waaLwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Raadhuisplein-architectuur krijgt voortzetting in Westelijke richting BINNEN- EN BUiTENLANEJ Landbouwplannen in Rusland mislukt De uitvoer is de hefboom voor onze welvaart 'n v. MAAREN's BRIL Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur; JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week MAANDAG 30 JANUARI 1961 84e JAARGANG No. 9 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Nieuwe hervormingen op komst Rusland en China, de beide erote communistische landen, hebben te kampen met ernstige moeilijkheden in de agrarische sector. In China dreigt een ern stige algemene hongersnood. De Soviet-Unie kan geen groot scheepse hulpactie op touw zet- len om de communistische part ner te hulp te komen. In grote delen van het eigen land waar onder ook Moskou moet de be volking met een voedseltekort rekening houden. In China heeft het weer de schuld gekregen van de geringe oogsten. De tekortkomingen in de Russische landbouw zijn naar voren gekomen op de zitting van liet centrale comité van de com munistische partij, midden janu ari in Moskou gehouden. De inspanningen zowel op in dustrieel als agrarisch gebied lij ken te groot te worden voor de rode krachten. De technische ontwikkeling heeft geleid tot een inderdaad verbazingwekkende vooruitgang op het gebied van de ruimtevaart, maar blijft tegelijk in andere sectoren achter. Russi sche handelsdelegaties verkondi gen, vooral in de Aziatische lan den, dat zij alles kunnen leveren, van televisietoestellen tot auto's toe. Zij vergeten daarbij te zeg gen dat deze in het Westen nor male gebruiksmiddelen in de Sovjet-ÏJnie nog altijd zijn voor behouden aan de betere partij functionarissen en beslist nog niet algemeen verkrijgbaar zijn. PETEKIND De mislukking van de Russi sche plannen is vooral zo belang rijk omdat de landbouw het per soonlijke petekind is van Rus- lands grootste gezagsdrager, Kroetsjef. Dat was duidelijk te merken op de plenaire zitting van het partij comité, waar Kroet sjef voortdurend in heftige be woordingen uitviel tegen hen die hij verantwoordelijk achtte voor het falen van de plannen. WEL MACHINES Op technisch gebied mag er wat haperen, op agrarisch ter rein schijnt alles volkomen in 't honderd te zijn gelopen. Het leidt tot de nog voorzichtige con clusie, dat de Sovjet-Unie in haar roekeloze wedstrijd miet het wes ten te veel hooi op de vork heeft genomen. En dan in louter over drachtelijke zin want op het land blijven de boerenvorken opval lend leeg. Met veel fanfaregeschal ver kondigde Kroetsjef in mei 1957 op een meeting in Leningrad, dat Rusland in 1960 de Ver. Staten zou overtreffen in de productie van melk, boter en vlees. Groot waren destijds zijn verwachtin gen van de nieuwe landbouw- schema's. Even groot is nu zijn teleurstelling. In 1959 bedroeg de vleesproduktie in Rusland vol gens officiële cijfers 9 miljoen ton (42 kg. per hoofd der bevol king). In dat jaar was in Ameri ka de vleesproduktie gegroeid tot 93 kg. meer dan tweemaal zo veel als de Russische per hoofd der bevolking. In 1960 bleef de opbrengst in Rusland ge lijk aan die in 1959. De Sovjet- Unie streeft naar een produktie van 16 miljoen ton vlees in 1963. Het is een kwalijk verschijnsel in de communistische ideologie, dat een fout nooit in de plannen zelf, maar altijd bij de een of an dere persoonlijkheid wordt aan gewezen. Als logisch gevolg daar van werden eind 1959 de partij leider in het landbouw-ontwikke- lingsgebied Kazachstan, Nikolai Bjeljajef en een lid van het par tij-presidium, A. J. Kiritsjenko, onslagen. Eind I960 werd de mi nister van landbouw, Vladimir Matsjkevitsj, ontslagen. De nieu we minister is Mikhail Olshans- ky. De fouten liggen echter niet hij de uitvoerders, doch in de plan nen zelf. Er is vooral een gebrek aan onderlinge coördinatie tus sen de vele projecten. Een tech nisch project zorgt voor land bouwmachines. Die zijn er geko men, maar nu blijkt dat er geen deskundigen zijn om ze te gebrui ken. Bovendien zijn ze daar aan gekomen waar ze niet direct no dig zijn, terwijl plaatsen, die er als het ware om schreeuwen, vrij wel