wAALwijkse en UnqstRAAtse couraïtc BINNEN- EN BUITENLAND Het loopt weer tegen 5 december i! ANTOON VERHULST PERSONEEL jiw m SHAWLS J. TAUSCH VERS VAN DE PERS GEVULDE SPECULAAS Pulles-Heesbeen BOTERLETTERS f Pulles-Heesbeen g St. Nicolaasgsschenkea Aan STASSAR denken ANTON VAN BLADEL DR00GG0ED Pulles-Heesbeen GOUD of ZILVER VRIJDAG 2 DECEMBER 1960 8Se JAARGANG No. 94 „DIE HEILIGE TAT" Ambassadeur V. ook gearresteerd De centrale recherche van de Amsterdamse politie heeft op het Centraal Station in de hoofdstad de 41-jarige M. J. J. V. onder ver denking van oplichting c.q. ver duistering gearresteerd. Hij is een van de steunpilaren van de mysterieuze organisatie „die hei lige Tat", die van de president directeur van de failliet ver klaarde N.V. Socrates een bedrag van ongeveer drie en een halve ton zou hebben ontvangen voor de financiële opzet van deze in nevelen gehulde „wereldorgani satie". MARINE HOUDT INDONE SISCH VAARTUIG AAN In aansluiting op een vroeger bericht over een Indonesische in filtratie in Nederlands Nieuw Guinea werd dinsdag uit officiële bron in Den Haag vernomen, dat een patrouillerend marinevaar tuig dezer dagen op een nachte lijke patrouilletocht onder de zuidkust van Nieuw-Guinea een Indonesisch vaartuig heeft aan gehouden. PRACHTIG GEPAREERD ïn de Uno heeft de Russische afgevaardigde bij de behandeling van het voorstel van Kroesjef dat alle koloniale volken direct vrij moeten zijn, een aanval gedaan op Engeland, België en Neder land. Hij had het over uitplunde ring enz. Hij werd onmiddellijk beantwoord door de Engelse af gevaardigde. die o.m. zeide, dat sinds 18^9 500 miljoen mensen, die onder Engels gezag stonden, de vrijheid herkregen, terwijl in diezelfde jaren zes landen met 21 miljoen mensen tegen hun zin bij de Sovjet werden ingelijfd, zie maar naar Estland, Letland, Litauen en Hongarije. De Sovjet unie is de grootste onderdrukker van de moderne tijd! Daar kon Zorin het mee doen BERNHARD IS INVLOEDRIJK STE PRINS GEWORDEN Het Amerikaanse tijdschrift Fortune heeft Prins Éernhard der Nederlanden afgeschilderd als een gewiekst zakenman, met om die reden een unieke plaats onder personen van koninklijke bloede. „Bernhard houdt van leiding geven en verkopen, omdat deze kwaliteiten een scherp oordeel vereisen", aldus het maandblad van de Amerikaanse zakenwe reld in zijn decembernummer. „Geen ander vorstelijk persoon heeft zoveel plezier bij zulke be langrijke activiteiten. De om standigheden in aanmerking ge nomen (zijn veeleisende rol van prins-gemaal) is het succes van prins Bernhard als waarachtig zakenman te opmerkelijker. Bernhard is de meest invloed rijke prins van zijn tijd gewor den, een gezaghebbend man in verschillende ondernemingen ge richt op de eenheid van west-Eu- rona, een deskundige in militaire zaken en een van de belangrijk ste figuren in Nederland op het gebied van handel en industrie", aldus Fortune. Het blad vervolgde: „Geen an dere prins, laat staan vorst, is zo geïnteresseerd op zo uiteenlo pend terrein. Geen ander vorste lijk persoon is populairder in zijn land dan Bernhard het is in Nederland, niettegenstaande zijn „zeer zware handicap" Duitser van geboorte te zijn". Sprekend over Bernhard's vrij moedigheid in politieke zaken, riep Fortune het voorstel van De Gaulle in herinnering om de NA VO te veranderen in een losse coalitie van nationale legers. Bernhard haastte zich tegen zulk een revisie in verzet te komen. En de Nederlanders waren blij dat ze een onafhankelijke stem hadden om te zeggen wat zij dachten dat gezegd moest wor den", aldus Fortune. Het blad sprak vervolgens over „een van Bernhards meest opval lende nieuwigheden" de Bil- derberggroep welke regelmatig rominente persoonlijkheden uit airopa, Canada en de Verenigde Staten bijeenbrengt om lopende zaken te bespreken. Maar „het is de zakenman Bernhard, die de Amerikanen al lang fascineert", aldus Fortune. „Per traditie schuwen koninklij ke personen de ogenschijnlijk dubieuze wereld van het zaken doen. iMaar verre van het zaken doen te beschouwen als een on waardig object, heeft prins Bern