FILMJOURNAAL K?,H?Dampo Musis Sacrum Luxor MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN BOEDDHA FEUILLETON Waalwijkse Fam. v. Loon sloeg aan het „Farmen" 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 16 DECEMBER 1960 2 „FREDDY UND DIE MELODIE DER NACHT" Freddy Quinn, di ezich als zingen de zeeman een filmcarrière heeft op gebouwd, heeft in deze film de woe lige baren verwisseld voor een wat vastere, maar zeker niet minder ge vaarlijke bodem. Hij is taxichauffeur in een miljoenenstad, een niet be paald opwindend baantje en vooral 's nachts erg eenzaam. Zijn enige prettige afleiding in de lange nach ten zijn de ontmoetingen met Ilse (Heidi Brühl), het bloemenverkoop- stertje in bars en nachtclubs. Maai dan op een nacht steekt plotseling het noodlot een vinger uit. Hij krijgt twee zonderlinge knapen als vracht je. Zij worden door de politie ge zocht wegens een mislukte roofover val. Een van hen laat het magazijn van zijn pistool in Freddy's wagen liggen. Freddy slaat er eerst geen acht op, maar als hij later verneemt dat een collega is overvallen en be roofd, herinnert hij zich de twee ke rels. Er volgt een wilde jacht, waar aan de politie, Freddy en Ilse deel nemen en die ten slotte eindigt in de nederlaag van de gangsters. Een spannende en avontuurlijke film, waarin ook nog enkele goede songs te beluisteren zijn. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. „DE VERLATEN WIGWAM" Voor jong en oud draait in het zondagmiddagmatinee een spannende western met - als voornaamste thema de strijd tussen de blanken en de roodhuiden. Na een aanvankelijke overeenkomst zijn ten slotte niet alle Indianen bereid hun rijke jachtvel den aan de blanken prijs te geven en doen een wanhopige poging om de blanken te verslaan, maar hun poging wordt gesmoord in geweervuur. In de hoofdrollen Robert Wagner, De- bra Paget, John Lund en Jeffrey Hunter. Zondagmiddag 3 uur. Toegang alle leeftijden. „08/15" Velen zullen het boek „08/15" ken nen, waarin de Duitse schrijver Hans Kirst op realistische wijze de mee dogenloze stupiditeit van het vroe gere Duitse militairisme schildert. Het eerste deel van dit boek houdt zich bezig met de kazerne, die in feite niet meer is dan een drilfabriek, waar de even domme als sadistische Hauptwachtmeister Schulz zijn gezag uitoefent. Als voorrecht woont zijn vrouw Lore (Helen Vita) bij hem in de kazerne, maar zij legt het aan met zijn superieuren en manschappen zon der aanzien des persoons. Dan is er de wachtmeester Platzek, een stomp zinnige bruut, die te vinden is voor elke uitspatting van sadistische aard. In het bijzonder heeft hij het gemunt op kanonnier Vierbein, een gevoelige jongen, die concertpianist wil wor den. Platzek laat hem de meest mon sterachtige dingen doen. Verder is er Gefreiter Asch, een veel slimmer soldaat dan Vierbein en met ook een sterker karakter. Hij slaagt erin de kazerne tot op zekere hoogte op z'n eentje te saneren. Een door Paul May bijzonder knap verfilmd verhaal, waarin de Duitse kazernementaliteit beklemmend is ge tekend. De onbekende acteurs leve ren allen uitstekend werk. