Nieuwjaarsrede van de Burgemeester verkoopster en bovendien... TLutriciti emeenteraad Heusden DE HEMA IN WAALWIJK HEMA I ABONNEERT U op dit blad 1 i ZEELAND LIMBURG - N.-BRABANT DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 JANUARI 1961 Wijziging sluitingsuur cafe's lings hoogste melkvetpercentage (dus romiger) blank als room (geen on aangename sterilisatiesmaak) voordelig in het gebruik Deze tijdelijke aanbieding is geldig van 21 jan. t.m. 4 febr. alleen in de provincies: OF ELLINCi volgend beeld >e raad der gemeente Heusden uWSET am donderdag 19 januari j.l. in 'OJECTir -nbare vergadering bijeen let kennisgeving was afwezig de HERM .r Chr. A. J. v. Herpt. la opening van deze eerste ver- lering in 1961 sprak de voorzit- lü^ de edelachtb. heer A. van Delft, navolgende nieuwjaarsrede uit. If Uw pre ■m! ConAlvorens over te gaan tot het at- iande uit rken van de agenda, zou^ ik, op ijectiedoeke eerste vergadering van tnieu- ïine faiitlijaar, gaarne allen die mij bij ae en, plastltjwisseling hun wensen deden ophangi;,komen, hiervoor danken en hen gen en sp, derkerig het allerbeste toewen- pakt in piü. »or foto en j, leden van de gemeenteraad, maar coin's ik met uw gezinnen een zalig toverlan voorspoedig 1961 en ik betuig u zoontjel arne mijn dank voor de hulp en ftfin die ik van u in het afgelopen :chts ||r heb mogen ontvangen. U kunt van overtuigd zijn dat mijn taak JRG ardoor aanmerkelijk is vergemak- ÏPI Mfllükt. Het is een traditie geworden ltl-r10 een eerste vergadering van een ■■«uw jaar u een overzicht te geven n de loop der bevolking. ivolking: eze filffiHet aantal inwoners bedroeg per ïlijks lel-1960 sport C[rmeerdenng door: boorten 100 stiging 236 :ri sped een betaal vermeerdering 336 inw. lanbevermindering door: et laatsserlijden 28 enavonirtrek 224 Gemeen.1 vermindering 252 inw. -stant vermeerdering 84 »onne- te EUVEL 2002 bladen en de omen. ng en onne's iat r 31 december 1960 telde de •meente derhalve 3674 inw. aarvan 1789 manl. en 1885 vrouwl. In 1960 emigreerde naar Perzië de »er G. v. d. Heijden met gezin. nanciën: De gemeenterekening 1957 sluit de gewone dienst rriet een nade- 5 slot van 2.795.45 en in de kapi- aldienst met een nadelig slot van 1.211.561.29. De gemeenterekening 1958 sluit de gewone dienst met een batig at van ƒ31.515.56, terwijl de kapi- aldienst sluit met een nadelig slot m ƒ377.044.92. penbare werken en bouw- itiviteit In Oudheusden is een bouwplan m 25 woningen gereed gekomen, rwijl een begin werd gemaakt met uitvoering van een bouwplan van inUfl! woningwetwoningen, s» WllH plannen voor de aanleg van open aar groen in het uitbreidingsplan jn reeds bestekklaar en zullen aoedig aanbesteed kunnen worden. Nogmaals zou ik een dringend be- aep willen doen op de bewoners, awel van Oudheusden als van eusden. om de beplantingen te spa- n en er op toe te zien dat kinde- n de aanplantingen niet als speel- arrein gebruiken. In 1960 werden bouwvergunnin- jen verleend aan particulieren voor e bouw van 3 eensgezinswoningen Sn voor 3 dubbele woningen, als- ïede voor 2 houten bungalows. Een tal bedrijfsgebouwen werden uit- ibreid of gebouwd, waaronder een ;p. ,i .'.'jpdern schoenatelier, een belang- jke uitbreiding aan de conserven- :ke Heiikbriek, alsmede een uitbreiding van ook eeign confectie-atelier en een meubel- 3 hebbffliagazijn. t het da; Voor verbouwingen c.q. verbete riep hiingen van woningen werden tien chop grouw ver gunningen verleend en voor werkelijliverse bouwwerken, w.o. een paro- kunneiliieel jeugdhuis, eveneens 10 ver- uuk oeiHmningen. s gaf itbreidings- en saneringsplan 1 Het overleg met de diverse in- ;anties over het uitbreidingsplan is liel Ros5eds zover gevorderd, dat spoedig ,;an worden overgegaan tot de ter isie-legging van het plan. Het saneringsplan behoeft nog Glasgomig overleg met de raad, doch wij veranl°Pen ook dit plan spoedig „rond" les knit5 hebben- eer eiseiociale voorzieningen of wild Ingevolge de sociale voorzienings- le het tffigeling werd uitgegeven 887.32, I)|aUjerdeeld over 35 week-uitkeringen an 3 personen In 1959 is terzake itgegeven 2604.verdeeld over voor 18 week-uitkeringen aan in totaal 5 