wAAlwijkse en LAnqstRAAtse coupant Nieuwe Terp-gebouw in Waalwijk in september in gebruik BINNEN- EN BUITENLAND ZWITSAL :j 1 rond werving en vorming van leidsters en leiders MOEDER WORDEN... „11 Baby-Paradijs Kinder-Paradijs VRIJDAG 3 MAART 1961 81e JAARGANG No. 18 SSfk'se Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN n't°blad1Iverschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167- 2002 Telegram-adres „Echo" Het nieuwe Terp-gebouw van de Waalwykse Stichting Jeugd- belangen, dat aan de Irenestraat gebouwd zal worden, zal in september a.s. in gebruik genomen worden. Deze mededeling deed de voorzitter van de stichting, de heer J. A. de Waal, maan dagavond in de vergadering van het stichtingsbestuur en de 17 ieden tellende adviesraad. Het aanvankelijk door architect K. C. Mekel ontworpen plan bleek in uitvoering te kostbaar, zodat een nieuw plan werd ontworpen door de heer Mekel. Dit nieuwe plan betekent niet alleen een belangrijke verlaging van de bouwkosten, maar het zal ook in korte tijd kunnen worden gerealiseerd. De bouwvergunning is reeds ontvangen en men hoopt dan ook binnen enkele weken met enig officieel vertoon de eerste spade in de grond te kunnen steken. Met de ingebruikneming van het nieuwe Terp-gebouw zal dan een einde gekomen zijn aan tal van huisvestingsproblemen, die een goede uitgroei van 't jeugdwerk in de weg hebben gestaan. 80 OUDEREN ZORGEN VOOR 530 JONGEREN Het was een zeer goed bezoch te en zeer geanimeerde vergade ring, die door de heer de Waal werd geopend met een woord van welkom en een korte uiteenzet ting, waarin hij nogmaals wees op'de betekenis en de functie van de adviesraad. „Wij zien in u veel meer dan een uitgebreid ouder comité en ook meer dan een aan tal representatieve parochianen, die mogen horen hoe het er bij staat. Wij zoeken met opzet de samenstelling van de adviesraad zo, dat deskundigen op allerlei gebied er zitting in hebben, men sen die weten wat er leeft en heerst op school, op straat en in de gezinnen, mensen ook, die we ten' welke problemen er liggen rond het eerste contact van het meisje en de jongen met 't werk milieu en die weten wat jeugd werk is." De adviesraad heeft naast een adviserende vooral een stimulerende taak, aldus de heer de Waal, die met nadruk wees op de rijkdom, welke de parochie St. Jan bezit met haar jeugdwerk en waarvoor een hartelijk en dankbaar saluut past aan de leid sters en leiders, die belangeloos zoveel en zo belangrijk werk doen. De stichting Jeugdbelangen omvat momenteel 80 leidsters en leiders en 530 jongeren. De An dreas Zijlmansgroep telt een stam, twee troepen en twee hor den, in totaal 89 leden. De St. Odagroep heeft een gidsenkring en twee kabouterkringen, in to taal 71 leden. De sport-, spel- en hobbyclubs van de Terp omvat ten momenteel 368 kinderen. „De leden van de adviesraad moeten actieve luisterposten in de paro chie zijn. Zij moeten niet alleen luisteren of er wanklanken zijn, maar ook of er nieuwe behoeften zijn. Bedenk wel", aldus de heer de Waal, „dat het kerkbestuur dit jaar meer dan 100.000.— in vesteert voor de jeugd, nadat reeds ca. 50.000.was geïnves teerd, en dat wij straks jaarlijks ca. 20.000.voor de jeugd uit geven." Financiën De notulen en het jaarverslag van secretaris J. v. Nuenen wer den goedgekeurd. Uit het finan cieel overzicht van penningmees ter P. Bertels bleek, dat de ont vangsten over 1960 hebben be dragen 3.354.17 en de uitgaven 2.473.60, zodat een batig saldo van 880.57 restëert. Hoewel het zielental in de parochie St. Jan verminderde er werden in 1960 5000 verjaardagsgelukwen- sen verzonden, hetgeen 356 min der is dan in 1959 lag de op brengst toch hoger dan in het afgelopen jaar. De netto op brengst over 1960 bedroeg 1764.43. De gemiddelde op brengst per jarige lag in 1960 2 cent hoger dan in 1959 (resp. 45 en 43 cent). De begroting voor 1961 wijst in ontvangsten een be drag van 5.950.aan, terwijl de uitgaven zijn geraamd op 7.400.