MGR. R00IJACKERS L Gemeenteraad Sprang-Capelle W- Juut ASSISTENT van de DIRECTIE Uw woning bij Uw werk biedt Boele Bolnes WQNINGRUIL isiar lïjmegen een bezield herder en bekwaam leider Hypotheekgelden BONTMANTELS JANSEN Muziekhandel SMELTERSBAAS 3 Abonneert U op dit blad! Provinciaal nieuws DE TILBURGSE SCHOUWBURG Op donderdag maart wordt het filmtheater „Studio" de kleine zaal feestelijk geopend met de nieuwste film van Ingmar Bergman „Het gezicht". Dc officiële opening van de schouwburg op 1 maart zal bij gewoond worden door niet min der dan drie ministers en drie staatssecretarissen, n.l. premier De Quay, de ministers Van Rooy en Toxopeus en de staatssecreta rissen Scholten, Stubenrouch en Schmelzer. Voorts zullen aanwe zig zijn de bisschop van 's Bosch, mgr. W. Bekkers en de burge meesters van Den Bosch, mr. R. Lamjbooy, Eindhoven ir. H. Wit te en Breda dr. R. Geuljans. Be halve Christopher Fry en zijn echtgenote zal ook sir Hugh Pa get, representative of the British Council in the Netherlands de we reldpremière van „Curtmantle" bijwonen. Dat de belangstelling in Til burg en omgeving groot is voor de nieuwe schouwburg moge blij ken uit enkele cijfers. Tot nu toe hebben 650 abonnees voor een van de drie series in de komende maanden ingeschreven, er zijn duizend couponboekjes uitgege ven, terwijl het Nederlands The ater Centrum al 1200 leden telt, zodat daarvoor een dubbele serie is ingesteld. Ook voor de jonge ren (studenten-abonnementen) bestaat veel belangstelling. Ondertussen worden er snelle vorderingen gemaakt bij de voor bereidingen voor de opening van de schouwburg. Deze week zal de grote zaal klaar zijn, zodat „En semble" er zal kunnen repeteren. En op 1 maart zal alles gereed zijn voor het feest. In ons vorig nummer konden wij nog de benoeming mededelen van onze pastoor-deken mgr. Rooijackers tot vicaris van het bisdom Den Bosch. Hoezeer ieder parochiaan, ie der Drunenaar hem gaarne deze eervolle promotie gunt, toch ziet ieder mgr. met lede ogen ver trekken omdat hij steeds geweest is een echte herder, een echte pastor bonus voor zijn uitgebrei de parochie, die hem dan ook gaarne alle goeds toewenst voor 'een toekomst waarin hij nog heel veel goeds kan bereiken voor het gehele bisdom. Mgr. Rooijackers is op 14 april 1905 in Veghel geboren. In 1930 werd hij priester gewijd, waarna hij benoemd werd tot kapelaan in Sint Oedenrode. In 1933 werd hij als kapelaan overgeplaatst naar Helmond (H. Hartparo chie); in 1934 volgde zijn benoe ming tot rector van de middelba re landbouwschool in Boxtel. Hij werd toen ook assistent van de adviseur van de diocesane boe renbond. In 1937 aanvaardde mgr. Rooijackers het rectoraat van de kweekschool „Concordia" in Den Bosch en werd hij tevens hoofdredacteur van de „St. Jans- klokken", waar hij deken I. Broekman opvolgde. In zijn hoedanigheid als hoofd redacteur nam mgr. Rooijackers in het begin van de oorlog de ver antwoording op zich voor de ar tikelen van pater Muckermann S.J., waarin fel tegen de nazi's werd geageerd. Het gevolg was, dat mgr. Rooijackers reeds in ju ni 194iJ door de Duitsers werd ge arresteerd tegelijk met rector van Lierop en prof. Regout. Hij bracht de oorlogsjaren door in de concentratiekampen Oranien- burg, Sachsenhausen en Dachau. In mei 1945 keerde hij gelijk met mgr. dr. J. Teulings momen teel deken van Veghel uit Da chau naar Nederland terug. De zware kampjaren hadden mgr. Rooijackers lichamelijk vol komen geknakt hij had ander half jaar rust nodig maar geestelijk bleef hij ongebroken. Als rector van het Sint Jozef gesticht te Hintham kwam mgr. Rooijackers weer „op verhaal". In 1947 aanvaardde hij weer het hoofdredacteurschap van de Sint Jansklokken, welke functie hij tot medio 1952 heeft bekleed. In 1950 werd mgr. Rooijackers be noemd tot pastoor van Drunen en deken van het dekenaat Heus- den. Tijdens zijn pastoraat