wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt SAMENWERKING IN EUROPA WAALWIJK 70 JfOAÓ LEREN ZWIJGEN s. s. c. Drogisterij MIOCH Banketbakkerij VERWIEL Biljarten WEEKREKLAME van 9 t/m 15 december 100 gr. PEKELVLEES 100 gr. ONTBIJTSPEK ct. De Verenigde Waalwijkse Slagers Vrijh.-Capelle Handbal VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 83e JAARGANG No. 96 De Europese samenwerking be vindt zich op verschillend terrein in een inpasse. De Europese Economi sche Gemeenschap bestaat dan welis waar, doch bij de verdere uitwerking en doorvoering der vereiste regelingen stuit men op grote moeilijkheden, die dreigen de verwerkelijking der plan nen in het honderd te doen lopen. Het zijn hierbij vooral de landbouw belangen der zes deelnemende staten die moeilijk met elkaar in overeen stemming zijn te brengen. Vooral Duitsland gooit hier roet in het eten en het is momenteel dan ook zeer de vraag of de integratie der landbouw belangen in de E.E.G. mogelijk zal blijken. Er is dan verder de kwestie van het ontstaan van twee economische bindingen in Europa, dat van „de zes" en dat van „de zeven" landen, die beide groeperingen betreuren. De E.E.G. zou in ieder geval graag sa menwerking met Engeland zien, zo mogelijk via dit land samenwerking met de andere landen van „de ze ven". Maar Engeland zit met zijn ge menebest, waar het zich niet los van kan maken en dat eigenlijk ook een economisch blok vormt. Er zijn nog grote moeilijkheden op het punt van de Europese defensie en van de politieke samenwerking. Hoe verder de economische binding door dringt, hoe sterker ook de noodzaak van meer politieke samenwerking blijkt, waarbij uiteraard ook de geza menlijke defensie een kardinaal punt gaat vormen. - o - Het is thans de tijd van drukke onderhandelingen over al deze pun ten. Helaas kon een beraad van de regeringsleiders der „zes" niet door gaan wegens ziekte van bondskanse lier Adenauer. Dit beraad is hoogst noodzakelijk om uit de impasse op verschillende punten te kunnen ko men, want zoals de toestand er nu uitziet, dreigt er eerder meer onenig heid dan hechtere samenwerking te ontstaan. Hoezeer de Europese samenwer king, zowel om economische als poli tieke redenen ook noodzakelijk is en ook wel geacht wordt, toch blijken nationale belangen steeds weer in op stand te komen tegen het brengen van de hiertoe vereiste offers. De na tionale regeringen worstelen met de protesten van belangengroepen in hun land tegen maatregelen, die uit de plannen voor samenwerking voort vloeien, en die zij niet zonder meer terzijde kunnen leggen. Daar spreekt de binnenlandse politiek uiteraard een hartig woordje mee en de natio nale economie verdraagt niet altijd het brengen van de vereiste offers. Anderzijds demonstreren deze uiteen lopende moeilijkheden juist hoe no dig het is om tot een hechtere samen werking te komen, want op den duur is het niet denkbaar, dat bij een da lende tendens van de conjunctuur, eventuele moeilijkheden nationaal het hoofd geboden kunnen worden. Komt Europa niet tot een verdere integratie van belangen, dan zullen te zijner tijd de moeilijkheden in de verschillende landen alleen nog maar zwaarder wegen en tot grotere armoe de voor bepaalde groepen leiden dan wanneer een en ander in groter ver band kan worden opgevangen. Zo is het zeker ook op het gebied van de defensie. Nu is het, mede met het