MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN BOEM - FEUILLETON 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 27 JANUARI 1961 te brengen sportpark „Elzenho ven". Nadat het aanvankelijk in de bedoeling lag om dit laatste sportpark in D.A.C.W.-verband tot stand te brengen, werd in uw vergadering van 4 november 1960 besloten om het plan als vrij werk uit te voeren, daar geen werkkrachten voor uitvoering in D.A.C.W.-verband te verkrijgen waren, en werd een krediet van 156.000.beschikbaar gesteld. Het college van burgemeester en wethouders heeft zich beijverd om spoedig goedkeuring van dit krediet te verkrijgen en het is dan ook zeer verheugend u te kunnen mededelen, dat Gedeputeerde Sta ten op 18 januari j.l. de vereiste goedkeuring hebben verleend- Dit betekent, dat aanstonds met het werk kan worden aangevangen en ook zal worden aangevangen, waardoor dan verwezenlijkt zal worden de aanleg van twee voet balvelden met rondom uitloop stroken, een oefenhoek met ath- letiek-accomodatie benevens twee schoolsportterreinen, een afras tering rond het gehele complex en tussen de onderscheidene vel den en de aanleg van tegelpaden en beplanting. In de vergadering van heden reeds komt aan de orde een voor stel om een krediet van 44.400.- te verlenen voor de bouw van be scheiden accomodatie-ruimten, omvattende was- en kleedlokalen, twee vertrekken voor scheids rechters met elk een doucheruim te, een klein vergaderlokaaltje en een berging. Cultureel centrum Met betrekking tot het te bou wen cultureel centrum heeft het college van burgemeester en wet houders het standpunt ingeno men, dat u - vóórdat er defini tieve plannen werden ontworpen eerst in de gelegenheid moest worden gesteld om uw oordeel uit te spreken over het program ma van eisen, waarmede bij het ontwerpen van die plannen reke ning zou moeten worden gehou den. Het cultureel centrum is im mers èn functioneel èn stede bouwkundig voor de gemeente van grote betekenis. Daarom is in uw vergadering van 30 juni I960 aan u ter beoordeling voor gelegd een program van eisen, vergezeld van een situatieteke ning, welke aangaf waar het ge bouw zou moeten verrijzen en welke voorzieningen in de toe komst nog zullen moeten worden getroffen met betrekking tot de aan- en afvoerwegen en tot de bebouwing van de naaste omge ving. Nadien heeft het college van burgemeester en wethouders zich realiserend dat het program van eisen als een maximaal be reikbaar program moet worden beschouwd verdere aandacht besteed aan de voorbereiding der definitieve plannen en aan de daarmede verband houdende ste- debouwkundige situatie. Het ligt in het voornemen om het bij het program van eisen behorende situatieplan uit te werken in een uitbreidingsplan in onderdelen, dat u vermoede lijk in de loop van dit jaar ter vaststelling zal worden aangebo den. Wij vertrouwen daarnaast in de gelegenheid te zijn om u dit jaar nadere mededelingen en/of voorstellen te doen met betrek king tot de stichting van het cul tureel centrum. Nieuw r.k. streek- ziekenhuis Naast de bouw van een cultu reel centrum vormt de totstand koming van 'n nieuw r.k. streek ziekenhuis een zeer belangrijk element in de ontwikkeling van Waalwijk. Nadat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid op 28 november 1958 in principe toe stemming had verleend tot het bouwen van een nieuw zieken huis, werd door het bestuur van de betrokken stichting aanstonds opdracht gegeven voor de uit werking van de reeds bestaande globale plannen, met als resul taat, dat het schetsplan op 16 september 1960 ter goedkeuring kon worden toegezonden aan de genoemde minister. Dit nieuwe r.k. streekzieken huis zal worden