wAAlwijkse en LanqstRAAtse cour Ant Nederland en Europa BINNEN- EN BUITENLAND MASSALE BELANGSTELLING Bil OPENING „KOMBI'-WARENHUIS Dames flanel cloqué PYAMA'S 'n v. MAAREN's BRIL BINNENLAND DRONKEN MAN REED DAME AAN EN HOND DOOD „De victorie van het concern Klerkx" „Grote hoeksteen voor winkelbestand van Waalwijk" Blijf „KNAP" en zie „BETER" met SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER, VOORAL DOOR DE MIST STROOM VAN GELUKWENSEN Daadkracht en visie Vele gelukwensen Geschiedenis H. VAN HERWIJNEN MAANDAG 20 FEBRUARI 1961 84e JAARGANG No. 15 e tcho vAn het Zui6en S||tgSSe Stoomdrukkerij «tla-wijKse Antoon Tielen 'li eu e 2 x per week ^lofdredacteur: JAN TIELEN Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" n» conferentie te Parijs van de Lngshoofden en ministers van landse zaken der zes EE.G.- Ln heeft heel wat stof in klem- Kropa doen opwaaien. „Nederland lid het been stijf" stond daarover Eïkelijk als kop in Nederland- "bladen. En ja, dat hebben prof. nc Ouay en mr. Luns zo goed mo- Bffik gedaan. Maar Nederland was p enige van de zes, die zich tegen plannen van De Gaulle bleef verweren en het heeft op stuk van aken niet anders kunnen bereiken, dan dat de definitieve beslissing ver de plannen drie maanden uit gesteld werd en er in mei in Bonn jen nieuwe conferentie over wordt fat bedoelen die plannen nu en vaarom is Nederland er zo tegen 'ekant' De plannen van De Gaulle 'omen neer op de stichting van een o politiek secretariaat der zes lan- ien van klein-Europa, dat conferen- ies van de regeringshoofden, als iu te Parijs is gehouden, zal voor leiden, maar dat daardoor auto- natisch een politiek machtslichaam Gordt, te Parijs gevestigd en met iterke Franse invloed hierop. De Gaulle wil zo een Europese nacht scheppen, onder leiding van frankrijk en west-Duitsland, die dus de internationale- en econo mische politiek der deelnemende zes regeringen zal gaan beïnvloe den, Dit komt in feite neer op een sterk gebonden bondgenootschap onder leiding van de twee grootste ieelnemers, maar niet op een poli- iek-parlementair verenigd Europa. Bij het plan van De Gaulle staan de zes naties geen souvereine rech- ,en af aan een supra-nationaal Eu ropees lichaam, van een Europees «rlement is dus ook geen sprake, naar de politieke beslissingen wor tel genomen in een raad van rege- ingshoofden, in welke raad ieder sn stem heeft. De beslissingen van raad moeten de regeringsleiders [an maar in overeenstemming bren gen met hun nationale politiek en in hun parlement verdedigen. Het komt in de praktijk neer op vorming van een Europees con- inentale macht, onder leiding van ankrijk, momenteel daarbij ge- mi door west-Duitsland. Het be- ikent tevens een nauwere afslui- van de landen van de Zes (E. E.G.) van die van de Zeven (EFTA) En juist dat is voor Nederland het meest funeste punt. Nederlands eco- lomie steunt immers voor een zeer lelangrijk deel op zijn handel met indere landen, meer nog dan op ijn industrie. En onder die andere inden neemt Engeland een voorna- 1e plaats in. Door zijn verbindingen met het gemenebest is het Engeland niet goed mogelijk lid te worden van de E.E.G., waarom het als tegenwicht zeven andere Europese landen ver enigde in een eigen, wat lossere binding. De hoop op samenwerking tussen Engeland en de E.E.G. bleef echter bestaan en daarmede op een Europese binding in groter verband, hetgeen voor Nederland ook van eminent belang is. Het standpunt dat Nederland hier verdedigde was zeer juist, principi eel en Europeesch gedacht en het is jammer dat geen andere partner ons land bijviel zelfs niet van de Benelux. Daarbij kwam dat de grote kwestie waarover Frankrijk en Duitsland het eens waren geworden, niet vooruit bekend was, maar plots ter tafel werd gebracht. De vorming van het „Europa der zes vaderlanden", zoals De Gaulle dat nu voorstaat, zal in de praktijk meer neerkomen op een machtsvor ming tegenóver, dan mét Engeland. Het is immers een historisch feit dat Engeland immer een tegenstrever is geweest van het Europese land dat op het continent de macht in han den dreigde te nemen en omge keerd. Nu die macht dus door de zes E.E.G.