(in verband ook met ingebruikneming van het nieuwe Terp-gebouw), hetgeen dus een nadelig saldo betekent van 1450.—. Naar aanleiding van dit finan cieel overzicht Wijdde de heer de Waal een korte beschouwing aan de totale inkomsten en uitgaven. De totale uitgaven van Terp, An dreas Zijlmansgroep en St. Oda groep hebben over i960 bedragen 12.600.—. De bronnen, waaruit dit bedrag werd verkregen, wa ren de volgende: bijdrage van de leden 5.820.(46%), subsidie kerkbestuur en stichting Jeugd belangen 3.765.(29%), bij zondere actjviteiten oliebollen- actie, donateursactie, heitje kar weitje) 1.438.tekort 857. (8%) en subsidie gemeente 720.(6%). De heer de Waal betreurde het, dat het gemeente subsidie zulk een laag percentage uitmaakt van de totale baten. Vooral in de kapitaalslasten en de kosten van leidersvorming zou de gemeente meer moeten bijdra gen, aldus de voorzitter. Óveri gens hoopte hij, dat de situatie zo zal blijven, dat de gemeente inderdaad alleen maar hoeft „mee te doen". Tot leden van de kascommis- sie werden benoemd de Eerw. Broeder Sidonius en de heer J. Mombers. Werving en vorming De voorzitter van 't stichtings bestuur hield vervolgens een korte beschouwing over de wer ving en vorming van leidsters en leiders. „Van het begin af heb ben wij geweten, dat wij nog een groot probleem op te lossen zou den krijgen: de vorming achteraf van onze zo spontaan gekregen leidsters en leiders. Wij moeten dit probleem overigens niet te tragisch zien, want op technisch gebied komen onze leidsters en leiders ieder op hun gebied niet veel te kort", aldus de heer de Waal. „Wij scheppen ontmoe tingscentra voor de jeugd, waai de jeugd in het contact met el kaar zeer veel leert en we moe ten dan ook niet te somber zijn, wanneer onze leidsters en leiders niet veel voelen voor cursussen en voor de maandappèls, die van het district uit gegeven worden. Toch moeten wij met deze gang van zaken niet tevreden zijn, om dat wij voor onze jeugd hoger moeten mikken. De leidsters en leiders moeten zelf zoveel per soonlijkheidsvorming willen on dergaan, dat zij behalve hun be paalde techniek ook van zichzelf iets weg te geven hebben. Dan pas worden zij van instructeur ordebewaarder ook werkelijk jeugdleider." De heer de Waal was van mening, dat er na het gereed komen van het nieuwe ge bouw ook meer contact tussen de leidsters en leiders zal komen. Misschien zullen de leidsters en leiders dan ook gemakkelijker tot een cursus komen. Ten slotte wees de heer de Waal er op, dat het jeugdwerk voor de leidsters en leiders de beste vorming is die men maar denken kan, omdat zij het voorbeeld moeten zijn voor de jongens en meisjes die zij moeten leiden. Over de vorming van de leid sters en leiders ontspon zich hierna een levendige gedachten- wisseling, waarbij de heer Mom bers wees op de noodzaak van een goede voorlichting en van 't geven van steeds nieuwe ideeën aan de leidsters en leiders, die uit zichzelf op de duur „uitge speeld" raken. De heer Th. Ver- wiel drong aan op meer contact tussen de leidsters en leiders en de heer F. Couwenbergh zag veel heil in het volgen van 'n schrif telijke cursus, omdat men de mensen er bijna niet toe krijgt om in de vrije tijd een mondelin ge cursus in een andere plaats te gaan volgen. De geestelijk advi seur, kapelaan Knaapen, wees op de tweeledigheid van het pro bleem enerzijds de technische en anderzijds de