waaLwijkse en lAnqstRAAtse cout BINNEN- EN BUITENLANEj BLOCH STIBBE - HOLLANDIA opende Bedrijfsschool in Den Bosch Hef koninklijk huwelijk PRISMA 111 t Schoenfabriek A. J. DE KORT nam prachtige uitbreiding in gebruik fan Mil-van Sprang Onze „hof"- horloger! ëitamta&m&agM Scheppen van mogelijkheden en zekerheden ■A en sfeer en fijne smaak J MAANDAG 19 DECEMBER 1960 83e JAARGANG No. 99 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" MOTIE-SUURHOFF VERWORPEN Dc Tweede Kamer heeft don derdagmiddag de motie-Suurhoff met 43 tegen 59 stemmen ver worpen. De motie drong er bij de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid op aan alsnog te trachten in overleg met de Stichting van de Arbeid en de Vakraad voor de metaalindustrie een oplossing voor de gerezen moeilijkheden rond het openbre ken van de metaal-CAO te vin den. Voor de motie stemden de PvdA en PSP en tegen de KVP, AR, CHU en VVD. OPNIEUW VERHOGING HUREN Minister van Aartsen acht ver dere huurverhoging noodzake lijk. Hij wil daarvoor van elke gunstige gelegenheid die zich aandient, gebruik maken. Hoe hoog de nieuwe huurverhoging zal uitvallen zegt hij chter (nog) niet. De memorie van antwoord op de begroting van Volkshuisves ting verwijst in dit verband naar een studie van de SER. Het be treffende SER-advies kan bin nenkort tegemoet gezien worden. BOTSING VAN LIJNTOESTELLEN IN WERVELENDE SNEEUWSTORM Gadegeslagen door duizenden zwij gende New Yorkers, tegen 'n spook achtige achtergrond van vernielde, nog brandende gebouwen en reus achtige smeulende vliegtuigwrak stukken, borgen reddingsploegen in de nacht van donderdag op vrijdag de laatste doden van de catastrofale vliegtuigbotsing boven New York. De politie had toen al de verlieslijst uitgegeven: 126 inzittenden van de beide verkeerstoestellen werden ge dood, minstens een man verloor op straat het leven, toen brokstukken van een exploderend toestel „als raketten" in 'n dichtbevolkte Brook lyn-wijk sloegen. KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 dec. j.l. bedroeg het aan tal aangegeven t.v.-toestellen 782.195 tegen 760.115 op 1 nov. van dit jaar (tm. 14 dec. 792.360) Het aantal t.v.-ontvangers, dat in de eerste elf maanden van 1960 is geregistreerd, ligt 12,5% hoger dan in de corresponderende peri ode van 1959. De registratie van 't 800.000e televisietoestel wordt omstreeks Kerstmis verwacht. Het aantal geregistreerde ra diotoestellen daalde in de afge lopen maand van 2.647.577 tot 2.645.831. Zoals bekend, behoe ven op grond van de luistergeld beschikking 1960 niet alle radio toestellen meer te worden aan gegeven. Er waren op 1 dec. 480.155 aansluitingen op de draadom roep tegen 480.087 op 1 nov. j.l. VOLLEDIGE AUTOMATISE RING TELEXDIENST MET GROOT-BRITTANNIË Met ingang van 19 december 1960 zal het telexverkeer met Groot-Brittannië geheel geauto matiseerd worden. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes ach ter* de naam van het schip ver meld. Australië m.s. ..Riverdore" (20-12); s.s. „Orsova" (22-12). Canada: m.s. „Volumnia" (21-12) m.s. „Westerdam (22-12) Chili: m.s. „Diogenes" (21-12) m.s. „Barenstein (22-12). Ned. Antillen s.s. „Bennekom" (22-12). Ned. N.-Guinea: m.s. „Schie Lloyd" (22-12). Nieuw-Zeeland: s.s. „Athenic" (20-12); m.s. „Papanui (22-12). Ciiriname: m.s. „Oranjestad" (21-12). Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: s.s. „Grootekerk" (20-12) m.s. „Capetown Castle" (22-12). Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. LAOS Vientiane op rode troepen veroverd Vientiane, de hoofdstad van Laos, is na drie dagen van zware gevechten door de anti-cominu- nistische troepen van generaal Foemi Nosavan veroverd. De neutrale troepen van kapi tein Kong Lae, die gesteund wer den door de communistsche gue rilla, trekken zich terug naar het noorden onder leiding van Kong Lae. Zij proberen de noordelijke provincies te bereiken, die door de communisten beheerst wor den. Generaal Soethone Pathain- mavong, die één dag opperbevel hebber van de verliezers in Vien tiane is geweest, is naar Bang kok, de hoofdstad van Thaland, gevlucht. Hij is van plan zich in Frankrijk te vestigen. De slag om Vientiane was he slist toen de troepen van Foemi het vliegveld hadden veroverd. Ivong Lae had namelijk 't vlieg veld nodig voor de aanvoer van wapens en munitie door Russi sche vliegtuigen, die uit commu nistisch Noord-Yietnam kwamen. Er doen zich nog enkele scher mutselingen voor in en rondom de stad, maar dit is vertragings tactiek van eenheden van Kong Lae, die de aftocht moeten dek ken. Er zijn volgens eerste be richten ruim honderd doden ge vallen, hoofdzakelijk onder de burgerbevolking. PRINSES BIRG1TTA VAN ZWEDEN VERLOOFD Prinses Birgitta van Zweden (23) heeft zich verloofd met de Duitse prins Johann Georg von Hohenzollern (28). De prins, die aardrijkskunde en archeologie studeert, ontmocttte de prinses, die gymnastieklerares is, verle den jaar voor het eerst in Mün- chen. OPSTAND IN ETHIOPIË SCHIJNT ONDERDRUKT Keizer Haile Selassie is terug in zijn land. Het vliegveld van Asma ra, de hoofdstad van de provincie Eritrea, had hij uitgekozen als lan dingsplaats. De eersten die hem be groetten waren zijn schoonzoon, ge neraal Abye Abidi, de gouverneur van Eritrea, die de keizer tijdens de opstand trouw is gebleven, en de voorzitter van de Ethiopische senaat die twee weken geleden toevallig naar Asmara was gekomen. Zij kon den de 68-jarige vorst het voor hem heugelijke bericht brengen, dat hem getrouwe troepen onder aanvoering van generaal Merid Mengesja de opstand zouden hebben onderdrukt en dat de aanstichters van de om wenteling zouden zijn gevangen ge nomen of gevlucht. De toestand in Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië, zou na hevige gevechten, die volgens meldingen van radio amateurs wel 2000 mensen 't leven zouden hebben gekost, nu weer rus tig zijn. Permitteer u het comfort van een eigen horloger. Zijn advies aan u en uw huisgenoten is een ere zaak voor hem... de vak man (hij wil u immers niet alleen graag als klant win nen, maar ook behouden). het goede Anker-horloge EINDCIJFER AMERIKAANSE VERKIEZINGEN Senator Kennedy heeft vice- president Nixon bij de presidents verkiezingen op 8 november ver slagen met een meerderheid van 111.957 stemmen, aldus blijkt uit de volledige en officiële uitsla gen. In totaal bracht een record aantal van 68.833.254 kiezers in 50 staten hun stem uit. „Ik ben bijzonder trots op deze tot stand gekomen bedrijfs school, die opnieuw een belangrijke taak heeft in de sociale sec tor en die is afgestemd op de speciale behoeften van het eigen bedrijf. Voor de stichting en instandhouding van een bedrijfs school getroosten wij ons gaarne grote onkosten, omdat wij een ontzaglijke waarde hechten aan de opvang van de jeugd in ons bedrijf. En dat de jeugd vertrouwen heeft in ons bedrijf blijkt wel uit het feit dat 25 van ons totale personeel uit jeugdige werknemers bestü^t/' Deze woorden sprak vrijdagmiddag de president direkteur van de N*V. Nederlandse Schoenen unie Bloch Stibbe-Hollandia, de heer D. Stibbe, bij de opening van de bedrijfsschool van het Bossche bedrijf van deze N.V. Deze opening werd bijgewoond door mevrouw Stibbe, de directeuren Tabbers en Thomas, be- drijfsfunktionarissen, leden van de ondernemingsraad, de direc- teur-sekretaris van de Stichting Kath. Levensscholen, de