wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt 1960 WAS VOOR WAALWIJK RIJK EN GUNSTIG JAAR EEN ZWITSAL HOEST UW KIND...? Culturele ontwikkeling bleef achter Voorspoedige verdere ontwikkeling als woon- en werkgemeente 'T IS ALTIJD VAN MAAREN ALS T BRILLEN BETREFT DEN BOSCH TILBURG BREDA Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met vwft kei 6eiehe font de Ces te zaak J. TAUSCH VRIJDAG 30 DECEMBER 1960 83e JAARGANG No. 102 De tcho VAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo' Het behoort tot de wat sentimentele gewoonten rond de jaarwis seling dat we een terugblik werpen op het lief en leed wat twaalf maanden aan land, volk, stad en gezin hebben gebracht; op dat gene wat in het voorbije jaar werd gepresteerd en werd nagelaten; op de voorspoed en tegenslag welke ons leven in die tijd hebben gekenmerkt. Veel nut heeft een dergelijke terugblik natuurlijk niet of het moest zijn dat we hieraan een houvast hebben bij het maken van nieuwe plannen en nieuwe goede voornemens voor het komende jaar. We leven niet in een tijd die zich leent voor terugblikken, want wie de dag van morgen uit het oog verliest is achter in deze dynamische tijd, die aan 24 uur per dag niet genoeg heeft om al het werk te verzetten, maar die anderzijds bezig is de werkweek te verkorten, waardoor er in de toekomst nog wel meer overspannen mensen zullen komen. We gaan dus met u terug zitten kijken en wanneer we dat gaan doen in het bijzonder ten opzichte van Waalwijk, dan mogen we daarbij wel opmerken, dat we ons hierbij niet kunnen verdiepen in zaken die individueel wef belangrijk zijn, maar die bij de ontwik keling van het grote geheel slechts een zeer ondergeschikte rol hebben gespeeld. Het is een terugblik in vogelvlucht, waarbij al leen die zaken aan de orde zullen komen die in onze gemeen schap van wezenlijk belang zijn geweest. Bel ons dus niet op met de mededeling dat we het zilveren jubileum van de heer B. en de 2de prijs van een konijnenfokvereniging vergeten hebben. We heb ben het niet vergeten, maar vinden het alleen maar heel onbelang rijk. Wel willen we gaarne iedereen nog even geluk wensen en we hopen dat er het volgend jaar nog meer jubilarissen mogen zijn en nog meer mensen die prijzen winnen en medailles krijgen. De gunstige gang van zaken, die voor Waalwijk het jaar 1959 geken merkt heeft, is in het afgelopen jaar tot verdere ontwikkeling gekomen. In het algemeen mag worden gesteld dat Waalwijk zich verder ontwikkeld heeft in betekenis en aantrekkelijk heid als woon- en werkgemeente. Deze ontwikkeling is tot uitdruk king gekomen in de verdere afbouw van de gemeentelijke uitbreidings plannen en in de vaststelling van een nieuw uitbreidingsplan. De gemeen te Waalwijk heeft momenteel de vol gende uitbreidingsplannen het plan St. Antoniusparochie, dat nagenoeg geheel is gerealiseerd; het plan Bloe- menoord, waar reeds ruim 200 wo ningen werden gebouwd en dat in de toekomst in zuidelijke richting over zal gaan in een fraai plan tussen Ak kerlaan en Burg. Smeelelaan, waar in de bouw van een paar honderd bungalows is gepland; de plannen Besoijen en Besoijen-west (Tuindorp), die vrijwel ook geheel gerealiseerd zijn; het plan Waalwijk-noord, waar in het kader van de continubouw in de twee eerstvolgende jaren 200 wo ningen zullen worden gebouwd; het plan Baardwijk, waar reeds ruim 300 continubouwwoningen werden gerea liseerd, en dan tenslotte het plan Laageinde, dat in de laatste raads vergadering van dit jaar werd vast gesteld en dat plaats zal bieden aan 829 woningen. Uit deze plannen blijkt wel heel duidelijk welk een stormachtige groei Waalwijk doormaakt, een groei die nog nader wordt geaccentueerd door het feit dat het inwonertal van Waal wijk dit jaar de 18.000 overschreed. INDUSTRIE Het voortreffelijke