wAAlwijkse en UnqstRMtse couraitc d BINNEN- EN BUITENLAND A kinderkleurboek GEVAARLIJKE DODE INWONING bij BEJAARDEN Radicale omwenteling in de distributievormen LasF van zenuwen? VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 84e JAARGANG No. 14 Met het tragische einde van Patrice Loemoemba is het Kon go-vraagstuk niet opgelost. Inte gendeel, de problemen zijn er al leen maar groter en scherper door geworden "en het gevaar is niet denkbeeldig, dat de chaos in Kongo nog bloediger gaat wor den dan zij reeds was. De dode Loemoemba zou wel eens zwaar der onheil over het verscheurde land kunnen brengen dan de le vende ooit heeft gedaan. Men vreest namelijk zeer terecht, dat de vele aanhangers van Loe moemba zich niet zonder meer zullen neerleggen bij de dood van hun leider en in Kivoe en Oost provincie, waar zij de macht in handen hebben, bloedig wraak zuilen nemen, met name op de vele blanken die er nog zijn. Wie was deze Patrice Loe moemba? Was hij de gewillige en wrede zetbaas van het internati onaal communisme of was hij een Kongolees, een nationalist in hart en nieren, die met de inzet van zijn gehele persoon en zijn ongetwijfeld opmerkelijke gaven vocht voor de eenheid en onaf hankelijkheid van Kongo? Com munist was Loemoemba niet, al thans niet zoals dat zijn duistere handlangers Gizenga en Kashi- mura zijn, die in Moskou een ge degen opleiding hebben „geno ten". Loemoemba mag zich dan nolens volens in de armen van het internationaal communisme hebben laten drijven in zijn felle haat tegen de blanken kon hij nérgens anders terecht komen hij was op de eerste plaats een oprecht een overtuigd natio nalist, die bijzondere leiderscapa citeiten bezat, welke hij helaas op te onbezonnen en onverant woorde wijze heeft gebruikt. Hij was een primitief genie, dat een bezonken oordeel miste en dat zijn tegenstanders op de meest agressieve wijze te lijf ging. Hij wilde de macht en schuwde daar voor geen enkel middel, maar hij wilde ook één Kongo onder één Kongolees bestuur. Loemoemba had geen enkele reden om de Belgen om de hals te vallen uit dankbaarheid, zoals zoveel leiders van jonge staten geen reden hebben om de blan ken erkentelijk te zijn voor het reg.nie dat zij eeuwenlang over de „kolonie" hebben uitgevoerd; een regime, dat vrijwel nergens een opvoedende taak heeft uitge oefend, maar veeleer het beleid van de-Iaars-in-de-nek heeft ge volgd en zich daarom ook niet heeft bekommerd om gelijkbe- rechtig.ng of om een menswaar dige levensstandaard van de in heemsen; een regime, dat in heel veel gevallen met het epitheton „christelijk" rijkelijk hoog ge waardeerd was. Daarom hen Loemoemba in de fuik van het internationaal com munisme, zoals ook andere lei ders van jonge staten in het do delijk lokaas van Moskou hebben gebeten hebben moeten bijten. Maar Loemoemba accepteerde het communisme alleen als mid del om zijn eigen droom te ver wezenlijken. Of hij aan dit mid del op de duur niet bezweken zou zijn, is een andere vraag, waarop het antwoord altijd zal uitblijven. Zeker is echter, dat voor Gizenga en Kashimura het communisme geen middel is, maar doel. Wan neer deze beide van top tot teen rode figuren er dan ook in zullen slagen de plaats en het gezag van Loemoemba over te nemen, zal er voor Kongo een nog veel ban gere tijd aanbreken. Inmiddels heeft de Kongo- kwestie opnieuw heel duidelijk de machteloosheid van de UNO aan getoond; een machteloosheid, die door de Sovjet-Unie c.s. zoveel mogelijk wordt bestendigd en uitgediept. De UNO heeft de chaos en de totale ontreddering in Kongo, die met Loemoemba's dood een gevaarlijk en drama tisch hoogtepunt heeft bereikt, niet kunnen voorkomen. De UNO heeft een machteloosheid gede monstreerd, die niet alleen dwin gend vraagt om een reorganisatie van de bevoegdheden en de taak van dit orgaan, maar die vooral grote zorgen wekt voor de toe komst. Het is dan ook niet zo vreemd, dat de minister van bui tenlandse zaken van