wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu De oudjes doen 't nog best BINNEN- EN BUITENLAND De Heer H, F. L. van Well op hartelijke wijze gehuldigd, w MAANDAG 16 JANUARI 1961 j— - GIRO RODE KRUIS OPEN VOOR KONGO Onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" voor verdiensten op onderwijsgebied Dubbele functie „GESPIEGELD AAN VOORBEELD VAN DR. JAN VAN BEURDEN" Levend onderwijsinstituut Lerarenlof Dankbaar De rcho van het Zuiden 84e JAARGANG No. 5 'itgever /aalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen [oofdredacteur: JAN TIELEN rironummer 50798 )it blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief )pgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Er zullen ongetwijfeld niet zo heel veel mensen zijn, die weten idat er volgens de laatste gegevens in ons land nog ruim 115.000 werkers zijn van 65 jaar en ou der. Natuurlijk zijn hierin begre pen een 70.000 zelfstandigen; de rest, dus 45.000, zijn werknemers in loondienst. 8000 vrouwen van 65 jaar en ouder werken meestal in huis houdelijke beroepen, in de land bouw en in horeca-bedrijven. Het aantal ouden van dagen neemt nog steeds toe en 'n voor zichtige raming wijst uit, dat in 1980 anderhalf miljoen Nederlan ders ouder zijn dan 65 jaar, d.w. z. dat dit neerkomt op 10,4% van het totaal. Voor 1960 ligt de schatting op 8,4%, waartegenover men kan stellen dat dit percentage in 1850 lag op 4,3%. Wat leren ons nu deze cijfers r Men kan hieruit opmaken dat de neiging bestaat, dat ondanks geestelijke en lichamelijke ver minderingen, deze mensen willen blijven doorwerken! Natuurlijk moet dit in hoofd zaak worden toegeschreven aan de moeilijkheden welke ontstaan op financieel gebied, als men van i werken terug valt op niets doen. Dat is begrijpelijk, want een groot deel van deze oude werkers kan er zich heus niet op beroe pen financieel sterk te staan na het opgeven van de betrekking. Belasting blijft Andere knelpunten Men heeft dan niet genoeg aan de wettelijke uitkering volgens de a.o.w. en mogelijk een pensi oentje, waarop voor velen een niet geringe korting wordt toe gepast. Al wordt die pensioenkorting dan hopelijk wat verzacht, dat neemt niet weg, dat de korting toch altijd nog 1,4% per dienst jaar zal blijven bedragen of maxi maal 56% van het pensioenbe drag. Daar komt nog bij, dat de uit gaven voor de vrijwillige zieken fondsverzekering voor bejaarden voor een niet al te hoge grens is verbonden, zodat deze grens al heel spoedig bereikt wordt, waar door men in een kostbare zie kenfondsverzekering komt te vallen. Het mag immers als bekend worden verondersteld, dat deze grens maximaal ligt op 3.800. en de vrijwillige ziekenfondspre mie zeker op 3.25 per week per persoon. Die premie vraagt dus al een grote hap van het inkomen. De levensbehoefte, brandver zekering en andere verzekerings premies enz. blijven vrijwel steeds op hetzelfde peil en dat al les naast een steeds stijgende le vensstandaard. Geleidelijke overgang Daarbij komt nog dit, dat be doelde werkers vrijwel allen in de inkomstenbelasting vallen, 'n belasting welke doorgaans na af loop van het „werkjaar" betaald moet worden, al heeft men reeds vooraf een voorlopige aanslag ontvangen en betaald. Met zekerheid kan men, op de ze leeftijd, nooit precies opgeven hoeveel er in het komende jaar verdiend zal worden, derhalve zijn de meeste belastingplichti gen wat aan de voorzichtige kant. Het gevolg hiervan is, dat de voorlopige belastingaanslag door gaans niet meer bedraagt dan de helft van de inkomsten welke men in werkelijkheid zal gaan genieten. Dat heeft tot gevolg, dat on danks de ouderdomisaftrek de be lastingplichtige zal komen te staan met een vrij