wAALwijkse en LanqstRAAtse couRAnt VERHAALSRECHT BINNEN- EN BUITENLAND Crisis in België in W. TIMMERMANS ZONEN Assurantiën op elk gebied VAN HART TOT HART MAANDAG 2 JANUARI 1961 84e JAARGANG No. 1 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" De Gaulle's betwiste beleid Terwijl kort voor de kerstdagen de kabinetscrisis in Nederland een feit werd, dreigde zij in België. Bij onze zuiderburen broeide het verzet reeds lang, en dan pleegt het tot uiting te komen op buiten-parlementaire wij ze. Dat is na de oorlog (bijv. bij de koningskwestie, en later bij de school politiek) herhaalde malen gebleken. Ook nu weer hebben de socialisti sche vakbonden de leiding genomen van ernstige stakingen, die het hele economische leven hebben verlamd, langer dan de 24 uur, waarvan oor spronkelijk was gewaagd. De opposi tie keert zich tegen de „eenheidswet" van het katholiek-liberale kabinet- Eyskens. Toen Kongo verloren ging, drong de premier aan op bezuiniging en versobering. Nu waren op tal van gebieden in België administratief achterlijke toestanden gehandhaafd. De sociale verzekeringen werkten met grote verliezen; de werklozenuitke- ringen kostten onevenredig veel; de belasting-administratie moest worden gemoderniseerd; er moest meer wor den geïnvesteerd voor nieuwe bedrij ven. Kortom, de regering wilde nu in één slag alle pijnlijke kwesties tegelijk oplossen. En natuurlijk kwam het neer op bezuiniging en hogere belastingen, waar over 't algemeen de handel en industrie floreerden en er een oplos sing moest worden gevonden. Grieven Nu herinneren de socialisten er aan - men vergete niet dat zij in de oppositie drastisch spreken! - dat vóór'de oorlog België „het paradijs der rijken" werd genoemd, en dat vol gens hen aan dit feit nog steeds wei nig is veranderd. Daartegenover moet men erkennen, dat de Belgische ar beiders het na de oorlog beter heb ben gehad dan b.v. in Nederland of Frankrijk, omdat de verv/oestingen geringer waren, het handelsverkeer en het transport zich zeer uitbreid den, de omvangrijke staalindustrie en de mijnen volop konden verkopen te gen hoge prijzen, en Kongo ook een bron was van inkomsten. Geleidelijk is daarin verandering gekomen. De textielindustrie kon al gauw moeilijk concurreren. De mij nen moesten ten dele stilgelegd wor den, omdat de olie de steenkool te zeer beconcurreerde. Kongo ging ver loren. Toen echter de beste tijden voorbij waren, bleek dat men in de jaren des overvloeds had nagelaten, het oude te moderniseren, zich voor te bereiden op feller concurrentie, en het staatsapparaat te saneren. Ongelijke lasten Nu echter premier Eyskens „er het mes in wil zetten" deinst hij al even zeer terug voor het aantasten van ge vestigde belangen. De Kolen- en Staalgemeenschap heeft geld beschik baar gesteld voor het moderniseren of sluiten van oude mijnen, die niet meer rendabel zijn. Het geld der Europese Gemeenschap is echter gebruikt om winsten te garanderen en slechts zeer ten dele om het mijnwezen te sane ren. De hele structuur van het bedrijfs leven is ouderwets, en daar verandert weinig aan. Datzelfde moet men zeg gen van de diensten, die zich met Kongo bezig houden, en daar botsen tegen de V.N. (minister Wigny heeft Hammarskjoeld een gek genoemd). Dit alles zou echter niet zoveel be roering wekken. Die agitatie is ook 't gevolg van het feit, dat de regering een aantal taken wil afschuiven op de gemeenten, die dus haar belastingen moeten verhogen en minder voor so ciale doeleinden zouden kunnen doen. Het raadplegen van artsen bijv. is duur in België, en op geneeskundig gebied is de organisatie achter bij die in vele andere Europese landen. Belastingen De hoofdzaak voor de opposanten is wel, dat er niets verandert aan de methode om de produktie te verho gen in bedrijven, die meer werkloze mijnwerkers moeten opnemen; en dat het belastingsysteem niet verandert. Mensen met hoge inkomens, die niet in loondienst staan, betalen naar Ne derlandse maatstaven belachelijk wei nig