wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu ZWITSAL BINNEN- EN BUITENLANE KERSTEN NIEUWJAARS GROET UIT AFRIKA DE FISCUS ALS BRUILOFTSGAST KOEST UW KIND...? mm Zal Kennedy de woekering der ambtenarij inperken? VRIJDAG 16 DECEMBER 1960 83» JAARGANG No. 98 Abonnement 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" In de tijd, dat het Amerikaanse presidentschap ontstond, telden de Verenigde Staten heel wat lieden, die wantrouwig stonden tegenover alles wat naar uitvoerende macht riekte. Het gevolg hiervan was, dat de eerste presidenten van de Verenigde Staten vrijwel geen vrijheid van han delen gegeven werd. In de tweede helft van de vorige eeuw veranderde dat. Toen keurde het congres goed, dat de president één privé-secretaris mocht hebben. Na de overwinning van het Noor den groeide de macht van de presi dent en rond de eeuwwisseling kon Theodoor Roosevelt een handjevol medewerkers aan zijn „staf" toevoe gen. Tijdens de oorlog 1917-'18 (de jaren waarin de Ver. Staten aan de eerste wereldoorlog deelnamen) voltrok de groei van de regeringsbu- reaux zich in een recordtempo, zoals dat trouwens bij iedere oorlog van formaat het geval is. Na de eerste wereldoorlog kwam er weer een pe riode van betrekkelijke stilstand, tot dat Franklin Roosevelt aan de macht kwam, die op de eerste plaats het hoofd moest bieden aan de crisis en direct daarop aan de tweede wereld oorlog. Franklin Roosevelt en zijn raad gevers schrokken ervan toen zij be merkten wat de wet van Parkinson te weeg had gebracht. Volgens deze wet Ook als Uw zuurbrand opstijgt vanuit de Maag tot hoog in de keel is blossen met Rennies kwestie van 'n ogenblik. vertoont iedere overheidsinstelling de neiging, om zich in een steeds snel lere vaart te vermenigvuldigen, daar de hoofden van eenmansafdelingen assistenten aannemen, om daardoor belangrijker te schijnen Die assistent op zijn beurt zou wel eens een concurrent kunnen blijken, dus neemt hij een tweede ambtenaar in dienst, die moeite genoeg heeft zich door de eerste niet voorbij te la ten streven. De eerste ambtenaar zal nu ook geen gevaar meer opleveren voor zijn chef, daar hij al zijn capa citeiten nodig zal hebben, om zich door zijn collega niet te laten over vleugelen. Ook zij gaan om dezelfde reden weer personeel aannemen, tot in het oneindige, aldus Parkinson. Het resultaat van dit proces zag Franklin Roosevelt in een vergevor derde vorm voor zich en hij heeft de tijd niet meer gehad er een stokje voor te steken. Toch was de wet van Parkinson niet de enige reden, waar om wij tegenwoordig van een Was hington-jungle kunnen spreken. De Amerikaan leeft namelijk ook in de veronderstelling, dat hij alleen maar efficiënt kan werken, wanneer hij maar delegeert, dus steeds meer on derafdelingen in het leven roept. Alleen een jonge man met een dik ke huid en een onblusbare lust tot activiteit zal zich een weg kunnen banen door deze Washington-jungle en hier en daar wat rotte plekken weg kunnen snijden. Voor deze taak staat John Kennedy, volgend jaar presi dent van de Verenigde Staten. President Eisenhower heeft er nooit kans voor gezien en is trou wens altijd tevreden geweest met het eigenlijke „besturen". Hij zou ook genoegen hebben genomen met een presidentspost in Bolivia. Met al zijn militaire autoriteit heeft hij het nooit noodzakelijk geacht, om b.v. het Pen tagon, waar de Amerikaanse leger leiding zetelt goed aan te pakken. Kennedy heeft dat in de honder den redevoeringen, die hij voor de presidentsverkiezingen gehouden heeft, even zovele keren beloofd. Het zou trouwens helemaal niet onwaarschijnlijk zijn, wanneer dat een van zijn eerste daden is het volgende jaar. En hij is het aan de democrati sche partij in zekere zin verplicht, want deze partij schildert zijn tegen standers, de republikeinen, maar al te graag af als statisch, terwijl zij van zich zelf beweren propvol daden drang te zijn. Eisenhower was in zijn tweede ambtsperiode wat dat betreft een ech te republikein en dat gaf aan de jon ge senator