<:ülóitekaartjeó LAATSTE Mll'Um FEUILLETON WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N TIELEN Wielerecho's DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 DEC. 1960 van Waalwijk lag of dal het om gekeerde het geval was. in zijn welkomstspeechjc zei de voorzitter van WSC, dat hij uitgenodigd was 'n bemoedigend woordje te richten tot de gasten, waarachter zich wel een beetje vrees voor het gerenommeerde Waalwijkse team verborg, maar misschien ook enige hoop Waal wijk in slaap te sussen. I)us wer den heide teams aangemoedigd. WSC is al een oude vereniging. Veel leden maakten indertijd de onrichting mee en zijn dus ook zo jong niet meer. Verdwenen zijn de aspiraties van de jeugd: het op de troon willen zitten, kampioenschappen -behalen enz. Waalwijk schaakt voor zijn ge noegen. Daarom hoopte de voor zitter dat het ook nu vooral een genoeglijke wedstrijd zou wor den. Er was nauwelijks een half uur gespeeld, toen een luid „mat" het einde verkondigde aan het 7e bord, 10 voor Cupelle. Even la ter enige deining om het 4e hord, waar de Waalwijkse speler mes en vork verkeerd hanteerde. Hij moest (voor straf) met vork al leen verder eten, wat hij ook smakelijk deed. De tegenstander werd volledig „geconsumeerd". Een mooie partij leverde Kuijs- ten aan het 2e hord. Hij kondigde mat aan in drie zetten, offerde de dame en bracht de score op 11. Allengs kwamen de puntjes voor Waalwijk binnenrollen en het einde kwam met de ongelooflijke uitslag 91. Volledig overzicht. WSC Waalwijk De Vrije Pion Spran-Capelle 1 M. C. Goudherg 1-0 C. Quirijns 2 P. H. Kuijsten 1-0 W. J. Goedhart 3 I). Pullens 1-0 S. Oerlemans 4 J. Pullens 1-0 H. L. Stein 5 A. de Munnik 1-0 J. Benschop 0 P. v. d. Hoven 1-0 Dr. C. H. K. Winterwerp 7 A. Koog 0-1 T. Hijken 8 G. Smits 1-0 H. Weistra 9 W. .1. Zeeuwen 1-0 J. Rosen brand 10 A. v. Huiten 1-0 H. van Oversteeg GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden Shawl; div. handschoenen en wanten: damesparbplulees boek; gouden hcrenring. Verloren Div. handschoenen; kinder fietsje (driewielertje)dames- pantoffel; portemonnee; bood schappentas; step; witte vcr- plecgstcrsschort. AGENDA. Maandag. Musis Sacrum 8 uur: Lustrum concert Waalwijks Orkst met als solist Pierre Jetteur, viool. Lux or 8 uur: „Liebe auf krum- men Beinen", 14 jaar. Dinsdag. Musis Sacrum 8 uur „De prin ses en de piraat", 18 jaar. Woensdag. Musis Sacrum 8 uur: Dans avond Cilly Wang (Kunstkring). Luxor 8 uur: „Liebe auf krum- men Beinen", 14 jaar. Ds. J. Breeuwsma deed intrede in Ned. Hervormde gemeente Waalwijk Gistermiddag had in de Ned. Hervormde Kerk aan de Haven de intrededienst plaats van ds. Breeuwsma, die na een 10-jarige werkzaamheid in de Ncd. Herv. Gemeente Zevenbergen de plaats van ds. Schellevis in Waalwijk heeft ingenomen. Nadat ds. Breeuwsma in de morgendienst door ds. Post uit Eindhoven in het ambt bevestigd was, werd 's middags om 3 uur de intrededienst gehouden, die door zeer velen werd bijgewoond. Onder de aanwezigen merkten wij op ds. Post, ds. Vink van de Ncd. Herv. Gemeente Besoijen, ds. Schuurman van de Ned. Herv. Gemeente Baardwijk-Drunen, ds. v. d. Schee uit 's-Gravenmoer; ds. v. d. Ploeg uit Waspik, ds. Bos uit Sprang, ds. v. d. Meulen va" de Gereformeerde Kerk Waal wijk, burgemeester Teijssen, ge meentesecretaris Vlaar, wethou der van Heeswijk, diverse afge vaardigden van de kerkeraden uit de Ring Waalwijk en 'n grote afvaardiging van de Ned. Herv. Gemeente Zevenbergen. Als tekst van zijn