oog op de politieke situatie waarin sommige landen verwikkeld zijn, we wijzen b.v. op Frankrijk, natuurlijk allesbehalve eenvoudig om zich ook politiek meer te gaan binden met elkaar. De ver schillende regeringen zijn daar zeer huiverig voor, hetgeen alleszins be grijpelijk is. Toch zullen we ons ver trouwd moeten maken met de gedach te aan steeds verder gaande binding met de andere partners in de E.E.G. en zelfs met de overige landen van west-Europa. Dat houdt ook in, dat er in alle landen offers voor gebracht moeten worden. In het ene land zul len die offers meer op de landbouw of tuinbouw drukken, in het andere meer op de industrie, in het derde wellicht het meest in de handel. Ten slotte zal ook op politiek gebied ver der gaande samenwerking niet te ont lopen zijn en dat zal hier en daar weer offers van meer ideologische aard vergen. Het complex van al deze offers maakt de aanleg van de wagen van samenwerking uiterst moeilijk. Het is dus wel begrijpelijk dat er telkens jotsingen ontstaan. Iedere groep in elk land denkt weer dat zij nu juist de meest gedupeerde dreigt te wor den. Het is een moeizaam veranderen van een in vele eeuwen gegroeide con stellatie. Deze en de een of twee vol gende generaties zullen daarvoor de offers moeten brengen, om de samen leving in Europa groter levensvat baarheid te geven. De weg zal nog lang zijn, want het oude Europa zit nog zo vastgeroest in het kleine na tionalisme van zijn leden. ZONDAGSDIENST ARTSEN Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 10 en zondag 11 dec. Arts Dr. P. Lenglet. Apotheek Nijman. N. H. KERK WAALWIJK Zondag 11 december 1960 10 uur: Ds. P. G. Post uil Eind hoven. Bevestiging van onze nieuwe predikant. Collecte Pastoriebouw. 3»uur namiddag: Intree Ds. J. Breeuwsma. N. H. KERK BESOIJEN Zondag 11 december 1960 10 uur v.m. en 0.30 uur n.m.: Ds. J. Vink. In beide diensten extra collec te voor de Inwendige Zending. N. H. KERK BAARDWIJK Zondag 11 december 1960 11 uur v.m.: Ds. L. C. Bal jé van Breukelen. GEREFORMEERDE KERK Zondag 11 december 1960 Willem van Oranje College: 10 uur en 4.30 uur: Ds. W. B. v. d. Meulen. Luxe dozen bonbons SINT CLEMENS BIBLIOTHEEK BAARDWIJK ceren, smocken, weven, etc.); han denarbeid jongens (timmerwerk; fi guurzagen; fineerwerk; speelgoed maken; werkstukken naar bouwteke ningen, enz.); zweef vliegtuigbouw; vrije expressie (boetseren, schilderen, tekenen, papiermozaiek, pottenbak ken, enz.); philatelie; en verder van de verkenners en gidsen model kamp en demonstratie van speciale verkenners- en gidsenactiviteiten. Wij hopen van harte dat dit jeugd weekend weer dezelfde massale be langstelling als in 1959 mag onder vinden, want alleen door een blijven de belangstelling en steun kan het jeugdwerk jong en sterk blijven en uitgroeien tot een activiteit waaraan door de gehele parochie wordt deel genomen. KRUISPLANTING ST. ANTONIUSKERK Nu de rijksgoedkeuring voor de bouw van de St. Antoniuskerk is afgekomen, kan er een begin worden gemaakt met de bouw L. C. Mandjes, witte Wener z.g. J. P. Mandjes, Gouwenaars, z.z.g. J. den Dekker: Alaska, z.z.g. en z.g. Th. Rekkers: kleurdwergko- nijn grijs, z.g. M. Kuis: Pool Blauwoog z.g. Zaterdags Zondags: 16.00 u.—17.00 u. 12.00 u.