wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Nationalistatie OF het omgekeerde? I I I Sprang-Capelle „Opgeruimd SPAAR VEILIG DE N.H.M. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPI staat netjes" t i MAANDAG 19 DECEMBER 1960 83e JAARGANG No. 99 De strijd tussen staat en parti culier initiatief om de eigendom van productiemiddelen is jaren lang met grote felheid gevoerd en de overgang van de produktie- middelcn naar de gemeenschap is één der hoekstenen van het so cialisme geworden. Het klinkt aantrekkelijk wan neer men zegt dat de vruchten van de produktie naar de ge meenschap moeten worden over geheveld, d.w.z. dat iedereen er een gelijk deel aan heeft. Er zijn echter verschillende omstandig heden waarom, in onze tijd de leus van nationalisatie z'n groot ste glans heeft verloren. Wij zouden als eerste oorzaak daarvoor kunnen noemen de fis- caie politiek, die bij benadering de helft van de ondernemings vruchten, althans bij n.v.'s naar de staatskas doet verhuizen. Maar dit is niet de belangrijkste oorzaak van het wegebben der nationalisatiegedachte. In de eer ste plaats zijn er landen geweest die bepaalde nationalisaties on gedaan hebben gemaakt omdat 't particulier initiatief inventiever bleek en efficiënter. Vervolgens is door sociale maatregelen de vergemeenschappelijking van de onderneming ten dele door de achterdeur een feit geworden. Meer en meer krijgen de werk nemers een aandeel" in de resul taten van de onderneming waar zij werken. Bii een snel stijgende welvaart in onze dagen heeft de uitbuitingstheorie wel alle kracht verloren. Zij is vervangen door de vraag wie meer of minder van de produktieresultaten moet toe vallen. De regering die wij thans heb ben, heeft bij monde van prof. Zijlstra verklaard, dat het ver krijgen en aanhouden van staats eigendom en -deelneming van 't algemeen belang Uit moeten kun nen worden gemotiveerd. Dat is een vage uitspraak, die in feite betekent dat het aanhouden of verkrijgen van staatseigendom door omstandigheden en tijd be paald worden. De staat als exploitant In ons land opereert de staat als eigenaar van produktiemid- delen en zij heeft verschillende overwegingen om dat te doen. De staatsmijnen zijn geheel in handen van de staat, omdat zij een behoorlijke exploitatie van de grondstof kolen, vroeger van doorslaggevend belang voor de industrie, noodzakelijk achtte. Dit beheer is door de staat uit- z/txrt, het óet&ie tont de teste zoeU: stekend gevoerd, misschien mede omdat het beheer op particuliere leest is geschoeid. Misschien ook omdat het kolenbezit bescheiden is en de concurrentie zich op dit terrein onvoldoende kan uitle ven. Het is niet te zeggen of bij particuliere exploitatie de resul taten beter of slechter zouden zijn geweest. In Europees verband en met het oog op de geringere strategi sche en militaire betekenis van de kolen rijst wel de vraag of de staatseigendom op dit terrein ge prolongeerd moet worden. De economische invloedssfeer van de staatsmijnen neemt toe door de chemische en technische ont wikkeling. Komen die staatsmij nen nu ook niet op een terrein waar het particulier initiatief opereert? Zij leveren lang niet meer alleen kolen en verdienen ook aan andere artikelen. Hun investeringskracht is met staal in de rug groter dan die van het particulier initiatief. Is het bij de stijgende volkswelvaart niet ge wenst dat de aandelen thans in particuliere handen overgaan? Er is eigenlijk geen doorslagge vende economische verdediging voor deze staatseigendom meer aan te voeren. Gevaar voor onbillijkheden Dezelfde vraag mag gesteld worden ten aanzien van de Kon. Ned. Zoutindustrie, waarin de staat gedeeltelijk deelneemt in ruil voor het recht tot ontgin ning van zoutlagen. Deze staats deelneming is zeker nuttig ge weest, maar past zij nog wel in 't kader van de bestaande economi sche positie van de Kon. Ned. Zoutindustrie, die zich nu op een veel breder terrein dan dat van het