jBINNEN- EN BUITENLANE MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN BOEDDHA FEUILLETON cassettes KERSTREDE Koningin Juliana GERO KELTUM v.;: 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 30 DECEMBER 1960 10 ticuliere huizen gereed, er werden 30 woningwetwoningen geplaatst en de stichting Lips woningbouw plaatste er nog 50. Voor 1961 liggen er nog vele plannen vooral ook op gebied van de particuliere bouw, die door uitblijven van de premie-toewijzing nog niet konden worden gerealiseerd, 't Uitbreidingsplan oost met zijn 600 woningen zal in 1961 zijn voltooiing naderen, met het uitbreidingsplan west is reeds een aanvang gemaakt en de plannen voor uitbreiding naar zuid nemen steeds vastere vormen aan. In 1960 kwam ook het reeds lang begeerde WGK-gebouw tot stand. De groei en bloei van het ver enigingsleven manifesteeerde zich in het tot stand komen van de uitbrei ding van het verenigings- en cultuur centrum de Hoge Braken, dat met de ze uitbreiding een van de beste ver enigingsgebouwen van de Langstraat is geworden. Drunens grootste sportvereniging SHJ, vierde haar gouden bestaans- feest en kreeg een fraai nieuw gym nastieklokaal. Een belangrijk punt was ook de oprichting van een Co mité tot oprichting van een LTS voor Drunen en omstreken. Voor wat be treft onderwijs en scholenbouw be staat er in Drunen zoals trouwens nog voor vele andere zaken nog een flinke urgentielijst. Maar ook dit wijst weer op de zeer snelle groei, die naar verwacht mag worden zich ook in 1961 zal door zetten. Vlijmen De ontwikkeling van de gemeente Vlijmen heeft zich geheel geconcen treerd in het prachtige uitbreidings plan De Vliedberg, dat plaats biedt aan 800 woningen, waarvan er tot nu toe ruim 300 zijn gerealiseerd. De gemeente heeft haar gehele aandacht op de verwezenlijking van dit plan gericht en de resultaten welke in dit jaar zijn geboekt vormen wel het overtuigend bewijs, dat er sprak is van een energieke en voortvarende aanpak. In het begin van dit jaar konden in dit plan de eerste 8 win kels worden geopend en het jaar kreeg een prachtige bekroning met de opening van de 4-jarige r.k. streek- ulo-school. In dit plan is verder ur gent de bouw van een r.k. kleuter school. De Vliedberg zal eerlang ook een zelfstandige parochie gaan vor men. Kapelaan J. Kamp kreeg reeds van de bisschop van 's-Hertogen- bosch de opdracht de mogelijkheden tot stichting van een nieuwe parochie in dit gemeentedeel na te gaan. Voorlopig zijn de „Vliedbergers" met betrekking tot hun godsdienstig leven aangewezen op de parochie Nieuwkuijk en op een cafézaal, waar ook godsdienstoefeningen worden ge houden zolang men niet de beschik king heeft over een eigen parochie kerk. Naast de zorg voor de realisering van de Vliedbergplannen heeft het gemeentebestuur -toch ook aandacht besteed aan de overige gemeentedoe len. Op het program kwam te staan een nieuwe 6-klassige v.g.l.o.-school voor meisjes te Vlijmen, terwijl de bouw van een nieuwe 6-klassige jon gensschool te Haarsteeg reeds in een vergevorderd stadium verkeert. In Haarsteeg kwamen enkele nieuwe woningen gereed en in de toekomst zal dit gemeentedeel worden verrijkt met een klein winkelcentrum op de hoek Haarsteegsestraat - mr. Prin senstraat. Voor Nieuwkuijk is ook een uitbreidingsplan vastgesteld ten zui den van de nieuwe provinciale weg, tussen deze weg en de dijk. Met be trekking tot de sportaccomodatie is in het Vliedbergplan een fraai en ro yaal sportterreinencomplex geprojec teerd. Omdat de verwezenlijking hiervan uiteraard nog wel even zal duren, kreeg de voetbalvereniging Vlijmense Boys twee nieuwe terrei nen toegewezen buitendijks, waar door het hoofdterrein in belangrijke mate wordt ontlast. Ook de voetbal vereniging Haarsteeg zal in de nabije toekomst de beschikking over een nieuw terrein krijgen. In het plan Vliedberg werd in het afgelopen jaar ook het eerste indu strieterrein toegewezen en wel aan de kledingindustrie van de N.V. Deter- meyer uit Amsterdam, die hier een bedrijf zal vestigen dat plaats zal bieden aan 