wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couraiu 1960 verliep rustig in Langstraatse gemeenten m mini I Woningbouw blijft zorgenkind toenemende industrialisatie Loon op Zand - Kaatsheuvel V Sprang-Capelle Waspik Drunen VRIJDAG 30 DECEMBER 1960 83e JAARGANG No. 102 VUIJOAU OU UliUEilUDDU 1JUU tcho VAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Het jaar I960 heeft in de Langstraatse gemeenten geen schok kende gebeurtenissen gebracht. Over het algemeen heeft de ge meentelijke ontwikkeling een gunstiger beeld te zien gegeven dan het jaar 1959, maar de woningbouw bleef in alle Langstraatse ge meenten nog het zorgenkind. De toewijzing van de woningwetwo ningen was ook dit jaar weer van die aard, dat geen enkele ge meente hiermee ook maar iets van de nog altijd heersende woning nood heeft kunnen oplossen. Gelukkig viel er overal een verheu gende belangstelling te constateren voor de premiebouw, die ech ter de laatste maanden ook weer enigszins in de knel gekomen is door het uitblijven van de premietoewijzingen. Verder was et in 1960 sprake van een toenemende industrialisatie. De Langstraat mocht twee nieuwe burgemeesters begroeten bur gemeester Stieger, die de pensioengerechtigde burgemeester Snels van Drunen opvolgde, en burgemeester van Prooijen die in Sprang- Capelle de plaats innam van burgemeester Smit, die burgemeester van Hazerswoude werd. De voornaamste zorgen van de ge meente lagen ook dit jaar op het vlak van de woningbouw en van de aanleg en verbetering van wegen. Voor Kaatsheuvel concentreert zich de wo ningbouw voornamelijk in het fraaie plan West, dat plaats biedt aan 1000 woningen en waarvan dit jaar een be hoorlijk aantal kon worden gereali seerd. Dit plan West omvat zowel villabouw als de bouw van midden stands- en arbeiderswoningen. Ten aanzien van het plan Oost liepen de zaken minder vlot. Het vervangings contingent voor 100 woningen - dooi de minister toegezegd - voor de 125 totaal ongeschikte woningen in dit ge- meentedeel kwam nog steeds niet af. Ook in het plan Loon op Zand, dat plaats biedt aan 350 a 400 woningen, kwam een aantal nieuwe woningen gereed en werden nieuwe straten aan gelegd. In dit jaar kwamen er in de gehele gemeente ca. 90 premie- en woningwetwoningen gereed. Ook de aanleg en verbetering van wegen vroeg de bijzondere zorg van de ge meente en het ging daarbij vooral om de 130 km buitenwegen waarvoor de gemeente de zorg heeft. De raad vo teerde voor wegverbetering een be drag van f 713.078. Van deze buitenwegen noemen we de Kraanven- sestraat naar het nieuwe bungalow park, de weg naar Bernsehoef, die in de toekomst een nieuwe verbinding zal vormen Kaatsheuvel-Bernsehoef- Duiksehoef-Kraanven- Loonopzand; verder de Eftelingsestraat die zal doorlopen naar Berndijk en aanslui ting zal geven op de weg naar Don gen. De recreatieve inventaris van de gemeente kreeg een belangrijke uit breiding in het riante paviljoen-hotel „Het Kraanven", dat 40 luxe bunga lows omvat. De officiële opening van deze aanwinst zal in de loop van 1961 geschieden in het kader van de vie ring van het tweede lustrum van De Efteling. In juli van dit jaar werd de eerste steen gelegd voor het nieuwe wijkge- bouw van het Wit-Gele Kruis, waar van de bouwkosten f 160.278.