hoge definitie ve aanslag, welke toch ook weer betaald zal moeten worden op de verplichte tijdstippen. Wie nu niet meer werkt, zit toch met een hoge belastingaan slag en een veel lager inkomen in het jaar waarin de belasting betaald moet worden. Daardoor ontstaat de vrees dan niet meer vooruit te kunnen, m.a.w. dat men dan niet genoeg meer zal overhouden voor het noodzake lijke levensonderhoud. Hoeveel werknemers van 65 jaar en ouder zijn er niet, die werken beneden het vastgestelde loon, omdat rekening gehouden wordt met het pensioen en ande re sociale uitkeringen? Mede hierdoor vallen deze men sen niet in de loonbelasting, doch dat moeten zij betreuren, want de belastingdienst komt na af loop met een aangiftebiljet waar op alle genoten inkomsten moe ten worden opgegeven. Wie doorwerkt komt dan te staan voor het volle belasting bedrag en om dit te kunnen be talen,' is hij wel verplicht er we derom een jaartje aan vast te koppelen. Aldus komt het van kwaad tot erger en ten lange leste breekt onherroepelijk het tijdstip aan, waarop het werk toch moet worden neergelegd en is hij toch het kind van de rekening. Deze oude werkers dienen het daarheen te leiden, dat zij 't wer ken geleidelijk er aan gaan geven waardoor niet alleen hun belas ting lager wordt, maar ook de overgang naar het algehele niets doen wordt vergemakkelijkt. Hiertoe kan de werkgever het zijne bijdragen, b.v. door zijn trouwe werkkracht althans ge ruime tijd, halve dagen in dienst te blijven houden, natuurlijk te gen een evenredige vergoeding naar gelang van 't gepresteerde. BIB IIET OMROEPBESTEL Men weet dat er voortdurend heel wat te doen is over radio en televisie in ons land en dat de ver- schillende regeringen hieraan reeds lang aan het dokteren zijn, tot dus- s verre zonder resultaat. Verwachtte men dat weldra hier over een nota of voorstel zou ver schijnen, een ontwerp tot wijziging der wet van 1953 is inplaats van in behandeling weer op de helling ge zet. De regeling dus van het omroep bestel, waaraan al sinds kort na de oorlog wordt gedokterd, blijft voor- lopig uit. Staatssecretaris Scholten deelde aan een verbouwereerde, haast verontwaardigde, Tweede Ka mer mede, dat hij zijn naamgenoot prof. L. Scholten (geen familie) zal benoemen tot voorzitter van een nieuwe commissie. Deze zal onder meer onderzoeken hoe de televisie kan worden ingepast in het veel omstreden ontwerp van een om roepwet, of er een derde radio-zen der moet komen, op welke manier een betere samenwerking bij het j samenstellen van radioprogramma's kan worden bereikt en wat de po- I sitie van de Wereldomroep moet zijn. Andere mededelingen van staats secretaris Scholten waren: 1. Uitgangspunt voor het onder zoek zijn de huidige omroeporgani- saties. Het VPRO-plan voor een na- tionale omroep is onvoldoende door dacht, forceert eenheid, geeft de stromingen in het land te weinig garanties en is „niet haalbaar". 2. Op de internationale golfleng te-conferentie te Stockholm in mei zal Nederland mogelijkheden voor een derde FM-zendernet verlangen. 3. De regering vindt de richtlij nen voor het weren van reclame in radio en tv, die leiden tot zulke aan duidingen als „een gloeilampenfa briek in Eindhoven" onwaarachtig en verouderd. Modernisering van de richtlijnen wordt bestudeerd. 4. Onderzocht wordt of het in de praktijk uitvoerbaar is mensen, die via radio en televisie worden aan gevallen, een recht op antwoord te geven. Een regeling is echter „bui tengewoon moeilijk". 5. Met de politieke partijen wordt binnenkort gesproken over politie ke tv-zendtijd. 