wAALwijkse en lAnqstRAAtse cour An t ONTWERP COMMERCIËLE TELEVISIE BINNEN- EN BUITENLAND Sanering van centrum rond St. Janskerk Gemeenteraad Waalwijk Stassar Botero MAANDAG 27 FEBRUARI 1961 84e JAARGANG No. 17 ffSwffcse Stoomdrukker^ "a Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN flironumnier 50798 plt biad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Als de denkbeelden van de staats secretarissen Scholten van O. K. en en Veldkamp van Economische Zaken de eindstreep halen, krijgt Ne derland commerciële televisie met een eigen zender en onder beheer van een onafhankelijke stichting, waarin ook de kijkers een plaats moeten hebben. Adverteerders mogen echter geen in vloed op de programma's uitoefenen. De reclame mag uitgezonden worden in de natuurlijke onderbreking van de programma's, maar de zendtijd ervan is beperkt. Gedacht wordt aan tien procent van de zendtijd. De adver teerders mogen ook geen zeggings macht hebben over de tijd, waarop de reclame verschijnt. De commerciële televisie, zoals de bewindslieden die zich voorstellen, moet aan een aantal materiële en mo rele voorwaarden voldoen. Drie ra den zullen daarop toezicht houden 1. de Programmaraad voor het be oordelen van de programma's, te be noemen door de Kroon. 2. de Reclameraad voor het toe zicht op de reclames, eveneens aan te stellen door de Kroon. 3. een orgaan voor samenwerking tussen de commerciële televisie en de NTS-omroepverenigingen, met een door de Kroon aan te wijzen voorzit ter. Zolang de commerciële televisie nog geen eigen zender heeft (zij kan niet rekenen op rijkssteun voor de bouw ervan), mag zij gebruik maken van de NTS-zender, maar alleen bui ten de zenduren van de NTS. Zij moet dan in ieder geval over eigen studio's beschikken. In hun langverwachte nota over reclametelevisie, die donderdag de Tweede Kamer heeft bereikt, stellen de staatssecretarissen Scholten en Veldkamp vast dat de stichting OTEM hun denkbeelden over de commerciële televisie het dichtst be nadert. Deze en nog vier andere stichtingen hebben een concessie-aan vrage voor reclametelevisie gedaan en de staatssecretarissen willen nog wel eens met deze stichtingen praten om uiteindelijk te kunnen komen tot een zo breed en onafhankelijk mogelijk samengestelde stichting. Hoewel de bewindslieden veel voelen voor een onafhankelijke commerciële televisie, klinkt hier en daar in hun nota toch de vrees door, dat de materie ervan uit de hand kan lopen, wanneer niet een zo veelzijdig mogelijk samenge stelde stichting deze TV verzorgt. Daarom zijn zij tegen de vijf conces sie-aanvragers in de huidige vorm - tegen de één wat meer als tegen de ander - omdat zij huns inziens te eenzijdig zijn opgezet. De bewindslie den vrezen daardoor voor een te een zijdige beïnvloeding en overheersing in het commerciële medium. Zij wij zen in dit verband ook een monopolie positie van de grote bedrijven van de hand. Bij de concessie-aanvragers behoort ook de Nederlandse Televisie Stich- BRILLEN BRILLEN tag. De bewindslieden beschouwen haar echter ten enenmale ongeschikt zoor het beheer en uitzenden van re- dame. De NTS wordt in de nota nog al fel op de vingers getikt, waar ge geven wordt: „De vrijheid, die de a 1 o en de omroepverenigingen voor zichzelf opeisen, mogen zij een ander nie' onthouden, temeer niet als dit e® vrijheid in gebondenheid is". De staatssecretarissen beschouwen e door hen gestelde voorwaarden voldoende om „die vrijheid in gebon- enheid" te waarborgen. Zij zijn dan niet bang, dat de door hen ge wenste vorm zou leiden tot wat zij noemen een vrijbuiterssysteem. Zij staan echter op een zo goed mogelij- e zakelijke samenwerking tussen de «tamerciële televisie en de NTS-om- mepverenigingen. Dit