zout beweegt? De staat kan wel zorgen dat zij financieel aan de zoutlagen niets tekort komt zonder voortgaande deelneming in het kapitaal. Bij de zich uitbreidende activiteit van de industrie komt men op 'n goede of kwade dag in botsing met particuliere belangen en dan ontstaan er onbillijkheden. Die vraag geldt met nog meer klem ten aanzien van de staats deelneming in de Hoogovens en Breedband. Moet dit. reusachtige bedrijf zich met staatssteun ook vestigen aan de Nieuwe Water weg? Of moet dit logge lichaam zich met staatsveld gaan meten met het particulier initiatief, dat een plaats zoekt in 't hoogoven- bedrijf in de buurt van Rotter dam? Of is het aan te hevelen dat de staat ook deelneemt in een tweede hoogovenbedrijf? Een an dere weg is, dat de staat zich uit IJrnuiden's kolos terug trekt en verder het particuliere kapitaal laat opereren. Naar nieuwe initiatieven Er zijn meer staatsdeelnemin gen, b.v. in de herstelbank, in de K.L.M., in de Limburgse Tram weg en de Brabantse Buurtspoor wegen. De Middenstandsbank zou niet zonder staatsgarantie haar taak kunnen vervullen. Vanzelf sprekend is een staatsdeelneming ter aanloop van een nieuw initia tief onontbeerlijk en gewenst. De Herstelbank was na de oorlog onmisbaar. De Middenstands- bank ontplooit de bizondere kre dietverlening dank zij de over- heidsrugleuning. De KLM moest de vleugels wijder uitslaan en brengt deviezen aan in de dubbe le betekenis des woords. De vraag is echter of er op be paalde terreinen niet helemaal 'n einde moet komen aan de staats deelneming. Bij de mijnen, het zout, de busdiensten, de KLM en de Hoogovens kan de staatstaak nu toch wel beëindigd worden. Een stroom van kapitaal uit de particuliere sfeer zal klaar liggen om het risico over te nemen. Het vrijkomend vermogen kan worden aangewend om nieuwe initiatieven te steunen b.v. op 't gebied der kernsplitsing, ter ont wikkeling van de oostelijke pro vinciën, of ter versterking van de middelen van de middenstands- bank om met minder conserva tieve ban kregels en meer vertrou wen aan midden- en kleinbedrijf kansen te geven aan jonge mid denstanders zonder geld, maar boordevol initiatief en vakken nis. Wie niet waagt, wie niet wint en waar de particuliere on dernemer dringt om deelname, heeft de staat geen taak meer. Die is er om de burgers te helpen en niet om de leden van de ge meenschap in de weg te lopen. ^fó£!AWi7Ziw/&/L&/?* Sprang De beste reclame voor Waalwijk en omgeving maakt men in „DE ECHO" die een algemene verspreiding geniet in die plaatsen, waar bij de winkelstand hier en elders belang heeft. De tcho yah het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo' Waarom de staat wel en hef particulier initiatief niet? MARKT 25 '«-HERTOGENBOSCH WIJ VERHUREN GELEGENHEIDSKLEDING VOOR HEREN WAALWIJK BILJARTEN. Competitiewedstrijden district Waalwijk K.N.B.B. Prachtige resultaten zowel in teamverband als individueel. In de afgelopen week zijn de competitie wedstrijden voortgezet van het district Waalwijk van de KNBB. De vereniging die ditmaal het meeste succes behaalde is wel Nooit Volleerd. Alle viertallen op één na van deze BV wisten de overwinning te be halen. Het eerste en het derde viertal won nen zelfs met 8-0 van resp. 't Zwaantje 1 cn II, zodat alles er op wijst dat de club van L. van Cromvoirt aan haar opmars be zig is. Enkele leden van Nooit Volleerd le verden tevens prachtige persoonlijke pres taties. P. van Cromvoirt b.v. scoorde in zijn partij tegen Jan Passier van O.G. een fraaie serie van 110 car., terwijl J. Vissers zijn partij tegen P. v. Huiten van 't Zwaan tje met een mooie slotserie van 103 car. uit maakte. De grootste nederlagen werden dit maal wel geleden door 't Zwaantje I en II die beiden met 8-0 verloren. Nu is het wel zo, dat 't Zwaantje door deze nederlagen nog niet uit de kopgroep is verdreven, doch er schuilt voor de jongens van v. Bracht toch in ieder geval een waarschuwing in, die zij zeker