40 arbeidskrachten. Ongaarne nam Haarsteeg dit jaar afscheid van de Zusters van Veghel, die zich vele en onschatbare verdien sten voor Haarrsteeg hebben verwor ven, vooral op het gebied van het on derwijs. Naar verluidt zal het vrijge komen klooster worden ingericht als dependance van de psychiatrische in richting Voorburg. Daarnaast was er in Haarsteeg toch reden tot feestvieren. De Boerenleen bank vierde zijn gouden bestaans- feest en de harmonie St. Cecilia kwam op het concours te Kaatsheu vel onder leiding van dirigent Sef Pijpers tot een daverend succes een eerste prijs met lof van de jury en promotie naar de vaandelafdeling. Op cultureel gebied kwamen ver der de plaatselijke verenigingen tot succesvolle en verheugende activitei ten. Er werden vele bloeiende en op uitstekend niveau staande uitvoerin gen gegeven. Inmiddels worden de ruimtelijke problemen op het Vlijmense gemeen tehuis steeds groter. De groei van de gemeente brengt namelijk ook een uit breiding van de diverse gemeente diensten met zich mee. Enkele dien sten moesten reeds worden onderge bracht in de oude noodpastorie naast het gemeentehuis, maar ook deze „vreugde" is van korte duur, want dit gebouw is bestemd voor de admini stratie van de ruilverkaveling Heus- den - Vlijmen, die in 1961 in uitvoe ring genomen zal worden rond Dru nen en Waalwijk. De „zwervende" gemeentediensten zullen dan tijdelijk worden ondergebracht in de oude ambtswoning van de burgemeester. Het ziet er al met al naar uit dat het voorlopig in Vlijmen nog wel sukke len zal blijven met de huisvesting der gemeentediensten, want het prachtige raadhuisplein van architect v. d. Laan zal voorlopig nog wel in portefeuille blijven en daarmee zal 't Plein voor lopig ook nog wel verstoken blijven van een monumentaal gebouw dat hier zo goed tot zijn recht zou ko men. brachten aan een levensmidde lenwinkel in de Weimarstraat in Den Haag, hebben zoals de po litie het uitdrukte de kans van hun leven gemist. Zij verschaften zich door een raam toegang tot de winkel en haalden uit een muurkast een kistje met een be drag van 4000.Zij hadden echter niet in de gaten, dat naast het kistje, verpakt in vetvrije papiertjes, een bedrag voor het grijpen lag, dat een veelvoud van hun buit was. Hoeveel het bedrag precies was, zei de politie niet, wel dat het ging om vijf cijfers. Die gebluste Snarbrand zeil; dat gevoel van verlossing; dat wegvallen van Uw vrees voor herhaling. Alles dank zij een paar Rennies. ECHTPAAR EN DOCHTERTJE VERONGELUKT Tussen Middelstum en Onder- dendam (G.) zijn maandagavond drie leden uit een gezin veronge lukt. Een personenauto bestuurd door de 40-jarige G. Bos uit Zan- deweer bij Uithuizen, waarin ook zijn 42-jarige echtgenoten en 2 kinderen zaten, geraakte door onbekende oorzaak in het Boter- diep, juist op het punt waar de weg een flauwe bocht maakt. De bestuurder, die een kerstbezoek had gebracht aan familie in Apel doorn, was ter plaatse goed be kend. Het echtpaar Bos en een achtjarig dochtertje verdronk. Een 12-jarig zoontje raakte met een knie de deurkruk en kon zo op het dak klimmen. Hij zwom naar de kant en schreeuwde om hulp. Een passerende automobi list ging met hem naar een boer- derii, maar toen de reddingsploeg op toeren was, bleek het te laat. DE TOESTAND IN BELGIË Op het ogenblik, dat we dit schrijven, woensdagochtend, lijkt het er op dat de staking in België op 't dode punt is gekomen. In Koning Juliana heeft eerste Kerst dag voor de radio de volgende Kerst rede uitgesproken. „Ik ben altijd zo blij, dat we van daag, met Kerstmis, worden gevraagd, om onszelf eens goed van alle kan ten te bekijken. Als we er anders niet toe komen, is dit de kans om de moed te grijpen, onszelf onder de loep te nemen. Dit mogen we doen bij het zachte schijnsel van de Kerstverlich ting, dat eigenlijk dan blijkt een al- les-onthullende en niets-ontziende bliksemschicht te zijn. Deze uitnodiging geldt ons allen, of we ons doof houden, uitvluchten verzinnen, aarzelen, of er innerlijk voor klaar staan. Het is een uitnodiging