GEMEENTERAADSVERGADERING DRUNEN MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN BOEDDHA FEUILLETON KERST ADVERTENTIE W&mm 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 DEC. 1960 2 ONDERSCHEIDING Burgemeester Teijssen toonde zich bijzonder getroffen door het feit dat de directie van het bedrijf deze hul diging had willen stellen in 't raam van de ingebruikneming der nieu we kantoorruimten, om hiermee te benadrukken dat deze nieuwe uit breiding er niet zou zijn gweest zon der de toewijding van alle mede werkers. De burgemeester sloot zich geheel aan bij de waarderende woorden welke de heer de Kort tot de jubilaris had gericht. „Ik mag hieruit opmaken dat u door uw ca paciteit en vakbekwaamheid als voorbeeld mag gelden in dit bedrijf. Ook ik heb grote waardering wat door u met zorg en toewijding in dit bedrijf is verricht. Met u en door u is het bedrijf beter in staat geweest een produkt op de markt te bren gen, dat naam en merk meer klank en inhoud gegeven heeft. Door uw persoonlijke gesteldheid heeft u an deren aangespoord en daarom bent u zeer waardevol geweest voor de geest in het bedrijf, die ik heb dit ook nu weer mogen constateren bijzonder goed is en die vooral tot uitdrukking komt in een uitste kende verstandhouding tussen di rectie en medewerkers". Ten slotte benadrukte burgemeester Teijssen de bijzondere verdiensten van de heer Verhoeven buiten het bedrijf en wel op het terrein van de arbei dersbeweging en de coöperatie. Met vreugde deelde de burgemeester hierna mee, dat het H.M. de Konin gin had behaagd de heer Verhoeven te onderscheiden met de eremedail le verbonden aan de orde van Oran je Nassau. In een kort woord dankte de heer Verhoeven voor de onderscheiding, de hartelijke woorden en de fraaie geschenken. Hij dankte verder voor de prettige samenwerking, zowel met de oudere als de jonge directie en hoopte dat hij nog vele jaren in het bedrijf werkzaam zou mogen zijn. Bij het genot van een glas wijn, bleef men hierna nog enige tijd ge zellig bijeen. Om half zes werd de jubilaris door het personeel op hartelijke wij ze gehuldigd. Hij werd in waarderende woorden toegesproken door de chef van de Louis X V-af deling, de heer P. Hoe- venaars, die hem namens de afde ling een fraaie televisietafel aan bood. De heer H. van Beek voerde 't woord namens de ondernemings raad, die zijn gelukwensen verge zeld liet gaan van sigaretten en ten slotte was het de heer C. v. d. Leur die de gelukwensen namens de ge zamenlijke chefs eveneens onder streepte met sigaretten. Gemeente Waalwijk nam piekgasinstallatie in gebruik Zoals wij in onze vorige editie reeds in liet kort hebben vermeld heeft burgemeester Teijssen j.l. donderdag de piekgasinstallatie bij de Waalwijkse gemeentebe drijven in gebruik besteld. Tijdens een korte bijeenkomst schetste de heer F. Smolders, wethouder der gemeentebedrijven en voorzitter van de commissie van bijstand voor het gemeente lijk gas-, licht- en waterbedrijf, de totstandkoming van deze piek gasinstallatie. Sinds de totstand koming van het contract met de Staatsmijnen inzake de gasleve ring heeft de gemeente er zich steeds over beraden hoe de hoge pieken zouden kunnen worden opgevangen of geëlemineerd. Een en ander vond zijn afronding in het beschikbaar stellen door de raad van een krediet van 89.000 voor de bouw van een installatie voor de opslag en distributie van propaangas. Deze voorzieningen zijn thans gereed gekomen. Het gebouw, waarin de installatie is ondergebracht, werd ontworpen door de dienst