DRUNEN S.HJ. BINNEN- EN BUITENLAND M. J. VAN HULTEN hartelijk gehuldigd bij 40-jarig jubileum Hoge Braken te Drunen groeit uit tot ideaal opvangcentrum voor de jeugd „Zwervende" Instuif krijgt nieuw tehuis DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 Tafeltennis KAATSHEUVEL Tafeltennisvereniging NVR Uitslagen Dames: JVC 2—NVR 5—5 Heren: NVR-Shooting Stars 37 NVR 3Smashers 2 19 Jun.: SmashersNVR 1 73 Programma zaterdag en zondag. Zaterdag 10 december: Heren: Excelsior 3NVR 1. Taxandria 2—NVR 2. RKC 2—NVR 3. Zondag 11 december: AuroraNVR 4. Dames zondag 11 dec.: NVR—RKC half drie. Junioren zondag 11 dec.: NVR 1—KAT 1, half drie. Zondagsdienst. Vanaf zaterdagmiddag 3 uur tot maandagmorgen 8 uur, uit sluitend voor spoedgevallen. Dienst: Dr. Verhaak. Loterij SHJ. A.s. zaterdag zullen bestuur en leden van SII.I met een huis aan huis-actie de verkoop beginnen van de loten van de loterij waar van de trekking zal plaats vin den op 2e Kerstdag. Dit zijn de laatste loten van de grote loterij die t.g.v. het 50-jarig bestaans- feest werd gehouden. STEUNT Winkelactie 1960. zijn ingeleverd, zijn gesorh Zij hebben een groot aantal De vele duizenden enveloppen die door het kopend publiek in verband met de St. Nicolaasactie gesorteerd, per sonen vele uren werk gegeven, maar dinsdagavond was men reeds zo ver dat de winnende dag kon worden bepaald. Dit bleek 28 november te zijn. Dit was dus de dag waarop het gemiddelde aantal bonnen was gezet. Er wa ren 449 gelukkige winnaars en aan hen werd reeds dinsdag avond per post de bewijsstukken voor gratis kopen verzonden. Zij dienen dit voor 15 december te doen bij 'n deelnemer-winkelier. De drie winnaars van de extra premies voor het grootste aantal ingeleverde bonnen in één enve lop op de niet winnende dag wa ren mevr. Romson. H. C. hom mers en mevr. v. Vliet. De winkeliersvereniging Dru- nen-EIshout kau weer terugzien op een geslaagde St Nicolaas- winkeactie in 1969. Agenda. Zaterdag 10 december. 2.30 uur Balletschool, Hoge Braken. 8 uur „De onzichtbare tegen stander", 14 jaar. Zondag 11 december. 11.15 uur r.k. bibliotheek Hoge Braken. 11.30 uur repetitie Drunense Harmonie, zaal Gez. Elshout. 4 uur „De onzichtbare tegen stander", 14 jaar. 6.15 uur „Een kwam terug", 14 jaar. 8.30 uur „Drie Franse katjes", 18 jaar. Filmjournaal „DE ONZICHTBARE TEGENSTANDER" Randolph Scott in een pittige en spannende western, waarin het recht het weer zwaar te verduren krijgt te gen de boosheid van allerlei ongure individuen. Aanvankelijk lijkt het er op dat het boevenpak de overhand zal krijgen, maar de held van het ver haal is niet zo gemakkelijk klein te krijgen en hij is het die tenslotte orde op zaken stelt. Voor de liefhebbers van rokende revolvers, stofwolken onder paarden hoeven en natuurlijk ook de roman tiek. Zaterdag om 8 uur en zondag om 4 uur. Toegang 14 jaar. „EEN KWAM TERUG" De Amerikanen en Britten hebben hun films over de ontsnapping van krijgsgevangenen uit Duitse kampen, maar ook de Duitsers kunnen wijzen op een even moedige als sensationele ontsnapping van een Duitse soldaat uit een Engels gevangenkamp. Een boeiend verhaal van stoutmoedigheid en volharding, waarin Hardy Krüger een voortreffelijke rol speelt als de gevangen piloot Franz von Werra. Een film die de toeschouwer enige uren in sterke spanning houdt. Zondag om 6.15 uur. Toegang 14 jaar. „3 FRANSE KATJES" Mylene Demongeot, Pascale Petit en Jacqueline Sassard zijn de drie katjes in een geestige, spitse en on deugende komedie van Michel Bois- rond. Het is allemaal heel erg Frans: charmant, onderhoudend en zwierig. De meisjes hebben 't moeilijk Aga- the (Pascale) is getrouwd met de