hard het leiding geven en 't ver kopen een van de meest stimule rende werkzaamheden voor een man gevonden, opwindender in vele gevallen dan politiek... „Zo hij al dan niet in 't open baar orderboek en vulpen heeft te voorschijn gehaald, hij heeft toch vrijwel alles ondernomen wat tot de routine van een za kenman behoort. In zulke concurrerende mark ten als Argentinië, Peru, Brazi lië, Liberia, Zuid-Afrika en de Soedan, heeft Bernhard zonder schaamte de degelijkheid van Ne derlandse goederen onder de ogen gebracht van ieder die enige in vloed op een mogelijk contract had. President Juscelino Kubit- schek heeft hem genoemd „de beste handelsreiziger, die ik ooit heb ontmoet", aldus het Ameri kaanse blad. De heer Voest, verbonden aan het Verolme-concern, is bij een vliegtuigongeluk in Canada om het leven gekomen. Eichmann, de jodenvervolger en moordenaar, die in Israël ge vangen zit, heeft verklaard geen spijt te hebben van zijn misda den en Hitier nog steeds te ver dedigen. Vermoedelijk zullen velen ook dit jaar weer beginnen te zeggen, „dat ze er beslist niet aan doen", aan Sin terklaas natuurlijk. Misschien een presentje onder de kerstboom, maar dat zien ze nog wel. Maar naarmate de dagen korten, het buiten onbe hagelijk en binnen zo behagelijk en gezellig wordt, gaat die goede oude 5-december-sfeer hun toch weer par ten spelen. Zullen we toch maar niet alleen voor de kinderenen de volwassenen dan elk een kleinig heid. En natuurlijk is het resultaat, dat 5 december, net als elk jaar, hele maal echt en in het Nederlands wordt gevierd. Het kind en het kind in de volwassene Daarom is het ook zo aardig pre sentjes te geven die ook door en door Nederlands zijn, dat wil zeggen in Nederland gemaakt, met Nederlands vernuft en vakmanschap. En als we nu toch zo echt Nederlands doen, dan willen wij het eens hebben over een vrije tijdsbesteding vooral voor jong, maar ook voor de volwassenen, die altijd een beetje van het kind in zich houden, die het gezin bij elkaar Zeer modern is Electrro, een elec- trisch vraag- en antwoordspel met vragen op allerlei gebied en voor elke leeftijd. Als het lampje gaat branden is het antwoord goed. De gronddoos bevat 216 vragen, maar daarnaast be staan er mappen met aanvullende vragen. Enkele onderwerpen vlieg tuigtypes, schepen, edelstenen, Bij belse geschiedenis, motor-onderde len, toerisme, muziek, paddestoelen, allerlei techniek enz. enz. Spannend, interessant en leerzaam. Ook de moderne kwartetten zijn de moeite waard. De kaarten zijn afwas- baar en kunnen worden gebogen, zon der dat er vouwen in komen. In de spelregels, bijvoorbeeld bij het steden- kwartet, worden bijzonderheden ge geven over die verschillende steden. ven door een zelf startende syn- chroonmotor 220 - 240 volt, 50 pe rioden, 3 watt. Door middel van een lampje in de goudkleurige voet worden de uur aanduidingen verlicht. Zeer mooi van vorm, een prachtig voorbeeld van Nederlands vakmanschap. Wel iets duurder, dan een „cadeautje" - f 81.-, maar het is dan ook een waardevolle completering van het in terieur. Hoe vaak per dag kijken we niet op de klok, hoe belangrijk is dan ook haar vorm en kwaliteit. Nu de kwaliteit is beslist geen mysterie. Een strategisch spel voor de ouderen Het klokje van gehoorzaamheid heeft voor de kinderen geslagen, maar de ouderen zitten nog bijeen en va der en zijn grote zoon willen nu eens een spel spelen waar men de hersens geducht bij moet gebruiken. Zoiets als schaken bijvoorbeeld, maar daar in is de zoon geen matador. Nee, dan piiiiiifi Zij weten met hun vrije tijd wel raad! houdt, heel vaak ook heel leerzaam is en die al door vele geslachten is beoefend. Wij bedoelen het gezel- schapspel, te spelen met twee of meer personen. En zegt u nu niet, dat dat ouderwets is, want dat is beslist niet zo. Ze zijn er nog, dat goede oude ganzenbord, het vlooienspel, niet te vergeten Mens erger je niet met de zo vertrouwd geworden afbeel ding op te doos, Halma en Lotto, Zwarte Piet en Domino. Maar er zijn ook vele nieuwe en zelfs zeer moderne variaties. Wij zul len bepaald niet alle