uit Massachusetts, Kenne dy, voldoende ammunitie, de repu blikeinen op hun laksheid aan te vallen. Nixon heeft er in zekere zin de wrange vruchten van geplukt. Een andere mogelijkheid is, dat het met de daden van Kennedy wel mee valt en dat de Washington-jung le verwordt tot een echte wildernis. Het is algemeen bekend, dat ei een mogelijkheid bestaat om over het jaar waarin men trouwt, een gedeelte van de in dat jaar reeds betaalde loonbelasting terug te ontvangen. Uit enkele brieven, die wij van jongelui met trouwplannen ontvin gen, bleek ons echter, dat men de fi nesses van de regeling niet kent, zo dat men niet weet op welke wijze de teruggave kan worden verkregen. Het lijkt ons daarom nuttig om aan dit onderwerp een artikel te wijden, temeer nu tegen het einde van het jaar dit probleem actueel is. Om te beginnen moeten wij dan eerst vaststellen dat het geval zich niet in de sfeer van de loonbelasting, t/ooï. heé fote/ie font de Oesie zaak maar in die van de inkomstenbelas ting afspeelt. De loonbelasting is een voorheffing op de inkomstenbelas ting. Voor de berekening van beide belastingen gelden daarom in vele gevallen gelijkluidende bepalingen. Dit is bijvoorbeeld het geval als wordt vastgesteld wat al of niet tot het be lastbare loon behoort, voor welke kinderen aanspraak op kinderaftrek bestaat enz. Er zijn echter ook verschillen. Een daarvan is de peildatum, waarop voor het eerst met bepaalde omstandighe den rekening wordt gehouden. Zo wordt bij de berekening van de loon belasting de kinderaftrek bepaald naar de toestand bij de aanvang van van de volgende voorwaarden vol doen 1. Het zuiver inkomen moet minstens f 7.400.- zijn. 2. Het bruto inkomen uit dienst betrekking moet minstens f 7.400. - bedragen. 3. Het andere inkomen (bijvoor beeld bijverdiensten, renten e.d.) moet meer dan f 200. - zijn. 4. Gedurende langer dan een maand moet meer dan een dienstbe trekking tegelijk, vervuld zijn. In dit geval moet de zuivere opbrengst van de tweede dienstbetrekking (loon min kosten van verwerving) tezamen met de neveninkomsten (bijverdiensten, renten e.d.) meer dan f 200.- be dragen. Voor de inkomstenbelasting wordt het inkomen van de gehuwde vrouw als inkomen van haar man be schouwd. Aan de vierde voorwaarde is dus ook voldaan als de vrouw na de huwelijksdatum nog langer dan een maand blijft doorwerken en het salaris dat na de trouwdag nog wordt ontvangen hoger is dan f 300. - Met enkele voorbeelden willen wij de gang van zaken verduidelijken. Voorbeeld 1. Bruto salaris van de man f 400. - per maand. Bruto salaris van de vrouw f 250. - per maand. Trouw- datum 15 november 1960. De vrouw blijft ook na het huwelijk in dienst betrekking. Het zuiver inkomen is nu f 4.800,- min f 100.- is f 4.700, - plus f 500.- min f 100.- is f 400. - Totaal f 5.100. - Na de huwelijksdatum zijn gedu rende langer dan een maand gelijktij dig twee dienstbetrekkingen vervuld. Het netto inkomen uit de tweede dienstbetrekking, namelijk die van de vrouw, is meer dan f 200. - Aan de vierde voorwaarde is dus voldaan, zodat een aanslag in de in komstenbelasting wordt opgelegd. Ter verduidelijking merken we nog op, dat het bedrag van f 100. - dat van het salaris wordt afgetrokken, de kosten van verwerving voorstel, die het kalenderkwartaal. Het aantal kinderen op 1 januari, 1 april, 1 juli en 1 October is dus beslissend. Bij de berekening van de inkomstenbelas ting wordt de toestand bij het einde van het kalenderjaar in aanmerking genomen. Ook de overgang van tariefgroep I (de ongehuwden) naar tariefgroep II (de gehuwden zonder recht op kin deraftrek) is verschillend geregeld. Voor de loonbelasting geldt de toe stand op het moment van de uitbe taling van het loon. Voor de inkom stenbelasting is weer de toestand aan het einde van het jaar beslissend. En door dit laatste is dan de mogelijk heid van teruggave van loonbelasting geschapen. Iemand, die in loondienst is en in de loop van het jaar trouwt, heeft ge durende een deel van het jaar, na melijk