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. „DE GEBOCHELDE" De groots opgezette, spannende en romantische avonturenfilm speelt zich af ten tijde van het bewind van Lo- dewijk XIV. Het is het verhaal van de onverschrokken ridder Henri de Lagardère (Jean Marais), die met zijn degen een net van bedrog en intrige openscheurt. Lodewijk XIV besluit zijn nicht uit te huwelijken aan de jonge hertog van Nevers, de rijkste edelman van Frankrijk. Prins de Conzaque, vriend en neef van Nevers, krijgt opdracht het bericht aan Nevers over te bren gen. Nevers is echter in het geheim getrouwd met Isabella de Caylus en uit dit huwelijk is het dochtertje Au- rore (Sabine Sesselmann) geboren. Isabelle's vader, de wrede hard vochtige markies van Caylus, weet van dit huwelijk niets af. Al spoedig blijkt echter dat Conzaqiie het op het leven van Nevers heeft gemunt met de bedoeling diens enorme vermogen te erven. Aanvankelijk weet de ridder Henri Lagardère Nevers' nog te red den, maar bij een tweede hinderlaag wordt Nevers het slachtoffer van Conzaque. Lagardère redt echter het dochtertje en zweert de stervende Ne vers hem te zullen wreken. Lagardère en Aurore gaan naar Spanje en in tussen beschuldigt Conzaque in Parijs Lagardère van de moord op Nevers. Hij weet het zelfs zo te spelen, dat hij met Isabelle - de weduwe van Nevers - trouwt. Hij belooft haar Aurore op te sporen. De opzet van Conzaque is duidelijk hij wil beide vrouwen laten verdwijnen en zo de enige erfgenaam worden van het ver mogen van Nevers. Dit snode plan wordt echter door Lagardère ver ijdeld. Hoe, dat kunt u in deze span nende en romantische avonturenfilm zien. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. „SLAVENJAGERS VAN AFRIKA" Een avonturenfilm van de goede soort galopperende kudden wilde dieren, woeste krijgers en niets ont ziende slavenhandelaars, bijeenge bracht in een spannende en vlotte film, die het aanzien zeker waard is. De schurken, die omwille van geld de toekomst van het land willen dwars bomen, hebben aanvankelijk de over hand, maar ten slotte zijn het toch de opbouwende krachten die de over winning behalen. In de hoofdrollen Robert Taylor en Anne Aubrey. Toegang 14 jaar. Norlane, 2 december 1960 Geachte Redactie, Trouw iedere week komen de Echo's binnen en zit de hele familie de nieuwtjes uit te puren, terwijl ik zelf al in geen maanden iets van on ze belevenissen heb verteld. Maar de uitvlucht „te druk" is werkelijk op zijn plaats, want sinds enkele maan den, zijn wij aan het farmen en niet alleen vergt dit ongewone werk veel tijd, maar bovendien had ik in de avonduren geen energie genoeg meer om achter de machine te gaan zitten. Farmen klinkt natuurlijk erg indruk wekkend, maar het is nog maar een heel kleintje, op gehuurde grond, maar we zijn toch verschrikkelijk trots. Persoonlijk heb ik nooit de sensatie gekend dat er iets uit de grond kwam, wat weken tevoren ge plant of gezaaid was, zonder dat er iemand anders aan te pas gekomen was. Met Tony en Charles samen, hebben wij duizenden bloembollen, aardappelen enz. geplant en iedere morgen liep ik het land over, kreu nend van de spierpijn van de vorige dag, en Napoleon kan nooit trotser gekeken hebben na een gewonnen veldslag, dan ik, toen de eerste pie per" naar boven kwam. Weg was de spierpijn. Nou behoef je natuurlijk niet naar Australië te gaan om daar aardappelen te gaan verbouwen. Mis schien is die bezigheid in Holland nog wel lucratiever, maar het gaat hier zo gemakkelijk. Ik herinner me nog dat er in Holland vergunning en wat al niet meer nodig waren. Hier begin je maar. Bloembollen en dan speciaal gla diolen is wel de hoofdschotel. En al wist ik vroeger niet het verschil tus sen een gladiool en een tulp, hier wordt verondersteld, dat je als Dutch man een expert bent op dat gebied. En daar ik uiteraard de oudste ben, komen ze voor informaties bij de „boss die dan maar wijselijk het woord geeft aan Charley. Die