inkomstenbelasting. Alles wat te maken heeft met eigen bedrijfjes, winkels, handel, vrije beroepen (art sen, advocaten enz.) ontsnapt voort durend aan de fiscus. Daar staat tegenover, dat meer dan 60 van alle staatsinkomsten ko men uit indirecte belastingen, waar aan ieder per hoofd dus evenveel be taalt, al naar zijn behoeften en ver bruik, afgezien van zijn inkomen. Nu wordt dit systeem weer doorkruist door allerlei subsidies, toeslagen, kor tingen enz. zonder dat vast staat, dat die dan wel de armsten ten goede ko men. Ziehier dus de argumenten van de oppositie en de vakbonden; welke er juist van zijn, kunnen we niet be oordelen. Al kan dan de algemene ma laise meewerken misschien, het is toch beslist geen motief voor de straat-revolutie en tevens om 't land nog miljarden meer in moeilijkheden te brengen. Waar heeft men in een democra tisch land zijn afgevaardigden voor om in de Kamers de belangen te be pleiten? Dit is geen protestactie, maar een zuiver politieke staking met alle el lendige gevolgen van dien. De N.A.V.O. Bij de verdeling van de verkleinde Amerikaanse bijdragen voor de West- europese defensie is België er daar om beter afgekomen dan Nederland, o.a. waar het de levering van straal jagers betrof. De V.S. hebben zulke hoge lasten te betalen en hun tekor ten op hun betalingsbalans zijn zo toegenomen, dat zij moeten bezuini gen en vooral west-Duitsland hebben aangesproken. De Europese landen moeten nu de koppen bij elkaar ste ken. Het eerste resultaat is eau grotere „integratie" van de luchtvloten der straaljagers, die ter beschikking wor den gesteld van de N.A.V.O.-com mandant in Europa. Maar het is niet allemaal koek en ei. In Duitsland is men uiterst ver bolgen op de Algerijnse Franse mili tairen, die voortdurend door de Fran se vloot Duitse schepen doen aanhou den, verdacht van het vervoeren van wapens, die voor Algerijnse rebellen bestemd zouden zijn. Maar een Rus sisch schip is door de Franse vloot nog nooit onderschept. De stad Ham burg wil nu geen bezoek meer ont vangen van Franse oorlogsschepen. De Gaulle en Algerije Niet alleen in Duitse scheepvaart kringen wordt De Gaulle gekriti seerd. In zijn eigen land door links en rechts. Hij heeft een rede gehou den over Algerije waarin hij vast houdt aan zijn beleid eerst een sta ken van het vuren, dan politieke on derhandelingen (ook met de F.L.N. der mohammedaanse rebellen) over een volksstemming ter uitvoering der zelfbeschikking. Hij hoopt nog altijd, dat die zelfbeschikking zal uitlopen op een verzoening tussen Europeanen en moslims, die in een zelfbesturend Algerije verbonden zullen blijven met Frankrijk. De rechtsen zeggen, dat hij bezig is Algerije prijs te geven, want dat zelfbeschikking zal uitdraaien op af scheiding. Zij willen alleen maar doorvechten. De linksen zeggen ook, dat de moslims onafhankelijk willen zijn, maar zij willen daarom direct onderhandelen met de F.L.N., om de onafhankelijkheid maar niet te gauw te verlenen, met een regeling voor de Europeanen. Toch neemt men aan, dat De Gaulle op 8 januari bij het referendum.over zijn beleid een flin ke meerderheid zal krijgen. Wie kan men anders met de taak belasten, een oplossing te zoeken, ook al wordt die niet zo gauw gevonden? dr. A. C. (Nadruk verboden) NIEUWE WET OP HET Het verhaalsrecht is een doorn in het oog voor zeer veel Neder landers. Klopt iemand aan bij de dienst van sociale zaken voor een uitkering, om,dat hij geen kans ziet met zijn inkomen rond te ko men, dan wordt het verzoek om „steun" in onderzoek genomen. Het is tot op heden zo geweest, dat in de meeste gevallen wel werd ingegaan op T verzoek om een uitkering, maar dat de dienst van sociale zaken dan al heel gauw op bezoek kwam bij de fa milieleden van degene die om uitkering verzocht. Verhaal kon steeds worden opgelegd aan ou ders, grootouders, kinderen of kleinkinderen. Dit feit weerhield zeer velen van 't aanvragen van steun, om dat het in vele gevallen tot ge volg had, dat in de naaste