heer v. d. Schoor, mejuffrouw Denissen, direktrice van de Bossche Mater Amabilisschool, de heer Duys, direkteur van de Bossche Levensschool, de heer Faasse, direkteur van de Stichting Vor ming Bed rij fs jeugd, die de protestants-christelijke levensscholen beheert, de 20 leerlingen van de school en een aantal ouders. „VOORTAAN VERENIGD OM U TE DIENEN" Dank van een koningspaar In ons vorig nummer hebben wij in 't kort de loop der gebeur tenissen bij het huwelijk van ko ning Boudewijn en koningin Do- na Fabiola nog kunnen meede len: het burgerlijk huwelijk, het kerkelijk huwelijk, de statiestoet naar en van dc kerk, het enthou siasme van 't volk, dat zijn cli max vond toen koning en konin gin na afloop der plechtigheden op het balkon verschenen. Hierboven geven wij een sta tiefoto van het bruidspaar op de dag van het huwelijk. Koning Boudewijn en konin gin Fabiola zullen „enige weken liet land verlaten". Dit is door de koning zelf meegedeeld in een televisie-toespraak waarmede hij zich donderdagavond tot het Bel gische volk richtte. De toespraak van de koning, uitgesproken in het Frans en in het Nederlands, werd gevolgd door een korte toe spraak van koningin Fabiola. Ook de koningin sprak in beide talen. De Nederlandse toespraak Deze feestelijke bijeenkomst werd geopend door de heer Op 't Hoogt, chef personeelzaken van het Bossche bedrijf, die na een woord van welkom tot de aanwe zigen, in het kort de totstandko ming van de bedrijfsschool schet ste. De gedachte om het goede voorbeeld van het Waalwijkse bedrijf te volgen, werd ongeveer 1Y2 jaar geleden geboren en door een aantal mensen in het bedrijf verder uitgewerkt. Het voorbeeld van Waalwijk kon in Den Bosch niet helemaal produktief worden gemaakt, aldus de heer Op 't Hoogt, omdat in Waalwijk ge heel nadere artikelen worden ge fabriceerd. Als eerste doel van deze bedrijfsschool noemde spr.: de leerlingen de nodige techni sche vaardigheid bijbrengen. Daarnaast heeft deze school echter ook nog andere taken, die het beste kunnen worden samen gevat in het begrip „algemene vorming". De school wordt momenteel gevolgd door 20 leerlingen, waar van de meerderheid pas kort de lagere-schoolbanken heeft verla ten. Via de bedrijfsschool ont vangen zij een uitgebreide intro- duktie, niet alleen in vaktech nisch, maar ook in geestelijk op zicht. Hun wordt geleerd hoe ze zich kunnen aanpassen aan de nieuwe leefsituatie en verder worden zij volledig ingelicht over de mogelijkheden welke het be drijf van Bloch Stibbe hun biedt. Een gedeelte van het vor mingsprogramma wordt in nau we samenwerking met 't bedrijf verzorgd door de Levensschool en de Mater Amabilisschool. Het technische gedeelte van het op leidingsprogramma wordt ver zorgd door de heer v. Veldhoven, de instrukteur. De heer Op 't Hoogt dankte in het bijzonder de heer Stibbe voor het feit dat aan de bedrijfsschool een zo veelomvattend program ma meegegeven kon worden. Ook mevrouw Stibbe dankte hij voor haar belangstelling en haar waardevolle kleuradviezen. Dank ook aan de funktionarissen van Levensschool en M.A.-school en ten slotte aan de heer v. Veld hoven, die het leeuwenaandeel in de totstandkoming van de tech nische opleiding heeft gehad, daarbij bijgestaan door de heer Burmanje jr. en de heer Varos- sieau. die in Waalwijk de leiding van de bedrijfsschool heeft. De heer Op 't Hoogt hoopte dat de heer Burmanje sr., de bedrijfs leider van het Bossche bedrijf, straks zou kunnen zeggen: deze school levert prima krachten af. TROTS van het vorstelijk paar werd be halve in de Vlaamse uitzending van de Belgische televisie ook uitgezonden in het Nederlandse televisie-journaal. Koning Boudewijn sprak