De Echo van het Zuiden HOTEL M00NEN KAATSHEUVEL DE HEER J. .W VAN HEESBEEN NAM AFSCHEID ALS VOORZITTER VAN KAMER VAN KOOPHANDEL Bezoekt de aparte WEINSTUBE K.V.P. AFDELING WAALWIJK HIELD JAARVERGADERING VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 83e JAARGANG No. 100 Na een ambtsperiode van 15 jaar heeft de heer J. W. v. Hees- been j.l. woensdag in een bijzondere vergadering afscheid ge nomen ais voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noordelijk Noord-Brabant te Waalwijk. Het was een afscheid om gezondheidsredenen, „dat mij moeilijk valt en dat ik dan ook ongaarne neem." Het is ook een bijzonder hartelijk afscheid geworden, waarbij de vele en bijzondere verdiensten van de scheidende voorzitter, die was vergezeld van zijn -echtgenote en familieleden, door enkele sprekers met grote waardering, lof en dankbaarheid werden onderstreept en waarbij deze waardering in faaie geschenken tot uitdruk king kwam. VOORZITTER VAN UITZONDERLIJK FORMAAT De vice-voorzitter, de heer A. Snels, oud-burgemeester van Drunen, was de eerste die de heer van Heesbeen bij dit af scheid toesprak. „Voor U zowel als voor de Kamer is dit een his torisch ogenblik en het is goed daarbij een ogenblik stil te staan De heer Snels, die het woord voerde namens de Kamer en de Raad van Bijstand, noemde het afscheid van de heer v. Hees- been bijzonder spijtig. In een kernachtig toespraak wierp hij een terugblik op de ambtsperio de van de scheidende voorzitter. Het aanvaarden van het voorzit terschap van de Kamer was na het beëindigen van de tweede wereldoorlog geen sinecure, al dus de heer Snels, want we zaten met de erfenis van een vijfjarige bezetting: een ontredderd en leeggeroofd land. Er lagen vele problemen, ook in het district van de Kamer, dat regionaal weer geheel moest worden opge bouwd. „Dat gij deze functie niet temin aanvaard hebt, is een be wijs van Uw grote aandacht en belangstelling voor het herstel van het economische leven en van Uw liefde voor streek en ge west. U hebt het voorzitterschap vervuld met groot succes, grote toewijding eij grote deskundig heid. Door Uw eminente leiding hebt ge U een voorzitter van uit zonderlijk formaat getoond, die niet alleen de belangstelling van de leden van de Kamer voor vele punten levendig wist te houden, maar die ook vele activiteiten heelt ontwikkeld met betrekking tot de realisering van belangrijke projecten in het district van de Kamer." De heer Snels noemde hier o.m. de waterstaatkundige toestand in het gebied van de Kamer, de vervoers- en verkeers problemen, de aanleg van auto snelwegen, de oeververbinding via de nieuwe brug bij Gorinchem, de ontsluiting van het Land van Heusden en Altena en de realise ring van een nieuw gebouw voor de Kamer van Koophandel., „In de 15 jaar van Uw voorzitterschap hebt ge U niet alleen grote ver diensten verworven ten aanzien van het district van de Kamer, maar hebt ge ook alle leden van de Kamer aan U verplicht door de wijze waarop ge met voorbeel dige objectiviteit en zakelijk in zicht leiding hebt gegeven. Wij zullen Uw leiding heel erg missen en het zal bijzonder moeilijkzijn U als voorzitter op te volgen", aldus de heer Snels, die de schei dende voorzitter toewenste dat hij nog lang van een welverdien de rust zou mogen genieten. Ook mevrouw van Heesbeen liet de heer Snels in deze welverdiende hulde delen, „want ge hebt Uw man zo dikwijls moeten missen tengevolge van werkzaamheden in het belang van de Kamer." Namens de Kamer bood de heer Snels de scheidende voorzitter een fraai schilderij aan, voor stellende een kerkinterieur van de 17de eeuwse schilder J. J. van Baden. De heer nir. G. v. d. Schrieck, voorzitter van de Kamer van Koophandel van