gebouwd in het uitbreidinsgplan Besoijen en een ogenblikkelijke beddencapaciteit krijgen van 163 met een in de toekomst mogelijke uitbreiding tot 311 bedden. In uw vergadering van 1 okto ber 1960 werd besloten, dat de gemeente Waalwijk zich garant zou stelllen voor de tijdige beta ling van rente, aflossing, kosten enz. van ééén of meer langlopen de geldleningen, welke tot een gezamenlijk bedrag van ten hoog ste 7.620.250.door de betrok ken stichting zullen worden aan gegaan ten behoeve van de bouw en inrichting van het ziekenhuis. Dit besluit werd inmiddels door Gedep. Staten goedgekeurd. Bejaardenzorg Het is van groot sociaal belang en ook een eis van de tijd om centra tot huisvesting van be jaarden tot stand te brengen. Einde 1960 kon de bouw aan vangen van een door de „Her vormde Stichting voor de verzor ging van ouden van dagen" tot stand te brengen en te exploite ren woongebouw, bestemd voor de huisvesting van bejaarden, naar het ontwerp van Prof. Wie- ger Bruin. Deze bouw werd mede mogelijk door een door u geno men en door Gedeputeerde Sta ten goedgekeurd besluit tot waar borging van de tijdige betaling van rente, aflossing enz. van de door de Stichting aan te gane geldlening van 1.150.000. In de loop van 1960 kwam in Baardwijk het gebouw St. Cle- menshof, na een grondige ver bouwing en restauratie onder- faan te hebben, beschikbaar als ejaardentehuis, waarin thans ruim 30 bejaarden een goedver zorgde huisvesting hebben. Ontwerp-plannen voor de bouw van een r.k. bejaardente huis in Waalwijk-zuid zijn in vergevorderde staat van voorbe reiding. Ook aan dit tehuis is grote behoefte en het college van burgemeester eri* wethouders zal u t.z.t. dan ook een voorstel doen om op dezelfde wijze als dit voor 't protestants-christelijk bejaar dentehuis is geschied, garant te blijven voor de tijdige betalingen van rente, aflossing enz. van de benodigde geldlening voor de bouw en de inrichting daarvan. Tot slot mag ik constateren, dat in 1960, dank zij een goede samenwerking en een objectieve gezindheid, door u veel en vrucht bare arbeid is verricht. De arbeid van de gemeentebe sturen is uit zijn aard altijd op de toekomst gericht. De overtuiging, dat Waalwijk een zéér grote toekomst wacht en dat deze toekomst mede door u wordt geschapen, zal u in 1961 ongetwijfeld opnieuw inspireren en leiden bij uw zorgen en stre ven om de belangen van gemeen te en gemeentenaren in alle vol heid te behartigen. Gods zegen ruste ook dit jaar weder op uw bestuursbeleid, waartoe ik ook van mijn zijde - in de stellige wetenschap van een voortreffelijke samenwerking in het college van burgemeester en wethouders en van alle medewer king van de secretaris, andere hoofden van dienst en allen, die de gemeente dienen gaarne een bijdrage zal leveren." Jaarrede burgemeester Prinssen Belangrijke uitbreidingsplannen voor 1961 Het belangrijkste agendapunt van de vergadering der Raaras- donkse gemeenteraad, welke j.l. dinsdag werd gehouden, was ongetwijfeld de jaarrede van burgemeester Prinssen, waarin deze een overzicht gaf van de ontwikkeling en uitbouw der gemeente in het afgelopen jaar en tevens een aantal belangrijke programmapunten voor het jaar 1961 aanstipte. De woningbouw zal ook dit jaar als punt 1 de aandacht van het gemeentebestuur blijven vragen (de gemeente telt een to taal aantal van 259 woningzoekenden). Verder zal ook het kost bare ruilverkavelingsplan „Raamsdonk" alle aandacht vragen. Voor de verdere industriële ontwikkeling van de gemeente zal van groot belang zijn de omlegging van de nieuwe rijks weg van de brug bij Keizersveer door de „Werfkampen" buiten de bebouwde kom van Raamsdonksveer om, alsmede de aanleg van