vriendelijke André, die erg goed van vertrouwen is. Sabine (Mylene) en Hélène (Jacqueline) zijn bedrogen door dezelfde jongeman: Julien Fe- nal (Alain Delon) en daarom dromen zij er van hem naar een ander leven te bevorderen. En als Julien rustig doorgaat met zijn spelletje, maken ze aanstalten om dit plan ten uitvoer te brengen. Ze maken vergiftigde bon bons, maar het is Julien's vader die er van eet zonder er overigens van do®d te gaan. Plotseling gaat Julien zijn leven verbeteren. Hij verbreekt zijn verloving met de jaloerse Anita, die hem echter met een revolver ach tervolgt op een concert van een kwar tet, waarin de ouders van Hélène meespelen, waama de vier katjes ter stond in 't gevang belanden. Daar worden ze verstandig en als dan nog Julien besluit om met Hélène te trou wen, hebben de drie Franse katjes zelf hun nagels uitgetrokken. Woensdag 8 uur. Toegang 18 jaar. Koninklijke onderscheiding voor bijzondere verdiensten voor Drunense gemeenschap „Niet alleen het gemeentebe stuur van Drunen heeft grote waardering en respect voor Uw vele verdiensten voor de Drunen se gemeenschap, maar Uw veel zijdige activiteiten hebben ook erkenning gevonden by de aller hoogste instantie. Het is mfj dan ook een bijzonder genoegen U be kunnen mededelen dat het Hare Majesteit de Koningin heeft be haagd U te onderscheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau." Deze woorden waren het hoog tepunt van de toespraak van bur gemeester Stieger van Drunen tot de heer M. J. van Huiten, direc teur van de Coöperatieve Eerste Langstraatse Zuivelfabriek, ter gelegenheid van diens 40-jarig jubileum. Burgemeester Stieger sprak deze woorden tijdens de zeer druk bezochte receptie, wel ke dinsdagmiddag in café-restau rant Gez. Elshout te Drunen werd gehouden. Woorden van grote lof en waardering werden er tijdens de herdenking van dit 40-jarig jubi leum verder gesproken door de HoogEerw. Heer Deken Rooüac kers namens de parochiegemeen schap en door de heer A. Kamp namens het bestuur van de Zui velfabriek. WERKZAAM MAN OP VELERLEI TERREIN Burgemeester Stieger zei dat het voltallige gemeentebestuur gaarne gekomen was om uiting te geven aan zijn waardering en hulde voor het vele en belangrij ke werk dat de heer van Hulten voor de Drunense gemeenschap heeft verricht. „Uw verdiensten bij de Coöperatieve Langstraatse Zuivelfabriek, waar U thans 40 jaar werkzaam bent, sinds 1942 als directeur, worden zeer hoog aangeslagen. Maar U hebt Uw werkzaamheid niet beperkt tot Uw eigen terrein. Ook op ander terrein en in het bijzonder op so ciaal-charitatief gebied heeft 1' veel voor de Drunense gemeen schap gedaan. U bent het ijverig bestuurslid van vele verenigin gen, waarbij het dan meestal het penningmeesterschap is dat U nauwgezet en bekwaam vervulf. Zo bent U meer dan 25 jaar pen ningmeester van de afdeling Dru nen van het Wit-Gele Kruis en van de Gem. Instelling voor Maatschappelijke Zorg. U bent de man geweest van de parochie-bi bliotheek en verder hebt U zit ting in de besturen van Gezins zorg en Ivraamverzorging." Nadat burgemeester Stieger de jubilaris de koninklijke onder scheiding had opgespeld en de heer en mevrouw v. Hulten har telijk had gelukgewenst met dit jubileum en deze onderscheiding, sprak hij de hoop uit dat deze dag wel een rustpunt, maar geen eindpunt zou zijn en dat de Dru nense gemeenschap nog vele ja ren zal mogen profiteren van de activiteiten van de heer v. Hul ten. Voorafgaande aan deze offici ële huldiging hadden ook Deken Rooijackcrs en de heer A. Kamp woorden van lof en waardering tot de jubilaris gericht. Deken Rooijackers dankte de heer van Hulten in het bijzonder voor het