6. De regering wijst het voorstel van de V.P.R.O. (een nationale om roep) beslist af. DE TOESTAND IN BELGIË Nadat de meest omstreden artike len van de Belgische arbeidswet on der de hamer van de voorzitter van het parlement waren doorgegaan en de eindstemming nabij was, kreeg de minister-president prof. Eijskens plotseling een inzinking. Doodsbleek had hij al enkele uren de socialis tische verwijten aanhoord, toen hij plotseling onwel werd en moest worden weggeleid, waarna de dok toren constateerden dat hij door oververmoeidheid was getroffen en voorlopig rust moest houden. Na de verzoeningspoging van v. Acker is ér weer rust gekomen bij de Vlamingen, die ook steeds meer het werk hervatten, maar de Walen onder Renard blijven protesteren en willen van geen verzoening weten. Als het zo doorgaat, zal het resul taat zeker zijn een scheuring in de socialistische partij. TWINTIG MILJOEN ZILVEREN RIJKSDAALDERS IN OMLOOP VRIJDAG Vandaag zal een begin worden gemaakt met het in omloop brengen van de nieuwe zilveren rijksdaal der; de munten zullen dan aan alle kassen van de Nederlandsche Bank beschikbaar worden gesteld. De nieuwe rijksdaalder heeft, evenals de oude, een zilvergehalte van 720/ 1000. Hij weegt echter 10 gram min der, namelijk 15 gram, en zijn dia meter is 33 millimeter (vroeger 38). In aansluiting op de actie, die het Nederlandse Jeugd Rode Kruis thans voert voor het inzamelen van blik jes melk ten behoeve van de Kon golese kinderen in Kasai, heeft het hoofdbestuur van het „Nederland sche Rode Kruis" besloten zijn spe ciale gironummer 777 open te stel len voor hen, die een bijdrage wil len storten ter bestrijding van de hongersnood in Kongo. Het Rode Kruis zal, in overleg met het Inter nationale Rode Kruis in Genève, er voor zorgen dat de binnengekomen gelden zo spoedig mogelijk op de juiste wijze worden aangewend. TWINTIG DODEN BIJ GRONDVERSCHUIVING Bij een grondverschuiving tussen Bandoeng en Bandjar in West-Java, die een railverbinding over 'n grote lengte wegvaagde, zijn minstens 20 personen om het leven gekomen. De doden waren passagiers in een trein, die tot stilstand werd gedwon gen aan de rand van een ravijn, dat door voorgaande grondverschuivin gen was vergroot. Een aantal men sen verliet de trein en aanvaardde de terugtocht over de spoorlijn. Toen ze net onderweg waren, werden ze bedolven door een nieuwe aardver schuiving. RIJKS- EN GEMEENTE- PERSONEEL Etappegewijze invoering van vijfdaagse werkweek De minister van Binnenlandse Za ken heeft aan de colleges van B. en W. een circulaire gericht met be trekking tot de invoering van de arbeidstijdverkorting en de vijf daagse werkweek bij het rijksover- heidspersoneel. De regering wenst te dezer zake voor haar eigen personeel dezelfde gedragslijn te volgen als door haar is voorgehouden aan het vrije be drijf, te weten een voorzichtige etappegewijze invoering, waarbij voor 1961 volstaan wordt met een invoering van de vijfdaagse werk week, die in totaal over geheel 1961 in het algemeen niet meer dan 1 uur arbeidstijdverkorting per week zal opleveren. MATROOS STAK KAPITEIN DOOD Aan boord van de Nederlandse kustvaarder „Looiersgracht", die in de haven van de Finse hoofd stad Helsinki voor anker lag, is de 40-jarige kapitein W. F. J. Verplak dinsdagavond doodge stoken door de 18-jarige matroos P. van B. De dader, die zijn kapi tein had aangevallen, omdat deze hem op staande voet had ontsla gen, vluchtte, maar kon later ge arresteerd worden. Hij is opge sloten in het hoofdbureau van politie in Helsinki. TWINTIG SPELERS VOOR EERSTE TRAINING EIek Schwartz heeft onder staande spelers voor de centrale training aangewezen. Coen Mou- lijn is er niet bij. Doelverdedigers: Pieters Graaf land, Feijenoord; Bekkering, PSVJongbloed, DWS-A. Achterspelers Kuys, NAC; Wïersma, PSVDe