de nieuwe Langstraatweg. Binnen nu en 5 jaar zal de ge meente zowel van noord naar zuid als van oost naar west de beschikking hebben over een wegverband, dat aan de moderne vervoerseisen zal zijn aangepast. Slechts geringe bevolkingsaanwas in 1960 Over de loop van de bevolking in I960 kon burgemeester Prins sen geen optimistisch geluid la ten horen, want de totale bevol kingstoename bedroeg in totaal slechts 30. Het bevolkingscijfer steeg namelijk van 8751 op 1 jan. 1960 tot 8781 op 1 jan. 1961. Er was een vertrekoverschot van 121 personen (vestiging 271, ver trek 392) en een gePoorte-over- schot van 151 personen (geboort- ten 216, overleden 65). Verkeer Omdat na de ingebruikstelling van de brug bij Gorinchem de verkeersintensiteit op rijksweg 27 zeer belangrijk zal toenemen, werd vanwege de rijkswaterstaat in 1960 een begin gemaakt met het treffen van de nodige voor zieningen W.O. het maken van de oprit naar de noodbrug over de Donge en de verbreding Maasdijk met spoorwegovergang. De Kei- zersdijk wordt in verband daar mede momenteel van een nieuw wegdek voorzien. Tevens werd in het afgelopen jaar besloten tot een complex van maatregelen om ter plaatse aan de te ver wachten verkeersdrukte 't hoofd te kunnen bieden. Aangezien in Raamsdonk (dorp) de bouwterreinen zijn uitgeput, zal zeer binnenkort met straat- aanleg in de Noordpolder worden begonnen. De Raadhuisstraat dient mede in verband met de ruilverkaveling zo spoedig moge lijk te worden doorgetrokken naar Stationsstraat-Schansstraat en zal op korte termijn 'n recht streekse verbinding tussen Raad huisstraat en Kerkstr. tot stand moeten komen. Door de omlegging van de nieuwe rijksweg van de brug bij Keizersveer door de „Werfkam pen" buiten de bebouwde kom van Raamsdonksveer om, alsme de door de aanleg van de nieuwe Langstraatweg, zal de gemeente binnen nu en 5 jaar zowel van noord naar zuid als van oost naar west v.v. de beschikking hebben over wegverband dat aan de moderne vervoerseisen zal zijn aangepast. Woningbouw Met een totaal van 259 woning zoekenden blijft de woningnood in de gemeente nog steeds zeer groot. In 1960 werd de woning voorraad uitgebreid met slechts 6 woningwetwoningen. Er kon den 10 premiewoningen en 5 wo ningen in de vrije sector worden gerealiseerd, zodat 1960 een tota le toename van slechts 21 wonin gen te zien gaf. Er werden 3 wo ningen afgebroken en 4 onbe woonbaar verklaard. Voor 1961 blijft de woning bouw dan. ook als punt 1 de aan dacht van het gemeentebestuur vragen. De 5 woningwetwonin gen van het bouwprogram 1960 kunnen deze week worden be trokken. In aanbouw zijn 11 par ticuliere woningen in de vrije sector en 1 premiewoning. Aan vragen voor de bouw van in to taal 71 woningen, waarvan 68 met premie en 3 in de vrije sec tor, zijn in behandeling. Onder de premiebouw is een tweetal in teressante plannen van particu liere zijde voor de bouw van resp. 48 en 16 woningen. Binnen enkele weken zal het nieuwe gebouw van de Boeren leenbank in Raamsdonk (dorp) in gebruik genomen worden. De verbouw van het daartoe aange kochte pand Prins Hendrikstraat 24 tot bankgebouw van de Boe renleenbank in Raamsdonksveer wacht alleen nog op rijksgoed keuring. Voorts zal de gemeente de be schikking dienen te verkrijgen over bouwterrein tussen Oranje straat en Margrietstraat-Smids- steeg, waarbij tevens de nodige sanering kan plaats vinden. Onderwijs In 1960 kon de prot.-chr. kleu terschool in Raamsdonksveer ge opend worden. Ook kwam de nooduitbreiding van de r.k. lage re landbouwschool gereed. Als programmapunten voor 1961 gelden: de uitbreiding met 2 lokalen van de r.k. meisjes school voor g.l.o. te Raamsdonks veer, nieuwe voorzieningen t.b.v. het u.I.o.