Breda en van het Provinciaal Bureau voerde het woord namens de laatste in stelling, waarvan de heer van Heesbeen de laatste drie jaar het voorzitterschap heeft bekleed. „Wij betreuren Uw heengaan zeer", aldus de hr. v. d. Schrieck, die in het bijzonder de goede sa menwerking en de prettige ver standhouding onderstreepte. „Als voorzitter heeft U het Pro vinciaal Bureau gedurende drie jaar op uitnemende wijze geleid. Als aandenken aan dit atscheid bood hij de heer van Heesbeen n 5-delige Algemene Kunstgeschie denis aan. Namens hel personeel voerde burgemeester v. d. Heijden van Loon op Zand, secretaris van de Kamer, het woord. Hij benadruk te in het bijzonder de zeer pret tige verstandhouding tussen de voorzitter en het personeel. „U heeft altijd een grote en warme belangstelling aan de dag gelegd voor het personeel van de Ka mer, ook voor hun persoonlijke belangen en wij zijn U bijzonder dankbaar voor de goede zorgen welke U aan ons heeft besteed." Namens het personeel bood ook burgemeester v. d. Heijden een boekwerk over kunstgeschiede nis aan. Veelomvattende erfenis Na in hartelijke bewoordingen dank te hebben gebracht aan de sprekers voor de vriendelijke en waarderende woorden en de fraaie geschenken, zei de heer v. Heesbeen, dat hij tijdens zijn ambtsperiode voornamelijk aan dacht had besteed aan de water staatkundige toestand in het di strict, die, naar hij zei, de voor uitgang en ontwikkeling van het district sinds de twintiger jaren had afgeremd, niet alleen in eco nomisch opzicht, maar ook wat de bevolkingsgroei betreft. Ter staving van deze bewering wees de heer van Heesbeen er op, dat het district van de Kamer al se dert 30 jaar niet meer in staat is de eigen bevolkingsaanwas op te nemen. Verder heeft het district het personenvervoer per trein moeten afstaan, omdat de ont wikkeling van het economisch leven en de bevolkingsaanwas ver ten achter bleven bij de prog noses welke waren gesteld bij de aanleg van de Langstraatspoor- hjn rond 1870. Als derde punt voerde de heer van Heesbeen aan dat het aantal arbeidsplaatsen sinds 1958 in de gehele provincie belangrijk is toegenomen behal ve in het district van de Kamer: in West-Brabant een toename van 34%, in Zuid-Oost Brabant 29,0%, in Noord-Oost Brabant 54%, maar in het district van de Kamer slechts 8%. De scheiden de voorzitter weet de afremming van de ontwikkeling van het dis trict geheel aan de waterstaat kundige toestand. Toch, aldus de heer van Heesbeen, is er in de afgelopen jaren wel iets bereikt en daarom is er geen reden voor ontevredenheid. Dankzij vooral 't werk van de Kamer is de aan leg van de nieuwe Langstraat- weg ter hand genomen, die in 1903 gereed za zijn; verder de oeververbinding bij Gorinchem, die in 1901 zal worden geopend, en die niet alleen een ontsluiting van het Land van Heusden en Altena betekent, maar ook een betere verbinding met het wes ten van het land- en tenslotte de nieuwe rijksweg Tilburg-Gorin- chem-Utrecht, die en verbinding zal gaan betekenen tussen Ruhr- gebied en Europoort. Daarnaast is er door de Kamer telkens weer de aandacht gevestigd op een verbetering van de Biesbos en heeft men Den Haag ervan kun nen overtuigen dat de water staatkundige toestand hier drin gend verbetering behoeft. Het „warm houden" van en steeds weer opnieuw aandacht besteden aan deze en andere belangrijke objecten in het district van de Kamer liet de heer van Heesbeen als zijn erfenis aan de Kamer na en hij hoopte op een energieke aanpak van de problemen. Ten slotte dankte de heer van Heesbeen alle personeelsleden van de Kamer in een persoonlijk woord voor hun taakvervulling en de prettige samenwerking. aldus spr.; problemen die een nog ernstiger aanzien krijgen door de stagnatie in het verlenen van vergun ningen door de rijksoverheid. In Waalwijk staan momenteel de volgen de scholen op het programma: een nieuwe r.k. b.l.o.