Groot, Her mes DVS, Veldhoen, Feijenoord. Halfspelers: Muller, Ajax; v d Hart, Fortuna '54; Klaassens, Feijenoord, Borghuis, GVAV. Voorhoedespelers: v. d. Kuil, PSV; Kruiver, PSV; Henk Groot, Ajax; Swart, Ajax; Bergholz, MVV Gösgens, Rapid JC. WIJ VERHUREN GELEGENHEIDSKLEDING VOOR HEREN Deze huldigingsbijeenkomst, v elke aansloot bij een plechtige avondmis in de parochiekerk van St. Jan, werd geleid door de heer A. Meijs, voorzitter van het plaat selijk schoolbestuur, die na een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen het eerst het woord verleende aan de Hoog- Ee'rw. Heer Deken dr. B. v. d. Hurk. Deken v. d. Hurk noemde deze dag een grote dag voor de heer v. Well persoonlijk zowel als voor de gehele school. „De afgelopen 25 jaar hebben uiteraard hun wel en wee gekend, maar als u terugblikt, zult u toch kunnen constateren dat deze jaren meer zonlicht dan schaduw gekend hebben. U zult dan ook onge twijfeld dankbaar gestemd zijn voor deze plaats in Gods voorzie nigheid", aldus deken v. d. Hurk, die vervolgens de heer van Well zijn grote dank en waardering be tuigde voor het vele werk dat de ze 'op onderwijsgebied voor de jeugd van Waalwijk en omge ving heeft gedaan. Met vreugde deelde deken v. d. Hurk mee, dat hij van Z. H. de Paus een schrij ven had ontvangen, waarbij aan de heer van Well de onderschei- ling „Pro Ecclesia et Pontifice" wordt toegekend oir grond van zijn bijzondere verdiensten voor het onderwijs. Nadat deken v. d. Hurk de jubilaris deze onder- scheidng persoonlijk had opge speld, richtte hij een hartelijke gelukwens tot de jubilaris en zijn echtgenote, daarbij de wens uit sprekend dat de heer van Well deze bijzondere onderscheiding nog lang in goede gezondheid zou mogen dragen. Namens het plaatselijk school bestuur werd het woord gevoerd door de voorzitter, de heer A. Meijs, die de jubilaris allereerst gelukwenste met de hoge onder scheiding. „Wij hebben U leren kennen als een zeer prettig en deskundig directeur en aan de samenwerking met U bewaren wij dan ook de meest aangename herinneringen", aldus de heer Meijs, die daarna nader inging op de functie van de heer van Well, „die voor U een dubbele functie betekent, want ook bent U als leraar verbonden aan 't dr. Mol- lercollege." „Uw werk is voor de school, welke thans ruim 200 leerlingen telt, van grote betekenis geweest en wij zijn U dankbaar voor alles wat voor school en leerlingen hebt gedaan." De heer Meijs me moreerde dat de school in 1937 81 leerlingen telde en 29 leerlin gen in een vervolgklas. „Door U is in 1938 het leerplan omgezet in een 5-jarige school met 5 klassen en met een leerlingentotaal van 140. Thans heeft de dr. Jan van Beurdenschool 190 leerlingen voor de gesubsidieerde cursussen en 40 voor de ongesubsidieerde geworden tot een 'der grootste In Musis Sacrum hebben bestuur, leraren en leerlingen van de dr. Jan van Beurdenschool de heer H. F. L. van Well een grootse huldiging bereid ter gelegenheid van diens 25-jarig directeur schap van deze school. Een huldiging, die direct al een hoogtepunt bereikte toen de HoogEerw. Heer Deken Dr. B. v. d. Hurk mede deelde, dat door Z. H. de Paus aan de heer van Well was toege kend de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" op grond van zijn bijzondere verdiensten op onderwijsgebied. Naast de schoolgemeenschap waren er verder het curatorium van de Cen trale van het Algemeen Kath. Handelsonderwijs, het gemeente bestuur van Waalwijk en de Ver. van Leraren tot Bevordering van het Handelsonderwijs, die de heer van Well waardering, hulde en dank kwamen betuigen voor het vele belangrijke werk dat deze voor het handelsonderwijs in het algemeen en voor de Waalwijk- se