erklarir;.ersonen- In de gemeentelijke so- )el Waiiale. werkvoorzieningsregeling wa- en in totaal 3 personen opgenomen, ngevolge de regeling voor soc. eco- kon in driftomische hulpverlening aan zelf- art. Zo itandigen werd in totaal uitgekeerd kan he3-740'— Janiel einderwijs en sport |k als etl In het begin van het afgelopen aar is de uitbreiding van de jon- it woriensscb°o1 in gebruik genomen, als- riQiiiile<^e be^ door de gemeente gebouw- uauiie gymnastieklokaal. Dat er behoef- onviMa was aan een dergelijk lokaal, ent waafhjkt uit het feit dat er ruim 47 ettle nieiren per week gymnastiek wordt ,eoefend. Evenals vorige jaren, is ook dit aar de schooljeugd van de hogere u zo goe4assen getest op haar kennis van j. i,nnre verkeersregels en voorschriften. jan de 154 deelnemers slaagden gat in «echts 59 candidaten, dat neerkomt dat hij P 38,3%. Een dringend beroep op rfgenaaiet onderwijzend personeel om meer andacht te besteden aan het ver- eersonderwijs, is m.i. zeker op zijn laats. Voor de organisatoren is dit overe resultaat zeker geen stimu- ms verder te gaan, wat ik bijzon- er zou betreuren. Ten aanzien van de arbeidsreserve an worden medegedeeld, dat op di- vervc verse teldata een werd verkregen: op 28 jan. '60 in geschreven bij het gew. arbeidsbu reau 13 mannen en geen vrouwen. Aanvragen van werkgevers 20 man nen en 17 vrouwen, op 28 april '60 ingeschreven 2 mannen en 1 vrouw; aanvragen van werkgevers 18 man nen en 30 vrouwen; op 28 juli '60 ingeschreven 1 man en 1 vrouw; aanvragen van werkgevers voor 56 mannen en 49 vrouwen en op 28 oktober '60 ingeschreven als werk zoekenden 4 mannen en 1 vrouw, terwijl er aanvragen van werkge vers waren voor 130 mannen en 42 vrouwen. Dit beeld schetst overduidelijk t personeelstekort waarmede de werk gevers te Heusden thans te kampen hebben. Tenslotte kan nog worden mede gedeeld dat door de N.V. PNEM een begin is gemaakt aan de bekabeling van Hedikhuizen en Herpt. Een be langrijk deel van de kabel is reeds gelegd, terwijl men thans bezig is met het maken van de huis-aanslui tingen. Ten aanzien van de open bare verlichting van deze kerkdor- pen is het plan reeds gereed en is het wachten op de goedkeuring van de heren gedeputeerde staten. Moge ik dit jaaroverzicht sluiten met de bede, dat Gods onmisbare zegen moge rusten op het werk dat wij in het belang van de gemeente ondernemen en dat wij gespaard mogen blijven van rampen en te genspoeden. De heer Buys sprak als oudste van j de aanwezige leden van de raad een woord van dank voor de goede wen sen en sprak mede namens zijn col lega's de wens uit, dat 1961 'n voor spoedig jaar zal zijn. Spr. gaf de voorzitter tevens de verzekering dat deze ook dit jaar weer op de volle steun en medewerking van de le den van de raad zou kunnen reke nen. Hierna werden de notulen van de vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken waren o.m. goedkeuringen van ged. staten van reeds eerder genomen raadsbe sluiten, controle-rapporten der div. kassen van het Verificatie-bureau, verslag van het Middenstandsborg- stellingsfonds over 1958-'59 en ver slag schoolartsendienst, brief Minis terie O.K.W. betreffende vervallen verklaring subsidie voor de Nuts- avondtekenschool, circulaire van ge deputeerde staten betreffende de bezoldigingswedde wethouders. Al deze stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Van de caféhouders alhier was 'n verzoek ingekomen om 't sluitings uur voor de café's op de zaterdagen te stellen op 24.00 uur. Op voorstel van b. en w. werd besloten 't slui tingsuur voor elke dag te stellen op 24.00 uur. Van de r.k. Jeugdraad was een ver zoek ingekomen om subsidie voor 't vernieuwen van 'n muur in de r.k. Kerkstraat. Dit stuk werd in han den gegeven van b. en w. om de plannen en de begroting aan een nader onderzoek te onderwerpen. Van de Melkproductenfabriek „De Bommelerwaard" en de Watersport vereniging „Heusden" was een ver zoekschrift ingekomen om een licht punt aan te brengen aan de weg langs de haven. Dit lichtpunt zou dan voorzien in de verlichting van de toegangsweg naar voornoemde fabriek en de toegang naar het vlot dat door de Watersportvereniging in gebruik is als