tijdens zijn ongehuwde staat, loonbelasting betaald naar het hoge tarief voor ongehuwden. Voor de in komstenbelasting wordt hij echter aangeslagen in tariefgroep II. Met de aanslag in de inkomstenbelasting wordt de ingehouden loonbelasting verrekend, zodat de aanslag negatief kan worden. Het terug te geven be drag is groter, naarmate de loonbe lasting langer volgens tariefgroep I is ingehouden, dus naarmate men in het kalenderjaar langer ongehuwd is geweest. Uit het voorgaande is ook duide lijk geworden, dat men de hier be sproken teruggave alleen krijgt als een aanslag in de inkomstenbelasting wordt opgelegd. En daarvoor komt lang niet ieder, die in dienstbetrek king is, in aanmerking. Men moet daarvoor n.l. aan één minstens op f 100. - worden ge steld. Daar de vrouw blijft doorwer ken, ontvangt zij na 15 november 1960 tweemaal een maandsalaris, dus 2 maal f 250.- is f 500.- Ook hiervan wordt f 100. - afgetrokken. Voorbeeld 2. Als voren, huwelijksdatum echter 15 december 1960. In dit geval wordt na de trouwdag niet gedurende lan ger dan een maand door man en vrouw gelijktijdig een dienstbetrek king vervuld. Ook aan de andere voorwaarden is niet voldaan. Dus geen aanslag in de inkomstenbelas ting. Voorbeeld 3. Salaris van de man f 500. - per maand, van de vrouw f 125.- per maand. Rente spaarbank van de man over 1959 f 150. Trouwdag 28 november 1960. Behalve het salaris van de man bestaat diens zuiver in komen in 1960 uit rente spaarbank f 150.- (rente over 1959 is inko men in 1960 omdat deze rente in 1960 rentedragend is geworden) en salaris echtgenote netto f 150.- (namelijk tweemaal f 125.- min f 100.-). Na de trouwdag wordt immers het. salaris van de vrouw over november en december ontvangen. In dit geval is aan voorwaarde vier vol daan, namelijk langer dan een maand tegelijk twee dienstbetrekkingen en inkomen uit tweede betrekking plus rente, tezamen meer dan f 200, - Voorbeeld 4. Salaris van de man f 500. - per maand. Bijverdienste als avondboek houder f 200. -rente spaarbank f 50. - De neveninkomsten zijn meer dan f 200. - zodat dus een aanslag wordt opgelegd. Tenslotte rest nog de vraag op wel ke wijze de hier besproken teruggave wordt verkregen. Daartoe moet in de maand januari 1961 een aangiftebil jet voor de inkomstenbelasting wor den aangevraagd bij de Inspectie der belastingen. Als dit na ontvangst, volledig ingevuld wordt ingeleverd, komt de zaak vanzelf in orde. Wel moet daarbij enig geduld worden uit geoefend, omdat de eerste aanslagen pas in de maanden juli/augustus worden opgelegd. Wij hopen dat met het voorgaan de vele vragen zijn beantwoord. Het is dus mogelijk om de trouwdag zo te kiezen, dat de fiscus op de receptie aanwezig is als een welkome gast, die niet met lege handen komt. FRANKRIJK EN ALGIERS. Terwijl president de Gaulle rustig de garnizoensplaatsen en kleine ste den afgaat en daar de mensen af gaat, is 't in de steden Algiers en Oran tot een waar volksopvoer ge komen, waarbij aan beide zijden on geveer 100 doden en duizend gewon den zijn gevallen. De grootste teleurstelling voor de Gaulle zal wel geweest zijn, dat het hier niet ging tegen de Franse kolo nialen, die de mond vol hebben over „Frans Algerië" en de Algerijnen, de moslims, die aan de kant van de Gaulle stonden, maar dat velen dezer laatsten, blijkens hun uitroepen, hun spreekkoor en vlaggen, de zijde ge kozen hebben van de Gaulles grote tegenstander, het rebellen-hoofd Ab bas. Op welker steun de Gaulle thans nog moet rekenen, is moeilijk te voor spellen, maar zeker is 't dat de toe stand zeer precair is, zowel in Algiers als in Frankrijk en daarom is de Gaulle reeds naar Parijs terugge keerd, een dag eerder dan zijn plan was. Anderzijds blijkt dat de Gaulle tot dusverre volledig kan rekenen op de steun van 't leger en dat is een grote factor. Maar tussen nu en 8 januari, de dag der volksstemming, kan nog heel wat gebeuren! HET HUWELIJK VAN KONING BOUDEWIJN. De officiële festiviteiten zijn za terdagavond ingezet, met een schit terende