dr. Jan van Beurdenschool in het bijzonder heeft gedaan. De r.k. Waalwijkse Middenstandsvereniging bracht de jubilaris dank voor het vele werk dat hij als sociaal-economisch adviseur voor de Waalwijkse middenstand heeft gedaan. cursussen, waarmee de school is handelsavondscholen in ons land. Het vorig jaar werd door U een cursus spreekvaardigheid Frans aan het leerplan toegevoegd en dit jaar eenzelfde cursus Èngels. Binnenkort zal worden gestart met een cursus Spaans", aldus de heer Meijs, die ook mevrouw van Well en de kinderen van de jubi laris in deze hulde betrok. „U bent in al die jaren een zeer gro te steun voor Uw man geweest en ik schat dat U hem minimaal zo'n 10.000 uur hebt moeten mis sen", zo zei de heer Meijs tot me vrouw van Well, die hij een fraai boeket bloemen aanbood. Hierna werd 't woord gevoerd door drs. Jansen, algemeen secre taris van de Sociaal Economische Raad en voorzitter van het cura torium van de Centrale van Alge meen Kath. Handelsonderwijs. Hij wees op de grote betekenis van de school en op deze vorm van onderwijs. Verheugd toonde zich de heer Jansen over het feit dat de dr. Jan van Beurdenschool een zo belangrijke plaats in Waalwijk en omgeving blijft in nemen en dat 't programma van de school door de heer van Well nog steeds wordt uitgebreid. Drs. Jansen onderstreepte de bijzon dere kwaliteiten van de heer van Well en sprak er namens het cu ratorium zijn vreugde over uit, dat de jubilaris zijn grote kennis ten nutte heeft gemaakt van het handelsonderwijs als voorzitter J van de Vereniging van Leraren tot Bevordering van het Handels onderwijs. Na ook mevrouw van Well en het schoolbestuur in de hulde te hebben betrokken, bracht drs. Jansen dank aan de heer van Well voor het vele be langrijke werk dat hij in het be lang van het handelsonderwijs heeft verricht en hij hoopte dat het de heer van Well gegeven zou mogen zijn dit uitermate nuttige en belangrijke werk nog vele ja ren te mogen verrichten. Burgemeester Teijssen voerde het woord namens het gemeente bestuur van Waalwijk en schet ste in 't kort de vele verdiensten van de heer van Well, „die door de U zojuist uitgereikte onder scheiding op bijzondere wijze on derstreept worden." Wijzend op de uitbouw van de school op een 5-jarige basis en op de uitbrei ding van het programma, zei bur gemeester Teijssen: „Zo kan het niet anders of de school moet wel een betekenend aantal leerlingen hebben." Verder wees hij er op, dat er in Brabant slechts' een be perkt aantal handelsavondscho len aanwezig is en dat er niet veel verschil is tussen het aantal van voor en na de oorlog. „De dr. Jan van Beurdenschool voor ziet in deze streek nog steeds in een gevoelde behoefte. Dit blijkt niet alleen uit het stijgende aan tal leerlingen, maar uit de vol doening en waardering waarmee degenen die de school hebben be zocht, er over spreken." Namens het gemeentebestuur gaf burge meester Teijssen utiing aan zijn grote waardering voor het werk van de heer van Well. „Gij hebt U gespiegeld aan het voorbeeld van dr. Jan van Beurden, die de leider en in zekere zin ook de pi onier was van de middenstand in het Bossche diocees. U hebt zich met geheel Uw persoonlijkheid gegeven om deze school een le vend onderwijsinstituut te doen zijn en U hebt zich daardoor zeer grote verdiensten verworven voor het handelsavondonderwijs in Waalwijk en omgeving." Namens de leraren van de dr. van Beurdenschool werden woor den van hulde en waardering ge sproken door de onderdirekteur, de heer Engels. Hij schetste de heer van Well als een uitstekend directeur, een hartelijk collega en een zeer goed docent. In het bij zonder prees hij de heer van Well als een voortreffelijk