aanlegsteiger. Op voorstel van b. en w. werd be sloten crediet hiervoor beschikbaar te stellen. Punt 4. De stichting Recreatie „Opgeruimd staat netjes", verzocht in verband met een te voeren cam pagne tegen de verontreiniging van straten, parken, bossen e.d., welke campagne 1.000.000.zal kos ten, om subsidie. B. en w. waren van mening dat zij deze actie moesten steunen en stelden voor een sub sidie, groot 75.toe te kennen, waarmee de raad zich accoord ver klaarde. Punt 5. Verzoek van de kerk voogdij der Herv. Gemeente en het r.k. Kerkbestuur om subsidie in kos ten restauratie begraafplaatsen en jaarlijks onderhoud. De kosten van restauratie zouden ongeveer 10.000 gulden bedragen, het verder jaar lijks onderhoud 1000. Op voorstel van b. en w. werd be sloten 75% van de restauratiekosten te subsidiëren tot een maximum van 10.000.en voor het jaarlijks onderhoud een subsidie te verlenen van 50% van 1000. De heer Schipper sprak hierna als volgt: „In de eerste plaats wil ik mijn voldoening er over uitspreken dat het college van b. en w. ge meend heeft een gunstig advies aan de verzoekschriften van de beide kerkbesturen te kunnen hechten. Uit cijfermateriaal van begraafplaat sen in andere gemeenten is mij ge bleken, dat voor inrichting en in standhouding van begraafplaatsen aldaar bedragen worden besteed die veelvouden zijn van hetgeen tot dusverre te Heusden door de kerk besturen uitgetrokken kon worden. Ik ben er van overtuigd dat de kerkbesturen die in deze gemeente begraafplaatsen onderhouden, gaar ne veel grotere bedragen aan hun kerkhoven zouden willen besteden, als zij daartoe bij machte waren. Nu dit niet het geval kan zijn en er daardoor een grote achterstand in het onderhoud ontstaan is, zijn zij er zich van bewust geworden dat de waardigheid van de begraaf plaatsen in het gedrang is gekomen. Ik acht het dan ook alleszins be grijpelijk dat de kerkbesturen zich thans om hulp tot het gemeentebe stuur hebben gewend en aangezien ik van mening ben dat de gemeen telijke overheid hier de taak heeft de helpende hand te bieden, kan ik volledig achter het advies van b. en w. staan. In de tweede plaats wil ik op merken dat het gemeenschappelijk optreden van de beide kerkbestu ren, die de grootste confessionele groeperingen van onze gemeente vertegenwoordigen, volledige waar dering verdient. Het is, voor zover ik kan nagaan, voor de eerste maal in de geschiedenis van Heusden, dat de beide kerkbesturen zich met een gelijkluidend request tot deze raad hebben gewend. Ik hoop, dat deze actie ook bij mijn mederaadsleden weerklank zal mogen vinden en dat de beide kerkbesturen voort mogen gaan op deze weg van samenwer king, in het belang van alle inwo ners van deze gemeente". Punt 6. Op voorstel van b. en w. werd besloten over te gaan tot stichting van een openbare kleuter school in het uitbreidingsplan te Oudheusden, dit in verband met een desbetreffend verzoek van de heer v. Marlen c.s. Hangende de goedkeuring door door ged. staten en de totstandko ming van deze school, zal gepro beerd worden de kleuters uit Oud heusden met een autobus van en naar de kleuterschool te Heusden te halen en te brengen. Punt 7. Aanbieding gemeente- en bedrijfsbegrotingen 1961. Hiervoor werd een commissie van onderzoek samengesteld, bestaande uit de heren: v. Vugt, v. Herpt, de Gouw, Brink en v. d. Pol. Punt 8. Besloten werd aan de Verolme Scheepswerf Heusden N.V. te verkopen een strook grond, ge legen aan de Putterstraat, groot on geveer 34 m2, voor de prijs van 4 gulden per m2. Deze strook grond is bestemd voor uitgang voor per soneel Putterstraat nr. 54. Punt 9. Voorstel van b. en w. tot beschikbaarstelling van crediet voor bestrating van het plein voor de r.k. Jongensschool en voor het aanleg gen van een trottoir langs de Wiel- dijk. Besloten werd hieromtrent een begroting op te laten maken door de Centraal Technische Dienst. Punt 10. Voorstel van b. en w. tot onderhands verkoop van 't pand Putterstraat 52. De heer de Vroome had liever ge zien dat dit pand verhuurd werd; is dit niet mogelijk, dan zou dit pand publiek moeten worden verkocht, zodat elke ingezetene van Heusden, wanneer zij zich hiervoor interes