industrialisatie beleid van het Waalwijkse gemeente bestuur is ook in 1960 verder tot gel ding gekomen in een belangrijke in dustriële uitbouw, die zich manifes teerde in uitbreidingen van bestaande en vestigingen van nieuwe industrie- en. In de nieuwe vestigingen had vooral het industrieterrein ten zuiden van de Elzenweg een belangrijk aan deel. Dit industrialisatiebeleid, waar voor in 1960 belangrijke bedragen werden uitgetrokken (o.a. voor de bouw van industriehallen), heeft enerzijds tot gevolg gehad dat Waal wijk zijn zeer gunstige positie in de werkgelegenheid heeft behouden en zelfs heeft weten te versterken en an derzijds dat er meer schakering is gebracht in het industriële patroon van de gemeente. Op deze punten - de verbetering van de werkgelegen heid en het brengen van meer diffe rentiatie in het industriële patroon - zal het beleid van het gemeentebe stuur ongetwijfeld ook in de komen de jaren gericht blijven. In het afgelopen jaar is door de gemeente met kracht gewerkt aan het in gereedheid brengen van meer in dustrieterrein, waarbij vooral ook het havengebied aandacht heeft gekre gen. De Waalwijkse havenplannen zijn van uitzonderlijk groot belang voor de verdere industriële ontwikke ling van de gemeente. De eerste fase van dit miljoenenplan, dat voor Waalwijk de poort naar een nieuwe welvaart moet openen, is gereed ge komen en verwacht mag worden dat zeer spoedig een begin zal worden gemaakt met de uitvoering van de 2e fase - het gereed maken van de bin nenhaven en de bouw van een sluis - waarvoor reeds een krediet van 2,5 miljoen gulden is goedgekeurd. SCHOLENBOUW De snelle bevolkingsaanwas van Waalwijk brengt ten aanzien van de scholenbouw bijzondere problemen met zich mee, problemen die zich in het afgelopen jaar nog sterker deden voelen, doordat de scholenbouw in het gehele land muurvast kwam te zitten. Van het omvangrijke scholen- bouw-programma in Waalwijk kon dit jaar slechts een fractie worden ge realiseerd. In gebruik werden geno men de nieuwe r.k. meisjesschool aan de Burg. Verwielstraat en de nieuwe christelijke b.l.o.-school aan de Mo lenstraat. Op het programma staan nog een nieuwe r.k. b.l.o.-school in Waalwijk-centrum, een nieuwe r.k. jongens- en meisjesschool in Baard wijk, een nieuwe protestants-christe lijke school aan het Oranjeplein, een nieuwe r.k. kleuterschool in Waal wijk-centrum en de aanbouw van een 6e klaslokaal aan de r.k. meisjes school in de Loeffstraat. De realise ring van al deze scholen is even ur gent, alhoewel de situatie op de r.k. b.l.o.-school in Waalwijk-centrum ab soluut onhoudbaar genoemd mag worden. Ook in het snelgroeiende Baardwijk is de onderwijssituatie al lesbehalve rooskleurig. Hier kwam het dit jaar zover dat een deel van de lagere-schoolleerlingen per bus naar Besoijen moesten worden vervoerd, om daar gebruik te kunnen maken van leegstaande noodlokalen. Geluk kig zullen deze noodlokalen nu zo spoedig mogelijk worden overge plaatst naar Baardwijk. Ook had dit jaar de officiële in gebruikneming plaats van de prach tige en monumentale nieuwe Nijver heidsschool voor Waalwijk en Om streken aan het Vredesplein, die een rijke aanwinst voor plaats en streek mag worden genoemd. Na dit „le venswerk" nam de heer Jan Tielen afscheid als voorzitter van het school bestuur. Hij werd opgevolgd door de heer J. W. van Heesbeen, die echter korte tijd later wegens gezondheids redenen deze functie uit handen moest geven. Zijn opvolger werd de heer J. de Kort. Om dezelfde re den moest de heer van Heesbeen ont slag nemen als voorzitter van de Ka mer van Koophandel en van de Stich ting St. Antoniushof. Na het dr. Mollercollege nam ook het Willem van Oranje College dit jaar een be langrijke uitbreiding in gebruik, waarmee de positie van Waalwijk als onderwijs-centrum van de Langstraat