Stichting vakopleiding schoenindustrie reikte diploma's uit jBINNEN- EN BUITENLAN II 1 10% Wie goed kijkt, kiest VéGé! 11 li 500 gr. biscuits 59 ct. 1 pot honing 98 ct. m 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 6 JANUARI 1961 10 Reeds 62 bedrijven passen leerlingenstelsel toe Slechts het begin Uitreiking diploma's Slechts begin Pater Bonaventura P. J. A. Jansen O.P. BEKENDMAKING hebben besloten tm KORTING 100 gram VéGé-cacao 60 ct. 30 geldzegels KORTING 1 pak of zak VéGé havermout 57ct. of 53 ct. 22 geldzegels 2 dozen VéGé schoencrème 60 ct. 24 geldzegels 2 rollen VéGé beschuit 60 ct. 24 geldzegels KORTING 200 gr. advokaatstammetjes (iets apartsl) 69 ct. 14 geldzegels 250 gram gouddukaten een bijzonder fijn koekje 65 ct. 13 geldzegels deze week Op woensdag 4 januari j.l. vond in de aula van de Nijver heidsschool voor Waalwijk e.o. de uitreiking plaats van de rijksnijverheids-diploma's en vakdiploma's aan 15 geslaagden, die deelnamen aan de cursus van de Stichting Vakopleiding Schoenindustrie. Het ligt in de bedoeling van genoemde Stichting om hierdoor vakbekwame mensen te krijgen om de concurrentie van het bui tenland, mede met het oog op de Euromarkt, het hoofd te kun nen bieden. De uitreiking van deze diploma's geschiedde door burgermeester Teijssen van Waalwijk. Onder de vele aanwezigen, die bij deze eerste uitreiking aanwe zig waren, merkten we o.a. op burgemeester Teijssen. Verder waren aanwezig de voorzitter der Stichting Vakopleiding Schoen industrie de heer Geurts uit Lei den en de heren Vloemans en Verschuren van het bestuur der Sticking. Tevens gaven acte de presence Ir. Moelands als in specteur van het leerlingstelsel en de heer Dreumel als adjunct- inspecteur van genoemd stelsel in het zuiden. Ook diverse verte genwoordigers van de bedrijven, waarin het leerlingstelsel wordt toegepast, het bestuur van de Nijverheidsschool, de heer van Steenderen, directeur van deze school en vanzelfsprekend ook de geslaagden waren met hun ou ders aanwezig, toen de voorzitter van deze bijeenkomst, de heer A. Geurts, opende met een wel komstwoord, waarin hij burge meester Teijssen, de heren Moe lands, Dreumel, de heren van de examencommissie en de pers spe ciaal welkom heette. De diverse sprekers, die in het kader van deze diploma-uitrei king het woord voerden, wezen er allen op dat het behalen van dit diploma slechts 't begin was. „In de toekomst zal de vakbe kwaamheid steeds meer aan bod komen en dan is het zaak dat zij, die een diploma bezitten, er ook voor zorgen steeds op de eerste plaats te zijn", aldus de heer Geurts. Reeds enige jaren bestaat het leerlingstelsel en het is nu de eerste keer dat er diploma's uit gereikt kunnen worden, maar ook is er enige tijd nodig om tot de volwassenheid te geraken. De stichting komt steeds meer in de belangstelling te staan, dit wijzen de cijfers uit. Vooral de schoen industrie heeft behoefte aan ar beiders, die de Nederlandse schoen de plaats geven, die hem toekomt. Hierbij wees de heer Geurts ook op de concurrentie met de buitenlandse produkten en in de toekomst met de Euro- markt. Burgemeester Teijssen, die hierna het woord kreeg, wees er op, dat overal behoefte bestaat aan vakbekwame werkkrachten, maar speciaal in de schoenindus trie. Dit vooral in verband met de snelle evolutie van de schoen industrie met betrekking tot de vakbekwaamheid en de snel ver anderende mode. De schoen is niet alleen een verbruiksgoed, maar hij wordt ook naar de kwa liteit eii de mode beoordeeld, al dus spr. Daarom vond hij het zo belangrijk, aan deze 15 jongelui de diploma's te mogen uitreiken, die liefde voor het vak hebben en dit ook tonen. Spr. complimen