gemeentewerken en met name door de lieer Koo ien. De bouw werd uitgevoerd door de fa. J. Ivleijngeld alhier. De technische installatie werd geplaatst door de N.V. Pctrogas, waaronder 0.111. de twee opslag tanks, die elk een inhoud hebben van 38 m3. Het propaangas werd geleverd door de N.V. Benegas. De verlichting in het gebouw werd verzorgd door de fa. v. Wij len, terwijl het uitwendige schil derwerk werd uitgevoerd door de fa. v. d. Pas en het inwendige door de fa. Dekkers. Wethouder Smolders richtte woorden van dank tot allen die hebben meege werkt aan de totstandkoming van gebouw en installatie. lil het bijzonder dankte hij voor de pri ma oplevering en de prettige sa menwerking. De verzorging van het piekgasstation is in handen gelegd van de heer v. d. Krabbe en wethouder Smolders meende dat het bij hem in heel goede handen was. BETER GAS in tankauto's en opgeslagen in 2 grote tanks. Al naar gelang van de behoefte wordt uit deze tanks volkomen automatisch een hoe veelheid propaangas getapt en in een vooraf bepaalde verhouding bij het mijngas gevoegd, zodanig, dat het enige verschil voor de verbruikers is een verbeterde gaskwaliteit, want het menggas, hetwelk op die z.g. piekdagen door het stadsnet stroomt, heeft een calorische waarde van circa 5200 cal. per m3 tegenover circa 4500 cal. van het mijngas. Dit voordeeltje kan door de gasverbruikers worden geïncas seerd, althans voorlopig, zonder verhoging van de gasprijs. VOORTREFFELIJK De heer P. van Vliet, directeur van de Gemeente Licht- en Wa terbedrijven, sloot zich geheel aan bij de waarderende woorden van de heer Smolders en ging nader in op de meer technische aspecten van deze piekgasinstal latie. Door toevoeging van het propaangas aan het mijngas kan de gasinkoop op de z.g. piekda gen worden gedrukt en toch on belemmerd meer gas worden af gegeven aan het stadsnet. Propaangas wordt aangevoerd Burgemeester Teijssen noemde de ingebruikstelling van dit piek gasstation een belangrijke nieu we schakel in de gaslevering in de gemeente, omdat men nu enerzijds niet uitsluitend meer afhankelijk is van de Staatsmij nen en anderzijds omdat de ge meente nu zelf in staat is regula riserend op te treden. Burgemeester Teijssen noemde dit piekgasstation een voortref felijke voorziening en hij bracht daarvoor bijzonder dank aan wethouder Smolders voor diens nimmer aflatende zorg m.b.t. de gemeentebedrijven. „U bent al tijd de motor van deze bedrijven geweest en ook in deze voorzie ning hebt u als voorzitter van de commissie van bijstand een be langrijk aandeel gehad. In u be tuig ik tevens mijn respect en waardering aan de andere leden van deze commissie." Na een korte bezichtiging van het piekgasstation, waarbij de heer van Vliet deskundige uitleg gaf, werd de installatie door bur gemeester Teijssen met een druk op de knop in werking gesteld. ZORGT TIJDIG voor Uw in dit blad Gemeente begroting 1961 sluitend Nieuwe inversteringen in 1961 bijna 2 miljoen Totale inversteringen gaan in 1961 ruim 71/2 bedragen. Aan subsidies toegekend een bedrag van 152500,- 31). Toen ze weer buiten stonden, za gen ze een eindje verder in de steeg een klein café'tje. Er hing een uithangbord naast de deur, waarop een vat geschilderd was. „Zullen we een biertje gaan drin ken?" vroeg Mac Muzzle aan Pie Yah Ma. „Ik heb een reuze dorst. Bovendien zit mijn hoofd vol over die slagerij. We kunnen dan meteen eens even rustig praten." „Graag", lispelde Pie Yah Ma en samen liepen ze het café'tje binnen. Al gauw had een grote, bars