niets hebben ontvangen. Nieuwe ontwikkelingsplannen struikelden op een gebrek aan animo zich te vestigen in de nog onontgonnen en barre streken, ondanks de gunstige voorwaar den. Toch moeten nog grote op pervlakten land worden geculti veerd. De veeteelt loopt zo slecht doordat de landbouw achterblijft. De runderen in Rusland worden gevoerd met graanprodukten; ie dere teruggang van de landbouw drukt daardoor direct een stem pel op de veeteelt. Tijdens de bijeenkomst in Mos kou zijn nieuwe hervormingen aangekondigd. Wat ze precies inhouden is niet bekend. Hoofd lijnen zullen zijn een betere plan ning en samenwerking. De mi nisters krijgen een louter advi serende taak. Zij moeten weten schap en praktijk tot elkaar bren gen. Wil Kroetsjef echter 't doel dat hij voor ogen heeft bereiken, dan zullen grondige hervormin gen van de gehele organisatie no dig zijn. Hij zal paal en perk moe ten stellen aan de negatief wer kende bureaucratie, die zich in Rusland als een poliep heeft ver spreid. Het is de vraag of hij het met ziin nieuwe hervormingen zo ver zal brengen. Onvoldoende deskundigen De economische balans van west-Europa vertoont op dit moment een gunstig beeld. Ook Nederland deelt in deze gunst der tijden. De verwachtingen voor onze welvaartsontplooiing zijn zelfs bij de feiten achter gebleven. In dit voorspoedspatroon van west-Europa nemen wij echter geen eiland-positie in. In zekere zin constateren deskundigen zelfs een relatieve achterstand in onze industriële ontwikkeling in vergelijking met bijvoorbeeld west-Duitsland. Zeker, het is waar dat onze deviezenpositie veel gunstiger bleef dan gehoopt mocht worden. Aanvankelijk werd verwacht dat zo om streeks de jaarwisseling ons overschot op de betalingsbalans zou zijn opgeslokt door de toegenomen binnenlandse consumptie. Nu lijkt het er op dat we ook nog het eerste half jaar van 1961 voor uit zullen kunnen. sa LEVENSSTANDAARD OVER DE GRENS HOGER Het is bijvoorbeeld juist, dat onze export gunstig is, maar wij vergeten dat ons tempo van toeneming steeds meer vertraagt. In 3 achtereenvol gende maanden van 1960 bedroeg onze uitvoer 1187 miljoen, 1254 mil joen en 1220 miljoen gulden. Onze invoer daarentegen steeg respectieve lijk van 1332 miljoen via 1414 mil joen tot 1463 miljoen. De progressie bij de export is onvoldoende. rr n - i n m Gelukkig is de welvaart van de doorsnee-Nederlander zo verhoogd, dat velen zich ook in de komende va kantie een buitenlands reisje kunnen veroorloven. Wie zijn ogen tijdens zo'n reisje de kost heeft gegeven, zal hebben ge constateerd dat de levensstandaard over de grenzen aan de onze superi eur is. Zwitsers en Westduitsers kun nen zich veelal meer veroorloven dan Nederlanders. Wij hebben dus nog wat in te halen al zullen wij gaande het tempo matiging moeten betrach ten. Onze bevolkingsgroei is nu een maal groter dan waar ook in ons we relddeel en dit houdt tevens in dat wij ons geduchter zullen moeten wa penen tegen terugslag dan in welk ander land ook. op de markt brengt. Zouden wij ge noodzaakt worden onze lonen ander maal te verhogen - en gezien onze welvaartsachterstand komt het zeker zover - dan verzwakt dat andermaal onze uitvoerkracht. Zeer belangrijk achten wij het, dat een deel van onze uitvoer veroor zaakt wordt door een grote achter stand in de produktie in buurlanden, die daarom bepaalde produkten maar in ons land kopen. Dit is export, die toevallig is afgeleid en die ons afhan kelijk maakt van de ontwikkeling in buurlanden. In dit verband is het te meer zorgelijk dat onze banden in de E.E.G. vermoedelijk oorzaak zullen zijn van een dalende uitvoer naar overzeese landen. En als klap op de vuurpijl zien wij dat veel industrieën hun exportmarkt niet meer kunnen uitbreiden omdat zij niet meer kunnen produceren door gebrek aan arbeidskracht. Andere fa brikanten gaat het zo goed, dat zij zich rustig laten voortdobberen op de bestaande toestand. Denk aan de magere jaren Nederland moet beseffen, dat zijn exportpositie nog zeer kwetsbaar is tegenover een zeer sterke behoefte aan stabiliteit, omdat de economische voorspoed wel kan verkeren in tegen spoed, maar de bevolkingsgroei