als volgt: „Mijn waarde landgenoten, De spontane uitingen van uw warme sympathie, die ons van overal bereikten, hebben de ko ningin en mi'zelf diep ontroerd. Eer dat wij het iand voor enige weken verlaten, willen wij u on ze hartelijke en oprechte dank betuigen. Het huwelijk dat werd aangegaan, bezegelt niet alleen een verbond tussen mijn echtge note en mijzelf, maar eveneens tussen de koninklijke familie en elk van uw families. Voortaan zijn wij verenigd om u te dienen en naar ons best vermogen bij te dragen tot het geluk van uw ge zinnen. „Elkaar beminnen", zo heeft iemand terecht beweerd, „wil niet zeggen: elkaar bekijken maar wèl samen eenzelfde rich ting uitzien. Onze blik en ons hart, mijne waarde landgenoten, gaan naar U. Moge U meer en meer de ware vreugde kennen, Het welzijn van ons land is af hankelijk van dc verstandhou ding der gezinnen, van dc een dracht die de harten verbindt, van de trouw dergenen, die in wel en wee een gemeenschappe lijke lotsbestemming hebben aan vaard. In deze heerlijke omstan digheden willen wij ons tot een ieder richten om u moed en ver trouwen te wensen. God bescherme allen, die u lief zijn". Koningin Fabiola sprak in het Nederlands de volgende woor den: „Mijn waarde landgenoten, Op mijn beurt wil ik u danken voor uw hartelijke sympathie, die mij zo gelukkig maakt. Ik denk dat wij elkaar reeds bij on ze eerste ontmoeting hebben be grepen en liefgekregen. Dank U voor de zon van Uw warme gene genheid, dank U voor Uw onver getelijk onthaal. Voortaan zullen mijn hart en mijn leven niet maar alleen mijn echtgenoot, maar ook U allen toebehoren". mens mei. Denissen en de heer Faasse. Hij gaf uiting aan zijn vreugde over de nauwe samen werking tussen de bedrijfsschool en de levensschool en de M.A.- school. Hij was het bedrijf van Bloch Stibbe dankbaar voor 't feit dat de Levens- en M.A.- school dit voor de jeugd van het bedrijf mogen doen. Ten slotte ging de heer Duys nader in op t wezen van het levensschoolwerk. Na het officiële gedeelte maak ten de aanwezigen een rondgang door de bijzonder fraaie en zeer prettig ingerichte bedrijfsschool, waar zij tevens nader konden kennis maken met het werk van de leerlingen. De president-direkteur de heer D. Stibbe, loonde zich bijzonder verheugd over deze bedrijfsschool die niet de bedoeling heeft om de jeugdige werknemers alle verant woordelijkheid te ontnemen, maar 0111 hun een zo groot moge lijk aantal mogelijkheden en ze kerheden te bieden. Ons bedrijf doet gaarne al het mogelijke voor de jeugd, aldus de heer Stibbe. Toen er nog geen sprake was van een vijfdaagse werkweek, kende ons jeugdig personeel reeds de vrije zaterdag en wij deden dit heus niet uit een oogpunt van personeelwerving, zoals wel eens werd beweerd. Sinds kort kent ons bedrijf ook een jeugdspaar- regeling en een jeugd-onderne- mingsraad. Alle door ons getrof fen voorzieningen hebben ten doel 0111 te komen tot een open hartige samenwerking en volle dig begrip tussen direktie en me dewerkers, aldus de heer Stibbe, die met nadruk de betekenis en het doel van de bedrijfsschool onderstreepte. Ten slotte werd op deze bijeen komst het woord gevoerd door de heer Duys, die tevens sprak na- Het was jl. donderdag om twee redenen voor de Waalwijkse Schoen fabriek A. J. de Kort een bijzon der vreugdevolle dag. Op de eerste plaats was daar het 40-jarig jubi leum van de heer Jan Verhoeven en op de tweede plaats de ingebruik neming van de nieuwe prachtige kantoorruimten (een directiekamer, een monsterkamer, twee ontvang kamers, administratiekantoren en een zeer fraaie royale hal). Het was overigens geen toeval dat deze twee gebeurtenissen samenvielen, want, zo zei