ter harte zullen nemen. KOT 111 uit Elshout stuurde Keesje III eveneens met een 8-0 nederlaag huis waarts. Een mooie prestatie van deze Els- houtse biljarters, die zich hoe langer hoe meer in het voor hen nog onbekende milieu beginnen thuis te voelen. Tot slot van deze korte voorbeschouwing mogen we eveneens vermelden de fraaie serie van Ad. v. Crom voirt (98 car.) en die van Jan v. Helvoirt (81 car.). Hier volgen de gedetailleerde uitslagen Klasse C. In klasse C ontving Nooit Volleerd I - 't Zwaantje I. Hoewel de partij tussen J. Vissers en P. van Huiten aanvan kelijk goed tegen elkaar opging, maakte eerstgenoemde in de 14e beurt een slotserie van 103 car. en won daardoor de partij met het fraaie gem. van 17.85. Frans Slaats van N.V. speelde ditmaal weer als in zijn beste dagen, waardoor M. v. Bracht het kind van de rekening werd, hoewel laatstgenoemde toch lang niet onverdienstelijk speelde. Op vallend was dat beide spelers hetzelfde gem. 11.25 behaalden, doch v. Bracht kwam al leen maar 50 car. te kort. In ieder geval een compliment voor Frans Slaats. Daar ook L. v. Cromvoirt Jr. zijn partij tegen M. Teurlings won en G. Slaats André Hamers zijn wil oplegde, eindigde deze ont moeting met een klinkende 8-0 overwin ning voor N. Volleerd I. BSV 1 was ditmaal de gastheer van H B S I. Ad. van Cromvoirt liep in zijn partij (320 kadre) tegen J. van Helvoirt aanvan kelijk hard van stapel, doch J. van Helvoirt diende hem, hoewel misschien enigszins ge handicapt, door een geblesseerde arm, da nig van repliek, zodat toen de kleine BSV- er zijn partij uitmaakte, Jan van Helvoirt nog slechts 23 car. tekort kwam. Van Crom voirt had een gem. van 22.81 en een h.s. van 98, van He'voirt een gem. van 16.21 en een h.s. van 81. René Maas won ditmaal op overtuigende wijze van Frans van Helvoirt en P. v. Crom voirt bleef de meerdere van A. v. d. Wiel, alleen M. Slaats van BSV kon het tegen J. van Delft van HBS niet verder brengen dan een gelijk spel (130-130), doch met dat a! behaalde BSV een mooie overwinning op HBS van 7-1, een overwinning op een der grootste concurrenten, waardoor de punten dubbele waarde hebben. Cns Genoegen I kreeg Nooit Volleerd II op bezoek en hier werden de punten broe derlijk gedeeld, hoewel G. Roomer en Jan Passier de winstpunten moesten afstaan aan resp. C. Teurlings en P. van Cromvoirt. C. Teurlings speelde met het fraaie gem. van 10 en P. v. Cromvoirt met een prach tig gem. van 13.84 en een h.s. van 110 car., zoals we reeds in ons vorig verslag aan haalden. BSV kan van deze jonge speler nog veel plezier beleven. Vermeldenswaard is zeer zeker de mooie prestatie van C. v. d. Sanden van O.G., die tegen L. van Crom voirt een prachtige partij speelde met een gem. van 6.15 en een h.s. van 48 en ge decideerd won. Daar ook J. Phillipart van J. Verheyen wist te winnen, kwam de ba lans weer in evenwicht en eindigde deze ontmoeting met 4-4. De laatste ontmoe ting in klasse C was die van Eendracht I, die Keesje I ontving. Een opvallend goede partij speelde hier H. Maas van Eendracht, die een gem. van 10 en een h.s. van 49 liet noteren. Tegen dit geweld was M. Knuist van Keesje niet opgewassen. Ook T. Pulles en A. v. Oers van Eendracht wisten hun partijen in winst om te zetten en hierdoor werden resp. J. Knuist en F. Leenheers het kind van de rekening; alleen J. Maas moest in J. Blom zijn meerdere erkennen, doch Eendracht hield met 6 - 2 de overwinning in eigen huis. Klasse D. In klasse D. moest 't Zwaan tje II een 0-8 nederlaag incasseren van N. Volleerd 3 en nog wel in eigen huis. Geen van de jongens van 't Zwaantje kon dit maal in hun normale spel komen, terwijl Nooit Volleerd 3 bijzonder goed op dreef was. Berendsen, C. v. Muilekom, C. Berkel- mans en G. Smit van 't Zwaantje verloren allen, resp. van W. Swinkels, C. Elshout, H. Pullens en H. de Jong. Een harde, doch verdiende nederlaag van 't Zwaantje II (volgende keer beter lui!). Nooit Volleerd 4 