-landen, onder aanvoering van Frankrijk, zal worden gevormd, zal dit eerder een verwijdering dan een toenadering tot Engeland tot gevolg hebben. Iets waar de belan gen van Nederland zeker niet mee zijn gediend. Deze politieke machts vorming onder leiding van Frank rijk en west-Duitsland verhindert Engeland nog meer om tot een nau were samenwerking met de E.E.G. te komen. Dat kan ook voor de mili taire samenwerking in NAVO-ver- band, waarvoor juist ook op meer politieke binding werd aangedron gen, tot een moeilijker situatie lei den. We vrezen, dat het verzet van Ne derland tegen De Gaulle's plannen straks in mei toch het loodje zal moeten leggen. We staan daarin he laas alleen en we kunnen er de E;E.G. niet meer voor uitlopen. Misschien dat een gebaar van En geland de kansen nog doet keren? Anders zullen we ons dus moeten instellen op een zuiver continentale politiek, waarbij onze overzeese handels belangen wel eens in de verdrukking kunnen komen. Maar alles is nog niet verloren, de Nederlandse deputatie heeft het tenminste zover gebracht dat in mei in Bonn een nieuwe bijeenkomst plaats vindt; er is dus tijd voor be raad en bespreking. H. van W. HOGERE OMZETTEN BIJ MIDDENSTAND IN 1960 In't verslag over 1960 van de Ne- (lerlandsche Midden standsbank fcaarin aandacht wordt gewijd tan de positie van het midden- en kleinbedrijf, wordt gezegd.dat Be vooral door gestegen loonni- peau en werkgelegenheid toege nomen koopkracht van de Ne derlandse bevolking een gunstige invloed uitoefende op dc in de middenstand behaalde bedrijfsre- nltaten. De vergrote koopkracht eidde tot hogere consumptieve lestedingen, die de geldomzet- ■en in vrijwel alle branches de den stijgen. De cijfers laten zien, dat de j°P net terrein van genotmiddelen en meer duurzame gebruiksgoe deren werkzame bedrijfstakken de sterkste stijging van de geld- omzetten wisten te boeken. Dit verschijnsel bevestigt de alom te fonstateren welvaartstoeneming. In de detailhandel in meubelen en aanverwante artikelen kon de geldomzet zich na twee jaren van achteruitgang in 1960 flink her stellen. Tegenover een gunstige omzetontwikkeling stonden ech ter aanmerkelijke kostenstijgin- ifph die in het algemeen niet in Pe prijzen konden worden door- wrekend. Daarom moet worden betwijfelcl of de bedrijf suitkom- f en die van 1959 zullen overtref- ien. Voor zover thans valt te be oordelen, zullen middenstands- iwernemingen met naar verhou- Ping weinig toegenomen omzet- poeveelheden, gelijke of lagere i-i i cijfers te zien geven. De op metende schaarste aan arbeids- rachten leidde tot een strijd op e arbeidsmarkt om personeel te tiT\ behouden. Behalve andere vraagstukken ?eg vooral de concurrentiepo- 7; ',e.van de middenstand ten op- van het grootbedrijf ruime Met name de neiging van I Paniek tot het kopen tl»,. U1'eirn'0pende artikelen on- dak leidt er toe, dat aan pte bedrijfseenheden dc voor- hiiitlvyordt gegeven. Binnen- en uui«nlandse warenhuizen probe ren ook buiten de grote steden een filialenstelsel in ons land op te bouwen. Nochtans is er, volgens de di rectie van de Nederlandsche Mid- denstandsbank, geenszins aanlei ding om de toekomst van 't mid den- en kleinbedrijf in sombere lijnen af .te tekenen. Een herori ëntering en aanpassing aan ge wijzigde omstandigheden is even wel noodzakelijk. Over de arbeidsmarkt-ontwik keling zegt het verslag nog: in dien de huidige spanningen op de arbeidsmarkt zich in 1961 zouden continueren of zelfs nog zouden worden versterkt, kan gemakke lijk een situatie ontstaan, waarin de stijging van de arbeidsproduk- tiviteit bij de mutaties in 't loon peil ten achter blijft. Zes weken