wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Volkshuisvesting blijft grootste probleem in 1961 Gemeenteraad Sprang-Capelle VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 84e JAARGANG No. 10 Uitgever waalwijkse Stoomdrukkerij waal J Antoon Tielen IHoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Gemeentebegroting Sprang-Capelle Belangrijke kapitaaiswerken tot een bedrag van f 902.321.— Verdrijf die ondragelijke Bheumatieb uit Uw lijf - Begin toch óók 'n Kruschen Kuur. GEHEIM UNO-OVERLEG ROND ONDERZOEK IN N.-GUINEA Wie zouden als waarnemers van de Verenigde Naties door al le partijen grootmoedig aanvaard worden voor een spoedig onder zoek en oordeel over het Neder lands beleid in Nieuw-Guinea Rond deze vraag is secretaris generaal Hammarskjöld van de Verenigde Naties al enige tijd druk doende overleg te plegen met allerlei diplomatieke figuren in New York. De Nederlandse re gering heeft aangeboden de ver tegenwoordiger van Hammars kjöld te ontvangen in N.-Guinea. De secretaris-generaal heeft er onder meer al over gesproken met de permanente afgevaardig de van Nederland en de Maleise Federatie uit de Verenigde Na ties. In Den Haag wordt aangeno men dat het belangrijkste knel punt van Hammarskjöld is te voorkomen dat hem door de Afro Aziatische en communistische landen verweten kan worden een te westers georiënteerde waarne mer te hebben aangewezen. Daar is het uitvoerige geheime diplo matieke overleg in New York voor nodig. In Den Haag noch in New York was officieel commentaar te krij gen op de loop van de besprekin gen. (Volkskrant) Agenda en pre-adviezen De ucho vAr> het Zuióen jaar Als belangrijkste punt van de agenda zal de raad der gemeente Sprang- Capelle in zijn vergadering van hedenavond de gemeentebegroting '61 behandelen. De volkshuisvesting blijft ook voor 1961 het grootste probleem en de prioriteit, welke aan de volkshuisvesting moet worden verleend, blijkt wel heel duidelijk uit het aantal van 204 woningzoekenden. Voor 1961 is een veelomvattend program van kapitaaiswerken samen gesteld. Aan de inleidende nota bij deze begroting hebben wij een aantal belang rijke en interessante aspecten ontleend. HOGERE UITKERING UIT GEMEENTEFONDS VERWACHT De gewone dienst der begroting vertoont een tekort van f 86.000. - en is sluitend gemaakt door tot hetzelfde bedrag te be schikken over de saldi-reserve, per 1 jan. 1961 vermoedelijk groot f 178.319,95, wel ke is gevormd door de batige saldi van de gewone dienst van vorige dienstjaren. Deze beschikking draagt echter een voor lopig karakter; naar thans bekend is, zal zeer vermoedelijk tot het bedrag, waarover wordt beschikt, een verhoging van de alge mene uitkering uit het gemeentefonds wor den verkregen. Zeer vermoedelijk, want nog steeds is geen officiële beslissing ontvangen op het verzoek aan de Ministers van Bin nenlandse Zaken en van Financiën, om het basisbedrag per inwoner der algemene uit kering uit het gemeentefonds met ingang van 1959 te verhogen. Dit verzoek zou de Minister bovendien beschouwen als even eens voor jaar 1960 te zijn gedaan. Wel hebben Gedep. Staten bericht dat de verwachting gemotiveerd lijkt, dat aan de gemeente een zodanige verhoging zal wor den toegekend, dat bij de beoordeling der vermoedelijk beschikbaar komende midde len rekening mag worden gehouden niet al leen met de lasten der reeds goedgekeurde, doch ook met de lasten der reeds voorge dragen doch nog niet goedgekeurde inves teringen over 1960. Dat betekent dus dat de kapitaalslasten van alle investeringen 1960 door verhoging der algemene uitkering zullen worden bestreden. Nog niet goedge keurde investeringen 1960 zijn alleen de demping van de waterloop langs de Julia- nalaan en het subsidie aan het dorpshuis. Hoewel de begroting 1961 met betrek king