voor de halve prijs en het aanbieden van kopjes kof fie die niet bepaald juist ge noemd kunnen worden. Naar aanleiding hiervan bracht hij de samenwerking van Waal wij kse middenstand en Waal wijks Belang ter sprake, die er dan op gericht zou moeten zijn om aalwijk wat meer op de voorgrond te plaatsen. De voorzitter zei niet op de Wo\, Aet M-eAe font de fasée V c-b MARKT WAALWIJK bestaan van de Waal wij kse Mid denstandsvereniging in 1962 zou hiertoe prachtige mogelijkheden bieden. Stadsdienst B.B.A. De heer P. v. d. Griendt bracht het realiseren van B.B.A.-stads- dienst in Waalwijk ter sprake en dan vooral met betrekking tot Waalwijk-Zuid, dat ondanks zijn steeds groeiende bevolking (mo menteel ca. 5000) nog steeds in een isolement verkeert. De be hoefte aan een busverbinding wordt in dit geineentcdeel steeds groter. De rayonchef van de B.B.A., de heer Verhoeks, die ter verga dering aanwezig was, deelde me de dat de uitbreiding van de bus lijnen in Waalwijk reeds geruime tijd in studie is bij de B.B.A. Hij wees er echter op dat eerder ge nomen proeven in de Antonius- parochie op een fiasco zijn uit gelopen. Bij de B.B.A. wordt over wogen om de lijnen 22 en 23 niet meer door het centrum te leiden maar over de Parallelweg langs de spoorlijn en door Baardwijk. Voor Waalwijk-zuid zou dit reeds een verbetering betekenen. Verder heeft men de mogelijk heid bezien om lijn 36 op bepaal de tijdstippen door de St. Anto- niusparochie te leiden, maar de Wat zal ik geven...? hoogte te zijn van het bestaan van een dergelijke stichting in Tilburg, maar indien dit zo is, zal het ongetwijfeld op de vergade ring van de Streek-V.V.V. ter sprake komen. Met betrekking tot samenwerking tussen Waalwijk- se middenstand en Waalwijks Be lang merkte de voorzitter op, dat door Waalwijks Belang in 't ver leden meermalen is getracht om lot een gezamenlijke activiteit te komen, maar tot nu toe heeft men elkaar niet zo kunnen vin den. Het bestuur houdt zich gaar ne aanbevolen voor suggesties en plannen en zou niets liever zien dan meer toenadering tussen de Waal wij kse middenstand en Waalwijks Belang. Het 60-jarig haakse bocht Kloosterweg-Meer- dijk vormt een obstakel voor het huidige materiaal. De heer Ver- hoeks was van mening dat de in voering van een stadsdienst in Waalwijk vele problemen met zich brengt, waarvoor de B.B.A. vooralsnog geen oplossing ziet. De kwestie heeft echter de voort durende aandacht. BANK OPGELICHT VOOR Vi MILJOEN Verdacht van oplichting en vals heid in geschrifte ten nadele van de Maastrichtse Disconto Maatschappij tot een bedrag van een half miljoen gulden, is zaterdag de 32-jarige meu belhandelaar W. J. L. voor de offi cier van justitie geleid. Zijn werk se dert 1957 bestond louter en alleen uit het schrijven van huurkoopcon tracten betreffende meubels, die niet bestonden, ten name van afnemers die evenmin bestaan. De MDM nam de contracten tegen een behoorlijke rente en kostenvergoeding in porte feuille en keerde L. vervolgens het verkoopbedrag uit. De tcho van het Zuióen Uitgever iVaalwijksc Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 -2621 KaatsheuvelDr. van Bcurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Telegram-adres „Echo" Winst voor de extrems partijen in Italië Wie regelmatig 's morgens de kleine dosis Kruschen neemt voelt zich allengs van z'n pijnen verlost. Dat doet de bloedzuiverende samenstelling van Kruschen. Niet minder dan 5 minerale zouten zetten Uw organen de kracht bij om weer jeugdige kracht te kunnen ontwikkelen en zo de onzuiverheden uit te drijven, die nu Uw pijnen verwekken. Kruschen wordt verkocht bij Apothekers en Drogisten, al tientallen jaren over de hele wereld... \J sV\ OP GOEDE VOET K'T SCHOENEN EN PANTOFFELS Zo'n handig reiswekkertje - een smaakvol luxe klokje, beide zijn altijd welkom... maar koop ze uitsluitend bij de vakman, uw eigen horloger.. wereldmerk voor wekkers en kleine uurwerken.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1