kreeg KOT I (Elshout) op bezoek en wist ook het grootste gedeelte van de winstpun ten te behalen. Ed. van Herpt won van J. van Huiten, Ad. Verkooyen van J. v. Don gen en Ant. Verkooyen van J. v. d. Wiel. Alleen L. Slaatst verloor zijn partij tegen J. Jozen, welke laatste voor Elshout de eer redde; 6-2 voor N. Volleerd 4 was hier het eindresultaat. KOT I (Waalwijk) wist eveneens een 6-2 overwinning te behalen op Eendracht II, door overwinningen van C. van Delft, J. v. d. Velden en E. Bergmans op resp. W. Pullens, J. v. Gelder en J. Vos van Eendracht. Alleen A. v. d. Pennen ver loor van L. van Bladel, welke laatste dit seizoen zeer constant 6peelt en ook nu weer voor zijn club zeer verdient de eer redde. BSV II speelde ditmaal gelijk tegen O O G I, door overwinningen van H. Pelders en Jo van Bladel op resp. G. Panders en van Disseldorf, en verliespartijen van J. van Bladel en Jac. Pelders van resp. J. Hoe- venaars en Muller. De laatste ontmoeting in klasse D wa6 die van HBS II, die Ons Ge noegen II ontving. André van Oudheusden versloeg ditmaal gedecideerd B. Pullens en P. Puilens won van C. de Nijs, doch F. v. Delft en A. Rombouts moesten de punten afstaan aan resp. C. Rombouts cn A. Wijk- mans, zodat de uitslag hier 4-4 werd. Klasse E. De grootste overwinning in deze klasse was ditmaal voor KOT III uit Elshout, die Keesje III op bezoek had, doch de Waalwijkers met lege handen huis waarts stuurden, doordat C. Biekens, A. v. Sluijsveld, H. Broere en A. de Roos wonnen van resp. H. Hcuveling, D. Pullens, J. van Dongen en A. van Hilst Sr. Een compli ment voor de jongens uit Elshout. KOT II (Waalwijk) won ditmaal in eigen huis met 6-2 van KNA III, door over winningen van J. Kerkhof, H. van Loon en M. van Wezcnbeck van resp. C. Hamers, C. de Jong en H. Eekels van KNA III. Al leen M. van Rijswijk van laatstgenoemde vereniging wist de eer te redden, door M. Voogd van KOT II te verslaan. Uitslag dus 6-2. KNA II behaalde een 4-4 gelijk spel tegen KOT II Elshout. W. Schoelitz won van v. Son en H. Klerkx van Tabbers, doch H. Sleenhoff en J. Swinkels verloren van resp. M. v. Hultcn cn J. v. d. Wiel, zo dat de punten hier broederlijk werden ge deeld. KOT II (Elshout) had in eigen huis tevens een ontmoeting met OOG II en ook hier was het eindresultaat 4-4. A. v. Son won van J. de Man en J. v. d. Wiel met groot machtsvertoon van J. Molegraaf, doch B. Tabbers verloor met ruim verschil van P. Treffers en M. van Huiten van Th. van Genoegen III, deelden dc punten. P. Hen- Hulten van OOG. Ook Keesje II en Ons sen cn A. van Hilst Jr. van Keesje wonnen van resp. Th. Verdonk en Cor Herman van O.G., doch M. van Dongen verloor van Wim Herman en L. Blom van Verhoofstad, zodat het eindresultaat van deze ontmoeting 4-4 werd.. Hier volgen de gedetailleerde uitslagen. Klasse C: Nooit Volleerd 1 - 't Zwaantje I 8-0; BSV I - HBS 17-1; Ons Genoe gen I - Nooit Volleerd 114-4; Eendracht I - Keesje 16-2. Klasse D 't Zwaantje II - Nooit Vol leerd 3 0 8; Nooit Volleerd 4 - KOT I (Elshout) 6-2; KOT I (Waalwijk) - Een dracht II 6-2; BSV II-OOG 1 4-4; H B S II-Ons Genoegen II 4-4. Klasse E KOT III (Elshout) - Keesje III 8-0; KOT II (Waalwijk) - KNA 111 6-2; KNA II-KOT II (Elshout) 4-4; KOT II (Elshout) - OOG II 4-4; Keesje II - Ons Genoegen III 4-4. GROTE VREES GROTE BLIJDSCHAP. In het gebouw van de Geref. Kerk alhier zal D.V. op woensdagavond 21 december a.s. een adventssamenkomst worden gehou den. Het programma wordt verzorgd door de Chr. Gem. zangvereniging „Looft den Heer" en de jeugdverenigingen en draagt als thema „Grote vreesGrote blijd schap. Iedereen wordt hartelijk uitgenodigd deze samenkomst bij te wonen. Aanvang 8 PRO PATRIA. De Chr. Gymnastiekvereniging Pro Pa- tria, die met twee herengroepen deelnam aan de Kringwedstrijden, uitgaande van de Kring Brabant-Limburg van het Kon. Ned. Chr. Gymnastiekverbond, die j.l. zaterdag in Den Bosch werden gehouden, behaalde weer enige successen. De