gevangenisstraf en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, dit laatste met aftrek van de tijd, dat hij zijn rij bewijs al had moeten missen, heeft de chauffeur J. de B. uit Tilburg opgelegd gekregen van de Bredase rechtbank wegens het rijden in een auto onder invloed van drank. Dit rijden was gebeurd op 12 november in de Emmastraat. Daar had verdachte met zijn au to rare capriolen gemaakt, zo raar dat een vrouw met een kind achterop de fiets ten val was ge komen. Ook had verdachte een hond doodgereden, doch dit laat ste werd door hem toegeschreven aan een voor hem noodzakelijke uitwijkmanoeuvre in verband met 'i plotseling uit een zijstraat komen van een andere auto. In het requisitoir zei de offi cier dat verdachte in 't verleden reeds tweemaal was veroordeeld voor het rijden onder invloed van drank. „Blijkbaar wil verdachte het niet leren", aldus de officier. „De straffen zullen zwaarder moeten worden^. De eis was zes weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van rijbevoegd heid. In het pleidooi zei mr. v. d. Heuvel dat zijn" cliënt al 33 jaar achter het stuur zit. Inderdaad had hij nu gedronken maar daar bij diende te worden opgemerkt dat het niet tijdens zijn werk was gebeurd. De raadsman bepleitte uiterste clementie ten aanzien van de ontzegging, daar verdach te zijn rijbewijs nodig heeft om zijn werk te houden. CARNAVALSONGELUK FATAAL AFGELOPEN In het Algemeen Burgergast huis te Bergenopzoom is donder dagmorgen de 48-jarige heer A. Bruggeman overleden aan de brandwonden, die hij dinsdag op liep toen zijn carnavalscostuum vlam vatte, vlak voordat hij met een muziekkorps zou meetrekken in de optocht te Bergenopzoom. Het slachtoffer was adjudant- hrigaciecommandant van de Ko ninklijke Marechausse te Hoo- gerheide. Als bestuurslid van eni ge verenigingen bekleedde de hr. Bruggeman een vooraanstaande plaats in de dorpsgemeenschap. Zo was hij plaatsvervangend di recteur van de fanfare „De Scheldezonen" de carnavalsgroep waarvan de costuums in brand vlogen. De heer Bruggeman was gehuwd en vader van twee kin deren. De toestand van de overi ge slachtoffers van de brand is redelijk. BRAND BIJ ROMPA IN TERHEIJDEN Donderdag brak tegen vhalf twaalf een felle brand ui tin een van de bedrijfscompiexen van de fa. Jac. Rompa en Zn. aan de Bredaseweg. Hoewel de toestand zich zeer ernstig liet aanzien en de brandweergroep uit Wagen berg werd opgeroepen, wist de brandweer uit Terheijden, bijge staan door enkele helpers uit het bedrijf, zoveel water in het ge bouw te jagen dat de brandweer uit Breda geen hulp meer hoefde te verlenen. Binnen een half uur was het gevaar bezworen. DEN BOSCH, Vughierstraat 25 TILBURG, Markt 32 BREDA, Nw. Ginnekenstraat 23 De rijkspolitie was aanwezig o.l.v. adjudant Seegers, evenals 't voltallige gemeentebestuur. De oorzaak ligt waarschijnlijk in grote onvoorzichtigheid van een der arbeiders. De schade aan de gebouwen alleen al, waar de spuiterij van het leder- en sport- warenbedrijf gevestigd was, zal naar schatting 30 a 35 duizend gulden bedragen. De schade aan materialen, die zeer hoog moet zijn, kon nog niet bij benadering worden opgegeven. BELANGRIJKE BESLISSINGEN IN AMSTERDAM In de donderdag te Amsterdam gehouden vergadering van de Europese Voetbal Unie hebben de vertegenwoordigers van de EVU, het Inter-League Comité en het Mitropa Comité hun goed keuring gehecht aan een schema voor het voetbal in Europa. Een commissie bestaande uit de secretarissen van de Europese competities, zal door het bestuur worden aangewezen teneinde te kom^n tot het samenstellen van een Europese wedstrijd-agenda. Een commissie van advies, be staande uit 3 leden van het EVU- bestuur en 3 leden van het Inter League Comité, zal kwesties, die zch eventueel voordoen, behan delen. Het verkeer heeft donderdag weer enige doden geëist. In de meeste gevallen speelde de mist bij deze ongelukken een