teerde hen met dit succes en hij wees er tevens op, dat het diplo ma nog niet alles is, maar in de toekomst veel kan betekenen. Met dit resultaat hebben zij zich een weg gebaand naar een maatschappelijke positie. Spre ker feliciteerde verder allen die belast zijn met de organisatie en de ondernemingen, die medege werkt hebben in het belang, dat de Stichting op het oog heeft, maar ook voor eigen belang. Bur gemeester Teijssen sprak de wens uit dat het leerlingstelsel, dat zo goed en succesvol gestart is, een periode met nog meer cursisten en meer ondernemingen, die dit stelsel gaan invoeren, mag tege moet treden. Tevens betuigde hij zijn erkentelijkheid aan het schoolbestuur van de Nijver heidsschool, die enkele prijzen beschikbaar stelde. Hierna werden door burge meester Teijssen de diploma's aan de geslaagden uitgereikt met een felicitatiewoord. De geslaag den, die deelnamen aan de cur sus, waren: A. J. v. d. Akker, die tevens 'n tweede prijs kreeg voor onder werk, J. P. A. Akkermans, H. J. M. Bool, A. M. Damen, C. A. J. M. Driessen, P. Fijneman, H. J. A. van Gooi, die een 2e prijs kreeg voor bovenwerk, H. J. v. d. Heu vel, F. M. Klerkx, J. A. Korteweg, die een le prijs kreeg voor boven werk, N. G. M. Leijens, J. Th. Ligtvoet, J. de Munnik, P. C. Rekkers en A. J. M. v. d. Ven. De geslaagden genoten hun op leiding bij de schoenfabrieken Timtur en J. H. Vesters te Waal wijk, „Brabant" en „Lydia" te Drunen en P. H. Vloemans te Kaatsheuvel. Op 1 januari 1957 hadden slechts 2 bedrijven het leerling stelsel, waaraan in totaal 27 jon gelui deelnamen, terwijl op 1 januari 1961 in totaal 62 bedrij ven het leerlingstelsel invoerden, waarvan in totaal 738 meisjes en jongens gebruik maakten. Deze cijfers, die landelijk zijn, geven wel heel duidelijk aan welk een snelle groei het leerlingstelsel van de Stichting Vakopleiding Schoenindustrie meemaakt en in de toekomst nog zal krijgen. In totaal werden door 110 mensen in 1960 het examen afgelegd. Ir. Moerkerk, die het woord voerde als inspecteur van 't leer lingstelsel, vond het een bizonder en verheugend feit dat jongeren slagen en feliciteerde hen van harte. Hij onderstreepte de woor den van de voorzitter, de heer Geurts, „om niet te doen alsof men er al is". Dit is slechts het begin. Spr. voerde motieven aan om de bedrijven welke nog niet bij het leerlingstelsel zijn aange- sloen, te overtuigen van Be nood zaak van een vakopleiding. „Een fabrikant wil jonge mensen met verstandige ouders, maar ver standige ouders willen hun kin deren op een bedrijf met een vak opleiding", aldus spr., die hoopte dat de bedrijven dit zouden in zien, hetgeen voor hun eigen bestwil is. Hij dankte tevens de heer v. Steenderen, directeur van de Nijverheidsschool, voor de gastvrijheid. De heer Nuyten, sprekende als consulent van de Stichting, wees er op, dat een diploma niet alleen voorrechten had maar ook plich ten. Een hardloper, die 'n voor sprong heeft behaald, moet deze verdedigen; zo ook zij, die een vakdiploma hebben behaald, ook zij moeten op de voorgrond tre den. Hij gaf hun de raad veel met oudere vakbekwame mensen te spreken. De heer Verschuren bracht personen naar voren, die voor dit alles veel werk hebben verzet, met name de vroegere consulent de heer Karsen, en de tegenwoor dige consulenten. Tevens deelde hij mede, dat het aantal bedrij ven, aangesloten bij het leerling stelsel, in Waalwijk nu reeds 10 bedroeg, en hij zag dan ook de toekomst met groot vertrouwen tegemoet. De heer Korteweg sprak nog een klein dankwoordje nampns de medegeslaagden. Alle sprekers gaven nog blijk van hun erkentelijkheid aan al len, die hun medewerking ver leenden en nog verlenen