- zul len bedragen. Op cultureel gebied moet melding worden gemaakt van een prachtig ini tiatief: de stichting van de Kaatsheu- velse Volksuniversiteit. In oktober ging men hiermee van start met 200 nia van zich spreken door het behalen van een prachtige eerste prijs. In de sportsector mag melding wor den gemaakt van het prachtige succes van de DESK-dames, die beslag wis ten te leggen op het kampioenschap van de 2de klas hockey. Ook de pro motiewedstrijden wisten zij.tot een goed einde te brengen, waardoor zij in de promotieklasse kwamen, 'n Bij zonder fraai succes wanneer men weet dat deze dames het vorige seizoen nog in de 3de klas speelden. Ook het handbalteam van de DESK-dames wist beslag te leggen op een kampi oenschap. Dit jaar werd in Kaatsheuvel een aanvang gemaakt met de bouw van een nieuwe huishoudschool, die in 1961 zal worden geopend. naren en zal daarom beter in staat zijn de vele problemen welke er nog liggen in Sprang-Capelle tot oplos sing te brengen. En deze problemen liggen dan vooral in het vlak van de woningsituatie. De gemeente kampt nog altijd met een groot aantal krot woningen, maar met de 6 woningwet woningen welke de gemeente dit jaar kreeg toegewezen valt in deze nood situatie uiteraard geen oplossing te brengen. De woningbouw speelde zich dan ook voornamelijk af in de premiesector, waarvoor een verheu gende belangstelling is ontstaan. De stichting van een Dorpshuis, war aan in de gemeente t.b.v. het jeugdwerk en het culturele leven gro te behoefte bestaat, kwam weer een stap dichter bij de realisering door het subsidie van f 75.000.- dat de raad hiervoor beschikbaar stelde. Begin december werd ook een be gin gemaakt met de bouw van het Prot. Chr. Streek-bejaardencentrum te Sprang, waarvoor de raad reeds de betaling van rente en aflossing waar- ié -• - „Concordia" uit Loon op Zand kwam dit jaar in het goud en deed dit metaal eer aan door het Ned. kampioenschap van de Kath. Federatie in de wacht te slepen. deelnemers. Hopelijk slaagt men erin om deze instelling, die in een grote behoefte voorziet, verder uit te bou wen. De Kaatsheuvelse Revue blies met de zeer geslaagde 10e revue „Con fetti' de laatste adem uit. De onkos ten werden te hoog en het was dan ook niet langer mogelijk en verant woord de revue in leven te houden. Jammer, want het was een goed en prettig brok amusement dat Piet Bor sten c.s. elk jear voor het voetlicht brachten. De Efteling, die dit jaar ondanks de barre zomer, een enorm aantal be zoekers mocht verwelkomen, legde weer eer in met haar Midzomerpro gram, waarin voortreffelijke muziek te beluisteren viel. Twee harmonieën vierden een luis terrijk bestaansfeest Concordia uit Loon op Zand bestond 50 jaar en vierde dit met een grandioos feest. Concordia onderstreepte haar uitzon derlijke klasse met het kampioen schap van Nederland van de Kath. Federatie in Deventer. Apollo in Kaatsheuvel herdacht haar 75ste ver jaardag met een even luisterrijke feestviering en een zeer geslaagd concours. Tenslotte deed ook Eupho- De gemeente Sprang-Capelle mocht dit jaar een nieuwe burgemeester be groeten in de persoon van de heer M. van Prooijen, die als sekretaris van deze gemeente op 21 mei uit handen van loco-burgemeester Waverijn de ambtsketen mocht ontvangen. Het Sprang-Capelle verwelkomde de heer M. van Prooijen als nieuwe burgemeester. was een voor de gemeente Sprang- Capelle in alle opzichten gelukkige benoeming, want de heer van Prooijen kent zijn gemeente en zijn gemeente- borgde van een door de stichting aan te gane geldlening. Belangrijke kredieten werden in het afgelopen jaar beschikbaar ge steld voor verbetering en verfraaiing van de gemeente, waarbij vooral aan dacht werd besteed aan de straatver lichting. Voor de bouw van de zo broodnodige brandweergarage voteer de de raad een krediet van f 118.000. De activiteiten op onderwijsgebied bepaalden zich vooral tot de huis houd- en de landbouwschool. Oud burgemeester Smit legde de eerste steen voor de nieuwe huishoudschool, die in 1961 in gebruik genomen zal worden. Het gebouw, dat nu bij huis houd- en landbouwschool in gebruik is en dat dit jaar fris werd opge knapt, zal dan geheel ter beschikking komen van de landbouwschool. Het landbouwonderwijs in de gemeente kreeg nieuwe kansen doordat het aan vankelijk overheidsbesluit tot ophef fing ongedaan