-school, een nieuwe jongens- en meisjesschool in Baard wijk (gelukkig zullen de noodlokalen die de leerlingen nu dagelijks in Be- soijen moeten bezoeken, naar Baard wijk worden overgeplaatst), een nieu we protestants-christelijke school aan het Oranjeplein, een nieuwe r.k. kleu terschool in Waalwijk-Centrum en de aanbouw van een lokaal aan de r.k. meisjesschool in Baardwijk. Verder wees de heer Meijs op de besluiten welke zijn genomen i.v.ra. de bouw van een cultureel centrum, die de realisering van een geheel nieuw stadscentrum met zich zal bren gen; de bouw van een nieuw r.k. streekziekenhuis in Besoijen en de bouw van een nieuw bejaardencen trum in de St. Antoniusparochie. Tenslotte benadrukte spreker de noodzaak van de bouw van een sporthal ten behoeve van de zaalspor ten en andere evenementen. Met be trekking tot de gemeentebedrijven deelde de heer Meijs mee, dat voor het jaar 1961 een bedrag is uitge trokken van f 1.485.000. - De heer Meijs betreurde het dat t.a.v. het werk van de gemeenteraad de beste stuurlui aan wal staan en hij hoopte dan ook dat er bij de gemeen teraadsverkiezingen in 1962 wat meer belangstelling zou bestaan voor het raadslidmaatschap. tijdens de KERST- en NIEUWJAARSDAGEN in de zaal bij WAALWIJK Voor een handvol leden heeft woensdagavond de Waalwijkse afde ling van de K.V.P. haar jaarvergade ring gehouden. Voorzitter F. Smol ders keek niet vreemd op van deze minimale belangstelling, want, zo zei hij, we zijn daar zo zoetjesaan al aan gewend. In een kort woord gaf de heer Smolders een overzicht van het afgelopen jaar, dat zich gekenmerkt heeft door een opvallende rust omdat er geen verkiezingen aan de orde wa ren. Zoals gewoonlijk in de „stille" jaren liep ook in het afgelopen jaar het ledental terug en wel van 1344 naar 1205. De voornaamste activiteit in de afdeling is geweest de bestude ring van het reglement, dat niet de goedkeuring heeft kunnen verkrijgen van het hoofdbestuur. Een commis sie onder voorzitterschap van de heer P. van Engelen heeft dit reglement toen nader bestudeerd en een zeer ge degen rapport uitgebracht, dat .de heer Smolders een uitstekend docu ment en een goede leidraad voor de eerstvolgende gemeenteraadsverkie- zingen noemde. Hij bracht dank aan de commissie voor het uitstekende werk en deelde mee, dat dit reglement straks in de algemene vergadering ter goedkeuring zal worden voorgelegd. De notulen en het jaarverslag van de secretaris de heer J. Kees, werden ongewijzigd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van penningmeester G. Duijvelaar bleek dat het jaar kon wor den afgesloten met een batig saldo van f 590,16. In de vacature, ontstaan door het bedanken (wegens ziekte) van mevr. Hamers-Leijsten, werd benoemd mej. M. Stokwielder. Met betrekking tot de ledenwer- vings-bliksemaktie deelde de voorzit ter mee, dat er in dit jaar, en wel op 1 febr. 1961 des avonds van 7-10 uur, weer een ledenwervingsaktie zal worden gehouden in de drie nieuwe Waalwijkse wijken, n.l. Baardwijk, Bloemenoord en Tuindorp-Besoijen. De voorzitter deed een beroep op „vrijwilligers" om het bestuur bij deze aktie behulpzaam te zijn. Ook in de afdeling Waalwijk zal getracht worden om te komen tot een werkgroep. Van de 800 afdelingen in het land bezitten er reeds 400 een werkgroep, die zich bezig houdt met de bestudering van door het centrale partijbestuur opgegeven onderwerpen. VOORTREFFELIJK OVERZICHT De heer A. Meijs, voorzitter van de K.V.P.