werd er in Drunen een nieuwe kerk annex pastorie gebouwd; de ou de waren in de oorlog totaal ver woest. Mgr. Rooijackers was in 1950 de man die naar Drunen kwam en waarop de Drunenaren. die reeds 5 jaar in een noodkerk huisden, hun hoop gesteld had den. Een van de eerste taken die mgr. Rooijackers in Drunen wachtte en die hij in korte tijd re aliseerde, was de bouw van een nieuwe kerk en pastorie. Mgr. Rooijackers kwam naar Drunen als bouwpastoor, een taak waar van hij zich bijzonder kweet. Hij schonk de Drunenaren een Gods huis, waarop heel Drunen trots is en dat een sieraad voor de Langstraat mag wrorden ge noemd. Na de voltooiing van de ze nieuwe kerk heeft mgr. Rooij ackers er steeds voor geijverd deze kerk te verfraaien, daarbij geholpen door zijn parochianen, w 1 kraamde orgelfonds in net leven riepen. Voor de luister van het Godshuis en om de vie- ri'ig van de plechtigheden te verhogen was niets mgr. Rooij ackers te veel. Naast de bouw en voltooiing van de kerk en pastorie heeft mgr. Rooijackers in Drunen nog veel meer tot stand gebracht. Hij was indertijd de man die bijzon der heeft geijverd voor de op richting van het Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum. In de M.C.C.D. was mgr. Rooijac kers de man achter cle schermen die werkte en ijverde voor een goed geleid verenigingsleven. Voor een groot deel is veel wat in Drunen de latste jaren tot stand is gekomen mede het werk van mgr. Rooijackers, die de richtlijnen gaf, maar de daad en het woord aan zijn parochianen liet. jeugdwerk, verenigingsleven, onderwijs, dit alles bloeide dooi de directe en indirecte bemoei ing van mgr. Rooijackers. Mgr. Rooijackers was steeds met zorg vervuld voor het welzijn van zijn parochianen. Een van de laatste werken die hij zij het dan nog niet geheel voltooid heeft tot stand gebracht is de stichting van een Stichting Bejaardenzorg, in Drunen de laatsie jaren toi een herder naar het hart van al le parochianen en een leider waarnaar men op zag. Op grootse wijze wil Drunen daarom straks afscheid nemen van mgr. Rooijackers en de plan nen bestaan om dit te doen op zaterdag 25 februari a.s. Deken Rooijackers had naast zijn pastoraat nog verschil lende andere tuncties. 2o is liij 12/2 jaar penningmeester van de landelijke St. Willibrordvereni- ging en sinds kort bestuurslid van de nieuwe bijbelstichting. Per 1 maart zal deken Rooijac kers Drunen verlaten; hij vestigt zich in Den Bosch in 't moeder huis van de Zusters van Mariën- hurg. PASTOOR WERNER Moderator F. Werner de nieuwe pastoor-deken van Dru nen is op 11 februari 1909 te Nijmegen geboren. In 1936 werd hij priester gewijd, waarna hij achtereenvolgens kapelaan was in Heeze, Tilburg (H. Sacrament) en Den Bosch (Sint Jan). In Den Bosch heeft deken Werner zich zes jaar lang verdienstelijk ge maakt voor het jeugdwerk als waarnemend diocesaan aalmoeze nier van de katholieke verken ners en als diocesaan aalmoeze nier van de mannelijke jeugd on der de zeventien jaar. In 1950 werd bij benoemd tot moderator- godsdienstleraar aan 't St. Jans lyceum; in 1951 werd hij tevens rector van het Fraterhuis op de Papenhulst. In 1954 werd hij geestelijk adviseur van de ARKA afd. Den Bosch. In 1952 en 1954 heeft deken Werner reizen ge maakt naar Canada om zich daar op de hoogte te stellen van de si tuatie onder de Nederlandse emi granten -en om de mogelijkheden te bestuderen voor Nederlandse abituriënten van middelbare scholen. Moge pastoor Werner zich een waardig opvolger tonen van pas toor-deken Rooijackers, dan zal hij spoedig de harten' van alle pa rochianen winnen, want mgr. Rooijackers droeg niet alleen ie ders hoogachting, maar ook ie ders liefde weg. LONDENAARS PROTESTEREN TEGEN KERNWAPENS Duizenden demonstranten te gen het gebruik van de kernbom verzamelden zich zaterdag op het Londense Trafalgar Square voor een „stille mars" naar het minis