geestelijke vor ming. Hij was van mening, dat het district hier in gebreke bleef en stelde voor bij het district aan te dringen op het beschikbaar stellen van een leider, die speci aal aandacht aan deze materie zal besteden. Overigens zag ka pelaan Knaapen niet in waarom de mensen niet naar een monde linge cursus te krijgen zouden zijn. Wij moeten het volgen van een cursus als eis stellen, meen de de aalmoezenier. En als dat noodzakelijk is, dan zal de stich ting bereid zijn eventuele loon derving te vergoeden. Op voorstel van de voorzitter werd besloten om deze materie eerst nog eens in het bestuur door te praten. Namens de voorzitter van de adviesraad, dr. P. Lenglet, die de vergadering voortijdig had moe ten verlaten, sprak notaris H. Peters een woord van dank en waardering tot het bestuur voor het vele en belangrijke werk, dat in het afgelopen jaar weer voor de jeugd in de parochie St. Jan is verricht. PROF. DE QUAY GAAT NAAR DE WEST Premier De Quay zal op 11 maart voor een oriëntatiebezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen van Schiphol vertrek ken. Hij zal worden vergezeld van drs. Jonkers, chef van het kabinet van de vice-ministerpre- sident en mr. Josephus Jitta, raadsadviseur bij het departe- Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een babyset de luxe <4 ment van Algemene Zaken. Na een verblijf van tien dagen in Su riname vertrekt het gezelschap naar de Antillen. De premier zal besprekingen voeren met de re- Seringen van beide koninkrijks partners en bezoeken brengen aan belangrijke objecten. WERVING VRIJWILLIGERS Iets meer dan tienduizend vrij willigers zullen nodig zijn om te zijner tijd verkorting van de mi litaire diensttijd met twee maan den mogelijk te kunnen maken. Het ministerie van Defensie is op 1 maart de lang verwachte cam pagne begonnen die gericht is op werving van beroepspersoneel en de zogenaamde kort-verb and- vrijwilligers en de nadienenden. Deze drie categorieën contractan ten zullen eerst hoog nodig de zesduizend plaatsen in de land en luchtmachtorganisatie moeten bezetten, die nu slechts voor de helft met dienstplichtigen zijn opgevuld. Alle vrijwillig nadienende mi litairen en kort-verband vrijwil ligers hebben recht op een pre mie voor elïïe maand die zij na dienen. Hoe langer het nadienen, hoe hoger de premie. Deze pre mie loopt van 20 tot 25 procent van het laatstgenoten maandsa laris voor elke maand die hij vrijwillig gediend heeft. Er zijn nog andere voorzieningen getrof fen. Vrijwilligers die na volbren ging van een dienstverband van tenminste vier jaar in de burger maatschappij een middenstands- bedrijf willen vestigen of over nemen, kunnen een renteloos krediet van 5000.krijgen. Voorts zijn er faciliteiten voor het volgen van schriftelijke cur sussen tijdens de diensttijd en studietoelagen voor kort verband vrijwilligers, die na afloop van de diensttijd een dagstudie willen volgen. De vrijwilliger die na af loop van zijn diensttijd werkloos in de burgermaatschappij staat, gestegen, terwijl de positie van de Nederlandse tuinbouw op de internationale markt versterkt werd. De heer Bos zei dit in zijn openingswoord van de 25ste alge mene vergadering van de afd. tuinbouw van het K.N.L.C. EINDHOVEN VIJFDE STAD VAN NEDERLAND Met 30 inwoners verschil 169.609 tegen 169.579 heeft Eindhoven maandag klokke drie de achtervolgingsrace om de eer van de vijfde stad van Nederland gewonnen. Een lachende Haar lemse burgemeester, mr. O. Cre- mers kwam des avonds in de met bloemen, banketletters en paaseieren versierde gemeente raad van Eindhoven als sportief verliezer als eerste dit goede nieuws mededelen. TREIN GREEP AUTO TWEE DODEN Twee