—13.00 u. JEUGDWEEKEND VAN STICHTING JEUGDBELANGEN Gezien het enorme succes van het vorig jaar heeft het bestuur van de stichting Jeugdbelangen besloten om ook dit jaar weer een jeugdweekend te houden. De bedoeling van dit jeugdweekend, dat op 17 en 18 dec. a.s. zal gehouden worden in de grote zaal van De Gecroonde Leersse, is ook nu weer het scheppen van een ontmoetingscentrum tussen de jeugd met hun actieve leidsters en leiders enerzijds en de ouders en andere be langstellenden anderzijds. Het jeugd weekend van 1959 heeft circa 1000 bezoekers getrokken en hieruit blijkt dan wel overduidelijk hoe groot de belangstelling bij ouders en ouderen is voor het jeugdwerk in de parochie St. Jan, dat in korte tijd zo'n grote vlucht genomen heeft. Het a.s. jeugdweekend wordt op zaterdag 17 dec. om 3 uur geopend met muzikale medewerking van de Jeugddrumband. Het programma om vat 's middags verder ballet („Sprookje", „Duiveltjes", „Wals van Durand", „Bloemenwals" en „Barcarole", „Marjo's levensloop", „Markt" en „Schaatsenrijderswals"); toneel („De Rode Muiltjes"); een ruilbeurs voor postzegelverzamelaars, 's Avonds van 7-10.30 uur ook weer ballet en toneel en bovendien een judo-demonstratie. Het program ma van zondagmiddag (3 - 5.30 uur) omvat ballet, toneel, ruilbeurs voor postzegelverzamelaars en tafeltennis wedstrijden. Het avondprogramma biedt eveneens weer ballet en toneel en daarnaast het optreden van de zang- en blokfluitgroep. De tentoon stelling is beide dagen permanent ge opend. De tentoonstelling en demonstra ties omvatten handenarbeid meisjes (werken van raffia, touw, pitriet, chenilledraad, plastic, leder, enz. en verder: breien, haken, smyma, appli- van deze nieuwe parochiekerk voor Waalwijk-zuid. In het ka der van het begin der werkzaam heden zal de jeugd van de St. An- toniusparochie op 14 dec. a.s. het kruis planten op de plaats waar straks 't hoofdaltaar zal komen. WENSZITTING RUILVERKAVELING In café 't Vosje had j.l. dins dag een wenszitting plaats voor eigenaren en gebruikers van de gronden welke gelegen zijn in het ruilverkavelingsplan 1961 van de grote ruilverkaveling Heusden Vlijmen. De belangstelling was groot en uiteraard hieven ook de wensen niet uit, waarbij ambte naren van verschillende diensten die hij de ruilverkaveling betrok ken zijn, en de plaatselijke ruil verkavelingscommissie aan de hand van in de zaal aanwezige kaarten voorlichting gaven en nader in gingen op de praktische uitvoerbaarheid der wensen. Ook in Drunen, Elshout en Heusden zullen nog wenszittin- gen worden gehouden. ECCLESIA-GROEPEN IN ANTONIUSP AROCHIE Na de St. Clemensparochie is men nu ook gekomen tot de op richting van Fcclesia-groepen in de St. Antoniusparochie. De be langstelling voor toetreding tot deze groepen is groot en het ligt dan ook in de bedoeling om het aantal gesprekgroepen uit te breiden, zodra men de beschik king heeft over meer zaalruimte. De uitbreiding van de ,Michael- uloschool zal in dit geval een op lossing kunnen brengen. MOOIE SUCCESSEN Leden van de gecombineerde Pluimvee- en konijnenvereniging Waalwijk en Omstreken behaal den op'de 8e Brabant-show, ge houden op 3 en 4 december te Den Bosch, onderstaande succes sen: Stokwielder, Hollands hoen, zilver zwart, geloverd, z.g. K.M.S.: Barnevelders z.z.g.; leghorn zilver, duckwing z.z.g. J. Hamers: Friese hoen zilver- pel (trio) z.g. P. Kelder: witte Vlaamse reus z.z.g. J. v. Bokhoven: witte Nieuw- Zcelander z.g.; Rex Caster z.z.g. en z.g. J. Rosenbrand: witte van Ho- tot, z.z.g. en