terie van defensie om daar een sit-down staking te houden als symbool van „geweldloos ver zet". Drie uur zat men daar te schaken, te lezen, te converseren en thee te drinken. De leider van de demonstratie, de 88-jarige Britse filosoof Lord Russel, mocht van de politie een petitie aan de deur van het ministerie plakken. eD demonstranten pro testeerden ook tegen het vestigen van een Polaris-onderzeebootha- ven in Schotland. Vrijwel tegelij kertijd werd in Glasgow, hoofd stad van Schotland, een dergelij ke demonstratie gehouden. Agenda en pre-adviezen Laageinde 89-91 WAALWIJK (DE ROOY) Tel. 3118 Door rijksinkoopbureau erkend. STENCILWERK LICHTDRUKKEN FOTOCOPIEfiN aangeboden Kees v. d. Ven Wij STEMMEN uw PIANO IJZERWERKERS ELEKTRISCH LASSERS REPARATIE-BANKWERKERS ONGESCHOOLDEN VIJFDAAGSE WERKWEEK (omgeving Rotterdam) Voor een ervaren overiedersnijder met zijn gezin (van min. 4 personen), bestaat binnenkort de mogelijkheid van Beschikbare woning: voor- en woonkamer, keuken, 3 slaapkamers, zolder, voor- en achtertuin, kolen bergplaats; huur 10.45. Inlichtingen over zijn woning in Waalwijk of directe om geving en sollicitaties te richten aan de personeelschef van Swift Schoenfabrieken N.V. Muntweg 65 te NIJMEGEN VAN MIERLO 90 JAAR n heer Max van Mierlo te Baard- ir vierde dezer dagen zijn 90ste W1J «rdae (een van de drie Waal- Sers boven de 90) Als btjzon- j iheid mag hier wel vermeld wor- f dat dl heer van Mierlo nog steeds actief koorzanger van de St. riemens-parochie is, en dat men in november van dit jaar zijn 70-jarig koorzanger hoopt te n" Ook stapt hij elke dag van jubileum^ als Baardwijk naar "het Park-paviljoen, óm daar zijn kaartje te gaan leggen Z dat loopt bij hem nog prima. Onze beste wensen. STICHTING jeugdbelangen De Adviesraad van de stichting wdbelangen zal op maandag 27 febr a s. een vergadering houden in jj0téi Moonen. Aanvang 8 uur. AANRIJDING Ten gevolge van een misverstand is in ons blad van jl. vrijdag een nnjuiste toedracht van een ongeval Gepubliceerd, dat in de afgelopen Lek in de Stationsstraat plaats had. Dit ongeval ontstond doordat een personenauto, bestuurd door A. v. 0 uit Bommel, vanuit stilstand de rijweg opreed zonder voldoende op het achterop komende verkeer te letten. De heer E. S. alhier, was dan ook reeds te dicht genaderd om een botsing met de wagen van de heer v. O. te kunnen vermijden. Beide wagens werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In ons nummer van jl. vrijdag stond vermeld, dat de heer S. van uit stilstand de rijweg opgereden zou zijn. Afscheid van Drunen op 25 februari Openbare vergadering van de raad der I gemeente Sprang-Capelle op vrijdag 24 fe bruari 1961, des n.m. te 7.30 uur, ten ge meentehuize. Agenda 1Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Vaststelling vergoeding ex art. 73, le en 2e lid, der Kleuteronderwijswet over '60 aan de bijzondere kleuterscholen alhier. 5. Verlenen van voorschotten op de ver goedingen ex art. 73, le en 2e lid der Kleu teronderwijswet over 1961 aan de bijzonde re kleuterscholen alhier. 6. Verlenen van een voorschot op de vergoeding ex art. 126 der Kleuteronder wijswet over 1961 aan de Stichting voor Prot. Chr. Kleuterscholen te v.m. Sprang 7. Verlenen van voorschotten op de ver goeding der exploitatiekosten van de bij zondere lagere scholen alhier over 1961. 8. Verlenen van een voorschot op de vergoeding voor vakonderwijzers over 1961. t.b.v. de bijzondere school aan de Heistraat alhier. 9. Verlenen van een voorschot op de vergoeding voor vakonderwijzers over 1961 t.b.v. de bijzondere school voor ulo alhier. 10. Onbewoonbaarverklaring woningen Schoolstraat 28, 29, 30 en 31. 11. Oninvórderbaar verklaring straatbe lasting dienst 1957 en 1958. 12. Verpachting landerijen. 13. Uitbreiding straatverlichting. 14. Demping en riolering waterloop langs de Julianalaan. 15. Wijziging uitkeringsregeling. 