personen zijn om 't leven gekomen, toen een auto maan dagavond omstreeks zeven uur op de onbewaakte overweg op de St. Aagtendijk in Beverwijk wierd gegrepen door een trein, die van 'Uitgeest in de richting Haarlem reed. De namen van de twee om gekomen mannen waren maan dagavond nog niet vastgesteld. Beiden zouden afkomstig zijn uit Beverwijk. VROUW WURGT KIND In een vlaag van waanzin heeft een 36-jarige vrouw maandag middag in Rotterdam haar drie jaar oude zoontje met een touw gewurgd. Na haar daad belde de vrouw haar man op, die naar zijn werk was. Ze vertelde hem dat er iets met het kind was. De vader ging onmiddellijk naar huis. De 'vrouw is in een psychiatrische inrichting opgenomen. OOK DE MELK HEEFT HAAR MARGARINE Een onaangenaam conflict in de zuivelwereld houdt de gemoe deren daar al een poos bezig. Op melkgebied is er n.l. iets nieuws aan het opkomen: de z.g. filled milk, welke misschien een on middellijke bedreiging van onze zuivelpositie gaat uitmaken. Ge noemde soort melk zou men de „margarine" van de melk kun nen noemen, want zij bestaat uit vetvrije droge melkpoeder met goedkoop plantaardig vet! Het duurdere dierlijke melkvet is er dus aan onttrokken, zodat de prijs met minstens een kwart dalen kan. Dit procédé mag ech ter niet in Nederland gemaakt worden, maar verovert in steeds sterkere mate de arme landen van Azië (waarheen Nederland juist zeer veel gecondenseerde melk en vette melkpoeder uit voert!) Op Manilla, in Singapo re, in Thailand, in Zuid-Vietnam en op Malakka zijn er al fabrie ken voor die filled milk. In Enge land is deze melk bijv. ook al verkrijgbaar. Naar wij in zuivel- kringen vernamen, is er thans nog zeer weinig te zeggen in hoe verre de nieuwe melksoort af breuk zal gaan doen aan onze ex port. Mogelijk is misschien, dat de vraag naar ondermelk (vet vrij) zeer sterk toeneemt, omdat de armere landen de goedkopere filled milk beter kunnen betalen. Maar de bijna 300 miljoen, die wij jaarlijks aan condensuitvoer ontvangen, komt toch wel beden kelijk in gevaar... „EICHMANN II" GEGREPEN In Essen is de vroegere SS-Ober- sturmbannführer Alfred Rapp gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor de moord op duizenden zigeuners en joodse vrouwen en kinderen tijdens de Duitse bezet ting van Polen. Een deel van de slachtoffers zou door Rapp eigenhandig zijn. neergeschoten. Rapp, die thans 51 jaar is, is werkt ongezonde toestanden in de hand Niet voor niets wijdde onlangs een der voorzitters van Kamers van Koophandel een belangrijk deel van zijn jaarrede aan het pendelprobleem, een typisch verschijnsel van de krappe ar beidsmarkt. Het speelt zich af in en nabij de randstad Holland en voorts overal waar zich drukke industriecentra op zoda nige afstand bevinden, dat werknemers op dezelfde dag, met een aantal reisuren, ver van huis hun dagtaak kunnen ver richten. Óm deze werknemers gaat het. Zij wonen of in een ge bied waar zich economisch -onvoldoende mogelijkheden be^ vinden om de aldaar wonende burgers wePK te bieden, of in een gebied, waar die mogelijkheden wel zijn, maar in mindere mate dan elders. Zij pendelen heen en weer naar hun werk met een openbaar vervoermiddel, met een bus of vrachtauto van hun werkgever of met een eigen transportmiddel. Aan hun status zijn economische en sociale aspecten, die wij niet uit puttend kunnen behandelen. Het lijkt nu mooier dan het straks is speciaal wiegen en baby-uitzetten speciaal kinderwagens TILBURG Wanneer wij hun probleem economisch gaan analyseren, moeten wij onderscheid maken tussen degenen die gedwongen zijn te pendelen en hen die dit vrijwillig doen. De eersten heb ben geen keus. Zij kunnen in hun woonplaats