zal zich daar voorlopig weinig aan sto ren. Gemeenteraad Waalwijk Waarom zoveel export? Daarbij moet worden bedacht, dat wij een deel van onze voortdurende, gunstige export danken aan de toe vallige omstandigheid, dat onze buur landen ook met een tekort aan ar beidskracht worstelen. Verder mogen wij verwachten dat een eventuele be lastingverlaging nieuwe koopkracht Uitbreiding raadhuis met fraaie gevel in Grotestraat De Raadhuisplein-architectuur van architect Kropholler de bouwer van het Waalwijkse raadhuis zal in de nabije toe komst een uitloper krijgen in westelijke richting aan de noord zijde van de Grotestraat tengevolge van een uitbreiding van het winkelpand van de N.V. P. de Gruyter Zn. en van het raad huis. Dit deelde burgemeester Teijssen mee in de vergadering van de Waalwijkse gemeenteraad donderdag j.l. tijdens de be handeling van het voorstel tot verkoop van het pand Grotestr. 249 aan de N-V. P. de Gruyter Zn. Het perceel, dat de gemeente naast het huidige pand van het winkelpand van de Gruyter in eigendom heeft, beslaat leen to tale oppervlakte van 2396 m2 en heeft langs de Grotestraat een frontbreedte van 30 meter. Van dit perceel zullen 110 m2 met een frontbreadte aan de Grotestraat van 14 meter aan de N.V. de Gruyter worden verkocht. De resterende 16 meter front breedte aan de Grotestraat zullen worden gebruikt voor de afronding met een gevel in Kropholler-stijl van een uitbrei ding van het raadhuis met een aantal dienstvertrekken. De raad ging met genoemde verkoop akkoord. F 44.400.— VOOR AFBOUW VAN SPORTPARK Blijf „KNAP" tn zie „BETER" met Vughterstraat 25 DEN BOSCH Het is dus nu noodzakelijk ernstig voorbereidingen te treffen voor een export-offensief. Het komt ons voor, dat de hoofdaanval daarvan zal moe ten worden gericht op Noord- en Zuid-Amerika. In deze landen, voor al in het dollar-gebied, slaan wij nog maar een pover figuur met onze af zet. Vooral bij de middelgrote en de middenbedrijven bestaat een ontstel lend gebrek aan marktkennis van de ze gebieden. Een aantal van hen zou nu de middelen bezitten om de kos ten van marktonderzoek uit te trek ken, maar zij hebben er niet veel be hoefte aan. Zij kunnen immers hun produkten wel kwijt. Tegen de tijd dat er wel behoefte zal bestaan aan dit afzetgebied, durft men de midde len er niet meer voor uit te trekken. Les in markt veroveren Het aantal export-deskundigen voor de verschillende Amerikaanse markten is ook veel te gering. Daar zal wat aan moeten worden gedaan. Wij vormen in Nederland wel docto randi, ingenieurs en meesters in de rechten aan de lopende band, maai waar blijft het africhten op markt- verovering? In de collegezalen te Rot terdam en Delft en elders doet men veel theoretische kennis op, maar de talenkennis van vele afgestudeerden is onvoldoende. Een goede opleiding voor export- deskundige zal alleen kunnen worden gegeven in de landen waarop deze ex port zal moeten worden gericht. Daarom zou het wenselijk zijn in de V.S. en Zuid-Amerika een beperkt aantal instituten te openen, waar pientere Nederlandse jongens worden afgericht op de export en tevens de taal van die landen grondig leren. Combinaties van bedrijven zouden zo'n instituut gezamenlijk kunnen fi nancieren en wij achten het een zo danig nationaal belang, dat de over heid dit onderwijs zou moeten subsi diëren. De kosten komen er glansrijk uit. Alleen langs deze weg kunnen bui tenlandse deskundigen als docent worden aangetrokken en vormen wij een kader waarmee wij daadwerkelijk 6teun bieden aan de opmars van het Nederlandse produkt tot ver over de grenzen. Een onvermijdelijke opmars om niet alleen thans maar vooral iln de toekomst sterk te staan op de we reldmarkt. „ELZENHOVEN" Voordat met de behandeling van de agenda een aanvang werd gemaakt, sprak burgemeester Teijssen zijn jaarrede uit, die wij reeds in ons vorig nummer in ex- tenso hebben gepubliceerd. Na mens de raadsleden sprak de voorzitter van de KVP-fractie, de heer A. Meijs, een woord van dank tot de voorzitter voor diens uitvoerig en gedetailleerd jaar overzicht. „De raad ziet met be langstelling de voorstellen van 1961 tegemoet en zal ook daar aan alle