tot de normale uitgaven uiterst sober is opgezet kan een stijging niet worden voorkomen; rente en afschrijving van kapi taalsuitgaven, waartoe in 1960 is besloten veroorzaken een sterke stijging van de las ten, terwijl daarnaast zowel de personeels lasten als de onderwijsuitgaven in omvang in sterke mate zijn toegenomen, waarbij nog geen rekening is gehouden met de fi nanciële gevolgen voor de gemeente, voort vloeiende uit de voorgenomen sanering van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. De t.b.v. dit fonds voorgenomen maatregelen zouden voor de gemeente een wezenlijke las tenverzwaring betekenen van pl.m. 3,4 van de totale salarisposten der gemeenten. In hoeverre een dergelijke lastenverzwaring eventueel zal worden gecompenseerd door verhoging van de uitkering uit het gemeen tefonds zal nog moeten worden afgewacht. Volkshuisvesting. Het probleem van de volkshuisvesting zal zich in 1961 in onverminderde mate aan dienen. Naar de mening van b. en w. is dit mede te wijten aan de wijze waarop thans het gehele woningbeleid van de centrale overheid wordt gevoerd. Immers komt meer en meer de woningbouw in de vrije sector of de goedkopere premiebouw naar voren. Dit streven is op zichzelf niet onjuist, doch we zien de figuur ontstaan, dat in gemeen ten, die als gevolg van de t.b.v. de continu- bouw gesloten contracten een t.o.v. 1958 niet verminderd contingent woningwet-wo ningen krijgen (terwijl dit contingent voor de andere gemeenten tot V3 of minder is te ruggebracht), de premiebouw sterk floreert. Men zou toch mogen verwachten, dat, nu in verband met het zeer grote aantal aan vragen om premiën, de premiebeschikkin- gen gelimiteerd worden uitgereikt, men de gemeenten, waar de woningwetbouw tenge volge van de continu-contracten is be snoeid, iets royaler met premie-beschikkin gen zou bedelen. De particuliere bouw komt in Sprang- Capelle slechts moeizaam op gang en ver toont een achterstand t.o.v. andere ge meenten. Ook dientengevolge worden alhier relatief minder woningen gebouwd dan el ders. Daarom hopen b. en w. en zullen b. on w. ook uiterst diligent zijn, dat de ge meente zal mogen mededelen in de 5000 premie-woningen welke de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid voor '961 heeft gereserveerd voor die gemeen ten, waar het particulier initiatief niet of slechts moeizaam op gang komt en welke daarom zullen mogen worden gebouwd door woningbouwcorporaties met een zekere ga rantie van de gemeenten. Overigens zal het particulier initiatief uit komst moeten brengen. Voor 1961 is thans door een tiental particulieren een rijksbij drage aangevraagd, terwijl bovendien een aannemer een aanvrage heeft ingediend voor '6 woningen voor de verkoop, waarbij wij bereid zijn aan elke willekeurige koper hier voor een woonruimte-vergunning te verle en indien inwoners van Sprang-Capelle hiervoor geen belangstelling zouden hebben. Bovendien zullen in 1961 de 26 bejaar denwoningen gereed komen. Weliswaar rullen deze, althans gedeeltelijk, ook ten goe de komen aan bejaarden uit andere ge beenten, doch ongetwijfeld zullen ook in woners uit Sprang-Capelle hiervan een wo- mng kunnen betrekken, zodat wellicht enige doorstroming zal kunnen plaats vinden. Voor "et nog niet bekende contingent woningwet woningen 1961 zijn de verwachtingen niet boog gespannen. Wel hopen b. en w. dat oedep. Staten voor de 2 noodwoningen aan de Hoofdstraat, welke t.b.v. de verbindings weg tussen de Hoofdstraat en de nieuwe provinciale weg moeten worden gesloopt, een vervangend contingent zullen toewijzen. Daarnaast dient te worden overwogen dat in 1961 tenminste zes woningen zullen moe ten worden gesloopt, n.l. de panden School straat 28, 29, 30 en 31 en de panden Kerk straat 78 en 80, waarvan er echter al vier onbewoond zijn. Op de lijst van woningzoekenden staan thans 204 gevallen ingeschreven, welke als volgt kunnen worden gerubriceerd naar het motief hetwelk tot inschrijving als woning zoekende leidde slechte woning 38 te kleine woning 43 inwoning 20 huwelijksplannen 68 voorgenomen vestiging in de gem. 8 afbraak woning wegens krotopr. 