fami liekring onenigheid ontstond om dat de ouders, resp. de kinderen, moesten meebetalen aan de aan gevraagde steun. „Uitgekleed" Op grond van interne voor schriften werd dan nagegaan hoe groot het inkomen was van de onderhoudsplichtigen. Ook dit feit op zichzelf is al iets, dat bij zeer velen weerzin wekte. In de volksmond heette het dan: „Je wordt tot op het hemd uitge kleed". Daarbij kwam dan nog de in sommige gevallen langdurige betaling van min of meer kleine of vrij grote bedragen, iedere week maar weer opnieuw. Werd de steun aangevraagd door ouden van dagen, die uitke ring ontvingen ingevolge de alge mene ouderdomswet, dan moes ten de kinderen bijspringen. Had den de oudjes het geluk, nog vele jaren te leven, dan was het geen uitzondering, dat de onderhouds plichtigen zelf in moeilijkheden kwamen, omdat ze vele jaren achtereen moesten blijven beta len. i n Al met al werd de verstandhou ding tussen ouders en kinderen er hoe langer hoe slechter door, zodat in veie gevallen een verwij dering, om niet te spreken een vervreemding tussen ouders en kinderen ontstond, een verstand houding welke voor dien niet be staan had. Een nieuwe regeling Nog juist voor de kabinetscri sis echter heeft de Tweede Ka mer der StatemGeneraal 'n wets- ontwerp aangenomen, waardoor een aanzienlijke verlichting ver kregen wordt. In de eerste plaats mogen wij dan noemen de afschaffing van het verhaal voor aan bejaarden verleende ondersteuning, tenzij de draagkracht van de kinderen een bepaalde grens te boven gaat. Deze draagkrachtgrens is voor een ongehuwde gesteld op een in komen van 12.000.per jaar of een vermlogen van 50.000. Voor een gehuwde geldt, al naar gelang het aantal van zijn kinde ren, een evenredig hoge grens. Dit is al een grote verbetering, want zij zal van velen de last van een periodieke betaling aan soci ale zaken afnemen. Maar ook zal deze maatregel voor vele anderen de weg vrijmaken tot het aanvra gen van ondersteuning. Vooralsnog bestaat echter de bepaling, dat deze beperking van het verhaalsrecht voor aan be jaarden verleende ondersteuning alleen geldt voor degenen die ge boren zijn vóór 1901. Hieruit blijkt, dat degenen die in 1966 of later <35 jaar worden, van de nieu we regeling geen profijt zullen trekken. Verdere verlichting Het wetsontwerp brengt nog een tweede belangrijke verande ring lot stand; wij bedoelen hier de afschaffing van het verhaal tussen grootouders en kleinkin deren. Voorts kunnen wij noemen een derde goede maatregel, en wel de afschaffing van het verhaal op ouders of meerderjarige kinde ren voor ondersteuning die aan meerd rjarige verpleegden in psychiatrische en andere inrich tingen wordt verleend. Hierbij geldt echter het voorbehoud, dat wel verhaal kan worden geno men op de familieleden, wier draagkracht de bovengenoemde grenzen te boven gaat. Wij willen er nog op wijzen, dat de voorgestelde regeling nog niet definitief is, want de Eerste Kamer heeft haar goedkeuring nog niet gehecht aan 't ontwerp, en dus gaat het verhaal gewoon door. Dit wil dus zeggen, dat on derhoudsplichtigen nu maar niet ineens met hun bijdrage kunnen stoppen, want dan komen zij van de regen in de drop. De wet moet eerst afgekondigd zijn in onze Staatscourant, eerder is zij niet van kracht. DE TOESTAND IN BELGIË Sinds 't verschijnen van ons vorig nummer, zijn koning Boudewijn en koningin Fabiola in Brussel terugge keerd, omdat de koning, volgens on ze mening terecht, meende in deze omstandigheden bij zijn volk te moe ten zijn. Maar wie had vóór 14 dagen, toen alles triomftocht was, kunnen denken dat het jonge paar, in alle stilte zou moeten terugkeren èn hun huwelijks reis met 4 weken verkorten? Het moet voor de jonge vorstin wel een merkwaardige ervaring zijn te ontdekken, dat het land dat pre cies twee weken geleden zo enthousi ast leek, plotseling aan het jonge ko ningspaar niet eens datgene gunt, wat iedere burger voor zichzelf kan op eisen een ongestoorde huwelijks reis. De heer