mogelijke medewerking verlenen", aldus de heer Meijs. Bij het voorstel tot 't beschik baar stellen van een krediet van 10.750.voor de aankoop van een tweede Volkswagen met mo- bilöfoonuitrusting t.b.v. het poli tiekorps kwam ook het perso neelstekort bij de politie ter spra ke. Bij de Waalwijkse politie be staan sinds september 1960 vier agentenvacatures en tot nu toe is men er niet in geslaagd hierin te voorzien, omdat zich geen ge schikte gagadigden hebben gepre senteerd. Door de aanschaffing van een tweede Volkswagen zal dit tekort in zoverre enigszins kunnen worden opgevangen, dat er wat meer toezicht en surveil lance kan uitgeoefend worden. Het was vooral de heer v. Seters die op een intensievere surveil lance aandrong i.v.m. de toene mende baldadigheid en verniel zucht van de jeugd. De raad ging met het voorstel akkoord. Bij de vaststelling van enkele nieuwe straanamen deed de heer Duifvelaar de suggestie om ook de Nederlandse zeehelden in de Waalwijkse straatbenaming te betrekken en de heer Brouwer wilde graag een straat genoemd zien naar Dick Flemming, de held van de Langstraat. Burge meester Teijssen zegde toe beide suggesties in overweging te zul len nemen. Vastgesteld werd het uitbrei dingsplan in onderdelen „Laag einde I". De raad besloot vérder tot het toevoegen van enkele aan vullende bepalingen aan 't waar- borgingsbesluit van het tijdig be talen van rente en aflossing van een door de Stichting „Hervorni- de Stichting voor de verzorging van ouden van dagen" aangegane geldlening. Door Gedeputeerde Staten was op deze aanvullende bepalingen aangedrongen. Op eën desbetreffende vraag van de heer Duijvelaar antwoordde de voor zitter, dat deze aanvullende bepa lingen ook zullen worden toege voegd aan het waarhorgingsbe- sluit t.b.v. de Deken van Riel- Stichting voor de door deze stich ting aangegane geldlening voor de houw van een nieuw r.k. streekziekenhuis. De raad ging eveneens akkoord met het voorstel tot afgifte van een noodzakelijkheidsverklaring als bedoeld in art. 25 der nijver heidsonderwijswet, voor 't geven van aanvullend schoolonderwijs aan de Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindus trie, ten behoeve van een door de Fed. van Verenigingen van Ne derlandse Lederfabrikanten te or ganiseren bedrijfsopleiding voor de lederindustrie. Goedgekeurd werd ook een voorstel tot vast stelling van een verordening, re gelende de tegemoetkoming in de vervoerskosten van schoolgaande kinderen. Voor de bouw van een trans formatorstation in de St. Antoni- usparochie voteerde de raad een krediet van 23.000.Aan de I fa. Gebr. Teurlings zal een indus triehal aan de haven in huurkoop worden uitgegeven en aan A. J. M. Embrechts zal bouwterrein worden verkocht aan de Burg. van Heijstlaan. Aan de heer P. G. van Vliet werd op zijn verzoek eervol ont slag verleend als directeur van de gemeentelijke licht- en water bedrijven, in verband met het be reiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Dit eervol ontslag werd verleend onder dankbetui ging voor de goede en langdurige diensten, door hem als directeur van genoemjde bedrijven bewezeh. Goedkeuring verkreeg ook het voorstel tot aankoop van het pand Loeffstraat 48, in eigendom toebehorend aan mevr. H. P. M. Oomens-van Helvoirt. Voor de afbouw van het sport park „Elzenhoven" voteerde de raad een krediet van 44.400. waaruit zal kunnen worden gere aliseerd een bescheiden accomo- datie, omvattende was- en kleed lokalen, twee vertrekken voor scheidsrechters met elk een dou cheruimte, een klein vergaderlo kaal en een berging. Voor het aanbrengen van cen tral blokverwarming in de 100 woningwetwoningen van de 4e tranche van de continubouw Brabant II, welke zal worden ge realiseerd in het uitbreidings plan Waalwijk-noord, voteerde de raad een krediet van 125.000.-. De totale lasten van deze voor ziening zullen voorlopig 4. per week per woning bedragen. Op 'n vraag van dhr. Duijvelaar of dan, alle woningen 4.