om te voorko- nmn, dat de commerciële stichting te deNTC^'k tec'ln'c'' artiesten enz. bij WIS of omroepverenigingen zou omkopen. De samenwerking is ook 'g in verband met het overnemen van Eurovisie-programma's, of het gezamenlijk bekostigen en uitzenden, zoals sportgebeurtenissen. Wordt de commerciële televisie vol gens de mening van beide staatsse cretarissen moreel gebonden door de drie raden, materieel zal de exploita tie ervan niet op het behalen van een maximale winst gericht mogen zijn. De winsten moeten klein blijven en een bepaald percentage dient gere serveerd te worden voor eventuele bestemmingen, direct of indirect op de televisie gericht. Hiervan profi teert dan ook de NTS. Voor de Ne derlandse Televisie Stichting zien de bewindslieden overigens nog meer voordelen. Zij verwachten door de tweede zender van de commerciële TV meer kijkers, dus meer kijkgel den. De kijkgelden blijven echter voor de NTS bestemd, die, aldus de rede nering, daardoor een ruimere finan ciële armslag krijgt. De staatssecretarissen gaan nog verder en achten door toedoen van de commerciële TV de kans zelfs groot, dat in de toekomst een derde zender tot stand kan komen. Als het zover is, moet de NTS die in handen krij gen. Voor de NTS dus meer finan ciën. De mogelijkheid van nóg een zender en bovendien een stimulerende invloed door een gezonde concurren tie van de commerciële TV. De nota zegt het niet ronduit, maar de staats secretarissen beschouwen de commer ciële TV niet als een te vrezen tegen stander, maar juist als een ideale partner van de NTS, die daardoor zelf tot grote bloei kan komen. Zij be palen zich woordelijk tot de opmer king: „Er is dus geen sprake van dat de regering de belangen van de NTS en van de omroepverenigingen on voldoende in het oog houdt." NIEUW-GUINEA. De Indonesische dreiging geeft redenen tot bezorgdheid, maar de Ne derlandse regering heeft goede gron den om aan te nemen, dat er op het ogenblik niet direct behoeft te wor den gerekend op grootscheepse aan vallen. Dit zei minister Luns donder dagavond in de Tweede Kamer. „Ne derland moet zich niet uit zijn even wicht laten brengen". De minister onthulde, dat de secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, de heer Hammarskjöld, hem zelf had voorgesteld te vragen om VN- waarnemers in Nieuw-Guinea, en dat hij nog andere suggesties heeft ge daan om de VN bij Nieuw-Guinea te betrekken. Binnen enkele weken zal de heer Hammarskjöld, nu Neder land inderdaad om een VN-waarne- mer heeft gevraagd, wel reageren. Door de aanvallen van het Sovjet- bloc is de positie van de secretaris generaal moeilijker geworden. Als de secretaris-generaal nu geen waarne mer naar Nieuw-Guinea kan zenden, zijn de mogelijkheden daarmee niet uitgeput. Als er wel een waarnemer komt, zal de Nederlandse regering zich aan zijn oordeel veel gelegen la ten liggen. Minister Luns wilde duidelijk ma ken, dat de Nederlandse regering niets nalaat om haar internationale positie in het conflict over Nieuw- Guinea te versterken, want de socia list De Kadt had het Nieuw-Guinea- beleid van de regering weer fel aan gevallen, omdat de Nederlandse po litiek er niet op gericht zou zijn het eiland zo snel mogelijk te verlaten. De regering moest veel meer doen om de Verenigde Naties of de staten rond Nieuw-Guinea bij de zaak te betrekken. Het buitenland begrijpt en gelooft Nederland niet, aldus de heer De Kadt. Minister Luns was zeer geïrriteerd na de aanval van de heer De Kadt. De socialisten wilden toch de buiten landse politiek buiten de partijstrijd houden? De regering voert de poli tiek, die vroeger ook door socialisti sche ministers werd gesteund en toch komen er aanvallen. Mr Luns sprak smalend