uitziende waard het tweetal een glas bier voorgezet. Het was een vreemde vent, die maar één oog had. Misschien was dat er de reden van, dat hij niet merkte, dat de tafel van Mac en Pie niet al te schoon was. Er lagen nog plasjes bier op en peinzend zat Mac Muzzle daarnaar te kijken. „Ik weet niet wat het is", zei hij. „Ik ben hier nog nooit geweest, maar tóch komt de zaak me be kend voor. Café het Vat in de El leboogsteeg..., waar heb ik dat méér gehoord...?" „De niets waardige Oosteling brak hier over ook zijn geringe hersens", antwoordde Pie Yah Ma. „Doch hij meent dit vraagstuk te kun nen oplossen. Ten gevolge van onze eigen onachtzaamheid be vinden wij ons nu in een van de muffe holen van de misdadige jakhals. Immers op het briefje, dat wij aantroffen in het knekel been, konden wij de woorden vat en elleboog lezen..." „Wel verdraaid!" riep Mac Muzzle uit. „Je hebt gelijk! Dat is het!" HET CAMERA MYSTERIE door PERCY KING (Nadruk verboden) 37L „Hoe lang bent u hier?" „Sinds zaterdag." „U zoudt vandaag vertrokken zijn, geloof ik." „Juist." „Vrijwillig of..." „Voor de duivel!" viel Soper uit. „De insinuatie is nogal grof, vindt u niet?" Sargent keek schuldbewust. „Neem me niet kwalijk. Mannen, die schoenen met vierkante neu zen dragen, stellen dikwijls bar onbescheiden vragen. Nog niet één psycholoog heeft 't de moei te waard geacht, het verband op te snorren. Jammer!" Zij gingen naar de villa terug. Onderweg hield een agent zijn chef staande. Hij fluisterde even en overhandigde iets dat de in specteur in zijn zak liet glijden. Toen hij zich weer bij het gezel schap voegde, glansden z'n ogen. „U ziet er ineens zo verge noegd uit, inspecteur", polste Henderson. „Ja? Misschien is er reden toe". Verder liet Sargent zich niet uit. In de bibliotheek zaten Isado ra, Helen en Eleanor in afwach ting. De politieman leidde de be sprekingen in. „Dokter Temple heeft de kogel verwijderd", zei hij met een te vreden gezicht. „Ik zou meer in mijn sas zijn, wanneer ik de revolver had waar het dodelijk schot mee is gelost", vond Melchior. „Ja? U als krantenman weet ongctwijfelr dat er in een revol ver groeven zijn, die op de afge schoten kogel een moet achterla ten. Was dat niet zo, dan zou elk politieonderzoek in die richting hopeloos wezen. Doorgaans is de moet zo gering, dat ze alleen mi croscopisch kan worden ontdekt. Op deze kogel bijvoorbeeld be speurde dokter Temple géén moet. Er dient dus een sterker microscoop dan de zijne aan te pas te komen." „Is dat uw héle succes?" infor meerde Lawrence, niet zonder leedvermaak. Inspecteur Sargent glimlachte. „U bedoelt dat 't uitstel betekent. Toch niet. For tun a was zo voor komend, me enige kogels in han den te spelen van 't kaliber, dat de dode gebruikte. Het is zo goed als zeker dat Anthony Moncrieff werd doodgeschoten met een ko gel uit zijn eigen revolver of uit een van zijn revolvers." Een lichte huivering doorvoer Soper. Aan de mogelijkheid, door de inspecteur geopperd, had hij geen moment gedacht. Lawrence keek zeer geïnteresseerd. Om Melchior's lippen speelde een ironisch lachje. „Ik zou multi-miljonair zijn, als ik voor elke kogel van 't ka liber dat mijn oom gebruikte, een penny kreeg. Het is het meest voorkomende soort." „U weet dus, dat hij een revol ver had?" „Zeker. De laatste tijd bewaar de hij het wapen op een secure plaats. Waar, heeft hij niet ge-; zegd. Dat zit zo. Vroeger sprong: hij er nogal nonchalant mee om. Op een middag trof ik mijn zoon tje aan, terwijl hij met de revol ver speelde, geladen