nog weer eens werd onderstreept. CULTUREEL CENTRUM In het kader van het treffen van de voorzieningen, welke Waalwijk ook als woon- en leefgemeente beter en aantrekkelijker moeten maken, kan worden vermeld dat ruim f 100.000 werd uitgetrokken voor de aanleg van het sportpark Elzenhoven in eigen be heer en ca. f 45.000. - voor het treffen van aanvullende voorzienin gen in het sportpark Olympia. Het fraaie recreatie-oord het Hoefsven heeft dit jaar geen uitbreidingen of verbeteringen ondergaan, omdat de akkomodatie ruim voldoende bleek om het bezoek te verwerken. Wel was het een belangrijke verbetering dat langs de Akkerlaan een royaal rij wielpad werd aangelegd, waardoor de verkeersveiligheid op deze weg in het drukke seizoen belangrijk heeft gewonnen. Dank zij de gelden van de K.N. V.B.-sporttoto zal Waalwijk in de ge legenheid worden gesteld een sport hal te bouwen, een voorziening waar aan bijzonder grote behoefte bestaat, want de specifieke zaalsporten kun nen in Waalwijk maar heel moeilijk uit de voeten. Ook zal deze zaal wel licht voor andere evenementen dienst kunnen doen, waarbij gedacht mag worden aan muziekconcoursen, har monieconcerten en andere muziekuit voeringen. Jammer is, dat ook in het afgelo pen jaar het treffen van voorzienin gen op het culturele vlak geen gelijke tred heeft gehouden met de uitgroei van Waalwijk als woon- en werkge meente. Voldoende en goede zaal ruimte is in Waalwijk niet te vinden en vandaar dan ook dat culturele evenementen van enige allure schaars zijn. Wel is de realisering van een mo dern cultureel centrum een stapje dichterbij gekomen door de behande ling in de raad van het program van eisen, maar er zullen nog wel enkele jaren overheen gaan alvorens met de bouw van dit centrum zal kunnen worden begonnen. Dit cultureel cen trum is overigens zeer fraai gepro jecteerd in een te creëren nieuw stads centrum tussen Grotestraat-Stations straat-Julianastraat en mr. v. Cooth- straat, waar nieuwe en moderne win kels en wooneenheden zullen gaan verrijzen. In de verbetering van het centrum mag ook worden vermeld de veau niet minder hoogstaande uit voeringen laat de belangstelling he laas nog wel te wensen over. De Waalwijkse culturele verenigin gen hebben ook in het afgelopen jaar weer een aantal voortreffelijke uit voeringen verzorgd, waarbij de toneel vereniging DVSV bij haar laatste uit voering zelfs mocht constateren dat de zaal te klein bleek! In het culturele vlak mogen we verder het uitstekend geslaagde 100-jarig bestaan van de Liedertafel Oefening en Vermaak vermelden. In het kader van deze feestviering heeft Waalwijk kunnen luisteren naar Handel's oratorium „Messiah", een voortreffelijk con cert van de Koninklijke Militaire Kapel en naar de opera „Ernani" in concertvorm. Een lang gekoesterde wens ging in vervulling met de opening van een nieuw Nationaal Schoenmuseum in de Grotestraat, nadat reeds eerder in het jaar de oude omgeving van dit historische museum - de Klooster- werf - onder slopershanden was gevallen. Het nieuwe museum mag in alle opzichten een aanwinst worden VUGHTERSTR. 25 MARKT 32 Nwe GINNEKENSTR. 23 ontwikkeling van de middenstand vond verder voortgang in de opening van een aantal nieuwe winkelzaken en in de verbouwing en modernise ring van vele bestaande zaken. Ten aanzien van de vele sporteve nementen zouden we melding willen maken van het kampioenschap, dat het Besoijense RWB na een indruk wekkende eindspurt in de 3de klas behaalde. Helaas kwamen de trico lores net iets tekort om uit die zo moeilijke 3de klas te geraken, want in de promotiewedstrijden lieten zij ccn aantal kostbare steken vallen, waarna het hele breiwerk moest wor den uitgehaald en dit seizoen met frisse moed opnieuw werd begonnen. Ook het herenteam van de KMHC Waalwijk wist beslag te leggen