over de heer De Kadt, die zoveel beter meent te weten wat de internationale mogelijkheden zijn. OPERATIES IN HOGEDRUK- TANK MET OPZIENBAREND RESULTAAT Zes patiënten gered van wisse dood. De afgelopen maanden zijn opzien barende resultaten bereikt in de ho- gedruk-operatietank, die in het Am sterdamse Wilhelmina Gasthuis is op gesteld. Hartoperaties kunnen daar in veel langere tijd en daardoor zorg vuldiger en ingrijpender worden uit gevoerd. Tot verrassing van de be trokken chirurgen is gebleken, dat lijders aan een infectueuze ziekte (grangreen) door een behandeling in de hogedruk-tank na een of twee da gen volledig genazen en het zieken huis binnen korte tijd gezond en wel konden verlaten. Zes gevallen van dere ziekte, die allen ten dode zou den zijn opgeschreven, waren bij wij ze van proef aan deze behandeling in de tank onderworpen. Het resultaat was schitterend. Deze en andere onthullingen heeft de Amsterdamse hoogleraar in de chirurgie, prof. dr. I. Boerema ge daan op een congres van de lustrum- vierende medische faculteitsvereni ging der Amsterdamse studenten in de oude lutherse kerk. Prof. Boerema hield zijn lezing in de reeks van in leidingen over de nieuwste resultaten der medische wetenschap in Amster dam. TERUG NAAR INDONESIË 300 Ambonnezen gaan op eigen risico Ongeveer vijftig Ambonnese fa milies, bestaande uit plus minus drie honderd personen zullen binnen enige maanden op eigen risico naar Dja karta terugkeren. De reis zal waar schijnlijk in april op een Frans of Italiaans schip gemaakt worden. Deze driehonderd Ambonnezen van Indonesische nationaliteit zijn leden van de Sami-groepering, geves tigd in woonoorden te Medemblik en de Wieringermeer (Oude Zeug). Hun voorzitter, de heer S. Siwa- lette, verklaarde verleden jaar te Ro me van president Soekarno de mon delinge toezegging te hebben gekre gen, dat deze geen bezwaar tegen te rugkeer heeft. Ofschoon dus geen absolute ze kerheid bestaat, dat de families toe stemming krijgen om in Djakarta te ontschepen - er is niets zwart op wit en er zijn geen reisvisa - heeft de Nederlandse regering besloten de proef te nemen. Deze proefneming zal bijna een miljoen gulden kosten. De buiten landse scheepvaartmaatschappijen eisen, gezien de onzekerheid over de- barkatie, dat voor alle betrokkenen een retourreis Djakarta - Nederland wordt voldaan. Deze reis plus twee maanden levensonderhoud in Djakar ta zal ongeveer driekwart miljoen gulden kosten. Daarbij komt eventu eel dan nog het vervoer van Java naar Ambon of een andere bestemming. Zoals men weet heeft de regering zich garant gesteld voor de terugreis van alle Ambonnezen naar Indonesië. Indien de proef slaagt, dan staan reeds vijftig andere families klaar om de terugreis te aanvaarden. In totaal wensen ongeveer driehonderd fami lies, bestaande uit 1800 personen, naar Indonesië terug te keren. In Ne derland verblijven thans ongeveer 21 duizend Ambonnezen. Uitdrukkelijk is afgesproken, dat de betrokken vijftig families op eigen risico teruggaan. Van Nederlandse zijde betracht men over welslagen de nodige reserve. Het is via de Engelse vertegenwoordiging te Djakarta niet gelukt om een regeling voor terugkeer te maken. NATIONALE MANIFESTATIE VOOR HUIS TEN BOSCH Bij 12V2-jarig regeringsjubileum Zoals is medegedeeld heeft de re gering mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van 's-Gravenhage, be reid gevonden ter gelegenheid van 't 12V2 - jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin op 6 maart een eenvoudige nationale manifestatie te organiseren voor het Huis ten Bosch. Verwacht wordt dat aan dit hulde betoon onder de naam „Wij vertrou wen" o.m. zal worden deelgenomen door deputaties van alle gemeenten