Katanga, Moenongo, de UNO het recht heeft ontzegd zich met de dood van Loemoemba te bemoeien. Waar was de UNO, toen in Hon garije Paul Maleter en Imre Nagy door de communisten werden vermoord? Waarom heeft de UNO niets gedaan toen koning Feisal van Irak werd vermoord en waarom heeft de UNO niets ondernomen tegen het uit de weg ruimen van oppositieleiders in Zuid-Amerika? Wat doet de UNO aan de dood van miljoenen mensen die omkomen in de con centratiekampen achter het IJze ren Gordijn? Deze en andere heel pijnlijke vragen stelde Moenongo en hij gaf er meteen 't antwoord op: omdat de UNO machteloos staat tegenover een groot en machtig land en niets durft on dernemen, wanneer de groot machten van deze wereld een vinger in het spel hebben. De ontluistering van de met zoveel verwachting en luidruch tige breedsprakerigheid in het le ven geroepen volkerenorganisa tie is nu zover voortgeschreden, dat er niets meer over is dan een lachwekkend en zorgwekkend ge raamte, dat luguber rammelend en zinloos heen en weer bengelt in de steeds dreigender politieke stormen. GEDAANTEWISSELING IN DE DETAIL-HANDEL De detailhandel ondergaat in onze dagen een gedaanteverwis seling, die in veel branches een explosief karakter draagt. Dat wordt duidelijk uit recente op merkingen van veel specialisten, maar ook uit haar omzet en winstcijfers. Onder meer heeft d'r. J. M. de Gruyter er een boekje over open gedaan in zijn nieuw jaarsrede. In zes branches stegen oe gemiddeld nominale inkomens van 1952 tot 1957 met 64 Dit is in de eerste plaats een gevolg van de gunstige conjunc tuur, maar ook wel degelijk van een zich snel wijzigende inko- mensstructuur. De consumptie van de brede massa stijgt van dag tot dag en zal nog meer terrein winnen. De groei van de omzetten enerzijds en de toeneming van de werkgelegenheid anderzijds heeft oe sanering van de 'detailhandel Bevorderd. Juridische banden knellen soms De flinke zakenmensen die zich werkelijk tot de kooplieden kun- en rekenen, bouwden hun za- aen uit. De minder met commer- „u v. £>av?n toebedeelden stapten t het winkelbedrijf en kozen 'n H, ii-s werknemer in het pro- UKtieproces. Hierdoor is de eco- I.or'a1Sf '{racht in de verschil- nae branches per vestiging toe- r nomen, waardoor een eventue- caacurrentie ook des te feller ordt gestreden ten bate van de consument. Anderaids zijn er nieuwe groe- 1' n detail listen aan de bestaande toegevoegd met een assortiment dat voorheen niet bestond. Deze groepen wensen zich niet te sto ren aan hetgeen er voorheen aan tradities in de kleinhandel was gegroeid. Het verkoopgesprek kreeg een geheel andere inhoud. De warenkennis-specialisten ra ken op de achtergrond, de voor lichters van nieuwe gebruiksmo gelijkheden zorgen voor nieuwe omzet-impulsen. Dit werkt ver frissend, omdat het economisch produktie- en verbruikstableau van heden niet meer past in dat van twintig jaar geleden. De wakkere detaillist van van daag met een geheel ander kos- tenschema dan zijn vader, pro beert een optimaal rendement uit zijn zaak te halen. Hij brengt een assortiment, waar zijn vroegere gildebroeders de neus voor zou den ophalen. Misschien keken die naar beroepseer of naar de geschiedenis, de thans aan bod zijnde kleinhandel dient zijn kos ten als richtsnoer te kiezen en daarmee zijn portemonnaie. Verschuiving niet te remmen Uit deze hoofdzaak bij een ver anderde kostengroepering vloeit de zelfbediening voort en de branchevervaging. Zij verwekt ook nieuwe specialisaties, louter omdat dit uit commerciële over wegingen voordeliger is. De geschetste ontwikkeling komt in botsing met het juri disch keurslijf, waarin de detail handel in de loop der jaren is in gekapseld, deels op eigen verzoek in een tijd toen niet-economische motieven tot bescherming dwon gen en de distributie een soort bedeling was geworden. Thans is 'n juiste distributie een dienende economische taak van de boven ste plank geworden, die zich aan juridische banden niet