intrede-pre- dikatie had ds. Breeuwsma de tekst uit Johannes 1 gekozen: „Zie het Lam Gods dat de zonden der wereld wegneemt". In gloed volle bewoordingen drukte hij zijn nieuwe gemeentenaren op 't hart om toch vooral geloof en vertrouwen te hebben in het Lam Gods en niet te zeer op eigen kracht en Kunnen te vertrouwen en te willen steunen. Ds. Schuurman riep als consu lent namens de Ring Waalwijk en de Classis Heusden ds. Breeuwsma een hartelijk welkom toe. Hij zegde hem alle steun en medewerking toe en sprak de hoop uit dat zijn werk in Waal wijk onder Gods rijke zegen veel vrucht zou mogen afwerpen. Ds. v. d. Meulen sprak een woOrd van welkom namens- xlo Gereformeerde Kerk von Waal wijk. Ds. Breeuwsma dankte in har telijke bewoordingen voor dit welkom en in 't bijzonder dank te hij ds. Schuurman voor de wij ze waarop deze het consulent- scha]) heeft waargenomen. Ook ouderling J. Scholt, die namens de kerkeraad en de geineentcna- ren ds. Breeuwsma welkom had geheten, en de gemeentenaren nad uitgenodigd de nieuwe predi kant Gezang 94 toe te zingen, en ds. v. d. Meulen dankte hij voor hun hartelijke woorden. Hij hoopte dat met de classis Heus den een prettige samenwerking zou mogen ontstaan. „In Zeven- hergen speelde ik mid voor", al dus ds. Breeuwsma, „en dit was mogelijk omdat daar de classis geheel gelijkgericht was. Hier kom ik op de linksbuitenplaats te staan, maar dit behoeft een goede en vruchtbare samenwer king niet in de weg te staan, want in een goed elftal kan niet iedereen midvoor spelen." Ds. Breeuwsma hoopte ook op een prettige samenwerking met de kerkeraad en hij hoopte dat hij met zijn gezin geheel in de ge meente zou worden opgenomen. „Van mijn kant staat de deur van de pastorie altijd open." Ds. Breeuwsma gewaagde verder van zijn bijzondere prettige sa menwerking met de burgerlijke overheid in Zevenbergen (in 10 jaar tijd heeft ds. Breeuwsma daar de bouw van een bejaar dencentrum, een jeugdhuis, en kele scholen en de restauratie van de kerk kunnen realiseren.) Hij hoopte in de gemeente Waal wijk eenzelfde samenwerking en goede verstandhouding te vin den. Burgemeester Teijssen, die na mens de gemeente Waalwijk een woord van welkom sprak, zegde ds. Breeuwsma alle medewer king toe en hoopte dat ds. Breeuwsma in zijn nieuwe ge meente veel zegenrijk werk zou mogen verrichten. Na afloop van deze intrede dienst was er in het koor voor de gemeentenaren gelegenheid de nieuwe predikant te begroeten, van welke gelegenheid uiteraard door allen werd gebruik ge maakt. Het deed ds. Breeuwsma hierbij kennelijk deugd een zo grote afvaardiging uit Zevenber gen te mogen begroeten en van hen voor het laatst afscheid te nemen. - Er is sprake van een volksop roer in Algerije. In Algiers, Oran enz. wordt hevig gevochten tussen Fransen en Moslims, maarr ook te gen de politie en militairen. In Al giers zijn 15 doden gevallen, elders 11. President de Gaulle gaat gewoon door met het bezichtigen van verschil lende plaatsen, maar 't ergste is, dat de Moslims, die eerst voor de Gaulle waren, thans voor de opstan delingenregering van Abas demon streren en vechten. De toestand is zeer gespannen. - Een administrateur in Den Haag heeft een bedrag van een ton weten te verduisteren. - Prinses Beatrix heeft inplaats van prinses Margriet, die ziek is, op de werf te Hardinxveld, een nieuw passagiersschip, de „Prinses Mar griet" te water gelaten. Zij deed het zo fors, dat zij het bijltje in tweeën 6loeg. - Uit 't Haarlems museum zijn 2 