spellen opnoe men die door een van de bekendste Nederlandse fabrieken op dit gebied worden gemaakt, want dan zouden wij de namen moeten noemen van meer dan 250 Jumbo-spellen. Het is haast niet te geloven, maar ze zijn er voor alle leeftijden, in een mooie en stevi ge uitvoering en voor lage prijzen. Een combinatiedoos met daarin Mens erger je niet, Halma, Ganzen bord, Damspel en Wedrenspel komt bijv. op f 4,95. Men is er ook in geslaagd een be langrijke export op te bouwen naar vrijwel alle West-Europese landen en vele van die 250 spellen worden ook in het buitenland gebruikt. HERENMODES WAALWIJK RUIME SORTERING in mohair kamgaren en zuivere zijde STEMM-sokken Voor alles wat man is moet het auto kwartet wel heel interessant zijn. Au to's uit de gehele wereld en achterop de uitgebreide handleiding, tal van gegevens over de getoonde auto's. Jumbo heeft aan de kleintjes ge dacht met 'n sprookjeskwartet, waar bij in de handleiding elk sprookje in het kort is weergegeven. De hele kleintjes zullen met hun kleurentorentjes en daarbij passende kleurendobbelstenen beslist een tijdje zoet zijn en... kleuren leren onder scheiden en Hamertje Tik zet hun fantasie aan het werk. En ach, er is altijd nog wel tijd voor een spelletje: als u wilt voordat de televisie begint,' op een regenachtige zondagmiddag of een ander ogenblik, dat de kinderen eens wat anders willen. De meisjes zijn blij met borduur- prentjes, kralenkaartjes, felicitatie kaartjes, kurkematjes en raffiamand- jes, allemaal om zelf te doen en de kleuters kunnen zoet zijn met de plastic plakplaatjes zonder lijm in de vorm van bloemen en sprookjesfigu ren. Zo gaat het er hard op lijken, dat wij u alle spellen toch gaan noe men en dat is niet de bedoeling. Trouwens voor de kinderen is het bedtijd, dat staat duidelijk te lezen op de Mistery Clock een cadeau voor een ieder, die precies wil weten hoe laat het is. Dat mysterieuze is de wijzerplaat van doorzichtig plexiglas, waarop de vergulde wijzers zijn aangebracht, die in de ruimte lijken te zweven, terwijl de klok onzichtbaar wordt aangedre- GEVRAAGD voor onderwerk- en finishafdeling SCHOENFABRIEK Wilhelminastrtat 18 - Hoek Irenestraat graag naar buiten, en wat kunnen ze dan beter doen dan Aan de rol gaan en dit bedoelen wij dan letterlijk, op rolschaatsen namelijk. Vele gemeen tebesturen hebben al speciale rol- schaatsenbanen laten aanleggen of bepaalde pleinen aangewezen als rol- schaatsgebied, zodat de kinderen zon der gevaar kunnen rollen. Ook in Wiens strategie zal overwinnen? r liever Stratego, dan beleven de „stil le medespelers" ook spannende uren. Het doel bij dit spel is het vaandel der tegenpartij te veroveren, waartoe iedere speler een leger van 40 speel stukken, in" rangorde van laag tot hoog krijgt, te weten 1 spion; 8 ver kenners; 5 mineurs; 4 sergeants; 4 luitenants; 4 kapiteins; 3 majoors; 2 kolonels; 1 generaal; 1 maarschalk; 1 vaandel en 6 bommen. Het is hele maal niet de bedoeling een oorlogs spel te brengen, doch de rangorde van het leger leent er zich goed voor de stukken een bepaalde waarde te geven en men kan niet zien welke rang een stuk van de tegenpartij heeft. Het gaat er om, het vaandel te verdedigen. Een SDannend spel voor volwassenen, waarbij - net als bij dammen en schaken - veel denk werk en veel strategie te pas komt. Maar ook 's winters zijn er dagen met mooi weer en dan willen de kinderen Nederland worden rolschaatsen ge maakt van een zeer soliede construc tie. De ESMI en TS59-rolschaatsen hebben een speciale voetbevestiging door middel van grote leren teen- kappen, welke op 4 punten aan de voetplaat van de rolschaat zijn beves tigd. Op deze wijze wordt beschadi ging van de schoenen voorkomen. De teenkappen worden met een veter op maat aangetrokken. Dan hebben zij speciaal gelagerde, zeer slijtvaste rubber wielen. De rolschaats voor de beginners wordt hier gebracht met kleine stalen wieltjes, eveneens dubbel gelagerd. Deze „Elfje" genaamd, kost bijvoor beeld f 18,50 en dat loopt dan op, tot de duurdere bestuurbare modellen tot f 29,90 en f 31,50 (met rubber