4 opzegging huur huidige woning 20 andere redenen 3 Totaal 204 Een en ander toont o.i. duidelijk de noodzaak aan om aan de volkshuisvesting in Sprang-Capelle prioriteit te verlenen voorzover zulks mogelijk is. Onderwijs. De onderwijs-uitgaven zijn sterk gestegen. Dit vindt o.m. zijn oorzaak in het t.o.v. '60 hogere bedrag per leerling. Het leerlingen aantal van de openbare lagere school be weegt zich in dalende lijn. Daarbij komt nog dat in het jaar 1961 verrekening met de besturen der bijzondere scholen dient plaats te vinden van het be drag per leerling, waarmede in het 5-jarig tijdvak 1953 t.m. 1957 de kosten van het openbaar onderwijs de daarvoor beschik baar gestelde bedragen hebben overschre den. Wie regelmatig 's morgens de kleine dosis Kruschen neemt voelt zich allengs van z'n pijnen verlost. Dat doet de bloedzuiverende samenstelling van Kruschen. Niet minder dan 5 minerale zouten zetten Uw organen de kracht bij om weer jeugdige kracht te kunnen ontwikkelen en zo de onzuiverheden uit te drijven, die nu Uw pijnen verwekken. Kruschen wordt verkocht bij Apothekers en Drogisten, al tientallen jaren over de hele wereld... Tenslotte komt in de begroting 1961 tot uitdrukking de kapitaalslast van de nieuw gebouwde Chr. Landbouwhuishoudschool. Met de bouw van de nieuwe ulo-school is thans een aanvang gemaakt; verwacht mag worden dat deze school in 1961 zal kunnen worden betrokken waarmede dan een defi nitieve huisvesting voor deze school zal zijn verkregen. De stichtingskosten van de nieu we ulo-school worden geraamd op f 380 duizend. Voorts wacht men nog steeds op de ur gentie-verklaringen voor de bouw van nieu we schoolgebouwen t.b.v. de bijzondere school voor g,l,o. te Capelle en die te Sprang. Ook te dezen aanzien zullen b. en w. diligent blijven. Met de ingebruikneming van de nieuwe landbouwhuishoudschool zal tevens ruimte vrij komen voor de landbouwschool, welke zoals bekend is slechts ten koste van veel moeite en langdurig overleg kon worden instandgehouden. Verwacht mag worden, dat thans, nu met deze school a.h.w. op nieuw kon worden begonnen, de ouders van daarvoor in aanmerking komende kin deren dit streven zullen steunen door hun kinderen deze school te doen bezoeken. Lichamelijke opvoeding en recreatie. In 1961 zal het sportterrein in Sprang, hetwelk thans geheel is ingezaaid en waar thans het kleedlokaal kan worden gebouwd, gereed komeij. Voorts is in 1960 gereed gekomen het terrein van de v.v. H.N.C., terwijl daarbij tevens de nieuwe kleedlokalen in gebruik konden worden genomen. Het speelveld van de v.v. Wit-Zwart vertoont weliswaar momenteel enkele kale plekken - mede ontstaan door de zeer droge zomer van 1959 - doch mogelijk zal hierin kun nen worden voorzien door het aanbrengen van grasmatten. Voorts is ter plaatse een oefenterreintje gereed gekomen, zodat naar onze mening voorlopig voor de Capelse voetbalclubs geen verdere voorzieningen be- moeten worden verplaatst. Zoals bekend is, zal in 1961 rond het terrein van de v.v. S.S.C. een deugdelijke afrastering worden gemaakt. Uiteraard kan hiermede niet worden volstaan, doch b. en w. achten het niet verantwoord aldaar ter zake grote kosten te maken, nu volgens het uitbreidingsplan dit sportterrein toch zal moeten - worden verplaatst. In 1961 zullen voorts in gebruik kunnen worden genomen de speeltuinen voor de jeugd, waarvoor destijds een krediet van f 12.750. - werd gevoteerd. Naar men hoopt zullen deze speeltuinen in