rol. On der de slachtoffers bevindt zich ook een inwoner van Oisterwijk. Deze, de 41-jarige heer G. J. K. Simons, reed donderdagmorgen om 11 uur op de rijksweg bij Kruiningen. Bij 't inhalen kwam hij in frontale botsing met een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto. De heer S., die door de mist waarschijnlijk de tegenligger niet heeft opge merkt, werd bij de botsing ge dood. Hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. Het oudste kind is 15 en het jongste 8 jaar. Zijn beroep was fabrikant van schoolmeubelen. Donderdagmiddag reed de 34- jarige J. Verhoeve in Beilen met zijn paard en wagen ©en onbe- maakte overweg op. De passeren de trein greep hem. Hij was op slag dood. Op een niet beveiligde overweg tusen Wychen en Nijmegen bot ste donderdagmiddag een bestel- „Het gemeentebestuur van dering voor Uw sprankelend nemingslust en Uw bijzond gestalte hebben gekregen in victorie van het concern Aldus burgemeester Teijssen de officiële opening van het bi", waarvoor een massale m. werd bijgewoond dood de d. Hurk, die 's morgens de verricht. Waalwijk heeft zeer grote waar initiatief, Uw onbeperkte onder- ere handelsgeest, die vandaag hier wat ik zou willen noemen „De Klerkx". van Waalwijk j.l. donderdag bij monumentale warenhuis „Kom- belangstelling bestond en die o. HoogEerw. Heer Deken dr. B. v. inzegening van het gebouw had Nadat de kleine blonde Grace de Wilt-Klerkx burgemeester Teijssen een sierhamer had overhandigd, deed Waulwyks eerste burger met drie hamerslagen een provisorisch opge richte wand terugwijken, terwijl op hetzelfde ogenblik de vol le verlichting aansprong en ae gehele riante parterre-afde ling openlag. Het was drs. H. Grijseels van het reclame- en advertentiebu reau van die naam uit Rotterdam die om twee uur de talrijke geno digden in een ruimte voor de hierboven genoemde provisori sche wand welkom heette, in het byzonder burgemeester Teijssen en Deken B. v. d. Hurk. De heer Grijseels bestempelde het waren huis „Kombi" als een nieuwe fa se in de ontwikkeling van het Klerkx-concern. „Uw gedachten zulien vandaag ongetwijfeld te ruggaan naar het verleden, toen gij in Waalwijk de basis hebt ge legd voor het concern, een begin slechts van wat in de loop der jaren aan uitbouw en uitbreiding kon worden gerealiseerd. Het zal een terugblik van trots, dank baarheid en voldoening zijn, niet alleen voor U, maar ook voor Uw echtgenote, Uw dochter en uw zonen en allen die U dierbaar zijn", aldus de heer Grijseels, die verder in het kort de ontwikke ling van het Klerkx-concern schetste. Burgemeester Teijssen bracht op enthousiaste wijze zijn waar dering en vreugde over de tot standkoming van het „Kombi"- warenhuis naar voren. „Het ge meentebestuur is bijzonder ver heugd over de totstandkoming van dit warenhuis dat aan Waal wijk een bijzondere klank geeft en de naam van Waalwijk in bij zondere mate uitdraagt" aldus burgemeester Teijssen, die ver der uiting gaf aan zijn respect voor het werk en de persoon van de heer Piet Klerkx, de grondleg ger en de grote stuwende kracht van het concern. „Zonder Uw voortdurende daadkracht en visie zouden wij vandaag niet bijeen zijn om dit imposante warenhuis te openen. In korte spanne tijds hebt gij de kracht opgebracht aan het concern belangrijke hori zontale uitbreidingen te geven. Dit warenhuis is op de eerste plaats verbonden met Uw per soonlijkheid, Uw daadkracht en Uw feilloos gevoel voor zaken doen. In breder verband gezien mogen we dit warenhuis als de nieuwe ongekende hoeksteen voor 't winkelbestand van Waal wijk zien. Het gemeentebestuur heeft met belangstelling en waardering de bouw van het warenhuis ge volgd, waaraan architect Edm. Nijsten een conceptie heeft ge schonken, waarop U trots moogt zijn." Ten slotte zei burgemeester Teijssen: „Dit warenhuis heeft de potentie om kopers uit wijde omgeving tot zich te trekken en wanneer ik aan de