-raadsfractie, gaf vervolgens een uitvoerig en gedocumenteerd en gedetailleerd overzicht van de werk zaamheden der Waalwijkse gemeen teraad in het afgelopen jaar. De heer Meijs betreurde het - en wij met De voorzitter dankte de heer Meijs voor zijn voortreffelijk overzicht en zijn dankwoorden werden onder streept door wethouder van Heeswijk en de heer J. de Kort. Laatstgenoem de vond het niet juist dat de gemeen te industrieplaatsen beschikbaar stelt voor schoenfabrieken van buiten, want de plaatselijke industrie kan de beschikbare arbeiders gemakkelijk opvangen, aldus de heer de Kort, die zich overigens een voorstander toon de van het aantrekken van andersoor tige industrieën. De voorzitter wees er op dat het gemeentebestuur er he lemaal niet op uit is om juist de schoenindustrie aan te trekken, maar ook veel liever andersoortige indu strieën naar Waalwijk haalt. Het zou echter een onjuist beleid zijn de schoenindustrie te weren, aldus de heer Smolders. Tenslotte vroeg de heer van Kol aandacht voor de jeugd. Getracht moet worden om ook de jeugd aan te trekken en belangstelling bij te bren gen voor het politieke leven, zo meen de hij. hem - dat niet meer leden aanwezig waren om kennis te nemen van het geen in het afgelopen jaar door de Waalwijkse gemeenteraad aan be langrijk werk werd verricht. De heer Meijs begon zijn overzicht met een beschouwing over de belang rijke en verantwoordelijke taak welke op een lid van de gemeenteraad rust, waarna hij overging tot de uitgroei van de gemeente in het afgelopen jaar en daarbij in het bijzonder stilstond bij de betekenis, het doel en de tot standkoming van een uitbreidings plan in het algemeen. De gemeente Waalwijk heeft momenteel de vol gende uitbreidingsplannen St. An toniusparochie, dat bijna geheel is ge realiseerd, Bloemenoord waar reeds ruim 200 woningen zijn gebouwd, Be soijen en Besoijen-west, die ook zo goed als geheel zijn verwezenlijkt, Baardwijk, waar in het kader van de continubouw 300 woningen zijn ver rezen, Waalwijk-noord waar in 1961 en 1962 200 woningen zullen ge bouwd, eveneens in het kader van de continubouw en tenslotte het plan Laageinde, dat gisteren in de ge meenteraad werd behandeld en dat plaats biedt aan 800 woningen. In het afgelopen jaar is voor een dikke twee miljoen gulden voor de uitvoering van kapitaalswerken gevo teerd, aldus de heer Meijs. Van de dienst 1959 moest voor 4 miljoen gulden naar 1961 worden overgehe veld. Met betrekking tot de woningbouw wees de heer Meijs er op, dat de raad streeft naar verdere stimulering en realisering van de premiebouw. In 1960 werden 158 bouwvergunningen uitgegeven voor nieuw- en verbouw van woningen en winkelpanden. Ook voor de sport werden dit jaar belangrijke bedragen uitgetrokken, namelijk voor de aanleg in eigen be heer van het sportpark Elzenhoven en het treffen van een aantal voorzie ningen in het sportpark Olympia. Als grootste object, dat de poort naar een nieuwe welvaart opent, noemde spr. de havenplannen, waar voor dit jaar een bedrag van ruim 2,5 miljoen werd gevoteerd t.b.v. de uit voering van de 2e fase van dit plan (gereed maken van binnenhaven en de bouw van een sluis). In dit ver band wees hij ook op de aanleg van industrieterrein in het havengebied en ten zuiden van de Elzen weg. Er zijn in het afgelopen jaar in Waalwijk weer enkele belangrijke industrieën bijgekomen en het industrialisatiebe leid is een van de voornaamste pro grammapunten van de K.V.P.