w^Alwijkse en UnqstRaatse couR^nt KERKENBOUWZONDAG 1961 BINN EU EN BUlTENLANE Brief van Pater Jan Danders SUi Gezondheid u 3 WITTER DAN DE WITSTE POES SUNIL WAST STRALEND WIT f» ei* <*44/ Huidgenezinq In een uiteenzetting voor de katholieke pers in verband met Kerkenbouwzondag 1961 op 29 januari a.s., heeft kardinaal Alf rink, aartsbisschop van Utrecht, namens het episcopaat de hoop en de verwachting uitgesproken, dat Minister Aartsen van Volks huisvesting en Bouwnijverheid spoedig z'n toegezegde wetsvoor stel tot subsidiëring van de ker kenbouw zal indienen. Ue gewel dige inspanning, welke de katho lieken van Nederland zich ge troosten, rechtvaardigt in menig aspect, zo zei hij de steun van de gemeenschap aan ons kerken- bouwprogram, dat voor 1961 6U nieuwe, definitieve kerkgebou wen omvat en 10 tot 20 noodker ken Hiermee is een bedrag ge moeid van 34 tot 35 miljoen gul- ^Er zijn buiten de kerkenbouw andere problemen van geestelij ke aard, die de bisschoppen gro tere zorg baren, zo verklaarde kardinaal Alfrink. Maar de ker kenbouw is een probleem van fundamentele aard. Wanneer de Kerk van Nederland dit materiële probleem niet oplost, dan wordt daardoor de oplossing van de veel ernstiger, geestelijke proble men onmogelijk gemaakt. Kardi naal Alfrink deed dan ook een bewogen beroep op de katholie ken van Nederland hun bijdragen voor de kerkenbouw aanzienlijk te verhogen. In 't bijzonder zei hij hierbij te denken aan de jongeren, die dik wijls goed verdienen en nog niet de zorg hebben voor een gezin. Geflankeerd en geassisteerd door de vicarissen, respectieve lijk economen en secretarissen van de 7 Nederlandse bisdom men, gaf kardinaal Alfrink een uiteenzetting van de bereikte re sultaten in 1960 en van. het pro gram in 1961. In 1960 kwamen 29 definitieve en 10 noodkerken ge reed. De kosten hiervan bedroe gen ruim 20 miljoen gulden. In aanbouw waren vorig jaar 44 kerken en 14 noodkerken a rai- son van 28,5 miljoen gulden. In de loop van dit jaar zullen 60 de finitieve kerken en 10 tot 20 noodkerken gereed moeten ko men, hetgeen een bedrag vergt van biina 35 miljoen gulden. Dat wil zeggen: in twee jaar tijds 133 kerken en 30 tot 40 noodkerken. Hiervoor moet het hoge bedrag van 83 miljoen gulden op tafel gebracht worden. De bespoedi ging van de kerkenbouw is nood zakelijk, aldus kardinaal Alfrink omdat er een achterstand is ont staan. Vandaar dat voor 1961 een grote inspanning zal worden ge- eist. De kardinaal toonde zich dan ook verheugd in de groeiende bij dragen van de gelovigen voor de kerkenbouw. In 1958 brachten de wekelijkse collecten 5.123.979.- op, in 1959 5.790.000.01 en in 1960 6.960.350.-. In het laatste bedrag is ook de speciale collecte van Kerken bouwzondag 1960 begrepen, wel ke 1.149.872.- opleverde. Maar wanneer men weet, dat vwor 1961 een tekort begroot is van meer dan 14 miljoen gulden wan neer de regeringssubsidie afkomt 11 miljoen dan is 't bisschop pelijk verzoek aan de Nederland se gelovigen om dit jaar één mil joen méér op tafel te leggen, nog zeer gematigd. Eigenlijk zou uit de collectes." voor de kerkenbouw in 1961 niet de gevraagde acht miljoen moe ten "voortkomen, maar achttien miljoen. Wanneer dit bereikt kon wor den, betekent dat echter nog geen schuldenvrije kerkenbouw. "Ook wanneer de gelovigen zoveel bij een zouden kuynnen brengen, zou- den de nieuwe kerken nog een schuldenlast "van 25 van de to tale bouwsom behouden. Een dergelijke schuldenlast moet ech ter drageligk geacht worden en verdeelt de inspanning van onze generatie voor de kerkenbouw over