16. Wijziging gemeente-begroting dienstjaar 1961. kelijke plan voorzag in het aanbrengen van een schoonwaterriool in de gedempte sloot, zodat t.z.t. ook nog het vuilwaterriool aan gelegd zou moeten worden. Nu wordt in eens dit laatste alleen aangebracht; 2. door de aanleg van de nieuwe water loop zullen thans gronden kunnen worden bevloeid welke anders praktisch geen water ontvangen. Zowel van de zijde van de Zuivelfabriek als van die van het Waterschap „Het Zui- derafwateringskanaal' en 'die van de be trokken grondeigenaren en pachters is een volledige medewerking verleend, zodat thans dit plan, waarmede de Provinciale Waterstaat in principe kan instemmen, voor alle betrokken partijen een aanvaardbare oplossing zal betekenen. De kostenbegroting van dit project be draagt f 128.500.-. Met betrekking tot de realiserring van dit plan mag opgemerkt worden, dat het in de bedoeling ligt, dat tussen de betrokken landeigenaren en het Waterschap een over eenkomst wordt gesloten waarbij de eigena ren toestemming verlenen tot het graven, hebben en onderhouden van de nieuwe wa terloop op hun percelen, terwijl anderzijds het Waterschap zich verbindt tot het on derhouden van deze waterloop. Deze nieuwe waterloop is geprojecteerd vanaf de spoorsloot - ongeveer ter hoogte van het v.m. N.S.-station - in zuidelijke richting, daarbij de percelen van mevr. de Wed. Kruijf, de heer van Tilborgh, mevr. de Wed. van der Hoeven, de heer Maijers en de heer Pruissers, ongeveer in het mid den kruisend en aansluitend op de bestaan de ten noorden van de boomgaard van de heer v. d. Made gelegen waterloop. Vervol gens zal de waterloop naar het oosten af- buigenen aan het eind van de boomgaard wederom naar het zuiden lopen; vervolgens de percelen van de heer Waverijn, de G. I. M. Z., Mevr. v. d. Hoeven en de vloeivel- den van de Zuivelfabriek kruisen om daar na uit te monden in de bestaande waterloop ten zuiden van de vloeivelden van de Zui velfabriek. tect van de Technische Kring Sprang-Ca pelle/Waspik terzake een plan met kosten begroting te ontwerpen. Allerlei feiten, o.m. het overlijden van de heer Posthuma, de ontbinding van de Tech nische Kring, de benoeming van een ge meente-architect etc. hebben ertoe geleid dat in de vergadering van 6 april 1956 voor de eerste maal dit project aan de orde kon worden gesteld. Dit eerste plan voorzag in de aanleg van een zgn. schoonwaterriool, hetwelk derhal ve, naast afvoer van het hemelwater, zou dienen voor de in- en uitlaat van water in de polder. De kosten van dit plan werden destijds begroot op f 92.260, - Gedeputeerde Staten deelden mede niet zonder meer met dit plan te kunnen instem men. In overweging werd gegeven om in overleg met de Cultuurtechnische Dienst na te gaan of verlegging van de thans be staande waterloop mogelijk zou zijn, zodat de sloot langs de Julianalaan zonder meer zou kunnen worden gedempt. Overleg met verschillende instanties leid de tot de conclusie dat voorshands demping van de waterloop slechts dan mogelijk zou zijn, indien een volledig rioleringsnet met zuiveringsinstallatie beschikbaar zou zijn, zo dat het in sept. 1956 genomen besluit tot demping van de waterloop werd ingetrok ken. Niettemin noopte de onhoudbare onhy giënische toestand ter plaatse b. en w. tot het treffen van maatregelen, weshalve b. en w. in de vergadering van 27 juni 1958 an dermaal aan de orde stelden. Dit plan voorzag in de aanleg van een schoonwaterriool waarbij het niet zou zijn toegestaan dat de ter plaatse staande wo ningen en de Zuivelfabriek hierop zouden lozen, zodat deze leiding uitsluitend dienst zou doen voor het in- en uitlaten van wa ter in de polder. Daar het Waterschap ge noegen nam met riolerings buizen van 80 cm 0 kon enige besparing worden verkregen, zodat de totale kosten op f 89.000, - wer den begroot. Eerst bij brief van 29 juli 1959 bericht ten