-fractie, aldus de heer Meijs. In verband met de snelle bevol kingsaanwas brengt de scholenbouw bijzondere problemen met zich mee, GROET VAN PATER DAMEN Pater Walter Damen van de Con gregatie van de H. Geest, zond ons onderstaande brief voor zijn vrien den en bekenden te Kaatsheuvel. Bagamoyo, 8 dec. 1960. Beste vrienden, Een jaar is weer omgevlogen, het is bijna Kerstmis, en ik wil mijn goede gewoonte niet breken ten minste eenmaal per jaar met jullie allemaal in contact te treden, al is het dan maar voor eventjes. Allereerst wil ik iedereen een za lig Kerstfeest toewensen. Zoals ie der jaar zal ik ook nu weer met Kerstmis een Heilige Mis opdragen voor de intenties van al mijn fami lieleden, vrienden en kennissen. Moge de Vredevorst, wiens komst we vieren, neerdalen in uw harten, in uw huisgezinnen, met zijn rijke genade en zegeningen. En voor ik U iets over hier ga vertellen, wil ik deze gelegenheid te baat nemen allen te danken, die me dit jaar weer gesteund hebben door hun gebed voor mij en mijn werk, en die me geholpen hebben jaar met ruim 150 seminaristen. Van de drie gebouwen waaraan vo rig jaar het werk begonnen is nieuwe slaapzalen, een nieuw zie kenzaaltje en enkele klaslokalen, ■zijn er twee van klaar, en 't laatste komt in de loop van het volgend jaar klaar. Wat dat betreft, zijn we er dus zeker op vooruit gegaan. Wat het geestelijk peil van de pries- tercandidaten betreft wat ten slotte veel voornamer is ik hoop dat we om dat te verbeteren of minstens zo te houden als het is, op de steun van uw gebed mogen re kenen. Met U daarvoor alvast onze har telijke dank te zeggen, wil ik dit praatje beëindigen. Ik groet U allen, en nogmaals een genaderijk Kerst feest. En ik zeg nu niet: tot volgend jaar Kerstmis, want ik verwacht U voor die tijd te zien. Ik hoop name lijk volgend jaar met vacantie naar Holland te komen, en sla dan Kaats heuvel natuurlijk niet over! Dus tot ziens! Get. Pater Walter Damen, Congregatie van de H. Geest. GESLAAGD Onze plaatsgenote, mej. E. Dek kers, slaagde dezer dagen voor het diploma Maatschappelijk werk. Zij genoot haar opleiding op het R.K. Instituut voor sociale opleidingen „Martendaal" te Breda. Voor het examen van de Ned. Vereniging van Accountants te Den Haag, slaagde voor de afdeling Al gebra de heer M. v. Spaandonk uit Kaatsheuvel. VOLKSUNIVERSITEIT met hun geldelijke of materiële ga ven. Het doet me werkelijk goed te weten dat ik, al zit ik ver weg, nog niet vergeten ben in mijn oude pa rochie. Als U weten wilt hoe ik 't maak: best! Dank U! Ik ben nog steeds op het Klein Seminarie van het bisdom Morogoro, in het hete plaatsje Ba gamoyo aan de Oostkust van Afrika, in Tanganyika, om het een beetje te specificeren. Als ik een woord moest kiezen dat het meest toepasselijk was op het afgelopen jaar, dan zou ik zeggen: „Droog". Het is verschrikkelijk ge weest dit jaar. De regentijd bracht ons niet die regens, waar we op za ten te hopen. En sinds die tijd heb ben we zo goed als geen regen meer gehad. Er is geen waterleiding hier, al het water moet uit putten wor den gehaald; die geven nu ook niet veel meer. In de „stad" zitten de mensen op een rij bij de putten, uren lang, te wachten tot er weer wat water naar boven gesijpeld is. Dan kan er één zijn benzineblik vullen, en die heeft dan nog een kwart blik vol modder. Hier op het Seminarie hebben we natuurlijk 'n hele hoop water nodig voor de 150 jongens die er zijn. Tot nu toe heb ben we het, door heel erg zuinig te zijn, nog kunnen redden, maar het valt niet mee. En het lijkt wel of het grondwater steeds verder weg zakt. Als we volgend jaar weer haast geen regen krijgen, wordt het een moeilijk probleem. En dan ho ren we over de radio dat het in Holland juist het tegenovergestelde is; rivieren buiten hun oevers ge treden, wegen overstroomd, huizen gedeeltelijk ondergelopen. Maar ondanks de moeilijkheden gaat het Seminarie vooruit. We krij gen ieder jaar meer candidaten. Negen zijn er dit jaar hier klaar ge komen, en we beginnen het school- Dinsdag besprak