werk dat hij in het belang van de parochiegemeenschap op sociaal- charitatief terrein had verricht. De heer Kamp voerde het woord namens het bestuur van de Zui velfabriek, waarbij hij de histo rie van het bedrijf schetste en het vele belangrijke werk van de heer van Hulten onderstreepte en hem daarvoor dank en hulde bracht. Als jubileumgeschenk ontving de jubilaris van het bestuur en het gezamenlijk personeel van de Zuivelfabriek een gedeeltelijke vernieuwing van zijn woningin richting. Van de receptie maakten zeer velen uit Drunen en omge ving gebruik om de jubilaris ge luk te wensen, waarbij nog vele geschenken werden aangeboden. In een kort woord dankte de jubilaris voor deze hartelijke en warme huldiging. Nieuwe zaal (300 pers.) wordt in gebruik genomen) met feestweek van 1-8 januari Drie jaar geleden, in november 1957, werd in Drunen „De Hoge Braken" in gebruik genomen. Dit geheel verbouwde en modern ingerichte voormalige patronaatsgebouw was bestemd als cen trum voor de Drunense jeugd, die zich evenals in zovele andere gemeenten in haar activiteiten en mogelijkheden geremd zag door een nijpend gebrek aan goede zaalruimte. Het tot stand komen van De Hoge Braken is vooral het werk geweest van de nu zes jaar bestaande Jeugd centrale, die bij de verwezenlij king van haar initiatief kon steunen op de belangrijke finan ciële hulp van industrie en gemeente. Thans, na drie jaar ervaring met de exploitatie van De Hoge Braken, mag gezegd worden, dat men de eerste kinderziekten te boven is en dat de verdere ontwikkeling van dit prachtige culturele verenigingscentrum met alle vertrouwen mag worden tegemoet gezien, hetgeen uiteraard niet wil zeggen dat ook de financiale zorgen van de baan zyn, want een gebouw zetten en het in stand houden zijn twee heel verschillende zaken. Dat men echter drie jaar na de start reeds tot de realisering van een tweede zaal is gekomen, bewijst niet alleen dat Drunen in het bezit is van een actieve en vooruitstrevende jeugdcentrale, maar ook dat De Hoge Braken alle mogelijkheden in zich heeft uit te groeien tot een ideaal opvangcentrum voor de Drunen se jeugd, waarvan circa 600 jongens en meisjes tussen 8 en 17 jaar bij de Jeugdcentrale zijn aangesloten. Deze nieuwe zaal, die aan de voorgevel is aangebouwd (een even praktisch als geldbesparend idee van mevrouw van Gooi, die dan ook niet voor niets de echtgenote is van de directeur van gemeentewerken) en die aan circa 300 personen plaats biedt, zal op 1 jan. a.s. officieel door burgemeester Stieger wor den geopend. Een feestweek van 18 jan. zal deze opening een bijzonder cachet geven. Deze nieuwe zaal, die 33 meter lang en 9 meter breed is, moet in eerste instantie gezien worden als nieuw tehuis van de Instuif, die in het voormalige patronaat thuis was en door de verbouwing en bestemming van De Hoge Braken tot bioscoopzaal zwer- bend was geworden. Het was een bloeiende instuif van ruim 400 leden, die nu vier jaar geleden zonder eigen home kwam te zit ten en daardoor in een min of meer sluimerende toestand ge raakte. De nieuwe zaal is dus op de eerste plaats het nieuwe home van een hopelijk weer oplevende en opbloeiende instuif en de zaal zal op 1 jan. a.s. dan ook worden ingewijd met een balavond van de Instuif. Verder zal de zaal na tuurlijk ook voor andere doelein den gebezigd worden. Men heeft er namelijk ook de beschikking over een royaal podium van 7,5 x 7,5 meter, dat o.in. dienst zal doen als balletstudio voor de twee balletgroepen die Drunen rijk is. Ideaal is de zaal daar naast voor personeelsbijeenkom sten van grotere bedrijven en voor het houden van congressen en andere grotere bijeenkomsten, waarbij