z.g.; Hollander drie kleur z.g. J. Schuurmans: witte Vlaamse reus z.g. SSCGood Luck Na een wekenlange rust komt het le elftal a.s. zaterdag weer in het veld in een thuiswedstrijd te gen het Raamsdonkveerse Good Luck. Dit is een ploeg om niet mee te lachen, daar het allemaal jongens zijn die een stevig par tijtje voetbal spelen en daarom ook al menige wedstrijd wisten te winnen. De thuisclub zal dan ook danig moeten aanpakken om een behoorlijk resultaat te kun nen bereiken. Speciaal de voor hoede moet meer honger naar de bal hebben en niet afwachten met de gedachte: wanneer krijg ik ook eens een balletje. Dus er flink op zitten en doordrukken en de tegenstander geen kans ge ven. Dat is het. Het 2e gaat naar de Militaire Academie voor een offensief te gen de KMA in Breda. Dus jon gens, schiet met scherp, anders wordt je teruggeslagen. Voor het 3e is de wedstrijd in gelast tegen Seolto 2 in Zeven bergen. Zorgen jullie ook voor een paar puntjes, want het is er nodig. Allemaal succes. KAATSHEUVEL St. Nicolaasbal Handbalver. Desk Ondanks alle storm en regen Vader las en moeder zat wat te breien, toen Toos met een kleur van opwinding de kamer binnenstoof. „We zijn fantastisch geslaagd", jubelde ze, „enig gewoon! Moeten jullie eens horen..." „Kind, ga eerst eens zitten en doe niet zo opgewonden," zei moeder. „Moet je een kopje thee?". Ze hield niet van dat uitbundige gedoe. Dat was allemaal larie vond ze. Je kon iets net zo goed gewoon vertellen. Toos vertelde opgewonden over het prachtige bankstel, dat zij en Jan op de kop getikt hadden, een drie-zits- bank en zo leuk rondgebogen en alle maal losse kussens, niet met kapok, maar met echt dons, zalig zacht en een beeldige overtrek. Om wat van te krijgen, zo mooi! „Wat kost zoiets wel?" informeer de moeder, toen Toos ophield om adem te scheppen. „We hebben het goedkoop gekregen", vertelde Toos, „omdat het een winkelstel was, dui zend gulden, alles bij elkaar." „Duizend gulden...!" Moeder hap te naar adem. 't Is mijn eigen geld! Een wrevelige trek gleed over Toos' gezichtje, ,,'t Is toch m'n eigen geld!" wierp ze tegen. Hè, ze kon den thuis nou nooit es gezellig doen. Moeder knikte. „Ja dat wel", sprak ze, „maar voor zo'n handvol geld had je VQel méér kunnen hebben. Bedenk eens even wat er allemaal nodig is om een woning in te richten! En voor al dat geld zijn hier nog niet eens lam pen of vloerbedekking of gordijnen bij!" Moeder had voor zichzelf al plan nen zitten maken hoe Toos het beste haar geld kon besteden en zij had voordelige aanbiedingen gezien in de couranten en heel andere plannen ge smeed. Het was zonde dat Toos en Jan het geld nu zo over de balk gooi den voor hun trouwen. Toos voelde heel goed de onuit gesproken afkeuring. Het was een domper op haar vreugde om het nieuw verworven bezit. Lusteloos sprak ze nog even door over andere dingen die ze had gezien en toen ging ze naar boven. Het juiste ogenblik. „Waarom moest je dat nou zeg gen?" vroeg vader wrevelig, toen de deur achter Toos was dichtgevallen. „Het kind was er zo verrukt van en ze moet toch zélf weten, waar zij haar geld aan uitgeeft." „Als je als eigen moeder al niet meer mag zeggen, wat je vindt!" stoof moeder op. „Ik vind het dood gewoon geld verspillen om dergelijke dure spullen aan te schaffen, het kan toch wel een beetje minder, zou ik zeggen. En als ik dat zo vind, dan zal ik dat