geen of geen geschikt werk vinden. Eigenlijk zijn zij voorbestemd om uit hun woonstreek weg te trekken naar de stad of het dorp waar hun brood ligt. Zij werken tegen een contractloon waarvoor ook anderen in de vestigings plaats van hun bedrijf dezelfde taak verrichten. De autoriteiten van hun woonplaats hebben de taak daar maatregelen te treffen voor bestaanskansen van de pen delaars. Dan bedanken zij van zelf voor de pendel, omdat zij ten hoogste een reisgeldvergoeding krijgen en dus veel extra tijd op offeren om toch in hun levens onderhoud te voorzien. De tweede categorie pendelaars staat er geheel anders voor. Zij kunnen in of in de buurt van hun woonplaats een behoorlijk Waarom Stram en Stijl door 't leven? Verdrijf Uw Rheumatische Pijnen! met Kruschen Salts. U kunt alleen maar zelf ondervinden, wat Kruschen voor U kan doen. Daarom moet ge liever vandaag dan morgen met de bloed zuiverende Kruschen kuur beginnen. De aansporende werking van Kruschen's vijf minerale zouten op de bloedzuiverende or-, ganen, doet 't bloed krachtiger stromen, on zuiverheden worden uitgedreven langs na tuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. betaalde baan krijgen met een contractloon dat van alle kanten doorgelicht mag worden. Ont staat er op een afstand van hun woonplaats gebrek aan werk krachten, dan gaan de werkge vers aldaar öp werving uit. Zij mogen niet meer loon betalen dan in hun bedrijfstak is over eengekomen. De zuigkracht Nu kan dit loon hoger liggen dan in de dominerende bedrijfs tak in de buurt waar zij pende laars gaan werven. Betalen zij dit vastgestelde loon en niet meer dan de zuivere reiskosten van en naar het werk, dan zal hun wer ving weinig succes opleveren. De pendelende arbeiders moeten dan te veel tijd opofferen om 't voor delig loonverschil aantrekkelijk te vinden. Maar de werkgevers die krach ten zoeken, gaan veel verder. Zij beloven de pendelaars allerlei voordelen. Zo betalen zij de reis uren van de werkkracht. Zij ge ven. een vergoeding voor 't eigen Vervoermiddel van de werkne mers, die alle perken te buiten gaat. Ook betalen zij wel reiskos ten uit voor bussen en auto's die zij zelf besturen, om de nodige werkkrachten op te halen. Door al die extraatjes komen de inkomens van de pendelaars ver boven die van aan hen gelij ke werknemers in hun woon plaats te liggen. Niet alleen wordt hierdoor het overschot aan werk krachten gemakkelijk overge haald te gaan pendelen maar ook degenen die wel in hun woon plaats werk vinden, worden weg gezogen. Öp deze wijze wordt de economische realiteit op meer dan één punt scheef getrokken. Naar economische chaos In de eerste plaats worden de pendelaars beter betaald dan de werknemers in het industriecen trum zelf. Dit leidt er al gauw toe, dat ook aan deze mensen op een of andere wijze zwart loon moet worden uitbetaald om geen conflicten te krijgen. De werkgever komt in moei lijkheden, want hij durft deze lo nen voor de sociale wetgeving etc. niet te verantwoorden. Hij gaat knoeien, verliest de controle over zijn boekhouding en kost prijs, waar meer dan eens een economische chaos uit resulteert. In de tweede plaats komen in de woonplaats van de pendelaars de daar gevestigde werkgevers in j ellende, want zii kunnen het loon uit de stad in de omgeving niet bereiken. Zij horen van dc pen delextra's eri gaan ook met zwar te lonen in zee om hun bedrijf gaande te houden. Een derde na delig gevolg is dat de woonplaats van de pendelaars een bloeiend beeld vertoont maar toch niet tot ontplooiing komt. De bevolking blijft constant of neemt mis schien door de pendelextra's nog wel toe, maar er zijn geen vol doende bestaansmiddelen voor. Het