kan sto ren. Trouwens, op geen enkel ter rein is het mogelijk gebleken, maatschappelijke verschuivingen met wetsartikelen tegen te hou den. Dat zal ook op economisch gebied niet gaan. En hieruit vloeit de spanning voort die er bestaat tussen de moderne vor men van detailhandel en de ves tigingswet 1937. De werkelijkheid wijzigt zich Probeer 6ök die Rheumatlek van al te schndden. Heem Kruschen - om dat wondor lolt to beloven. veel sneller dan de aan papier toevertrouwde regels en voor schriften. Dr. de Gruyter heeft dit haarfijn uit de doekjes ge daan. De vestigingswet wil de koopman in een bestaand schema dringen, in branches, die econo misch gezien in de verouderde vorm geen toekomst meer heb- zen. Dit systeem zal even zeker verdwijnen als het oude gildesys- teem. Als de koopman aan het publiek kan bewijzen dat nieuwe combinaties, en hoezeer zijn die niet bepalend voor het onderne merschap, bepaalde voordelen bieden, dan moet de wetgeving zich daarbij aanpassen. Verfijnde taakverdeling De moderne detaillist laat zich leiden door kostenbudgetten die er bij stijgende personeelslasten en arbeidstijdverkorting steeds ingewikkelder uitzien. Hij wil inzicht hebben in die kostenverandering. Zijn bedrijfs economisch inzicht eist meer ver sterking tegenover een vermin derde aandacht voor produkten- kennis. We zouden kunnen zeggen dat er sprake is van een verfijning in de taakverdeling tussen fabri kant en distribuant. De eerste zorgt voor een consumptie-klare fabricage, de laatste voor de ver deling tussen verbruikers. Een verschijnsel van voortschrijden de arbeidsverdeling, dat de wet gever op een of andere wijze moet legaliseren. De strijd rond de arbeidstijd verkorting en de uren van win kelsluiting cirkelen om hetzelfde probleem. De ondernemers inte resseren zich hier niet voor de juridische juistheid ten opzichte van de zuiver distribuerende taak die zij moeten vervullen. In de naaste toekomst zal dit nog tot herhaalde spanningen lei den. De winkelsluiting zal zich moeten aanpassen aan geheel nieuwe koopgewoonten en koop tijden. zoals de consumenten dat wensen. In personeelskringen wil men het bestaande behouden en een nieuwe urenindeling maken op het huidige schema, waarbij bijvoorbeeld avondarbeid uit den boze wordt geacht. Wanneer de meerderheid van de consumenten van mening is, dat bij een in 't algemeen verkor te werkweek een of meer koop avonden nodig of gewenst zijn, dan heeft de distribuerende han del en allen die daarbij betrok ken zijn, zich aan te passen. Dit past ook geheel in het kader van de drang naar kostenbesparing met^ behoud van service. Maar in een tijd van revolutio naire verandering mogen wij niet Mijnhardt's Zenuwtabletten verwachten dat de kruitdamp van vandaag op morgen zal op trekken. Daar is tijd voor nodig. Wanneer de gewijzigde gang van zaken in de distributie weer meer tot een evenwicht heeft geleid, mogen wij verwachten dat uit eindelijk alle daarbij betrokkenen er de vruchten van zullen pluk ken. LOEMOEMBA VERMOORD Ex-premier op geheime plaats begraven De troepen van de Verenigde Na ties in Kongo zijn in staat van alarm gebracht onmiddellijk nadat de Ka- tangese regering vandaag had bekend gemaakt, dat ex-premier Loemoemba is vermoord. Tsjombe's minister van binnenlandse zaken Moenongo deel de mee, dat bewoners van een dorpje Loemoemba en zijn twee medegevan genen tijdens hun vlucht om het le ven hadden gebracht. Hij noemde het dorp niet, zo zei hij, omdat hij het wilde beschermen tegen wraak van Loemoemba's volgelingen. De lijken zijn door drie ministers van Katanga herkend. Ze zijn begraven op een Hammarskjöld vraagt onderzoek Secretaris-generaal Hammerskjöld van de Verenigde Naties heeft een onmiddellijk internationaal onderzoek gevraagd naar de dood van Loemoem ba. De Veiligheidsraad heeft de de batten over Kongo verdaagd, opdat de leden het nieuws over de moord kunnen bestuderen. De Amerikaanse president Kennedy heeft verklaard zeer