dan ook nog de grote film- en toneelzaal kan worden ingeschakeld. Het is echter geens zins de bedoeling om een concur rentie in het leven te roepen met hotels, restaurants en café's in Drunen. In de geplande feestweek zul len verder worden gehouden een avond voor de georganiseerde jeugd en de ouders, een avond voor de K.A.J., terwijl de twee laatste avonden 't rad van avon tuur zal draaien t.b.v. het jeugd werk. Ook is men nog voorne mens een balavond voor ouderen te organiseren. MOEILIJKE AANLOOPTIJD Dat de Hoge Braken de eerste moeilijke aanlooptijd heeft kunnen overwinnen is voor een belangrijk deel te danken aan het feit dat de Jeugdcentrale het klaar heeft ge speeld een bioscoopvergunning te krijgen (er zijn in Nederland slechts twee jeugdcentrales die een bios coopvergunning bezitten). Deze bios coopvergunning was bijzonder wel kom, want de behoefte aan een bios coop in Drunen was wel bijzonder groot. Maar hoewel de exploitatie- cijfers momenteel reden geven tot te vredenheid en vertrouwen, is het toch lang niet zo dat men er nu bovenop is. „Het is en blijft nog altijd een he le toer om de zaak financieel rond te krijgen", zo verklaarde ons de heer W. v. Gooi, directeur van gemeente werken en lid van het 4 man tellende dagelijks bestuur van de Jeugdcen trale. De drie andere leden zijn de heren L. van Drunen, J. Aerts en Kop. „Zo is de belangstelling voor de Culturele Kring nog aan de zeer matige kant, maar ook dit moet groeien en we zijn er van overtuigd dat in de loop der jaren de exploitatie van De Hoge Braken steeds minder zorgen zal brengen. Bijna alle vereni gingen in de gemeente, die op gezet te tijden uitvoeringen geven, zijn nu thuis in De Hoge Braken, en met de ingebruikneming van de nieuwe zaal zullen de mogelijkheden van het ge bouw nog belangrijk worden uitge breid." Och, men heeft zich in Drunen bij de stichting van De Hoge Braken niet diep gebogen over de financiële aspecten van het geval, want dan was men er wellicht niet aan begonnen. „Het ging er ons om iets voor de Drunense jeugd in het leven te roe pen, een opvangcentrum, waar de jeugd zich zou kunnen uitleven in verenigingsactiviteiten en we mogen nu met voldoening constateren, dat het gebouw volledig aan zijn doel be antwoordt", zo verklaarde ons Louis van Drunen sr., een man die zijn spo-^. ren in het Drunense jeugdwerk wel verdiend heeft. En de heer v. Gooi stelde het kort en bondig: „Het ge bouw is er voor de jeugd en wanneer de jeugd nu maar zegt wat ze graag wil, dan zullen wij ons best doen dit te realiseren." Ook wil de Jeugdcentrale de on langs in het leven geroepen hobby clubs in het Hoge Braken-complex opvangen. Men is namelijk voorne mens om de blokhut, die de Drunense jeugdbeweging achter de Hoge Bra ken bouwde, als onderkomen voor de hobbyclubs te bestemmen en de diver se afdelingen van de jeugdbeweging elk een eigen en apart onderkomen te geven. Dit zijn grote plannen, maar wij twijfelen er niet aan of de voort varende Jeugdcentrale zal ook dit 'T IS ALTIJD VAN MAAREN ALS 'T BRILLEN BETRt DEN BOSCH TILBURG BREDA weten te realiseren en evenzeer zijn we er van overtuigd dat de burgerij dit prachtige en waardevolle jeugd werk met royale giften zal willen steunen. Drunen zet het jaar 1961 in met een even belangrijke als zinvolle ac tiviteit t.b.v. haar jeugd, die in de leden van de Jeugdcentrale zulke energieke en bekwame pleitbezorgers heeft. Moge deze eerste dag van 1961 de inleiding zijn van een zegenrijk en gelukkig jaar voor het Drunense jeugdwerk, dat in De Hoge Braken een „thuis" bezit waarop elke Lang straatse gemeente jaloers zal zijn. Geruisloos en zonder het officiële