en wel. Het liep wonder boven wonder goed af. Van die dag af sloot oom An thony 't wapen zorgvuldig weg." ,,'t Was u niet bekend waar?" „Neen, dat zei ik u al. Positief niet." „En u?" De vraag werd Law rence gedaan. „Evenmin." „U, Mr. Soper?" „Ik ben een vreemde. Dit is de eerste maal dat ik hier logeer." Inspecteur Sargent zag Elea nor aan. „Uw beurt, Miss Ma son". „Oom Anthony bezat een re volver", knikte zij zonder aarze len. „Hij zei mij ook niet, waar ze werd bewaard." „Dan heb ik nieuws voor de dames en heren. Anthony Mon- croeff bezat twee revolvers. Het tweede exemplaar vonden we in de overjas van de dode. Daarmee heeft de moordenaar niet gescho ten, want alle kogels zitten er op. Mr. Moncrieff was gewoon, elke avond voor het naar bed gaan 'n wandeling te maken. Deze keer deed hij het tegen zijn gewoonte gewapend, wat er op wijst dat hij met de mogelijkheid van 'n aan slag rekening hield een aan slag door iemand die onder zijn dak leefde. Het probleem is heus niet zo ingewikkeld als het schijnt." Sargent zuchtte en zette de ondervraging voort. Isadora en Helen wisten even min van iets. Ten slotte wendde de inspecteur zich tot Henderson. „U sluit de rij. Niet omdat ik u de minste onder de broeders en zusters acht." „Anthony Moncrieff was ten opzichte van mij niet mededeel zamer." Sargent leunde in zijn stoel achterover en zag de groep met vage glimlach aan. „Het spijt me dat ik het moet zeggen, dames en heren, maar één van het gezel schap liegt." De charmante ma nier, waarop hij het zei, ontnam er het beledigende aan. „En de gene die liegt, schoot Mr. Mon crieff dood." Er viel een drukkende stilte, slechts onderbroken door 't kla gelijk janken van Woyko. Ogen staarden onderzoekend in ogen. Henderson liep naar de terras deuren en tuurde naar buiten. De mist hing nog dik. Melchior vloekte ten slotte. „Is er niets aan te doen dat die ellendige hond zijn bek houdt?" viel hij uit. „Een miserabel geluid", gaf Henderson toe. „Als ik bijgelovig was, zou ik beweren dat Woyko weet wie zijn baas vermoordde en er naar snakt de dader aan flarden te scheuren. Zeker ie mand in de bibliotheek mag dankbaar zijn dat het dier vast ligt." Lawrence mompelde iets on verstaanbaars. Soper had een ge voel of duizenden venijnige spel- depunten hem in de nek prikten. Er werd aan de deur geklopt en Sargent riep „Binnen!" Het was dezelfde agent die over de gevon den kogel had gerapporteerd. Op onderdrukte toon deelde hij zijn chef iets mede, waarna hij zich verwijderde. „Uw kamers zijn doorzocht", zei de inspecteur tot het gezel schap. „Ik hoop, dat u me er niet boos om aankijkt. Zoiets hoort er nu eenmaal bij. Er is geen revol ver gevonden." Hij trok de schou ders op. „Ik had het ook niet ver wacht." „Wilt u daarmee zeggen dat u weet, wie oom Anthony heeft vermoord?" vroeg Melchior. „Zover is 't nog niet, al ben ik een flink eind op streek. De man deed zijn werk handig, dat geef ik hem na. Toch hangt hij." (Wordt vervolgd) De raad der gemeente Drunen kwam vrijdag in openbare vergadering bijeen, waarbij het voornaamste punt der agenda wel was de vaststelling der begroting 1961. Deze begroting, aldus de voorzitter, geeft een reden tot gematigd optimisme en de heer v. Lammeren noemde in zijn alge mene beschouwing de begroting 1961 een pracht stuk werk, met talrijke gegevens waarop men het beleid in 1961 kan bouwen. De heer v. Lam meren verheugde zich er over, dat de vlottende schulden konden worden teruggebracht van f 3.278.000. - in 1957 tot f 457.000. - in 