geschokt te zijn door de berich ten. De Belgische ambassadeur bij de Verenigde Naties liet weten, dat zijn land de dood van Loemoemba betreurt. Hij voegde er aan toe, dat de Belgen in Kongo er niets mee heb ben uit te staan. Het komt nogal eens voor, dat jonggehuwden intrekken bij be jaarde mensen. Het is veelal niet omdat zij op bejaarden gesteld zijn, maar wel gebeurt het vaak met de gedachte, dat als die „ou den" komen te overlijden of in een bejaardentehuis worden op genomen, het jonge stel meent de beschikking te zullen krijgen over de gehele woning en aldus royaal kan komen te wonen. Dat dit in sommige gevallen gepaard gaat met plagerijen e.d. om het de oudjes lastig te ma ken en ze eerder weg te werken, komt helaas niet zelden voor. Gegooi met deuren, radio te hard, versjouwen met meubels en wat al meer bedacht kan worden om lawaai te maken, wordt te baat genomen om de „oudjes" de stui pen op het lijf te jagen, opdat zij zullen trachten onderdak te vin den in een der bejaardentehuizen. Natuurlijk is dit een minder waardig gedoe, maar... een geluk daarbij is dat het kwaad zichzelf straft, want het is helemaal niet zeker, dat het jonge stel zal kun nen blijven zitten en aangewezen worden als hoofdbewoners van het pand. Deze onderhuurders vergeten één ding en dat is, dat zij afhan kelijk zijn van de hoofdbewoner. Gaat hij weg, dan moet de onder huurder er ook uit, natuurlijk met inachtneming van de beslis sing van de kantonrechter, op wie de huiseigenaar een beroep kan doen. Vrijwel steeds komt dat vonnis er. Wij willen in dit artikel de ou dere hoofdbewoners, die al dan niet uit goedheid jonge mensen onderdak verlenen, op het hart drukken bij pesterijen enz. de hulp in te roepen van een (kan ton) gerechtsdeurwaarder met 't verzoek ontruiming van 't pand te willen verzoeken aan de kan tonrechter. Natuurlijk, het kost een paar centen, maar het is be ter en verstandiger wat geld uit te geven, dan voortdurend bloot te staan aan onhebbelijkheden. Bij oude mensen intrekken kan riskant zijn, want zodra een hoofdbewoner vertrokken is, mist de onderhuurder de bekende „huurbescherming". Dat de onderhuurders er op speculeren, dat een hoofdbewo ner van plan is spoedig zijn in trek te gaan nemen in.een be jaardentehuis en dan zal verge ten de huur op te zeggen, ligt er dik bovenop en het is om deze reden, dat de oudere hoofdbewo ners er goed aan doen bij vertrek de huiseigenaar kennis te geven van het vrijkomen van het huis. Dan kan de huiseigenaar zijn maatregelen nemen en de onder huurder desgewenst de huur op zeggen, ook al is de onderhuur der doorgaans genegen de huur te blijven doorbetalen. Komt de (oudere) hoofdbewoner er ach ter, dat de onderhuurder met de ze gedachten rondloopt, dan kan hij dit een onderhuurder even vertellen en hem er op wijzen, dat hij de huur zal opzeggen zo dra hij de woning verlaat. Dit zal dan een vingerwijzing zijn voor de onderhuurder, dat hij niet te veel grappen moet uithalen. Zo n onderhuurder maakt wer kelijk 'geen goede beurt bij een kantonrechter, want laten ze maar gerust aannemen, dat deze magistraat het verre van aange naam zal vinden dat' dergelijke minderwaardige praktijken wor den toegepast. Ook een bejaarde heeft recht op een ongestoord le ven, vooral ook al uit menselijke overwegingen. Het onbehoorlijke gedrag van de onderhuurder kan hern duur te staan komen en dat is maar goed ook. Oudere hoofdbewoners, laat niet met u spotten, wees bij de pinken, het is in het belang van uw welzijn. Gun uw onderhuur der zijn vrijheid, maar eis even eens uw eigen vrijheid op en be waak deze als een kostbaar bezit. dellijk gevolgd en eveneens het aftre den van de secretaris-generaal geëist. De Russische aanval op Hammars kjöld ging gepaard met een serie eisen, betreffende Kongo. Rusland wenst, dat het optreden van de UNO in Kongo binnen een maand wordt beëindigd, dat alle buitenlandse troe pen uit Kongo worden teruggetrok ken, dat de Verenigde