-onderwijs. de bouw van een 2e gymnastieklokaal, die bij zonder urgent genoemd mag worden, alsmede de bouw van een nieuwe prot.-chr. school voor g.l.o. te Raamsdonksveer. Overige objecten Nu de aanleg van een rioolge maal met persleiding voor Raamsdonksveer reeds in uitvoe ring is zal ook het rioleringsplan Raamsdonk (dorp) met pompin- stallatie en persleiding naar Raamsdonksveer spoedig tot uit voering dienen te komen. Hier voor zijn de plannen reeds ge reed. Van de voor de aanleg der sportvelden benodigde 12.25 ha. grond werd reeds voor ca. 10 ha. overeenstemming met de eigena ren bereikt. Inmiddels werd in principe a.c.w.-subsidie toege zegd. Ged. Staten hebben in beginsel geen bezwaar tegen 't geraamde Krediet voor het zwembad. Het wachten is alleen nog op de rijks goedkeuring en de financierings middelen. Het wederopbouwplan voor de omgeving r.k. kerk te Raams donksveer en de reconstructie van de Grote Kerkstraat met name o.a. de aanleg van de toe gangsweg naar het ziekenhuis zijn in verdere uitvoering geko men. Voor het aan deze weg te bouwen zusterhuis wordt spoe dig de rijksgoedkeuring inge wacht. Na amovering van een twee tal percelen aan de Grote Kerk straat, die reeds in eigendom zijn verkregen, staat niets de verdere ontsluiting van de toegangsweg naar het industrieterrein in de weg. Ten behoeye van het indus trieterrein moet nog een loswal worden aangelegd, terwijl een zeer grote behoefte bestaat aan een aanlegplaats voor schepen. Ook het grote en kostbare ruil verkavelingsplan „Raamsdonk" zal dit jaar alle aandacht vragen. Dit miljoenenobject omvat niet alleen verkavelingen, maar ook plannen tpt aanleg van wegen en waterlopen, waterbeheersing, boerderijverplaatsing, sanering, enz. Voor de industriële en handels belangen betekent de aanleg van het nieuwe wegennet een prach tige verbetering van de infra structuur. Bovendien houdt de ligging aan diep vaarwater mo gelijkheden in voor de vestiging van nieuwe industrieën, waarbij speciaal de aandacht wordt ge vraagd voor het in het Dombos- gebied langs de Donge geprojec teerde industrieterrein, dat ook na omlegging van de rijksweg zeer gunstig zal zijn gelegen. Voor verdere industrie wikkeling der gemeente name concentratie van u belangrijke industrieën, mee met alleen het locaal ook het regionaal belan» diend zijn in de gj derhalve ruime mogelffl aanwezig. Het belang van de get Raamsdonk zou hier moei menvallen met dat der Een gezamenlijke aanpa) enkele gemeenten met sing van de eigen belangt hier de aangewezen weg. Met betrekking tot de w£l geuneici zei burgemeester sen, dat uitbreiding en dif| atie van de industriële wt, genheid in ieder geval not lijk is om het jaarlijkse \i overschot te verminderen ver nog, geheel te doen nen. Verheugend is het dat in het atgelopen jaar i we industrieën, niet econ, verwant met andere sector; het plaatselijk bedrijfslever den worden aangetrokken, Met betrekking tot de v uitbreiding van de geniee burgemeester Prinssen, j jaar niet alleen een ni'em breidingsplan in hoofdzat de raad ter vaststelling zsi den aangeboden, maar'ooi nen in onderdelen, n.l. T< Nieuwe Polder II en Sar Polder in Raamsdonksvca gebied ten noorden van da lijn tussen de bestaande wegovergang en het toek viaduct over de nieuwe straatweg in Raamsdonk Vooral dit laatste plan prachtige mogelijkheden, uurgcmeester Prinssen. De overige agendapunta deze vergadering gingen» der de hamer door en werd le zonder hoofdelijke sten aangenomen. „Hou op met die grapjasserij, Heinrich", zei de Kille. „We moe ten snel weg. Kom mee." Met kennelijke tegenzin stopte Hein rich met zijn mishandelingen en mopperend volgde hij de