het voor jaar gereed komen, zodat de jeugd daar van in 1961 profijt zal kunnen hebben. Met het oog op het vraagstuk der vrije tijdsbesteding, wanneer de vijfdaagse werk week straks zowel in alle bedrijfstakken als bij de overheid volledig zal zijn ingevoerd, zullen de sportterreinen en het dorpshuis niet voldoende blijken te zijn. De bouw van een sportzaal, die niet alleen voor het on derwijs in lichamelijke oefening op de scho len en door de gymnastiekvereniging zal worden gebruikt, maar tevens dienstbaar zal kunnen zijn aan allerlei zaalsporten, wordt daarom in de naaste toekomst eveneens ur gent, terwijl ook niet meer aan de grote behoefte aan een zwembad voorbij zal kun nen worden gegaan. Hoe zeer ook gewenst, de bouw van een sportzaal zal in 1961 waarschijnlijk nog niet kunnen aanvangen, daar het met de thans heersende spanning op de arbeidsmarkt vrijwel onmogelijk is terzake een urgentie verklaring te verkrijgen. Structuurplan. Een krachtige ontplooiing van de gehele streek zou, aldus b. en w., ten zeerste wor den bevorderd, indien in onderling overleg een structuurplan voor het gezamenlijke gebied van de gemeenten Drunen, Waal wijk, Loonopzand, Sprang-Capelle en Was pik zou worden opgesteld. Mogelijke con flictstof zou kunnen worden voorkomen, ter wijl door een juiste taakverdeling met ter zijde-stelling van heilloze concurrentie op meer dan één gebied, elke gemeente zich naar eigen aard en karakter in het bij zonder zou kunnen toeleggen op wat voor haar het meest geëigend is, daarbij gelijk tijdig met de eigen-belangen ook die van de streek behartigende. Een belangrijk punt is daarbij dat er een doelmatige indeling komt in woon- en werkkernen en dat de randge meenten van een industriecentrum de mo gelijkheden behouden haar inwoners een behoorlijk woon- en leefklimaat te bieden, opdat de welvaartsvergroting in de ene ge meente niet gaat ten koste van de andere gemeente, want hiermede is de streek als geheel zeker niet gediend. Die behoefte aan samenwerking zal zich nog sterker doen gevoelen als de nieuwe provinciale weg door de Langstraat, de oost-west-verbinding, gereed zal zijn en te zamen met de nieuwe noord-zuid-verbin ding Tilburg-Gorkum op krachtige wijze tot ontsluiting van deze streek zal bijdragen. Verwacht mag worden, dat de mogelijkhe den voor industriële expansie in deze streek daardoor veel groter worden. De aanvoer van grondstoffen, de afvoer van fabrikaten en halffabrikaten en van de producten van land- en tuinbouw zal sneller en beter plaats vinden als gevolg van de kortere en betere verbindingen, terwijl de nieuwe haven te Waalwijk straks ook een belangrijke factor voor de gehele streek kan blijken te zijn. Of Sprang-Capelle daarvan zal kunnen mee-profiteren zal voor een groot deel af hangen van de hierboven gesuggereerde sa menwerking en of Sprang-Capelle ook een behoorlijke aansluiting zal krijgen op de nieuwe noord-zuid-verbinding Tilburg-Gor kum. De bestaande summiere plannen schijnen hiermee wel rekening te houden. Maar anderzijds mag niet over het hoofd worden gezien, dat de betere verbindingen ook de mobiliteit van de factor arbeid in hoge mate zullen versterken. Het werken op grote afstanden van de woonplaats zal hoegenaamd geen bezwaren meer behoeven op te leveren. Met de enquête voor het opstellen van het agrarische rapport, is inmiddels een aanvang gemaakt. Zowel van de zijde van het Land bouw Economisch Instituut als van de zijde van het Economisch Technologisch Instituut voor Noord-Brabant, is men met de voor bereidende werkzaamheden begonnen. Ver wacht wordt, dat het rapport in 1961 ge reed zal komen en niet alleen als basis die nen voor het agrarisch streekverbeterings- plan, dat reeds in een begin van uitvoering is genomen, doch ook het uitgangspunt zijn voor het