werd gemaakt. Het on derwijs werd op nieuwe en breder leest geschoeid. Het 4-jarige leerplan biedt vele uitstekende mogelijkheden aan de jonge agrariërs uit de gemeen te zich vertrouwd te maken met de moderne landbouwkunde en bedrijfs voering. Tot opvolger van de heer M. van Prooijen werd tot gemeentesekretaris benoemd de heer H. J. Smith. Het K; adloiiCUY else „Apolli i o" vierde dit jaar met grote luister haar 75-jarig bestaan. Op cultureel gebied waren de plaatselijke verenigingen dit jaar weer bijzonder actief en er werden tal van uitstekende uitvoeringen gegeven. De Chr. Gem. Zangver. Excelsior vierde op grootscheepse wijze haar 75-jarig bestaan en „Kunst na Arbeid" deed hetzelfde in het kader van de viering van het 40-jarig bestaan. Twee belangrijke tentoonstellingen werden er dit jaar in de gemeente ge houden. In het gebouw van de Chr. Volksbond werden werken geëxpo seerd van de in Sprang geboren schil der Hendrik Chabot en in het Koets huis van Huize Zuidewijn was een fraaie herdenkingsexpositie te zien van de in 1958 overleden schilder Gerard Gerrits. Van de vele jubilea die ook dit jaar weer in de gemeente werden herdacht mogen we vermelden het 25-jarige raadslidmaatschap van de heer Jac. Vos. De jonge en energieke burgemees ter van Erp mocht dit jaar een be langrijk succes boeken, want hij wist toestemming te verkrijgen voor het realiseren van een bescheiden indu strialisatieprogram, hetgeen voor de gemeente Waspik een belangrijk winstpunt mag worden genoemd. Dit industrialisatieprogram is door het gemeentebestuur met kracht en voort varendheid aangepakt. Industrieter rein (10 ha) kwam beschikbaar in de hoek Oude Maas - Kerkvaartse Ha ven, waar zich als eerste vestigde de beendermeel- en kunstmeststoffenfa- briek N.V. A. Solleveld uit Monster. Dit bedrijf zal werkgelegenheid bie den aan 70 personen. Verder zijn 15 a 20 ha industrieterrein geprojecteerd ten oosten van de Kerkvaartse Haven. De industrialisatie kreeg verder ge stalte in Waspik-Boven in de vesti ging van een schoenfabriek en een le- derwarenfabriek. Dank zij de premiebouw is de wo ningbouw, die in Waspik in de na oorlogse jaren praktisch geen kansen heeft gehad tengevolge van de mini male toewijzingen woningwetwonin gen, verder tot ontwikkeling kunnen komen. Het eerste resultaat is de frisse en riante Margrietlaan, waar 20 woningen werden gebouwd. Wanneer de 49 premietoewijzingen, die al ge ruime tijd in zee zijn, gerealiseerd zullen zijn, zal het uitbreidingsplan- kom zo goed als zijn volgebouwd en ca. 100 woningen omvatten, dot dit uitbreidingsplan mag ook worden ge rekend de geplande reconstructie van dc oostzijde van de Raadhuisstraat vanaf de Schoolstraat tot aan de r.k. kerk. De oude huizen zullen daar weggebroken worden en het geheel zal daar worden verruimd tot een plein dat aan de oostzijde zal worden begrensd door een winkelgalerij. In dit plan is thans in aanbouw een fraaie 6-klassige meisjesschool. In de toekomst zal hier ook een nieuwe jon gensschool worden gebouwd. Het vertrouwen in de ontwikkeling van Waspik werd op duidelijke en verheugende wijze onderstreept door de vestiging van een kantoor van de Amsterdamse Bank in de Raadhuis straat. Daarmee zal men in Waspik voor het doen van geldzaken niet al leen meer aangewezen zijn op de Boe renleenbank, die overigens een prach tig nieuw bankgebouw opende even eens in de Raadhuisstraat. Waspik kreeg een nieuw uitbrei dingsplan en wel het plan-noord, be grensd door Zuider Afwateringska naal, Kastraat, Raadhuisstraat en Kerkstraat. Hier zijn 170 woningen geprojecteerd alsmede een fraai sportveldencomplex van 4 ha. Met de krotopruiming loopt 't nog niet zo heel vlot, maar met de 6 hier voor toegewezen woningen heeft men dit jaar toch het dubbele aantal ge zinnen kunnen helpen. Een belangrijke geldslokop was 't rioleringsplan in Waspik-Boven en -Beneden, waarvoor een bedrag van f 700.000.