aan de Stichting Vakopleiding Schoen industrie, aan de examencom missie, aan leraren, aan de on- nernemingen, aan de ouders van de geslaagden en aan de geslaag den zelf. VOLLEDIGE BREUK CUBA - AMERIKA Eisenhower roept ambassadeur terug. De breuk tussen Amerika en het Cuba van Fidel Castro is onherstel baar. Dit bleek, nog geen 24 uur na dat het getergde Washington de di plomatieke en consulaire betrekkin gen met Havana verbroken had, in de Veiligheidsraad. Op verzoek van Cu ba werd de klacht behandeld: „Ame rika bereidt een invasie voor". De vertegenwoordiger van Castro, afge vaardigde Rao, slaagde er niet in zijn bewering met waterdichte bewijzen te staven. Hij had zichzelf trouwens al ondergraven door afgelopen zaterdag de voorzitter van de Veiligheidsraad in paniek te brengen met het loze alarm: „Binnen enkele uren vallen de Amerikanen Cuba binnen". Maar al bewees Rao niets, hij nam elke twij fel weg over de gezindheid van het Cubaanse regime. „Bij voorbaat ver werpt de Cubaanse regering elke po ging van de Veiligheidsraad om een verzoening tot stand te brengen met de regering van Eisenhower.". Niet temin dienden Chili en Ecuador later een resolutie in waarin er bij Cuba en Amerika op aan werd gedrongen „hun geschillen vreedzaam volgens 't UNO-handvest op te lossen". Om een uur in de nacht van woensdag op donderdag had de raad nog geen be sluit genomen. NEDERLAND VRAAGT HAMMARSKJOLD ,ZEND VERTEGENWOORDIGER NAAR NIEUW-GUINEA" „De Nederlandse regering is ver baasd en ontsteld over de aantijgin gen en de dreigende taal en ten zeer ste verontrust door wat haar een openlijke bedreiging toelijkt in het bedoelde gebied gewelddadige midde len te gebruiken". Dit staat in een brief van de Nederlandse regering aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties als een per om gaand antwoord op de schriftelijke stap van Indonesië bij de Verenigde Naties, waarbij Djakarta een felle aanval deed op het Nieuw-Guinea- beleid van Nederland. In het ant woord worden alle beschuldigingen kernachtig van de hand gewezen. BONDSKANSELIER 85 JAAR Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland wordt vandaag (don derdag) 85 jaar. VASTBERADEN HOUDING VAN DE BELGISCHE REGERING Bij de hervatting van het debat over de zogenaamde Eenheidswet door de Belgische Kamer en tijdens interpellaties over de stakingen heb ben de ministers Eyskens, Levèvre en Gilson woensdagmiddag zeer krachtig gereageerd. Uit hun vastbe raden houding kon worden afgeleid dat naar de opvatting van de rege ring de stakingsactie na afsluiting van 't nieuwjaarsweekeind over haar hoogtepunt heen blijkt en in Vlaan deren al zeer duidelijk verloopt. De zwakke en neerslachtige houding van de socialistische Kamerleden, aan verdeeldheid ten prooi en zonder vechtlust, wees in dezelfde richting. VELE DODEN BIJ EXPLOSIE IN DUITSE FABRIEK Bij het aftappen van vloeibare zuurstof heeft zich in de Westphalia staalfabrieken te Dortmund woens dag een ontploffing voorgedaan. Volgens de politie zijn minstens 12 arbeiders om het leven gekomen en vele gewond. Een definitief cijfer kon nog niet gegeven worden, want het opruimings- en reddingswerk vordert slecht. Nog verscheidene arbeiders worden vermist. De explosie heeft een grote verwoesting aangericht. VERKLARING REGERING IN TWEEDE KAMER De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft woensdagmiddag in de Tweede Kamer de aangekondig de regeringsverklaring afgelegd. In deze verklaring zei prof. De Quay dat het bouwprogramma voor 1961 wordt vastgesteld op 82.500 woningen, waarvan 33,750 premie woningen en eenzelfde aantal wo- ningwetwoningen Verder zei de premier dat de re gering de Kamer