1960. Belangrijk was ook dat een sluitende begroting kon worden verkregen, zij het dan met een post onvoorzien van f 15.935. - Een post die in het raam van de grote bedragen zeker niet hoog te noemen is. Het hoofdstuk subsidies werd bij de behandeling der begroting weer een belangrijk onderwerp. Bij diverse andere punten op deze vergadering bleek weer duidelijk de groei der gemeente, o.a. een crediet van f 18.000. - voor overzichtkaar- ten in meter en waterpassen van uitbreidingsplannen, terwijl na de openbare vergadering nog een informele bespreking plaats vond over de ontwerp-wijzigingen van de uitbreidingsplannen in hoofdzaken. Een lening van f 10.000. - voor de Kerko ijke fanfare in Elshout voor aanschaffing van nieuwe instrumenten ontmoette bij de leden geen prin cipiële bezwaren, maar wel moest worden gezocht naar enige zekerheid. Bij de punten rioolbclasting en straatbelasting verzekerde de voorzitter met klem dat verwacht moet worden dat de percentages in de komende jaren naar het maxima zul en moeten worden opgetrokken. BEGROTING Wil het voorzieningspeil in voldoende mate kunnen worden opgevoerd, dan zullen nog grote investeringen noodzakelijk zijn. Ook in de eerstkomende jaren zullen de ka- pitaalslasten dus blijven stijgen. Over de investeringen, die in 1956 f 2Vi miljoen beliep, in 1959 f 5.200.000 en in 1961 f 7.645.727.- zal zijn, geeft het over zicht nog het volgende Uiteraard zal de mogelijkheid tot het doen van investeringen sterk afhankelijk blijven van de toevloeiing van nieuwe mid delen. Hoewel het aantrekken van kapitaal op lange termijn op het moment geen grote moeilijkheden oplevert, zijn er andere be lemmeringen, die uitvoering van bepaalde grote werken afremmen. Zo is het thans zeer moeilijk de nodige rijksgoedkeuring daarvoor te verkrijgen, zulks in verband met spanningen op de arbeidsmarkt. Gelet op bovenstaande moeilijkheden zal het aller inspanning vergen het volgende in vesteringsplan voor 1961 te verwezenlijken A. onrendabele investeringen 1. aanleg zwembad f 358.000.- 2. bouw jongensschool Elshout 187.000.- 3. riolering en verbetering Torenstraat 210.000. - 4. aanleg brandputten 30.000. 5. verbetering Kapelstr. 35.000. - 6. verbetering Schanswijk 35.000. - 7. verbouwing gemeentehuis 25.000. - B. rendabele investeringen 1. bouw 30 woningwet woningen f 390.000. - 2. bouwrijpmaken gronden 500.000, - 3. uitbreidingen gasnet 50.000. - Bij de aanbieding van de begroting 1961 was een algemene financiële beschouwing, waaraan wij het volgende ontlenen De bruto vlottende schuld, inclusief de schuldverplichtingen bedroeg op 31 decem ber 1957 f 3.278.000. Dit bedrag is terug gebracht kunnen worden en gedroeg op 1 november 1960 f 457.000. Het tekort aan financieringsmiddelen op lange termijn is derhalve aanzienlijk verminderd. Budgetairc positie van de gemeente. De begroting 1961 is sluitend met een post voor onvoorzien uitgaven van f 15.935,31 (1960: f 21.898,91). De uitgaven stegen in vergelijking met 1960 in totaal met f 98.000 en de inkom sten met f 92.000. Bij het overzicht wordt ook uitvoerig be handeld de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente, naar het wetsontwerp „finan ciële verhoudingwet 1960". De voorlopig becijferde garantie-uitke ring ad f 70.322,43 zal de gemeente ont vangen tot en met 1965. De garantie-uitke ring zal voor de uitkeringsjaren 1966, 1967, 1968 en 1969 worden verminderd met resp. 1/5, 2/5, 3/5 en 5/5 en in 1970 geheel vervallen. Het is te verwachten, dat bij aan neming van het wetsontwerp tot regeling van de financiële verhouding rijk-gemeen ten, de middelen niet meer in dit mate zul len stijgen als in de laatste 5 jaren het ge val is geweest. In de eerstkomende periode zal een ver hoging der uitgaven alleen kunnen worden opgevangen door 1. verhoging der uitkeringen uit het ge-" meentefonds door vermeerdering van het aantal inwoners en verhoging van het schaalbedrag. 