de komende generaties, wel ke van de huidige inspanning, zullen profiteren. Verwacht wordt echter, dat n dergelijke stijging van dekerken- bouwcollectes tot 18 miljoen een utopie blijft zodat de nieuwe ker ken praktisch een schuldenlast moeten accepteren, welke de ver antwoorde hoogte ver passeert. In het bisdom Piotierdam zijn naar mededeling vdhi secretaris van den Ende reieds nieuwe ker ken met een schuldenlast van bij na 50 Wat dit aai r belemme ringen inhoudt voor initiatieven in ae zielzorg, is niet t e omschrij ven, aldus kardinaal A lfrink. Op een vraag van d e KNP-re- dactie aan de kardinas al, wat de versoberingsvoorsehrif) ten voor de kerkenbouw hebb en uitge werkt, verklaarde wed erom se cretaris van den Ende, l lat in het bisdom Rotterdajn hwi rmee een besparing is bereikt v an rond 25 Andere bisdominna n konden hierover geefi concrete cijfers noemen, d'och schatten de ver mindering Van kosten w) k op de ze hoogt' BEGROTING KERKENBOUW 1961 Opbrengst der wekelijkse collectes en collecte Kerkenbouwzondag Opbrengst collecte bouwpastor jrs Subsidies van provincie en opmppntp Aanvaardbare parocbieschuJ d Ondragelijke parochieschu' d 7 miljoen gld. 3 miljoen gld. 3 miljoen gld. 7.5 miljoen gld. 14.5 miljoen gld. 35 miljoen gld. Indien de regeringssub' jidi geëffectueerd wordt, dan zal het fei- tehjke tekort vermin' deren fot plusminus 11 miljoen gulden. teneinde de betalingsbalans te steunen. In de laatste jaren tezamen is totaal voor meet dan hondera miljoen gulden aian de Amerika nen in Duitsland geleverd. Daar onder zijn ook goederen uit de z.g. „appropriate funds'aan snel bederf onderhevige goederen, zo als groenten en zuivel. De leve ranties van deze produkten gaan nog steeds onverminderd door en bij' Sterovita verwacht men ook niet, dat in de aankopen van melk en melkprodukten verande ring zal komen. De Amerikaanse aankopen van „non-appropriate goods" (die doorgaans in de kan tines en de winkels van de leger plaatsen worden verkocht) zijn (echter tot nader order stopgezet. RPpiS V aANSE LEGER BïThKKT r JESTELLINGEN IN EDERLAND driïverm' diende Nederlandse be- Drneia z°als Bols in Amsterdam, in Haarlem en de brood- (uu, ;ken De Zeeuw in Den Haag L, s) hebben dit jaar vrijwel L n nieuwe opdrachten ontvan- n voor de levering van hun produkten aan de Amerikaanse troepen in West-Duitsland. Be staande contracten kunnen wor- Ook U kunt verlost worden van die Rheumatische Pijnen met Kruschen Salts. den afgewerkt, nieuwe orders worden praktisch niet verstrekt. Dat betekent voor deze onderne mingen voorlopig het wegvallen van „zeer belangrijke" (Bols),. A'rij aardige" (Droste) en „be hoorlijke" (De Zeeuw) leveran ties. De oorzaak er van is het re cente besluit van de zojuist afge treden regering-Eisenhower om de uitgaven van de Amerikaanse troepen in Europa te besnoeien,, NEDERLAND KRIJGT 120 STARFIGHTERS Nederland zal in totaal 120 Starfighters krijgen, aldus is in NAVO-kringen in Bonn verno men. Van dit aantal worden 95 vliegtuigen betrokken uit de „pool", 'die wordt gevormd door Nederland, West-Duitsland, Bel gië en Italië. De bouw van de overige 25 Starfighters wordt be kostigd uit een fonds van 140 miljoen dollar (ca. 530 miljoen gulden), dat de Verenigde Staten voor de bouw van 100 Starfigh ters hebben beschikbaar gesteld. De vier landen zullen omstreeks 1965 in totaal 1045 Starfighters bezitten. In West-Duitsland zul HP'" Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus min der! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was! Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld len, naast de 604 gemeenschappe lijk vervaardigde Starfighters, nog 96 jagers en 30 Star fighter s- lestoestellen voor twee personen in gebruik zijn. België krijgt 75 toestellen uit het Europese bouwprogramma en 25 uit het Amerikaanse fonds; Italië resp. 75 en 50. KAJ EN VKAJ SCHENKEN 22.403 AAN PAKISTAN Vertegenwoordigers van de KAJ en VKAJ van het diocees Den Bosch hebben zondagmiddag in Katholiek Leven de ambassadri ce van Pakistan, de Begum Ra Ana Liaquat Ali Khan, 22.403 gulden overhandigd. Deze som, de opbrengst van de uurloonactie van het afgelopen jaar, baarde verrassing en vreugde bij allen, die bij de overdracht betrokken waren. Allereerst natuurlijk bij de Pakistaanse ambassadrice, maar evenzeer bij de gevers zelf, die hun opgetogenheid lieten blij ken uit een donderend applaus en gejuich. Het mocht ook, want het bedrag overtrof de stoutste verwachtingen. Het was ruim tweemaal zo ^root als de som die vorig jaar bijeen werd gebracht. voor Baby en kennis voor Moeder, dit alles in een BABYSET dees persbureau. Minstens een scheepsofficier zou zijn doodge schoten, een andere zou door handgranaten zijn gewond. De rebellen (67) zouden het schip Brits West-Indië hebben laten King kent, kent ook dat heerlijke verkwikkende gevoel, dat elk tablet onmiddellijk geeft. Neem King, bereid uit het zuivere natuur product en ga de dag tegemoet met frisse moed en frisse mond. De natuurzuivere Bangassou, 18-1-1961. Beste vrienden en kennissen, En weer was het Kerstmis en Nieuwjaar, mijn vijfde al in Afri ka, en de zesde zal misschien wel de eerste zijn na het congé op de Kets. Ja, er worden sliekum al plannen gemaakt, maar ik weet ook nog niet wanneer, maar toch wel zeker dit jaar. Het is jammer dat ik te laat ben om nog nieuw jaar te wensen, officieel staat dat niet en de zwarten doen het ook niet meer. Ze lachen je uit als je nog zou zeggen „Bonne Année", zalig nieuwjaar. Het is allemaal weer mooi ver lopen. We hadden een echte stal gebouwd met stukken stenen, ge metseld met modder, zoals men nu al veel hutten kan aantreffen. Er was veel volk, te veel om op te noemen, u zou ze toch niet kennen en daarom doe ik het ook niet. Toch geeft het wel te den ken, zoveel mensen, zoveel chris tenen, en waar zijn die allemaal op de gewone zondagen. Men zegt, het is nu de droge tijd, de oogst van de katoen. moet we ten dat men hier hoofdzakelijk katoen verbouwt. Het is ook de tijd van de jacht, overal is er broussebrand: het lange gras is kurkdroog en er schijnen veel ratten, wilde katten en hier en daar een antilope in te zitten, daarom branden ze hele vlakten af met de aangrenzende bosran den. Ik voor mij geloof toch niet zozeer dat daar juist mijn chris tenen zitten. Neen, er zijn er veel die de grote feestdagen als maat staf nemen voor hun christen- zijn. Ja, dan moeten ze biechten en communiceren en daarna zijn ze er tróts op te kunnen zeggen dat ze Kerstmis gevierd hebben. De eerste weken na een grote feestdag is de zondagsmis wer kelijk slap bezet. Dat zagen we nu ook met Nieuwjaar. Zondag na Driekoningen hadden we onze jaarlijkse Sacramentsprocessie. Het feest van het Heilig Sacra ment valt in de regentijd en dan is het moeilijk, zonder risico te ne men dat alles verregend, proces- cie te houden. Nu in de droge tijd is het altijd mooi weer en kun je maar versieren. We vertrokken vanuit de kerk om 8 uur om na een kilometer processie-lopen de H. Mis op te dragen midden in 'n dorp. Het was stichtend, we trok ken de aandacht van veel protes tanten. En zo kunnen