organisator en een fijn tacticus. „Er bestaat een prettige verstandouding tus sen U en ons, leraren, tussen U en de leerlingen en tussen de lera ren en leerlingen." In het bijzon der wees de heer Engels er op, dat de heer van Well altijd voor iedereen klaar staat met raad en daad. U zeet nooit: ik heb geen tijd. Altijd legt U de grootste zorg aan de dag voor leraren, leerlin gen en de school." Namens de leraren bood de heer Engels, die ook mevrouw v. Well in zijn hulde betrok en haar dankte voor de vele goede zor gen, het 5-delige werk van dr. Bartstra aan „Staatkundige ge schiedenis van de landen in onze beschavingskring", alsmede een fraai wandbord met inscriptie. Namens de leerlingen werd het woord gevoerd door Frans Schuurman, die heer van Well dankte voor de vele goede zorgen en namens de leerlingen een kan delaar aanbood. De heer Spierings, penning meester van de Vereniging van Leraren tot Bevordering van het Handelsonderwijs, roemde de bij zondere kwaliteiten van de heer van Well, die het voorzitterschap van deze vereniging bekleedt. Ook hij liet zijn gelukwensen ver gezeld gaan van een geschenk. Ten slotte sprak de heer H. v. Mil. vice-voorzitter van de r.k. Middenstandsvereniging. Hij ging nader in op het vele dat de beer van Well als sociaal-economisch adviseur voor de middenstands vereniging heeft gedaan. „Wij hebben nooit vergeefs een beroep op U gedaan", aldus de heer van Mile die zijn dank en waardering eveneens onderstreepte met een geschenk. Als laatste spreker nam de heer van Well plaats achter de lesse naar. Hij toonde zich bijzonder dankbaar voor deze grootse hul diging, waarin hem, naar hij meende, overigens wel wat al te veel lof was toegezwaaid. „Maar als ik dan inderdaad de talenten bezit die men mij vanavond heeft toegemeten, dan ben ik daarvoor op de eerste plaats God dank baar. Ook ben ik alle mensen dankbaar, die het mij mogelijk hebben gemaakt om aan de avondschool te werken. Het is zwaar werk geweest, maar ik heb het altijd graag gedaan en veel van de zorgen was ik vergeten wanneer iemand mij kwam ver tellen, dat hij dank zij de avond school iets bereikt had. Vooral ben ik ook dankbaar de jongens en meisjes dat zij mij in staat ge steld hebben dit werk te doen. Heel grote dank ben ik verschul digd aan een man met wie ik 21 jaar lang heb mogen samenwer ken en die mij in deze tijd tot een ontzaglijke steun is geweest: de concierge de heer W. Verhoe ven die ons het vorig jaar he laas is ontvallen." Ten slotte bracht de heer van Well dank aan het schoolbestuur, de leraren en alle anderen met wie hij heeft mogen samenwerken. Als feesttractatie bood de heer van Well de leerlingen een vrije avond aan, hetgeen uiteraard met een enthousiast gejuich be groet werd. FRAUDE VAN EEN TON BIJ ASSURANTIE-FIRMA Een accountantsonderzoek bij een assurantiekantoor aan de Heren gracht te Amsterdam heeft de knoeie rijen van de 48-jarige kantoorbedien de C. C. W. en de 44-jarige boek houdster C. v. R.-B., die in een tijd van 7 of 8 jaar ongeveer 100.000 gulden hebben verduisterd, aan het licht gebracht. Zowel de man als de vrouw is aangehoudenzij hebben een volledige bekentenis afgelegd. Beiden werden zaterdag voor de officier van justitie geleid. De vrouw is reeds 23 jaar en de kantoorbediende 15 jaar in dienst bij het assurantiekantoor, waar ze groot vertrouwen genoten. Zeven tot acht jaar geleden begon de vrouw gefun geerde boekingen op haar eigen giro- en bankrekening over te maken. Sinds vijf jaar werkte zij samen met W. Het systeem werkte zo feilloos, dat bij regelmatige accoutants - onderzoeken de verduisteringen niet werden ont dekt.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1