eerbetoon dat een bisschop toekomt is St. Nicolaas met achterlating van al zijn goede gaven weer uit ons mid den verdwenen. Waar hij is en hoe het met hem gaat weet niemand en het kan de brave gelovigen ook geen blixum schelen, want de buit is bin nen. Dit spoorloos verdwijnen van de Spaanse bisschop is elk jaar een pijnlijk en zelfs wat beschamend ver schijnsel, dat de commerciële sfeer rond het feest van de grote kinder vriend alleen maar heel nadrukkelijk onderstreept en dat vooral op het in heilige vrees en dankbaarheid opge voede kinderzieltje een wel heel vreemde indruk moet maken. Zelfs een kind moet er zich over verbazen dat St. Nicolaas wel met heel veel feestelijk gedruis wordt binnenge- haal, maar zonder plichtplegingen door een achterdeurtje uitgelaten wordt zodra hij blut is. Maar wan neer datzelfde kind de taktiek van de „vriendelijkheid om het gewin'in het dagelijks leven toepast, dan vallen er tikken op de bipsjes. Weet dan kind veel van de commercie, die na 5 de cember in St. Nicolaas geen brood meer ziet en hem daarom ook niet meer ten tonele voert om de kinder schaar in de gelegenheid te stellen hem te bedanken. Nu kan men de discrepantie tussen 4 en 6 december wel trachten te ver doezelen met de opmerking, dat St. Nicolaas gelijk alle heiligen een be scheiden man is, die van geen be dankjes wil weten, maar een bisschop blijft een bischop en als hij hele nachten op de daken bezig is geweest, onthaal men hem na gedane arbeid toch minstens op een stevig ontbijt met een mok warme koffie op de morgen van de 6e december, afge zien nog maar van de dankhymnen welke hem bij"-zi)tr vertrek zouden moeten vergezellen. Het is gewoon een kwestie van dankbare beleefd heid, die dan wel geen geld opbrengt, maar die toch geheel in de lijn ligt van onze pedagogische activiteiten. De ontvangst van de Sint is altijd buitengemeen hartelijk en doet den ken aan de verwelkoming van een puissant rijke oom, die jaren geleden naar Amerika is geëmigreerd en daar koning in een of ander artikel is ge worden. Er is tijdens zijn afwezig heid geen goed woord over hem ge zegd, maar nu hij met goud behan gen in de schoot de familie terug keert vindt hij iedereen aan zijn voe ten. De ontvangst van de goedheilig man wordt al heel vroeg ter hand genomen door de winkeldrijvende burgerij en zij omringt hem met alle hulde en eerbetoon welke een heilige past die geld in het laatje brengt. De vroomheid gedijt goed rond de zak met goudstukken. Zelfs de burgerlij ke overheid ontkomt niet aan een of ficiële ontvangst, want ten slotte is middenstandsbelang in zeker opzicht ook gemeentebelang, hetgeen weer niet zeggen wil dat middenstandsbe- stuur ook gemeentebestuur is. Bij de ze ontvangsten moet er echter bij me nig kind toch wel een ernstige twij fel rijzen omtrent de geloofsovertui ging en de heiligheid van de Spaan se bischop, want de geestelijkheid ontbreekt altijd bij de blijde incomste van de Sint, alsof de Kerk nog altijd niet helemaal zeker is van het won derdadige licht rond de bisschop van Myra. Heeft de Sint echter zijn droom- geschenken over de van verwachting kloppende harten uitgestort, dan zinkt hij weer voor twaalf maanden in de vergetelheid terug en wel zó snel dat er op de ochtend van de 6de decem ber geen spoor meer van hem te zien is. De man die met zoveel geld hier heen kwam krijgt van niemand een hand nu hij alleen nog maar betaalde rekeningen bezit en waarvoor de middenstand hem toch wel bijzonder dankbaar zou mogen zijn. Ach ja, zo wordt op aarde ook alle heiligheid ontluisterd door kasregis ters en verlies- en winstrekeningen. En niemand staat stil bij de verwon dering van het