naam „Kom bi" de betekenis zou mogen geven van „Kom binnen", dan wil ik de hoop en de wens uitspreken dat velen door de deuren van dit mo dernste warenhuis van Europa binnen zullen gaan." Hierna overhandigde de par mantige Grace de Wilt-Klerkx burgemeester Teijssen de hamer, waarmee de burgemeester de wanden, die de winkelruimte aan het oog onttrokken, geruisloos deed terugwijken. Diverse sprekers, employé's van het Klerkx-concern, brach ten hierna hun gelukwensen en hun bewondering en waardering voor de indrukwekkende uitbrei ding naar voren. De heer C. Voogd deed dat na mens het gehele Kombi-perso- neel. Hij zegde de heer Klerkx al le medewerking en toewijding toe. „We zullen alles doen wat redelijkerwijs van ons mag wor den verwacht, om er een „eigen" Kombi van te maken." De heer J. Coenen, chef van het filiaal te Maastricht, bracht in het bijzonder zijn grote bewon dering voor de moed, het initia tief en het doorzettingsvermogen van de heer Klerkx onder woor den. Namens de meubelzaak van Piet Klerkx in Waalwijk werd 't woord gevoerd door de chef, de lieer A. Gravenlijn, die in dezelf de geest zeer waarderende woor den sprak. De heer Chr. Klerkx, die de leiding heeft van het Waalwijkse meubelverkoopbedrijf, schetste in een toespraak in het kort de ont wikkeling van het Klerkx-con cern. De heer L. Harms, bedrijfs leider van het Komhi-warenhuis, sloot de rij van sprekers met een woord van dank namens de di rectie tot allen die hadden mede gewerkt aan de totstandkoming van het Komhi-warenhuis, in het hijzonder tot burgemeester Teijs sen en in hem tot het gemeente bestuur, tot Deken v. d. Hurk, tot architect Edm. Nijsten, tot de aannemers Coppens-van Huiten en tot alle onderaannemers. Ook dankte hij voor de fraaie ge schenken, die verschillende spre kers hadden aangeboden en ten slotte richtte hij een woord van dank tot allen, die bij de opening van hun belangstelling hadden blijk gegeven. Na deze officiële openings plechtigheid mocht de kleine Grace de Wit-Klerkx de hamer met inscriptie, waarmee de ope ning was verricht, als blijvend aandenken aan burgemeester Teijssen aanbieden en aan me vrouw Teijssen een zware glazen sierschaal met bloemen. De talrijke genodigden kregen hierna gélegenheid om de familie Klerkx geluk te wensen en het gebouw te bezichtigen. En zeer terecht waren alle aanwezigen diep onder de indruk van deze nieuwe uitbreiding van het Klerkx-concern, waar ca. 50 da mes werkzaam zijn. Naar ons werd medegedeeld, zal het niet bij deze ene hypermoderne uit breiding blijven. In de toekomst zal ook het westen van het land kunnen kennis maken met een nieuwe vestiging van hef Klerkx- concern. In de bestaande vestigingen van het Klerkx-concern zijn mo menteel ca. 150 mensen werk zaam, waarvan ca. 50 in het wa renhuis „Kombi" en ca. 45 in de eigen Waalwijkse meubelfabriek aan de Hertog Janstraat. Voor de verdere uitbreiding wan het concern staat de dynami sche persoonlijkheid, de enorme ondernemingslust en dc eminen te handelsgeest van de heer Piet Klerkx borg. Evenals de stichters van zove le andere grote concerns is ook de heer Piet Klerkx op eenvoudi ge wijze en van onderafaan be gonnen. Piet Klerkx in 1904 te Waalwijk geboren begon zijn loopbaan in de meubelhandel van zijn vader. Op 1 febr. 1930 vestigde hij zich zelfstandig in Waalwijk en legde daar de grond slag voor het momenteel indruk wekkende concern, daarin op doortastende wijze bijgestaan door zijn echtgenote. De eerste winkel was in het pand Grote straat 71 gevestigd, van waaruit in 1934 op nr. 147 een groter pand betrokken werd. Als tweede bedrijf volgde daarna een textiel- detailhandel en later het „Ge schenkenhuis". In 1944 kreeg de heer Klerkx de beschikking over een door een V-l verwoest pand in de Grotestraat en in 1945 ver rees daar 't grote ineubelhandel- complex Grotestraat 299, waar tegenover thans Kombi is gele gen. Intussen