uit de elf provinciën 'en de woonker nen uit de Zuiderzeepolders, elk be staande uit een inwoner, een inwoon ster en een 12 V2-jarige jongen of meisje. Voorts zullen de rijksdelen Suriname en de Nederlandse Antil len en Nieuw-Guinea vertegenwoor digd zijn. Medewerking verlenen o.m. de fe deratie van oranjeverenigingen in Nederland, de bond van christelijke oranjeverenigingen in Nederland, de koninklijke militaire kapel, de mari nierskapel van de koninklijke marine, de kapel van de koninklijke lucht macht, de Haghe-sangers, de konink lijke Nederlandse federatie van lan delijke rijverenigingen en de Haagse jeugd actie. De dichter Ed Hoornik heeft voor dit huldebetoon in een gedicht, dat zal worden voorgedragen door Paul Steenbergen, de koninkrijksgedachte tot uitdrukking gebracht. Een „koninkrijksgroep" bestaande uit vertegenwoordigers van de ver schillende rijksdelen zal zich op de trappen van het bordes opstellen en een viertal meisjes resp. uit Neder land, Suriname, de Nederlandse An tillen en Nederlands Nieuw Guinea zal H.M. de Koningin een bloemstuk aanbieden uit de rijksdelen. De Nederlandse wereldkampioen op de schaats, Henk van der Grift, zal ook aan het huldebetoon deelne men. De manifestatie, die om 3 uur 's middags aanvangt zal ongeveer een half uur in beslag nemen. BROODPRIJS IN TOEKOMST ZES CENT OMHOOG? Zoals de kaarten op de E.E.G.- markt thans liggen moet in de toe komst de broodprijs in Nederland zes cent omhoog. Dit zou dan het gevolg zijn van het heffingssysteem op on der meer tarwe uit derde landen. Er zijn echter nog teveel onzeker heden. Mocht de prijs hoger worden, dan zal de regering zeker tot een be paalde egalisatie besluiten. De Europese commissie beslist na 31 mei op de hierover ingediende voorstellen, die als een overgangs maatregel naar de gemeenschappelijke markt beschouwd worden. Men ver wacht in Nederlandse landbouwkrin- gen nog enige verzachting op de voorstellen, temeer omdat hierbij derde landen betrokken zijn, die een grotere positie op de Europese markt innemen. AGRARISCHE EXPORT 4699 MILJOEN Uit de jongste landbouwkundige gegevens blijkt, dat de Nederlandse agrarische export in 1960 een totaal bedrag van 4699 miljoen heeft opge leverd. De agrarische import bedroeg 2933 miljoen. Ten opzichte van 1957 is er sprake van een geldelijke export stijging van 31 procent en van een importstijging van 8 procent. BRITSE KONINGSPAAR NAAR DE PAUS Bij het statiebezoek dat het Engel se Koningspaar in mei aan Rome brengt, zal het ook zijn opwachting maken bij Z.H. de Paus. UNILEVER De winst over 1960 van de Uni lever bedraagt „slechts" f 550 mil joen gulden; in 1959 was dat 640 miljoen. EEN VRIENDELIJKE INVITATIE President Kennedy heeft president Soekarno uitgenodigd, op zijn we reldreis ook een bezoek aan Ameri ka te brengen. Dit is 't eerste staats hoofd dat de president van Amerika bezoekt. Het is weer een bittere pil die Ne derland van een zijner bondgenoten te slikken krijgt. Eerst Duitsland, dat Soekarno voorziet van wapens tegen Nieuw-Guinea en hem tot een be zoek uitnodigd, en nu President Ken nedy met zijn vriendelijk gebaar. Geen wonder dat minister Luns sprak van een verbijsterend gevaar en vroeg wat de heren zouden zeggen als in de huidige omstandigheden Nederland Fidel Castro of Ulbricht tot een statiebezoek uitnodigdel SPIJT-OPTANTEN Donderdag zijn 642 zg. spijt-optan ten met de Zuiderkruis uit Indonesië in ons land aangekomen. ROTTERDAMSE KINDERMOOR DENAAR BEKEND De 39-jarige ongehuwde kappers bediende G. J. L. uit Rotterdam, heeft bekend de 8-jarige Marcel Ni- vard te hebben vermoord. Zijn arres tatie op dinsdagavond was een di rect resultaat van het huis-aan-huis- onderzoek, dat een speciale