mevr. Klaren- beek-v. Klaveren voor de deelne mers aan de Volksuniversiteit in de serie „gezinsproblemen" het onder werp „kleine kinderen, kleine zor gen", met ditmaal als voornaamste thema de feestviering in het huis gezin, zulks vooral met het oog op het a.s. Kerstfeest. Op boeiende en vaak amusante wijze deed deze begaafde vertelster de toehoorders en -hoorsters talloze voorbeelden aan de hand om de ko mende Kerstdagen voor de kinderen in het gezin tot een feest te maken. Als praktische middelen daartoe noemde zij o.a. de adventskrans en vooral het adventshuisje, waarbij ieder dag tijdens de advent toepas selijke verhaaltjes verteld worden, zo nodig met behulp van daarvoor geschikte lectuur, zoals „wij wach ten op het Kerstkindje". Ook de mogelijkheden bij 't feest van Onnozele Kinderen, Driekonin gen en Pasen, werden door haar naar voren gebracht. Verder wees zij op het scheppen van tradities in de huiselijke kring op zaterdag- of zondagavond. Bij dit alles ging mevr. Klaren- beek vooral van de grondgedachte uit, dat echter vooral daar, waar de kinderen in een gezin sober op groeien, van een bepaalde dag een feestdag te maken is. Het was een leerzame avond voor het aandachtig auditorium, dat, toe gerust met diverse nieuwe ideeën, voldaan huiswaarts keerde. Dinsdag 27 december zal de be kende radio-reporter Leo Pagano de opvoedende waarde van de sport behandelen. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer C. A. Veeken, hoofd van de PiusX Ulo school alhier, slaagde dezer dagen te Amsterdam voor de schoolakte Engels M.O. B. Geslaagde, proficiat! SECRETARIE-NIEUWS Conform de maatregel, zoals deze op de departementen toegepast, zal de gemeentesecretarie op zaterdag 24 december en zaterdag 31 decem ber a.s. voor het publiek gesloten zijn. Het bureau burgerlijke stand zal op genoemde J dagen geopend zijn van 10 tot 11 uur, echter alleen voor het doen van aangiften van geboor ten en overlijden. KAATSHEUVELSE DAMKAMPIOENSCHAPPEN. Na een intense strijd is nu eindelijk de kampioen van Damvereniging Geo bekend. Vooral de koplopers hebben de laatste par tijen hun uiterste best gedaan voor de be geerde puntjes. De zo sterke Hcuvcling moest ook nu enkele puntjes laten vallen, waardoor er wat deining in de stand kwam, doch het is hem gelukt het roer recht te houden en bovenaan te eindigen, waardoor hij in 't bezit komt van de kampioensbeker. J. Kok eindigde op de eervoile 2e plaats, H. Donders als 3e; de uitslag is als volgt: H. Heuveling 12 21; J. Koks 12-19; H. Donders 12 16; A. v. Boxtel 12—11; Th. van Wanrooij 12-8; Th. van Boxtel 12-6; G. van Boxtel 12-2. Op 21 jan. zal er een feest-bijeenkomst zijn, waar de prijzen worden uitgereikt. DAMVERENIGING GEO. Barakconcours. Ook de damvereniging gaat haar jaar lijks barakconcours beginnen in café Th. v. Boxtel, waarmee weer prachtige prijzen te winnen zijn. Tweede Kerstdag begint het concours, om dan te vervolgen op zondag 1 jan., zaterdag 7 en zondag 8 jan. Barakliefhebbers, waag ook hier uw kans VERGADERING GEO. Voor de damver. Geo is er maandag 2o Kerstdag een ledenvergadering om 11 uur v.m. BILJARTSPORT KNBB District Kaatsheuvel. l Piet Klaasscn sterk kampioen v. d. 3e klas. De biljartvereniging NAS heeft in haar clublokaal het afgelopen week-end de finale van de 3e klas op voorbeeldige wijze ge organiseerd. Er is enorm fel om de punten gestreden en al spoedig bleek dat Dorus Netten, als enige vertegenwoordiger van de oudere garde, het met geen mogelijkheid kon rukken tegen zijn 7 jeugdige tegenstan ders. Al deze deelnemers hebben het N\S niet moeilijk gemaakt. Voor de sportieve wijze, waarop ze een verliespartij evengoed namen als de winst en vooral ook door een fantastische opkomst, zodat