receptie in 't koninklijk pa leis, waarbij 4000 gasten tegenwoor dig waren en waar 't een ware schit tering van toiletten en uniformen was en de koning persoonlijk zijn a.s. bruid aan de gasten voorstelde. Verschillende gasten komen reeds in Brussel aan voor de huwelijks plechtigheid op a.s. donderdag en de prachtigste en kostbaarste geschen ken, die van alle delen van de we reld binnenkomen, zijn werkelijk on telbaar. Dona Fabiola schijnt de harten der Belgen ten zeerste te hebben ge wonnen. ZEVENTIEN DODEN BIJ AUTORACE. In de wedstrijd om de grote prijs van Argentinië voor toerwagens, die zondag te Buenos-Aires is gehouden, hebben zich twee ernstige ongelukken voorgedaan, tengevolge waarvan ze ventien personen het leven hebben verloren en veertig anderen gewond zijn geraakt. Eerst reed een van de coureurs, Navone, met een snelheid van 170 km per uur op het publiek in, dat de voorzichtigheid uit het oog had ver loren en zich vlak langs de baan had opgesteld. Korte tijd later gebeurde nog geen 400 meter verderop een soortgelijk ongeluk. De coureur Rosseto vloog uit de bocht en reed eveneens het pu bliek in. De betrokken coureurs zijn gear resteerd op beschuldiging van dood slag. Navone slaagde erin zijn bescha digde wagen weer in de baan te krij gen. Hij zette de race voort. F 25.000.- VOOR HET BRABANTS ORKEST. Extra subsidie voor 1960/'6l. Gedeputeerde Staten stellen Prov. Staten voor aan de Stichting Het Brabants Orkest te 's-Hertogenbosch Van pater J. van der Schoot van de Orde der Witte Paters, die bijna een paar jaar in Waalwijk door bracht, ontvingen wij de volgende brief uit Rhodesia, waarvoor wij gaarne een plaatsje inruimen. Chassa Mission 4.12.1960 Sinda Stop P.O. Northern Rhodesia, Afrika. Geachte Parochianen van St. Jan en St. Clemens, Gaarne had ik eerder gehoor ge geven aan de vriendelijke uitnodi ging van de Uitgever van de Echo van het Zuiden, de Weledele Heer J. lielen, om eens wat van mij te la ten horen sinds mijn vertrek uit Waalwijk, maar helaas door omstan digheden buiten mijn welgemeende wens en voornemen was er niets van gekomen. Bij voorbaat mijn oprechte verontschuldiging, Mijnheer de Uit gever. Mijn eerste gedachte op papier ge zet is een wens voor U allen Een Zalig en Gezellig Kerstfeest en een in alle opzichten Gezegend en Zalig Nieuwjaar in de echte Brabantse sfeer. Ik herinner mij nog maar al te goed die gezellige en ongekunstelde, hartelijke sfeer in de pastorieën van de Hoogeerwaarde Deken en de Zeereerwaarde Pastoor van Baard wijk, alsmede in Uw gezinnen en met de personen, met wie ik het genoegen had in aanraking te komen. Uw mooie kerken en diensten, die ik er in heb mogen houden, staan mij dui delijk voor de geest. Wanpeer ik hier op de Missie de H. Mis lees in een soort schuur met ijzeren dak of in de dorpen in een kapelletje van palen en klei, dan gaan natuurlijk mijn gedachten naar Hol land met zijn prachtige kerken en ranke torenspitsen, naar steden en dorpen, waar Uw katholieke leven zo prachtig georganiseerd is en waar het zieleleven werkelijk bloeit, getuige de vele roepingen en bloeiende vereni gingen. Als ik vergelijk en zeg dat onze naaste Missieparochie ligt op 80 km, dan heeft U als het ware de Kerk op Uw drempel, met als gevolg een geestelijke verzorging die bijna enig is in de wereld. Uw bevoor rechte plaats in het plan Gods is voor U moeilijk te realiseren, maar het is de waarheid. Dankt dikwijls O. L. Heer voor deze grote en buitenge wone gave. En last not least, de opbrengst van de collecten die ik in Uw parochies mocht houden, vertelden mij van Uw edelmoedigheid, uw medeleven met de Missionaris Kerk. Nogmaals mijn oprechte en hartelijke dank. Het geld is door de Bisschop be steed voor de opleiding van onze broodnodige catechisten. Ik zou nog wel meer kunnen schrij ven over het Missiewerk, maar ik wil geen misbruik maken van de vrien delijkheid van Mr. Tielen. Later zal hij mij misschien weer de gelegenheid geven een woordje te schrijven. Om kort te gaan, sinds ik in