uiterlijk 1 juni '61 een nota zal doen toekomen, waarin zij haar standpunt uiteenzet over de mogelijkheid of het aantal 82.500 nóg met 1250 premiewoningen en 1250 woningwetwoningen kan wor den verhoogd. Tenslotte verklaarde de minister president dat de regering niet zal aarzelen in te grijpen, wanneer in enige sector van de bouwnijverheid ontsporingen zouden dreigen. PATER BONAVENTURA JANSEN f Oud-provinciaal der Dominicanen Op 50-jarige leeftijd is in het 25e jaar van zijn priesterschap woensdag morgen in het Albertinum te Nijme gen overleden pater Bonaventura (P. J. A.) Jansen, oud-provinciaal der Dominicanen in Nederland. Pater Jansen werd geboren op 21 december 1910 te Utrecht. Hij maak te zijn studies op het St. Dominicus - college te Nijmegen, trad in 1929 in de orde der Dominicanen en werd in 1935 priester gewijd. Na zijn pries terwijding was hij achtereenvolgens kapelaan te Amsterdam, Alkmaar en Nijmegen. Hier bleef hij slechts twee jaar, want in 1945 volgde zijn aan stelling tot aalmoezenier bij de mari ne, met als standplaats Londen. Toen even later het vliegdekschip Karei Doorman een eigen geestelijke staf kreeg, was pater Jansen de eerste Ne derlandse vloot-aalmoezenier die op een schip werd gedetacheerd. Om streeks deze tijd werd hem ook de geestelijke zorg toevertrouwd voor de Marva's in Rotterdam. Aan zijn aal moezenierschap kwam een einde, toen de confraters van het Alberti num hem in juli 1947 kozen tot prior van hun convent, een functie die hij - na een herkiezing in 1950 - be kleedde tot 1953. Toen werd hij be noemd tot directeur van de Unda, de internationale katholieke organisatie voor het radio wezen, en vertrok hij naar Freiburg in Zwitserland. Hij heeft dit bureau gemaakt tot een uit gebreid informatiecentrum. Een half jaar later kwam hij in Nederland terug, omdat hij in mei 4954 werd gekozen tot provinciaal van de Nederlandse Dominicanen. In deze functie maakte hij vele visitatie- reizen naar de missies in Zuid-Afri- ka, Puerto Rico en de Nederlandse Antillen. Onder zijn provincialaat kwam het nieuwe klooster te Venlo tot stand, alsook de HBS-afdeling van het St. Dominicuscollege te Nijmegen, de nieuwe kerk met katholiek informa tiecentrum aan het Steiger te Rotter dam, de uitbreiding van het paters- huis te Oog in Al (Utrecht), de Open Deur te Alkmaar, terwijl onder zijn bewind ook de parochiekerk van Huissen-stad werd overgedragen aan de Dominicanen. Hij werd tevens voorzitter van de stichting Nederlandse priester-religi euzen en bestuurslid van het Centraal Missie Commissariaat. Na zijn terug keer van een visitatiereis naar Zuid- Afrika in april van dit jaar, openbaar baarden zich bij hem de eerste teke nen van een ernstige ziekte, die hem in september dwong aan de magister- generaal der orde ontslag te vragen uit zijn ambt; 13 december kon hij nog meestemmen bij de verkiezing van zijn opvolger, pater drs. E. H. J. van Waesberghe O.P. De uitvaart is vastgesteld op zater dag 7 januari te 10.30 uur in de St. Dominicus te Nijmegen, waarna de begrafenis op het kloosterkerkhof. BELASTINGEN PASSEREN NEGEN MILJARD Nieuw hoogtepunt In de eerste elf maanden van 1960 heeft de Nederlandse fiscus bijna 8,5 miljard gulden aan belastingen ont vangen. Dat is ongeveer een miljard gulden of 13 percent meer dan in de zelfde periode van 1959. Verwacht wordt, dat in geheel 1960 door de gezamenlijke belastingbetalers meer dan negen miljard gulden is opge bracht. KONINKLIJK GEZIN NIET IN ÉÉN VLIEGTUIG Het verdient overweging 't Ko ninklijk Huis steeds twee vliegtuigen ter beschikking te stellen als reizen worden gemaakt waaraan meer leden van het koninklijk huis deelnemen. De