- p. week duurder zouden worden, moest de voorzitter ontkennend ant woorden. Aard en omvang van de woning zullen hierbij bepalende factoren zijn. De heer van Seters was bang dat de huren voor veel mensen te hoog zouden worden. De voorzitter wees er echter op. dat men deze hogere kosten niet als een hogere huur moét zien, maar als kosten waarvoor men bij de traditionele wijze van ver warmen door middel van ko len- of oliehaard ook komt te staan. Indien deze wijze van blok verwarming om een of andere reden niet voldoetv dan kan er voor de 5e tranche van afgezien worden. De raad ging met het voorstel akkoord. De raad besloot ten slotte tot vaststelling van een gewijzigde verordening op de heffing van rioolhelasting en tot het voeren van een rechtsgeding tot onteige ning van gronden ten oosten van de Kloosterweg. drs. HERMES. (Nadruk verboden). 260.000 GULDEN OPBRENGST ZOMERPOSTZ EGELS In 1960 heeft de zomerpostzegel- actie rond f 260.000 netto opge bracht, dat is ruim veertuig duizend gulden of twintig procent meer dan in 1959. Van deze opbrengst ging 75 procent naar landelijke instellingen op het gebied van de volksgezond heid, maatschappelijk werk en cultu rele zorg. Het resterende bedrag wordt verdeeld onder provinciale in stellingen met dezelfde strekking. Het gunstige resultaat in 1960, waardoor voor het eerst in het be staan van de zomerpostzegels het kwart miljoen werd overschreden, was mede te danken aan de bijzonder fraaie serie bloemenzegels, die door de Floriade extra in de belangstelling kwam te staan, alsmede door de gro te activiteit van de plaatselijke zomer- zegelcomité's. Ook in 1961 zal door de stichting comité voor de zomer postzegels tussen april en juni de tra ditionele zomerpostzegelactie worden gehouden. TWEE DODEN DOOR MIJNINSTORTING Een man gered na 5 uur Drie jonge mijnwerkers werden gistermorgen vroeg op de mijn Wil lem Sophie bedolven onder een steen lawine, toen het dak van de pijler 217 meter diep onder de grond over een lengte van zeven meter instortte. Een van hen, Leo Wouters, uit Spekhol- zerheide, is sindsdien levend naar bo ven gekomen. Zijn 20-jarige kame raad J. Hursel uit Bocholtz werd door het vallend gesteente vrijwel op slag gedood. Naar de 19-jarige J. Schroe- der uit Spekholzerheide werd don derdagavond laat door de reddings ploegen gezocht. Tegen middernacht werd hij dood gevonden. DRIE KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN Vier anderen gered Drie kinderen zijn om het leven gekomen bij een hevige brand, die in korte tijd het huisje van het boeren arbeidersgezin S. Wiersma bij Wir- dum (een plaatsje ten zuiden van Leeuwarden) heeft platgelegd. Het waren de 10-jarige Jan, de 5-jarige Klazina en de 4-jarige Eeltje Sy- brechtje. De brand brak omstreeks drie uur uit, waarschijnlijk door oververhit ting van de schoorsteen. Toen de 53- jarige heer Wiersma de brand be merkte, brandde het huis reeds als een fakkel. Hij wist vier van de ze ven kinderen, die allen op de zolder sliepen, langs de enige uitgang in veiligheid te brengen, maar kon ten slotte niet meer door de vlammen en de rook heenkomen. Ondanks zijn wanhopige reddingspogingen kwa men de drie achtergebleven kinderen in het brandende huis om. De heer Wiersma liep zelf brandwonden op. De brandweer van Leeuwarden, die spoedig ter plaatse was, kon niets meer uitrichten, zo snel had het vuur om zich heen gegrepen. ZWENDELAFFA1RE MET BRAZILIAANSE KOFFIE Het staat thans vast dat Nederlan ders een belangrijke rol hebben ge speeld in de zwendelaffaire met onge brande Braziliaanse koffie van slech te kwaliteit, waarvan grote hoeveel heden via Amsterdam naar Frankrijk zijn getransporteerd. Het betreft par tijen koffie die in Brazilië zijn afge keurd voor consumptie en normaal voor verwerking bij de zeepfabrieken terecht komen. Dit is gebleken uit een onderzoek dat hoofdinspecteur L. F. J. Huls kamp van het politiebureau Jonas Daniël Meijerplein te Amsterdam in Frankrijk heeft ingesteld. Tijdens zijn verblijf van zes dagen in verschillen de plaatsen in Frankrijk heeft de heer Hulskamp geconstateerd, dat er ge knoeid is met de douaneverklaringen. De Fransen menen daarenboven, dat ook is geknoeid met de hij de koffie behorende kwaliteitsverklaringen Het onderzoek wordt voortgezet. De VAn het Zuióen

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1