Naties België zullen veroordelen wegens moord op Loemoemba, dat alle Belgen in Kon go, burgers zowel als militairen, on middellijk worden ontwapend en het land uitgewezen, dat alle militairen onder bevel van president Tsjombe en generaal Moboetoe worden ontwa pend en dat Tsjombe en Moboetoe worden gearresteerd en berecht als de moordenaars van Loemoemba. AANVALLEN OP BELGISCHE AMBASSADES In talrijke steden van Europa, Azië en Afrika is dinsdag heftig gede monstreerd tegen de moord op Loe moemba. Vooral in Moskou en Bel grado moesten de gebouwen der Bel de demonstranten. Enkele oproepen door luidspreker-wagens waren vol doende om aan de „spontane" beto ging een einde te maken. Ook herrie in Amsterdam Ruim twee honderd communisti sche jongeren hebben dinsdagavond een uur lang slag geleverd met de Amsterdamse politie. De ANJV-ers (leden van het Alge meen Nederlands Jeugd Verbond) wilden het Belgische consulaat-gene raal aan de Johannes Vermeerstraat bestormen. Zij gebruikten ongeveer zestien meisjes als „schild". Toen zij bij het Museumplein door zeventien agenten onder leiding van de inspec teur L. Bakker werden opgevangen en met de gummistok verspreid, trok ken de oproermakers met spandoe ken gewapend naar de Leidsestraat. Daar werden bij een hevige vecht partij twee agenten gewond. Het doel van de demonstratie was duidelijk. Op de spandoeken en de borden waren foto's van Loemoemba BIJ ELK REUZENPAK plaats die geheim zal worden gehou den, om te voorkomen dat er een soort bedevaartsoord zou ontstaan. Moemoengo zei, zeer goed te be seffen, dat de Katangese regering van moord beschuldigd zal worden. Hij leek zich daarover echter niet veel zorgen te maken. De dorpelin gen die de moord hebben begaan, zullen de beloning krijgen die door de regering was uitgeloofd voor op sporing van de vluchteling „Ze zijn misschien wat overijld te werk ge gaan", aldus de minister, „maar dat is vergeeflijk, omdat de vluchtelingen gewapend waren." SOVJET-UNIE BREEKT MET HAMMARSKJöLD De Sovjet-Unie is op het ogenblik druk doende, de aanval op de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, die premier Kroesjef in september van het vorig jaar hoogst-persoonlijk inleidde, af te ronden. De regering in Moskou heeft gisteren officieel verklaard, dat zij Hammarskjöld niet langer erkent als functionaris van de volkerenor ganisatie en dat zij alle betrekkingen met hem verbreekt. Tsjechoslowakije heeft het Russische voorbeeld onmid- gische ambassades het ontgelden. In de Zuidslavische hoofdstad bleef er van de hele inventaris van het gebouw praktisch niets heel. In Moskou wa ren het enige honderden Afrikaanse studenten, die met de betoging be gonnen. Later werden ze geholpen door duizenden Russen. Stenen ver nielden hier alle ruiten van de am bassade. De politie greeij pas in toen de studenten een deur forceerden om naar binnen te dringen. De auto van de ambassadeur werd vernield en de muren van het gebouw werden be smeurd met rode en groene verf. Uren later verspreidde de politie geplakt en „Kongo moet vrij" weer kaatste tegen de huizen van de bin nenstad. TARIEF-VERLAGING BIJ DE K. L. M. De K.L.M. zal binnenkort nieuwe tarieven vaststellen voor het transat lantisch vrachtvervoer. Het nieuwe tarievenstelsel, dat deels een vereen voudiging en deels een verlaging van het nieuwe tarievensysteem betekent, gaat op 10 april in, tenzij voor die tijd tussen de luchtvaartmaatschappij en, aangesloten bij de IATA, over- 4118 h i "De cho van het Zuióen Uitgever Waalwykse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Ge zult Uzelf 'n ander mens voelen, jeug diger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiverheden in Uw bloed, door Kru- schen's vijf minerale zouten losgemaakt en afgevoerd, verdwijnen ook die Rheumatische pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor dat monter lenig gevoel. helpen U er overheen Radion

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1