Gedeputeerde Staten aan het graven van een nieuwe sloot achter de aan de oost zijde van de Julianalaan staande woningen de voorkeur te geven boven het leggen van een schoonwaterriool van 80 cm 0, tenzij zou kunnen worden aangetoond dat met het ontworpen riool een voldoende beheersing van d.e waterstanden in het betreffende ge bied zou zijn verzekerd. Omtrent deze laatstgenoemde vraag is weer uitvoerig gecorrespondeerd en heeft ook mondeling overleg plaats gevonden met de Provinciale Waterstaat, waarbij bleek, dat de Provinciale Waterstaat een andere oplossing van het rioleringsvraagstuk in groter verband voor ogen staat, waarmee b. en w. in principe kunnen instemmen. Daarbij kwam een geheel nieuw plan naar voren n.l. om in de te dempen waterloop thans reeds het definitieve vuilwaterriool te leggen - dus een gedeeltelijke uitvoering van het riolerings plan van de N.V. Mabeg. De faecaliën zouden volgens dit plan voors hands moeten worden geloosd op het slib- veld van de Zuivelfabriek een t.b.v. de toe- en afvoer van water zou een nieuwe water loop moeten worden gegraven ten westen van de Julianalaan. Dit plan heeft enkeje in het oog sprin gende voordelen, t.w. 1. met de aanleg van het definitieve ri ool wordt een aanvang gemaakt met de uit voering van het grote rioleringsplan, zodat uiteindelijk een belangrijke kostenbesparing kan worden verkregen. Immers het aanvan- 17. Mededelingen. 18. Rondvraag. 19. Sluiting. PRE ADVIEZEN Voorstel tot uitbreiding van de straatver lichting. De N.V. PNEM is voornemens over te gaan tot verkabeling van het bovengrondse net aan de Nieuwevaart, Wittedijk, Poolse- straat, Willem van Gentsvaart, Hogevaart en Wolfsnest. Tengevolge hiervan zal de aldaar be staande straatverlichting, bestaande uit Gchortarmaturen en gloeilampen, welke zijn bevestigd aan de palen van het bovengrondse net, moeten worden vervangen. De terzake van genoemde N.V. ontvan gen begroting komt neer op een totaalbe drag van f 104.921.-. Voorstel tot demping en riolering van de waterloop langs de Julianalaan. Reeds sinds geruime tijd zijn pogingen aangewend tot demping en riolering van de waterloop langs de Julianalaan. Reeds bij brief van 28 juni 1954 ver zochten b. en w. de toenmalige kringarchi- met en zonder aflossing Ook tophypotheken. (tot 90% der getaxeerde waarde). Vlugge afwerking. Brieven Hypotheekbureau Oost-Nederland Heuvellaan 15, Apeldoorn Tel. K 6760-17199 Nieuwlandslraat 3 Tel. K 4250 26617 TILBURG Bij belangrijke hande'sonderneming op hel gebied van lm- en expert van Iéder, komt binnenkort de betrekking vrij van Voor deze functie zoeken wij een all-round kommercië'e kracht, d*e in staat moet zijn de directie volledig te vervangen. Beheersing van de moderne ta'en In woo d en geschrift is vereist. Kennis van leder strekt tot aanbeveling. Uitvoerige brieven, met opgave van opleiding, referenties, verlangd salaris enz die vanzelfsprekend zeer vertrouwelijk behandeld zullen worden, zien wij gaarne tegemoet onder nr. 1 960 aan het bureau van dit blad. Hogesteenweg 1 9, Den Bosch ■^^Gevraagd bij een snel uitbreidend smelt- en raffineerbedrijf in het midden das lands een Allround vakman en leiding kunnende geven aan goed getraind personeel, leeftijd tot 45 jaar, zaterdags vrij. Schriftelijke sollicitaties werden gaarne ingewacht onder Nr. B-1019, Adv. 3ur AlTA, Pausdam, Utrecht. t v wé V j Wij hebben plaats voor: kunnen kosteloos worden opgeleid tot vakman. WONINGEN komen op korte termijn beschik baar voor gehuwden en ook voor hen die binnenkort in het huwelijk willen treden. HUISVESTING in eiger. LOGIESGEBOUW met reiskostenregelmg voc her. die alleen met het weekeinde naar huis gaan. Sollicitaties zowei schriftelijk a's mondeling dagelijks Dij de afde ling Personeelszaken. BOELE's SCHEEPSWERVEN en MACHINEFABRIEK N.V. BOLNES

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 3