om thuis te komen, en we mogen erop ingaan. Daarbij mogen wij ook denken over onze verantwoordelijkheid in groot verband en een antwoord vinden op de vraag, of wij, al zorgende voor onszelf of voor ons gezin, niet an dere mensen of andere volkeren laten verkommeren. En we mogen te weten trachten te komen waarvoor we onze inspanning en onze offers over wil len hebben. Deze en zovele andere antwoorden kunnen wè elke dag vinden, en dat zal ook vaak gebeuren, maar op Kerstmis staan we, als bij een halte, allen tegelijk stil. Als we ook stil zijn, „als de ziele luistert", echt, gaat elk geval is het antwoord der ka tholieke vakbeweging op 't ma nifest der socialisten geweest dat zij niet meedoet aan deze staking. Niettemin heeft deze zich wel uitgebreid in 't zuiden, vooral in de Waalse streken en zijn er tal van optochten en demonstraties gehouden, maar gelukkig is alles nog rustig verlopen en kwam het nergens tot een treffen, want po litie en militairen hebben in gro te en kleine steden alle vitale punten bezet, ook stations, post kantoren, enz. enz; Een militair vliegtuig is naar Spanje gezonden, om de koning zo nodig direct naar Brussel te kunnen brengen. er altijd een licht op; dat licht is al tijd waarheid, wanneer wij echt eer lijk zijn, en 't is dus uiterst kostbaar. Want de waarheid maakt vrij. Kerst mis is - mede - daarom zo'n groot feest, omdat velen zich op deze wijze bevrijd gaan voelen. De Kerstnacht vallend in onze langste nachten, is ook het zinnebeeld van al de duisternis in de menselijke samenleving. Daarin verscheen aan hen, die in staat bleken het waar te nemen, een menigte des hemelse heir- legers - zo zegt het Kerstverhaal - die aan mensen, die het goed horen willen het welbehagen van God aan kondigen dat leidt tot de vrede op aarde. Lichtpunten Zo verschijnen er ook nu nieuwe lichtpunten in onze gezichtskring, hoe aarde-donker die moge zijn, veelal brandpunten waarin het licht samen komt en vanwaar het weer verder straalt. Een let u maar eens op, waar het is gaan branden bij enkelingen, bij groepen - zolang het dat ergens doet is de wereld niet verduisterd, en het lijkt alsof er langzamerhand steeds meer oplicht soms in verschillende kleuren, maar zolang er licht is, vormt het met andere opvlammingen samen één hel wit schijnsel. Het is aan ons mensen, onszelf als brandstof aan te bieden voor het licht. Het verschroeit al wat niet deugt eif doet oplichten al wat goed is en doet het samensmelten. De mensheid zoekt compromissen en wil geen radicale keus. Ze zal dit lang volhouden, maar niet a 11 ij d. En eenieder, die wil, kan het licht hier, nu, doen ont vlammen", aldus koningin Juliana. en STASSAR Waalwijk DE GAAY FORTMAN INFORMATEUR Senaat prjjst werk van Zijlstra De A.R.-senator prof. mr. De Gaay Fortman is benoemd tot „verzoenings"-informateur. Dinsdagnamiddag heeft hij van de koningin op het paleis Soest- dijk de opdracht ontvangen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om tot een spoe dig oplossing van de kabnetscri- sis te geraken met, zo luidt de opdracht, handhaving van dezelf de politieke samenstelling als die van het huidige kabinet. De twee belangrijkste elemen ten in deze opdracht een spoe dige oplossing en handhaving van de huidige politieke samen stelling doen verwachten, dat prof. de Gaay Fortman in eerste instantie zal streven naar 'n ver zoening tussen de A.R.-bewinds- leden in het kabinet en de A.R.- Tweede Kamerfractie. In 't con flict tussen deze A.R.