zeggen ook, daar heb ik het recht toe". „Ja, maar je had het niet op dat moment moeten zeggen", betoogde vader. „Dit was niet het goede ogen blik. Het kind kwam zo blij thuis en jij zette meteen een domper op die blijdschap. Dat is een indruk die blijft. Dat vergeet ze nooit meer. Moeder snoof verontwaardigd. „Probeer jij het maar weer goed te praten!" Bedachtzaam trok vader aan zijn sigaar. „Ik geloof", sprak hij pein zend, „als kinderen volwassen zijn, dat wij ouders dan moeten leren zwij gen, als we er op gesteld zijn de goe de verstandhouding te bewaren!" De ene stap terug. De vader van Toos had gelijk. Een van de moeilijkste opgaven van de latere leeftijd is het leren zwijgen te genover volwassen kinderen. Er is niets tegen, dat wij onze raad geven en onze mening uiten, mits we dat met een grote mate van tact doen en - op het juiste ogenblik. Dus als het tijd is plannen te gaan maken en een begroting op te stellen. Maar het valt helemaal niet mee om te ervaren, dat men niet meer in alles wordt geraadpleegd en dat er vaak wordt gehandeld in lijnrechte tegenstelling met onze eigen opvat ting en overtuiging. Het gaat om die ene stap terug, die moeilijke stap naar de achter grond. Wij menen het zo goed, als we kritisch en misprijzend aan het afkeuren slaan, maar meestal geven wij er ons geen rekenschap van, dat de kinderen van eens intussen tot volwassen mensen met een eigen wil, een eigen smaak en een eigen opvat ting gegroeid zijn. En... dat het hun goed recht is daar naar te handelen. was het zaterdag erg druk op het Dongen handbalbal in cafe „De Steen hakker". Met medewerking van het muziekensemble „The Blue Birds" was er spoedig een goede stemming, die nog vergroot werd loen de Sint arriveerde met maar liefst drie zijner knechten. Na het welkomstwoord van de heer Vlak, voorzitter van de ver eniging, kreeg de Sint het woord. Hij betreurde het zo laat aanwe zig te zijn, doch de oorzaak hier van aldus de Sint, waren de stop lichten in Loonopzand. Natuur lijk werd zo de een na de ander ter verantwoording geroepen. De zwarte pieten zorgden er dan wel voor dat de betrokkenen hun op drachten goed vervulden. De Des- sers zelf zorgden voor de nodige handbalyels. Dhr. Vlak kreeg vanuit Spanje nog een onderscheiding voor zijn verdienstelijk werk voor de ver eniging. Na dit programma begaf de Sint zich genoeglijk onder de aan wezigen. zelfs de Pieten bleken op z'n Hollands te kunnen dan sen en waren niet te traag ook 'n ander iets van hun huidskleur mee te geven. Aspirantenbijeenkomst Ook bij de aspiranten jongens en meisjes was 's middags de Sint aanwezig met een Zwarte Piet. Ook hier bleek hij zeer goed op de hoogte te zijn met het doen en laten van de Dessertjes; 't goede en 't kwade werd niet verzwegen, maar hij dit alles legde de Sint de nadruk op het goed bezoeken van de training, onmisbaar om straks een goed handballer of handbal- ster te worden. Na het wel en wee zorgde Sint Nicolaas ook nog voor een ca deautje, dat Zwarte Piet uitreik te. Tijdens dit uitdelen moesten er door de jeugd heel wat ballon nen worden kapot geblazen; in groepjes van vier bezorgde de eerste kapotte ballon een extra cadeau. Zelfs Zwarte Piet moest met dit blazen zo hard lachen dat Sint er van bloosde. De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" - - - 4"5i - si Tel. 3071, Grotestr. 