gehele te voeren toekomstige be leid. Met name van het streekverbeteringsplan heeft men goede verwachtingen voor de agrariërs. Bij voldoende medewerking van de zijde der betrokkenen kan dit leiden tot grote verbeteringen in productieplan en be drijfsvoering van de landbouwbedrijven, hetgeen zeer zeker in een meer rendabele exploitatie in de landbouw en de veehou derij zal resulteren. Maar ook in de productieomstandigheden komt meer en meer verbetering. Het Wa terschap Het Zuiderafwateringskanaal gaat steeds krachtiger door met verbetering van de waterhuishouding. Dit stemt tot grote voldoening. Door ruilverkaveling is in enkele polders reeds verbetering gebracht in de verspreide ligging der lange en smalle percelen. En verwacht mag worden dat in de toekomst nog meer ruilverkavelingsobjecten in de ge meente ter hand zullen worden genomen. Plannen daartoe verkeren reeds in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Vol ledig profijt van deze ruilverkaveling zal uiteraard in de buiten-polders eerst kunnen worden genoten wanneer na voltooiing van de Delta-werken, met name van de Haring- vliet-dam in 1967, de buitenpolders volko men water vrij zullen zijn en ook boerderij- bouw daar mogelijk wordt. De tuinbouw doet het zeer goed en verwacht mag wor den, dat, mede als gevolg van nieuwe in vesteringen en van het agrarisch streekver beteringsplan, uitbreiding van het tuin- bouwareaal op niet onaanzienlijke wijze zal plaats vinden. Voor uitbreiding van de plaatselijke in dustrie en aantrekking van nieuwe bedrij ven zal het gemeentelijk industrie-terrein, dat in enkele jaren bijna geheel is uitgege ven, moeten worden uitgebreid. Met kracht blijft het gemeentebestuur er naar streven een begin van uitvoering te maken met de zo broodnodige realisering van het riole ringsplan. Dorpshuis. De voorbereidingen voor het dorpshuis zijn volop aan de gang. Verheugend is, dat er zo'n prachtige financiële steun uit de particuliere sector mocht worden ontvangen en er zo'n prettig aandoende medewerking is uit alle lagen der bevolking, om dit wel zeer urgente project te verwezenlijken. Een bewijs te meer hoe allerwegen het gemi6 aan behoorlijke lokaalruimte als één der ergste euvels voor onze gemeenschap wordt aangevoeld. Dit culturele centrum is nu in het verschiet! Bejaardenzorg. Zoals bekend is, is met de bouw van het bejaarden-centrum een aanvang gemaakt. Verwacht mag worden, dat in de 2e helft van 1961 de bejaarden-woningen zullen worden opgeleverd en het bejaarden-tehuis zelf in het voorjaar van 1962, hetgeen voor een aantal bejaarden een grote verbetering van de huisvesting zal opleveren. KAPITAALSWERKEN. Voor het jaar 1961 zijn de volgende be langrijke kapitaaiswerken gepland 1. Verbetering Wendelnesseweg-West. De aanleg van een verharding tot een to tale lengte van 960 m', waarvan 105 m' - het zuidelijkst gedeelte - met een breedte vap 5 m' en 855 m' met een breedte van 3 m', bestaande uit gepenetreerde puin- of hoogovenslakken, waarover een slijtlaag van teer en gebroken Nederlandse maassteen slag. F 9.325. - 2. Verbetering Poolsestraat f 48.000. 3. Verbetering Nieuwevaart. Het aanbrengen aan de westelijke zijde van de bestaande verharding, van een te storten betonafsluiting, welke zodanig zal worden geconstrueerd, dat deze mede kan dienen tot fundering van de aan die zijde van de weg bij te werken weggedeelten. Ook aan de oostzijde zal de verharding d.m.v. een te storten betonfundering met opsluitband worden afgewerkt. Daarna wordt de gehele weg onder profiel gebracht d.m.v. koudasfaltbeton. F 50.000. - 4. Doortrekking Burg. Meijerstraat. Kosten f 18.500.-. 