heeft zich toch al als sales-manager" ge presenteerd, en hij doet het met suc ces. Hij stapt de winkels binnen met de armen vol bloemen, een brede grijns op zijn verbrande snuit, waar op het „ik ben Hollander" wel ge drukt schijnt, en maar zelden vangt hij bot. Na een half uurtje is hij „los" en zit hij, nog breder grijnzend, de ponden na te tellen. Tony heeft meer liefhebberij in het eigenlijke farmen en is enkele dagen geleden met „beesten" gestart, dat wil zeggen: kuikens. Keek ik de eer ste aardappel uit de grond, hij ver pleegt zijn kipjes alsof het babies zijn. In de avonduren - om acht uur is het donker, terwijl toch de zomer gisteren begonnen is - zitten beide jongens gebogen over vakboeken, prijslijsten enz. De combinatie is lang niet gek, want Tony bestelt groen voer, gratis dan, voor zijn kippen en Charley legt beslag op alle toekom stige mest. Moeder vindt het alleen maar jammer dat kuikens nog geen eieren leggen en ook nog niet groot genoeg zijn voor de soep-pan, maar Charley moet wel gratis bloemen en groenten leveren. Een voorzichtig polsen van mijn kant of het huis houdgeld misschien iets verlaagd kan worden, werd niet eens in overweging genomen. Een vuistslag op de tafel durf ik niet aan, nu de jongens zo groot geworden zijn. Jan is ook gedwongen om mee te werken in de vorm van reclamebor den. Hij kankert wel dat hij 't niet voor niks kan doen, klaagt „zelfs mijn verf betalen ze nog niet, de lammelmaar hij mag zo nu en dan eens met de scooter of de auto naar de Drive - in bioscoop en dan is 't weer in orde met Jan. De laatste weken zijn we ijverig aan het zoeken naar een flinke lap grond om te kopen, want we zitten maar „gehuurd" en dat is een beetje riskant. De pachtheer, een oude Schot van ruim 80 jaar, is erg voor komend en behulpzaam, maar wat zullen zijn erfgenamen straks doen. We hebben al heel wat grond beke ken, de hand erin gestoken en heel verwaand, al kruimelende, gezegd „niet al te slecht kameraad, maar je bent te duur." In vergelijking met Holland liggen de prijzen niet gek, maar we hebben maar weinig en dan is 't gauw te duur. Je kunt ver van de steden, in de bush, grond kopen van f 5. - per ha., maar daar is geen water, geen electriciteit, geen gas, maar het ergste, geen kopers, waar aan je kunt leveren. En dus tobben we nog maar een beetje aan met de oude Mac, die overigens erg geschikt is. Hij is zelf „rustend", maar zijn schuren staan propvol met grote en kleine machines en als we wat nodig hebben, dan pak het maar. In het begin kwam Charley ieder ogenblik met weer een andere machine aange- daverd. Vaak wordt ons uit Holland ge vraagd: „hoe maken het toch de kleintjes?" Als kool groeien ze, maar ze zijn al helemaal ver-australischt. Hollands spreken gaat nog wel, maar onder elkaar is het altijd Engels. Dat klinkt voor mijn vrouw en mij niet al tijd prettig, maar het is ook wel van zelfsprekend. Studiebollen waren het in Holland zeker niet, maar hier kun nen ze goed mee. Marian heeft het zelfs gepresteerd om tot de allerbeste van .de le kl. Highschool te behoren, zelfs in Engels. Ida doet het wat kal mer aan. Het eerste jaar misten ze hun vriendinnetjes heel erg, maar het gaat nu veel beter. Veel vertier in de winter is er ook niet voor hen. Straks krijgen ze 6 weken zomervacantie en kunnen ze genieten van het prachtige strand. Meestal hebben we dan 2 of 3 maanden prachtig weer, zonder een enkele regendag. Je kunt je dat niet voorstellen in Holland en dan is Vic toria nog het slechtst bedeeld. Zuid en West