-groeperin- gen ligt immers de oorzaak van de huidige kabinetscrisis. In de Eerste Kamer zijn de be lastingwetten zonder hoofdelijke stemming aangenomen en heeft men grote lof toegezwaaid aan prof. Zijlstra voor zijn veelom vattend werk. EX-ONDERDIRECTEUR VAN BANK NU OOK IN ARREST De Amsterdamse justitie heeft dinsdag twee nieuwe arrestaties laten verrichten in de zaak-So- crates. In zijn woning te Bussuni werd aangehouden de oud-onder directeur van de Amsterdamsche Bank de heer T. H., en in z'n wo ning te Gouda werd gearresteerd de heer LI. E. W., oüd-directcur van de failliet verklaarde N. V. Overbeek te Hengelo. INBREKERS MISTEN DE KANS VAN HUN LEVEN Inbrekers, die in de nacht van zaterdag op zondag een bezoek 34). „Wat moet je met die rommel?" vroeg Mac verwonderd. „De spiedende ogen van de misdadige jakhalzen zullen ons niet her kennen,. als wij in vermomming zijn", lachte Pie Yah Ma. Hij trok een oude broek en jas aan, zette een vale pruik op en hing daarna de broodtrommel voor. „Een mooiere pindachinees heb ik m'n hele leven nog niet gezien", zei Mac Muzzle. „Wat doe je nu met mij?" „Ik degradeer u tot een juweel van een schooier", zei Pie Yah Ma. „Dan kunnen we rustig vertrekken in de richting van de Elleboogsteeg. Doch laten wij eerst nog eens krijgsraad houden aan de hand van het geheimzin nige briefje." En nogmaals la zen ze samen de vreemde mede deling: „Vat. Elleboog. 1 Li. Bo 8 klopsos. 24 kl. Baas. Ontvin- str. Bel. 10 g. kr." Na er een tijdje op getuurd te hebben, zei Mac tenslotte: „Ik geloof, dat ik het snap, Pie. Van café het Vat af, de eerste straat links. Dan de achtste boom. Op de deur van het huis bij die boom het S.O.S. teken kloppen. Je weet wel, punt punt punt, streep streep streep, punt punt punt. Kloppen tussen twee en vier uur. De afzender is de Baas. De rest betekent natuur lijk: Ontvang instructies en een beloning van tien gouden kro nen." „Zéér scherpzinnig", prees Pie Yah Ma. „De verheven Westerling bewijst de aanwezig heid van stralende hersenen..." MYSTERIE HET CAMERA- Door PERCY KING (Nadruk verboden) 40). Een onbedwingbare lust tot doden brandde in hem; z'n bloed leek vuur dat gloeiend door zijn aderen joeg. Hij richtte de revol ver op Henderson, zonder daar bij de anderen uit het oog te ver liezen. De advocaat was er hoofd- zakedijk debet aan, dat hij aan 't korstste eind trok. En dan dat vervloekte mormel, Woyko! Bei den gingen ze er aan. Hij wist niet beter of nog vijf schoten za ten op de revolver. „Zo, dus jij was 't," zei Mel- chior met dikke tong. „Jij ver moordde oom Anthony." „Ik, ja. Beklaag de oude kerel niet, schijnheilige schoelje! Als ik hem niet naar de andere we reld had geholpen, zouden jullie het hebben gedaan! Jou, Hender son, gun ik het plezier niet, me te zien opknopenDe eerste ko gel is voor jou Doch inplaats van te schieten uitte Soper een ruwe kreet van pijn. Woyko had zich losgerukt. Of had Harris hem laten gaan? Een nieuwe gil klonk, toen de hond de geweldige slagtanden diep in Soper's rechterarm zette en letterlijk aan het lichaamsdeel hing. De revolver viel op de grond. Snel schopte Henderson 't wapen in de richting van Sargent die het opraakte, tegelijk zijn on dergeschikten een bevel toeroe pend. Terwijl Harris met inspan ning van al zijn kracht de razen de hond overmeesterde, wierpen de agenten zich op Soper. Alle weerstand was eensklaps in hem gebroken. Met de boeien om zijn polsen leunde hij tegen 't schrijf bureau, aan elke zijde een poli ticman. „Ik kan jullie met de afloop niet feliciteren", zei hij grijnzend tot de Moncrieff's. „Had ik Hen derson en de hond kunnen neer schieten, dan zou ik mezelf een kogel door de kop hebben ge jaagd. Nu zullen ze van me ver langen, dat ik praat en ik zal praten. Achteraf de beste oplos sing. Vrienden zoals wij moeten elkaar trouw blijven tot op het schavot." „Breng hem naar de haven", beval Sargent zijn mannen, „en wacht daar." Hij keek Harris aan. „Je brengt ons wel weer met de barkas over, niet?" De butler knikte. „Ik zal Way- ko vastleggen en dan ben ik tot uw beschikking." Inspecteur Sargent liep de bi bliotheek een paar maal op en neer. Toen bleef hij voor dé Mon crieff's staan. „U hebt gehoord, waarvan uw vriend u beschuldigde. Ik ben verplicht er akte van te nemen. Als ik het voor 't zeggen had, ar resteerde ik u beiden onder ver denking van medeplichtigheid." „Toevallig hebt u het niet voor 't zeggen", antwoordde Melchior sarcastisch. „Desondanks ben ik bereid hoofdcommissaris Hewitt met spoed uw hartewens over te brengen." „Wacht af!" snauwde Sargent. Maar hij wist dat het bluf was. De