5. Verbetering verlichting Nieuwevaart, Poolsestraat, Willem van Gentsvaart, Hoge- vaart en Korte Nieuwstraat, f 106.936. - 6. Aanleggen 2 woonstraten Vrijhoeve- Capelle f 57.000. - 7. Aanleg plantsoen bij de Geref. Kerk te Sprang. Het is de bedoeling te eniger tijd, indien het contingent woningwetwoningen 1961 daartoe alsdan mogelijkheid zal bieden, ter plaatse een blokje van drie woningwetwo ningen (ter vervanging van de 4 krotten aan de oostzijde) te bouwen, zodanig dat de voorgevelrooilijn komt te liggen in hef ver lengde van de voorgevelrooilijn van de Geref. Kerk. F 5.000. - 8. Bochtverbetering Dick Flemming- Gtraat, f 7.800.-. 9. Planten bomen langs nieuw aange legde straten, f 4.000. - 10. Aanschaffing hogedrukmistblusvoer- tuig, f 45.000. - 11. Aankoop bouw- en industrieterrei nen. T.b.v. de woningbouw dienen op korte termijn gronden te worden aangekocht. Daarbij dient in de eerste plaats te worden gedacht aan het uitbreidingsplan Vrijhoeve- Capelle, doch ook in het uitbreidingsplan Sprang is, na het gereedkomen van het be jaardencentrum practisch geen grond meer beschikbaar. Dit geldt zo mogelijk in nog sterkere ma te voor het industrieterrein. Momenteel is nog beschikbaar een oppervlakte van rond 3700 m2, waarop zich max. nog twee kleine industrieën kunnen vestigen. 12. Aanschaffing automatische telefoon installatie gemeentehuis. F 5.760. - 13. Aanschaffing foto-kopieerapparaat. Kosten f 1.000.-. 14. Stichtingskosten bijzondere ulo school, geraamd op f 380.000. - Tevens zullen in 1961 opnieuw aan de orde worden gesteld die kapitaalsuitgaven, waartoe in 1960 is besloten en die aan Ge deputeerde Staten zijn voorgedragen doch nog niet goedgekeurd. Deze investeringen 1960, welke opnieuw zullen worden geraamd zijn: 15. Demping waterloop Julianalaan. Geraamd op f 89.000. - 16. Subsidie aan Stichting Dorpshuis Sprang-Capelle. F 75.000. - Totaal f 902.321.-. Voorstel inzake benoeming leden der commissie van schoolverzuim. Ingevolge het bepaalde in artikel 21 der Leerplichtwet dient de raad de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, be doeld in de artikelen 18 en 19 dier wet, te benoemen en wel telkens voor de tijd van 3 jaren. Thans moet worden overgegaan tot be noeming van een dergelijke commissie voor de jaren 1961, 1962 en 1963. De leden der commissie, wier zittingspe riode op 31 december j.l. is geëindigd, stel len zich allen herkiesbaar. De aanbeveling van b. en w. luidt als volgt 1. L. Poldervaart - Mevr. W. Poldervaart-Collee 2. H. J. Overweel - B. Crum 3. J. W. Genuit - J. M. v. d. Hoven 4 P. v. d. Schans - D v Oversteeg 5. Joh. Rosenbrand Nzn. - Mevr. W. de Rooij-v. Suijlekom. Voorstel tot verbetering van de Poolse straat. De toestand van de Poolsestraat laat al les te wensen over. De thans op deze weg aanwezige verharding ter breedte van 3,85 m', bestaat uit puin en grind, afgedekt met een slijtlaag van teer en Ned. maassteenslag. Een trottoir is niet aanwezig en als ge volg daarvan ontstaan in het bebouwde ge deelte van de straat plassen en modderpoe len, omdat het water niet op behoorlijke wijze kan worden afgevoerd. Deze toestand is voor de bewoners uiter mate onprettig en b. en w. achten het dan ook wenselijk deze straat te verbeteren. B. en w. hebben daartoe een plan doen opmaken hetwelk voorziet in het verbreden van de bestaande verharding tot maximaal 5 m', met aan weerszijden een trottoir ter breedte van 1.20 tot 1.80 m'. Bovendien zal een riolering worden aan gebracht, welke reeds in overeenstemming zal zijn met het bij de uitvoering van het grote rioleringsplan geprojecteerde riool. Via dit riool zal dan het hemelwater d.m.v. een overstort in de open waterloop langs de Nieuwevaart worden afgevoerd. De kosten van deze werkzaamheden wor den geraamd op f 48.000. - Voorstel tot het doortrekken van de Bur gemeester Meijerstraat naar de Kerkstraat. Bij raadsbesluit van 23 december 1960 hetwelk thans door het verstrijken