- werd uitgetrokken. Verder voteerde de raad dit jaar een bedrag van f 235.000.— voor de aanleg van wegen. De brandweer gaat niet alleen een betere huisvesting krijgen in de vorm van een nieuwe brandweergarage, maar ook een nieu we brandweerauto, waarmee het ge sukkel met een gewone vrachtauto, die ook voor andere doeleinden dienst moest doen, tot het verleden zal behoren. Dat een goede brandweer voor geen enkele gemeente een overbodige luxe is bewees de felle brand die deze zo mer drie kapitale boerderijen in Was pik in as legde. Twee hiervan zijn in opbouw, de derde zal in verband met een thans doorgevoerde verkaveling niet worden herbouwd. Het jeugdwerk vond in het afgelo pen jaar in Waspik een bredere uit bouw. De culturele verenigingen de den dit jaar op uitstekende wijze van zich horen in tal van geslaagde uit voeringen. Op Sportgebied mag mel ding worden gemaakt van een ge slaagde 10de Ronde van Waspik en van het fraaie succes van de Was- pikse Judoclub, die beslag wist te leggen op het nationale kampioen schap in de klasse 11-13 jaar. De groei van een van de welvarend ste gemeenten van de Langstraat, Drunen, zette zich ook in 1960 met vermeld tempo door. Een groei die tot uiting kwam in de uitbreiding van de industrie de stijging van de omzetten van de coöperaties van de N.C.B., de toename van het vreemdelingenver keer en de groei van het verenigings leven. De uitbreidingsplannen van het gemeentebestuur in West, Zuid en Oost, zij alle getuigen van de bijna stormachtige groei welke deze ge meente doormaakt. In 1960 verscheen ook het ETI-rapport onder de titel „Drunen op weg naar grotere wel vaart", een - rapport waarin gewezen werd op de noodzaak dat het gemeen tebestuur in de toekomst speciale aandacht zal moeten besteden aan de v rzorgingspunten om van Drunen gezien de groei van de industrie tei plaatse een goede woongemeente te maken. Verschillende plannen en maatregelen van het bestuur in 1960 genomen en opgesteld, wijzen al in deze richting. In maart nam Drunen op een bi- zondere wijze afscheid van Burge meester A. D. C. Snels, die deze ge- nieente op een zo voortvarende wijze 8 jaar had geleid. In juni verwelkom de Drunen op een grootse wijze Bur gemeester Mr. Stieger (38 jaar) van wie Drunen, gezien de wijze waarop men hem verwelkomde, veel verwacht. Bij Lips N.V. stelde Mr. Kortman in maart, nadat hij bij dit werkbezoek aan Drunen, aan Burgemeester Snels een koninklijke onderscheiding had uitgereikt, de grootste koper extrusie pers van Europa in werking. Mevr. Stieger deed dit in november voor wat betrof de aluminiumpers. Dit alles was het begin van een groot wals- en extrusie-project dat in de komende jaren viermaal zo groot zal moeten worden. Lips N.V. begroette in 1960 ook zijn 1200ste werknemer. Ook de in Drunen alom bekende schoenindustrie onderging in 1960 uitbreiding, o.a. bij Rex N.V., van Drunen N.V. en Bloch en Stibbe N.V. De harteklop van het agrarisch leven werd gevoeld in de steeds stijgende omzetten van de coöperaties, zoals zuivelfabriek, Boerenleenbank en Veiling, die alle al lang hun zuiver plaatselijk belang hebben verloren. De veilingvereniging de Langstraat be sprak in 1960 reeds de zeer belang rijke uitbreidingen die er voor dit be drijf moeten komen. Het Kampeercentrum De Klinkaert had, ondanks de slechte zomer, een recordjaar. Het aantal overnachtingen in het zomerseizoen bedroeg ruim 60.000. Voor wat betreft de woningbouw was er een grote activiteit. Vooral in de particuliere sector was er veel be langstelling. Er kwamen pl.m. 75 par- Een felle brand legde dit jaar in Waspik 3 kapitale boerderijen in de as.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5