Rembrandts gestolen. - Het verkeer op de weg heeft dit weekeinde 5 doden gevergd. - Met een schitterende receptie in het koninklijk paleis in Brussel, waar op koning Boudewijn en Dona Fa- biola zaterdagavond meer dan 4000 gasten hebben ontvangen, zijn de of ficiële feestelijkheden ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk in de Bel gische hoofdstad ingezet. Wielrennen OMMEKEER IN NEDERLANDSE WIELERSPORT (door Ad Vingerhoets) Als de voortekenen niet bedrie gen, staan wij in 1961 voor een gro te wijziging in ons vaderlands wie lerleven. Waren het in het afgelo pen seizoen maar een betrekkelijk gering aantal professionals die met daverende successen voor de dag kwamen, voor 1961 staan er heel wat amateurs gereed om de prof gelederen te versterken. Velen van hen hebben al een onderkomen ge vonden in binnen- en buitenlandse fabrieksploegen. Rapha Germiniani heeft voor 1961 wederom gecontrac teerd Jo de Haan, Ab Geldermans, Dick Enthoven en Bas Maliepaard, een viertal dat het afgelopen jaar bewezen heeft op het internationale vlak mee te tellen. Helyett behoudt Michel Stilker en Jo de Roo; Joop Captein kwam niet meer voor een hernieuwd contract in aanmerking, maar Helyett heeft met het contrac teren van Coen Niesten, Lex van Kreuningen, Jac. van den Klundert, Ab Sluis en René Lotz beslag ge legd op de beste amateurs van 1960. De Hagenaar Ab v. Egmond gaat in 1961 voor Liberia-Grammont rijden, terwijl Piet v. Est de kleuren van Faema zal hooghouden. De kampi oen van 1960, Jef Lahaije, wordt op genomen in de Belgische groepering De Groene Leeuw. Wat de Neder landse fabrieksploegen betreft, we ten we tot dusverre alleen nog maar dat Locomotief o.m. zal uitkomen met Joop Captein, Jan Hugens, Piet Damen, Antoon v. d. Steen, Piet Rentmeester, Piet Steenvoorden en Martin v. d. Borgh. Naast deze ren ners staan ook Jaap Kersten, Piet v. d. Brekel, Frits Knoops, Gerard Lentelink, Henny Marinus, Joop van der Putten, Mik Snijder, Werner Swaneveld en Huub Zilverberg klaar om succes in binnen- en bui tenland te behalen. Renners als An toon Bergmans, Frans Hofmans, Jos Hinsen, Bram Kool, Leo van der Pluym, Geurt Pos, Schalk Verhoef en Arie v. Wetten zullen in het ko mende seizoen het bewijs moeten leveren dat ze nog niet uitgereden zijn; het afgelopen seizoen waren deze knapen stuk voor stuk teleur stellingen. Wat de „veteranen" van dit gezelschap, Wim v. Est, Gerrit Voorting en Wout Wagtmans be treft, wij geloven niet dat ze mo gelijk met uitzondering van „ijzeren Willem" nog tot grote prestaties zullen komen. De aanvulling is er echter. Verschillende renners wor den direct al beroepsrijder, anderen stappen halverwege 't seizoen over. Hier volgen de belangrijksten onder hen: Lex v. Kreuningen (Utrecht), Jan Hugens (Amstenrade), René Lotz (Stein), Ab Sluis (Badhoeve dorp), Jac. van den Klundert (De Heen), Miel Verstraete (Ede), Arie Jongejan (Rotterdam), Frans Ste vens (Dussen), Nico Walravens en Bart Solaro (beiden Den Bosch), Cees Lute (Castricum), Fons Steu- ten (Weert), Piet v. Hees (Hoger- heide), Rini Roks (Bosschenhoofd), Remmelt Hindriks (Sittard), Fons Balvert (Amsterdam) en Huub Duc- kers (Urmond). Met dit nieuwe ge zelschap moeten de wedstrijden aan aantrekkelijkheid winnen en dat kan de wielersport in zijn geheel slechts ten goede komen. (door Ad Vingerhoets De Haarsteegse renner Wim van Heijst stapt volgend jaar over naar de amateurs. Van Heijst heeft een zeer succesvol seizoen achter de rug en hoopt ook in