Collard, voorzitter van de socialistische partij, heeft op een persconferentie reeds van tevoren de handen in onschuld gewassen door te verklaren, dat het niet de socialisten zijn, die de koning hebben terugge roepen. Hij vond het anderzijds wel normaal, dat de vorst in de huidige omstandigheden in het land kwam. Het is echter niet waarschijnlijk - dat is tenminste in Brussel algemeen de indruk - dat de terugkeer van de koning enige kalmerende invloed zal hebben op de ontwikkeling van het conflict tussen de regering en de bui ten-parlementaire oppositie. Integen- van Eyskens met de koning is niets bekend. Staker gedood Revolverschoten knalden in Brus sel temidden van het tumult der sa- belzwaaiende gendarmes te paard. De Belgische stakingen hadden hun eer ste slachtoffer geëist. Een 30-jarige betoger, Van der Strappen, werd ge dood en drie anderen zwaar gewond, terwijl tientallen lichtgewonden vie len in het ernstigste treffen tussen gendarmerie en stakers, dat de Bel- pct. meer vracht vervoerden. Alleen wat het postvervoer betreft blijft de KLM met een stijging van 14 pet. net iets onder de gemiddelde stijging van de gezamenlijke burgerluchtvaart maatschappijen 15 procent. AANTAL MILJONAIRS IN NEDERLAND VERMINDERD. Het totale fiscale inkomen in Ne derland bedroeg in 1957 f 22,4 mil jard, hetgeen neerkomt op een stij ging van 22 pet. t.o.v. 1955 en van 85 pet. t.o.v. 1950. Onder invloed van tussentijdse belastingherzienin gen (verlagingen), steeg 't belasting- T IS ALTIJD VAN MAAREN ALS 'T BRILLEN BETREFT! DEN BOSCH TILBURG BREDA gische hoofdstad tot dusver kende. Maar de gendarmes, die van de mi nister van binnenlandse zaken op dracht hadden gekregen elk bloedver gieten te voorkomen, waren niet ver antwoordelijk. De schoten werden af gevuurd door een 28-jarige voorbij ganger. In het heetst van de strijd zag hij een gendarme gelyncht worden door stakers. Hij vuurde enkele scho ten in de lucht en richtte toen zijn pistool op de stakers zelf. 100 MILJOEN PASSAGIERS VLOGEN IN 1960 Voor de eerste maal in de geschiede nis van de luchtvaart zijn in één jaar meer dan 100 miljoen passagiers ver voerd door de luchtvaartmaatschap- WAALWIJ K deel, zodra de koning het ook maar zou wagen een goedbedoelde poging tot verzoening te ondernemen, zouden de socialistische stakers die hem, als onvervalste republikeinen, tóch al geen goed hart toedragen, deze gele genheid ongetwijfeld te baat nemen, om de monarchie een hak te zetten. Maar 't Belgische Koningshuis is wat gewend. De staking gaat onverminderd voort en de driestheid van de stakers neemt met de dag toe. Eigendommen wor den niet meer ontzien, zoals donder dag in Brussel en Antwerpen eens te meer is gebleken. Vijftienduizend sta kers stapten in Brussel langs de grote boulevards in het centrum. Hoe ont vlambaar deze massa, vooral samen gesteld uit stakers, afkomstig uit Wallonië, wel is, bleek toen de op tocht de kantoren van het dagblad „Het Volk", het orgaan van het Al gemeen Christelijk Vakverbond, was genaderd. Een hint van een ophitsen de jongeman was voldoende om tien tallen stenen in de richting van de grote etalageruit van het gebouw te doen vliegen. Het gerinkel van bre kend glas ontlokte een sadistisch ge juich. Zóver is het in dit land. Ook op andere plaatsen bleek dat de leiders de stakers niet meer in de hand hebben; ruiten worden ingewor pen in winkels en kantorren en 't is aan de lankmoedigheid der politie te danken, dat er geen ernstige ongeluk ken gebeuren; dat zou de brallers mischien niet zo onaangenaam zijn, dan kon men in de Kamerzitting van a.s. dinsdag met martelaren voor de goede zaak voor den dag komen. Zeker is 't dat 't er dinsdag in de Kamer zal spannen, als er niet eerder ongelukken gebeuren. De toestand blijft ernstig! Minister-president Eyskens had een onderhoud met de stakingsleiders; wat hij hen toezegde was niet vol doende en ook over het onderhoud pijen van de 83 bij de International Civil Aviation Organization aange sloten