Moncrieff's waren lui die heel wat in de melk hadden te brok kelen, Melchior met de „Glasgow Daily" achter zich, Lawrcence een van de notabelen van de stad. Aan Soper's beschuldigingen zou weinig waarde worden gehecht. Al had hij in overleg met de Mon crieff's gehandeld deze waren wel zo leep, geen enkel bewijs er van achter te laten. Melchior had het pressepapier opgelicht en de naam op het strookje gelezen. „Mijn compli ment, Henderson. Hoe kwam je er achter?" „De eer komt niet alleen mij toe. Woyko heeft recht op zijn deel." „Ach zo. Wel, als Soper het mormel had doodgeschoten, zou hij ten minste één goede daad in zijn leven hebben verricht." „Zeg geen kwaad van Woyko, Melchior. Hij deed meer dan ik van hem verwachtte." Lawrence lachte zachtjes. „Jij stelde het voor alsof Woyko de moord had zien plegen. Geloofde je het één moment?" Ik zou er niet graag ja op zeg gen. In elk geval waren jullie ge tuige, dat hij de dader er uit pik te. Het kwam zo. Toen Antho ny's lijk naar de slaapkamer was overgebracht liet de butler Woy ko tot afscheid de baas de hand likken. Hij likte ook aan het ge stolde bloed het stomme dier. Dezelfde lucht rook hij op de das van Soper. Dat besliste. Tot slot iets, waar je eens een artikeltje over moet schrijven, Melchior. Het zenuwgestel van een moor denaar is een merkwaardig ding. Was Soper niet een ogenblik le lijk van streek geraakt, dan had hij zich wel herinnerd, dat er honden zijn, die geen maan kun nen zien zonder er een concert bij te geven. Iemand die op het platteland is grootgebracht, had er aan moeten denken. „Welke truc zat er achter, dat je Soper zo gewillig tot schiet schijf diende?" „Hij had een revolver, waar mee hij geen kwaad kon uitvoe ren. Soper dacht de enige te zijn die van het geheime vakje in An thony's schrijfbureau af wist. Een misrekening. Ik vermoedde dat hij het wapen zou grijpen als hij in 't nauw was gedreven en daarom had ik het ontladen." Melchior knikte. „We hebben ons bar in de man vergist. Ik be grijp nu ook waarom hij de film overboord gooide." Hij deed een stap naar de deur. „Mijn werk in Glasgow wacht, inspecteur. Ik hen elk uur van de dag voor hoofdcommissaris Hewitt te be reiken. Hij heeft me maar te ont bieden." Lawrence volgde zijn broer. „Het is eveneens namens mij ge zegd, inspecteur." Sargent zei iets heel lelijks. Het hleef buiten het gehoor van de Moncrieff's. XVIII. Henderson's oordeel over het zenuwgestel van een misdadiger was met betrekking tot Soper slechts gedeeltelijk juist geweest; het kwam verrassend snel na z'n insluiting in het huis van bewa ring op dreef. Soper maakte zich geen illusies, wat het einde bren gen zou tenzij een wonder ge schiedde. Al gauw liet hij de hoop varen, de Moncrieff's in z'n val te kunnen meeslepen en met dat besef groeide de drang, aan de wrekende gerechtigheid te ont komen. Of een vlucht uit 't huis van bewering iets zou baten, overwoog hij niet; ten slote was alles beter dan willoos en werke loos afwachten. Nimmer had hij zoveel van het leven gehouden als thans, nu het hing aan een draad, die elk mo ment kon breken. Soper herin nerde zich, van. schier ongeloof lijke ontsnappingen te hebben gelezen. Waarom zou hem onmo gelijk zijn wat anderen mogelijk was gebleken? Zijn sluwe brein zocht naar een weg, die hem een kans bood de vrijheid te herwin nen. (Wordt vervolgd) Burgemeester Snels werd in Drunen opgevolgd door burgemeester Stieger, die door de Drunenaren geestdriftig werd ingehaald. Rennies - het wondermiddel dat U niet missen kunt en... dat U nooit meer missen wilt, als U de heerlijke werking eenmaal ondervonden hebt. Weifel niet - koop 'n pakje Rennies, steek er altijd een paar bij U. En zo gewapend gaat ge blij en onbe-, zorgd aan iedere maaltijd, eenvoudig of méér uitgebreid. Bij de geringste aanwij zing of de hevigste aanval van overtollig maagzuur, helpen Rennies U uit de brand, doven ze Uw pijnen op staande voet. 'n Ze- gc« en 'n uitkomst - zon paar Rennies bij de hand...

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 6