groep welke in de 2e graad-wedstrijden uitkwam behaaldo een le prijs, terwijl de groep die in de 3e graad-wedstrijden uitkwam een 2e prijs wist te bemachtigen. Aan het merendeel van de deelnemende leden werd ook een diploma uitgereikt voor de afgelegde vaardigheids- proeven. Wij feliciteren Pro Patria met deze mooie successen. -V Bescherm uw spaargelden tegen brand, inbraak en verlies. Uw besparingen zijn veilig op een spaar rekening bij de Nederlandsche Handel-Maatschappij. Wij vergoeden over uw spaarsaldo 3 1/4 °/o rente tot f 30.000,- U kunt zonder opzegtermijn ten laste van uw spaar tegoed effecten kopen en uw belastingaanslagen ln termijnen laten betalen. steeds drukker gebruik gemaakt wordt; als bibliothecaris fungeert de heer N. dc Rooij. Dc secretaris de heer M. Paans, bracht vervolgens zijn jaarverslag uit, waarin hij de gebeurtenissen uit het afgelopen jaar de revue liet passeren. Het financieel verslag werd uitgebracht door de penningmeester, de heer Joh. Maijers; het boekjaar sloot met een nadelig saldo, dat echter uit overschot ten van vorige jaren kon worden voldaan. Namens de kascommissie deelde de heer L. de Jong mede dat boeken en bescheiden keurig in orde werden bevonden. Secretaris en penningmeester werden door dc voorzit ter dank gebracht voor het vele werk dat zij in het belang der vereniging hebben ver richt. Voor de aanschaffing van nieuw meubi lair enz. werd besloten een hypotheek op te nemen; in verband hiermede deelt de voorzitter deze schenkers hartelijk dankte, heeft een bazar ten bate der vereniging te organiseren, waarvoor hij de medewerking van alle aangesloten verenigingen inroept, opdat de te sluiten geldlening zo spoedig mogelijk kan worden afgedaan. Een 6-tal aandeeltjes van een vroegere geldlening werden uitgeloot; van een drietal bezitters van deze aandeeltjes werd reeds de toezegging gedaan dat het bedrag aan de vereniging wordt geschonken, waarvoor de voorzitter deze schenkers hartelijk dankt. Bij de bestuursverkiezing werden tot be- JAARVERGADERING VER. CHR. VOLKSBOND. Onder leiding van haar voorzitter de heer C. H. van Caem, kwam de Vereniging Chr. Volksbond, welke alhier het verenigingsge bouw van die naam exploiteert, vrijdag avond j.l. in jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord heette de voorzit ter de afgevaardigden van de aangesloten verenigingen welkom en wees er op dat op deze vergadering belangrijke besluiten ge nomen dienden te worden. Verder herdacht de heer van Caem de overleden voorzitter der vereniging, wijlen de heer W. Braspenning, die grote verdien sten heeft gehad voor de vereniging, welks werk voor de overledene een stuk van zijn levenswerk is geweest, waarvoor spr. hem gaarne een posthume hulde brengt en God dankt voor wat Hij dc vereniging in deze eenvoudige werker schonk. Zijn persoon en werk zal niet worden vergeten, aldus de heer van Caem. De voorzitter kon verder mededelen dat van het gebouw steeds een drukker gebruik wordt gemaakt en steeds druk bezet is. Het gebouw kreeg een nieuwe verlichting enz. en onderging een verfraaiing. Hij prees de concierge de heer L. A. de Jong en zijn echtgenote en deelde tenslotte mede dat van de bibliotheek - die weer met een aantal nieuwe boeken werd verrijkt - ook een stuursleden gekozen de heren G. Vos en J. de Groot. Nadat nog verschillende interne vereni- gingsaangelcgenhedcn waren besproken, o.a. ter verfraaiing van het gebouw en om de exploitatie rendabeler te maken, dankte de voorzitter voor de medewerking van de aangesloten verenigingen ontvangen en sloot deze geanimeerde jaarvergadering, nadat de heer Paans in dankgebed was voorge gaan. UITVOERING MARIJKE. Ditmaal voor de donateurs van het ooste lijk deel van Sprang, gaf de Harmonie Ma rijke j.l. zaterdagavond de jaarlijkse uitvoe ring, waarvoor weer veel belangstelling was. Medewerking verleenden weer de drum band en de boerenkapel, alsmede het caba retgezelschap uit