is prettig dat de pendelaars in de tijd van arbeidsschaarste 'n flink loon mee naar huis krijgen. Óver de sociale nadelen spreken wij nu niet. Het staat echter ook als een paal boven water, dat die pendelaars in een economisch ui terst zwakke positie verkeren. Het eerst de dupe kan enige tijd in overeenstem ming met de bepalingen van de werkloosheidswet een over bruggingsuitkering ontvangen. TUINBOUW HEEFT FINANCI EEL GUNSTIG JAAR ACHTER DE RUG De voorzitter van de afdeling tuinbouw van het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité, de heer G. W. Bos, is van mening, dat 1960 voor de tuinbouw finan cieel gezien een gunstig jaar is geweest. Hoewel de prijzen min der gunstig waren dan in 1959, is j de totale omzet van de veilingen één van de naaste medewerkers van de kopstukken van de SS Himmler en Heydrich geweest. Na de oorlog is men zijn spoor kwijtgeraakt. Rapp wjoonde echter sinds 1953 onder de naam Alfred Rüppert in een hotel te Essen. Hij was hoofd redacteur op een uitgeverij. Rapp wordt „een tweede Eich- mann" genoemd in verband met de door hem gepleegde misdrij ven. FRANKRIJK EN ALGERIË President Dé Gaullè stuurt aan Zodra het orderpakket van de pendel-opwekkende fabriek min der wordt en er mensen gemist kunnen worden, staan de pende laars het eerst op straat. De werkgevers zullen er dan naar streven, deze dure krachten het eerst af te stoten. En zodra dat gebeurt, bevindt zich in de woon plaats van pendelaars een ar- beidsoverschot, waar geen em plooi voör te vinden is. En pas op dat moment zou dan het ge meentebestuur het probleem van de arbeidsvoorziening onder ogen gaan zien. Daarom moeten gemeentebe sturen en werkgevers gedegen sa menwerken om het pendelen te gen te gaan. Uit economisch, maar ook uit sociale en structue» le overwegingen. Het werkt knoeierijen en ongezonde toe standen in de hand. En laten werknemers die nu heen en weer reizen, zodra mogelijk de gele genheid aangrijpen om de pendel 'te beëindigen. Op een kwade dag worden zij er de dupe van. Wij wéten dat bet woning vraagstuk hier tegenwerkt. Maar hoevelen zijn er die de reisaf stand toejuichen om de extra reisinkomsten? Zij komen op de koffie evenals de werkgevers die hieraan meewerken. Die werkge ver is echter altijd veel minder de dupe in dit geval. Tenslotte houdt hij zijn bedrijf in de moei lijkheden gaande. En daarna redt hij zich wel. De pendelaar ook op een nauwer samengaan van Frankrijk en Noord-Afrika, met inbegrip van Algerije, als dit land eenmaal een onafhankelijke re publiek zal zijn geworden. De Gaulle denkt daarbij aan de vor ming van een economische en politieke unie van Frankrijk, Al gerije, Marokko en Tunesië. Deze unie zou de weerbaarheid bezit ten, welke de afzonderlijke Nrd.- Afrikaanse landen, speciaal Alge rije, tot nog toe missen. Dit is één der hoopgevende berichten die naar aanleiding van de ont moeting tussen De Gaulle en de Tunesische president Habib Bourguiba in Parijs de ronde doen. BELGISCHE STAKINGSLEIDER RENARD NEEMT ONTSLAG De rode Luikse stakingsleider An- dré Renard heeft ontslag genomen uit zijn topfunctie in het Belgische socia listische vakverbond. Hij verklaarde, dat hij zich niet kon verenigen met de opvattingen van het vakbondsbestuur en zich daarom terugtrok als adjunct secretaris-generaal In zijn ontslagbrief bepleitte hij nogmaals het federalisme en de schei ding van Vlaanderen en Wallonië als de oplossing voor België, zoals hij dat ook tijdens de stakingen reeds deed. De ïcho vAn het Zuióen Het pendelprobleem Heuvelstraat 85, Telei. 21625 Jul. v, Stolbergstraat 10 Telefoon 32909 I ifgH 'l i: H| ü'i

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1