2. verhoging der 6traat-, rioolbelasting en reinigingsrechten. 3. invoering van nieuwe plaatselijke be lastingen in 1963. De inkomsten uit het gemeentefonds zul len na 1965 dalen, door de vermindering van de garantie-uitkering. Na een uitvoerig overzicht omtrent de in komsten en uitgaven op de gewone dienst, sluitend met een bedrag van f 1.370.100, wijd men speciale aandacht aan de investe ringen en kapitaalslasten. De kapitaalslasten stegen met f 48.000. Van deze stijging ligt f 36.850. - in de on rendabele sector. De kapitaalslasten voor on rendabele uitgaven stegen van f 106.997,26 in 1956 tot f 237.534,49 voor 1961, ofwel met gemiddeld f 26.000. - per jaar. Op 1 januari 1956 was geïnvesteerd in onrendabele kapitaalswerken f 999.356,80 in de jaren '56 - '60 f 2.023.736,36 f 880.000.- f 940.000.- Met betrekking tot deze investeringen deelde de voorzitter mede dat de aanleg van het zwembad en de bouw van de jongens school in Elshout alleen nog op rijksgoed keuring wachten. De riolering van de To renstraat en de verbetering van de Kapel straat en Schanswijk zullen in 1961 ter hand worden genomen. De verbouwing van het gemeentehuis houdt verband met de bouw van een nieuw politiebureau, waaraan wel spoedig zal kunnen worden begonnen. De verbouwing van het gemeentehuis zal in 1961 nog wel niet aan bod komen. Ook het bouwrijp maken van gronden zal in 1961 ter hand genomen worden en hiermee houdt verband de uitbreiding van het gasnet. Voor wat betreft de rendabele en on rendabele investeringen liggen de verhou< dingen in 1961 van rendabel f 5.413.435.- tot onrendabel f 2.237.291,-. De totale subsidies bedroegen blijkens het overzicht ruim f 52.500. - Bij de behandeling merkte de heer de Veer op dat hij tot verheugenis had kunnen vaststellen, dat voor woningbouw weer een flink bedrag was uitgetrokken. Omtrent do woningbouw voor 1961 kon de voorzitter desgevraagd geen mededeling doen. Voor wat betreft subsidie SHJ f 350.-, wat de heer de Veer te laag vond, werd hij door de voorzitter verwezen naar de speciale re geling betreffende gebouwen en straks werktuigen waardoor de gemeente aan deze zeer nuttige sportvereniging veel geld be steedt. De heer de Veer was hierover te vreden. Wat betreft gemeentewerken, speciaal onderhoud straten en plantsoenen, had de heer de Veer, gezien de grote van de post, niet alle lof en vroeg de voorzitter voor dit punt speciale aandacht. Op de vraag of deze dienst met een planning werkte, werd door de voorzitter bevestigend geantwoord. De heer Pijnenburg zag graag de sub sidie van RKJB in Drunen en Elshout ver dubbeld. Gezien dat ook van de zijde van deze vereniging dergelijke aanvrage waren binnengekomen, stemde men hiermee in. De subsidie werd voor Drunen f 100, voor Elshout f 70. - De heer de Veer wees er in dit verband op dat de KAJ dan zeker ook voor verho ging in aanmerking kwam. De voorzitter meende niet al te lichtvaardig te moeten verhogen, als zelfs van de vereniging zelf nog geen aanvrage dienaangaande binnen is. De heer Pijnenburg vroeg ook inlich ting omtrent het rijwielpadenplan. De voor zitter kon dienaangaande de