Afri ka ben teruggekeerd, ben ik Inspec teur van Onderwijs geweest tot juli. Veel reizen en trekken in een Land rover, om de 20 katholieke scholen te bezoeken in een gebied zo groot als Nederland. Maar helaas, twee maanden heb ik daarvan doorgebracht in ziekenhui zen. Eerst in een ziekenhuisje in Ft. Jameson, 180 km van mijn missie post en omdat zij daar geen operatie afdeling hebben, heeft de dokter mij maar naar Salisbury gestuurd, op 1500 km hier vandaan. De Voorzie nigheid bereidde mij een lift in een auto, die het geld uitspaarde voor een vliegtuig, maar ik kwam half ge radbraakt in Salisbury aan vanwege de slechte wasbord wegen. De wijze woorden van mijn Moeder kwamen mij voor de geest Kind je komt niet in de hemel op je sloffen. De katho lieke zusters verzorgden mij prima en ik had een buitengewone aangename surprise een telefoongesprek met mijn familie uit Waalwijk, d.w.z. op 10.000 km van Salisbury. Het was even duidelijk alsof ik in Holland te lefoneerde. Sinds augustus ben ik nu aalmoe zenier voor 2 scholen. De Candese Marist Brothers leiden een Seconda ry en Ambachtsschool en Lagere School hier op de Missie. Hier moe ten de toekomstige katholieke leiders van komen. Die hebben wij nog niet hier. Afrika is zo ontstellend vlug aan het veranderen, dat het menselij kerwijze niet te voorzien was. Hier op de Missiepost werken ook 3 Ca nadese priesters, zodat ik met 7 Ca nadezen werk. We werken zeer ple zierig samen en ik ben geen vreemde eend in de bijt. In Holland is het rillerig en koud en hier in mijn kantoortje zit ik te transpireren. Het regenseizoen is na bij en iedere dag is het bijzonder drukkend weer. Politiek bezien is het God zij dank nog rustig. Deze maand is wel be slissend voor de toekomst van Noord- Rhodesia, want er is een grote con ferentie in Londen, die over de Fe deratie gaat beslissen. Maar wij ver wachten geen tweede Congo. Tenslotte, geachte parochianen, mag ik een bijzonder gebed vragen voor meer inlandse priesters, catechis ten en politieke leiders. Het gaat er om de Kerk stevig te planten in Afri ka en er is niet veel tijd daarvoor over, gezien het overal doordringen de nationalisme. God zegene U allen en ik sluit met de vriendelijke groeten. P. JOS VAN DER SCHOOT, W.P. eenmalig, voor het seizoen 1960/'61, een extra subsidie toe te kennen uit de provinciale kas tot een bedrag van maximaal f 25.000. - of zoveel minder als Gedeputeerde Staten op grond van de exploitatierekening over het seizoen 1960/1961 geraden zal voorkomen. GEEN NOODZAAK TOT OPEN BREKEN VAN CAO's. Men kan allerlei redeneringen op zetten, die het openbreken van de CAO moeten rechtvaardigen, maar ons inziens kan men in deze tijd, waar de reële koopkracht in één jaar tijds met negen procent omhoog is gegaan, van een dwingende noodzaak daartoe niet spreken." Dit zei de voorzitter van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland, de heer C. v. Baren jr., maandag in zijn openings rede van de tweedaagse vergadering van de verenigingsraad, die in Den Haag werd gehouden. SNEEUW TEISTERT AMERIKA 70 DODEN. De staten aan de oostkust van de V.S. worden door een zware sneeuw storm geteisterd, waarbij tot nu toe 70 personen zijn gedood. Alle lucht-, weg. en spoorwegverkeer is verlamd. Vanuit het zuidwesten komend, trok de sneeuwstorm over Pennsylvania, New jersey, New York en Nieuw- Engeland. Vooral de steden Baltimo re, Boston, Philadelphia en New- York zijn zwaar getroffen. In New- York lag de sneeuw meer dan dertig centimeter hoog. tcho va n het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 En niemand in Uw omgeving heeft er weet van. Want U neemt Rennies onopvallend in, laat ze smelten op de tong en zodra de weldadige samenstelling met® Uw eigen speeksel de maak bereikt, is alle leed ge leden en de vuurkolom gedoofd. Rennies neutraliseren overtollig maagzuur volkomen en on-mid-del-lijk. Koop vandaag een pak je bij Uw apotheker of drogist. MARKT 25 "i-HERTOGENBOSCH Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1