drie an dere mannen. Nu zaten Mac Muz zle en Pie Yah Ma eenzaam op de planken vloer, terwijl ze bijna geen vin konden verroeren. Toch liegon de Chinees langzaam over de vloer te schuiven en Mac zei verwonderd: „Wat doe je nou? Dacht je dat je met dat moeizame kruipen ontsnappen kon?" De Chinees glimlachte wijs en ant woordde: „Zelfs de nietswaardi ge chinaman bereikt met hande len meer dan met stilzitten. Wan neer de grootmachtige Mac Muz zle een ogenblikje zijn reukneus zou gebruiken zou alles hem dui delijk worden." Mac begreep er nog niet veel van, maar snoof toch de lucht op. Toen ging hem een lichtje op, want hij rook een sterke brandlucht. De schurken hadden blijkbaar het huis in de fik gezet en waren van plan het tweetal levend te verbrandenDe rook kringelde al door de reten van de vloer... „De... de schof ten!" knarsetandde Mac ma loos. Maar Pie Yah iMa stil gezeten en was op scherven afgeschuifeld vat ruit, die Mac stukgeschoten Een van die scherven had hi; sen zijn handen genomen volgens schuifelde hij weei Mac Muzzle af. Hij ging rug tegen hem aan zittel haalde de vlijmscherpe s enige malen over het touw Knaj), zeiden de touwen en handen waren vrij. In een wenk had Mac nu zichzelf Pie Yah Ma bevrijd. HET CAMERA- MYSTERIE Door PERCY KING (Nadruk verboden) 48). Mary keek op haar handen. „Natuurlijk", gaf zij na een pauze toe. „Even natuurlijk is het, dat maar niet de eerste de beste zo'n buitenkansje te beurt valt. Wel ke reden had Anthony juist u te bevoorrechten?" „Indien Settle meent, dat u het behoort te weten, zal hij het u zeggen." „Settle! Altijd en eeuwig Sett le!" Bates lachte kort, grimmig. „Wat is dat toch voor een ora kel? Denkt hij de wet op eigen houtje te kunnen toepassen of opzij te zetten, als het in zijn kraam te pas komt? Wanneer Settle de rol speelt, die ik ver moed, kon hij wel eens lelijk te gen de lamp lopen omdat hij ken nis draagt van misdaden en die kennis onder zich houdt. Ik heb een briefje gelezen, dat hij aan u schreef. Settle verwacht iemand in Purth. Van dit onderhoud zal afhangen, of hij eindelijk zijn mond open doet. Die iemand is Daniel Ross, niet?" „Ga mee naar Purth. Misschien krijgt u 't antwoord." „Jonge dame, als ik niet met een zaakje bezig was, dat binnen vierentwintig uur moet zijn af gewikkeld deed ik 't zonder man keren. Maar knoop dit in uw oor en zeg 't Settle uit mijn naam: zodra ik er mee klaar ben, kom ik. Dan zal hij spreken, al moest ik er hem de mond voor open breken." XXI. Er viel geen mond voor de de tective open te breken; toen Ma ry Brent en Henderson te Purth arriveerden, had Settle's mond zich voor goed gesloten. Henderson legitimeerde zich voor de chef-veldwachter als ad vocaat van de verslagene en kreeg het volgende relaas te ho ren. De misdaad was de vorige avond laat gepleegd; bij de lijk schouwing had de dokter ten minste verklaard, dat de dood zeker reeds een tiental uren te voren moest zijn ingetreden. El ke vrijdag kwam Joe Palm de tuin bijwerken. Deze morgen was hij toevallig later dan gewoon lijk; voor de deur trof hij Ann Hughes aan, de vrouw die zich dagelijks om acht uur meldde, teneinde huishoudelijke bezighe den te verrichten en voor 't eten te zorgen. Het bevreemdde haar, dat Dave Collins, anders altijd vroeg bij de hand, niet open deed. Zij bespraken het geval met de melkboer en op zijn raad was Joe Palm naar het politiebureau ge lopen. Toen alles in huis stil bleef, nam men een kort besluit en forceerde de deur. In de bibli otheek lag Settle dood op de di van, met 'n schot tussen de ogen. Dave Collins, de bediende, werd in zijn kamer aangetroffen, vast gebonden op 't bed en gekneveld. Zodra hij uit zijn benarde