recher- chegroep maandag in het Beukels- dijk-kwartier had ingezet. Aanvankelijk ontkende de arres tant, maar in de nacht van woensdag op donderdag, toen na meer dan 24 uur verhoor het bezwarende materi aal zich begon op te stapelen, ging hij door de knieën. Hij blijkt ook de anonieme tipgever te zijn geweest op wienst aanwijzingen het lijkje in een sloot onder Bergschenhoek is gevon den. De moord werd op 7 februari, de dag van de verdwijning, omstreeks half 10 s' avonds gepleegd. BELANGSTELLING VOOR LANDELIJKE RUITERSPORT GROEIDE STERK Degenen die pessimistisch ge stemd waren over de toekomst van de ruitersport van de boe- renjeugd hebben ongelijk gekre gen. De bloei en de groei van de Bond van Landelijke Rijvereni gingen van de NCB zijn hiervan een overtuigend bewijs. Duidelijk bleek dit vooral uit het jaarver slag dat door de administrateur, de heer J. B. M. v. Dieren, werd uitgebracht tijdens de algemene vergadering, die woensdag in „De Ark" te Boxtel werd gehou den. De belangstelling en voor uitgang zijn vooral te danken aan de grote activiteiten die door de bond aan de dag zijn gelegd en door de kringen en afdelingen werden overgenomen. Het ledental groeide in de pe riode van september '59 tot 31 augustus 1960 met 499 en kwam op een totaal van 2476, waarvan 329 amazones. Het is al weer geruime tijd geleden, dat de Waalwijkse ge meenteraad zó snel tot besluiten kwam als j.l. donderdag. Een goed half uur slechts had men nodig om van het eerste tot het twintigste en laatste agendapunt te geraken. Stof tot discussie konden de voorsellen van b. en w. overigens ook nauwelijks opleveren, want er waren geen ingrijpende zaken aan de orde. Het langst stond men nog stil bij de vaststelling van de straatnamen in het uitbreidingsplan Laageinde I, waar een „staatsliedenbuurt" zal worden gecreëerd. De heer Kemperman yvilde Troelstra ook in dit illustere gezelschap opgenomen zien, terwijl de heer Meijs het meer in de eigen tijd zocht en een lans brak voor de grote KVP-leider Romme die zich onlangs uit het politieke leven heeft teruggetrokken. Geen van beiden kreeg zijn zin, hetgeen voor de heer Kem perman aanleiding was zijn goedkeuring aan het voorstel te onthouden. GELUIDSINSTALLATIE IN HET HOEFSVEN Goedkeuring verkreeg een voor stel tot wijziging van de algeme ne politieverordening m.b.t. het inleveren door hotelhouders van een opgave van de namen enz. van degenen aan wie nachtver blijf is verleend. Voor de aanleg van een ge luidsinstallatie in het zwembad „Het Hoefsven" voteerde de raad een bedrag van 4525.De heer Brouwer wilde deze installatie graag uitgebreid zien tot de roei- vijver en de speeltuin, vooral met het oog op het draaien van een plaatje. De voorzitter, burge meester Teijssen voelde niets niets voor het motto „altijd en overal muziek" en bovendien zou een dergelijke voorziening een veel te uitgebreid net eisen. Voor het aanschaffen en plaat sen van warmtemeters in 't com plex van 48 flatwoningen in het Hertog Janpark voteerde de raad een krediet van 3895.terwijl eveneens een krediet beschikbaar werd gesteld voor de aanleg van riolering langs de Altenaweg en voor de verbetering van deHoef- steeg 8910. Bij de behandeling van het voorstel tot vaststelling van straatnamen in het uitbreidings plan Laageinde I merkte de heer Kemperman op, dat hij bij de na men van de voorgestelde staats lieden die van Troelstra miste. Spr. achtte de naam van deze staatsman hier toch alleszins op zijn plaats en gaf het gemeente bestuur in overweging de naam van Troelstra alsnog in de naam geving op te nemen. De heer Mombers was van mening, dat men de zaak niet te gecompli ceerd moest maken. Het kleine stukje dat men Coalitiepad wil gaan jioemen, kon