de heer J. de Kort- Vloemans in zijn toespraak, de di rectie heeft zeer bewust deze huldi ging van een personeelslid uit de produktie-afdeling laten samenval len met de ingebruikneming van de nieuwe kantoorruimten, om daar mee nadrukkelijk te onderstrepen dat zonder de toewijding, de trouw en de zorg van het personeel deze uitbreiding niet tot stand zou zijn gekomen. In het kort schetste de heer de Kort de totstandkoming van deze nieuwe uitbreiding. Nadat in 1954 de nieuwe montagehal in ge bruik genomen was, deed zich al spoedig de behoefte voelen aan gro tere en modernere kantoor-, ont vang- en vergaderruimten. Deze uit breiding is thans tot stand gekomen en terecht bracht de heer de Kort een compliment aan architect J. v. Huiten voor de sobere, maar moder ne en smaakvolle vormgeving van deze uitbreiding. Voor een voortref felijke uitvoering zorgde het aan nemersbedrijf Coppens-v. Huiten, terwijl de onderaannemers de fa. Wat WIJ voor U verzorgan ter gelegenheid van het Kerstfeest als BANKETBAKKER-SPECIALIST bezit Dekkers, de fa. v. d. Heuvel en de fa. de Vocht resp. zorgden voor schilderwerk, elektrische installatie en meubilering. „Namens de jonge directie van 't bedrijf wil ik in het kader van de ingebruikneming van deze nieuwe kantoorruimten toch wel bijzondere dank brengen aan onze vaders (de heren A. de Kort-Klijberg, A. de Kort-Klerkx en J. de Kort-v. Erp, van wie laatsgenoemde wegens ziek te helaas niet aanwezig kon zijn), voor wie deze nieuwe uitbreiding wel een grote vreugde moet zijn. Wij kunnen onze dankbaarheid voor hun werk niet beter tonen dan door hun levenswerk voort te zet ten. Als straks de inzegening van deze nieuwe kantoorruimten zal worden verricht, zal een blijvende herinnering aan deze ingebruikne ming in de hal worden aange bracht". Ten slotte deelde de heer de Kort mede, dat de oude kantoorruimten in de loop van het volgend jaar zul len worden verbouwd tot kantine. JUBILARIS Met woorden van grote waarde ring richtte zich de heer J. de Kort tot de jubilaris, de heer Jan Ver hoeven, die zijn 40-jarig dienstju- bileum bij het bedrijf herdacht. De ze intieme huldiging vond plaats in de nieuwe directiekamer, waar be halve de jubilaris, zijn echtgenote en kinderen ook de gehele directie van het bedrijf aanwezig was. De heer Verhoeven is altijd werkzaam geweest op de Louis XV-afdeling X BANKETBAKKERIJ hakkenafdeling„en hier heeft u een bijzonder belangrijke taak ver vuld, want het is toch altijd de hak waar bij de kwaliteitsbepaling van de schoen het eerst op gelet wordt". De heer de Kort bracht de jubilaris hartelijk dank voor zijn toewijding, zijn uitzonderlijk vakmanschap, zijn trouw en zijn zorg ten opzichte van het bedrijf. Ook onderstreepte spr. de bijzondere verdiensten van de jubilaris op sociaal terrein, met na me ten aanzien van de onderne mingsraad. „U hebt niet alleen mee gewerkt aan de totstandkoming van deze ondernemingsraad, maar u hebt hierin ook van de oprichting af nu 9 jaar geleden zitting ge had en ik betuig u mijn respect voor het werk dat u ook op dit ter rein hebt verricht". De heer Ver hoeven is de 7e medewerker die bij de Schoenfabriek van A. J. de Kort zijn 40-jarig jubileum viert, terwijl het bedrijf meer dan 30 zil veren jubilarissen telt, hetgeen 'n voortreffelijk bewijs mag worden genoemd van de uitstekende ver standhouding tussen directie en personeel. Als bewijs van waardering voor zijn voortreffelijke dienstvervulling, bood de heer de Kort namens de di rectie de jubilaris een fraai gouden horloge en een geschenk onder cou vert aan. Mevrouw Verhoeven ont ving een vorstelijke doos bonbons.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1