posi tie was bevrijd, gaf Collins als zijn veronderstelling te kennen, dat hij in de eerste slaap bewus teloos moest zijn geslagen; hij had althans noch van een aanval noch van een aanvaller iets ge merkt. Even nadat hij met bar stende hoofdpijn was wakker ge worden, sloeg de staande klok in de hall vier uur. Hij vreesde di rect dat met de oude Settle iets veel ergers zou zijn gebeurd, maar was tot machteloosheid ge doemd. Alle pogingen om zich te bevrijden waren op niets uitge lopen. Uit het verdere verhoor van Collins kwam aan het licht, dat Settle de laatste tijd druk bezoek had ontvangen van twee heren en een dame; de heren waren meest al afzonderlijk gekomen, echter nooit in gezelschap van de jonge knappe vrouw. Collins kende al leen de voornamen: Eleanor, Lawrence en Melchior. Die wer den genoemd, als zij Settle wilden spreken en de oude man vond er blijkbaar niets vreemds in. Toe vallig waren alle drie op de dag van de moord geweest, Lawrence het laatst. Settle was gezond en wel, toen deze heen ging. Henderson telegrafeerde Bates onverwijld naar Purth te komen, zo zijn werkzaamheden het maar enigszins toelieten en de volgen de avond verscheen de detective. Hij liet zich alle bijzonderheden vertellen, maar sloeg het aanbod van de hand om nog vóór 't naar bed gaan een kijkje in de villa te nemen. „Natuurlijk zal ik het doen, Maar ik stel me er niets van voor Derreck. Vier personen komen in aanmerking: Eleanor, Lawrence, Melchior en Daniel Ross. De eer ste schakel ik uit; het is geen vrouwenwerk geweest." „De laatste kan, dunkt me, ook worden geëlimineerd. Settle ver wachtte hem. Er was dus geen reden, om bij nacht en ontij de villa binnen te dringen, zelfs niet al had hij moordplannen. Maar we hebben Mary's verklaring dat Settle van Daniel hield, hem fei telijk als 'n pleegzoon beschouw de." „Juist hield, beschouwde. Mary sprak in de verleden tijd. Lijke het jouw zo gek dat Settle zijn oordeel radicaal wijzigde, sinds hij de overtuiging had dat Archibald door Daniel werd ver moord?" Henderson nam een besluit. „Settle is dood. Ik zie niet in, waarom ik je niet nu reeds de toedracht zou meedelen. Je bent op mijn verzoek direct gekomen en de ene dienst is de andere* waard." Bates onderbrak zijn vriend niet één keer; hij luisterde in ge spannen aandacht en zat enige tijd met gesloten ogen, toen het verhaal uit was. Het viel hem niet zo gemakkelijk het gehoorde te verwerken. Eindelijk zei hij: „Een dode, die zijn moordenaar aanklaagt als je het 1 rechte eind hebt,-Derreck, Eleanor, Lawrence, Melchi Daniel de sensatie van hun te wachten. Ben je zeker op de uitnodiging ingaan „Absoluut. De vorm, ze is gesteld, laat geen wei} toe." De dag na Settle's begn bevond het verwachte gezel: zich in het grote, holle vei dat als bibliotheek dienst Eleanor Mason, Mary 8 Melchior en Lawrence Mof Daniel Ross. Ofschoon eind februari liep, was half vijf reeds zó donker» vertrek, dat Henderson de ten van de kroon aanknipt' schelde toen Collins en order, de dames en heren te gen of zij van een cocktail' gediend. „Ik had liever dat er set kwam,!" mopperde Mei' Lees voor, wat Settle heeft steld en daarmee basta! Cod een diner ik snap waa» niet, waar al die soesah voo. dig is!" iL&iisaESË! r. 1 (Wordt ven' Samenwerking in gebied van Dongemond noodzakelijk Voor advertenties en aboi menten blijft ons adrei ti KAATSHEUï Bureau Jan Tuerlii Dr. v. Beurdenstr. 8, T®| 2D KAATSHEUVEL Ook voor alle andere bltt worden advertenties teger geldende tarieven opgenomi Klachten over bezorging aanmelden nieuwe abonn aan ons bureau Dr. v. Beurdenstraat KAATSHEUVEL £57 k"? 42

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 6