Australië zijn nog beter af. Zo nu en dan krijgen we een Waalwijker, Ben Westerburger, op bezoek. Voor Australische begrippen woont hij dichtbij, 160 km maar, en als hij komt, wordt er zwaar geboomd over Waalwijk. Ter gelegenheid daar van, kwam er een klein flesje echte „Bols" op tafel, schandalig duur en daarom dubbel lekker. De air-mail raakt vol en ik moet besluiten. Allereerst wil ik de Hoofd redacteur, de heer Tielen, danken voor de toezending van de zo ge waardeerde Echo's, die de banden met Waalwijk strak houden. Ik wens hem zijn familie, prettige feestdagen, Zalig Kerstmis en een gelukkig en voorspoedig 1961, mede namens mijn Vrouw en de rest van de club. Onze beste wensen gaan ook uit naar de bemanning van de Echo en naar alle vrienden en kennissen in Waalwijk en tot besluit de altijd weer prettig aandoende Australische afscheids groet See you later. VAN LOON. Provinciaal nieuws RECHTZAKEN De Bredase rechtbank heeft uit spraak gedaan in een doodelijk on geluk dat te Breda was gebeurd. De chauffeur C. D. uit Raams- donksveer, die op 29 augustus op de Teteringsedijk met zijn vrachtwagen een fietser had doodgereden, kreeg wegens het snijden van deze fietser honderd gulden boeten. De officier had voor dood door schuld een maand gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rij bevoegdheid gevraagd. - De Bredase rechtbank heeft j.l. maandagmorgen de schoenmaker' J. M. v. d. H. uit Kaatsheuvel wegens brandstichting veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, van welke zes maan den de helft voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Op 20 september had de schoen maker zijn huis in brand gestoken, omdat er in dat oude krot volgens hem niet meer was te wonen. Het was er ontzettend vochtig; er was geen licht en geen water. V. d. H. had eerst zijn kind en zijn vrouw in vei ligheid gebracht. Daarna had hij pe. troleum gegooid over het kinderledi kant, de bedstee en de matten op de vloer. De officier van justitie had negen maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk geëist. IEDERE BRABANTSE BLINDE EEN BANDRECORDER Dank zij de enorme medewer king die het Stichtingsbestuur sinds het begin der aktie (decem ber 1959) van het ganse Brabant se volk heeft ontvangen, is het mogelijk geweest van de ingeza melde gelden ad ruim 90.ÜUU.— reeds 144 bandrecorders, 3 kop telefoons en nog een technisch apnaraat uit te reiken. Bond de Kerstdagen 1960 be gint men echter een tweede aktie daar gebleken is dat nog ruim 100 blinden graag zo'n nuttig ap paraat zouden bezitten, maar daar zelf niet aan kunnen komen en men helaas geen voldoende middelen meer bezit om ze aan te kopen. Deze 2e aktie is reeds uiterma te goed ingezet: a) een aantal bedrijven in on ze provincie hebben tezamen met hun personeel bijna 1000.op gebracht, terwijl anderen nog be zig zijn; b) de officieren en manschap pen van de le Divisie van de Ko ninklijke Marechaussee te Breda hebben 427.op tafel gelegd; c) de voor herhaling in dienst geweest zijnde militairen van de legerplaats Mill hebben 270.— gecollecteerd. En nu begint men tijdens het jaareinde met de verkoop van lo ten, waartoe door het betrokken College van Burgemeester en Wethouders reeds toestemming is gegeven. Deze loten worden verkocht door de E.H.B.O., door de K.A.B., door de Bejaardenbonden. Maar niet overal heeft men nog voldoende verkopers. Wie wil zich opgeven als ver koper? Het adres is Stichting B.B.B., St. Jorisstraat 33, 's-Her- togenbosch. 