Waalwijk. Na de opening door de voorzitter, de heer G. Vos, werd het gevarieerde programma, vlot afgewerkt en hebben de aanwezigen weer genoten zo wel van de muzieknummers van Marijke, on der leiding van de heer van Iersel, als van het optreden van de drumband onder lei ding van de heer van Best en de boeren kapel onder leiding van de heer Kruijf. Het cabaretgezelschap bracht er niet min der de stemming in en Marijke mag al met al weer op een tweetal geslaagde avonden terugzien. Ons land vervuilt; de oorzaken van deze toenemende verontreini ging in onze woon- en recreatiege bieden zijn hoogst modern. De vrijwel algemene verhoging van de welvaart heeft een grotere koopkracht tot gevolg; bij de mo derne verkoopmethoden behoren 'n intensieve reclame en attractieve verpakkingen: papier, papier, pa pier Papier dat we weggooien, kleine propjes, maar véél propjes. In de steden trekken de vegers van de reinigingsdiensten een stippellijn langs de trottoirbanden: een stukje stoep geparkeerde auto stukje stoep en weer een auto. We leven royaler, parkeren zuiniger en de bezems kunnen er niet meer bij. De gemeentebesturen hebben een te kort aan personeel. En dat, terwijl we met meer stadgenoten dan ooit op enkele tientallen vierkante me ters grond wonen en werken, in ho ge flats, buurten op z'n kant, zoals een architect opmerkte. Daar willen we wel eens uit, om ruimte en rust te kunnen Vinden langs onze stranden en in onze bos sen, waar we het is ons allen dui delijk zeer zuinig op moeten zijn. Zijn we dat ook? Laten we eens om ons heen kijken. Bijna overal zijn mensen, en waren mensen; het is jammer dat we ook dit laatste met één oogopslag zien. Een actie blijkt nodig te zijn. In de eerste plaats omdat we zelf in dit land wo nen. Men kan natuurlijk mede ver ontrust zijn door de reacties van on ze buitenlandse gasten, die opmerk ten dat we buiten onze glanzende gevels nu ook weer niet zó'n ver rassend gevoel voor orde en netheid aan de dag leggen. Maar geen enke le goede huisvrouw ruimt op en stoft uitsluitend voor de visite. Zo moet het ook zijn in ons huis met zijn 11 miljoen gezinsleden. Vandaar deze nationale actie die wordt gevoerd door de Stichting Re creatie en waarvoor de A.N.V.V., de A.N.W.B., het Bedrijfschap Hore ca en de K.N.V.T.O. een belangrijk beginkapitaal beschikbaar stelden. Het spreekt wel vanzelf dat ook de A.N.W.B. die sinds 1916 acties te gen verontreiniging van de natuur voerde, het initiatief van de Stich ting Recreatie gaarne steunt. De A.N.V.V. (Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenvex-- keer) vestigde in het begin van dit jaar de aandacht van de colleges van B. en W. op de verontreiniging van ons land. De Stichting Recreatie heeft con tact opgenomen met de gemeente besturen. Het probleem dient veelal in de sfeer en met de mogelijkhe den van de plaatselijke gemeen schap te worden opgelost en het verheugt ons dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten door ver der overleg met de gemeenten haar medewerking aan deze campagne zal verlenen. De nationale actie „Opgeruimd staat netjes" vergt voor 1961 één miljoen gulden. Er wordt een be roep gedaan op de rijks-, provincia le- en gemeentelijke overheid, als mede op het bedrijfsleven (van het laatste werd reeds een toezegging voor ruim 100.000 gulden ontvan gen). De campagne zal centraal en plaat selijk worden gevoerd; er komen een nationale prijsvraag, een adver tentie-actie en er zullen beroepen worden gedaan op de pers, radio, televisie en bioscopen. Ook in regeringskringen wordt de noodzaak van deze actie ingezien. Een miljoen gulden om volgend jaar eindelijk' weer een net land te worden. Het is niet gering. Indien we allen onze persoonlijke actie voe ren, kunnen we wellicht volstaan met deze besteding ter bestrijding van verspilling, die ontaardt in ver ontreiniging van onze recreatie ruimten en woongebieden.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 9