we hier nog veel dingen doen of eigenlijk gezegd alles nog zoals voor de onafhankelijkheid. Ja, we wonen nu in de Centraal Afrikaanse Re publiek, eigen bestuur. Het gaat goed, alleen de kwestie van het 'onderwijs is weer eens aan de or de geweest. Ik geloof niet dat dit ten gunste van ons zal draaien. Vorige week kregen de onderwij zers van onze scholen een tele gram: u bent voortaan ambte naar, feest! Ze wisten zelf niet wat dat wel moest betekenen, ze hebben dan ook niet gefeest. De onderwijzers van het privé-on- derwijs zouden dan nu voortaan ook van de staat zijn of zoiets, wij weten ook niet hoe het in el kaar zit. In ieder geval, er wordt getornd aan ons dierbaar bezit, de missiescholen. Misschien is 't een begin van de nationalisering. Dan vragen we ons af wat we nog op de school mogen doen. De subsidie die tot nu toe verleend werd, is helemaal niet voldoende, er wordt de missie en groot on recht aangedaan doordat de staat grote sommen geld uitgeeft voor naar scholen, terwijl wij overal op moeten bezuinigen om de on derwijzers betaald te krijgen. Voor de opleiding van catecnis- ten kunnen we niets uitgeven, eerst de scholen, eerst de scUolen. Het kan zo niet blijven doorgaan, er moet een regeling getroffen worden. In vele landen vormt het privé-onderwijs een groot pro bleem, vooral in die landen die hun onafhankelijkheid hebben verkregen. Laïcisme en commu nisme beïnvloeden vele leiders. Wij mogen eigenlijk niet zo klagen, al is het bovengenoemd probleem werkelijk een ernstige aangelegenheid. Zien we eens naar onze buren. Bangassou ligt aan een rivier die de grens vormt met de ex-Belgische Kongo. Van het begin af aan hebben we de politieke verwikkelingen kunnen volgen. Vele Belgen nebben een toevluchtsoord op onze missie ge vonden in de dagen dat ze moes ten vluchten. Dat was in juli en sindsdien is het niets verneterd. We zitten hier juist tegen de be faamde Oost-provincie van Lou- moumba aan. Er wordt heel wat afgebroken wat opgebouwd was als een levenswerk van de missi onarissen. De gewone zwarten begrijpen er niets van en vragen zich af of de onafhankelijkneid nog niet is afgelopen. Ze hebben totaal geen begrip van onafhan kelijkheid. Het eens zo rijke Kon go is arm in' alle opzichten. Op standelingen en muiters maken het de missionarissen moeilijk. Vorige week passeerde hier een broeder, die een en dertig jaar in Kongo op een plaats gewerkt had. Nu had hij tien dagen in de gevangenis doorgemaakt, op een plank geslapen vanwege een paar typen die het dorp eens even in oproer brachten. Gevaarlijk ge wapend als ze zijn, durft niemand zich tegen hen verzetten en gooi en ze het plaatselijk bestuur voor een paar dagen omver en gaan tiranniseren. Het is een groot probleem van het gezag, iedereen kan bevelen als hij maar gewa pend is. Het is hier niet zo. In vrede en in alle kalmte is de bevrijding ge vierd, zwarten en blanken eens gezind onder elkaar en zo was 't ook weer met de verjaardag van de onafhankelijkheid. De missio naris vraagt steeds om gebed en steun. Het is z'n goed recht, want de Kerk van Christus is nog niet zo tot wortel geschoten, dat haar levenskiemen uitschieten in de werkelijkheid van het leven van de Kerk. Daarom beste vrienden, een gedachtenis, een offer voor deze jeugdige Kerk. Hopende u te mogen Begroeten binnen niet al te lange tijd, blijf ik u intussen gedenken in mijn gebed voor al wat u voor mij deed en onze dierbare missies. Uw plaatsgenoot Pater Jan Donders C.S.Sp. Mission Catholique BANGASSOU Republique Centrafricaine PORTUGEES PASSAGIERS