zijn nieuwe omge ving een hartig woordje mee te spreken. Jef Lahaye, twee jaar terug Ne derlands kampioen op de weg, heeft een contract getekend voor de Bel gische extra-sportieve groepering De Groene Leeuw en wordt hiermede dus ploegmaat van o.a. Tuur de Ca- booter en Frans de Mulder. Wij hebben de zesdaagse-resulta- ten van de verschillende jaren eens nageslagen en kwamen tot de be vinding dat Piet v. Kempen met 23 overwinningen aan de leiding gaat. Op de tweede plaats volgt Rik van Steenbergen, en gezien het feit dat laatstgenoemde nog steeds actief aan de wielersport deelneemt, twijfelen wij er geen moment aan, dat onze landgenoot zijn leidersplaats in de kortste keren zal moeten prijsgeven. De Rotterdammer Manus Brink man zet zijn successenreeks in cy- cle-crossen onvervaard voort; hij wist in Harelbeke de 10de plaats voor zich op te eisen, terwijl hij in Stuivenberg de 7de plaats bezette. Volgens het West-duitse Sport blad „Radsport" was Gastone Nen- cini in 1960 met 785 punten de beste Europese renner. De verdere volg orde luidt: 2. Jean Graczyck 503 pnt. 3. Rik van Looy 496 pnt. 4. Jacques Anguetil 389 pnt. 5. André Darrigade 367 pnt. 6. Frans Demulder 359 pnt. 7. Imerio Massignan 353 pnt. 8. Jef Planckaert 344 pnt. 9. Miguel Poblet 333 pnt. 10. Miel Daems. Fred de Bruyne, bekend Belgisch Tour de France renner, zal in 1961 alles op alles zetten om zijn vroege re positie terug te winnen. Fred be leefde in augustus een bijzonder vervelend auto-ongeval, maar is nu weer zover genezen dat hij aan her optreden kan denken. Cees Lute, winnaar van de ronde van Friesland, ronde van Brabant en omloop van de Kempen, stapt in 1961 het profmilieu binnen. Deze Castricumse timmerman legde in '60 ook nog beslag op 10 overwinningen in minder belangrijke wedstrijden. Krijn Post, Nieuw-Vennep, enkele jaren terug een onzer succesvolste amateurs, wil in 1961 weer in de wielersport terugkeren. De Nederlandse amateurkampioen Dick Groeneweg heeft een contract getekend met het Franse extra-spor tieve mejk „Pelforth 43". Hij ver laat dus de rangen der amateurs. Met de overgang van Groeneweg is dus de gehele ploeg, die ons land naar de wereldkampioenschappen afvaardigde, beroepsrenner gewor den. Mik Snijder en Jan Hugens komen voor Locomotief uit en Jac. van den Klundert, René Lotz en Lex van Kreuningen tekenden voor He lyett. Santé Gaiardopi, wereld- en olym pisch sprintkampioen, debuteert 6 januari e.k. in Antwerpen als pro fessional. Gaiardoni, die in oktober 't slachtoffer van een ongeval werd, is weer zover dat hij de traning her vat heeft. GEW. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK Worden gevraagd: BOUWNIJVERHEID Timmerlieden Beton timmerlieden GRAFISCHE NIJVERHEID Zetters Drukker CHEMISCHE NIJVERHEID Ongeschoolden HOUTINDUSTRIE Mach. houtbewerkers Afwerkers (meubel) Meubelstoffeerder (jeugd.) CARTONNAGE Mnl. en vrl. personeel KLEDING-REIN1GING Stiksters Naaisters Vrl. arb. wasserij SCHOEN EN LEDER Ilandschoenafwerksters Handschoenstiksters Schavers Vlezers Looierijsjouwers Overleersnijdcrs L.l. snijders L.l. stiksters Zoolleerstanzers Opzolers Overhalcrs Doorzetters Afmakers Ophalers Ivantenschrooiers Schoenenreinigers METAALNIJVERHEID Vrouwelijk personeel IJksters Montagearbeidsters Electriciens Electr. lassers Electr. monteurs Metaalsmelters Metaalgieters Metaalbeitsers Automonteur Schoenmachinemonteur Machinebankwerkers Plaatwerkers Vuurwerkers Slijpers Walsers Kernmakers Ongeschoolde arbeiders VOEDING- EN