seerde, hiertoe een kans had. De heer v. Vugt gaf te kennen dat hij het voorstel van b. en w. steunde. Dit voorstel kwam daar door in stemming; met 9 tegen 1 stem werd het voorstel van b. en w. aangenomen. Punt 11. Op voorstel van b. en w. werden deze gemachtigd tot 't aan gaan van kasgeldleningen. Punt 12. E enkleine wijziging van de verordening op de straatbelasting werd door de raad goedgekeurd. Rondvraag. Voordat met de rondvraag werd begonnen, werden door de voorzit ter eerst nog enkele vragen beant woord, welke in de vorige vergade ring waren gesteld en waarop toen niet direct het antwoord gegeven kon worden. De heer de Vroome informeerde naar het plan voor de jachthaven, welke op de Prins Hendrikkade ge projecteerd was. Spr. vroeg of dit plan thans ter tafel kwam. De voorzitter zei, dat dit plan nog niet ter tafel kwam, daar thans aan de stichting Menno van Coehoorn vergunning was gevraagd tot aan leg van een jachthaven in de gracht aan de Wijkse poort. De heer v. d. Pol vond het jam mer dat b. en w. juist weer deze werkwijze hadden doorgevoerd, hoe wel was afgesproken dat de raad enkele plannen zou worden voorge legd waaruit zij het beste plan zou den kunnen kiezen. Hierna zou dan om goedkeuring bij de betreffende instanties gevraagd kunnen worden. De heer de Vroome wilde weten voor wie het plan, dat thans in be werking is, bestemd is; is dit zuiver plaatselijk, regionaal of provinciaal, en wat voor boten worden er toege laten, groot of klein? Wethouder Verschuur zei, dat de haven geschikt zal zijn voor alle vaartuigen, zowel groot als klein. Hoewel over dit jachthavenplan nog breedvoerig werd gediscussi eerd, liet de heer de Vroome weten dat hij nog niet volledig was inge licht. Op verzoek van wethouder Rijke, welke van deze jachthaven plannen onkundig bleek te zijn, werd dit onderwerp afgesneden. De heer v. Vugt vroeg of het niet mogelijk was op zeer korte termijn een trottoir aan te leggen in de Jan van Oudheusdenstraat. De voorzitter zei dat het crediet hiervoor beschikbaar is; bij de uit voerder zal o pspoed worden aan gedrongen. De heer v. Vugt wees verder op de te smalle straten in Hedikhuizen; wanneer twee karren elkaar moeten passeren, gaat dat op gevaar af om in de naast die wagen gelegen sloot terecht te komen. Ook de heer de Gouw beaamde dit. Zijns inziens zou het wel mogelijk zijn aan een zijde van de weg een. halve meter toe te voegen. De voorzitter zal een en ander laten onderzoeken. De heer Brink meende, dat, als de gemeente bouwvergunningen ver strekte, het gebruikelijk was dat, wanneer zo'n bouwwerk gereed was, een keuring uitgevoerd werd door de C.T.D. Aan een bewoner van de Corn. Verolmestraat werd door de ge meente een dergelijke bouwvergun ning verleend voor de bouw van 'n garage. Wat het wel is, zei spr., weet ik niet, maar zeker geen garage dat daar is neer geplant; het is een schande voor het uitbreidingsplan te Oudheusden dat daar zo'n gevalletje staat. Wanneer daar een keuring heeft plaatsgevonden, begrijpt spr. niet dat dat geval is goedgekeurd. De voorzitter zegde toe een onder zoek te zullen laten instellen. Hierna volde sluiting. In het pand MARKT 7 zal binnenkort door de N.V. Handelsonderneming Sanders een modern, ruim en gezellig HEM A-bedrijf worden ge opend. Dames tussen de 16 en 30 jaar, die op prettige wijze onze cliënten willen helpen en voorlichten, kunnen reeds nu solliciteren naar de functie van in de textielafdelingen of de afdelingen speelgoed, huishoudelijke artikelen, parfumerieën, bijouterieën, levensmiddelen, vleeswaren, etc. Aan deze afwisselende werkkring zijn een goed salaris en uitstekende sociale voorzieningen verbonden, alsmede de 5-daagse werkweek. Zij, die voor deze functie in aanmerking wensen te komen, kunnen zich persoonlijk melden op donderdag 26 januari a.s. tussen 5 en 8 uur in Hotel Verwiel, Grotestraat 208, Waalwijk, óf schriftelijke sollicitaties, voorzien van een recente pasfoto, te richten aan N.V. Handels onderneming Sanders, Kruisstraat 5, Oss. Het dienstverband zal bij voorkeur ingaan op 1 maart 1961. NUTROMA nu nog 12 dagen IN PRIJS VERLAAGD!

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 3