van de beroepstermijn onherroepelijk is geworden, zijn de woningen Kerkstraat 78 en 80 on bewoonbaar verklaard en tengevolge van de totstandkoming van het bejaarden-centrum zal de thans nog bewoonde woning dit jaar waarschijnlijk leeg komen. Dientengevolge zal dus het met de aan koop van deze woningen beoogde doel, t.w. de verbinding tussen de Kerkstraat en de Burg. Meijerstraat kunnen worden bereikt. B. en w. stellen dan ook voor deze wo ningen te slopen en de Burg. Meijerstraat door te trekken naar de Kerkstraat. Het nieuw aan te leggen weggedeelte zal, evenals de reeds bestaande straat, worden uitgevoerd in klinkerbestrating met aan weerszijden een trottoir ter breedte van 1.80 m. Zoals reeds in de inleidende nota tot de gemeente-begroting 1961 is vermeld, wor den de kosten geraamd op f 18.500. Aangezien de kosten van aanleg van deze weg reeds zijn begrepen in de kostprijs van de aldaar gelegen bouwterreinen, behoeft op deze weg niet te worden afgeschreven. Tenslotte delen b. en w. nog mede dat t.z.t. voor de sloping van de woningen Kerk- I straat 78 en 80 een openbare aanbesteding zal worden gehouden. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet t.b.v. de aanleg van trottoirs in de Margrietstraat, de Irenestraat en de Ma- rijkestraat. Diverse nieuw gebouwde woningen aan de Margrietstraat, de Irenestraat en de Ma- rijkestraat worden thans reeds geruime tijd bewoond. Deze straten zijn echter nog niet voorzien van trottoirs, hetgeen voor de be woners dier woningen een ongunstige situa tie schept. B. en w. achten het derhalve ge wenst om thans met de aanleg van de no dige trottoirs tot een totale lengte van 110 m (alleen voor de bewoonde woningen) over te gaan. De kosten hiervan worden geraamd op f 1950.-. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor het planten van bomen langs wegen. Teneinde de nieuw aangelegde woon straten een fraaier aanzien te geven zouden o.i. in verschillende straten beplantingen kunnen worden aangebracht. De kosten hiervan zullen in totaal f 4000 bedragen en zullen worden besteed ter ver fraaiing van de volgende straten: Oude straat (zuidzijde), Burg. Meijerstraat (oost zijde), Hendrik Chabothstraat (oostzijde), 3 zijstraten Jan Jannenstraat, Wilhemina- straat (zuidzijde), Emmastraat (oostzijde), Schrevelstraat (oostzijde). Voorstel tot aanschaffing van een auto matische telefooninstallatie voor het ge meentehuis. Bij de laatste verbouwing van het gemeen tehuis is de aanschaffing van een automa tische huistelefooninstallatie aan de orde ge weest. Destijds werd echter geoordeeld dat een zodanige installatie niet noodzakelijk was en dat kan worden volstaan met een eenvoudig schakeltoestel, waarop 4 neven aansluitingen mogelijk zijn. Het is thans echter gebleken dat een schakeltoestel ten enenmale onvoldoende is. Door de beperkte mogelijkheden van dit toestel zijn thans slechts de kamers van de burgemeester, de secretaris, de gemeente architect en burgemeester en wethouders van telefoon voorzien. Niet van telefoon voorzien zijn echter de kamers van gemeen tewerken, van de maatschappelijk werker en de ontvanger, de conferentiezaal en de raadzaal, terwijl bovendien op de secretarie, waar thans 7 ambtenaren werkzaam zijn slechts 1 toestel aanwezig is. Wordt nu van of naar buiten getelefo neerd, dan is een intern gesprek met de secretarie niet mogelijk, hetgeen naast het feit dat alle telefoongesprekken aan één bureau moeten worden gevoerd, inefficiënt werkt. Nu uitbreiding van de huidige appara tuur niet mogelijk is, achten b. en w. de aanschaffing van een volautomatische huis telefooninstallatie zeer zeker geboden, voor al ook, nu door de zich steeds uitbreidende werkzaamheden herhaaldelijk overleg moet worden gepleegd tussen de burgemeester, de secretaris en de