SCHIP DOOR REBELLEN OVERMEESTERD Rebellen hebben maandagmid dag in de Caraïbische Zee het 20.000 ton metende Portugese passagiersschip Santa Maria overmeesterd. Er waren 600 pas sagiers aan boord, onder wie Ne derlanders, zo meldt een Cana- aandoen om de gewonden aan land te zetten. Daarna zou het met onbekende bestemming zijn vertrokken. De Santa Maria zou van Portugees Timor op weg zijn geweest naar Miami. De leider van de rebellen is Galvao, die officier in het Portu gese leger is geweest. Hij is een tegenstander van het bewind van Salazar. In maart 1958 werd hij door een Portugese rechtbank tot 16 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens opruiing tot verzet. Enkele maanden later wist hij uit een ziekenhuis in Lis sabon,'waar hij opgenomen was, te ontsnappen. Hij vluchtte naar de Argentijnse ambassade, waar hij om asyl verzocht. De Portu gese regerng liet hem toen naar Buenos Aires gaan. Galvao heeft gedreigd het passagiersschip tot zinken te brengen als oorlogs schepen zouden trachten hulp te bieden. De Amerikaanse marine heeft inmiddels bekend gemaakt, dat zij een aantal torpedobootjagers, die in Puerto Rico liggen, op dracht heeft gegeven uit te varen om de „Santa Maria" te onder scheppen. De actie geschiedt krachtens internationale rechts bepalingen over piraterij en mui terij. Er zijn ook twee Ameri kaanse vliegtuigen ingeschakeld die de „Santa Maria" moeten op sporen en fakkels uitwerpen. De kustwacht van Miami heeft van het Britse oorlogsschip „Rothe say" vernomen, dat men alle schepen in de omgeving verzocht heeft uit te kijken naar het Por tugese schip. De „Santa Maria", die zich dinsdagmorgen ter hoogte van 't eiland Martinique bevond, zou trachten Brazilië te bereiken. Het schip wordt achtervolgd door verscheidene Britse en Ame rikaanse oorlogsschepen. 70 DODEN IN V.S. DOOR DE KOUDE Door de hevige koude, die in de afgelopen dagen in het Ooste lijke deel van de V.S. heeft ge heerst, zijn tenminste 70 mensen om het leven gekomen. Een deel van hen kwam om tengevolge van verkeersongelukken op spie gelgladde wegen of branden, ont staan door overbelasting van verwarmingsbuizen. ZEVEN DODEN BIJ BRAND OP VLIEGKAMPSCHIP Zeven opvarenden van 't Ame- rikaansche vliegkampschip „Sa ratoga" zijn maandag bij een brand aan boord van het 60.000 ton metende oorlogsschip omge komen. De brand brak uit in een werktuigbouwkundige afdeling en duurde twee uur. Het schip voer op dat ogenblik door de Ae- geïsche Zee. Puistjes verdrogen door Purol-poedet De 7 slachtoffers, onder wie 4 officieren, kwamen door verstik king om het leven. Een vijfde of ficier werd ernstig gewond. Volgens de Amerikaanse ma rine is de brand het gevolg van een lek in een benzinebuis. De „Saratoga" is op eigen kracht naar Athene doorgevaren, waar hij met geringe vertraging aan kwam. 84e JAARGANG No. 8 VRIJDAG 27 JANUARI 1961 84e JAARGANG No. 8 De tcho wn het Zuióen erma. in de ir, de Ken >1 ijken Waalwijk'se Stoomdrukkerij W Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Kardinaal Alfrinkdii jaar graag een miljoen meer op de schaal U moet een kuur doen, de Kruschen Kuur, iedere dag 's morgens de beroemde kleine dosis. Beroemd - ja - over de hele wereld, om zijn wondere aansporende werking op de bloedzuiverende organen. Die worden met Kruschen tot hernieuwde jeugdige wer king gebracht en drijven zo de onzuiverhe den uit, die nu die ondragelijk snerpende pijnen verwekken. r wwsTXHfMHrr... wsymerutrt/MWAxsr Huld*u*verWeid HuldgezondHe»o 1 lil!

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1