30). Laten wij ons vernederen tot een onderhoud met de dierenbeul of een van zijn handlangers", zei Pie Yah Ma. Hij opende de deur en liep samen met Mac Muzzle de kleine winkel binnen. Daar trof fen ze een dikke slagersknecht aan, die er niet erg slim uitzag en braaf alle vragen beantwoordde. „Nee, nee", grinnikte hij. „De baas is er niet. Hij is er bijna nooit. Hij is geloof ik zo'n beetje ziek. Misschien loopt ie wel in de ziektewet, want hij heeft 'n puk kel op zijn neus. Een dikke puk kel, die altijd in het verband zit. Wel zo groot als een biljartbal." Mac Muzzle en Pie Yah Ma ke ken elkaar eens aan. Zou dat dikke Heinrich kunnen zijn met een namaakverband om z'n puk- kelneus? Wie weet...? „Kun je ons aan wat beenderen helpen?" vroeg Mac Muzzle toen. „Je weet wel, van die vete beenderen zoals die daar?" Hij wees op een mand met beenderen, maar de knecht zei: „O nee, dat kan niet. Wij leveren al onze beenderen aan de pliessie. Elke dag gaat er een mandje vol naar toe. Ze hou wen geloof ik erg van soep bij de pliessie. Aan beenderen kan ik U dus niet helpen. Maar als ik U soms een genoegen kan doen met een stukkie worst?" „Ik houd niet van worst. Ik houd alleen van soep", zei Mac weer. „Daar om had ik graag beenderen ge had, begrijp je?" „Ik begrijp het best" antwoordde de knecht. „Maar het gaat nou eenmaal niet. Alle beenderen motten naar de pliessie. Ik breng ze zelf." „Da's jammer", zei Mac. „Dan gaan we maar weer." HET CAMERA- MYSTERIE Door PERCY KING (Nadruk verboden) 36). „De schurk, die uw oom dood schoot, legde ze er in. U behoeft er dus niet aan te twijfelen, dat het een van de huisgenoten is. Hij nam het rapport mee en ver nietigde het." „Soper?" „Op hem rust de zwaarste ver denking." Henderson onderzocht het wa pen. „Er zitten nog vijf schoten op. De ontbrekende kogel werd niet lang geleden afgevuurd." Hij ontlaadde de revolver en legde ze weer in de bergplaats. „Ik weet, hoe ik de moordenaar in 't nauw zal drijven." „U komt in moeilijkheden, wanneer ze de kogels op u vin den." „Niet met u als getuige. Ga mee. Zeg niemand dat we hier zijn geweest." In de huiskamer troffen ze Melchior, Lawrence en Soper in vertrouwelijk gesprek. Melchior zei juist iets tot Soper, toen de advocaat met het meisje binnen trad, en hield midden in een zin op. Lawrence kwam naar Hen derson. „Verschrikkelijk! Oom Antho ny vermoord! Hij lachte me al- lijd uit als ik aandrong op een behoorlijke bewapening van het eiland nu zie je! Jij ontdekte de misdaad, niet?" „Harris", antwoordde Hender son koeltjes. „Hij kan elk ogen blik met de politie terug zijn. En dan zal blijken of jouw vermoe den juist is dat de moord ge pleegd werd door een buiten staander. Ik ben van een andere opinie." „Je zou zeggen!" Melchior lachte sarcastisch. „Een herha ling van zondag, hè? Ik dacht dat je na je échec bescheidener zou zijn geworden." „Laten we elkaar niet in de haren vliegen met een dode vlak bij", zei Soper verzoenend. „Henderson heeft de politie ge waarschuwd. Op haar oordeel kunnen we afgaan. Ik heb me nergens benauwd over te ma ken." „Prettig. Toch praat geen ster veling me uit het hoofd dat ie mand van het gezelschap zich minder lekker voelt. De misdadi ger wilde het doen voorkomen of het roofmoord was. Maar de truc helpt hein niet." Melchior keek Henderson me delijdend aan. „Verondersteld dat één van ons reden had gehad de oude heer te vermoorden dacht je dat hij hem dan zou beroven?" „Om de verdenking van zich af te leiden, waarom niet? Alleen heeft hij er in dit geval geen suc ces mee. Iemand, die naar het