de partijen steeds op tijd konden beginnen, verdienen alle deelnemers een extra compliment. Maar bijzonder vermeldenswaardig was toch wel het met bijzonder genoegen te constateren feit, dat de jeugd gaat door breken. De jcugdigsten gaven daarenboven nog eens de toon aan, want vanaf de eerste partijen ging de strijd tussen Piet Klaassen, Jan de Rooij en de kleinste en jeugdigste, Kees Groenendaal. Jan de Rooij bleek aan vankelijk de beste papieren te hebben, want hij wist titelpretendent P. Klaassen te klop pen, terwijl ook kleine Kees in hem zijn meerdere moest erkennen. Maar zaterdagavond ontmoette Jan een geweldige struikelblok in de persoon van Jo Brouwers. Zijn eerste verliespartij was daarmee een feit, en er kwam meteen enor me spanning, want naast de 3 genoemde personen, diende zich nu ook Mari Groe nendaal als kanshebber aan. Piet Klaassen 6tond echter met een hoger moyenne het gunstigst. De slotavond was dan ook enerverend. Jan de Rooij won zijn slotpartij met ruim 4 moyenne van de eeuwige vechter Louis Laros en kwam tot een moyenne van 3.15. De allerlaatste partij tussen P. Klaasscn en M. Groenendaal moest dus de beslising brengen. Won Mari, dan was de Rooij on herroepelijk kampioen, maar won Piet met een slecht moyenne, dan was de titel ook weer voor de Rooij, want het verschil in moyenne was toen nog maar slechts een kwestie van honderdsten. De coming-man van De Efteling maakte echter geen fout en won met een moyenne van 3,90, al moet hieraan meteen toegevoegd worden dat M. Groenendaal zich buitengewoon van zijn sportieve plicht heeft gekweten. De jeug dige Piet Klaassen was echter de aller sterkste. Zowel in spelopvatting en uitvoe ring evenaardde hem geen van zijn tegen standers, die dit na afloop dan ook volmon dig beaamden. De B.V. De Efteling kan van deze jeugdige, veelbelovende speler nog heel veel genoegen beleven en met een de gelijke, serieuze training zal hij het in de komende gewestelijke kampioenschappen nog ver brengen. Buitengewone vermelding verdient echter ook de prachtprestatie van Jan de Rooij, die de titel slechts met 0,2 aan zijn „leen bank" voorbij zag gaan. De eindstand wa6 als volgt 1 P. Klaassen 12 pt. 3.32 gem.; 2 Jan de Rooij 12-3.15; 3 Kees Groendaal 10- 2.54; 4 Mari Groenendaal 6-3.09; 5 Jo Brouwers 6 2.33; 6 Louis Laros 4-2.49; 7 Th. Netten Sr. 4-202; 8 Koos v. Boxtel 2 pt. 1.84 gem. Na afloop reikte voorzitter Jan v. d. Kaa de kampioensmedaille uit, met een toepas selijk woord voor iedere deelnemer en bui tengewone lof voor de organisatie van de B.V. NAS en haar hospes, de heer L. van Berkel. De voorzitter van NAS, de heer v. Ber kel complimenteerde de kampioen met zijn titel en de overige deelnemers voor hun sportieve optreden, waarna mevr. v. Berkel de kampioen nog een geschenk aanbood. En het moet gezegd worden: „wat kan Anna dè mals". Namens de spelers dankte Mari Groe nendaal op enthousiaste en gloedvolle wij ze en het bleek later, dat hij de enige was, die de secretaris als „toevallig" aanwezig opmerkte. Hierna zaten spelers, arbiters en districtsbestuur nog aan een welverzorgde is. BARAKCONCOURS „DE TROUWE WAKER". De laatste avond van het barakconcours in café Chr. v. Wanrooij, georganiseerd door de hondenver. De Trouwe Waker, was wederom erg druk bezet. Iedereen wilde nog een laatste kans wagen om de koploper voorbij te 6treven, doch dit lukte niemand meer, zodat de eerste prijswinnaar, dhr. R. Groenendaal met 2 x 99 punten werd, 2e werd mej. Lina Damen eveneens met 99 nt., 3e dhr. R. Groenendaal. De voorzitter dhr. P. Damen dankte alle barakkers en in 't bijzonder de heer Chr. van Wanrooij voor zijn goede medewerking.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 27