op het kampioenschap. In de promotie deden zij het beter en wisten een trap je hoger te komen in de hockey-we- reld. Het jeugdwerk in Waalwijk be- sanering van de Grotestraat tussen Putstraat en Thorbeckelaan. De oude en bouwvallige woningen zijn hier weggebroken en in dé plaats daarvan zal deze aanzet van de Grotestraat worden verrijkt met een winkelgale rij. Dank zij een extra subsidie van het gemeentebestuur is de Waalwijkse Kunstkring dit jaar weer nieuw leven ingeblazen, nadat aanvankelijk het be sluit tot opheffing van deze onmis bare instelling onvermijdelijk was ge bleken wegens de zeer onvoldoende belangstelling van de zijde van het publiek. Het programma van de Kunstkring heeft zich vooral in hel nieuwe seizoen gekenmerkt door voorstellingen van uitzonderlijk ge halte en gelukkig kon dan ook wor den geconstateerd dat de belangstel ling bij de toneeluitvoeringen groei ende is. Bij andersoortige en qua ni- Het Nationale Sclioenmuseum kreeg in Waalwijk een nieuwe en fraaie huisvesting. genoemd, want niet alleen komen de vele waardevolle en historische schoe nen in de ruime vitrines beter tot hun recht, maar ook kan men nu bezoekers ontvangen zonder met ruimteproble men te kampen te hebben. Harmonie St. Crispijn trok dit jaar wederom op concours om een greep te doen naar een plaats in de vaan delafdeling. Het werd in De Efteling een grandioos succes voor dirigent Gerard Duijvelaar en zijn mannen een fraaie eerste prijs en promotie. Het gemeentebestuur stak zijn waar dering voor het kranige korps niet onder stoelen of banken. Naast een hartelijke en feestelijke ontvangst ten gemeentehuize kwam er een extra en royaal subsidie uit de bus. De KAJ- drumband vierde zijn tweede lus trum en behaalde een eerste prijs, terwijl het Waalwijks Orkest zijn 12 Vè-jarig bestaan herdacht met een zeer geslaagd concert, waaraan mede werking werd verleend door Pierre Jetteur, eerste concertmeester van Het Brabants Orkest. In de jubileumsector, die dit jaar druk bezet was, mag worden vermeld het 25-jarig jubileum van dr. H. G. Langemeijer als geneesheer-directeur van het St. Nicolaas-Ziekenhuis, ter gelegenheid waarvan hij werd onder scheiden met de St. Gregoriusorde. De Waalwijkse afd. van de r.k. Ty pografenbond vierde haar 50-jarig bestaan, het H.K.W. haar 40-jarig bestaan, evenals de Vereniging Ko ninginnedag uit Besoijen, terwijl de melkfabriek WAMI haar zilveren ju bileum mocht vieren. De Waalwijkse middenstand kwam uit de bus met een grootscheepse ten toonstelling Waalwijk Winkelstad op het Vredesplein, die vele attracties bood en talrijke bezoekers trok. De leefde dit jaar ook enkele hoogte punten. De Andreas Zijlmans Groep vierde het 25-jarig bestaan, waarbij dank zij de vrijgevigheid van het kerkbestuur van de parochie St. Jan een fraaie en belangrijke uitbreiding van het hoofdkwartier aan de Win terdijk in gebruik genomen kon wor den. Een nieuw hoofdkwartier kreeg de nog jonge Pius Xll-groep in de St. Antoniusparochie, die de inge bruikneming van dit eerste en fraaie tehuis met een geslaagd feest in ver kennersstijl omkranste. De stichting Jeugdbelangen heeft dit jaar voorna melijk het oog gericht gehouden op het nieuwe jeugdgebouw De Terp. Met de bouw kon nog wel niet wor den begonnen, maar verwacht mag worden dat toch zeer spoedig de eer ste steen gelegd zal kunnen worden MARKT 25 'i-HERIOGENBOSCH van dit fraaie jeugdcentrum, dat werd ontworpen door architect Mekel en dat zal verrijzen aan de Irenestraat. Het jeugdwerk kreeg verdere uit bouw in een geslaagd vakantie-jeugd werk, waaraan door de vier parochies werd deelgenomen. De stichting Jeugdbelangen in de parochie St. Jan sloot het jaar af met een uitstekend georganiseerd en zeer geslaagd jeugd weekend in De Gecroonde Leersse, dat door ruim 2000 mensen werd be zocht. Ook