GENOTMID DELEN-INDUSTRIE Jongens ter opleiding koekfa- brieK Inpaksters Bakkersknecht HANDEL Jeugdige magazijnbedienden Magazijnbediende Winkelbediende VERKEER Expeditieknecht Kamermeisje VRIJE BEROEPEN Mann. kantoorpersoneel Bankbediende Ass. boekhouder Typiste met Mulo-opleiding Jongste bediende (vr.) HUISHOUDEL. PERSONEEL Dagmeisje hele en halve dagen Werkster 1 a 2 dagen p. week Werkster 2 x V2 dag per week Werkster voor schoonhouden van kantoor. Bieden zich aan: GRAFISCHE NIJVERHEID Typograaf BOUWNIJVERHEID Grondwerkers Metselaars Schilders KLEDING-REINIGING L.l. kapster VOEDING- EN GENOTMIDDE LEN-INDUSTRIE Banketbakker VERKEER Chauffeur HORECA Kok Kelners HUISHOUDEL. PERSONEEL Werkster 2 x dag per weck (Kaatsheuvel) Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur op het Gewestelijk Ar beidsbureau, Grotestraat 339, tel. 2131, Waalwijk. Deze opgave is geldig vanaf heden t.m. vrijdag 10 dec. 1900. Emigratievoorlichting IiJke dinsdag spreekuur van 24 uur. HET CAMERA- MYSTERIE door PERCY KING (Nadruk verboden) 35). „Arme stakkerd!" fluisterde hij ontroerd. „Dat je zó aan je eind moest komenHadden ze zo'n haast dat ze je die paar jaar niet meer gunden?" Met een wrang gevoel bedacht Henderson, dat er nu niet langer aanleiding bestond Anthony's stelregel toe te passen: de fami liewas binnenshuis te redderen. Eindelijk zou de politie kunnen ingrijpen. Als de oude heer niet zo koppig was geweest, zou hem dit niet zijn overkomen. Opnieuw boog Henderson zich over de dode. Ook nu was de re gie met bekwame hand gevoerd. Anthony's binnenzak, waarin de portefeuille had gezeten was bin nenstebuiten gekeerd en het hor loge met ketting verdwenen. De bedoeling lag er dik bovenop: het moest voor roofmoord door gaan. Doch de advocaat liet er zich niet door om de tuin leiden; de moordenaar was binnen de vier muren te vinden. Anthony vormde de laatste hinderpaal in de plannen van enige geweten loze schurken nu was ook de ze uit de weg geruimd. En 't zat hun mee. De kleren van de dode waren doorweekt. In de nanacht had het gegoten, nu motregende het. Allemaal factoren die er niet toe bijdroegen het politieonder zoek te vergemakkelijken; bui ten dat was haar taak toch al zwaar genoeg, want zij die had den gemoord, verstonden wel de kunst achter de schermen te blij ven. Henderson liep naar de villa terug, belde het hoofdbureau van politie en deed mededeling van 't drama. Toen voltooide hij zijn toilet. Harris wachtte hem in de huiskamer. „Kun je met de barkas over weg?" De butler knikte zwijgend. „Steek dan over, maar wees voorzichtig met de mist. Kijk goed uit. Inspecteur Sargent zal met een man of wat aan de jacht haven staan." Henderson ging naar boven om de anderen te wekken. Terwijl hij Eleanor's kamer passeerde, werd de deur geopend. Tot zijn verbazing was het meisje reeds geheel gekleed. „Er is iels gebeurd", stamelde zij, hem bij een arm grijpend. Zeg 't me. U behoeft me niet te ontzien, 't Is 't is oom Antho ny nietwaar?" „Kom mee naar de biblio theek" antwoodde hij op gedemp te toon .