kind. Als we een wonder in leven willen houden, moet het met dankbaarheid gevoed worden, als u begrijpt wat ik bedoel. Als dat te duur is, laten we dan de kinderen duidelijk uit de doe ken doen hoe het St. Nicolaas-won- der aan de commerciële steel sit. Een intocht van St. Nicolaas, goed, maar dan ook een afscheid. De kin deren zullen het vanzelfsprekend vin den en de middenstand zal er zeker alle reden voor hebben. KENNEDY BIJ EISENHOWER President Eisenhower heeft dinsdag zijn democratische op volger Kennedy ontvangen voor 'n bespreking over een doeltref fende overdracht van de macht op 20 januari a.s. In een communiqué werd later meegedeeld, dat Eisenhower en Kennedy hadden gesproken over de belangrijkste problemen, die de vrede, de veiligheid en de vrij heid in de wereld betreffen. SOEKARNO VOOR DE HAAN VOLGEND JAAR KRAAIT... President Soekarno van Indo nesië heeft woensdag op een bij eenkomst in Bandoeng, waarop ongeveer 100.000 mensen aanwe zig waren, gezegd, dat, als het Indonesische volk absoluut één is, Nederlands NieuwGuinea „vóór de haan volgend jaar kraait, onder Indonesisch gezag zou terugkeren". Hij zei: „Roep merdeka (vrijheid), tot de Ne derlanders in West-Irian jullie kunnen horen. Roep zeventien keer merdeka". NA OVERLEG MET ANWB GAAT RIJKSPOLITIE VEILIG HEIDSGORDELS GEBRUIKEN Bond verzoekt alle ministers voorzie dienstauto's van gordels De toeristenbond ANWB heeft zich tot alle ministers gewend met het verzoek veiligheidsgor dels te laten aanbrengen in alle onder de ministeries ressorteren de autoparken, ook het militaire. Onderzoekingen hebben uitge wezen, dat het aantal slachtof fers van auto-ongevallen dras tisch vermindert bij het gebruik van deze gordels. De Bond acht het dan ook van het allergrootste belang, dat de overheid voorgaat bij het nemen van maatregelen, die de verkeersveiligheid bevor deren. Niet alleen zullen de inzit tenden van overheidsvoertuigen beter beschermd zijn, doch 'bo vendien zal er van een dergelijke maatregel een stimulerende wer king uitgaan voor overige weg gebruikers, voor zover deze nog niet doordrongen zijn van 't nut van veiligheidsgordels. In oktober 1.1. heeft de ANWB de Rijkspolitie gevraagd om vei ligheidsgordels te gaan gebrui ken. Het korps Rijkspolitie heeft de Bond thans medegedeeld, dat besloten is om in alle auto's van het korps de gordels aan te bren gen. Op advies van de ANWB zal de Rijkspolitie een z.g. diagonaal- borstgordel monteren op de plaats van de bestuurder. Op de plaats naast de bestuurder wordt een z.g. driepuntsgordel beves tigd. FM-OMROEP IN MIDDEN- EN WEST-NEDERLAND De N.V. NOZEMA maakt be kend, dat met ingang van 10 dec. a.s. de twee FM-om.roepzenders, die het midden en het westen van het land moeten bestrijken, op proef in dienst zullen worden gesteld. De ene zender zal op frequen tie 92,6 MHz programma I en de andere op frequentie 96,8 MHz programma II van de Nederland se Omroep uitzenden. De zenders zijn geplaatst in de nieuwe radio toren van het zendercomplex Lo- pik-Radio. is 2 punten in mindering. Standen ijst district Zuid B. Dames 1 e klasse Marathon Walheren Zld. Sport Tachos Hellas Hontenisse EBHV SOA Heren le klasse EBHV 8 Tonido 6 Volt 7 Marathon 8 SOA 8 Volharding 7 EMM 6 Hellas 6 Heren 2e Idasse Tachos Rapid SIOS Fortuna Tonido 2 Marathon 2 Be Fair x Olympus 14 13 11 8 6 5 3 0 12 11 10 6 6 5 4 2 14 14 8 5 5 2 2 0 Dames 2e klasse A, Distr.-klasse Uno Animo Volt BI. Wit Were Di KSB R'daal x WSC x door het kopen van een lot op zaterdag 1 0 december v ui wiiuu uit i ut/ ui. iiit/Uictaoi VUGHTERSTR. 25 MARKT 32 Nwe GINNEKENS1R. HL

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 6