in de naamge ving z.i. beter worden getrokken bij de straat in het verlengde waarvan het ligt, n.l. de Ruys de Beerenbrouckstr. De heer 'Meijs brak een lans voor Romme, de grote KVP-leider, aan wie ons land zeer veel te danken heeft. De heer Meijs wilde weten of er aan het thans ontworpen plan nog straatnamen toegevoegd kon den worden. Zo niet, dan wilde hij de naam van Romme nog wel graag in de naamgeving opgeno men zien. De voorzitter antwoordde, dat b. en w. bij het opstellen van het plan tot naamgeving zeer nauw gezet te werk zijn gegaan en als uitgangspunt hebben benomen de keuze van die staatslieden, die voor ons land bijzondere beteke nis hebben gehad vóór 1940. Een uitzondering hebben b. en w. ge meend te moeten maken voor dr. Drees, omdat deze in de na-oor- logse tijd mede aan het hoofd stond van degenen, die in bedui dende mate vorm en gestalte ga ven aan de partij van de arbeid, waarin het nieuwe socialisme een nieuwe bedding vond. Dr. Drees is de personificatie van de evolutie van het socialisme en vormt de verbinding tussen twee perioden in het socialisme. Om deze redenen vooral hebben b. en w. gemeend dr. Drees te moeten kiezen en niet Troelstra. Met be trekking tot het Coalitiepad merkte de voorzitter op, dat dit niet als een straat aangemerkt kan worden, want het vormt een slechts smalle verbinding tussen Dr. Kuyperlaan en Dr. Schaep- manlaan. Het zou onjuist zijn en niet in overeenstemming met de werkelijkheid aan deze smalle verbinding de naam Ruys de Bee- renbrouckstraat te geven. In het algemeen merkte de voorzitter ten aanzien van de onderhavige materie op, dat de laatste straatnaam in Waalwijk nog lang niet gegeven is en dat b. en w. de door de heren Kem perman en Meijs gedane sugges ties dan ook zeker in overweging willen nemen wanneer straat- naamgeving opnieuw aan de orde komt. De heer Kemperman had daar geen vrede mee en hield vast aan de opneming van de naam Troel stra in het stratenplan Laagein de. Dan nog liever dr. Drees er uit, zo meende de heer Kemper man, die de aantekening verlang de te hebben tegengestemd, in dien aan zijn wens niet tegemoet gekomen zou kunnen worden. Daar niemand van de raadsle den stemming verlangde, ge schiedde het aldus. De onderwijsvergoedingen voor het jaar 1961 werden vastgesteld op 45.voor het gewoon lager onderwijs, 54.voor het uitge breid lager onderwijs en 92. voor het buitengewoon lager on derwijs. Voor de afbouw van het sportpark „Olympia" stelde de raad een krediet van 18.850. beschikbaar. Van Mevrouw M. A. Speet- Ploegmakers zal het winkelpand Markt 3 worden aangekocht. Dit pand is bestemd te worden afge broken voor de aanleg van de ge projecteerde doorbraak vanaf de Markt vóór langs de St. Janskerk naar de Wilhelminastraat. Voor de aanleg van de Kruis straat, de verbindingsstraat tus sen de Grotestraat en Besoij en- noord tegenover de Besoijense- straat, zal van M. Wijnands een strookje grond worden aange kocht. Van de Erven C. J. van Heesbeen zal het meest oostelijk gelegen perceel in het uitbrei dingsplan Bloemenoord worden aangekocht. Aan makelaar J. H. H. Stienstra te Rosmalen zullen twee bouwterreinen aan de oost zijde van de Vondelstraat worden verkocht t.b.v. de bouw van een 5-tal middenstandswoningen op elk van deze terreinen. Besloten werd verder om aan P. M. Bak kers alhier een industrieterrein ten zuiden van de Elzenweg in erfpacht uit te geven t.b.v. de bouw van een industriehal met kantoorruimte. Ten slotte be sloot de raad tot verweer in rech te tegen een door de heer W. van Son ingestelde eis. Namens de gemeente zal in deze zaak optre den mr. Holla uit Den Bosch. De tcho van het Zuióen

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1