eerste kamer doet deze suggestie in het voorlopig verslag over de begro ting van algemene zaken ook met het oog op het voorgenomen koninklijk bezoek aan Iran. De Eerste Kamer verwijst bij haar suggestie naar de berichten over ge varen, die de Engelse koningin on langs gelopen zou hebben bij een vliegreis van Denemarken naar En geland. Hierbij is weer gebleken, dat bij vliegreizen van koninklijke perso nen toch wel de uiterste voorzichtig- heid in acht moet worden genomen, i In het verslag wordt verder de vraag gesteld waarom prinses Beatrix als de vermoedelijke erfgename van de Kroon niet de titel van prinses van Oranje voert met het aan die titel verbonden wapen. Z.W.O.-SUBSIDIES VOOR PROF. WEIJNEN Het bestuur van Z.W.O. heeft aan prof. dr. A. Weijnen, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Nijme gen, een subsidie toegekend voor de voorbereiding van een Limburgs Dia lectwoordenboek. Het vorig jaar reeds had prof. Weijnen een subsidie gekregen voor de voorbereiding van de uitgave van een Woordenboek der Noordbrabantse dialecten. Ook die subsidie is voor 1961 opnieuw ver leend. CHAOS BIJ TILBURGSE DIENST SOCIALE ZORG Wethouder dient ontslag in Na een discussie van vier uur heeft de gemeenteraad te Tilburg j.l. dinsdagavond de mededelingen van B. en W. ten aanzien van de dienst sociale zorg voor kennisgeving aan genomen. Op de valreep werd een verkapte motie waarin het door B. en W. ge voerde beleid werd afgekeurd met 4 tegen 25 stemmen verworpen. De te genstemmers waren overigens in gro ter meerderheid niet enthousiast over de wijze waarop de kwestie door het college en met name door wethouder F. Hoogers was aangepakt. De laat ste was de raad echter vóór doordat hij voor de vergadering een verkla ring had gestuurd waarin hij mee deelde per 1 februari af te treden. Heden 4 januari ontfermde God zich over onze dierbare broer en zwager Oud-Provinciaal der paters Dominicanen en nam hem na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden, gesterkt door de genademiddelen der H. Kerk tot Zich. Hij was juist vijftig jaar geworden. Wij bevelen de dierbare overledene in Uw gebeden en H.H. Missen aan. Utrecht: M. G. Jansen H. Jansen-ter Horst Heerlen: F. M. J. Jansen C. Jansen-Koningstein Bilthoven: M. A. Jansen C. H. A. Jansen-Perrin Waalwijk: C. Minke-Jansen H. Th. Minke Virginia O.F.S.: pater Norbertus G. Jansen o.p. Bunnik: J. P. M. Jansen G. M. Jansen-Zantman Correspondentie-adres; Stationsstraat 91, Waalwijk. De overledene staat opgebaard in de aula van het kloos ter Albertinum, Driehuizerweg 145 te Nijmegen. De uitvaart, voorafgegaan door de gezongen lauden, zal plaats hebben op zaterdag 7 januari a.s. om half elf in de kerk van de H. Dominicus aan de Professor Molken- boerstraat te Nijmegen, waarna de begrafenis volgt op het kloosterkerkhof van het Albertinum. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de aula van genoemd klooster. De Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, brengen ingevolge artikel 47 der Ruilverkavelingswet '54 ter openbare kennis, het volgende besluit „Eigenaren van gronden in het blok van ruilverkaveling Raamsdonk, gelegen in de gemeenten Raamsdonk, Geer- truidenberg en Waspik, ter grootte van 1373.24.58 ha., in vergadering bijeen in café Huis ten Deijl te Raamsdonks- veer, op 20 december 1960; gelet op de artikelen 41 en 42 der Ruilverkavelingswet 1954 tot voornoemde ruilverkaveling over te gaan. De Voorzitter der vergadering Ir. H. A. van Haaren." 's-Hertogenbosch, 28 december 1960. De Gedeputeerde Staten voornoemd, C. KORTMANN, voorzitter. VAN ROOIJ, griffier. o /o VéGé

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 10