ei land komt om te stelen, slaat zijn slag binnenshuis. Die schiet niet buiten een oude man dood, be rooft hem van 'n paar dingen en poetst dan de plaat weer. Zó dom is niet één misdadiger die een in braak heeft beraamd." „Hij werd waarschijnlijk ver rast en ruimde de getuige uit de weg." „Daarvoor riskeerde hij geen moord. Moord is hangen." „We komen niet verder al pra ten we als Brugman." Lawren ce maakte een brede armzwaai. „Ik heb me niets te verwijten. Ie- dei weet, dat de verstandhouding tussen mij en oom Anthony uit stekend was. Hij is méér dan een familielid voor me geweest 'n weldoener. Ik schaam me niet te bekennen, dat ik alles wat ik heb aan hem heb te danken." „Precies als ik", viel Melchior zijn broer bij. „Ik dank oom An thony mijn positie aan de krant. Hij fourneerde het kapitaal. Ik heb hem altijd als een tweede va der beschouwd." Henderson schokschouderde. „Over de doden niets dan goed. Vermoedelijk zou het hem wèl zo aangenaam zijn geweest, bij zijn leven wat meer waardering te hebben mogen ondervinden. Hoe staat het met jou, Soper? Jij viel buiten Anthony's weldaden." „Niet schuldig." Harris kwam van Glasgow met inspecteur Sargent, dokter Tem ple en vier agenten, van wie één bij de haven op post bleef. Hen derson voegde zich bij de politie mannen en zij gingen terstond naar de plaats waar het lijk lag. De geneesheer constateerde, dat de dood reeds geruime tijd was ingetreden, zeker een uur of ze ven acht. „Ik had graag, dokter, zei Hen derson, „dat de kogel zo gauw mogelijk werd verwijderd. Hij zal van groot gewicht bij het onder zoek zijn. Hoelang is er mee ge moeid?" „Ik zal me haasten. Meer kan ik niet doen." Sargent had verwonderd opge keken. Hij nam de advocaat bij de arm. „Waarom vroeg u dat?" Henderson vertelde de inspec teur zijn ontdekkingen in de bi bliotheek en gaf hem de vijf ko gels. Het gezicht van de politie- van verdonkerde. „Ik houd er niet van dat leken zich onze bevoegdheden aanma tigen", zei hij gemelijk. „U had alles in de toestand moeten laten waarin het was. Ongedaan kan 't niet worden gemaakt. Stel u in tussen van uw idee niet te veel voor." De inspecteur onderzocht de omgeving op voetafdrukken. Urenlange regen had de grond doorweekt en het resultaat was nihil. Hij nam een van zijn on dergeschikten terzijde en gaf op onderdrukte toon instructies. De agent verwijderde zich, om even later terug te keren met Melchi or, Lawrence en Soper. Nauwelijks waren ze bij 't lijk of Woyko begon erbarmelijk te huilen. XVI. Sargent draaide zich met een ruk om. „Wat is dat?" „Woyko, de hond van de ver moorde", zei Henderson. De inspecteur kneep een oog toe. „Merkwaardig. Tot nu toe hield het dier zich stil. Je zou haast zeggen..." Sargent bracht niet onder woorden wat hij dacht. Melchior, Lawrence en Soper gedroegen zich zowel bij de con frontatie als bij de ondervraging correct en onbevangen. Zij hiel den zich aan de verklaringen, die zij reeds in de huiskamer hadden afgelegd. Slechts Soper voegde er een opmerking aan toe, nadat hij met gefronst voorhoofd naar het gehuil van Woyko had geluis terd. „Wanneer ik een revolver be zat, zou ik haar willen gebruiken om dat mormel een kogel door de kop te jagen." „Hebt u niets met 't dier op?" „Reusachtig!" Soper grijnsde. „Ik heb maar langs zijn hok te lopen of hij gaat te keer als een bezetene, 't Is van 't eerste ogen blik af zo geweest." (Wordt vervolgd) v - 'AV' Brief uit Australië Grondprijzen om van te watertanden

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2