rijpten plannen om hel pand Grotestraat 220, waai de textielzaak was gevestigd, om te bouwen tot een warenhuis met vele afdelingen. De plannen wa ren reeds kant en klaar, de aan besteding was al geschied en het oude pand was reeds gesloopt, toen van de zijde van het kerk bestuur van St. Jan het voorstel tot grondruil kwam. Het kerkbe stuur wenste de grond van per ceel Grotestraat 220 toe te voegen aan het terrein van de Waalwijk- se St. Janskerk en bood onder bepaalde voorwaarden in ruil hiervoor aan het terrein op de hoek Grotestraat-Wilhelminastr. waar dan thans het warenhuis Kombi is verrezen en met de fraaie winkelpanden aan de overzijde van de Wilhelminastr. een prachtg en modern koopcen trum vormt. De heer Klerkx wordt in de exploitatie van zijn bedrijven in tens bijgestaan door zijn echtge note en zes kinderen. De oudste, Bert, leidt het tweede meubelver koopbedrijf, dat in 1953 in Maas tricht werd gevestigd. Hij wordt hier o.m. bijgestaan door zijn jongste broer Jozef. De echtge noot van dochter Riet (mevrouw de Wilt-Klerkx) werkt mee in de Waalwijkse meubelzaak, als mede in het nieuwe warenhuis. Hennie Klerkx, die aanvankelijk in de Waalwijkse meubelzaak werkzaam was, is geheel naaf Kombi overgegaan en zoon Chris heeft de leiding van het Waal wijkse meubelverkoopbedrijf. Zoon Piet ten slotte heeft als taak de zorg voor de ontplooiing van het meubelverkoopbedrijf dat sedert 1 febr. 1960 te Almelo' is gevestigd. De 1ste februari schijnt voor de heer en de gehele' familie Klerkx wel een bijzonder geluk brengende datum te zijn auto tegen een trein. De auto werd zwaar beschadigd, maar de chauffeur kwam er zonder let sel af. De 84-jarige heer K. Alberts uit Oldebroek raakte op de rijks straatweg Amersfoort-Zwolle de weg kwijt. Hij kwam op de rij baan terecht, werd door een vrachtwagen gegrepen en over leed onmiddellijk. Op de Dominee van Dijkweg in Doetinchem is het 12-jarige meisje Johanna Hendriksen om het leven gekomen. Het meisje reed per fiets naar school en raakte aan het slingeren. Zij viel, werd door een vrachtauto gegre pen en was op slag dood. PROF. ROMME NAM ONTSLAG ALS LID VAN DE TWEEDE KAMER De 64-jarige prof. mr. C. P. M. Romme, die bijna vijftien na-oor- logse jaren de katholieke politiek in Nederland leidde, heeft vrijdag zijn politieke loopbaan afgesloten. Zijn Iets nieuws Stationsstraat 78, Telefoon 3195 Waalwijk gezondheid zal, verwachten zijn doktoren, na een paar weken va kantie op de Canarische eilanden, zijn hersteld, maar niet voldoende voor het zeer zware werk, dat hij verzette. Daarom maakte prof. Romme vrijdag een zware gang naar het Binnenhof. Hij ging naar zijn vriend, kamervoorzitter Kor- tenhorst en overhandigde hem de volgende brief. „Tot mijn leedwezen ben ik tot het besluit moeten komen mijn lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te beëindigen. De mij behandelende doktoren heb ben mij veroorloofd en aangeraden binnen enige tijd weer aan 't werk te gaan, maar zij hebben mij daar bij met klem in overweging gege ven, mij voortaan te beperken tot een normale dagtaak. Vermits het werk van fractievoorzitter voor mij deze grens te buiten gaat en moet gaan, ben ik tot mijn bovenvermel de conclusie gekomen. Mitsdien be ëindig ik hierbij mijn lidmaatschap van uwe Kamer. Het zij mij ver oorloofd, de gelegenheid te benut ten, om uiting te geven aan mijn grote dankbaarheid voor alles wat ik in de tijd van mijn Kamerlid maatschap heb geleerd en onder vonden." Prof. Romme ging ook naar pre mier De Quay, zodat het kabinet, dat vrijdags altijd vergadert, spoe dig op de hoogte was. 's-Avonds om zeven uur werd het nieuws wereld kundig en sloeg in Den Haag in als een bom. De brief van prof. Romme komt op tijd om dinsdag als de Tweede Kamer van wintervakantie terugkomt aan het begin van de vergadering te worden voorgelezen.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1