verheugende mededeling doen, dat in 1961 waarschijn lijk begonnen zal worden met het plan Giersbergen - Rustende Jager - Uden- hout. De heer Fortuyn zag graag een commis sie die ieder jaar de subsidieaanvrage zou behandelen. De voorzitter, gesteund door de meerderheid, was het daarmee niet eens. De raad zou hiermee ook weer een belangrijke taak uit handen geven. De heer ten Voorde raakte bij de rond vraag omtrent de begroting in een finan cieel dispuut met de heer Kop (ambtenaar ter secretarie) omtrent de verwerking van de nadelige saldo's van het gemeentelijk Kampeerccntrum. Hoewel natuurlijk deze nadelige saldo's op de voorgeschreven ma nier in de begroting zijn verwerkt, vond de heer Ten Voorde deze manier aanvecht baar. De raad stelde - na uitvoerige bespre king de begroting 1961 vast. Onderwijs Bij de behandeling tot vaststelling van het bedrag per leerling voor de bijzondere la gere scholen, was de heer van Lammeren van mening, dat deze bedragen, gezien de ontwikkeling van het onderwijs, te laag zijn en gaf in overweging deze in de ko mende jaren zo mogelijk op tc voeren. Dit is, aldus de voorzitter, reeds ten dele geschiedt en zal in de toekomst nog verder worden doorgevoerd, zij het dan met over leg. De verhoging die in 1961 wordt voor gesteld, gaat de gemeente f 7000 extra kosten. Aan het preadvies ontlenen wij nog Aanvankelijk was het bedrag per leerling voor 1960 vastgesteld op f 37.50 en f 32.50. Bij brief van 30 november 1959 verzoch ten de besturen van de scholen te Elshout om verhoging tot f 45. -Hierover werd toen advies gevraagd aan de inspecteur van het Lager Onderwijs. Deze stelde, dat ver hoging tot f 45. - per leerling redelijk was en adviseerde om deze verhoging te berei ken in twee etappen, n.l. voor 1960 de ver goeding vast te stellen op f 42. - en voor 1961 op f 45,- per leerling. In de vergadering van 22 januari 1960 stelde de raad de vergoedingsbedragen dan ook gewijzigd vast op f 42. - voor de scho len te Drunen en de meisjesschool te Els hout en op f 37 voor de jongensschool tc Elshout (bruikleenschool, waarvan de on derhoudskosten door de gemeente betaald worden). De vergoedingsbedragen voor 1961 wer den vastgesteld op resp. f 45 en f 40. Leening Kerke ijke fanfare te Elshout van f 10.000. - Dit punt werd tenslote een principe-kwes tie, waarbij de raad zich unaniem voor uit sprak. Het preadvies zegt De Kerkelijke Fanfare „Eendracht maakt macht" tc Elshout heeft de raad verzocht een lening van f 10.000 te verlenen voor de aanschaffing van een nieuwe bezetting aan instrumenten. Deze muziekvereniging stamt uit 1886 en is in het afgelopen jaar gepromoveerd naar een hogere klasse. De laatste jaren heeft de vereniging een bijzondere activiteit ont wikkeld, met als gevolg een behoorlijke op bloei en een aanzienlijke toename van jon ge leden. Practisch alle instrumenten, wel ke gebruikt worden, zijn verouderd en ver keren in zeer slechte staat, waardoor de on derhoudskosten abnormaal hoog zijn. Het aantal leden bedraagt thans 47, waar- f 3.023.093,16 f 790.801,26 f 2.232.291,90 afgeschreven werd Geraamde boekwaarde 1 januari 1961 De totale kapitaalslasten voor rendabele en onrendabele objecten wordt voor 1961 geraamd op f 329.795,29 (exclusief bedrij ven) ofwel op 24 van de totale uitgaven van de gewone dienst, waarvan 17.33 voor onrendabele kapitaalskasten. Hieruit blijkt voor welk groot gedeelte de kapitaalslasten beslag leggen op het to taal van de gewone dienst.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2