landen. KLM GOED GESTART IN STRAALTIJDPERK Van tevoren stond reeds vast, dat door de ingebruikneming van grote en snelle straalverkeersvliegtuigen ook de KLM dit jaar in staat zou zijn veel meer passagiers en vracht te ver voeren. In luchtvaartkringen vreesde men echter, dat de maatschappijen er niet in zouden slagen in voldoende mate nieuwe passagiers en meer vracht aan te trekken om een rede lijke bezettingsgraad in de luchtreu zen te verzekeren. Hoewel de groot ste moeilijkheden nog moeten komen, omdat voor de KLM evenals voor de overige luchtvaartmaatschappijen het straaltijdperk nog maar net is begon nen - op Schiphol zijn nog slechts 7 van de 12 bestelde DC-8's afgele verd - is de geslaagde start toch wel uitermate bemoedigend. Als gevolg van de modernisering van de KLM-vloot met DC-8 straal verkeersvliegtuigen en Electra schroefturbine-vliegtuigen is de pro duktie van onze nationale luchtvaart maatschappij (de vervoersmogelijk- heid en het aantal afgelegde kilome ters) in het afgelopen jaar met 18 procent toegenomen. De KLM-ver- kooporganisatie is erin geslaagd de produktiestijging bij te houden. De beladingsgraad van de toestellen is zelfs met 0,4 procent gestegen tot 59,7 procent. Het aantal passagiers dat de KLM vervoerde steeg met 23 procent, terwijl volgens in Montreal gepubliceerde cijfers van de interna tionale luchtvaartorganisatie ICAO deze stijging voor de gezamenlijke luchtvaartmaatschappijen slechts 10 pet bedroeg. Vrachtvervoer van de KLM steeg met 20 pet., terwijl de ge zamenlijke maatschappijen slechts 14 bedrag van 1950 tot 1957 minder dan 1 het totale inkomen n.l. met 64 pet.. Het aantal belastingplichtigen steeg in deze periode van 7 jaar met 14 pet. Het gemiddelde inkomen per in woner kwam in 1957 op f 2.066 of wel rond 20 pet. méér dan in 1955. In vergelijking tot 1950 steeg dat ge middelde met ruim 70 pet. De aantal len belastingplichtigen in 1957 zijn voor de inkomensklassen tussen f 5000 en f 15.000 alle meer dan drie maal zo groot dan in 1950, ter wijl de hogere inkomensklassen afne mende stijgingen te zien geven. In de klassen van de lagere inkomens is een belangrijke teruggang in de aan tallen te constateren, met als belang rijkste oorzaak de „opschuiving" naar hogere inkomensklassen tengevolge van de algemene inkomensstijging. Het totale, bij de belastingdienst bekende vermogen, in handen van na tuurlijke personen, bedroeg per 1 ja nuari 1958 f 32.7 miljard, tegen f 21.2 miljard in 1951, hetgeen neer komt op een stijging van 54 pet. (Ui teraard gaat het ook hier om nominale geldbedragen). Het behoeft geen verwondering te wekken, aldus het CBS, dat ook het aantal miljonairs van 1956 op 1958 belangrijk is afgenomen, n.l van 2.240 tot 2.080. H. M- DE KONINGIN NIET MET VAKANTIE. In verband met de kabinetscrisis zal H. M. de Koningin niet met va kantie naar Oostenrijk gaan. Prins Bernhard, prinses Irene en prinses Margriet zijn vertrokken. Mogelijk dat H. M. zich later nog bij hen kan voegen. U. T. S. De minister heeft medegedeeld dat er vóór 1965 nog plaats is voor negen Uitgebreide Technische Scholen, waarvan er een in West- en een in Midden-Brabant komt. WIE VANDAAG VOLKOMEN GEZOND IS, KAN MORGEN HULPBEHOEVEND ZIJN Tienduizenden mensen ontvangen jaarlijks bloedtransfusie! Levens, die bedreigd worden door ongeval of ziekte worden in vele gevallen ge red. Deze bloedtransfusies worden voorafgegaan door een wetenschap pelijk onderzoek. Een wetenschappe- Srssïï"*» x - -"--x. w N<r" siilÉÉS lijk onderzoek kost veel geld. Maar wij hebben een waarborg, dat door middel van dit onderzoek het beste gegeven wordt hetgeen mogelijk is. Het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst organiseert een grote nationale loterij in het tijdvak van 7 januari tot en met 15 februari, van welke opbrengst de Lijders aan De ïcho van het Zuióen i. li L-ü i-'.,;." i J 'ii V (tl 4 VUGHTERSTR. 25 MARKT 32 Nwe GINNEKENSTR. 23

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1