ambtenaren en tussen de ambtenaren van de afdelingen onderling. Blijkens offerte van de P.T.T. zullen de aanschaffingskosten van een volautomatische huistelefooninstallatie f 5760. - bedragen. Voorstel tot aanschaffing van een foto- kopieer-apparaat. Tot op heden werden alle lichtdrukken van tekeningen enz. vervaardigd bij de N.V. WSum te Waalwijk, terwijl alle afschriften van brieven, beschikkingen e.d. per schrijf machine worden vervaardigd. Deze gang van zaken is bijzonder tijd rovend en bovendien, ook kostbaar. Vele malen gebeurt het dat van tekenin gen met spoed afdrukken beschikbaar moe ten zijn, zodat noodgedwongen een der ambtenaren deze tekeningen naar Waalwijk moet brengen en ze later weer op moet ha len. Bovendien is door de uitbreiding der werkzaamheden ter secretarie thans niet meer voldoende tijd beschikbaar om de vele afschriften, welke voor de administratie noodzakelijk zijn, te vervaardigen, zodat dikwijls een stagnatie in de werkzaamheden ontstaat en een der ambtenaren, die reeds ruimschoots van eigen werk is voorzien, in moet springen. Teneinde een vlotte afdoening van zaken mogelijk te maken achten b. en w. de aan schaffing van 'n foto-kopieerapparaat nood zakelijk. Met deze apparatuur zullen in korte tijd vele kopieën, hetzij van tekenin gen, hetzij van brieven enz. kunnen worden vervaardigd hetgeen een belangrijke be sparing betekent. De kosten van een foto-kopieerapparaat worden geraamd op f 1000. Voorstel tot het aanvaarden van de op de Binnenhaven te Capelle staande muziek- kiosk alsmede tot het verbeteren daarvan. Reeds eerder heeft het college van b. en w. meegedeeld dat waarschijnlijk binnen af zienbare tijd de muziekkiosk in Capelle ter overneming aan de gemeente zou worden aangeboden. Deze muziekkiosk werd in 1934 gebouwd door een uit de besturen van de zangver eniging „het Rozeknopje" en de muziekver eniging „Kunst na Arbeid" gevormd comité, bestaande uit twee leden van elk der desbe treffende besturen, terwijl een vijfde lid zo wel in het bestuur van de zang- als van de muziekvereniging zitting diende te hebben. Dit comité stichtte een „Fonds tot stich ting en instandhouding van een muziektent te Capelle", waartoe renteloze aandelen tot een bedrag van f 725. - werden uitgegeven alsmede collecten en bazars werden georga niseerd. Op 21 juli 1934 kon de muziekkiosk, welke op betonnen palen werd gebouwd, bo ven de thans aan de gemeente in eigendom toebehorende Binnenhaven te Capelle, wor den geopend. In feite behoort de muziekkiosk de jure reeds aan de gemeente in eigendom toe. Ten overvloede hebben de besturen van de muziekvereniging „Kunst na Arbeid" en de zangvereniging „Het Rozeknopje", wel ke besturen zich na het door overlijden uit eenvallen van genoemd comité, met het be heer en onderhoud van de kiosk hebben be last, thans besloten deze kiosk formaliter aan de gemeente over te dragen. De onderhoudslasten zijn dermate hoog geworden, dat deze niet door genoemde verenigingen kunnen worden gedragen, zulks temeer np men voor belangrijke onder houdswerken staat. Genoemde besturen achten zich tot deze overdracht gerechtigd daar zij enerzijds de aandeelhouders die daar prijs op stelden hebben uitgekocht, en anderzijds van een aantal aandeelhouders bericht hebben ont vangen, dat deze hun aandeel aan de ver enigingen schonken. De kosten van de thans aan de kiosk uit te voeren werkzaamheden worden begroot op f 950. -Dit bedrag dient te worden vermeerderd met een schuldrestant ad f 79,52, zodat de aanvaarding van deze kiosk een uitgaaf met zich zal medebrengen van rond f 1030. - B. en W. stellen voor tot aanvaarding van deze muziekkiosk te besluiten en het voor het onderhoud etc. noodzakelijke krediet ad f 1030. - te voteren.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1