wielen). Kwalitatief goede en duurzame rol schaatsen die elke vergelijking met het buitenlandse produkt met glans kunnen doorstaan en ook wat de prijs betreft volledig kunnen concurreren. Een echt Nederlands cadeau voor een bij uitstek Nederlands feest als dat van St. Nicolaas. En dit waren zo maar enkele tips voor Sinterklaas-presentjes van Ne derlands fabrikaat, waarvan er nog zeer vele te noemen zijn. Wij hopen, dat ze van pas zullen komen en de vreugde op 5 december zullen helpen verhogen. Waalwijk, 18 nov. 1960 Aan „Hannibal" Geachte Heer, Met genoegen lees ik telkens uw Waal wij ks Dagboek", maar ook namen als „Waalwijk win kelstad", „Waalwijk havenstad" (iets nieuws). Maar komt u eens kijken zo 's avonds om (och, ei genlijk de hele avond) aan 't sta tion. Dorpser kan het niet en wij moesten ons schamen om nog ooit stad te durven schrijven. Probeert u eens om 5 uur n eer, bus van de B.B.A. te sta, pen zon der met deze poging 2 tot 3 maa! opzij te moeten springen voor een jachtende fietser. Het is zijn pad waarover u loopt, dus hem treft geen schuld aan deze chaos. voor geschenken van hart tot hart Kijk eens naar die ene lan taarnpaal, die met zijn klein pitje dat zo hoog in de lucht steekt, dat het licht al geen licht meer is als het de straatstenen bereikt, dit tafereel zou moeten beschij nen. Kijk eens naar de ruïne van het stationsgebouw en het pas gecreaerde terrein er naast. Kjjk eens naar al die witte pa len langs de v. d. Klokkenlaan. Is het geen mooi kerkhof? En schrijft u dan eens een lek ker stukje „Dagboek". Bij voorbaat hartelijk dank. W. v. d. HAMMEN Burg. v. d. Klokkenlaan 47 Alhier. De rcho VAn het Zuióen Uitgeyer Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m Contract-advertentie* speciaal tarief Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167-2002 Talegram-adrae „Bobo" I „De Bijbel over de heilsgeschiedenis", toe gelicht door prof. dr. Fr. Stier, „De Bijbel over de Levende God", toegelicht door drs. B. M. F. van Iersel s.m.m., „De Bijbel over Maria", toegelicht door prof. dr. K. H. Schelke, en „De Bijbel over Hemelvaart", toegelicht door mgr. dr. J. Heuschen. Nog vóór Kerstmis zal het vijfde deeltje ver schijnen: „De Bijbel over Jezus' geboorte en jeugd", toegelicht door drs. L. Hermans. In de „Zo leefden serie, ver schenen bij Uitgeverij Hollandia te Baarn „Zo leefden de Russen ten tijde van de laatste Tsaar", door Henri Troyat. Een nieuw voortreffelijk deel van een unieke serie. Op prettige, boeiende en ook zeer deskundige en gedocumenteerde wijze geeft Troyat een beeld van het leven der Russen ten tijde van de laatste Tsaar. De omstan digheid dat Troyat dit boek goot in de vorm van een reisbeschrijving, maakt het als lec tuur alleen maar prettiger en boeiender. Geb. f 9.50. „Zo leefden de Atheners ten tijde van Pericles", door Robert Flaceliere. De auteur mag zich in dit uitstekende boek dan hoofdzakelijk bezighouden met Athene en de Atheners, van de andere kant werpt hij ter vergelijking toch ook wel een blik op andere stadstaten. Ook is de ma terie niet zuiver beperkt tot het bewind van Pericles (van ca. 450 tot 429 v. Chr.), want daarvoor is belangrijk materiaal voorhanden uit de perioden, voorafgaande aan en spe ciaal volgend op deze zo korte spanne tijds. Geb. f 9.50. 't Mooie collectie moderne sieraden Keltum Pleet WMF - Zllfa Pleet WAALWIJK Grotestraat 231 Bij Uitgeverij J. J. Romen Zn. te Roermond verschenen de eerste vier deel tjes van een actuele serie bijbelse monogra fieën, die onder de verzameltitel „De Bijbel overbij deze uitgeverij het licht zal zien. Hierin worden voor een zo groot mo gelijk publiek bijbelse feiten en begrippen, voornamelijk van heilshistorische aard, op eenvoudige, voor niet vakmensen verstaan bare wijze behandeld. De eerste vier deel tjes zien er bijzonder goed verzorgd uit, in een stevige band met een fraaie bandillu stratie en gedrukt in een prettig leesbare letter. De gehele serie mag een waardevol bezit worden genoemd. De titels van de eerste vier deeltjes zijn:

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 13