327, Waalwij District Waa wijk K.N.B.B. Voorwedstrijden persoonlijk kampioenschap derde klasse. Daar de B.V. HBS (Frans v. Helvoirt) niet in aanmerking wenst te komen voor het organiseren van vóórwedstrijden om het per soonlijk kampioenschap derde klasse van 't district Waalwijk van de KNBB, zullen de ze thans worden gespeeld in de clublokalen van Ons Genoegen (Wed. Passier) en BSV (Ad. van Cromvoirt). Op biljart 1 (clublokaal BSV) spelen de volgende deelnemers A. Verhoeven van 't Zwaantje-G. Ouwerkerk van KNA; H. Pelders van BSV - A. van Gelder van Cen tral; W. Herman van Ons Genoegen - H. Muller van OOG. Het programma luidt als volgt Vrijdag 9 december 7 uur W. Herman - H. Muller 8 uur: G. Ouwerkerk - A. Verhoeven; 9 uur: H. Pelders - A. van Gelder; 10 uur: G. Ou werkerk - W. Herman; 11 uur: A. Ver hoeven - H. Muller. Zaterdag 10 december 4 uur: G. Ouwerkerk - A. van Gelder; 5 uur: G. Ouwerkerk-H. Pelders; 6 uur: A. Verhoeven - W. Herman; 7 uur: H. Muller - A. van Gelder; 8 uur H. Pelders - W. Herman; 9 uur A. van Gelder-A. Verhoeven; 10 uur: H. Pelders - H. Mui ter; 11 uur: W. Herman - A. van Gelder. Zondag 11 december 3 uur: G. Ouwerkerk - H. Muller; 4 uur: H. Pelders A. Verhoeven; 5 uur: W. Her man - H. Muller; 6 uur A. Verhoeven - G. Ouwerkerk; 7 uur: H. Pelders - A. van Gelder. Op biljart II (clublokaal Ons Genoegen) spelen: J. Hoevenaar van OOG; P. IJpe- laar van Ons Genoegen; F. v. d. Hooff van BSV; H. Rombouts van KNA en M. Knuist van Keesje. Hier luidt het programma als volgt Vrijdag 9 december 7 uur: J. Hoevenaar - P. IJpelaar; 8 uur: F. v. d. Hooff - H. Rombouts; 9 uur: M. Knuist - J. Hoevenaar; 10 uur: P. IJpelaar -F. v. d. Hooff; 11 uur: H. Rombouts- M. Knuist. Zaterdag 10 december 4 uur: F. v. d. Hooff - M. Knuist; 5 uur: J. Hoevenaar-H. Rombouts; 6 uur: P. IJ pelaar - M. Knuist; 7 uur: J. Hoevenaar - F. v. d. Hooff; 8 uur: P. IJpelaar - H. Rombouts; 9 u.: J. Hoevenaar - M. Knuist; 10 uur: F. v. d. Hooff - P. IJpelaar. Zondag 11 december 4 uur: H. Rombouts - F. v. d. Hooff; 5 uur: J. Hoevenaar - P. IJpelaar; 6 uur: M. Knuist - H. Rombout9. Het bestuur vertrouwd dat de spelers op tijd aanwezig zullen zijn, hetgeen een vlot te afwerking van het programma waar borg. NED. HANDBAL VERBOND Afd. West-Noord-Brabant. Standenlijsten eerste helft der competitie. Dames le klasse Longa x 5 5 0 0 8 0 1 Aktief 5 3 0 2 6 Be Fair 6 1 0 5 2 EmBE 5 0 0 5 0 Dames 2e klasse Desk 4 3 1 0 7 Oisterwijk 4 3 0 1 6 EBHV 2 6 3 0 3 6 BI. Wit 2 6 3 0 3 6 R'daal 2 5 2 1 2 5 Terheijden 5 0 0 5 0 Heren le klasse Velocitas 8 6 0 2 12 Were Di 6 5 0 1 10 Taxandria 8 4 1 3 9 SOA 2 7 3 0 4 6 Juliana 8 2 1 5 5 KSB xx 7 3 1 3 3 Volt 2 8 1 1 6 3 Heren 2e klasse A Rapid 2 6 5 0 1 10 Dongen 7 4 2 1 10 EBHV 2 7 4 2 1 10 Velocitas 2 5 1 0 4 2 Juliana 2 7 0 0 7 0 Heren 2e klasse B Desk 5 3 2 0 8 Longa xx 6 5 1 0 7 Tachos 2 5 1 1 3 3 Taxandria 2 6 1 1 4 3 KBS 2x 4 0 1 3 1 Dames junioren A EBHV 1 7 6 0 1 12 EmBeE 7 6 0 1 12 Dongen 8 5 0 3 10 Be Fair 4 2 0 2 4 EBHV 2 6 1 1 4 3 Terheijden 3 0 1 2 1 SOA 7 0 0 7 0 Dames junioren B Were Di 9 9 0 0 18 Desk 7 7 0 0 14 Uno Animo 7 4 1 2 9 Were Di 2 8 4 1 3 9 BI. Wit 6 3 0 3 6 KSB 6 2 0 4 4 Aktief 7 2 0 5 4 Oisterwijk 8 2 0 6 4 Tachos 6 1 0 5 2 Nemelaer 7 1 0 6 2 Heren junioren Desk 6 5 0 1 10 Juliana 5 4 1 0 7 Dongen 6 3 1 2 7 Were Di 6 1 0 5 2 EBHV 5 0 0 5 0

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5