in de St. Antonius-parochie werd dit jaar gestart met een eigen jeugdbeweging. Wie aan de jeugd denkt, denkt ook aan de ouderdom. Nadat de bejaar denzorg in Waalwijk een beetje in de knel was geraakt door het niet meer beschikbaar zijn van het St. Theresia- gesticht voor de bejaarden en door 't vertrek van de Eerw. Zusters in Baardwijk, kwam er toch weer licht in het probleem van de bejaardenzorg door de ingebruikneming van het ge heel verbouwde en nieuw ingerichte St. Clemenshof te Baardwijk, waai momenteel een 30-tal bejaarden huis vesting hebben gevonden. Bij het scheiden van de markt kon ook een begin worden gemaakt met de bouw van het nieuwe Hervormde Bejaar dencentrum in Tuindorp-Besoijen. De eerste grondverplaatsing in het kader van deze bouw kreeg op 28 dec. een officieel tintje. In de St. Antoniusparochie namen ook de Zusters van de Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart af scheid. Gelukkig slechts tijdelijk, want zij zullen eerlang terugkeren om de verzorging van de bejaarden in het nieuwe bejaardencentrum op zich te nemen. In de laatste maand van het jaai werd ook een begin gemaakt met de bouw van de nieuwe St. Antonius- kerk. De jeugd van de St. Antonius parochie verrichtte op 14 dec. de kruisplanting. In de St. Clemenspa- rochie werd een aanvang gemaakt mei de bouw van een broodnodige nieuwe pastorie. In juni had de instituëring van de Geref. Kerk Waalwijk plaats. Tot de belangrijke besluiten van de gemeenteraad behoorde ongetwijfeld het garanderen van het betalen van rente en aflossing van een geldlening van f 7.620.250. - voor de stichting van een nieuw streekziekenhuis, dat een capaciteit zal krijgen van 163 bedden en gebouwd zal worden aan de Kastecllaan. Met de nieuwe oost-west-verbin ding, de z.g. Langstraatweg, werd verdere voortgang gemaakt. Het ge deelte vanaf de Baardwijkse brug tot aan de Hertog Janstraat werd reeds voor het verkeer opengesteld. In het kader van deze werkzaamheden kwa men verder gereed het viaduct bij de Hertog Janstraat en het viaduct bij de Emmikhovensestraat, dat via de Grotestraat aansluiting geeft op de industrieterreinen bij de haven, waai aan de westzijde het eerste terrein in gebruik werd genomen door de fa. A. Coppens, welke daar drie grote olie tanks met een gezamenlijke inhoud van 1.3 miljoen liter liet bouwen. Geen doorgang vond de bouw van de zeven industriehallen door de bouwcombinatie Kramer en v. d. Mer- we, welke waren geprojecteerd aan de Tweede Zeine-oost. Er bleken niet voldoende gegadigden te zijn voor de ze industriebouw, daar het niet mo gelijk bleek om in het kader van deze uniforme bouw aan alle particuliere wensen van de gegadigden tegemoet te komen. Het slot van het jaar gaf nog een bewogen strijd om de slachthuisrech ten te zien. Dank zij een aktie van de Waalwijkse slagers werden de aan vankelijk vastgestelde verhogingen weer wat gematigd. Afgedaan is deze kwestie overigens nog niet. Het geheel overziende mag worden gezegd dat de gemeente Waalwijk mag terugzien op een zeer gunstig en voorspoedig 1960. Een wens voor het komende jaar mag zijn, dat Waalwijk zich wat meer zal gaan toeleggen op het vreemdelingenverkeer. De ge meente zelf, maar vooral de omge ving biedt daartoe vele aantrekkelijke kansen en mogelijkheden, jn de ge meentelijke plannen tot stichting van een bungalowpark nabij het recreatie oord het Hoefsven kunnen activitei ten in deze richting o.i. een belang rijke stimulans vinden. Onderdeel van het streven om van Waalwijk ook een recreatief centrum van de Lang straat te maken zal echter wel moeten zijn uitbreiding en modernisering van de hotel- en pension-accomoda- tie. Wij wensen U een voorspoedig 1961 WAALWIJK Uurwerken - Goud - Zilver - Optiek - Keltum pleet.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 9