„Ja, het betreft uw oom. Harris vond hem1 op een vijftig meter van het huis dood." „Vermoord." Het kwam als 'n zucht over Eleanor's lippen. „Hoe weet dat?" vroeg hij scherp. „Ik had een voorgevoel, dat hem iets zou overkomen". Zij sloeg de handen voor het gelaat. ,,'t Ergste is, dat ik het niet heb weten te verhinderen." „Onzin!" Henderson zei het bruusker dan in zijn voornemen had gelegen. Hij bracht 't meisje naar een fauteuil en deed haar zitten. „Hoe zoudt u 't hebben kunnen verhinderen? Vertel me alles. Al bent u niet meer in staat hem te helpen, 't leidt misschien tot de ontdekking van de moor denaar. Doe het vlug vóór de an deren hier zijn." „Ik zat gistermiddag op het terras te borduren, opzij van de bibliotheek, buiten de wind. Ik hoorde eensklaps opgewonden stemmen oom Anthony be schuldigde Lawrence dat hij geld aan de zaak had onttrokken, om Soper te helpen een zuivelfabriek in Lewisham over te nemen. De twist liep hoger en hoger; oom zei dat hij hem geen dag langer op kantoor duldde. Ook Melchior heeft oneerlijke dingen uitge haald met aandelen van de krant. Hij, Lawrence en Soper moesten de volgende ochtend het eiland verlaten; het was hun verboden er ooit weer een voet te zetten. Ten slotte bekende Lawrence, geld uit de kas geno men te hebben, maar niet om So- per's onderneming te financie ren. Hij deed het om Daniel de mond te snoeren. Oom schold hem voor leugenaar en zei, dat Daniel zich door hem niet liet stoppen. Waarop Lawrence weer schreeuwde: „Denkt u dat? U bent er naast!" voor hij de bibli otheek uitging, dreigde hij, dat hij de vuile was niet binnenshuis deed, maar iedereen er bij zou roepen, als oom bij zijn besluit bleef." Terwijl Eleanor sprak, had zij onafgebroken op haar handen gekeken, die gevouwen in de schoot lagen. Nu zag zij Henderson aan en vroeg: „Wie is Daniel?" „Ik wilde het u vragen. U bent van uw zesde jaar af bij uw oom in huis geweest. Hoorde u nooit over een Daniel spreken?" „Nooit." „Ving u uit het gesprek niets op, wat ons wijzer kan maken met betrekking tot de mysterieu ze Daniel?" Eleanor schudde het hoofd. Er viel een pauze. Plotseling riep zij uit: „Oom had het over het rap port van een informatiebureau, misschien is het dat! Het sloeg op Soper. Zou daarin iets over Daniel voorkomen?" Henderson schokschouderde. „Daartoe dienden we het rap port te kennen. Waar is het?" Vermoedelijk had oom het bij zich." „Dan is 't weg. De binnenzak van uw ooms jacquet hing ten minste omgekeerd naar buiten. Dat rapport maakt de zaak ge compliceerder. Mijn eerste ver moeden was, dat Lawrence of Melchior de misdaad pleegde, of 't gezamenlijk deden. Ze werden allehci even zwaar getroffen door het voornemen van uw oom. Voor Soper staat lang niet zoveel op het spel, al zou 't gedaan zijn met de klaploperij. Maar daar voor riskeert iemand niet een moord. Het rapport verandert de toestand; wanneer het is verdwe nen, komt Soper evengoed als de dader in aanmerking. We zullen afwachten hoe de politie er over denkt." „Misschien weet ik er iets op", zei Eleanor snel. „Dit schrijfbu reau is precies eender als dat in ooms werkkamer thuis. Hij liet er destijds twee naar eigen teke ning maken. Dat op Queen Vic toria Place bezit een geheim vak je. Als kind plaagde oom me, dat hij daarin alle slechte aanteke ningen over mij bewaarde. Hij liet me meermalen de bergplaats zien. Dit hier zal ook wel zo'n vakje hebben." H t kostte haar geen moeite de bergplaats te vinden. Ze zagen elkaar verbijsterd aan, toen de inhoud voor de dag kwam een revolver, een gouden horloge met ketting, en portefeuille. Hender son floot door de tanden. „Hoe komen die dingen er?" fluisterde het meisje. (Wordt vervolgd) Ziet tijdig uw voorraad na, en bestelt ze spoedig; dan is U zeker ze op tijd in huis te hebben. Enorme keuze de nieuwste letter Grotestraat 205 - Tel. 2621 U9J3SIURÏÜO U9I|IA\ S]3I tfuof JO

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 7